Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7101) sb válasza S_x96x_S (#7097) üzenetére


sb
veterán

Az Intelnél fura a hatékonyság. Elsőre a magas TDP-vel brillíroztak, 10-12 magot lehozva notiba, 6-8 ellen nyert helyzet volt magas TDP-n. Nem is a klasszikus 35-45W H osztályban, hanem még magasabb, 65-80W-os Turbokkal és/vagy felhúzott TDP-kkel.
Kevés maggal nyilván nem lehet behozni ezt.

Aztán végiggondolva az lenne normális, hogy lentebb is jó lesz a hatásfok, mert ott meg ha kevés a TDP akkor megint a több mag/alacsonyabb freki(fesz) a jobb felállás. Ehhez képest elég gyér ez a pontszám. Persze itt kérdés a valós egymáshoz képesti TDP is. 28W-on behozza az Intel is szvsz a lemaradást. De ezzel együtt is furcsa nekem. Annyira ott sem rossz a hatékonyság. Desktopon is inkább csak a magas frekik rondítanak bele a dologba. Visszafogva a P és E magok is elég hatékonynak tűntek.

Talán az lehet még mögötte, hogy az AMD minél lentebb megyünk, annál jobb lesz a hatékonyság. Ha a "gyárit" be is lehet fogni, azon felül aligha.

A másik topicban méregettem párat, épp az M1 kapcsán. Bedobom ide, ha már aktuális.
- core power értékek
- CB R23 MT pontszámok
- vegyesen noti silent/normal/perf profilok (ahol a TDP mellett Turbo is van, de a kiírt értékek egy egy CB futtatás core power átlagai), ill. van ami Ryzen Controllerrel belőtt TDP, Turbo nélkül, fix fogyasztásra.

5500U 5600U
38W - 8900
35W - 8800
26W 7400 8250
22.7W 7150 7950
16,7W 6500 7200
12.7W 5950 6800
9.7W - 5900

Ezek mellé vannak elvileg ilyen M1 értékek:
- M1 Pro: 12400, 30W
- M1: 7760, 10W

Az alsóbb régiókban nincsenek nagyon messze és nyilván a 8 magos AMD-k ennél jobbak, 10 maggal pedig még hatékonyabbak lennének.

(#7102) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

elég alapos intel vs. amd összehasonlítás ( vagy inkább visszatekintés )
(L2,L3,ZEN2, AVX-512,... )

Sunny Cove: Intel’s Lost Generation
https://chipsandcheese.com/2022/06/07/sunny-cove-intels-lost-generation/

"Sunny Cove was key to maintaining Intel’s high performance CPU superiority. Unfortunately for Intel, Sunny Cove never shook off the shackles of 10 nm failures. And fortunately for AMD, Sunny Cove wasn’t allowed to shine while Zen 2 made its presence felt."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7103) Petykemano válasza S_x96x_S (#7102) üzenetére


Petykemano
veterán

Ezt a cikket olvastam, amikor eszembe jutott valami.

A Sunny Cove L3 cache-ről:

"Tiger Lake increases L3 slice size to 3 MB, increasing total L3 size to 24 MB. At the same time, the L3 has been changed to not be inclusive of the L2. With 10 MB of total L2, an inclusive L3 would use over 40 percent of its capacity duplicating L2 contents to maintain cache coherency. Changing to a non-inclusive policy dictates changes to the L3’s cache coherency mechanism. Previously, each L3 line would have core valid bits indicating which core(s) might have that line their private L1 or L2 cache. That reduces snoop traffic on the ring interconnect. Tiger Lake’s non-inclusive L3 has to use a different mechanism, since a line can be in a core’s private caches without being in the L3. There’s likely a set of probe filters alongside the L3, like Skylake-X’s setup.
These changes come at the cost of about 9 cycles of extra L3 latency. Lower clock speed from 10nm process deficiencies make latency even worse, meaning that Tiger Lake relies a lot on its enlarged L2 to maintain performance. Ironically, Tiger Lake’s L2-heavy setup is better for maintaining IPC with increasing clock speed. Intel’s uncore clock (which includes the L3) has struggled to keep pace with core clock ever since later Skylake generations started reaching for 5 GHz and beyond. L3 accesses get more expensive as the gap between uncore and core clock increases, so keeping memory accesses within the full speed L2 helps performance at higher clocks."

Én úgy tudom (de ha nem, akkor majd valaki kijavít és abban az esetben elnézést), hogy a Zen esetén az L3$ órajele megegyezik a magórajellel. Legalábbis az, hogy az 5800X3D órajel (pontosabban feszültség) limitációja erre utal. Gondolom azért kell az egész cpu-nak limitáltnak lennie, mert az L3$ nem külön frequency domain.

Ha és amennyiben ez a megállapításom helyes, akkor egyrészt a jövőben az egyre gyakoribb 3D varázslások miatt az ebből fakadó imént említetthez hasonló limitációk elkerülése érdekében talán praktikus lehetne az AMD-nek is meglépni, hogy elválasztja egymástól a core+L1+L2 és az L3 frekvencia tartományokat.

Másrészt az jutott eszembe, hogy mi van, ha ezt a zen4 esetén már meg is lépték és épp azért tud annyira magas frekvenciát elérni, mert a böhöm nagy kiterjedésű L3$-t már nem kell azon a nagyon magas frekvencián járatni. A külön szabályozható L3$ frekvencia abból a szempontból is hasznos, hogy a 3D ráépítmény kevésbé nehezíti meg a hűthetőségét, vagy ha a hőtermelés mégiscsak korlátozást jelentene, akkor külön szabályozható az L3$ frekvenciája, tehát például lehetségessé válik, hogy az L3$ 3D felépítmény nélkül magasabb frekvencián ketyegjen, mint 3D felépítménnyel.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7104) b. válasza Petykemano (#7103) üzenetére


b.
félisten

Onnantól hogy Intel is erre az útra lép az alkalmazások is jobban elkezdik kihasználni az L3$ méretét. Nem hiszem hogy lesz olyan terület ahol majd a magasabb órajel kárpótolja az L3$ hiányát de a hűthetőséget mindenképpen pozitívan befolyásolná.
plusz gyanítom hogy az L2 működését és hatékonyságát is az L3 hoz igazítják, kérdés milyen hatással lesz/ lenne ez az L2 működésére a parancsmotorban azonos architektúrán az L3$ hiánya. Gyanítom hogy az egy új konstrukciót igényel Átdolgozott L2 vel, nem egyszerű elhagyás lenne. A szabályozhatóság azonban egy szükséges lépés lesz szerintem is ,ahogy írod.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7105) Petykemano válasza b. (#7104) üzenetére


Petykemano
veterán

Valamit nem értek.
Én (most) nem mondtam, hogy az L3$ eltűnne. Csak azt, hogy az L3$ órajele elválik a magórajeltől.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7106) b. válasza Petykemano (#7105) üzenetére


b.
félisten

Erre reagáltam csak
"tehát például lehetségessé válik, hogy az L3$ 3D felépítmény nélkül magasabb frekvencián ketyegjen, mint 3D felépítménnyel."
de ezek szerint itt arra gondoltál hogy nagy L3 mal, de 3D nélkül. Én egybeolvasva ("L3$ 3D nélkül") vettem, de ezek szerint nem így értetted.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7107) Petykemano válasza b. (#7106) üzenetére


Petykemano
veterán

Úgy értettem, hogy - ma ismert számokkal illusztrálva - a 32MB ketyegjen mondjuk 4.9Ghz-en, de ha kap V-cache-t akkor a 96MB már csak 4.5Ghz-en - miközben egyébként a mag többi része akár elérheti a 5.5Ghz-et is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7108) b. válasza Petykemano (#7107) üzenetére


b.
félisten

Ez a része világos és az 5800X3D ből nézve nagyon logikus és szükséges lépés is lenne. :K
Itt van nálam most ez a proci, remek darab amúgy, úgy néz ki meg is tartom.

A "nélkül" szó vonatkoztatását érttetem félre úgy hogy az egész kifejezésre gondoltál az L3 3D re egyben, de csak a 3D elhagyására gondoltál ebből, így már világos. :R

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7109) Petykemano válasza S_x96x_S (#6919) üzenetére


Petykemano
veterán

Ismét megerősítették, hogy a Nuvia által tervezett CPU 2023 végére várható [link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7110) S_x96x_S válasza Petykemano (#7109) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a Nuvia által tervezett CPU 2023

végre lesz egy kis verseny..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7111) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ismét csúszik az Intel Sapphire Rapids
és így már nem lesz akkora különbség a Genoa rajtja között.

"Intel says Sapphire Rapids CPU delay will help AMD catch up"
https://www.theregister.com/2022/06/08/intel_sapphire_rapids_delay/

"Rivera reiterated previous claims by Intel that Sapphire Rapids will be a "leadership" product when it's made available. However, she said the period during which the CPU will hold that title will be shorter than expected because the delay means that AMD's Genoa chip, slated to launch later this year, will now arrive soon after Sapphire Rapids begins to ramp.
"We would have liked more of that gap, more of that leadership window for our customers in terms of when we originally forecasted the product to be out and ramping in high volume, but because of the additional platform validation that we're doing, that window is a bit shorter. So it will be leadership — it depends on where the competition lands," she said."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7112) Petykemano válasza S_x96x_S (#7111) üzenetére


Petykemano
veterán

"Intel says Sapphire Rapids CPU delay will help AMD catch up"

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7113) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD Confirms Zen 4 in 5nm/4nm For 2022-2023, Zen 5 in 4nm/3nm in 2024 & Beyond With Latest CPU Roadmap ( via wccftech )

amúgy szépen kerülnek fel az előadások slide-jai
https://ir.amd.com/news-events/financial-analyst-day

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7114) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

itt már > 35% performancia növekedést is irnak.

https://www.anandtech.com/show/17441/amd-zen-4-update-8-to-10-ipc-uplift-25-more-perfperwatt-vcache-chips-coming?utm_medium=amd_cpuk_jovoje_prohardver

és mivel a Zen4 3D-vcache készen van ( zöld pipa ) ..
emiatt akár lehetnek mixelt vagy tisztán 3D-Vcache cpu-k is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7115) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

~ 8% IPC a hivatalos .

FAD+2022_Saeid+Moshkelani_Final+Post.pdf
A Ryzen 7000 Series
> 5.5 Ghz
~ 8% IPC upload in Desktop Workloads ***
> 15% ST uplift

*** "Z4-001: IPC uplift based on the average of estimated/published 2017 SPECint® and 2017 SPECfp® scores and internal estimates/testing on Cinebench R23 1T and Geekbench 5 1T.for “Zen4” and “Zen 3” processors

ouch ..

a Desktop 7000 - Zen4+3DVcache még nincs kipipálva.
akkor mégse jön ki olyan hamar
Viszont szerepel a Zen4 Threadripper a listában. :K

Mottó: "A verseny jó!"

(#7116) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7115) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

valahogy nem jon ki a matek, gyarilag a legerosebb Zen3 4.9 -ig megy, ha 5.5 freki teteje, akkor az >10%, erre jon 8% ipc , szóval 20% st. uplift korul jön ki.

* mondjuk az Alder szintetikus tesztekben mutatott egyszalu teljesitmenyet igy sem fogja meg, de ha ez jatekokban valos fpsekre fordul le, akkor jo lesz.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7117) S_x96x_S válasza hokuszpk (#7116) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> gyarilag a legerosebb Zen3 4.9 -ig megy, ha 5.5 freki teteje
> ... szóval 20% st. uplift korul jön ki.

(talán)

szerintem a "> 15% ST uplift" - az előforduló legrosszabb variációt jelentheti és nem a legjobbat ( és nem a "freki tetejét" )
Amolyan konzervatív és felelősségteljes mérnöki megfogalmazás
és nem marketinges ..
csak annyit jelent, hogy a vásárlók legalább 15%-os ST növekedést várhatnak.

és ha jól látom a 7000 Series Desktop - hoz
van csapva még:
- a ZEN4 3DVcache
- a ZEN4 Threadripper

ahol én el tudok képzelni egy 96 magos ZEN4 ( +/- 3DVcache) -es Threadrippert, ami csak +7% freki-vel tud többet,
mint a mostani TR PRO 5995WX 64c/128c
( base freq=2700 / turbo freq = 4500 )

a kontextus is számít: Ez egy befektetői rendezvény volt, és ha az AMD nem óvatosan fogalmaz, akkor a befektetők szét-perlik a menedzsmentet a tőzsde-felügyeleten.
( mert pl. a 96 magos TR 7000 -res csak +15% ST-vel tud többet )

és ott van még a SIENA is ..
ha abból is csinálnak TR-es verziót,
akkor a >=15% nem is olyan rossz,
mert az "optimized performance-per-watt"-os .. kiszerelés..
várhatóan - alacsony órajellel.

:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7118) Petykemano válasza S_x96x_S (#7113) üzenetére


Petykemano
veterán

Ami ebből fontos az szerintem az, hogy a Zen5 tehát 2024-ben érkezik csak.
Amennyiben a Zen4 tényleg megjelenik szeptemberben, úgy a Zen5 2024-es megjelenése legjobb esetben is 16 hónapos intervallumot jelent a két termék között.

Ez már nem hangzik annyira jól, mint a 2023 végi megjelenés - ha közben az Intel tartani tudja az 1 éves release ciklusokat.
Az okokról érdemes lehet találgatni. Az N3 késése óta latolgatjuk, hogy vajon késik-e vele a Zen5, vagy megoldják valahogy N4X-en. Nem mondom, hogy ez azt jelenti, hogy akkora Zen5 biztosan N3-on készül, mert könnyen lehet, hogy az N4 kapacitásokból meg az Nvidia miatt szorultak ki.
Mindenesetre ezzel kapcsolatan érdemes egy pillantást vetni az ábrára. Nyilvánvaló, hogy a gyártástechnológia számok csak a CCD-re vonatkoznak, de legalábbis nem tartalmazzák az IOD-t, ami a Zen4 esetén N6-on készül, ami viszont nincs feltüntetve.
Ebből én arra következtetnék, hogy a Zen4 N5, Zen4+V-cache N5 és a Zen4c pedig N4
És elképzelhető, hogy ha az alapvető felépítésen nem változtatnak, vagyis nem bontják tovább a chipletet, akkor a Zen5 és Zen5 v-cache N4-en készül, a Zen5c pedig N3-on.

További érdekes kérdés, hogy vajon van-e jelentősége annak, hogy a Zen3 esetén "3D V-cache"-t tüntetnek föl, a többi esetében csak simán "v-cache". Az vajon nem 3D lenne? Fura lenne, mert a V-cache-ben a V-ről eddig azt gondoltam, hogy a Vertical-t jelenti.

Persze eközben 16+ hónap közben az AMD ledobja a Zen4 + V-cache és Zen4c termékeket is.
Ezek lehet, hogy elegendőek lehetnek az elvileg 2023-as Meteor Lake ellen.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7119) S_x96x_S válasza Petykemano (#7118) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> elegendőek lehetnek az elvileg 2023-as Meteor Lake ellen.

Az Intel az Apple elvesztését emészti meg nehezen,
mivel ARM-ről sokkal nehezebb visszacsábítani
az ügyfeleket az X86-64 világba,
( az AMD ZEN-nél ez sokkal egyszerűbb .. elég egy olcsóbb árat adni
és sok ügyfél visszajön - mivel nem hagyja el az ügyfél az X86-64-es ökoszisztémát )
Ráadásul az USA-ban a szoftver fejlesztők nagy része még mindig MacOS-t használ akik folyamatosan mennek át M1/M2 -re. ( vagyis ARM-re )
Persze ez a trend önmagában az AMD-nek se ideális - mivel az X86-64 tortája egyre zsugorodik.

Az Intel helyzete amúgy se egyszerű, mert
tömeges méretben + olcsón + csúcstechnológiát
gyártani nem olyan könnyű
( legalábbis a versenytársakhoz képest )

Az Intel7-el vannak gondok és nem csak a SapphireRapids csúszik,
de 1 hónapja még az volt a pletyka, hogy az Intel erősen vizsgálja a TSMC N5 -et is a Meteor Lake-hez.
"However, industry sources close to DigiTimes claim that Intel is now evaluating the possibility of producing all of the integrated chips for Meteor Lake on TSMC’s N5 nodes." ( notebookcheck link )

persze az AMD-nek az Intel legjobb stratégiai kimenetelével kell számolnia ..
és az tényleg egy kicsit rémítő tud lenni
( legalábbis nekünk nézőknek )

Az Intel korábban teritette a lapjait ..
és tegnap este az AMD-is részben ..

Az Intel számára is van azért aggasztó dolog az AMD utitervében.

a 3D-Vcache / extra magszám / magas órajel / pici IPC növekedés már ismert ...
de vannak más dolgok is.

- Az AMD is csinálja a maga szoftveres OneAPI-s klónját. ( lásd Victor Peng előadása ) ahol a XILINX FPGA -t integrálják.
- Phoneix Point : RDNA3 + AIE ( Artificial Intelligence Engine )
- [ XDNA / CDNA / RDNA / ZEN ] + Infinity Fabric
- az AVX-512 minden szinten ..

Én az FPGA és a ZEN4 -es chiplet integrálásán ( jövőbeli összeolvadásán) gondolkodtam el igazán
Persze erről már volt szó mint lehetőség ..
de azért jó látni az utiterven is

TLDR:
- Erős verseny várható a következő pár évben.. és a verseny jó ..
- Mind az Intelnek mind az AMD-nek lehetnek erős és titkos lapjai..
- Sok múlik a végrehajtáson ..
- Nem lehet tudni, hogy mi lesz a végkimenetel.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7120) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

pici Phoenix APU a keltetőben.
- Zen4 4c/8t ;
- RDNA3 4 WGP / 8CU / 1024 SP
- 4nm? ( a videocardz ebbe sorolta )
https://videocardz.com/newz/amd-reportedly-working-on-quad-core-zen4-and-rdna3-apu-for-next-gen-steam-deck

én ezt olyan jelnek veszem,
hogy az AMD próbálja az alsóbb szegmenseket is becélozni
valami
- korszerű (zen4, rdna3)
- és olcsóbban gyártható ( ~ kisebb területű )
lapkával.

ideális a beágyazott rendszerekbe
és a pici NUC-okba,
( + gaming konzolok )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7121) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

kijött a TSMC roadmap-je
- https://www.anandtech.com/show/17452/tsmc-readies-five-3nm-process-technologies-with-finflex

A 2nm már kockázatosabb lesz, teljesen új technológia.
2025: "nanosheet-based GAAFETs coming up at 2nm for TSMC"
https://www.anandtech.com/show/17453/tsmc-unveils-n2-nanosheets-bring-significant-benefits

Az Intel nincs még túl minden problémáján ..
Az új Xeon CPU " Sapphire Rapids volume ramp up " -ra
már 2023Q2 -es dátumot írnak egyes elemzők.
Addigra már a ZEN4C-s is a láthatáron lesz.
és remélhetőleg az új ZEN4-es Threadripper is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7122) Petykemano válasza S_x96x_S (#7120) üzenetére


Petykemano
veterán

> - 4nm? ( a videocardz ebbe sorolta )

Elvileg úgy van, hogy a Raphael és Raphael-X N5
Az APU pedig N4
A Zen4c-ben nem vagyok biztos. De ha tippelnem kéne, szerintem az is N4

> hogy az AMD próbálja az alsóbb szegmenseket is becélozni

Ha figyelembe vesszük, hogy a Rembrandt már 210mm2 N6-on!, egy ilyen 110-150mm2-es cuccnak azért már nem nagyon szabadna olyan nagyon drágának lennie csak azért, mert N5.
Persze ez a jövő évi kínálat már, és mivel N5, lehet, hogy az árakat nem az gyártási költség határozza meg, hanem a wafer kínálat.

Egyébként igen, én is azt gondolom, hogy nagyon népszerű lesz.
Egyben azt is jelenti, hogy miközben persze szélsebesen nő az az egyszálas teljesítmény, csúszunk vissza a 8 magból a 4 magba (mainstream)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7123) Petykemano válasza S_x96x_S (#7121) üzenetére


Petykemano
veterán

nem számolgattam, de mintha tényleg egyre hosszabb lenne a nyíl, vagyis mintha tényleg egyre több időt venne igénybe az TSMC-nek is egy új gyártástechnológia piacra dobása.

Az meg aztán teljesen szokatlan, hogy előre ismertetik a különféle változatokat.
Emlékeim szerint az N6, később az N4 még egy-egy később ismertetett leágazás volt, de az különféle utógatokról általában csak véletlenül szereztünk tudomást, mert Abu elkotyogta. Lehet, hogy nem volt titok, de nem is volt nagy dobra verve.
Az N3 esetén az alváltozatok viszont szokatlan nyíltsággal lettek már előre bejelentve
Úgy tűnik, tényleg vége a Finfetnek. Mindenesetre én arra számítok, hogy az N3 már nem lesz zökkenőmentes.

Szerencsére persze a épp jókor jött megmentésüknkre a chiplet-technológia. Lehet mindent a megfelelő gyártástechnológiai válozaton gyártani. Végülis lehet, hogy csak ez a magyarázat a 3 különböző változatra...

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7124) HSM válasza Petykemano (#7122) üzenetére


HSM
félisten

"Egyben azt is jelenti, hogy miközben persze szélsebesen nő az az egyszálas teljesítmény, csúszunk vissza a 8 magból a 4 magba (mainstream)"
Mivel az elődje (Van Gogh) is négymagos volt, így nem tűnik számomra ez "visszalépésnek".
Én úgy látom a piacot, hogy egyre nagyobb igény van kézikonzol méretű játékos PC-kre (a Steam Deck csak egy kiadás), illetve az asztali belépőszint (négymagos i3 felségterület) is eléggé el volt hanyagolva, lehet, így már megéri ide is hozni valami harapósabb, modern csipet, ha van rá elég gyártókapacitás. A "mainstream" szvsz maradt 8 magon (Rembrandt).

(#7125) S_x96x_S válasza Petykemano (#7122) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyben azt is jelenti, hogy miközben persze szélsebesen nő az az
> egyszálas teljesítmény, csúszunk vissza a 8 magból a 4 magba

szerintem csak annyi, hogy
lesz egy 4 magos alternativa is a 8 magos mellett.
És nagyobb lesz az AMD mozgástere az ügyfelek felé.
most már nemcsak felfelé
hanem lefelé is skálázhatja a magokat az AMD.

A 4 magosból
várhatóan könnyebb lesz egy 2 magost is piacra dobni.
( vagy csak letiltani az MT -t 4c/4t )

8c/16t ... 8c/8t ... 6c/12t ... 6c/6t ... 4c/8t ... 4c/4t

persze az ügyefelek alatt elsősorban az OEM ügyfeleket kell érteni.
de hátha a második körben már a DIY piacra is kerül.

> > - 4nm? ( a videocardz ebbe sorolta )

csak azért irtam a kérdőjelet,
mert a MLID képen nem szerepelt ilyen infó..

és
- melyik 4nm ?
- N4X vagy N4P ? ;]

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7126) S_x96x_S válasza Petykemano (#7123) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Az N3 esetén az alváltozatok viszont szokatlan
> nyíltsággal lettek már előre bejelentve
> .... az N3 már nem lesz zökkenőmentes.

mihez képest...

az a benyomásom, hogy az N3 egyszerűbb lesz mint az N2,
főleg amiatt, mert ott már van valami alap
és minden automatizálva van,
Már csak optimalizálni kell a meglévő lépéseket :-)
Az N2-nél sok meglévő "recept" használhatatlaná válik a nagyon eltérő gyártástechnológia miatt és teljesen újakat kell alkotni.

"In terms of automation, TSMC is embracing machine learning to systematically analyze its wealth of wafer-processing data. It already tunes process recipes for specific tools and products. It also tracks and classifies process variations in an effort to automate the discovery of whether a problem is in a tool, process, or material.

The company has a library of more than 50,000 process recipes and tens of millions of control charts. Just how TSMC is applying machine learning to its automation tasks and with what products was unclear — no doubt, still something of a work in progress, perhaps with some secret sauce."
https://www.eetimes.com/tsmcs-roadmap-full-but-thin/

Mottó: "A verseny jó!"

(#7128) Petykemano válasza poci76 (#7127) üzenetére


Petykemano
veterán

"According to an AMD CPU reseller, AMD plans to have AM4 DDR4 compatible ZEN4 products.but it's just a plan, not sure if it will be available."
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7129) Petykemano válasza HSM (#7124) üzenetére


Petykemano
veterán

Kinek mi mit jelent... és mi alapján számítod...

Greymon már törölte a posztot, de
Így volt az ár-előrejelzésének alján egy $450-os 7600X volt. Amennyiben az egy hatmagost jelent, az hát brutál áremelkedés lenne.
Tehát besorolás alapján ez mainstream, de ha abból indulunk ki, hogy ki mit engedhet meg magának, akkor könnnyen belátható, hogy könnyen legnépszerűbb termékké válhat egy négymagos.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7130) HSM válasza Petykemano (#7129) üzenetére


HSM
félisten

Amit írsz teljesen jogos. Sajnos úgy tűnik, minden durván drágul, ugyanazért a termékkategóriáért egyre mélyebben kell zsebbe nyúlni. VGA fronton is ez a trend sajnos.
Mondjuk ettől függetlenül 6 magért durva lenne $450, ennyivel nem ígérkezik jobbnak. :DDD

(#7131) S_x96x_S válasza Petykemano (#7129) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Greymon már törölte a posztot,

a wccftech lehozta .. és én összefésültem a cikkben lévő állításokat.

7950X ~ ( $900 US or a $100 US premium over the Ryzen 9 5950X launch $799 US)
7900X ~ ( around $550-$600 US. )
7800X ~ ( around $450-$500 US )
7600X ~ ( around $300-$350 US )
7700X is still not in the first lineup.

persze a wccftech-es cikk alján a táblázatban már
nem pontosan ugyanezek az értékek szerepelnek ..
itt már 750 USD szerepel

AMD Ryzen 9 7950X    Zen 4    5nm    16/32    5.4 GHz    105-170W    ~$750 US
AMD Ryzen 9 7900X    Zen 4    5nm    12/24    5.3 GHz    105-170W    ~$600 US
AMD Ryzen 7 7800X    Zen 4    5nm     8/16    5.2 GHz     105W    ~$450 US
AMD Ryzen 5 7600X    Zen 4    5nm    6/12    5.1 GHz     65W    ~$300 US

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7132) Devid_81 válasza Petykemano (#7128) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Biztos ezert is mondta Lisa, hogy az AM4 meg maradni fog jo ideig :K

...

(#7133) Petykemano válasza S_x96x_S (#7131) üzenetére


Petykemano
veterán

Elnéztem volna?
Az alsó két sorra (7800X, 7600X) meg mertem volna esküdni, hogy $550 és $450 a felette levő kettőre nem emlékeztem, de hogy a legalsóban $450 volt az tuti.
De mondjuk nem a tweetet olvastam, hanem csak az értesítőt. Bár úgy tudom, tweetet nem lehet módosítani, legalábbis ingyenes fiókkal nem.

A wccf által felvázolt árakban már semmi kiugró nincs - se pozitív, se negatív irányba.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7134) S_x96x_S válasza Petykemano (#7133) üzenetére


S_x96x_S
őstag

árak: a Videocardz értelmezése ..
"The same leaker also provided a suggested retail price for Ryzen 9 7950X however this tweet has since then removed. He noted that this SKU might cost 5999 RMB, which is actually less than MSRP of 5950X at launch (6049 RMB). One should note, however, that pricing rumors are almost never accurate, especially three months in advance."

vagyis ez - hasonló "induló" árakat jelez mint a zen3-as prociknál volt.

egy nagyon picivel később ... Szept-Okt ( inkább október ) jön az AlderLake .. mint alternativa
és talán lesz egy ici-pici árverseny, aminek hatására talán már novemberre jobb zen4-es árak lesznek.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7135) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(#7136) awexco válasza Petykemano (#7123) üzenetére


awexco
őstag

Már a 3nm se készült el időre … mert ha sikerült volna akkor alma mindent azon hoz idén . Lehet Samu jelentősen hamarabb kezdett foglalkozni gaafet-el vagy nagyobb gárdával . Majd kiderül .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#7137) S_x96x_S válasza awexco (#7136) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Már a 3nm se készült el időre … mert ha sikerült volna akkor alma

tavaly 2023Q1-re frissítette a TSMC az ütemtervet.
vagyis kommunikálva volt a késés.
October 18, 2021:
https://www.anandtech.com/show/17013/tsmc-update-3nm-in-q1-2023-3nm-enhanced-in-2024-2nm-in-2025

"As a result, while mass production of the first chips using TSMC's N3 node will begin in the second half of 2022, the company will only be shipping them to an undisclosed client for revenue in the first quarter of 2023. Many observers, however, expected these chips to ship in late 2022.

"N3 risk production is scheduled in 2021, and production will start in second half of 2022," said C.C. Wei, CEO of TSMC. "So second half of 2022 will be our mass production, but you can expect that revenue will be seen in first quarter of 2023 because it takes long — it takes cycle time to have all those wafer out.""

és az újabb ütemtervben ( pár napos ) is ezzel van szinkronban
- N3: 2022H2
- N3E: 2023 Q2/Q3

> Majd kiderül .

mind a 3 cég küszködik.

Az AMD desktop chipeknek a sima N3 nem annyira ideális,
ide a az N3P lenne jó, de az még + ~1,5 év. ( az N3E után )

persze ott van még az N4P is, ami 2023-ban jön

szerintem az AMD a desktop chipekhez:
- jövőre az N4P-t használja
- 2024-ben meg az N3P -t

Mottó: "A verseny jó!"

(#7138) Petykemano


Petykemano
veterán

Az Intel - végre - elindítja a 16-32 magos Sapphire Rapids alapú HEDT platformját.

Nekem az a gyanúm, hogy a döcögős termékrajt azért olyan, mint amit a CannonLake/IceLake/TigerLake esetén láttunk, mert ez jön ki a rendelkezésükre álló eszközökből. Bizonyára gyártástechnológiai /packaging hibák és/vagy tervezési bugok miatt küszködnek, de már áll ott a cucc, hogy ezt kiadják.

Ugyanekkor: occó Zen3 TR PRO eladó

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7139) hokuszpk válasza Petykemano (#7138) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nem irjak veletlenul, 32P core mennyit kajol csucsrajaratva ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7140) Petykemano válasza hokuszpk (#7139) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem láttam, de ha tippelnem kéne, akkor 280-350W -ra tippelnék.
Az Intel (mármint a termék) egyetlen esélye sztem az, ha valahogy Single/Low threadben nyer. Mivel magszámban nem fog tudni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7141) hokuszpk válasza Petykemano (#7140) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

megkockaztatom, hogy akkora keretbol csak 5-6 esetleg 8 magos terhelesig fog nyerni, az Alder 8 P maggal valami 240W PL2 limittel bír, és az ilyen procikat azert inkabb melora veszik, itt nem lehet arra bazirozni, hogy nagyreszt ugyis idle megy a cucc.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7142) thgergo válasza hokuszpk (#7141) üzenetére


thgergo
tag

Intel előnye, hogy azt a 32P core a 2D-mesh sokkal közelebb van egymáshoz. (inteles chiplet esetén is majdnem megörződik a jó válaszidő) AMD esetén a fabric azért lassabb. De HEDT esetén valóban kérdéses kinek készül a termék, ha van 64 magos AMD is. Intel IPC azért több, avx512 is van, azért 32 intel mag sok workflowban erősebb tud lenni mint a 64 magos AMD, főleg ha a program nem sklálázódik végtelenül. Bár legtöbb esetben már 1:1 az intel/amd mag...
Erről tudni valamit, hogy a 32 magos Sapphire rapids HEDT kisebb tokozást használna azaz csak 2 db chipletet tartalmaz? Ha olcsóbb tud lenni, mint az AMD, még akár kellhet is valakinek.

-

(#7143) Petykemano válasza thgergo (#7142) üzenetére


Petykemano
veterán

Abu régóta riogat kis epyc platformmal.
Feltehetően azért nem jött, mert költséghatékonyan tudták lefedni a 24/32 magos piacot is. De a 96 magos 12 csatornás genoával az olló nyílik. (Különösen ha a mainstream megmarad 16 magnak)
A siennával egyszerre fedik ezt a lukat és tudnak versenyezni a 32+ magos HEDT SPR-rel.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7144) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

szerintem hamarosan (újra) lesz ARM-es AMD proci is :-)
nem zörög :K ...

Former AMD chip architect says it was wrong to can Arm project
Cancelled the K12 CPU? Big mistake. Huge, says Jim Keller
https://www.theregister.com/2022/06/20/jim_keller_arm_cpu/

Mottó: "A verseny jó!"

(#7145) Petykemano válasza S_x96x_S (#7144) üzenetére


Petykemano
veterán

Én nem vagyok ebben 100%-ig biztos.
Lisa Su a FAD-on valóban kiemelte, hogy a fő szerver vonalon megmaradnak ugyan X86 vonalon, de fognak ARM processzorokat is tervezni, mivel a Xilinx és a Pensando standalone termékek Arm processzorokkal készültek eddig és azt nem tervezik lecserélni.

Bár most a cikkekben úgy jelenik meg, hogy a K12 projektet Jim Keller távozása után lőtték le, a távozásakor voltak arról pletykák, hogy valójában ugye nem ő volt a chief architect a zen fölött, hanem ha nem is tervezője, de szívügye a K12 volt és távozása épp annak köszönhető, hogy azt lestoppolták.
Lisa Su megjegyzése épp elegendő felületet adhat egy ilyen esetben Jim Keller számára, hogy odaszúrjon, hogy "na látjátok, milyen jól jönne most". Ez nem sértettség, legfeljebb afféle szakmai hiúság: "végül nekem lett igazam"

Persze nem tudhatjuk, hogy lett-e volna az AMD-nek erőforrása a hasonlóságok ellenére két külön processzor családot fejleszteni. A cikkek is említik, hogy bár lehet, hogy ma jól jönne egy K12 (mai állapotban), de nem biztos, hogy ugyanazokat a kiváló termékeket látnánk ma, ha az AMD-nek meg kell osztania a figyelmét és erőforrásait.

Viszont azt látjuk, hogy az AMD portfóliója növekszik. És itt most nem a Xilinx és Pensando termékekre gondolok, hanem az X86 processzorcsaládokra. Zen3 esetén készült már V-cache-es változat, Zen4-ből már lesz v-cache és egy dense változat is. APU-kból is most már megengedhetik maguknak, hogy ne egy jack-of-all-trades típusú termékkel fedjék le a piacot, hanem legyen egy elfogadható CPU és GPU teljesítménnnyel rendelkező standalone mainstream APU (Phoenix Point) és legyen egy kifejezetten CPU teljesítményre gyúró, de képet adó - akár standalone munkagép, akár dGPU mellé szerelhető high end APU*.

Számos oldalágon történő projektről hallottunk, ezekből egy végül el is készült, a Mendocino.

Tehát azért az AMD-nek érezhetően több kapacitása lett kísérletezgetni.
Ha Jim Kellernek igaza van és az Arm és X86 processzorok tényleg nem különböznek olyan nagy mértékben, és egy kész zen core designban szinte csak a frontendet kell lecserélni, akkor szerintem is láthatunk majd saját ARM processzort az AMD-től.

Végülis a Xilinx-nél és a Pensandonál eddig is megvolt a know-how és a talent, hogy gyári Arm magokat beépítsenek. az AMD cpu design team-nek tényleg csak a CPU magot kell megterveznie (átterveznie) nem az egész SoC-t.

De vajon mit nyerne vele?
Nem arról van szó, hogy ha valaki tervez az ARM processzort, akkor az hirtelen 50-100%-kal jobb IPC-t vagy hatékonyságot ér el. Még kevésbé gondolnám, hogy ha a Zen processzorcsaládot terveznék át, akkor azt hirtelen nagymértékben megtáltosodna IPC vagy hatékonyság tekintetében. Itt eddig egyedül az Apple tudott valamit varázsolni és a Nuvia ígérte ugyanazt. Az AMD-nek (és az Intelnek) ugyan nem IPC, hanem frekvencia irányba van nagymértékű tervezési tapasztalata. Ha viszont az AMD úgy kezd el ARM processzor architektúrát fejleszteni, hogy az széles és alacsony frekvenciát ér el, akkor viszont nem kifejezetten jól lehet a két processzorcsalád között technológát megosztani. Bár én szívesen látnám, ha az AMD követné az Apple-t a széles és alacsony frekvenciát elérő architektúra irányába **
Az AMD kifejezte, hogy a hagyományos szerver termékek tekintetében maradnak x86 vonalon.
Vajon a Xilinx és Pensando termékek esetén mit nyernének, ha az azokban dolgozó Arm magok mondjuk 30-40%-kal magasabb teljesítményre lennének képesek - persze fogyasztás árán.

* Az a vélekedésem, hogy Raphael egy dupla szubtsztrátú Dragon Range, nem jött be, de jelen információk szerint a legesélyesebb az, hogy valójában ugyanabból az építőkockákból fog épülni.

** Már nem emlékszem, melyik videoban hallottam vagy cikkben olvastam, hogy magas frekvenciát elérni mindig helytakarékosabb, mint magas IPC-t és hogy az Intel és az AMD designjai azért célozzák inkább a magas frekvenciát, mert a rendelkezésükre álló kapacitás a kiszolgálandó piachoz képest nagyon korlátos. Magyarán így tudnak többet eladni.
Abból nekik kevés előnyük származna, ha a termékeik ugyanezt a teljesítményt tudnák hozni, de csak 30%-kal kevesebbet tudnak belőle értékesíteni a kapacitások miatt, miközben mondjuk 50% áramköltséget spórolnak a vevőnek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7146) paprobert


paprobert
senior tag

https://www.realworldtech.com/intel-4/

Több oldalas, mélyebb elemzés az Intel házon belüli fejlődéséről, sok érdekességgel.
Vannak apró utalások arra, hogy az AMD milyen eszközöket tud bevetni a közeljövőben a TSMC-nél.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7147) Petykemano


Petykemano
veterán

"Mind you, Raphael-X will be released very quickly this time." - Greymon
"Genoa-X is already sampling" - Kepler
"Probably this year, as I understand Raphael-X is already in mass production!" - Greymon

"Az kemény" - Petykemano

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7148) Petykemano


Petykemano
veterán

Mi300 => El Capitan

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7149) b. válasza S_x96x_S (#7144) üzenetére


b.
félisten

Ebből szerintem nem következik az, hogy lesz újra ARM-os AMD proci. Mondjuk nagyon érdekes amiket mond, főleg annak fényében hogy érkezik a Grace a zöldektől.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7150) S_x96x_S válasza b. (#7149) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ebből szerintem nem következik az, hogy lesz újra ARM-os AMD proci.

tényleg nem ..

igény lenne egy flexibilis - rekonfigurálható procira főleg a fejlesztőknek,
és ehhez talán a XILINX technológiája új lehetőségeket ad.

de amúgy ahogy az M1 nagyon hatékonyan tudja emulálni az X86_64-et,
a fordítottját az AMD ZEN prociknak is támogatni kellene
( vagyis az ARM hatékony emulációját - speciális utasításokkal )

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.