Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6451) Valdez válasza Petykemano (#6450) üzenetére


Valdez
őstag

"A legutolsó MLiD videó-interjúban a vendég azt mondta, hogy az AMD annak idején eléggé vadnyugati módon esett be az alaplapgyártókhoz. Tehát így bementek és letettek az asztalra pár teszt csipet és úgy mondták, hogy légyszi, ehhez csinálnátok alaplapot? Az alaplapgyártók meg néztek elkerekedett szemekkel, hogy "mivan?", hiszen ők ahhoz voltak szokva, hogy az Intel minden procihoz A-tól Z-ig dokumentációval és utasításokkal ellátva igényli az alaplapot."

Ez még egy kezdőtől is furcsa lenne, de pont az AMD nem tudná mi ennek a menete? Nem a Zennel kezdték az ipart.

Szerintem csupán annyi van az első Zenes alaplapok állítólagos rosszabb minősége mögött, hogy a korábbi évek AMD bénázásai és az alacsony piaci részesedés miatt nem volt meg a bizalom a termékben és kevesebb kockázatot akartak vállalni a gyártók.

(#6452) Devid_81 válasza Petykemano (#6450) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Pont az early adopterseg miatt sem, es ha veletlenul megint nem lesz mindennel kompatibilis az AM5 elso chipsetje az eletutjan...mint anno a 3xx chipsetek.

Oke most eleve az uj chipset magavol hozza a PCI-e 5.0-at, USB 4.0-at stb, de mindig van valami az uj chipsetekben ami miatt erdemes valtani, valahol a masodik generacio kornyeken latom magam ujra erdekeltnek, hacsak nem villantanak egy olyat az elejen amit nehez visszautasitani :)

...

(#6453) S_x96x_S válasza Petykemano (#6450) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> AM5
> Ezzel együtt persze én se ugranék bele.
> Egyrészt mert drága lesz az alaplap is, meg a DDR5 is.

ez nem olyan egyszerű ..
aki az év végén (muszájból) új gépet szeretne venni,
annak valamibe csak bele kell ugrania, vagy előre vagy hátra ..
- AM5 (új és kiforratlan )
- AM4 (kiforrott és zsákutca )

persze talán meg kell várni az első benyomásokat ( launch + 2 hét )
és aztán dönteni.
ami jó stratégia lenne, ha lehetne tudni, hogy nem lesz hiány az ellátásban. ;]

+30% fel-árig - én előre ugranék az AM5-be
Persze kockázatos, drága, meg macerás és az első félévben folyamatos bios frissítés .. de nálam az AVX-512/Gen5 -ot sok mindent ellensúlyoz.
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6454) S_x96x_S válasza Petykemano (#6447) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Greymon csiripelt

július? .. akkor az már tényleg early Q3!

Summary of @Greymon55 latest tweets about Zen 4 launch date:
- earlier than August
- desktop
- talking about launch date, not announcement or technical introduction
- AM5 mobos soon ready for production samples (this month or so)
- release plan is very different from early days

Mottó: "A verseny jó!"

(#6455) carl18 válasza S_x96x_S (#6453) üzenetére


carl18
addikt

> Egyrészt mert drága lesz az alaplap is, meg a DDR5 is.
+1 valahogy én is így érzem, hogy nyilván mivel új platform még lehetnek az első pár hónapban gyerekbetegségeik. Amit idővel nyilván kinőnek, de a DDR5 ára is ilyesztő tétel lehet.

Szerintem még ha az AM5 el is rajtol idén, lehet ez még drága mulatság.
Lehet elsőnek csak a 8/12/16 magos modeleket mutatják be, de ha azok valóban jók lesznek 400/800 dollár között fognak menni. Bár ki tudja még lehet kidobnak egy 24 magos csúcs cpu-t. Elviekben ez megoldható, és ha az intel MT teljesítménye jelentősen nő, akkor az AMD megint át vehetné az írányitást.

Szerintem a Zen 4-20-30%-al biztos erősebb lesz mint a Zen 3. És még arra is van esély, jön belőle 3D V-Cache verzió. Az IPC/Cache/órajel emelkedés együtese már elég szépen megdobná a teljesítményt. Szóval én látok benne potenciált, és lehetséges még ha nem is olcsón de piacra kerül egy ilyen.

Mondjuk arra kíváncsi leszek az AMD a AM5 megjelenése után az AM4 platformnak milyen sorsot szán. Tudtommal a Zen 4 TSMC 5 nanométeren készül, és az I/O 6 Nm-en lesz gyártva. De mivel rengeteg ember birtokol már AM4 lapot, szerintem a Zen 3 attól még ugyan úgy forgalomba marad. Max ha már csökken a kereslet elkezdenek az árakon csökkenteni. :U
+ Egyenlőre csak a Zen 4/Zen 5-ről tudok. Kíváncsi leszek lesz-e Zen 6? Vagy valami új dologba vágják a fejszélyüket? :R
Ha idén rajtol a Zen 4, jövőre meg a Zen 5 akkor mondhatjuk mostanság izgalmas éveknek nézzünk elébe. :K

"Greymon" Biztos nagy Digimon Fan. :DD

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6456) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#6454) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Summary of @Greymon55 latest tweets about Zen 4 launch date:
> - earlier than August

Ez mintha szinkronban lenne a decemberi chiphell-es pletykákkal.

"Zen 4-based Ryzen 6000 processors
in late July/early August along with the X670 motherboards.
The budget B650 motherboards will arrive a month later.
These CPUs will come with support for PCIe Gen 5 and DDR5 memory. DDR4 memory won’t be supported." ( via ; December 1, 2021 )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6457) TESCO-Zsömle válasza S_x96x_S (#6456) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Az megmagyarázná azt is, hogy miért júli/aug környékére jön az első PCIe5-ös NVME SSD.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6458) westlake válasza TESCO-Zsömle (#6457) üzenetére


westlake
félisten

Nem értem az összefüggést. Alder Lake S már van egy ideje. :U :F

Play nice!

(#6459) S_x96x_S válasza westlake (#6458) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nem értem az összefüggést. Alder Lake S már van egy ideje

Abban még nincs PCIe5-ös NVME SSD - csatlakozó;
csak Gen4-es.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6460) westlake válasza S_x96x_S (#6459) üzenetére


westlake
félisten

Miért, ki mondta, hogy a X670(?)-es alaplapokon lesz? Ő arra reagált, hogy te megemlítetted a PCIe 5.0-ás támogatottságot. Az 5.0-ás PCIe port pedig kimeríti ezt. A támogatottság egyrészt a lane, másrészt valamelyik csatlakozó. Én arra céloztam, hogy az AM5 megjelenése sem indokolja jobban a PCIe 5.0-ás SSD-k megjelenését. Arról nem is beszélve, hogy tudomásom szerint senki nem említette (eddig) az M.2-es csatlakozást. PCIe 5.0-áról volt szó. ;)

Pontosabban kell fogalmazni. Nincs olyan, hogy "PCIe5-ös NVME SSD - csatlakozó". Vannak portok, amikre csatlakoztathatók az SSD-k. A PCIe port is ilyen, ahogy a SAS, a SATA, az U.2 és az M.2 is.

Egyébként pedig: Mainstream PCIe 5.0 SSDs Only Expected in 2024

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#6461) S_x96x_S válasza westlake (#6460) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ki mondta, hogy a X670(?)-es alaplapokon lesz?

csak reménykedés
és feltételezés, hogy lesz bennük PCIe 5.0 x4 M.2 slots és NVME 2.0 támogatás, mert ha nem, akkor ki veszi meg Gen5-ös consumer ssd-ket, ha kijönnek vele a cégek 2022Q3 (july-Sep) -ben?

persze biztos lesz az AlderLake tulajoknak is PCIe SSD bővítő kártya Gen5-re - de az egy kártyahelyet elfoglal ..
De az is lehet, hogy csodát látunk és a Z690-ben bios frissitéssel engedélyezik ..
Amúgy a rivális Z790 chipsetet + Intel 13th Gen Raptor Lake-S -et is pont ugyanekkora várják. ==> Q3 2022.
úgyhogy a X670 és a Z790 is valószínüleg tudni fogja.
Forró nyár végénk lesz ..
----------

valamilyen hasonló hírre hivatkozhatott @TESCO-Zsömle:
"No official launch date for the TeamGroup T-Force Cardea Gen 5 SSD has been announced as of yet, though, it is expected to release sometime in Q3 2022 (July - September). It's looking like an impressive time for the ever-expanding storage speed war." ...
"The company has stated that this new M.2 NVMe drive will be able to reach a maximum of 13,000 MB/s sequential read speeds and write speeds of over 12,000 MB/s. " ...
"The company's newest M.2 Gen 5.0 SSD is built with the upper echelon of PC gaming hardware firmly in mind, though, as you will need a PCIe 5.0 compatible chipset, such as the Intel Core 12th generation (LGA 1700), some of the best CPUs for gaming, or upcoming Ryzen 7000 series (AM5). However, in order to really make use of its full capabilities, your motherboard will need to have support for NVME 2.0."
https://www.gamesradar.com/teamgroup-announces-cardea-pcie-5-ssd/

Mottó: "A verseny jó!"

(#6462) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Remélhetőleg az eGPU / USB4 / TB - probléma is meg lesz oldva
- ... hamarosan ....
- és ha a Linuxban, akkor a Windowsban is.
------------

"AMD Preparing More Linux Improvements Around USB4/Thunderbolt"
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Linux-Is-Thunderbolt

"As part of AMD Rembrandt APUs having USB4 support with that specification based on the Thunderbolt 3 protocol, AMD in recent months has been making a number of Linux driver improvements to enhance the USB4/Thunderbolt support for their platforms.
..
as part of the 12 patches is also cleaning up AMD and Nouveau driver code for its paths involving eGPU / removable GPU support and other quirks.
...
USB4 on the AMD side is being introduced with the Ryzen 6000 mobile series APUs.
"

Mottó: "A verseny jó!"

(#6463) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

https://twitter.com/yuuki_ans/status/1492486783744888832
nem mindenben fair összehasonlítás - de érdekes ...

Mottó: "A verseny jó!"

(#6464) Petykemano


Petykemano
veterán

Rumor
Zen4 is coming in April.
IPC improved by 18%
Peak frequency increase of 7%
8.7% increase in all-core frequency

[link] [link]

A 18% manapság kissé szolidnak tűnik.
Az 2010-es években az inteltől megszokotthoz képest persze elég jó és talán az elmúlt évek IPC növekedéséhez képest talán még átlagon felülinek is mondható lenne.
Ha az intellel hasonlítjuk össze, arra elég lehet. A Raptor cove magok a Golden cove-hoz képest a gyakorlatban valószínűleg csak némi optimalizációt jelentenek majd. A zen4 18%+7% előrelépéssel elég lehet a korona visszavételére. Viszont az Apple-höz viszonyítva inkább csak egy szolíd, visszafogott, lépéstartó előrelépésnek tűnik. A szintén lassan 2 éves Firestorm magok kb 55%-kal nagyobb IPC-vel rendelkeznek. Persze kb ennyivel alacsonyabb maximális frekvenciával is, de összességében ha az üzemi frekvencián kompenzál is, egyben jóval alacsonyabb fogyaszást is eredményez. Szerver környezetben a 3.2Ghz már elég magas frekvenciának minősül. Szerverkörnyezetben a zen magok szintén ilyen frekvenciára kényszerülnek, ahol az M1 - amennyiben létezne ilyen szervermegoldás - megtartaná az ~50%-os IPC előnyét.

Ezzel együtt nem mond ellent drasztikusan a korábbi pletykáknak.
Eddig is 15-20%-os IPC növekedést várt a konzervatív közönség. Elvétve előfordult 25%-os várakozás is [link] Talán a 40% all-core teljesítménynövekedés volt itt elrugaszkodott. De lehet, hogy azt nem 105W vs 105W, hanem 105W vs 170W környezetben mérték.
A Milan vs Genoa +29% (azonos magszám mellett) is eléggé illeszkedik a képbe.

A cégekre manapság jellemző, hogy az IPC növekedést nem egy meghatározott szoftver (cinebench) mérik, hanem több különböző szoftverben tapasztalt IPC növekedés átlagaként adják meg.
Abban reménykedhetünk, hogy ez a 18% ez nem egy ilyen átlag, hanem ez konkrétan CB eredményt jelent. A zen4 egyik fő attrakciója ugyanis AVX512 támogatása lesz és az intelnél is láthattuk, hogy az eléggé fel tudja húzni az átlagot.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6465) ShiTmano válasza S_x96x_S (#6463) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Szokásos Inteli propaganda (Intel jobban teljesít!) TPU-n erre komment.

"Némi ásás,
a Guru3D 5950x áttekintéséből az 5950x 274 pontot kapott az R15 ST-ben.
Tehát 274 pont 4,9 GHz-
en Tehát minden GHz 55,92 pontot ad.
Most 118 / 55,92 = 2,11
Tehát, ha az R15 ST skálát lineárisan vesszük fel, akkor az R15 ST tesztben a 7773x 2,1 GHz-en volt zárva.
A szivárgások alapján a 7773x 2,2-3,5 GHz-es CPU-nak kell lennie.

Nos, az Ice Lake Xeon 8380-hoz
Az egyetlen Ice Lake pult alkatrésze mobil volt, ezért vegyünk bármelyik Ice Lake mobilt
. Vegyük az 1065g7 -et
a notebookcheckből, az 1065g7-nek 190 pontja volt (maximum) R15 ST-ben.
Tehát 190 pont 3,9 GHz-en
Minden GHz 48,72-t ad . pont
Most 155/48,72 = 3,18
Tehát az Ice Lake 8380 3,2 GHz-en működött, ami mindössze 0,2 GHz-cel a maximális erősítésének (3,4 GHz) alatt van.

Ami a Sapphire Rapids -t illeti, a
legközelebbi megfelelője az Alder Lake volt, amely ugyanazokat a Golden Cove magokat hajtotta, mint a P magokat
, de meglepően kevés, 12 900 000 értékelés található az R15-ös teljesítményről.
Néhány véletlenszerű videóból/cikkből a maximum ~285 pont volt R15 ST-ben.
Tehát 285 pont az 5,2 GHz-re
. Tehát minden GHz 54,81 pontot ad. Most
149 / 54,81 = 2,72 Tehát
a Sapphire Rapids-nek 2,7 GHz-en kellene futnia . 2 Intel CPU boost állapotban, szemben az alulórajelzett AMD CPU-val. Noice :) Szerkesztés: Most vettem észre, hogy a 7773x-hez használt szuper furcsa RAM beállítás (2866 CL23), mi a baj vele?"

Gelsinger egy Bull, és Shittingelt egyet. Már az elején megmondtam, hogy a szeme sem áll jól.

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#6466) S_x96x_S válasza Petykemano (#6464) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Rumor
> Zen4 is coming in April.

olvasgatva a rekaciókat, valószínüleg még csak a ZEN4 részletek ismertetése lehet áprilisban, mert "ma még" nincs tömeggyártásban
https://twitter.com/greymon55/status/1493103087652728832

- Talán március közepén elkezdődik a tömeggyártás;
- Kiküldik az alaplapgyártó OEM-eknek az első chipeket;
- Április elejére kiderül, hogy müködnek-e a tesztlapokban és ha igen - jöhet a bejelentés tervezése a konkrét dátumokkal és árakkal;
- Április/Májustól a kiemelt EPYC ügyfelek elkezdik kapni a chipeket.
- July/Aug - AM5 consumer piac start ...

Persze ott van még a 6000-res APU;
ami szerintem majd az AM5-ben fog megjelenni. ( vagy nem .. )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6467) carl18 válasza Petykemano (#6464) üzenetére


carl18
addikt

A 18%-os ipc emelkedés a Zen 3-hoz mérten már elég szép eredmény. + az órajel emelkedés, na meg ha jön kis fellárért 3D V-Cache edtition is, akkor elég szép teljesítmény többletet tudnak belőle kisajtolni. A Zen 3-nál csak a 5800X3D fogja ezt alkalmazni, de lehet a Zen 4 esetében már több cpu rendelkezik majd hasonlóval majd meglátjuk.

Bár itt nem csak a előrelépés kell nézni, hanem hogy az árazás milyen szinten lesz.
Bár tény és való a DDR5 most drága, szóval úgy érzem az AMD is meglépi azt hogy legyen DDR4-es alaplap.

Bár arra leszek kíváncsi hogy a magszám emelkedést megvalósítják-e?
A csúcs emelkedik-e 16 magról 20-24 magra?
3X8 mag szerintem elképzelhető? És ha megvalósítható-e miért ne dobnák ki.
A Raptor Lake is 16 kis/8 nagy maggal kerül piacra, és ha az AMD Multi Thredban versenyben akar maradni akkor valószínűleg emelniük kell a magszámot.

Csak kíváncsi vagyok hogy a kategórián belüli magszám emelkedés is megtörténik-e?
(R9 18/24 mag) (R7 16/12 mag) (R5 8/16) (R3 6/12, 4/8)
Hát kíváncsi leszek mivel készül az AMD.

Egy biztos a Zen 3 fejlesztése óta sok idő telt el, és mivel jön a Raptor Lake is. Így a Zen 4-et már ezzel kell versenyképesre készítenie. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6468) S_x96x_S válasza carl18 (#6467) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Bár tény és való a DDR5 most drága, szóval
> úgy érzem az AMD is meglépi azt hogy legyen DDR4-es alaplap.

az nem lesz könnyű,

Az Alder lake procikban DDR5 és DDR4 memória kontroller is van;
míg a ZEN4-ben csak DDR5 -lesz.

> Csak kíváncsi vagyok hogy a kategórián belüli magszám emelkedés is
> megtörténik-e?

(jövőre) jönnek majd a ZEN4C magok.
és a ZEN5 + ZEN4C együtt már hasonló lesz mint az Intel P+E magjai

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6469) carl18 válasza S_x96x_S (#6468) üzenetére


carl18
addikt

Igen, hát mondhatjuk egy garantált lesz 12-16 magos kivitel! :)

Egy 5950X Cinebench R20 alatt 647 pontot gurit egy magos teszten, 10400-at több magos teszten. Valszeg erre kell átlagba rászámolni 25-30%-ot és megkapjuk a Zen 4 mag extra sebbeségét azonos magszám mellet.

808-841 egymagon azért nem semmi eredmény volna! :) A 800 pontos 1 magos rekordon valszeg a Zen 4 meg fogja tudni csinálni.
13.000-14.000 több magon talán össze fog jönni, és lehet ez mehetel feljebb ha elnyújtják a TDP limitet.

Abban biztos vagyok hogy az AMD is nyilván úgy tervez hogy az idén piacra kerül Zen 4-es már az 13. generációs Raptor Lake procikkal is szembe fog nézni. :)
Hát minden esetre kíváncsi leszek, megjelenés után úgy is ki fog derülni.

De belegondolva ilyesztő hogy a Zen 3 az Alder Lake-hez képest milyen régi, jó 1 évvel öregebb és elég szépen megállja a helyét a mai napig. :K

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6470) S_x96x_S válasza carl18 (#6469) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Cinebench R20 alatt

a helyzetet bonyolitja, hogy az Intel nem tökéletes implementációja miatt mégaz R23 se használja az AVX-512-öt.

2020Nov13:
"CineBench R23 does not use AVX-512. Maxon has told me that the benefit of using AVX-512 is negated by the clock-down required to keep everything stable, so it isn't used. I'm told this is also why it is disabled in Intel's Embree, (which Cinema4D uses)."
https://twitter.com/iancutress/status/1327358373373898752

Az AVX-512-ről nem sok mindent tudunk ;
de én azért remélem, hogy a ZEN4C - 1xFMA -t kap; a ZEN4 meg 2xFMA
mert akkor az Intellel vesenyképes lenne.

"Chips and Cheese:Personally, I think Zen 4 might have a single 512-bit FMA unit that can be addressed as 1×512 or 2×256, in a setup similar to Sunny Cove’s. While massive vector throughput is nice to have for certain workloads, it comes with high power and area costs. Simply having 512-bit micro-ops already provides a large advantage in conserving out-of-order resources and more efficiently using the memory subsystem. Pipe configuration might be similar to prior Zen generations with 2 FMA pipes and 2 FADD pipes, but with 512-bit capability on at least one FMA pipe."
https://chipsandcheese.com/2021/08/23/details-on-the-gigabyte-leak/

régi a Chips and Cheese anyag .. de érdemes újraolvasni ..
mert pl. a GENZ is meg van emlitve.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6471) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6468) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mintha az lenne a mondas, hogy a Zen4C az Cloudra optimalizalt motyo.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6472) westlake válasza S_x96x_S (#6470) üzenetére


westlake
félisten

Én máig nem értem, hogy miért említed már sokadjára a "C" variánst. Teljesen érdektelen számunkra (desktop, workstation, server). :F

Play nice!

(#6473) S_x96x_S válasza hokuszpk (#6471) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a Zen4C az Cloudra optimalizalt motyo.

lehet, hogy helytelenül, de én szinonimaként használom a "zen4c" és "zen4d" -t .. mert hasonlóak ..

persze a ZEN4D(dense) talán inkább már a második generációs ZEN4C - lesz, minimális eltéréssel (és sok sűrű maggal )
a ZEN4D -nél irják ( by Moore’s Law is Dead ) hogy hasonló aszinkron architektúrák lesznek mint az Intel P+E -je.
( persze majd meglátjuk )
mindenesetre nagyon valószínű, hogy desktop szinten is elérhetőek lesznek a 4(c/d) magok.

"it should be noted that this is not the first time we are learning about Zen4D. This codename already appeared in a leak featuring Granite Ridge and Strix Point, considered to be the desktop and APU series primarily based on Zen5 architecture. That said, Zen4D would not be exclusive to the high-end server and desktop parts, but also for relatively low-power APUs, including mobile processors."
lásd "Zen5 + Zen4D" ( MLID; videocardz )

az AMD hivatalos anyagaiban még csak a ZEN4c - látható a szerver roadmap-ben;

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6474) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#6473) üzenetére


S_x96x_S
őstag

MLID : "Zen4D is Bergamo"
AMD : "Zen4C is Bergamo"
=======================
akkor Zen4D == Zen4C

:R

vagy MLID téved .. ( mert az állítása 3rd Nov 2021 -i ;
és azóta az AMD átnevezte ZEN4C -re )

vagy ..

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6475) S_x96x_S válasza westlake (#6472) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a "C" variánst. Teljesen érdektelen számunkra

elméletileg ( by MLID )
a ZEN5 desktop = 8core ZEN5 + 16core ZEN4D
- vagyis egy zen5-ös és egy zen4d -s chiplet
- és a zen4d-s chiplet lehet, hogy nagyrészt ugyanaz, mint amit 4c-nek hívunk.;

Mottó: "A verseny jó!"

(#6476) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6475) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

lehet, hogy a 4D es a 4C ugyanaz a lapka, csak mas mikrokodot kap ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6477) Petykemano válasza hokuszpk (#6476) üzenetére


Petykemano
veterán

Vagy lehet, hogy ugyanaz a bázis lapka, csak egyik esetben van 3D cache, a másik esetben nincs.

(Az én elképzelésem az, hogy a zen4c/D esetén a sűrűséget úgy fogják tudni növelni, hogy az L3$ helyére magokat tesznek. Mivel a lapkában bődületesen sok helyet foglal már így is, és láthatjuk, hogy külön gyártva akár közel kétszer nagyobb sűrűséget is el lehet érni. Mindezt akár úgy is, ahogy a wccf elképzelésben szerepelt, hogy a magok még az 1MB L2$-en is osztoznak. Csak az a kérdés, hogy vajon mit tudna egy zenX mag L3$ nélkül - természetesen amikor nem fontos a magok közötti adatmegosztás.)

Vagy lehet, hogy ugyanaz a lapka, csak különböző roadmapeken eltérő névvel szerepeltették, hogy kiszűrjék a szivárogtatókat.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6478) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6474) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

valahol forditva ulnek a lovon.

Roma => ket csapat van ( As Roma, Lazio )
Milano => ket csapat ( Ac Milan, Internazionale )
Torino => ket csapat ( Torino, Juventus )
Genoa => ket csapat ( Genoa, U.C Sampdoria )
Bergamo => 1 csapat. ( Atalanta B.C )

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6479) TRitON válasza S_x96x_S (#6468) üzenetére


TRitON
aktív tag

Halkan megjegyzem, hogy az ext. IF-eket nem a core config (CCD), hanem az IOD határozza meg. Elvileg lehetséges, hogy AM4 és AM5 alaplapokba is érkezik Zen4, gyakorlatilag nem sok esélyt látok rá.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#6480) Petykemano válasza TRitON (#6479) üzenetére


Petykemano
veterán

Elméletileg lehetséges.
Az AM5 körül azért több bizonytalanság is felmerül.
- mikorra készülnek el az AM5 alaplapok?
- milyen lesz a DDR5 ellátottság?

Abból sok eladás nem lenne, ha kiadják, de se platform nincs, se DDR5 memória. (Megjegyzés: annyival szerintem nem jobb a zen4, hogy széles tömegek legyenek hajlandók 2-3x annyit kiadni alaplapra - lásd X570 - meg ramra.)

az AM4-re való kihozatal esetleg megmagyarázná, hogy miért tűnik most úgy, hogy a tervezettnél hamarabb kiadják, hiszen ott a platform elérhető.

Ugyanakkor az elég valószínű, hogy a zen4-re a szerverpiacról is nagy az igény és korlátozott a gyártókapacitás. Tehát elég valószínű, hogy prémium kategóriában fogják elsőre kiadni.

Az AM4 szélesebb körben való elérhetőségére akkor lehet szükség, ha nagyon csúszik az AM5/DDR5 és közben az AMD-nek pedig jelentős mennyiségű selejt (hibás, vagy túl sokat fogyasztó) Zen4 lapkája keletkezik a gyártás során és muszáj valahogy értékesíteni.

Figyelembe véve, hogy az N5 sem mai csirke már és hogy milyen jókat mondanak a kihozatalról, valamint hogy mekkora igény lehet a Genoa-ra, nem tartom valószínűnek, hogy nagy mennyiségben, dömping áron érkezne ide zen4.
Az én várakozásom inkább az, hogy kiadják az AM5-öt, ami mocskos drága lesz az előző genhez képest minden tekintetben és az előrehozás inkább azzal lehet összefüggésben, hogy jó előrehaladást látnak az AM5/DDR5 területén. Esetleg ilyen marketing célok játszhatnak még közre, hogy a zen3/ADL-hez képest 20%-ot virítani jobban hangzik, mint a raptor lake-hez képest mondjuk 5%-ot.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6481) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD Sabrina SoC (Google)

- "Much of the Sabrina code within Coreboot is based on the existing AMD Cezanne code."
- "Sabrina has a CPU ID of Family 17h Model A0h, which corresponds to what's been worked on seemingly for next-gen Zen cores (Zen 4)."
- "Sabrina exclusively uses LPDDR5 memory"

Elvileg ez egy Chromebook SoC

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6482) S_x96x_S válasza hokuszpk (#6476) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> lehet, hogy a 4D es a 4C ugyanaz a lapka, csak mas mikrokodot kap ?

zen4 vs. zen4c(d) : ~ mint a covid és az omicron ..
más a mikrókód és sűrűbben terjed .

Mottó: "A verseny jó!"

(#6483) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6482) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

bámulatos, holtart ma már a tudomány :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6484) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#6475) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a ZEN5 desktop = 8core ZEN5 + 16core ZEN4D

Vajon az ZEN5-ös Threadrippert miből legózzák össze?

pl. egy 4 chipletes variációt fel lehet építeni:
- 4x zen5 chiplet + 0x zen4d -s chiplet
- 3x zen5 chiplet + 1x zen4d -s chiplet
- 2x zen5 chiplet + 2x zen4d -s chiplet
- 1x zen5 chiplet + 3x zen4d -s chiplet
- 0x zen5 chiplet + 4x zen4d -s chiplet

Az biztos, hogy az AMD nem túlzott variációkról híres ..

- nekem ebből a középút a szimpatikus - kettő ebből - kettő abból. ( 2x - 2x )
Főleg ha lesz 16 magos AM5 2x ZEN5 chipletből .. akkor a Threadripperes verziónál elvárás, hogy ezt legalább tudja ..
- A második legvalószínűbb kombináció a 4x ZEN5 ( full ZEN5 )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6485) Petykemano válasza S_x96x_S (#6484) üzenetére


Petykemano
veterán

Amennyiben a TR is különböző lapkákból áll majd össze, akkor szerintem egy 4 chipletes TR esetén 1-nél több Zen5 chipletnél többet rátenni nem indokolt.

A "nagy magok" célja az egyszálas teljesítmény csúcsra járatása
A "kis magok" célja a több szálas teljesítmény csúcsra járatása.

Ez persze addigra változhat, de a játékokon kívül szerintem a legtöbb program olyan, vagy az egyszálas teljesítmény kell neki, vagy képes meglehetősen sok magra skálázódni. Valószínűleg kevés program lehet annyira érzékeny a 8-16 szál teljesítményére, hogy lényeges különbséget eredményezzen, hogy a 8-16. szálat nem zen4D magok, hanem zen5 magok szolgálják ki. Hasonlóképpen persze a az sem jelentene szignifikáns különbséget egy ilyen konfigban, hogy jól skálázódó program esetén 8 zen5 mag helyett 16 zen4D mag szolgál ki.
Persze ebben a fogyasztás is számít, de abban az AMD alacsony frekvencián elég jó.

Ez alapján én arra tippelnék, hogy leginkább az egyes lapkatípusokból rendelkezésre álló mennyiség lehet majd a meghatározó.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6486) Petykemano


Petykemano
veterán

HWinfo v7.20
- Enhanced support of future AMD AM5 platforms.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6487) S_x96x_S válasza Petykemano (#6485) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> egy 4 chipletes TR esetén 1-nél több Zen5 chipletnél többet rátenni nem indokolt.

van benne logika - amit mondasz ..

Ami problémás lehet az a szoftverlicenszelés gyakorlata;
pl. amikor a szoftver ára
- magszámtól függ és extrém módon árazzák
pl. 10x-e a hardver árának.

vagyis (csak) full - erős magokra (16, 24, 32 core - zen5-ből )
lenne igény,
a kérdéses, hogy az AMD kielégíti -e (az első körben)

A rivális : Intel WS - az év végén jön ki Saphire alapokon
és szerintem nem lesz benne "Efficient" mag
Így licenszelés szempontjából ideálisabb ( == költséghatékonyabb) lesz, mint a zen4c magokkal "felhígitott" - általunk tervezett threadripper.

vagyis az AMD-nek két különböző piaci igényre is válaszolnia kell.
( pár disznó vs. sok lúd problémája )

Az AM5-nél is felmerül a 2x Zen5 chiplet - mint szoftverlicenszelési "optimum" .. de itt könnyebb egy magasabb osztályba áttolni az igényeket.
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6488) Petykemano válasza S_x96x_S (#6487) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát igen, a magszám alapú licencelés kérdése teljesen jogos felvetés.
De ez nem csak a TR-t, hanem az EPYC (Bergamo) és Intel és más Arm gyártók termékeit is érinti.

Ne felejtsük el, hogy az 5. generációs EPYC esetén már 256 magos szerverlapkákról (is) beszéltek:
"The Turin hyperscale variant would have 256 cores and a thermal design point of a whopping 600 watts, so people are saying."
[link]

Persze nyilvánvaló, hogy a 256 mag az nem a general purpose, hanem a cloud/hyperscaler, mint ahogy a Zen4c/D esetén. Ők (GCP, AWS, Azure) semmilyen olyan szoftver nem használnak, ami más szoftveres cég felé licencköteles lenne? VMWare, vagy ilyesmi.

Mindenesetre ez azért is érdekes kérdés, mert én eddig meg voltam győződve arról, hogy az Intel hosszútávon a sokszálas teljesítményt - szerverek terén is - E magokkal kívánja biztosítani. Viszont abban teljesen igazad van, hogy a Pollack-szabály dacára, ebben a licenszelés korlátossága eléggé dealbreaker.

Ha ezt is figyelembe vesszük, akkor a 4 chipletes TR esetén legfeljebb a 2/2-t érdemes megjátszani, vagy még azt se.

Viszont a Bergamo csak Zen4c/D lapkákból fog állni. Hová fogják ellőni annak a selejtjét? TR-ből azért olyan sok szerintem nem fogy. AM5 esetén a két chipletes multithread teljesítményre célzó termékeknél érdemes lehet a másodlagos lapkát Zen4c/D-ből készíteni.
Vajon készülhet budget lapka kizárólag Zen4c/D lapkából? Esetleg Zen4+ + Zen4c/D?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6489) S_x96x_S válasza Petykemano (#6488) üzenetére


S_x96x_S
őstag

sok kérdésre én se tudom a választ ;
mindenesetre az AMD-nek a variálhatóság inkább előny mint hátrány.
ha nem is találják el először a piaci igényt, gyorsan tudnak korrigálni.

amúgy az AMD a TR WX PRO-nál elsődlegesen az OEM-ekre fog hallgatni és olyat "chiplet turmixokat" csinál, amilyet igényelnek.
vagyis áttolja a felelősséget,
( mert mégis az OEM-ek fogják eladni a TR WX PRO-kat )

A WS DIY piac már más kérdés ..
(és sajnos másodlagos prioritású is)
persze ha az Intel bedurrantja a versenyt ebben a szegmensben is,
akkor az AMD-nek reagálnia kell ...
( És a verseny jó, az AMD-ből is a legjobbakat hozza ki ! )

> az Intel hosszútávon a sokszálas teljesítményt -

a "rivális" Intel Sapphire Rapids-AP ( HEDT - WS ) cpu az év végén várható csupa "Golden Cove" magokkal
szóval erre kell valami AMD-s válasz.
És mivel idén nem lesz még Zen4c-magja az amd-nek;
emiatt most még csak a sima zen4 jöhet szóba.
( persze jövőre a zen5+zen4d sok új lehetőséget hoz )
--------

ez az inteles WS pletyka - erre kell idén reagálnia az AMD-nek.
( jövőre meg az Intelnek a ZEN4c -re ... )
( wccftech+MLID )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6490) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Semiaccurate: "What is AMD’s ‘small’ Genoa socket?"
(Feb 7, 2022 by Charlie Demerjian )

ez egy kisebb proci foglalat?
vagy hogy kell ezt érteni?
- Esetleg ez lesz az embed ( beágyazott) Epyc ; V4000 ?
- XEON D alternativa?
- esetleg a ZEN4c magoknak - mini socket alternativa?

Mottó: "A verseny jó!"

(#6491) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

half-off: DDR5 vs. DDR6
avagy ha valakinek nem szimpi a DDR5 és tud ~3 évet várni, akkor célozza be a DDR6-ot.

"DDR6 memory arrives in late 2024 or early 2025."
"Regarding the technical specifications of DDR6 memory, the data transfer speed will be doubled compared to DDR5. For example, the JEDEC module can run at approximately 9,600 MB/s for DDR6–9600. In addition, DDR6 will also double the number of memory channels per module, with four 16–bit channels combined in 64 memory banks."

DDR5 - reménykedünk ...
"TechInsights expects more advanced and disruptive DDR5 products to hit the market in 2022 and 2023, including products offering higher bandwidth and performance, including DDR5–6400 chips (> 50 GB/s @96 GB DIMMs) with 24 GB or 32 GB or even multi–die DDR5 devices combined with TSV DRAM stacks."

via: "EE|Times: Comparing DDR5 Memory From Micron, Samsung, SK Hynix" 2022Feb15

Mottó: "A verseny jó!"

(#6492) Petykemano válasza Petykemano (#6464) üzenetére


Petykemano
veterán

Zen 4 (Zen4) IPC - 18%

Korrigálnom kell magamat.
A Chips and cheese oldalról így szól az idézet:
"From IPC gains over 25%, a total performance gain of 40%, and even possibly (finally) 5GHz all-core thanks to the new (full node) N5 fabrication at TSMC! Now, I can’t say what is true and what is an over-exaggeration, however I was told from a trusted source that a Genoa engineering sample (Zen 4 server chip) was 29% faster than a Milan (Zen 3) chip with the same core config at the same clocks. "

Tehát ott 25%-os IPC növekedésről hallottak pletykákat és összességében 40%-os teljesítménynövekedésről ami nem tudni, hogy egyszálas vagy többszálas, de mindenképpen tartalmazza a frekvencia növekedést is.
És a Genoa vs Milan +29% nem csak azonos mag-konfiguráció mentén értendő, hanem azonos órajelen is. Tehát ez a 29% is IPC növekedésnek fogható fel.

A 40%-os teljesítmény növekedésről nem tudni tehát, hogy egyszálas vagy többszálas. De ha a utóbbi pletykában szereplő 8.7%-os all-core frekvencia növekedést rászorozzuk a korábbi pletyka 25%-os IPC növekedésére akkor ~36%-ot kapunk, ami csak kicsit tér el a korábbi pletyka 40%-os értékétől. Ahhoz, hogy kijöjjön a 40%, 12%-kal magasabb órajel lenne szükséges (ami többszálas terhelés esetén nem tűnik lehetetlennek)

A Genoa vs Milan +29%-os azonos magszám és órajel melletti teljesítménynövekedéséről azt gondolom, hogy többszálas mérés lehet. A 25%-os IPC növekedés és a 29%-os közötti 3.2%-os különbözetért lehet, hogy a DDR5 nagyobb sávszélessége felel.

Ehhez képest az utolsó pletyka csak 18%-os IPC növekedésről szólt és csak 7-9%-os frekvencia növekedésről.

Vajon mi okozhat ilyen mértékű különbséget?
- frekvenciát talán könnyebb magyarázni. Lehet, hogy az egyik pletyka valami golden sample-re épített, az utolsó pletyka meg egy tömeggyártott termékről vett mérés eredménye. A frekvenciákat a legyártott lapkák minőségétől függően a piacra kerülést megelőzően szinte az utolsó hónapokig lehet variálni. Vagyis azt, hogy milyen sku-nak milyen frekvenciát kell tudnia, milyen speficikációk szerint mennyi lapkát kell leválogatni. stb.
- az IPC különbség már egy érdekes kérdés. Nem hiszem, hogy ilyen mértékű különbséget eredményezne az , hogy milyen DDR5 memóriát használnak.
= A különbséget magyarázhatja például az, hogy milyen eszközzel mértek. Tudjuk, hogy a Zen4 erősített FP terén. Azt esetleg elképzelhetőnek tartom, hogy a magasabb IPC emelkedést eredményező mérések AVX512-t is használtak.
= Ilyen mértékű különbséget szoktunk látni a chipletes desktop Ryzen és a felezett L3$-sel rendelkező monolitikus APU-k teljesítménye között. De azt gondolnám, hogy ha egy zen4 APU ES-ről lett volna szó, azt jelezték volna.
= Lehetséges még, hogy az AMD változtatott a konfiguráción. Láthattuk, hogy az RDNA2 esetén is néhány változatot kipróbáltak. Lehet, hogy egy korábbi, esetleg több cache-sel rendelkező ES jobb eredményeket produkált valamivel, de ehhez szignifikánsan nagyobb lapkaterületre volt szükség és a korlátozottan rendelkezésre álló N5P waferek miatt a gyártható lapkák számának növelése érdekében teljesítményt áldoztak.
= Vagy talán az lehetséges még, bár kevéssé valószínű, hogy a korábbi ES már rendelkezett V-cache-sel, utóbbi mérés viszont v-cache nélküli példányról származik.
= Vagy lehet megtévesztés is. Olyanról is hallottunk már, hogy egy gyártó itt-ott kisebb nagyobb tiltásokkal szándékosan eltérő paraméterezettségű ES példányokat küld a partnereknek, egyrészt hogy a kiszivárgó infók alapján kiszűrje szivárogtatót, másrészt hogy elaltassa a konkurenciát (sandbagging), esetleg hogy elkerülje a potenciális vásárlók túl korai lelkesedését (Osborne hatás)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6493) S_x96x_S válasza Petykemano (#6492) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Tehát ott 25%-os IPC növekedésről hallottak pletykákat

az én teóriám:

lehet, hogy azt véletlenül pont olyan programokkal mérték,
ami extrém módon ki tudta használni a dupla L2 cache-t,

és 2-5 programból történt mérést nem szabad általánosítani - több száz program alapján meghatározott IPC-re;
Ez a "mono fókusz" vagyis egyes kiemelt ügyfél - csak az általuk
specializált programokat futtatnak, azért előfordulhat ..
Például az Oracle ( amúgy van nekik cloud-juk is )
adatbázis és üzleti programokat tesztelnek,
de nem fognak Adobe vagy mindenféle játékprogramokat tesztelni .
És ha egy korai belsős prezentáció eredménye szivárgott ki;
akkor abban biztos nem lesz játékteszt ;)

Mottó: "A verseny jó!"

(#6494) carl18 válasza Petykemano (#6492) üzenetére


carl18
addikt

Mivel a Zen 3+ elnapolták, így a Zen 4-re fokuszálták minden erőforrásukat.
Így hogy a 12. generáció ilyen nagyott lépet előre, szerintem a Zen 4 tutira nagyott kell hogy fusson.

Azért egyenlőre rummor szinten mennek a pletykák, de nem kizárt a 25-30% IPC emelkedés se. + Az órajel és úgy meg volna a 40%, ami nem árt mert idén a Zen 4 a Raptor Lake ellen száll ringbe.

Szóval talán a 800 pontos Cinebench R20 rekordot biztos meg fogja dönteni, de a 13. intel generáció szintén lehet képes lesz majd erre. Talán azt mondanám, nagyon közel lehet egymáshoz a két generáció. Majd meglátjuk mi fő most a AMD boszorkány konyhájában, de minden esetre majd beindul itt a fejlődés.

Talán majd akkor látunk brutális Cinebench rekordokat, mikor az AMD is piacra dobja a hibrid megáldását. A 8 Zen 5 mag és 16 Zen 4D mag brutális több szálas teljesítmény produkálna.

Egy biztos az intel 8 erős magot fog adni a jövőben, és 32 kis magot.
Így lehet erős magok terén 8 Core lesz a plafon, és a többszálas erőt kis magokkal fogják megoldani.

De majd meglátjuk, tény és való egyenlőre egy játék se profitál a Zen 5900X/5950X 12-16 magjából. A kis magok meg simán befoghatóak háttérfeladatok elvégzésére.

+ Én biztosra veszem lesz Zen 4-esből 3D V-Cache verzió is, talán erre tartogatták.
A 5800X3D meg egy demó, hogy már legyen valami kézzel fogható.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6495) Atti777 válasza TRitON (#6479) üzenetére


Atti777
senior tag

Szép gesztus lenne az AMD-től egy AM4-be érkező Zen 4, és szerintem anyagilag is megérné nekik

Путин, иди нахуй!

(#6496) S_x96x_S válasza Atti777 (#6495) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> AM4-be érkező Zen 4,

tényleg szép gesztus lenne;
de ha a DDR5 valahol elakad vagy meg-akad
akkor mint vészforgatókönyv meg is valósulhat ..

de
- először adják ki a az 5800X3D -t.
- és az 5800X3D -hoz képest azért már nem akkora a ZEN4 előnye.
- és az AM4-be majd jön az olcsó Monet. ( Zen3 alapon )

Ha AM4-re valamit kiadnak még,
akkor az esetleg a 5950X3D -lesz.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6497) Petykemano válasza S_x96x_S (#6496) üzenetére


Petykemano
veterán

Az ábra alapján a Monet mondjuk pont nem valószínű, hogy megérkezne AM4 foglalatba.
LPDDR4/X arra utal, hogy csak forrasztott megoldás várható belőle.

Vajon lehet-e köze ennek a korábban említett AMD Sabrina nevű fejlesztéshez? (Bár ott Zen4-et említettek és LPDDR5-öt), tehát legfeljebb elődje lehet annak
Lehet, hogy ez fogja váltani a Teslákban a Picassot?
(Ez IGP szempontjából szerintem még egy handheld konzolnak is kevés)

Zen4@AM4
Én nagyon meglepődnék több szempontból is.
Egyrészt mert nem hiszem, hogy olyan sok lapkájuk lenne, amit a desktop piacon szeretnének kiszórni. Ennek akkora lenne létjogosultsága, ha a Zen4 ellátottság jóval meghaladná a DDR5 ellátottságot. De az én csak arról a 20000 wpm-ről hallottam még egy-két éve, amit az AMD lekötött. Szóval nem hiszem, hogy ez bekövetkezne. Az meg nem fogja zavarni őket, hogy ha drága a zen4 és a DDR5 is, mert alig lehet kapni.
Másrészt így is van hőbörgés az korai AM4 alaplap vásárlók között. Biztos lennének, akik örülnének, mondjuk az 500-as sorozat vásárlói, akik feltehetőleg megkapnák a támogatást, de más szempontból pedig olaj lenne a tűzre. Most az mindegy, hogy igaza van-e, vagy hogy milyen hosszantartó támogatás elvárható vagy nem várható el, attól még végigfuthat egy felháborodás-hullám.
Harmadrészt a Rembrandt-ot elvileg mindenképp ki fogják adni AM5-re (elvileg hónapokon belül). Ha közben a Zen4-et kiadnák AM4-re, akkor azzal alávágnának a saját AM5 platformjuknak, amivel egyébként eddig a Zen4-et hirdették.

Persze a kényszer nagy úr, ha nincs DDR5, akkor ez egy járható vészforgatókönyv.

Az én várakozásom az, hogy kiadáskor a készlet szűkössége miatt a Zen4 drága lesz az AM5 alaplappal és DDR5 memóriával együtt.
Amit az AMD azzal fog kompenzálni, hogy az eddig lebegtetett 300-as chipsetre engedélyezi a Vermeer/Cezanne, esetleg a Vermeer-X támogatását is, de utóbbi nem fog már olyan nagy rivaldafényt kapni. Megtehetné persze, hogy leszarja a régi alaplapok támogatását, vegyél újat, sőt, vegyél Zen4-et, de szerintem az a helyzet, hogy nem tudná kiszolgálni a piacot Zen4-gyel, mert nincs annyi wafer lekötve számukra. Viszont remélhetőleg pár évig még el kívánnak adni N7/N6 termékeket is, hogy legyen bevétel.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6498) westlake


westlake
félisten

(#6499) Petykemano


Petykemano
veterán


CPPC Per Thread Capability - can communicate per-thread utilization to the OS now, not just per-core.
[link]

Kicsit azért sajnálom, hogy ez nem jön AM4-be. (Persze nekem úgyis mindegy)
Upgrade szempontjából (az előző genes 5000G-hez képest) legalább annyira izgalmas lenne, mint a Zen3D (az előző genes 5000X-hez képest)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6500) HSM válasza Petykemano (#6499) üzenetére


HSM
félisten

Ez egyébként miért jó?
Kb. az egyetlen fejlesztés, aminél csak a fejem vakartam, hogy ettől mi és miért lesz jobb. :D Órajelet amúgy is csak mag szinten tud állítani. :F

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.