Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6851) Petykemano válasza hokuszpk (#6850) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát igazából a Core => Cove átmenetre gondoltam 😃

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6852) hokuszpk válasza Petykemano (#6851) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

jah. nekem a "Cove" még nemjutott el a tudatomig.
de az valoszinuleg a Zen sikere miatt van.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6853) carl18 válasza S_x96x_S (#6845) üzenetére


carl18
addikt

Igen, én is azon csodálkoztam az AMD csak a Zen 5-ig van betáblázva. Lehet nem véletlen tartják titokban, így nagyon meglepetést tudnak okozni az intelnek.
Az elmúlt évek AMD Lépései által egy biztos most nem lesz könnyű őket úgy lenyomni mint 2010 előtt.

Mivel az intel is felfedte és betáblázta a Roadmapját 2025-2026-ig így az AMD is tudja mire készülhet. És nyilván azokhoz fogja az adott generációt igazitani.

Egyenlőre egy biztos az AMD a Meteor Lake ellen még biztosan versenyképes marad. Talán 2025-ben veheti át egy kicsit az intel a vezetést.

A Verseny mindig jó, nem lesz unalmas a most következő időszak. Legalább az intel is felébredt az 5 éves álmából :D

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6854) HSM válasza carl18 (#6853) üzenetére


HSM
félisten

A Raptor Lake mellé miért a mostani Alder képét rakták? :DDD

(#6855) hokuszpk válasza HSM (#6854) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

zavar van az erőben.
vagy ilyesmi.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6856) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Az AMD-nek nem sok gyártási alternativája van a TSMC mellett ..
pontosan kettő: Samsung és az az új Intel gyártás.
( a GloFo nem alternativa, mert kiszállt a versenyből )

de a Samsung Foundry-nak most elég rossz a sajtója ..
és a meglévő ügyfelek (pl. Qualcomm, nVidia ) is menekülnek,
vagyis nem valószínű, hogy az AMD átviszi
a csúcs procijait és faképnél hagyja a TSMC-t
( viszont a tömegtermékeket - mint pl. az olcsó athlon APU-kat - talán )

"Samsung Electronics Cultural Issues Are Causing Disasters In Samsung Foundry, LSI, And Even DRAM Memory!"
https://semianalysis.substack.com/p/samsung-electronics-cultural-issues
( megj: a szervezet kulturális problémáit a legnehezebb megjavítani )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6857) Yutani válasza S_x96x_S (#6856) üzenetére


Yutani
nagyúr

Elképesztő. És lehet, hogy a döntéshozók ezt nem is látják. Talán most, ha olvasnak online sajtót.

#tarcsad

(#6859) paprobert


paprobert
senior tag

A Digital Foundry is elkezdett aggódni a next-gen CPU terhelés miatt:
https://www.youtube.com/watch?v=9SZLIGTFqiQ?t=2280

Egyelőre még inkább az UE5 nyakába varrná a probléma forrását Alex Battaglia, de pl. John Linneman említi, hogy a "az old-school PC felé tartunk, mert a PC gaming régen pont ilyen volt", sejtetve azt amiről korábban beszéltem, hogy bajban lesz a PC.
Kiemelték, hogy egy szálon komoly falba ütköztek. Egy 12900K pl. a legtöbb amit tud, az 65 képkocka egy-egy pillanatig, vagy kevesebb.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#6860) S_x96x_S válasza paprobert (#6859) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyelőre még inkább az UE5 nyakába varrná a probléma forrását

~ "szerencsére" ;]
ez jelenleg csak
- a maximalista játékosoknak
- és a játékfejlesztőknek probléma

viszont a ZEN4 után pár évvel
az új játékok már nem fogják támogatni a "kőkori" cpu-kat ..
most hirtelen
- szoftver és hardver szinten is - hatalmas ugrást láthatunk.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6861) HSM válasza paprobert (#6859) üzenetére


HSM
félisten

Azt is kiemelték, hogy ez még változhat mire termékekben is megjelenik, hiszen ez még csak fejlesztői változat.

Arról nem is beszélve, hogy igen kevéssé tűnik optimálisnak a CPU-n futtatni a Lumen-t, mivel a jelenlegi DXR nem tudja, ami kellene hozzá...

(#6862) carl18 válasza paprobert (#6859) üzenetére


carl18
addikt

Azért az Unreal Engine 5 is javulhat idővel, még lehet a Motort/alkalmazást csiszolni és az javíthat a teljesítménnyen.

Szerintem a Unreal Engine 5-ös játékok talán 2024-2025 táján kerülhetnek majd elsőként piacra. Addigra már piacon lesz a Zen 5 és a Meteor Lake bőven. :U

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6863) S_x96x_S válasza carl18 (#6862) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Szerintem a Unreal Engine 5-ös játékok
> talán 2024-2025 táján kerülhetnek majd elsőként piacra.

hamarébb.
- konzol egyszerűbb, és ide hamarabb jönnek
- elméletileg az EU4 projekteket egyszerű átkonvertálni EU5 -re ..

és már most is sok játékot jelentettek be - amelyek elég jó készültségi állapotban vannak.
https://www.gamewatcher.com/news/unreal-engine-5-games
https://gamerant.com/all-confirmed-unreal-engine-5-games/

Mottó: "A verseny jó!"

(#6864) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Bergamo spekulácó ..

"Anybody noticed yet how even-odd symmetrical the #AMD #Zen3's FPU port usage is? I bet in the #Bergamo the 0-2-4 ports will simply be disabled (the even lane will be chopped from the die), the L3 will be halved, and the enh.-density core with the same ISA and half tp is ready."
https://twitter.com/InstLatX64/status/1516082028898308096

Mottó: "A verseny jó!"

(#6865) Petykemano


Petykemano
veterán

Ez Vajon mi lehet?

[GB4 GPU] Unknown CPU
CPU: AMD Eng Sample: 100-000000082-40_40/17_Y (4C 8T)
Min/Max/Avg: 2747/3605/3223 MHz
CPUID: 860F00 (AuthenticAMD)
https://t.co/lTrvHl9SIU

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6866) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ZEN5/RedGamingTech ( videós leak-jének leirata )
(notebookcheck)Leak suggests AMD Zen 5 CPUs to pack impressive IPC performance gains and hugely increased core counts

- ZEN5: "hybrid architecture" támogatás, de lesz all ZEN5 -ös konfig is.
- Zen 5’s IPC gains are bigger than Zen 3 to Zen 4. The leaker puts the number at 30% for single-threaded workloads.
- Furthermore, core counts for AMD Ryzen 8000 chips are reportedly going to double. Flagship parts, for example, will have up to 32 cores.
- "L1 cache will be significantly increased. L2 cache will also allegedly see a big change and will be unified across the CCX."
- Zen 5 APUs - (laptop and low-middle) : may have Zen 4 cores. - vagy a szokásos módon 1 generációt lemaradt .. :
viszont akkor lehet high-end APU - ZEN5-ös alapon ?

Mottó: "A verseny jó!"

(#6867) S_x96x_S válasza Petykemano (#6865) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> 100-000000082-40_40/17_Y (4C 8T)

még semmi infó ..
- valami új Athlon ?
- esetleg chromebook-ba vagy kézi konzolba szánják ?

Mottó: "A verseny jó!"

(#6868) Petykemano válasza S_x96x_S (#6866) üzenetére


Petykemano
veterán

A Zen4 olyan, mint a zen2. Die shrink + core refinement + FPU fejlesztés.
A zen5 viszont ground up New architecture, Amiről mondták is, h szélesedik. A magasabb IPC növekedés nem meglepő.
Ha ez a Zen5 az, amit 2023 végén várunk, akkor az elég jól hangzik, hiszen akár 50%-ot is verhet zen3-ra - ami most válik szélesebb körben (olcsóbban) elérhetővé, másfél év múlva elavult teknős lesz. (Igen, tudom, nem avul el, van aki még P4-gyel nyomul és nem érzi, hogy váltania kéne)

A magszám duplázódása ambivalens. Most biztosan úgy gondoljuk, hogy igazából céltalan, bár jól esne, ha egy tierrel lejjebb csúsznának a.magszámok árban.
Viszont mondjuk az, hogy nő a max magszám még nem feltétlenül jár együtt ezzel. Én nem számítanék $300-os 12 magos procira újonnan. Bár már most lehet kapni $400-500-ért 12-16 magosat, de azért ez már 4 éves gyártástechnológia és 2.5 éves termék.
Viszont az Intel várhatóan minden generációval emelni fogja az E magok számát és ezzel lépést kell tartani.
Nagy eséllyel a magasabb magszámot az AMD is a Dense magok.segítségével.fogja elérni.

A M1/A14 esetén láttuk, hogy egy széles design mennyivel nagyobb L1$-sel dolgozik. Ez is várható. A kérdés legfeljebb az, h az Apple hogy csinálta, hogy 5x akkora mérettel dolgozik, és még sem szignifikánsan rosszabb a késleltetés. Én továbbra is azt gondolom, hogy a magas frekvencia cél és az amiatti nagy / ritka tranzisztoroknak eredménye a nagy fizikai kiterjedés, és hát mivel a fénysebesség adott, a cache fizikai kiterjedése korlátot jelenthet. Magyarul, ha csökkentjük a frekvencia célt, kisebb kiterjedésű lehet ugyanakkora cache kapacitás és javulhat a késleltetés - az alacsonyabb frekvencia ellenére.
Majd meglátjuk.

A unified L2$ viszont teljesen értelmezhetetlen számomra. Egyrészt úgy tudom, hogy a szerver workloadok kifejezetten szeretik a nagy privát L2$-t.

Hogy kell ezt érteni? L2$ szeletek.nincsenek is közel egymáshoz. Ez valami tartalmi egységesítés lenne, hogy tisztában lesz mindegyik mag, hogy melyik mag L2$ szeletében mi van? Vagy valami olyasmi, mint az IBM virtuális L3$-e?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6869) Németh Péter válasza S_x96x_S (#6821) üzenetére

Én is elgondolkoztam egy 5950X-es új gépen.
Ki is néztem ezt a gépet: https://www.youtube.com/watch?v=vAIzTq9t_a8

Azt jól értem, hogy az új AMD processzor generációnál a léghűtés kiesik a magasabb fogyasztás miatt? Szerintem az egy fontos szempontos az otthoni felhasználásnál. Az mennyire jelezhető előre, hogy a ZEN4 mennyivel több hőt fog majd termelni?

A legnagyobb általam ismert léghűtésnek a Noctua NH-D15-nek a TDP-je 220W ha jól értem. Az sem világos, ha csökkentik a csíkszélességet, akkor nem kéne csökkenni a fogyasztásnak is? Miért az a trend a GPU-nál is, meg CPU-nál is, hogy egyre többet fogyasztanak? Lassan 1 kW-os tápegységek kellenek a gépekenek.

pl. a gép Inteles testvére, a 12900K-ra építő konfigot már eleve vizessel rakta össze, tizen valahány ventillátorral: https://www.youtube.com/watch?v=wCxA4hFNfjw

(#6870) poci76 válasza Németh Péter (#6869) üzenetére


poci76
aktív tag

Ha valaki gyakran használja majd hosszabb ideig (>15-20 perc) 100%-on a legerősebb, 170 W-os TDP-jű ZEN4-et, annak lehet, hogy érdemes vízhűtést tenni rá, de általában egy jó léghűtés is elég lehet.

A fogyasztás azért nő, mert a gyártók igyekeznek a lehető legnagyobb teljesítményt kicsiholni, hogy a tesztekben megelőzzék a másikat. A procis topoicokban sokszor írnak róla, hogy pl. felére veszik a maximális fogyasztást, miközben a számítási teljesítmény sokkal kevésbé esik. Ha ugyanazt a procit gyártanák alacsonyabb csíkszélességen, akkor kevesebbet fogyasztana.

(#6871) hokuszpk válasza Németh Péter (#6869) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

sokat szamit a hutes mert a boost erosen fugg a homerseklettol.
ha tuningmentesen alapon ( esetleg PBOval ) hasznalod, azert a jobb leghutok ( pl. az emlitett Noctua ) megfogjak az 5950X -et is. ( elvileg 140W a teteje, gyakorlatilag meg meghajtva olyan 170W korul )
A problema a lapkak pici felulete, ugyan az 5950X -ben ketto van, de ettol meg relative megis pici marad a hoatado felulet.
12900K - annak a top fogyasztasa gyarilag is joval a Zen 3 felett van megadva, ( PL2 Limit = 240W ) igaz csak ~1 percig tartja, de azert azt mar nehezebb leggel huteni.

** a csikszelessegcsokkentes mar nem hoz annyit a konyhara, mint regen.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6872) hokuszpk válasza poci76 (#6870) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a ZEN4 -et majd meglatjuk, ha kijott :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6873) S_x96x_S válasza Németh Péter (#6869) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> 5950X-es új gépen.
> a Noctua NH-D15-nek a TDP-je 220W ha jól értem.

a pcx-nél is van pont ilyen konfig
5950X + noctua NH-D15
szóval mennie kell vele :-)

> Az sem világos, ha csökkentik a csíkszélességet,
> akkor nem kéne csökkenni a fogyasztásnak is?

csak akkor ha
- közben nem növelik a magszámot 8-ról a duplájára (16!)
- és nem kapcsolják be az overlockot.

de amúgy "undervolt"-olni is lehet,
vagy alacsonyabb frequencián járatni ..
Nem véletlen, hogy a szerverek 2.5 Ghz körül mennek.

és ekkor jelentősen kevesebbet fogyaszt!

de ezt már a régebbi zenekkel is csinálták
https://lists.dragonflybsd.org/pipermail/users/2018-September/357883.html
( pl. 160W -> 85W -ra leszabályozta és a teljesítményből alig vesztett)
Ha nem kell PBO és Overlock .. meg .. akkor elég türhetően fogyaszt

--------------
de amúgy én elméleti ember vagyok ..
a gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezőket itt találod
https://prohardver.hu/tema/amd_ryzen_9_7_5_3_5600x_5800x_5900x_5950x_zen_3_am/friss.html

Mottó: "A verseny jó!"

(#6874) S_x96x_S válasza Petykemano (#6868) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Hogy kell ezt érteni? L2$

szerintem még minden "ködös" ..

ha tippelnem kellene, akkor szerintem az AMD
a zen5-ben egyesítette a jelenlegi L1 + L2 -öt az új L1 -ben ..
és a jelenlegi lapban integrál L3 -at lehozta L2 -re.

és az új chiplet-ben az L3 -már csak V-cache - ként él ..
amit csak az erős magok kapnak meg.

-------

de az IBM virtuális "magic" - szerűségének nagyobb a valószínűsége

Mottó: "A verseny jó!"

(#6875) T.Peter válasza HSM (#6861) üzenetére


T.Peter
őstag

A GPU szamolja a Lumen-hez tartozo feature-oket. A CPU-nak semmi koze hozza.

(#6876) HSM válasza T.Peter (#6875) üzenetére


HSM
félisten

Most hirtelen ezt találtam: "Lumen also comes with hardware ray-tracing, but most developers will be sticking to the former, as it’s 50% slower than the SW implementation even with dedicated hardware such as RT cores. Furthermore, you can’t have overlapping meshes with hardware ray-tracing or masked meshes either, as they greatly slow down the ray traversal process." [link]
A korábban olvasottak alapján konzolon megy a ray gyorsítás, de PC-n nincs meg hozzá az optimális működéshez a traversal shader. Erről írt Abu is [link] . Hiába tudná a PC-s RDNA2, ha jelenleg nincs hozzá PC-n API.
Hogy a frissen kiadott fejlesztői változat pontosan mit és mennyire használ, azt viszont nem tudom pontosan, de traversal shader még nincs a DXR-ben. :D

(#6877) T.Peter válasza HSM (#6876) üzenetére


T.Peter
őstag

Nem ertem hogy kovetkezik ebbol az, hogy a CPU szamolja szerinted. Hagyatkozz az UE dokumentaciora, abbol lathato hogyan mukodik az SW based Lumen, amit ugyanugy a GPU szamol.

(#6878) Petykemano válasza S_x96x_S (#6874) üzenetére


Petykemano
veterán

/zen5/

Ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy az Apple-t követik:

privát L1 + L2 és megosztott L3 (zen3)
( [link] )

Látszik, hogy 32KB-ig 1ns a késleltetés, aztán az L2$ feléig még mindig alacsony, aztán szépen felkúszik 10ns-ra, ami az L3$ közel eső szeletének késleltetése, majd az is feltörik.

Ehhez képest az M1:


[link]

A késleltetés 128KB-ig nagyon alacsony és utána 8MB-ig 5ns (noha valójában 12MB az L2$)

Ha ezt meg tudják csinálni, akkor valóban kevesebb szükség lehet L3$-re.
Bár az Apple is alkalmaz L3$-t (System Level Cache néven), de ha jól emlékszem,. akkor azt már nem csak a CPU, hanem az IGP is tudja használni.

Ez viszont csak akkor valósítható meg, ha a az L3$-t kompletten kiemelik a CCX-ből, összecsúsztatják az L2$ részeket és végül egységesítik az L2$-t úgy, hogy stacked L3$ rápakolására még mindig lesz lehetőség. Abban az esetben ha az L3$ stacked azzal sincs probléma, hogy a stacked L3$ rész késleltetése picit magasabb.

Ezzel egyébként egy roadmapet is felvázoltunk.
Szerintem nem volt akkora hülyeség a wccf által publikált rajz [link] [link]

Csak nem arra vonatkozik, amire ők gondolták.

Szóval a roadmap szerintem:

- zen4: az új zen3 architektúra finomítása, megnövelt L2$ (aminek hatására kisebb a nyomás az L3$-en), új gyártástechnológia, FPU duplázás
- zen4c/zen4d: L3$ kiemelése (legalább felezése, de inkább kiemelése) a CCX-ből. Az L2$ összecsúsztatása (privát 1MB vagy 2 mag által megosztott?), 3D Stacked L3$, visszaállás 2 CCX / CCD-ra (16 magra egységesített L3$, vagy 2x 3D stacked L3$ lapka )
- zen5: új architektúra: architektúra szélesítése, megnövelt L1$, L3$ kiemelése a CCX-ből, L2$ összecsúsztatása és egységesítése (=> megosztott, 8MB)

Azt gondolom, hogy az L3$ kiemelése a designból és az L2$ összecsúsztatása nem egy nagy kunszt, tehát a zen4d/c és a zen5 fejlesztése ebből a szempontból lehetett párhuzamos. A wccf cikk fő mondanivalója ugye az, hogy két zen4 mag fog osztozni 1MB L2$-n. Ebből a szempontból a zen4d/c egy pilot projekt is lehet(ett) a zen5 egységesített L2$-éhez.

Az a kérdés merült föl bennem, hogy azt mondják, hogy nem véletlen, hogy az Apple M1 olyan, amilyen és a zen valamint az intel processzorok is olyanok, amilyenek cache felépítés szempontjából. Konkrétan: az M1 egy konzumer eszköz, ahol jellemző az egy programos használat (nem feltétlenül egyszálas, de hogy a rendszert döntően egy program veszi igénybe egyszerre), amely esetben jól jöhet, hogy megosztott L2$, amin keresztül az egy programhoz tartozó szálak adatot tudnak megosztani egymással. Ehhez képest a szerverek terén inkább jellemző az, hogy egymástól teljesen független programszálak futnak, amiknél meg inkább a privát cache hasznos. Persze elképzelhető, hogy ki lehet kapcsolni a megosztást. Tehát konzumer termékben 8MB L2$ látható, szerver termékben magonként 1MB L2$.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6879) Németh Péter válasza S_x96x_S (#6873) üzenetére

Köszi az infókat :R (másoknak is), nagyon hasznosak a linkek. Épp járom körül a témát.

(#6880) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

megjelent!!! AMD Ryzen 7 5800X3D

Mindfactory = 519 EUR ( máshol 489 EUR , de csak 6 céget látok most még a listában )

Alza: AMD Ryzen 7 5800X3D = 195 690 Ft
( az 5900X sokkal olcsóbb ~ 174 590 Ft )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6881) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6880) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

éppen próbálom megindokolni magamnak, mire nem elég az 5700G, de igazából mindenre is, holnap inkább belepakolok +32GB ramot, az mindig lenyugtat :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6882) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

érdekesség .. minek a rövidése az EPYC ?
EPYC = ( Extreme Performance Yield Computing )

----------------------------
elég hosszú twitter thread .. amolyan nyomozás ..

"There’s presentation slide hosted on IEEE claiming that EPYC is an acronym for Extreme Performance Yield Computing. To my knowledge this is not true and I have never heard this before."
https://twitter.com/philparkbot/status/1516467330498252801

Mottó: "A verseny jó!"

(#6883) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#6880) üzenetére


S_x96x_S
őstag

úgy néz, ki - hogy az
AMD Ryzen 7 5800X3D már sok helyen nem elérhető

legalábbis a Mindfactoryn és az Alzán
már kifogytak a készletekből.

vagy nagy siker - vagy kicsi készlet ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6884) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ha jól értem,
akkor a Phoenix APU-s -ban "még" erősebb lesz a GPU-s rész.

"
Based on new rumours from Red Gaming Tech, AMD plans to increase their integrated graphics performance further with their next-generation Phoenix APUs. With these new processors, AMD will reportedly be moving to TSMC's 5nm lithography node and use Zen 4 CPU cores.

Conflicting reports claim that Phoenix will be using Radeon's RDNA 2 or RDNA 3 graphics architecture. At this time it is unclear which architecture will be used, though it is worth noting that AMD's APUs tend to use an older Radeon architecture than AMD's discrete GPUs.

AMD's Phoenix APUs will reportedly feature 16 or more GPU Compute Units (CUs), which is a 33% increase over AMD's current-generation Ryzen 6000 mobile Rembrandt processors. This is a huge increase for AMD, especially given the fact that AMD's integrated graphics already compete with Nvidia's GTX 1060."

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/amd_s_next-gen_phoenix_apus_could_bring_an_end_to_low-end_graphics_cards/1

Mottó: "A verseny jó!"

(#6885) HSM válasza T.Peter (#6877) üzenetére


HSM
félisten

Jogos az észrevétel. Úgy tűnik, a szoftveres is az általános GPU-s shadereket jelenti. :R Ugyanakkor PC-n továbbra is áll, hogy a jelenlegi API-k nem feltétlen jelentenek optimális működést, hiszen konzolokon több minden érhető el.
Bár volt róla szó, hogy lesz fejlődés, nem tudom ez végül megtörtént-e már [link] . Illetve ez is releváns lehet [link] .

(#6886) Petykemano válasza S_x96x_S (#6884) üzenetére


Petykemano
veterán

[link]

A Phoenix vajon chiplet alapú, vagy monolitikus?
Előbbi megmagyarázná, hogy miért nem biztos, hogy RDNA2 vagy RDNA3 és hogy 16 v 24 CU -t tartalmaz. Lényegesen leegyszerűsítené ezeket a kérdéseket. (másokat meg esetleg felvetne)
Bizonyos szempontból egészen egyszerű és logikus lenne, ha a Raphael és a Phoenix ugyanazt a CCD-t használná, csak előbbi egy szerény méretű IOD-dal (kicsi IGP) rendelkezne, utóbbi viszont egy nagyobb IGP-vel és persze IFC-vel

Az APUk esetén megszokott és fogyasztási szempontból indokoltabb monolitikus design esetén megint nehéz dönteni.
Egyrészről az AMD utóbbi időben generációnként csak egyik részt szokta cserélni.
Renoir: zen=>zen2 CPU + Vega IGP (kakukktojás)
Cézanne: zen2 => zen3 CPU + Vega IGP
Rembrandt: Zen3 CPU + Vega=>RDNA2 IGP

A Nextgennek az volna logikus, hogy fognak egy Remrandt designt és kicserélik benne a CPU-t.
Ugyanakkor az azt is jelentené, hogy meg kell tervezni az RDNA2-t N5-re, ami pedig lehet, hogy fölösleges munka ha már egyszer az RDNA3 elkészül N5-re (és mellesleg N6-ra is)

Ha tippelnem kéne, én inkább az RDNA3-at mondanám.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6887) -FreaK- válasza S_x96x_S (#6883) üzenetére


-FreaK-
veterán

Nem örülök neki, mert akartam venni, csak nem újdonság áron, de lehet olyan nem is lesz..

(#6888) Petykemano


Petykemano
veterán

1.2.0.7 - MSI - hamarosan

[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6889) Petykemano


Petykemano
veterán

Genoa kémfotó

AMD 4th Gen EPYC - Genoa
(Board)
【The CPU slot is extremely large!】 https://t.co/XBjxtZsnOU

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6890) Petykemano


Petykemano
veterán

@S_x96x_S

If AMD Adopted OMI

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6891) Petykemano


Petykemano
veterán

/Raphael-X, Milan-X/

"n a few months the factory will decide whether Genoa/Raphael 3D will add production lines. In short, the technology is gradually maturing."
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6892) S_x96x_S válasza Petykemano (#6890) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> If AMD Adopted OMI

talán a financial day-en kiderülnek a jövőbeli tervek, hogy mi várható ..

Az OMI ( https://openmemoryinterface.org/ )
az https://opencapi.org/ része,
és bár ennek a XILINX stratégiai szintű tagja az IBM-el
de az AMD, INTEL, ARM -et nem látom a taglistán.

Amúgy az OMI most a túléléséért küzdhet ..
a GEN-Z már beolvad a CXL-be ..
viszont az OMI jövője még bizonytalan a CXL-hez képest.

CXL And OMI: Competing Or Complementary?
It depends on whom you ask, but there are advantages to both.
MARCH 23RD, 2022
https://semiengineering.com/cxl-and-omi-competing-or-complementary/

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6893) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AM5
- csak DDR5
- dual chipset design ( X670==2 chip ;B650==1 chip )
- lesznek am5-ös procik gen4 és gen5 -el.
megj: a B650: 8x PCIe Gen4 sávja azért egy kicsit kevés.
----------
"Last week a report emerged suggesting that AMD will use a dual-chiplet design for AM5 platforms. ASMedia, AMD's long-term chipset partner, will provide the chips (fabbed on TSMC 6nm). We confirmed that the dual-chipset design applies only to the X670 platform, while B650 motherboards (and presumably A-series) will come with only one chip.

AMD's mainstream B650 platform will come with a single chipset chip that connects to the Ryzen 7000 CPU via a PCIe 4.0 x4 connection, though documents we've seen say that a PCIe 5.0 connection is available on some AM5 processors. This single chip provides eight lanes of PCIe 4.0 (four lanes for M.2 storage), four SATA ports, and a number of USB ports.

Meanwhile, the enthusiast X670 platform employs two of these chips (our sources confirm the chips are identical), effectively doubling these connectivity options. This stands in contrast to AMD's approach with the current 500-series motherboards, which use different chips for the X- and B-series motherboards. The new approach will obviously provide cost and design flexibility advantages."

tomsHw:AMD's AM5 Launches With Only DDR5 Support for Ryzen 7000, Dual-Chipset Design

Mottó: "A verseny jó!"

(#6894) Petykemano válasza S_x96x_S (#6893) üzenetére


Petykemano
veterán

Én úgy értelmeztem, hogy nem a B650 alaplap képessége x8 Pcie4, hanem a chipseté kifelé. Tehát szerintem a videokártya nem lesz mindenképpen x8 Pcie-re korlátozva.
Viszont számomra némi magyarázatra szorul hogy a proci és a chipset között 4x Pcie4 van, de a chipset kifelé 8x-at tud. Ez azt jelenti, hogy mondjuk a chipsetre kötött usb-USB vagy USB-m.2 eszközök közötti adatforgalom nem terheli a procit?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6895) S_x96x_S válasza Petykemano (#6894) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Én úgy értelmeztem, hogy nem a B650 alaplap képessége x8 Pcie4,

igen, valószínüleg neked van igazad ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6896) Petykemano válasza S_x96x_S (#6893) üzenetére


Petykemano
veterán

További érdekesség, hogy a cikkben lamentálnak azon, hogy vajon az AMD az A620-as alaplapokat DDR4-gyel tervezi-e. Ez persze nem biztos, tehát csak mint lehetséges opció merül föl azon cél érdekében, hogy az olcsóbb platform RAM szempontjából is kellően olcsó tudjon lenni.
De ezt vajon hogy oldanák meg? az IO lapka eleve rendelkezne DDR4 támogatással? Vagy az olcsóbb Zen4 termékek kapnának csak DDR4 támogatást? Vagy valamilyen átalakítóval? (ami költség) Igazából csak azért említetem, fel, mert ha már valamilyen módon az A620-as alaplapokkal előállna az, hogy DDR4-es Zen4, akkor ugyanazzal a lendülettel AM4-be is lehetne nyomni.
Ez persze nyilvánvalóan nem fog megtörténni - persze nem valamiféle kompatibilitás miatt, hanem mert szerintem kapacitás okokból az AMD-nek nem lesz célja olcsó Zen4 platformot kínálni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6897) Petykemano válasza Petykemano (#6896) üzenetére


Petykemano
veterán

Azóta már tisztázták, hogy nem nem lesz Zen4+DDR4

5800X3D Linuxos szemmel: [link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6898) S_x96x_S válasza Petykemano (#6896) üzenetére


S_x96x_S
őstag

Az AM5 kapcsán ..
az X670 B650 -es cikkében a Videocardz is lehozta
az AM5 feature compatibility táblázatot ..

itt a középső " TYPE 2 " - ami x28 sávot tud, de nem képes USB4-re,
az mi lehet?
Amúgy mind a 3-nak 5db USB-je van, csak eltérő a tudásuk.

// de ahogy látom ez még ugyanaz a fél évvel ezelőtti táblázat - a leak-ből .. vagyis semmi új.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6899) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(AM5) kb ilyen lehet majd az új chipsetes alaplap.
( kép a twitterről, innen )

elméletileg az AM5-ös procikban +4 sáv lesz az AM4-hez képest.

"Well, AM5 has 4 more PCIe lanes compared to AM4 (28 compared to 24), so that could be how it's done.
AM4 PCIe: 16+4+4(chipset)
AM5 PCIe: 16+4+4(chipset or General Purpose)+4(chipset)"
( via )

----------------------

Igazából ez nagy előrelépés lesz az X570-hez képest,
ahol egy x4 -es sávon lóg minden

Előrelépés a
- sávszélben mert: Gen5-ös !
- és a dupla chipset miatt 2x x4-es sávon osztoznak a a kütyük. ( pl. M.2 -es diszk )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6900) Petykemano válasza S_x96x_S (#6899) üzenetére


Petykemano
veterán

Az eddigi ismereteink alapján a dual-chipset csak IO kapacitást ad hozzá.

Vagy az van, hogy az AMD opcionális bővítőkártyák újabb típusával kívánja lefedni a piacot a Xilinx segítségével
Vagy a CXL által ígért szintén bővítőkártyás forradalomra készíti fel a platformot. Itt egy 4x pcie5-re rá lehet már kötni valami RAM bővítményt.
Így vagy úgy, azt hiszem, a Threadripper (nem feltétlenül mint név, hanem a piaci igény, amit az lefedett) az x670-ben él majd tovább.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.