Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6101) Devid_81 válasza Yutani (#6100) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Sztem I/O die, Polaris, Vega ha tippelhetek. :B
Ha jol emlekszem a Vega 56/64 14N GF volt, banyaba tokeletes (lenne) es legalabb bekenhagynak a Navikat.

...

(#6102) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

2022 jóslások - by 𝐷𝑟. 𝐼𝑎𝑛 𝐶𝑢𝑡𝑟𝑒𝑠𝑠 ( AnandTech )

szerinte:

- Intel SPR --> valószínűleg csúszik 2023-ra
- intel 13gen desktop nem várható 2022-ben; még akkor se ha most Q3/Q4-re mondják.
- Az AMD TR halott; TR PRO tovább él.
( állítólag a TR AMD-s atyja átment a SiFive-hoz és nincs aki nyomja )
- QC Nuvia arm +10% IPC az intelhez képest.
( 2022 bejelentés; laptop termék 2023 -ban ; belsős infók alapján)
- Intel 7 drága még a gyártás ; mert nem EUV.
- Samsung GAA chipek is csúsznak.
- ZEN4 - csúszik 2022Q3-ról .. inkább Q4 .. túl sok új dolog ..
- Intel Arc - 10% desktop piaci részesedés
- No chiplet alapú APU - 2022 -ben.
- $300 alatt nem nagyon lesz desktop chiplet alapú CPU.

TechTechChristmas LiveStream: 2022 Predictions
https://www.youtube.com/watch?v=ntISOwF_p5U

[0:48:40] **2022 Predictions**
- [0:50:42] 1) Intel SPR Will not GA in 2022
- [0:52:38] 2) AMD Kills TR, TR Pro Only in 2022
- [0:57:03] 3) US will have TOP500 Exascale in June 22
- [0:57:35] 4) Someone will claim 1nm Transistors or 400MTr/mm2
- [0:59:41] 5) No Intel Desktop 13th Gen in 2022
- [1:01:20] 6) QC Nuvia Chip will claim +10% IPC over Intel
- [1:03:17] 7) Computex 2022 will be Virtual
- [1:03:57] 8) No consumer GAA chip in 2022
- [1:04:45] 9) Zen 4 will be delayed
- [1:06:23] 10) Intel Arc will hit 10% Market Share
- [1:07:40] 11) Full Nerd will make NFTs
- [1:08:16] 12) No Chiplet APUs in 2022
- [1:10:18] 13) No Desktop Chiplet CPU under $300
- [1:10:23] 14) QC will talk about stacked mobile SoCs
- [1:13:00] Quick Recap

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6103) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Mottó: "A verseny jó!"

(#6104) Petykemano válasza S_x96x_S (#6102) üzenetére


Petykemano
veterán

Ezek azért elég kemény (vad és ijesztő) jóslatok.
A videoban biztos kifejti, hogy miért gondolja ezeket. Biztosan nem megalapozatlan.

Arról már mások is lamentáltak, hogy vajon a TR miért késik/kerül le az étlapról. Volt ezek között hivatkozás hiányra, de talán jobb magyarázat, hogy mert nincs konkurencia. Az Intel eddigi kínálatát az AMD le tudta fedni a 16 magos AM4 kínálattal, ennél jobbat az intel nem tud kínálni, és itt akkor nyílik az ajtó, hogy aki viszont ennél jobbat akar, az vegye meg inkább az EPYC-et. Az viszont egyszerre jó magyarázat és egyszerre hihetetlen is, hogy egy termék létezése csak azon múlna, hogy van-e érte felelős. Jó, mert ha egy terméknek nincs felelőse, akkor nem is lesz számonkérve, vagy olyanokon lesz, akiknek van magasabb prioritású fókuszuk. Viszont mégis hihetetlen, hogy csak ezen múlna...

Amit még furcsállnék, ha nem érkezne a raptor lake 2022-ben.Ha jól emlékszem, már mintha valamilyen leak is lett volna hozzá. Talán tévedek, de azt gondolom, hogy az intel emberi erőforrása lehetővé teszi, hogy az "újonnan" bevezetett Intel7 gyártástechnológáról, hogy rövid ciklusokban több bőrt lehúzzanak - amennyiben az piaci szempontból indokolt.
Évente 2 skylake mag beépítése elég lazulós tevékenység lehetett, de feltételezem, hogy azért nem lazultak tényleg a tervezők. Látjuk, hogy a zen esetén is előfordul, hogy bizonyos feature-ök kimaradnak, mert nem készülnek el, mások éppenséggel bekerülhetnek, mert előbb lettek készen. A raptor cove magokat pont ilyen "ami kimaradt az alder lake-ből" típusú ráncfelvarrásnak gondolnám, amit 3/4 évvel később (2022 közepén) ki tudnak dobni a zen4 ellenében. Nekem ez volt eddig a várakozásom.
(Vagy lehet, hogy arra gondolt, hogy a Raptor lake mobile-only lesz?)

Az is meglepne, ha a Nuvia chip csak 10%-os IPC-t érne el az Intelhez képest.
MEg hát melyikhez képest? Az Alder lake-hez képest?
Az egész projekt arra indult, hogy az Apple-höz hasonlóan nagyon magas IPC-vel (széles design) és közepes frekvenciával lényegesen jobb energiahatékonyságot érjen el.

A zen4 későbbre tolása... hát ez kábé olyan, mint a zen2-re azt jósolni, hogy nem éri el az 5Ghz-et. Ha az Intel SPR késik, és nem lesz az Alder Lake-nek frissítése, akkor annyira nem volna meglepő. De mármint ugye ez a kijelentés a desktop zen4-re vonatkozik? Úgy állna össze a kép, hogy az Intel SPR késik, nem tudja kiszolgálni a keresletet és egyre többen fordulnak az AMD-hez és az AMD-nek pedig már egy lyukas zen4 lapkája sem marad a konzumer piacra.

A árak meg hát...
A ég kék, a fű zöld, az árak meg nőnek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6105) HSM válasza Petykemano (#6104) üzenetére


HSM
félisten

Itt szerintem a pénz is játszik... Minek tartsák meg a kicsi TR vonalat, amikor úgysem tudnak eleget gyártani és konkurencia sincs... Akinek nem elég az AM4 teteje, legalább fizethet többet a PRO-ért. :DDD
Majd ha lesz konkurencia, meg nagyobb termelés, majd feltámasztják ezt is. :))

(#6106) Petykemano válasza hokuszpk (#6091) üzenetére


Petykemano
veterán

Miközben az MSI eltüntette, a Gigabyte-nál ugyanaz a hír jött le:
Gigabyte has just released B350/X370 support for Ryzen 5000 series!

Nem ellenőriztem. Lehet kacsa, vagy ugyanúgy egyetlen sku-ra korlátozódó próba.

Kíváncsi vagyok, mekkora hullámokat ver ez. Valószínűleg új AM4 alaplap (mármint chipset) már nem lesz. De már 1-2 olyan szomorú hozzászólásba belefutottam, hogy ha az msi nem hoz támogatást, akkor a következő (am5) alaplap nem tőlük lesz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6107) hokuszpk válasza Petykemano (#6106) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"ha az msi nem hoz támogatást, akkor a következő (am5) alaplap nem tőlük lesz."

nekem biztos nem toluk lesz, egy ideje Biostar lapon elem az eletem :D A Tomahawkot ( meg ezt a Biostart is ) csak es kizarolag a 32 bites pci slot miatt vettem meg; olyat mostmar vegkepp nemicsinal senki, szoval valami Asrockot neztem volna, es a jovoben azt is fogok nezni ; nemreg ismet kiderult, hogy naluk ha ra van irva meg ottvan a bisoban, akkor az megy.
sikerult ecc -s memoriat venni ( az elado sem volt tisztaban vele, hogy az ), a keznel levo lapok kozul az Asusban nemmegy, a Biostarban nemmegy, Asrock B450m-Pro4F -ben pocc-roff. // 1700 -as cpuval //

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6108) S_x96x_S válasza Petykemano (#6104) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ... TR ...
> Jó, mert ha egy terméknek nincs felelőse, akkor nem is lesz
> számonkérve, vagy olyanokon lesz, akiknek van magasabb prioritású
> fókuszuk. Viszont mégis hihetetlen, hogy csak ezen múlna...

persze - nem csak ezen .. vagy csak "részben is" ezen ..

Valószínűleg erre is igaz,
hogy minden termék-vonalból,
csak a prémiumos termékeket hagyják meg ..

És amikor a kevés gyártó-kapacitásból - vajon mit főzzünk döntése eljött, akkor nem volt aki hosszasabban védte volna.
És maradt a tisztán profit nézőpont ..

- Mert ~ ugyanannyi lehet a gyártási költsége a TRx8Pro és a TRx4 -nek
legalábbis chipset, io/die, packaging költség szempontjából.

- Ha tudják, hogy TRx8Pro -ból az OEM-ek dupla annyit is megvennének,
akkor felesleges elaprózni a kapacitást .. alacsonyabb profitrátájú termékekre.

Vagyis túlkereslet - és kapacitáshiányos időszakban ... minden a prémiumos termékek felé gravitál.

Persze remélem pont ebben nem lesz igaza ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6109) HSM válasza S_x96x_S (#6108) üzenetére


HSM
félisten

Az utolsó két pontod szerintem a lényeg. És hozzávehetjük, hogy a jóval olcsóbb TRx4 CPU-k sok felhasználási módnál alig lassabbak a TRx8-nál, tehát gyakorlatilag a saját prémium termékeik elől szívnák el a keresletet az olcsóbban adott, de lényegesen alacsonyabb profitrátájú alternatívával.... :DDD

Illetve a TRx4 "HEDT" funkciója is szvsz elveszett, mióta az AM4-ben is elérhető akár 16 mag is.

(#6110) S_x96x_S válasza HSM (#6109) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> profitráta

Szerintem a dolgozói és a tulajdonosi érdek is belejátszott.

Rengeteg (~hűséges) dolgozó kitartott az AMD -ben
és húzta az igát a legnehezebb időszakokban is.
Lisa Su megemelt részvényopciója már ismert,
és valószínüleg a többi fontos dolgozó is kapott opciókat,
és hogy ezek valamit érjenek is, kell bevétel és profit is!
( mert ha nem, akkor elmennek máshová .. )

És nem tudnak mindenkit boldoggá tenni, ( mert nincs kapacitás )
ezért kemény döntéseket kell meghozni.

Míg az AM4 platform rekord időt ért meg ..( kényszerűségből is )
és a chipsetek 2-3 CPU generációt is kiszolgáltak ..
de ez az Alaplapgyártóknak már kevésbé volt ideális - mert ők is az eladásokból élnek.
Szóval több különböző (külső) dolgot (érdeket) kell összehangolni
egy jó stratégiához.

- alaplapgyártók érdekei
- dolgozók érdekei
- tulajdonosok érdekei
- az ügyfelek érdekei

Mottó: "A verseny jó!"

(#6111) HSM válasza S_x96x_S (#6110) üzenetére


HSM
félisten

:K
Az érdekek közötti lavírozásra jó példa, hogy eredetileg a Zen3 támogatást is meg akarták tartani az 500-as alaplapoknak. [link]
Aztán jött a botrány, és jó, lesz a 400-asokon is. Most meg már a 300-asok támogatása is fel, felreppen pletykaként. :D

(#6112) carl18


carl18
addikt

Üdv!

Most néztem az intel 12. generáció felhozatalát és az AMD-nak mondhatni okozhatnak problémákat.
Ha ők nem tudják megoldani a készlethiány gondokat, akkor se baj az intel betőmi majd ezeket a réseket.
A 12100F 4/8 110 dollárért lesz majd forgalomba, a 12400F Meg 180 dollárért lesz árusítva.

Én egyenlőre úgy gondolom az intel árazásai mellet a 5600X elégé drága dolog, szerintem jön majd egy Ryzen 5 5600 200 dollárért, talán most jött el az ideje hogy piacra dobják.
Bár ameddig a chiphiány kitart addig az AMD sincs rákényszerűlve hogy árat csökkentsen.
Da ha az intel ilyen árakon tud is megfelelő készletettel előállni még okozhat fejfájást a piros oldalnak.

Minden esetre kíváncsi vagyok mit hoz a jövő, az biztos januárban jön a 3D V_CACHE de szerintem ez megint nem lesz olcsó mulattság. Arra kíváncsi leszek jön-e a 4 magos Zen 3 elérhető árazás mellet, vagy egy olcsóbb 6 magos.

Persze ameddig chiphiány van, addig az AMD-nek nincs lehetősége árat csökkenteni. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6113) S_x96x_S válasza carl18 (#6112) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> az intel 12. generáció vs. AMD

A verseny jó.
(jan4-én) A CES-en megtudjuk mi lesz erre az AMD válasza.

> Persze ameddig chiphiány van,
> addig az AMD-nek nincs lehetősége árat csökkenteni.

lehetősége van.
csak értelme nincs.

Egyébként a csip-hiány után - ( valamikor ) csip-bőség jön.
Csak győzzük kivárni.
Annyi új kapacitást építenek most,
hogy 3-4-5 év múlva normalizálódnak az árak.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6114) carl18 válasza S_x96x_S (#6113) üzenetére


carl18
addikt

Hát sajnos igen, szerintem is minimum 2-3 év mire ennek a chiphiánynak vége lesz.
És addig ameddig kitart addig az AMD is korlátolt lesz, még a jobbat is produkálna mint a intel akkor is sokat számít hogy széles körben nem elérhető.

Hát én is arra vagyok kíváncsi az AMD most milyen lépést fog megtenni?
Egyenlőre az a lényeg hogy minél több Zen 3-at tudjon legyártani.
Hát persze nem várok csodát, mert a jelenlegi helyzetben az lehetetlen.

De azért jó volna ha 300 dollár alatti szegmensbe is jelentenének be valamit. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6115) Petykemano


Petykemano
veterán

- Added preliminary support of AMD RAMP.
- Enhanced support of future AMD AM5 platforms.
[link]
(Upcoming changes)

A RAMP-ről megy a találgatás, hogy mi lehetne
Pl:
Ryzen Advanced Memory Profile

Mások.valami persistent memory-ra gondolnak.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6116) HSM válasza carl18 (#6112) üzenetére


HSM
félisten

"az intel árazásai mellet a 5600X elégé drága dolog"
Azért azt ne felejtsük el, hogy a 12400F-et elég cudarul visszafogták, ha minden igaz, a maximum 4Ghz órajelével.
Illetve az 5600X a jelenleg elérhető konkurens modellektől nem marad el sokkal ár/értékben sem: [link] .
Nekem is tetszene egy jóárasított sima 5600, kérdés, hogy ennek mennyi realitása van, amikor drágább termékekbe is elkel minden 5000-es chiplet. :DDD

(#6117) carl18 válasza HSM (#6116) üzenetére


carl18
addikt

Hát azért nekik is be kéne látni hogy az átlag embernek is vásárolni kell Zen 3-at.
Nyilván a 12400F egy visszafogott órajejű, de már egy 11400F is oda tudott verni néha egy 5600X-nek.
AMD Ryzen 5 5600X vs Intel Core i5-11400 — Test in 10 Games! [1080p, 1440p]

Nyilván az extra profitot nem akarják bukni, de ha az intel ilyen áron tarolni előbb utobb valamit lépniűk kell. Hát majd meglátjuk mit dobnak ki, már nem kell sokat várni.
1 hét is fény derül az AMD terveire, aztán eldől még is mit lehet venni.
Például lassan nekem is csere érett lesz a Ryzen 5 1600, és kéne egy méltó utod ami nem kerül 3X annyiba. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6118) HSM válasza carl18 (#6117) üzenetére


HSM
félisten

A belátás egy dolog, más dolog, hogy megérné-e nekik ezért egy új csipet tervezni, ami vélhetőleg más, fontosabb piaci igények elől vonná el a fejlesztőket és a gyártási kapacitást.
A 12400F-re szvsz hozható versenytárs a jelenlegi megoldásokkal, a 12100F ellenében viszont nem ártana egy kisebb csip, hogy gazdaságos is legyen azon az árszinten.

(#6119) S_x96x_S válasza carl18 (#6114) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> De azért jó volna ha 300 dollár alatti szegmensbe

AMD Ryzen 5 5600X - már kapható 300$ alatt is.
- most 290.74$ amazon: https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-5600X-12-Thread-Processor/dp/B08166SLDF
- és most 299$ newegg : https://www.newegg.com/amd-ryzen-5-5600x/p/N82E16819113666

és az 5600G - 259$ a Newegg-en.

Ha az intel kijön az olcsóbb AlderLake procikkal, akkor szerintem további árcsökkenés is várható.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6120) carl18 válasza S_x96x_S (#6119) üzenetére


carl18
addikt

10 dolcsival van 300 dollár alatt, ez nem nagy dolog. + mire ez hazánkba elér, piacon a Zen 4. :W

Mondjuk én a legjobb időszakba vásároltam a Ryzen 5 1600-at. 30E forint volt 3 év garival, szerintem a legjobb deal volt az évek folyamán, és ezt nehéz is überelni.
#6118HSM
Hát azért lenne igény egy 4/8 Zen 3-as cpu-ra ami fel venné a versenyt egy i3-12100-al.
Nyilván most bármit eladnak, és lehet nem éri meg tervezni. De azért a konkurencia is közbe fejlődik,+ az intel magának gyárt, így őket nem fogja vissza a TSMC készlethiány.

Hát mondhatjuk az AMD sincs könnyű helyzetben, De még az se volna rossz opció ha egy visszaportolt 12 nm-es Zen 2/3-at dobnának piacra amit eladhatnának.
Hát nagyon kíváncsi vagyok januárba mit jelentenek még be a 3D V-cache-n kívül.
:R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6121) HSM válasza carl18 (#6120) üzenetére


HSM
félisten

"De azért a konkurencia is közbe fejlődik,+ az intel magának gyárt, így őket nem fogja vissza a TSMC készlethiány."
Pont ezért tehetik meg, hogy terveznek egy gazdaságosan gyártható i3-at is, míg az AMD vélhetőleg jobban teszi, ha nem erre a piacra fókuszálja a jóval korlátozottabb lehetőségeit. :K Pl. érkezőben a Rembrandt, az igen kritikus lesz a mobil Alder Lake variánsok ellen a prémium/ultraportable mobil szegmensben.

A visszaportolt 12nm egyébként nem lenne rossz ötlet, fel is reppent párszor a pletyka (Monet), kérdés, hogy megfelelő fogyasztást és órajelet el tudnának-e vele érni úgy.

Egyébként van még egy érdekes fejlesztésük, a Van Gogh, arra is azért kíváncsi lennék, pl. mekkora fizikai méretből sikerült kihozni (4mag Zen2 + RDNA GPU, Steam Deck). Bár vélhetőleg az sem egy ideális olcsón gyártható tömegtermék alap.

[ Szerkesztve ]

(#6122) carl18 válasza HSM (#6121) üzenetére


carl18
addikt

Igen, az intel megteheti hogy gyárt olcsón Core i3-at. De a fogyasztok nagy része azt veszi ami árban is elérhető. Tegnap néztem havernek processzor hogy mit kap manapság olcsón elérhető árban. i3-10100F 27-30E között kapható, és átlag embernek jelenleg ez ami megfizethető és jól teljesít.

Zen 3 12 NM
Igen nyilván valamennyi órajelet be kéne áldozni, de szerintem 3800-4000 mhz elérhető lenne minden magon. És szerintem az emberen nagy része megvenné, mert lehet 400-500 mhz-es kevesebbet megy mint a 5600X de ha tudja hogy féláron megapja akkor mondhatni jobb vétel volna.
Bár keresgéltem, de nem találtam ilyen információkat hogy a piros oldal tervezne hasonlokat... Szóval szerintem nem dobnak piacra ilyen backportot.
Talán ha az intel valóban nagy piaci részt vesz el tőlük akkár talán feljőhet mint opció.

Hát majd meglátjuk, egyenlőre a 3D V-Cache ami az AMD különlegesége lesz.
A 12-16 magos processzorok biztos megkapják ezt, a kisebbekből talán kimarad 6/8mag.

Januárba bejelentés, már nem kell sokat várni és kiderül nekik mi a tervük. :)

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6123) solfilo válasza carl18 (#6122) üzenetére


solfilo
veterán

Olyan veszett nagy piaci részesedést nem tud elvenni tőlük az Intel, mert még az AMD se vette el tőlük igazán. Persze méretből fakadóan a piac néhány százaléka is relatíve nagy falat AMD-nek.

solfilo

(#6124) Petykemano válasza HSM (#6121) üzenetére


Petykemano
veterán

Egyébként van még egy érdekes fejlesztésük, a Van Gogh, arra is azért kíváncsi lennék, pl. mekkora fizikai méretből sikerült kihozni (4mag Zen2 + RDNA GPU, Steam Deck). Bár vélhetőleg az sem egy ideális olcsón gyártható tömegtermék alap.

Azt mondják, hogy a Steam Deck (Van Gogh) eléggé megkésett. Steam Deck formában persze lehet, hogy nem vállalhatatlan, de a zen4 rajtjának küszöbén egy Zen2-es CPU-val szerelt APU kissé elavultnak tűnik. Ha a hibás PS5/Xbox chipekre gondolunk, akkor valószínűleg meg fog jelenni a piacon valamilyen formában, de azt nem hiszem, hogy a Steam Deck igényen túl gyártanák és értékesítenék.

A korábbi (Kaveri&co) tapasztalatok legalábbis azt mutatják, hogy lehet akár 2-3x erősebb is az IGP, döntően akkor is a CPU ereje határozza mag az eladhatóságot.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6125) HSM válasza carl18 (#6122) üzenetére


HSM
félisten

"De a fogyasztok nagy része azt veszi ami árban is elérhető."
Szerintem ne az itthoni helyzetből induljunk ki... :B Értem én, hogy olcsó, meg ár/érték, de túlzottan nem egy erős CPU. Viszonyításképp, az ultrahordozható ~15W-os laptopomban erősebb CPU van, amiről most írok... (Ryzen 4650U) :U Az asztali Ryzen 3600 pedig lesöpri őket tokkal vonóval, pedig azt sem egészen 60K-ért vettem, tehát erősen "budget" opció volt.

#6124 Petykemano : Sajnos nem tudom megítélni, megkésett-e, elég kevés róla az információ(m).

"egy Zen2-es CPU-val szerelt APU kissé elavultnak tűnik"
Ezt viszont határozottan nem gondolom problémának, a Zen3 legnagyobb dobása, hogy egyesítették a korábbi kettévágott felépítést, de 4 magnál ez a Zen2 hátrány egyáltalán nem jelentkezik. Így azt gondolom, ez is így "elég jó". Persze, belerakhatnának egy Zen3-at, de szvsz leginkább papíron nézne csak ki jobban.
Azért lenne szvsz érdekes a magméret, mert abból lehetne következtetni, mennyire lenne gazdaságosan gyártható belépő terméknek, de sajnos erről semmit nem találtam. Ugyanakkor a Renoir APU pl. elég nagy, ~150mm2 , az nem jó ilyesmire. [link]
A mag képe alapján jó alaposan meg kéne nyirbálni a GPU és IO részeket is, hogy lényegesen kisebb lehessen: [link] . Azért sem vagyok benne biztos, hogy a Van Gogh jó lenne ilyesmire, mert ott vélhetőleg még nőtt is a GPU rész, a fél CPU elhagyása önmagában még nem teszi picivé a csipet, így az inkább prémium hordozható gépekbe lehet ideális, mint pl. a Steam Deck, és kevésbé tűnik ideálisnak olcsó tömegterméknek.

Persze érdekes kísérlet lenne ezt kihozni asztalra, azért lehet, hogy akadna piaca a jó IGP-nek egy nem túl erős CPU-val. Ez jó alternatívája lenne a régi, igen gyenge IGP-jű i3-aknak. A Kaveri-s időkben olcsóbb volt a GPU, és gyengébbek az IGP-k. ;)

[ Szerkesztve ]

(#6126) carl18 válasza HSM (#6125) üzenetére


carl18
addikt

"erősen "budget" opció volt" Hát nyilván 2X áron el is várható tőle hogy lesőpörje.
Igazság szerint a Ryzen 3600 ára is elégé elszált, jelenleg 90E forintotba fáj és ennyit már egyáltalában nem ér meg a szemembe.
Még úgy hogy AMD Tulaj vagyok is azt mondom a 10100F az áráért erősen ajánlott, és ennyi pénzért nincs jobb.

30-34E forint egy Ryzen 1200AF ilyen árkategóriába határozottan többet nyújt az intel.
54-65E Forint egy Ryzen 1600AF, ennyiért van 10400F ami megint jobb vétel.

Sajnos a chiphiány az AMD áraira erősen kihatással van, egyenlőre a piaci helyzet árak és teljesítmény szempontjából az intel malmára hajtja a vízet. :R

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6127) paprobert


paprobert
senior tag

Szerintem nem kell nem létező termékek után kutatni. Vagyis amit kerestek piacon van már, csak hát éppen az ára nem annyi, mint amennyiért keresitek, jéé...

Az AMD jelenleg nem gyárt 300 dollár alatt normális CPU-t, teszik ezt előre megfontolt szándékkal. Bármiféle szívfájdalom nélkül belefér náluk ez a fogyasztóellenesség, hogy nem szolgálják ki az igényeket.

Egy ideális állapotban a Zen2 lenne dömpingáron hadba fogva az Intel olcsóbb CPU-i ellen. Az R5 3600-nak valahol 50e körül, vagy alatta kellene ma lennie.

Az AMD eljátszotta a 2017-től 2019-ig összeszedett pozitív PR-pontokat. A legutolsó pozitív lépés az AMD háza tájáról a Zen1,Zen+ raktársöprése volt. Azóta CPU és GPU szinten is csak a vásárlók megerőszakolása zajlik, egyre polgárpukkasztóbb ajánlatokkal.

Eljutottunk oda, hogy az AMD két CPU ajánlata közül az kedvezőbb árfekvésű az "elavulásban lévő architektúrát kétszer annyiért mint korábban", és ennek örülni kellene. :U

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#6128) carl18 válasza paprobert (#6127) üzenetére


carl18
addikt

Igen, teljesen jól körülírtad a helyzetett.
Én még a Zen 1 raktársörpéséből fogtam ki egy darabot kihagyhatatlan áron.
Hát most pont ott tartunk hogy hiába volt siker 2017/2019 között, a Zen 3 után valahogy kétlem hogy mindenki meglépte a váltást.
A Redditen még a külföldiek is sokkalták a 300 dollárt egy 6/12 szálas prociért.

"Eljutottunk oda, hogy az AMD két CPU ajánlata közül az kedvezőbb árfekvésű az "elavulásban lévő architektúrát kétszer annyiért mint korábban", és ennek örülni kellene. :U"
Itt a pont. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6129) hokuszpk válasza paprobert (#6127) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

te gyartanal kapacitashianyos idokben a dragaert berelt gyartosoron kevesebb haszonnal eladhato termeket ?
tippre a 3xxx -nek azert megy fel az ara, mert kb. nincs gyartasban, apadnak a keszletek.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6130) S_x96x_S válasza paprobert (#6127) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Az AMD ... teszik ezt előre megfontolt szándékkal.
> Bármiféle szívfájdalom nélkül belefér náluk
> ez a fogyasztóellenesség, hogy nem szolgálják ki az igényeket.

jajj :-)
1.) majd a piac eldönti és amúgyis a verseny jó.
2.) várjuk meg a január 4.-i CES bejelentést.
3.) én nem látok semmilyen fogyasztó-ellenességet
inkább csak más igényeket szolgálnak ki. (szerver/oem/prémium)

A covid miatt a legtöbb ellátási lánc megsérült,
és a home office extrém módon megnövelte a keresletet.

jelenleg(=most): nem az AMD a value/budget király cpu fronton.

Az Intel új value/budget kategóriája jövő év elején jön ki, addig van még az AMD-nek ideje reagálni.

Amúgy mindenki a pénztárcájával szavaz.

A tény: Akkora túlkereslet van, hogy még ilyen drágán is megveszik az AMD-t. ( akinek kell ) és nem sokáig porosodik a polcon.

friss Mindfactory hétközbeni statisztika:
És az AMD még mindig 67% -át viszi a CPU forgalomnak
és a 11400F -nek sikerült feljönnie az 5.helyre.

https://twitter.com/TechEpiphany/status/1475931450037911557

----------------

az ár szabályozza a piacot:
- kevés a proci - és akinek muszáj/sürgős - az fizet érte ..
- akinek meg nem sürgős .. az kivár ...
- vagy Intel-t vesz ..
- vagy Konzolt ..
- vagy ...

:R

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6131) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"AMD 2022 Product Premiere"
46 waiting • Premieres 4 Jan 2022 •
Watch CEO Dr. Lisa Su present the AMD 2022 Product Premiere on January 4th, 2022, highlighting upcoming computing and graphics solutions from AMD and its partners, and showcase how AMD will drive best-in-class high-performance computing experiences for gaming and entertainment.

https://www.youtube.com/watch?v=_jX-hKvUQDU
https://www.amd.com/en/events/ces

Mottó: "A verseny jó!"

(#6132) Petykemano válasza HSM (#6125) üzenetére


Petykemano
veterán

"Ezt viszont határozottan nem gondolom problémának..."

2021-ben én sem gondoltam volna problémának, egy 2022-es terméknél viszont szerintem már az lehet. Persze: nincs rossz termék, csak rossz ár.

A zen3-nál a legnagyobb dobás valóban az volt, hogy egyesítették az L3$-t, de azért nem merült ki ebben. "Általános" értelemben is hozott kb 15% IPC növekedést és az egyesített L3$ lefaragta azt a kb 15%-os hátrányt, ami CB MT eredményekhez képest a játékokban jelentkezett a két különálló CCX miatt.

Ha a zen2-t a zen3-hoz mérjük, akkor az a 15%-os különbség lehet, hogy tényleg papír jellegűnek tűnik. Ezért is mondtam, hogy 2021-ben korrekt termék lett volna, de 2022-ben már potenciálisan Raptor cove és zen4 magokhoz fogják méricskélni (nem is beszélve az ARM magokról) - még akkor is, ha a mobil zen4 APU-re még bő 1 évet várni kell.

De abban igazad van, hogy a zen3 nincs ingyen. a Renoirhoz képest a Cezanne 20%-kal nagyobb lapkával készül - még ha ebben benne is van némi IGP-t ért fejlesztés is.

Szerintem sajnos nehéz jó kicsi APU-t készíteni. Vannak részegységek, amik rosszul skálázódnak, vagy nem is skálázhatók a lapka képességeivel. Nézd meg a GPU-kat. a Navi 23 szinte minden lényeges számadatban duplája a Navi 24-nek, ennek ellenére csak másfélszer nagyobb (picit több, mint másfélszer, de a NAvi24 N6-on készül a friss pletykák szerint)

Ugyanez valószínűleg érvényes az APU-kra is. Hiába vágnád ki a CPU és GPU magok felét, akkor se kapnál feleakkora lapkát. A kapacitások csökkentésével sehogy se lehet pici és olcsó tömegterméket készíteni. Erre a célra én a Monet fejleszést a GF 12++++-on (ami közel 7nm-es fogyasztást kínál, alacsonyabb tranzisztorsűrűséggel) alkalmasabbnak látom. (Persze még arról is kiderülhet, hogy kacsa, vagy semi-custom.)

A Van Gogh esetén valószínűleg arról lehet szó, ahogy mondod is, hogy handheld gamer eszköznek ahhoz az RDNA2 WGP számhoz 4db zen2 CPU mag is elég és így érdemes is inkább a hellyel spórolni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6133) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ASUS teases ROG Flow Z13 gaming tablet with discrete GPU support
https://videocardz.com/newz/asus-rog-flow-z13-gaming-tablet-could-feature-amd-ryzen-6000-apu-and-support-external-geforce-rtx-30-gpus

a CPU -n kivül .. a csatlakozó érdekes.
ami nem új infó és az ASUS egyedi külső alternatív megoldása.
pro: gyorsabb mint a TB ( Gen3x8 )
con: nem támogatja senki más.

Mindenesetre kap egy Ryzen 6000-res APU-t is ..
ami remélhetőleg már a Gen4-et is támogatja.


Mottó: "A verseny jó!"

(#6134) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

érdekesség:
Abu kommentálta a TechTechPotato ((c) Dr. Ian Cutress) 2022-es jóslatokat.
https://prohardver.hu/tema/re_jelentos_eloleget_fizethet_az_intel_a_tsmc-nek/hsz_30-30.html

Mottó: "A verseny jó!"

(#6135) Devid_81


Devid_81
nagyúr

AMD Ryzen 9 6980HX 6nm “Rembrandt” mobile processor brings 5.0 GHz to Zen architecture for the first time

Kivancsi leszek desktop-on mennyit fog hozni a 6N, lehet ott is +200MHz korul?

...

(#6136) S_x96x_S válasza Devid_81 (#6135) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> AMD Ryzen 9 6980HX 6nm “Rembrandt” ...

meglepő a Dell-t olvani, mert eddig nagyrészut Intel párti volt.

"All three parts will be part of the AMD CES 2022 launch on January 4th. ASUS, Dell, and HP are among the first brands to adopt the new Rembrandt APUs."

> Kivancsi leszek desktop-on mennyit fog hozni a 6N

szerintem az 5Ghz elérhető lesz majd ott is
ha nem is defaultan, de overlockinngal biztosan.

amúgy várhatóan jó kis NUC-os gép építhető majd a 6800G-ből.
kérdés, hogy lesz-e hozzá Gen4-es AM4 "pici" ház.
( mert az Asrock jelenlegi házai csak Gen3-asok )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6137) Devid_81 válasza S_x96x_S (#6136) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Nagyon arra palyazom, hogy jovore egy ilyen 6800H/6900H-val veszek egy laptopot munkara.
RDNA 2.0-val mar lehet picit jatszani is ha epp nincs kedvem dolgozni vele... :B
Erdekes lesz, de foleg ha lesz AM4-re valami proci amiben lesz RDNA 2.0-s integralt es meg DDR4...vagy tul sokat akarok?

[ Szerkesztve ]

...

(#6138) Petykemano válasza Devid_81 (#6135) üzenetére


Petykemano
veterán

Ha a desktop Rembrandtra gondolsz, nem biztos, hogy az többet fog elérni. Az 5700G pl 200MHz-el alacsonyabb turbóval bír, mint az 5980HX.

A Vermeer-X/S pedig elvileg nem N6. Pedig igény volna rá. 😃

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6139) Petykemano válasza S_x96x_S (#6136) üzenetére


Petykemano
veterán

A Rembrandt tudtommal AM5. (Talán csak elírtad)

Újonnan felreppent, hogy a zen4 támogatja a DDR4-et is.
Az persze nem tiszta, hogy milyen formában.
- AM4-be? Ami egy megfelelő IOD-dal megvalósítható, de fura lenne, mert az akkor egy újabb hosszabbítást jelentene az AM4-nek.
- AM5-be? Az meg azért lenne fura, mert akkor az alaplapokat kéne erre felkészíteni, ami fura lenne, hiszem az AM5 lényege épp a DDR5 kéne legyen.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6140) Devid_81 válasza Petykemano (#6138) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Valami pedig johetne, vagy 5GHz allcore, vagy jo intergralt, vagy mindketto egyben :D

...

(#6141) S_x96x_S válasza Petykemano (#6139) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A Rembrandt tudtommal AM5. (Talán csak elírtad)

öszintén? benéztem :O ...
Valahogy a vágyvezérelt gondolataimban - ez volt meg ..
ajjajj ...

utánanéztem és tényleg nem nagyon várható desktop APU az első félévben, csak a mobil,

persze reménykedem.

Vagyis csak BGA-s APU -s mini PC-re van remény ..
talán ASUS?

> az AM5 lényege épp a DDR5 kéne legyen.

A ZEN4-es procikban már lesz integrált GPU .. ( mini RDNA2 )
és ekkor így a
Desktop (zen3-as) 6000 APU -nak már sokkal kevésbé lenne értelme.
persze valami értelme lenne,
- mert "big RDNA2"-vel van ellátva.
- és esetleg ez lenne a "cheap"-tömeg alternativa.
de ettől még jó nagy átfedés lenne a ZEN4 - 6/8 magos procikkal amikben mini RDNA2 is lesz.

de ha lesz chipset-es RDNA2
akkor ZEN4 -alapon már elég erős APU-kat is össze lehetne rakni.

szóval nem tudom ... :F

Mottó: "A verseny jó!"

(#6142) Devid_81


Devid_81
nagyúr

(#6143) Petykemano válasza Devid_81 (#6142) üzenetére


Petykemano
veterán

a 12CU fizikai jelenléte valószínű. De hogy minden sku-ban jelen lesz-e az a kérdés.
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6144) -vitya- válasza S_x96x_S (#4984) üzenetére


-vitya-
őstag

Nemrég vettem acer aspiret anyamnak, 5500U-val. Es megdobbentem milyen jo a csomag... nekem 2600 rizsám van, rx580-al, es nem ereztem, h rosszabb lenne a lapos. Ha nem akar valaki erosen videokartya kozpontu applikaciot hasznalni, a fenti gep mindenre (is) eleg... Tenyleg eros az az apu.

-=Витя=-

(#6145) S_x96x_S válasza -vitya- (#6144) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> 5500U-val. ... nekem 2600 rizsám van
> es nem ereztem, h rosszabb lenne a lapos.

cpu teljesítményben ( passmark ) - elég hasonlóak.
AMD Ryzen 5 5500U : 13269 (zen2)
AMD Ryzen 5 2600 : 13202 (zen+)
persze a fogyasztás eltér.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6146) Petykemano válasza Petykemano (#6139) üzenetére


Petykemano
veterán

Kezdődik...
"ZEN4 seems to support DDR4" [link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6147) Atti777 válasza Petykemano (#6146) üzenetére


Atti777
senior tag

Amíg az Asus DDR4 adaptert akar faragni a DDR5 lapokhoz, addig nem érzem azt, hogy értelme lenne egy csak DDR5-öt támogató megoldással kijönni a közeljövőben
[link]

Путин, иди нахуй!

(#6148) hokuszpk válasza Petykemano (#6146) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

supportálnám, ha supportálná :D Az a bazinagy 3D cache szvsz a DDR5 nagyobb latencijenek eltuntetesere is lett feltalalva, de jo lesz az DDR4 -hez is.
mondjuk a ZEN5 / AM5 / DDR5 / PCIe5 szentharomsag sokkal jobban is rimel.
elso lepeskent a ZEN4 / AM4 / DDR4 / PCIe4 kombo mindent is szinkronba hoz, aztan johet a nextgen :DDD
jolszamolom, mar csak 3-at kell aludni, aztan atmennek kozlekenybe ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6149) sutyerák007 válasza Atti777 (#6147) üzenetére


sutyerák007
senior tag

ez az átállás ennyire fontos vagy nehézkes lenne :F
nem tudom hogy korábban is lett volna ilyen nem követem a dolgokat olyan rég óta :R

[ Szerkesztve ]

(#6150) S_x96x_S válasza Petykemano (#6146) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> "ZEN4 seems to support DDR4"

De amúgy nem az I/O die-nak kellene a DDR4/DDR5 -öt támogatnia?

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.