Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7651) paprobert válasza Devid_81 (#7650) üzenetére


paprobert
senior tag

Szerintem az AMD tudja hogy melyik fejlesztést szeretnék utoljára belepattintani az AM5 foglalatba, csak nem biztosak abban, hogy mikor készülnek el vele.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7652) Petykemano válasza HSM (#7649) üzenetére


Petykemano
veterán

> Az én szememben a jelenlegi megvalósításában csak felesleges nyűg a kis magok.
> Én pénzt nem adnék értük.
> Ha pedig rengeteg multicore nyers erő kellene,
> jobb megoldásnak tartom pl. a jelenlegi 5900X-et vagy 5950X-et,
> vagy az érkező Zen4-es utódokat."

Ezzel szerintem nehéz nem egyetérteni. Én jó kezdeményeznek gondolom a Pollack szabály figyelembevételével a MT teljesítmény növelését kis hely és energiahatékony magok segítségével. Szerintem nagyon költséghatékonyan lehetne CB23 és már rendering bajnokokat gyártani Hybrid architektúra alapon arra a piacra, ahová a ThreadRipper, és mondjuk még a 16 magos ryzen a versenytársa. 8 nagy mag + további 8-16-24 nagy mag helyét elfoglaló (~) 32-64-96 kis mag, ami ezekben a jól skálázódó alkalmazásokban másfélszer nagyobb throughputot is hozhat. És olcsóbban előállítható (lehetne)

De ennek a mainstreamben desktopok terén jelenleg nincs különösebb haszna. 4 kis mag hasznos lehet arra a célra, hogy csökkenthető legyen az idle energiafelhasználás (ami mobil szegmensben szempont), lehet, hogy egy YT is elketyeghetne az E magokon. De mivel még több vele a bonyoldalom, mint a haszon, ezért csakúgy, mint az első generációs Ryzen esetén a MT teljesítménytöbbletet leginkább ajándékként kéne adni, hogy a vevőknek is így csillogjon a szemük: d($.$)b és persze, hogy nőjön a penetráció, alkalmazkodjanak a szoftverek.
Máskülönben arra a sorsra jut, mint az IGP. (Persze nyilván nem ugyanaz a réteg-közönség fogja megtalálni a maga réteg-hasznát benne)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7653) Petykemano


Petykemano
veterán


[link]

/Én nem hőbörgök, látjuk, hogy a cégek mindig azt a mérést domborítják, amelyik számukra kedvező, de attól függetlenül a fanyalgás/szúrkálódás jogos és tussé müszojű lö kandúr!/

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7654) carl18 válasza Petykemano (#7652) üzenetére


carl18
addikt

Hát ez kis magokkal az a baj ebbe az írányba megy a jövő, az intel már úgy tervezi a 2024-es generációba 8 erős és 32 kis mag lesz.
Nem volna ezzel baj, csak ha valakinek nincs igénye kis magokra azzal mit csinálnak?

Egyenlőre úgy látszik kizárolag a Raptor Lake generációban az i3 rendelkezik csak P-Core magokkal, már az I5 13400 és társai is kapnak 4 energia hatékony magot.
És szerintem elöbb utobb az intel fizetni fog cégeknek hogy a játékokat optimalizálja úgy hogy az E-Core-t is kihasználja ne csak fölöslegesen legyen ott a háttérbe.

Én mondjuk csak arra lennék kíváncsi mi van akkor ha a Windows feladat kezelő véletlen a teljesítmény igényes játékot nem Peformance hanem E-Core-on futattja akkor tudják-e orvosolni...
Bár gondoljunk bele, a régi Q9650/I7-965 között se volt olyan nagy eltérés, mert az akkori játékok nem profitálnak annyira a processzor erejéből. Szóval idő kérdése, de ki tudja lehet kell 5 év is mire az első játék megjelenik ami a kis magokból profitál majd. :K

AMD Háza táján úgy tudom hogy a kis magok Zen4C magok lesznek Zen 5 mellet. 8 Zen 5 és 16 Zen4C, ami Multi Threadba elég jól teljesíthet.
16 Zen 5 és 32 Zen 4C lehet majd a platform teteje, ami akkár hogy nézzük 48 mag, nem rossz renderelni. :C

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7655) TESCO-Zsömle válasza Devid_81 (#7646) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Az egy évvel lenne kevesebb, mint a kovid súlytotta AM4-é. És közel se biztos, hogy a '22-es AM5 deszkába belemegy a '25-ös proci. Akkor meg mi jelentősége?

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#7656) Devid_81 válasza TESCO-Zsömle (#7655) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Annak aki nem akar 2 evente lapot cserelni a kompatibiltas jol jonne kesobb.
Vagy ezzel csak en vagyok igy?

...

(#7657) Petykemano


Petykemano
veterán

Egy 7600X GB5 eredmény
[link]
ST: 2092
MT: 1337
vs 5600X

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7658) Petykemano válasza Petykemano (#7657) üzenetére


Petykemano
veterán

Itt egy másik, ami közelebb van az AMD által mutatott eredményhez.
[link]

Mivel a BIOS látszólag azonos, ezért feltételezem, hogy valamilyen PBO beállítás lehet a különbség

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7659) Busterftw válasza HSM (#7649) üzenetére


Busterftw
veterán

Hat en eleg sok tesztnek jartam utana anno mert pont ez a ket CPU volt opcio, de vegul a tesztek alapjan (igaz elsosorban jatekra, ahol meg az 5900x is megvolt) a 12600K lett.
Ezert irom a fentieket. Az e-core problemakra meg mar jott azota rengeteg Windows/BIOS/program frissites.

(#7660) Pakmara válasza Petykemano (#7637) üzenetére


Pakmara
őstag

"És nyilvan az entrylevel piacot AM4+zen3-mal fogják lefedni. Kíváncsi vagyok ledobják-e az 5800X3D árát."

Nem követtem nagyon szorosan a témát. A Fentiről van bármilyen infó? Jön bármi még AM4-re?

(#7661) hokuszpk válasza Busterftw (#7648) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"A fenti 350 dollaros arral szamoltam, amit Petyke irt.
Termeszetesen nem tudom, csak folyattam a beszelgetest."

hirtelen visszaolvasva nálad a pont. bocsi.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7662) Petykemano válasza Pakmara (#7660) üzenetére


Petykemano
veterán

Ma az Amazonon állítólag $380 volt az 5800X3D. Új sku-ról nem tudok.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7663) Albus_D


Albus_D
aktív tag

Hogyan tovább? Elkezdjük a találgatást a zen5-ről, vagy előtte még jön a Zen4 3DV és a zen4c?

(#7664) hokuszpk válasza Albus_D (#7663) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

marad minden a regiben. mi találgatunk, te belekötsz.
* oops lemaradt a smiley :D :DD ;]

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7665) Albus_D válasza hokuszpk (#7664) üzenetére


Albus_D
aktív tag

jó. nem nehéz, ha a föld felett jártok

(#7666) TESCO-Zsömle válasza Devid_81 (#7656) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Én idén vettem egy 5900X-et a 470-es deckámba. Bár engem a rajta ollevő 200€-s monoblokk jobban motivált. Eleve csak azért van 470-es lap, mert a Promontory miatt 1:1-be tudtam a blokk alatt cserélni a 370-est. Az akció miatt még kerestem is a cserén egy 10-est, mert az Alza adott az új laphoz egy 240-es AIO-t.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#7667) hokuszpk válasza Albus_D (#7665) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

anno mondta a miniszertelenök úr is, hogy "merjünk nagyot álmodni!'

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7668) sutyerák007 válasza hokuszpk (#7664) üzenetére


sutyerák007
senior tag

:DDD

(#7669) carl18 válasza Albus_D (#7663) üzenetére


carl18
addikt

2023 január jön a 7800X/3D V-Cache talán, jó esetbe.

A Zen 5 lehet csak 2024-be kerül piacra, mert a Zen 3/4 között is eltelt majd 2 év. Talán még olyan csinálhat az AMD ha nagy lesz a nyomás hogy Zen 4 és Zen 4C magot egy tok alá egyesít.

Jövőre a Meteor Lake 32+8 maggal kerülhet piacra, és ha addig nem áll készen a Zen 5 addig a meglévő dízájnt kell használi.
A Zen 4C meg tudtommal Zen 4 csak kiherélve, így gazdaságosabban gyártható.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7670) HSM válasza Busterftw (#7659) üzenetére


HSM
félisten

Hiába toldozzák foltozzák, ha rossz az alap koncepció. Keveseknek lesz erre ideje, hogy normálisan optimalizálgassanak, egyébként meg marad a szerencsejáték.

(#7671) Petykemano válasza Albus_D (#7663) üzenetére


Petykemano
veterán

Általában elcsámcsogunk még a kurrens információkon. Az információt nem szoktuk úgymond átküldeni a vonatkozó Zen4-es csoportba. Konkrét termékkel kapcsolatos kérdések viszont itt ritkán kerülnek megválaszolásra. Valahogy ez szokott működni magától.

Szerintem a következő forró téma a Zen4c és a Zen4 3DV lesz, mert a Zen5-ről még semmilyen infó nem jelent meg azon kívül persze, hogy N3 vagy N4, meg hogy bizonyára szélesítik az architektúrát (ez egyébként minden konkurens - M1, M2, Nuvia, Tachyium) - alapján eléggé elkerülhetetlennek tűnik és Mike Clark nagyon izgatottan várta már pár éve is.

A nagy kérdés az, hogy mikor emeli az AMD egy következő szintre a 3D legózást.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7672) S_x96x_S válasza Albus_D (#7663) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Hogyan tovább?

Egyenlőre még ünneplünk :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD

Mottó: "A verseny jó!"

(#7673) Albus_D válasza S_x96x_S (#7672) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Jogos, van még rá időtök szeptember 27-ig. :DDD Ki kell használni.

(#7674) sutyerák007 válasza Albus_D (#7673) üzenetére


sutyerák007
senior tag

ezután a hsz után sokadjára egyértelmű hogy csak trollkodni vagy itt... miért jó ez? :F

(#7675) carl18 válasza sutyerák007 (#7674) üzenetére


carl18
addikt

Sasnak se tudod megmondani mikor vadászon! :D

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7676) hokuszpk válasza sutyerák007 (#7674) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

alvó ügynök így tartja formában magát ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7677) Albus_D válasza sutyerák007 (#7674) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem kell ezt ilyen komolyan venni, attól még hogy rávilágítok mekkora baromság az avx létjogosultságát playstation 3 emulátorral példálózni (még a főhős is csak rövidítve írta ki, érezve mekkora hülyeség), még ti boldogan hajthatjátok álomra a fejeteket, egyel több vagy kevesebb fícsör amiből nem lesz semmi, már nem oszt nem szoroz.

Persze azt nem tudtátok megcáfolni, miért is lett most hírtelen fontos az avx számára, meg ugye azt se hogy ha egy piacvezető nem tudta bevezetni, akkor majd most biztosan az amd-nek sikerül. Persze trollozni sokkal egyszerűbb, ha csípi a valóság szaga a szemed.

De hogy on is legyek, teljesen jól sikerült a zen4, és ha minden jól megy csak kicsivel lesz jobb a raptor, ami ugye csak egy ráncfelvarrás a 14 gen előtt, a zen4 pedig egy komoly ugrás a zen3-ról. ;] Ne felejtsük el a zen4 ugrott 7nm-ről 5nm-re, ha maradt volna, hol lenne? ;]

[ Szerkesztve ]

(#7678) sutyerák007 válasza Albus_D (#7677) üzenetére


sutyerák007
senior tag

nem veszlek komolyan ne aggódj :N szimplán csak nem kell egy ilyen alak se egy inteles se egy amd topikba sem... de ha téged ez altat el a nap végén akkor csak sajnálni tudlak

[ Szerkesztve ]

(#7679) Albus_D válasza sutyerák007 (#7678) üzenetére


Albus_D
aktív tag

kölcsönös ;) a véleményed is olyan mint a tudod mi, a miért nem kellek ide részre meg egy hsz-el előtte rávilágítottam.

[ Szerkesztve ]

(#7680) Busterftw válasza HSM (#7670) üzenetére


Busterftw
veterán

Ezt ki donti el? Vagy ezt te igy mar tudod?
Szerintem az ARM eloretorese es sikere egyaltalan nem ezt mutatja, sem desktop (M1), sem server szinten.De az Alder Lake is jol mukodik akar desktop akar mobil kornyezetben.
Windows alatt az utemezo a nagyjat megoldja, lasd Windows 11.
A nepszeru programok eleve optimalizalnak, az meg a kutyat nem erdekli, hogy valami oskovulet szoftver nem megy rajtuk.

(#7681) Petykemano válasza sutyerák007 (#7674) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem ez most kivételesen jó volt.
Úgy mondanám: tusé

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7682) carl18 válasza Busterftw (#7680) üzenetére


carl18
addikt

Pedig a Big.Little felépítés a jövő, az AMD és Intel is ilyen cpu-t fog gyártani a jövőben. Ezt azt jelenti hogy idő kérdése ameddig az alkalmazások igazodnak hozzájuk.

Azért a Windows is tud majd olyat hogy a háttérfeladatokat kis magokról végzi, gaming meg futhat kizárolag az erős magokon stb.
Azért a 13900K esetében is a 16 Gracemont mag néha-néha csak jól jön majd. A jövőben a játékok fizikája is rábízható volna a kis magokra. :K

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7683) Albus_D válasza S_x96x_S (#7510) üzenetére


Albus_D
aktív tag

""Persze ehhez az kell, hogy ne "clock-down"-os implementáció legyen .."
a ZEN4-ben .."

Sikerült, nem clock-down-os lett. :DD Cserébe csak AVX-256. Vagyis a teljesítmény ugrott.

Csak próbálok rávilágítani, megint mekkora tévedésben voltál, mikor azt hitted majd az amd mérnökei megoldják amit az intel nem tudott. :P

De folytassuk:

"Az ügyfelek egy része kipróbálta .. ( pl Maxon ... ) és
úgy ítélte meg, hogy több vele a macera mint a haszon ..
~ főleg a "clock-down" miatt."

Na itt nincs clock-down, de a teljesítménye is várhatóan a fele. Akkor szerinted, most mi lesz a csábító, ha kvázi teljesítményben a végeredmény ugyan az, mint az intelnél? ;]

(#7684) Petykemano válasza Albus_D (#7677) üzenetére


Petykemano
veterán

> ami ugye csak egy ráncfelvarrás a 14 gen előtt,

Szerintem is jobb lesz a Raptor - desktopon.
Ami azt illeti bízom benne, hogy sikerült esetleg megoldani az AVX512 kérdését, ami szerintem is blama az Intelnek. Nem azért, mert hogy az most annyira fontos vagy elterjedt lenne, hanem épp azért, hogy terjedjen végre. Végső soron a piac ~70-75%-át azért még mindig az Intel viszi.
A másik dolog meg az, hogy nem hiszem el, hogy ne lehetne megoldani a Gracemont magokban magának az utasításnak az ismeretét - függetlenül attól, hogy maguk a végrehajtó egységek egyébként nem 512, de esetleg még csak nem is 256bitesek, hanem csak 128bitesek. Igen, ebben az esetben az AVX512 relatív lassú lenne az E magokon, de legalább futna. Még akár attól sem szabadna visszariadni, ha a kérdést úgy oldanák meg, hogy a 4 magos cluster közös (vagy legalább páronként közös) FPU-t használ, mint a bulldozerben. Ezt az Arm is beépítete az A510-be.

Viszont...
- egyrészt kérdés, hogy milyen fogyasztás mellett. Afelől persze nincs kétségem, hogy a legdurvább 16/24 magos MT esetekben mindkét fél brutális fogyasztás mellett fogja hozni, ami a csövön kifér. De mobil területen a slide-okon látott 50-60%-os energiahatékonyság nagyon fog számítani. Tehát lehet, hogy mainstream piac MT szegmensét az Intel elviszi, de mobilban szerintem a Zen4 el fogja vinni a pálmát. (különös tekintettel a 16 magos 45W TDP-s 7950HX-re)
- másrészt a Raptor lake tündöklése sem fog hosszan tartani.
Néhány hónap múlva érkezik a 3DV, és a Zen4c. Nem tudom, hogy mainstreambe fog-e érkezni Zen4c, de legrosszabb esetben a Siena platformmal szintén kb jövő év elejétől a MT teljesítmény iránt vágyakozókat is ki tudja elégíteni.

> a zen4 pedig egy komoly ugrás a zen3-ról.

Háááát. Mihez képest?
Tick-tock van. Ez persze nem feltétlenül pontosan ugyanaz, mint amit az Intel csinált, de az egyik ütemben letesznek egy ground-up új architektúrát, a másik ütemben ez az architektúra kerül finomításra és egy új gyártástechnológára való portolásra.
Tehát a Zen4 valójában a Zen3 architektúra N5 portja néhány csiszolással és a nagyobb tranzisztorsűrűségből fakadó low hanging fruit beépítésével és persze az AVX512 utasítások beépítésével. Ez igazából csak a fejlettebb gyártástechnológiára való portolással több, mint a Raptor Lake. Persze nyilván az előrelépés nagy része épp a gyártástechnológia váltás eredménye/következménye.

> ami ugye csak egy ráncfelvarrás a 14 gen előtt,

Visszatérve erre a kérdésre.
Én tartok tőle, hogy a Meteor Lake egy mobile first termék lesz - kicsit hasonlóan a Tiger Lake-hez, ami egy remek pipecleaner volt 4 magos változatban és nagyon jó lett volna a 8 magos váltazata, de annyira későn érkezett, hogy már igazából kevéssé volt érdekes és asztali változatban nem is nagyon nyújtott jobb eredményt, mint a párhuzamosan fejleszett Rocket Lake.
Szóval én arra számítok, hogy valamikor 2023 Q2 tájban fog debütálni a Meteor Lake mobilon és kábé negyedévente fogja tudni az Intel skálázni felfelé és lassan fog csak teret foglalni és végül a 2024Q1-ben érkező Zen5-tel kell majd összecsapnia.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7685) S_x96x_S válasza Albus_D (#7683) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Cserébe csak AVX-256. Vagyis a teljesítmény ugrott.

várjuk meg a független 3rd. party teszteket ..

de amúgy részben egyetértünk ... "a teljesítmény ugrott", .... felfelé --> 1,3X --> 2.5X

> Csak próbálok rávilágítani, megint mekkora tévedésben voltál,
> mikor azt hitted majd az amd mérnökei megoldják amit az intel nem tudott.

újra csak azt tudom mondani,
hogy várjuk meg a független 3rd. party teszteket. :K

amúgy javaslom neked újraolvasásra Abu-t:

"A teljesítményelőnynek azonban csak az egyik része származik ebből, mivel a Zen 4 jóval nagyobb órajelen képes működni a Zen 3 magnál, és ez a tényező adja a további gyorsulást, illetve az előrelépés jó részét. Ezen túlmenően a friss fejlesztés lényeges képessége az AVX-512 támogatása; azt az AMD egyelőre nem fejtette ki, hogy pontosan mely utasításcsoportokat kezelik, de a VNNI-t biztosan.

A firma egyébként nem alkalmaz 512 bites SIMD motort, mivel úgy gondolják, hogy ez aránytalanul nagy hátránnyal járna a tranzisztorköltség és a fogyasztás tekintetében, de az AVX-512 nem is igényli ezt, megfelelő a 256 bites SIMD is, mivel az 512 bites vektoroperációk lefuttathatók két darab 256 bitesként is.

Noha valószínű, hogy ez a fejlesztés elsődlegesen a szerverpiacra szánt központi egységekhez készült, az AMD engedélyezi az asztali modellekre is. Ez nagyon fontos lépés az utasításkészlet terjedése szempontjából, mivel az Intel korábban szintén támogatta az asztali processzorainál, de újabban inkább letiltja a hibrid felépítéshez való igazodás miatt, ami a fejlesztők számára nagyon kellemetlen tényező, hiszen végfelhasználói szinten meglehetősen gyatra a rendszer terjedése.

Az új Ryzen lehet az első processzorcsalád, amely ezt stabilan kedvező irányba lökheti, ugyanakkor ennek a szoftverpiaci eredményét így is minimum egy-két év múlva fogjuk látni."

https://prohardver.hu/hir/amd_hoditasra_szan_uj_asztali_ryzen.html

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7686) paprobert válasza Petykemano (#7684) üzenetére


paprobert
senior tag

Eméletileg a Zen4-hez képest a Raptor Lake gyorsabb lesz egy és több szálon is, az elszállt fogyasztás árán. Az eddigi szivárgások ezt sugallják.

Egy szálon 20W vs 40W
Több szálon 230W vs 350?W

Engem az érdekelne, hogy előállhat-e egy olyan helyzet, hogy:
annyival gyorsabb a Raptor Lake több szálon, hogy van olyan beállítható TDP limit, amivel már kevesebbet fogyaszt a Zen4-nél, de még mindig megveri renderben.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7687) Busterftw válasza carl18 (#7682) üzenetére


Busterftw
veterán

Ezt irtam en is. :)

(#7688) S_x96x_S válasza paprobert (#7686) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Engem az érdekelne, hogy előállhat-e egy olyan helyzet, hogy:
> annyival gyorsabb a Raptor Lake több szálon,
> hogy van olyan beállítható TDP limit, amivel már kevesebbet
> fogyaszt a Zen4-nél, de még mindig megveri renderben.

jövőre kiderül a Dragon-al ...

vélemény: én elég alacsony valószínűséget adnék ennek a lehetőségnek..
A legideálisabb talán az lenne, hogyha az összes "P" magot lekapcsolnánk
és csak az "E" magok működnének, de talán még ez se lenne elég, hogy a gyártástechnológiai különbségeket ellensúlyozza ..

1-)
az AMD szerint 1.47x hatékonyabb a gyártástechnológiája a TSMC-vel

2.)
minél alacsonyabb TDP-n működik a zen4, annál hatékonyabb
vagyis egy 45W-os mobil Dragon zen4-es procival
akár egy desktop 5950x teljesítményt is ki lehet hozni.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7689) Mahrenburg


Mahrenburg
senior tag

Bocsánat, de az egyszerűség kedvéért magamat idézem:

Tisztelt Fórumtársak!

E topik felvállaltan könnyedebb, lazább kereteket biztosít a processzorok iránt érdeklődőknek, de alapvetően tematikus topik, melynek célja, hogy a címben meghatározott témában az újdonságokról, hírekről lehetőleg sokrétűen tájékoztassa a topik olvasóit, nyugodt mederben, a fórumtársak az új információ megismerésének örömével szeretnének távozni a topikból. Kérlek tartsátok ezt tiszteletben!

Köszönöm a megértéseteket!

:)

"Egy fel nem használt Phenom II matrica olyan mint egy nap ami sosem kelt fel, egy múló szerelemről szóló dal amit sosem énekeltek, egy harcos szív amely sosem dobbanhatott..!" by Habugi

(#7690) Petykemano


Petykemano
veterán

Greymon szerint:
7950X3D
7900X3D
7800X3D
Lesz
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7691) S_x96x_S válasza Petykemano (#7690) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Greymon szerint: 7950X3D

El is bizonytalanodtam, hogy melyikbe ugorjak bele ..
7950X3D vs. 7950X
de ez legyen életem legnagyobb problémája ... :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7692) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

https://www.amd.com/en/product/12151
AMD Ryzen™ 9 7950X - "gyári adatok"

Additional Usable PCIe Lanes from Motherboard
AMD X670E = 12x Gen4
AMD X670 = 12x Gen4
AMD B650E = 8x Gen4
AMD B650 = 8x Gen4

Instruction Set: x86-64
Supported Extensions: AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64
Max. Operating Temperature (Tjmax) : 95°C

NVMe Support = Boot, RAID0, RAID1, RAID10
Memory Channels = 2
Max. Memory= 128GB

ECC Support= Yes (Requires mobo support)

Graphics Core Count= 2
Graphics Frequency = 2200 MHz
GPU Base = 400 MHz
USB Type-C® DisplayPort™ Alternate Mode = Yes

....

Mottó: "A verseny jó!"

(#7693) -vitya- válasza Mahrenburg (#7689) üzenetére


-vitya-
őstag

Pontosan így működik itt minden, és én (fórumtársatok :) ) sok új információ megszerzésének örömével távozom. Nem tudom miért írtad, amit írtál. ;)

-=Витя=-

(#7694) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Érdekes ez az "AMD EXPO" ..
Ha jól értem, akkor az AlderLake-en is használható?

legalábbis az apró betűs résznél ..
az Inteles Konfig is megkapta az EXPO-s beállítást.
pl.

"8. RPL-009: Testing as of 15 August, 2022, by AMD Performance Labs using the following hardware:
AMD AM5 Reference Motherboard with AMD Ryzen™ 9 7950X
with G.Skill DDR5-6000C30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) with AMD EXPO™ loaded,
versus
ROG Maximus Z690 Hero with Core i9-12900K
and G.Skill DDR5-6000C30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) with AMD EXPO™ loaded. "

Amúgy az AMD EXPO-ról
https://www.anandtech.com/show/17556/amd-expo-memory-one-click-overclocking-profiles-for-ryzen-7000-feat-gskill-and-corsair
"AMD EXPO, on the surface, is essentially an X.M.P profile specifically designed for AMD's Ryzen 7000 (Zen 4) processors. Although AMD hasn't gone into finer details on how it differs from X.M.P, beyond the fact that it will be royalty and licensing fee free."

filozofálgatás: Remélem azért használták az Intelnél is az EXPO-t mert, azzal jobb eredményt értek el, és nem azért hogy nagyobb legyen az eltérés az AMD javára ...

Amúgy a teszteknél "NXZT Kraken X63" -t használtak ..
egy ~ 80e Ft-os hütő .. ( 280mm Liquid Cooler )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7695) Mahrenburg válasza -vitya- (#7693) üzenetére


Mahrenburg
senior tag

Hogy maradjon is így. :)

"Egy fel nem használt Phenom II matrica olyan mint egy nap ami sosem kelt fel, egy múló szerelemről szóló dal amit sosem énekeltek, egy harcos szív amely sosem dobbanhatott..!" by Habugi

(#7696) HSM válasza Busterftw (#7680) üzenetére


HSM
félisten

Szerintem ez nem az a topik, ahol ebbe érdemes túlzottan mélyen belemenni. :N
Az ütemező szempontból nem a "megoldás" a nehéz, hanem hogy ez optimálus legyen. :DDD

(#7697) Petykemano válasza S_x96x_S (#7692) üzenetére


Petykemano
veterán

Asus B650 lapok [link]

Elnézést, az M.2 oszlopban tudom értelmezni, hogy lesz egy Gen5-ös és egy Gen4-es M.2 slot és azt is értem, hogy ha több van.
De a PCIe oszlopban mit jelent minden sorban mit jelent a PCIeX16_1 meg PCIeX16_2?
Azt, hogy tulajdonképpen két slot lesz, többségében mindkettő Gen4?

Ezt egyébként nem úgy szokták csinálni, hogy ha két kártyát teszel a gépbe, akkor fele-fele arányban osztoznak a rendelkezésre álló sávszélességen? Vagyis 2x x8?

És akkor tényleg minden B650 alaplap két darab PCIe x16 slottal lesz ellátva?
Azt meg vajon minek?
Az AMD ezekkel a lapokkal már előre készül a PCIe bővítőkártyák (XDNA, XCL memória, stb) robbanására?

További kérdésem, vajon miért nem lehet azt megoldani, hogy van egy slot, ami PCIe4 módban x16, de tudja a PCIe5 módot is, de azt csak x8 sávszélességben?
Ez sokkal barátibb lenne a jövőben a GPU-knál várható spórolási metodikával, ahol is nem a PCIe generációval spórolnak, hanem a sávok számával. És tök jó lenne, ha amikor beteszel az "olcsó" B650-es lapodba egy "olcsó" RX 7600-at (ami legjobb esetben is Pcie5 x8 lesz, de talán csak x4), akkor mondjuk nem a kétféle spórolás metszeteként előálló legrosszabb forgatókönyvet kapod

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7698) Devid_81 válasza Petykemano (#7697) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Berakom ide is, hatha valaki mar erti, hogy mi micsoda :D :R

Most akkor ezek a chipsetek hogy is vannak?
Ha jol ertem eddig akkor valami ilyesmi, hogy:

B650 PCI-e VGA 4.0 / 1x PCI-e 5.0 M.2 SSD
B650E PCI-e VGA 5.0 / 3x PCI-e 5.0 M.2 SSD

X670 PCI-e ?VGA 4.0 opcionalis 5.0? / 1x PCI-e 5.0 M.2 SSD
X670E PCI-e VGA 5.0 / 3x PCI-e 5.0 M.2 SSD

...

(#7699) Petykemano válasza Devid_81 (#7698) üzenetére


Petykemano
veterán

Olvastam Abu cikkét is.
MEg ezt
de Ezen cikk és ezen cikk alapján azt mondanám, hogy az elnevezések/kategóriák nem annyira egzakt komponenslistát határoznak meg, hanem minimumot, amitől persze az alaplapgyártó eltérhet, de csak akkor, ha azzal nem lép át a következő kategóriába, mert akkor meg már úgy kell hívni. Szóval szerintem azért káoszos, mert eredetileg minimumokat akartak meghatározni, aztán jött valaki, hogy jó, de ha XYZ mégiscsak szeretne valami extrát a minimumon túl, akkor mi van? Jó, akkor azt hívjuk B650E-nek, de ne legyen kötelező.

B650:
- legalább egy M.2 slot PCie5
- opcionális M.2 slotok (de valószínűleg csak Pcie4)
- biztosan PCIe4 x16 slot
- opcionálisan akár több Pcie4 x16 slot
- egy chip
- korlátozott OC (reméljük a PBO-t nem veszik el)

B650E
- legalább egy M.2 slot PCIe5
- opcionális M.2 slotok (lehet a többi is PCIe5)
- opcionális Pcie5 x16 slot
- opcionálisan több Pcie4 vagy Pcie5 x16 slot
- egy chip
- korlátozott OC (reméljük a PBO-t nem veszik el)

X670
- legalább egy M.2 slot PCIe5
- opcionális M.2 slotok
- opcionális Pcie5 x16 slot
- opcionálisan több Pcie4 vagy Pcie5 x16 slot
- két chip
- korlátlan OC

X670E
- összes M.2 slot PCIe5
- 2db Pcie5 x16 slot
- két chip
- korlátlan OC

A 2 vezőrlőhidat azzal indokolták, hogy azok tulajdonképpen jeltovábbítók, jelerősítik, amik segítik a PCIe5 sávszélesség elérését, biztosítását. (PCIe switch) Legalábbis biztosan nem az USB, SATA és egyéb perifériák extrém számosságú becsatolása lehetett a cél.

Az egész olyan, mintha az AMD ezzel a két vezérlőhiddal és a két x16 slottal a CXL-re próbált volna felkészülni, amelynek keretében ugye a különböző komponensek nem a CPU-n keresztül kommunikálnak egymással, hanem a PCIe switchént szolgáló vezérlőhidakon keresztül (vagy legalábbis úgy, hogy az egyik vezérlőhíd a CPU felé történő kommunikációt, a másik pedig a többi PCIe eszköz egymás közötti kommunikációját segíti)
De azt nem értem, hogy elvileg az x16 és a x4 M.2 közvetlenül a CPU felé megy és ezen kívül van még x4 a vezérlőhíd felé, ami az összes többi perifériát kezeli.

De valahogy ebből a megközelítésből félresikeredettnek tűnik. Én úgy tudom, hogy a CXL-nek feltétele a Pcie5, ebből a szempontból viszont az alaplapok fele-kétharmada kapásból kiesik.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7700) Komplikato válasza Petykemano (#7697) üzenetére


Komplikato
veterán

Régi szép időkben volt 2 vagy 3 darab teljes 16x-os PCI-E csatlakozó az SLI/CF alaplapokon. Meg nem volt ritka az egyéb bővítőkártyáknak a 8x csatlakozó drágább lapokon.
Utána elkezdődött a garasoskodás, lett AMD lapokon, a drágábbakon 1x16 vagy 2x8 opcionálisan mint x370/x470.
Utána még drágább lett a móka, x570 esetén jellemzően a 100e felettiek tudták csak, de az sem mind. :W
Így akinek kellene több GPU és vagy extra bővítőkártya az vehet félmillióért Xeon vagy AMD TRX80 alaplapot

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.