Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7801) Petykemano


Petykemano
veterán



[link]

Uhh, ezek szerint az AMD 2023-2025-ös mobil felhozatalában lesz minden...
Ez alapján az N5 eléggé limitált és/vagy drága ahhoz, hogy csak a legcsúcsabb készülékekben kapjon helyet.

Ha nem is teljesen érthető, de legalább kialakítottak egy beszédes kódszámot.
Nem állítom, hogy így már minden egyértelmű lesz. Hiszen lehet, hogy egy 7640 valójában gyorsabb, mint egy 7830.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7802) Albus_D válasza S_x96x_S (#7799) üzenetére


Albus_D
aktív tag

[link] [link] Még a pcie 3 ssd is túlzás játékra. ;)

Egyébként ilyenje van/lesz az asus-nak és a gigabyte-nak is. [link] :P [link] Még Z690 lappal is megy, a vga-nak bőven elég a x8.
És az amd-vel szemben az intelnél nem eszi meg a raid a 4k olvasás és írás sebességet. ;]

[ Szerkesztve ]

(#7803) S_x96x_S válasza Albus_D (#7802) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Még a pcie 3 ssd is túlzás játékra. ;)

teljesen igazad van, sok minden túlzás ..
de ez egyben azt is jelenti, hogy lefújtad az "X670E"-s lap-vásárlási szándékodat is?
Mert egy X670E már tényleg túlzás.
Mi történt ??? :Y
mert tegnap még ezt írtad:
"... kellene nekem az Asus Crosshair X670E extreme laphoz vagy a Gigabyte X670E AORUS XTREME laphoz."

Amúgy egy 60$-os A320 alaplap elég egy 5950X -hez .. minden más túlzás,
pl. egy "Asus Crosshair VIII Formula" már túlzás .. miért nem cseréled le egy A320-ra ? ;]
Vagy miért nem várod meg az A720-as alaplapokat ;]

> És az amd-vel szemben az intelnél nem eszi meg a raid a 4k olvasás és írás sebességet.

Vagy miért nem Intel-t veszel ?

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7804) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Phoronix : "Following Retbleed, The Combined CPU Security Mitigation Impact For AMD Zen 2 / Ryzen 9 3950X"

"
When taking the geometric mean of all the benchmarks conducted, the default/out-of-the-box mitigations on the AMD Ryzen 9 3950X saw the system running at 94.6% the unmitigated performance with the run-time disabling via mitigations=off. But more pressing is if using the newer retbleed=ibpb option for issuing Indirect Branch Prediction Barriers as the safest over the untrained return thunks mitigation but with the highest performance impact. Running with Retbleed IBPB mitigations yielded just 75% the completely unmitigated performance or a 20% hit over the default (untrained return thunks) Retbleed mitigated mode.

Thankfully at least AMD Zen 3 and newer do not need Retbleed mitigations and that the overall default mitigated impact is quite small."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7805) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7803) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Vagy miért nem Intel-t veszel ?"

na ezt kérdeztem én is, mindig kihozza, hogy így - úgy - amúgy mennyivel jobb az Intel, mégis a 7900X/7950X -re gyúr. Ha jobbnak tartja az emberfia az Intelt, akkor azt kell venni -- 13900X fasza lesz -- oszt jónapot.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7806) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7804) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez azert nem nez ki jól.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7807) S_x96x_S válasza hokuszpk (#7806) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> zen2, retbleed
> ez azert nem nez ki jól.

és a ZEN2 örökké él ..
"Ryzen 3 7420U based on Zen2 architecture in 2023." ( videocardz )

Nekem fájdalmas, mert a Cloud-ban használok ZEN2-tőt ..

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7808) Albus_D válasza S_x96x_S (#7803) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Még nem fújtam le, nézelődöm. De az hogy én mit veszek, az ugye messze van az átlagtól. ;)

Azért vettem formula lapot, mert gyárilag rajta van a vrm-hez a vizesblokk, és ha már víz van a procin, vga-n, nem hagytam ki a ziccert.

[ Szerkesztve ]

(#7809) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7807) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

azert lehet az egy uj revizio, ami kap valami hardveres foltot.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7810) Albus_D válasza hokuszpk (#7805) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Meg is várom az intelt, és döntök. Probléma? Örülök hogy kipróbáltam az amd-t, így legalább saját bőrömön éreztem meg a raid problémát is.

(#7811) hokuszpk válasza Albus_D (#7810) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

jólteszed, csak így tovább a helyes úton !

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7812) S_x96x_S válasza Albus_D (#7808) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> De az hogy én mit veszek, az ugye messze van az átlagtól.

pedig azt hittem hogy ez a te véleményed: "Még a pcie 3 ssd is túlzás játékra."
de akkor csak másra értetted.

> Örülök hogy kipróbáltam az amd-t,
> így legalább saját bőrömön éreztem meg a raid problémát is.

Ha már a zen3-nál bevált
akkor a saját bőrödön kellene kipróbálni a Ryzen7000 -et és a RaptorLake-et is,

amúgy a szomszéd kertje mindig zöldebb ..

> És az amd-vel szemben az intelnél nem eszi meg a raid a 4k olvasás és írás sebességet.

Emiatt nem árt tudni, hogy mi - mire van rákötve ..
ha egy x4 -es chipseten lóg pár M.2-es akkor a szűk keresztmetszet a chipsetre vándorol.
Még két külön - külön használt x4-es M.2 -nél nem lehet annyira észrevenni,
de ha a RAID egyszerre próbálja meghajtani a két M.2-őt .. akkor az galibás
és ezt még csak fokozza a chipset melegedése vagy egy nem megfelelően optimalizált driver.

- A chipset-es raid az csak játék.
- A gen5-ös PCIe RAID adapterek - dedikált raid chip nélkül egy picivel jobbak.
- Egy profi RAID kártya a legjobb .. de az meg drága ..

én amúgy a szoftveres raid párti vagyok. ( linux-on egyszerű )

Az X570-es tesztekből/tapasztalatokból én nem következtetnék túl sokat az X670-re..
meg kell várni a teszteket.

Mindenesetre sok olyan alaplap is lesz, amelyen akár 4 db M.2 is lesz ..
vagyis ez egyre nagyobb fókuszba kerül ..

> Még Z690 lappal is megy, a vga-nak bőven elég a x8.

de ez akkor se szerencsés bármennyire véded is ..
itt épp az a probléma, hogy a Z690(Intel) megoldása elvesz a PCIe ( GPU ) sávokból

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7813) Albus_D válasza S_x96x_S (#7812) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Emiatt nem árt tudni, hogy mi - mire van rákötve ..
ha egy x4 -es chipseten lóg pár M.2-es akkor a szűk keresztmetszet a chipsetre vándorol.
Még két külön - külön használt x4-es M.2 -nél nem lehet annyira észrevenni,
de ha a RAID egyszerre próbálja meghajtani a két M.2-őt .. akkor az galibás"

Nem most jöttem a hathúszassal
egy nvme ssd abban a slotban, ami a cpu-hoz van bekötve, 2db nvme ssd pedig egy asus hyper m.2 x16 gen 4 kártyában, így azok is teljes értékű x4 sávszélhez jutnak, a 3090 pedig manuálisan korlátozva x8-ra.

Na látod ezért kértem a block diagramot ahhoz a két laphoz, hogy lássak a pályán. ;) ;)

De ez nem csak nálam jelenség, ha utána nézel a weben látod, másnak is ez a tapasztalata az amd raid-el.

[ Szerkesztve ]

(#7814) hokuszpk válasza Albus_D (#7813) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"asus hyper m.2 x16 gen 4 kártyában,"

az mióta AMD raid ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7815) Albus_D válasza hokuszpk (#7814) üzenetére


Albus_D
aktív tag

jujj :Y [link]

az csak az ssd-t fogadja, a 3db nvme ssd-t az amd szoftver vezérli

[ Szerkesztve ]

(#7816) hokuszpk válasza Albus_D (#7815) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szóval vettél egy hulladék asus ( igen az, 20 éve nemveszek asus cuccot, mert nemszeretek szívni ) kártyát, és aztmondod az csak 4 m2 foglalat és más semmi ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7817) Albus_D válasza hokuszpk (#7816) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Igen, és ugyan ilyen karija van a gigabyte-nak is. [link] Gondolom az is hulladék, innentől. :DDD MSI? Neki is van, akkor az is kakivá vált. Szerintem inkább hanyagold a témát.

Mióta az eszemet tudom asus lapom és vga-m van. Egyikkel sem volt gondom, a nagy részét eladás után is vidáman használják amiről tudok.

[ Szerkesztve ]

(#7818) hokuszpk válasza Albus_D (#7817) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nekem az Asus P3B-F volt az utolsó normális Asus lapom, az nagyon pöpec volt, a P2B méltó utóda. Utána még vettem tőlük pár konstrukciót, amig elérte a márka a jelenlegi "tulhypeolt teljesen hulladékszar" minősítést.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7819) hokuszpk válasza Albus_D (#7817) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a Giga kártyára irnak ilyet :
"Easy Software RAID szolgáltatás Single Click funkcióval a hihetetlen teljesítményért
Egyedi AORUS Storage Manager"

akkor valami chip meg a hozzávaló firmware csak kell legyen benne, amit az asus valószinűleg természetesen elqrt ahogy szokta.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7820) S_x96x_S válasza Albus_D (#7813) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nem most jöttem a hathúszassal

de akkor mire is kell neked az a RAID?

Elárulhatnál többet is magadról ..
- Mire használod most a gépet?
- Mi a bajod az AMD-vel ? ( és mi az a nagy csalódás részedről )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7821) Petykemano válasza S_x96x_S (#7804) üzenetére


Petykemano
veterán

"Tervezett elavulás"

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7822) S_x96x_S válasza hokuszpk (#7809) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> azert lehet az egy uj revizio, ami kap valami hardveres foltot.

Jééé...

A Zen2-es "Mendocino" még az idén megjelenik
és 6nm TSMC
( + 4c/8T Zen2, RDNA2 )

Az Anandtech elég bő leírást adott
"AMD Updates Ryzen Mobile CPU Numbering System Ahead of Mendocino APU Launch"
https://www.anandtech.com/show/17561/amd-updates-ryzen-mobile-cpu-numbering-ahead-of-mendocino-launch

Mottó: "A verseny jó!"

(#7823) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7822) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

akkor most azt kockáztatom meg, -- még az anand cikk szemlézése előtt, -- hogy ez nem a"konvencionális" Zen2 ; azaz 2 ccx 4 maggal, hanem 1 ccx(ccd) 4 maggal. Azazvagyis már majdnem Zen3 :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7824) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

MSI : AMD X570 vs. X670 Chipset : What’s the main difference?
https://www.msi.com/blog/amd-x570-vs-x670-chipset-whats-the-main-difference

Ez a "Dominate the Future" a jobboldali oszlopban jól jelzi a jövőbeli lehetőségeket ..
Aki pedig konzervativ ..
( és a "Gen3" mindenkinek elég szemléletű, mert ha eddig elég volt, akkor szerintük logikus, hogy a jövőben is elég lesz ... )
azoknak meg olyan platformot kell választani, ami a "Dominate the Past" jelzésű.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7825) Albus_D válasza hokuszpk (#7819) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem, nem. A Giga szoftvere 6,85mbytos valami, ami csak annyit tud, mint a windows lemezkezelője. Megnézhetted volna. Simán windows tükrözést és összefűzést tud, de mondom a windows lemezkezelőre támaszkodik.

Semmilyen chip és firmware nincs, így nem kúrta el az asus.

Van viszont amd raid, és most már tényleg hagyjuk, mert egyrészt off, másrészt tudom hogy már utána néztél a weben hogy ilyen, csak a megszokott kötözködés megy tőled, mert nincs az a pénz hogy valamit elismerj ami negatív az amd-re.

(#7826) hokuszpk válasza Albus_D (#7825) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

annyira nemmentem bele, de attól még az asus elqrta :D
a giga cuccán vannak ilyen pici soklábúak, amik akármik is lehetnek, de valamik biztosan.

lehet az asus másik oldalán is megvan ugyanez és igazából csak hőmérő, de hát nem azt az oldalt tetted be.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7827) hokuszpk válasza hokuszpk (#7826) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

vazz. ranezve a ket kepre már tudom hol qrta el az asus, de sose fogom elárulni.
// maradjunk annyiban, hogy nagyobb terheles eseten egy temposabb ssd megfelelo hutes hianyaban nekiall throttlingolni ( nekem is kellett az amugy nem egy vilagbajnok hynix pc 300 -ra hutoboda a vga alatt... ) //

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7828) Petykemano


Petykemano
veterán

/konkurencia: Apple A16/

[link]

> Apple A16 Bionic 2022
> Nearly 16B Transistors on TSMC N4
> ~10% faster CPU vs A15
> 2p4e
> P cores faster at 20% lower power vs A15 5-core GPU
> LPDDR5-6400 after 5 years of LPDDR4X-4266
> 17 TOPS NPU
[link]

Meglepő.
Mármint ezek a számok tulajdonképpen ugyanazok, amiket az M2-nél is láttunk. Ha jól sejtem.
De én titkon azt reméltem, hogy az M2 csak egy átvezető architektúra és a mobil változat már - a fogyasztás miatt - N3-on jelenik meg. Pletykák szóltak arról, hogy az N3 (vagy N3E?) tömegtermelése idén ősszel elindul. Ezek szerint úgy tűnik, nem az Apple által.

Ez arra utal, hogy igazak a TSMC N3-ra vonatkozó pletykák. Pl hogy az N3 és N3E nem design kompatibilis és ezért lényegében mindenki át fogja ugrani az N3-at. Viszont akkor nem tudom, mi fog készülni most ősztől. (Vagyis.... hát valószínűleg valami kriptovalutabányász cuccos.)

Ja és kiváncsi vagyok, hogy vajon a Phoenix Point meg fogja-e ugrani a különbséget.
Gondolok itt arra, hogy hát sajnos a Zen4 a tempóelőnyt nagyrészt frekvenciából szedte össze. Azonos fogyasztás mellett biztosan magasabb lehet a frekvencia is, de ST -ben azért eddig lényegesen többet fogyasztottak az Amd/Intel chipek, mint az apple-é. Afelől nincs kétségem, hogy MT-ben eléggé versenyképes lesz a Phoenix.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7829) Albus_D válasza hokuszpk (#7827) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem a hűtéssel van gond, és most kicsit nyers leszek, de előre mondom semmi személyes.
Szóval itt van pár teszt, de a produkciód után csak remélni tudom, hogy sikerül értelmezni.
Szóval látsz single drive, valamint 2 és 3 lemezes raid 0 eredményeket, és az látszik, milyen szépen skálázódik a raid0 teljesítménye a single drive-hoz képest, és mennyire nem hozza a 4K írás/olvasás sebességet a raid a single drivehoz mérten.

Itt szintén látszik hogy sequential írás / olvasás rendben van, de 4K random alatt a single drive sebességét sem hozza. Kicsit kedvezek S_x96x_S-nek, mert itt külön van olyan teszt, ahol a chipseten vannak az ssd-k és ahol a cpu-hoz vannak bekötve.

Ezeket az eredményeket én is meg tudom erősíteni, sajnos.

Folytatod?

[ Szerkesztve ]

(#7830) hokuszpk válasza Albus_D (#7829) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

es ezek azzal a hyper m2 x 16 carddal keszultek ?
mar ugyis mind1, 4:1 a Napolinak :D

* nnna kozben lett szines teszt is. végképp nem értem, miért nem sózod rá valami tudatlanra az AMD konfigot, és szerzel be helyette egy hibátlan Intelt ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7831) hokuszpk válasza hokuszpk (#7830) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

na lejart a szerkesztési idő, Rublev is kikapott.
szóval miért szivatod magad feleslegesen, ha van hiper-szuper-extralarge alternatíva ???

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7832) Albus_D válasza hokuszpk (#7830) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Figyelj össze raksz egy ilyen konfigot, mint az enyém, és a azt veszed észre, hogy az a gép, amiben csak egy sima pcie4 ssd van, mondjuk fele idő alatt lefrissíti a windows-t, egy 6 magos procival. Aztán tesztelsz, és szembesülsz vele, hogy az amd raid olyan szépen sikerült, hogy konkrétan lassabb a rendszer mint egy single ssd-vel. Persze nagy file-oknál bomba, meg a játék betöltéseknél is visz mindent az olvasás, és pikk pakk betölt.

Szóval lenyeled a békát, mert nem fogsz mindent szétbombázni, és jelentős értékvesztéssel eladni, de azért engedtessék már meg hogy megosszam a tapasztalataim egy olyan helyen, amit pont erre találtak ki, még akkor is ha egyeseknek ez nem tetszik, mert csöppet elfogultak.

[ Szerkesztve ]

(#7833) hokuszpk válasza Albus_D (#7832) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"nem fogsz mindent szétbombázni, és jelentős értékvesztéssel eladni,"

ha hobbiból vettem, akkor nem. ( volt ilyen is, AMD FX 6300 )
ha melóra, akkor eddig háromszor bombáztam szét ( 2xAMD 1xIntel ), ami nemhozta az elvártakat, mert kimatekoltam, hogy ami meg hozza, az kb. az hamar vissza is termeli az árát.
** a matekban nemcsak az $ játszik, hanem az idő is.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7834) Albus_D


Albus_D
aktív tag

(#7835) Albus_D válasza S_x96x_S (#7799) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Itt úgy látom, csak az x670e lapok támogatják a pcie 5 ssd-t és a gen5 pcie x16-ot, a nem "E" lapoknál csak a pcie x16-on lesz gen5. [link]

"The X670E series will support PCIe Gen5 interface for both PCIe x16 interface (graphics) and M.2 slot (storage). The X670 non-Extreme series only have dedicated Gen5 support for M.2 slot."

Egyébként nem semmi árak. E-s lapok 480-1300 dollárig.

[ Szerkesztve ]

(#7836) Yutani válasza Albus_D (#7835) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ő, a sima x670-nek lesz M.2 PCIe Gen5 supportja, grafikus oldalon nem lesz Gen 5 support.

De hát ki mit akar belelátni az angol szövegbe. :DDD

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#7837) Albus_D válasza Yutani (#7836) üzenetére


Albus_D
aktív tag

A dedicated-ből én kártyára gondoltam., amibe az ssd-t lehet rakni, vagyis az alaplapik csak gen4. Szerintem.

B lapoknál az rdna3 és a gen 5 ssd kooperáció ugrott az "olcsóbb" lapok esetében, hiszen a x16 csak gen4 kíváncsi vagyok erről ír e hsz-t S_x96x_S ;]

[ Szerkesztve ]

(#7838) Albus_D válasza Yutani (#7836) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Igazad van, MSI-nél a X670 lapnak van egy gen5 ssd foglalat, de a pcie x16 csak gen4. [link]

Akkor itt is ugrott az rdna3 és gen5 ssd directstorage vagy mi :(

Elég jól meg lett bonyolítva ez nem?

[ Szerkesztve ]

(#7839) Hellwhatever válasza Albus_D (#7838) üzenetére


Hellwhatever
aktív tag

A DirectStorage nem ugrott, PCIe 3.0 NVMe SSD a minimuma.

[ Szerkesztve ]

(#7840) Albus_D válasza Hellwhatever (#7839) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Én tudom, de ha ezt elolvasod, akkor rájössz hogy nincs élet rdna3 vga és gen5 ssd nélkül, amd cpu-val. :DDD [link] [link]
És már volt olyan kijelentése is, hogy ez miatt már most nem érdemes gen4-es nv vga-ban gondolkodni.

Nekem csak ezekkel van problémám.

[ Szerkesztve ]

(#7841) Petykemano válasza Albus_D (#7838) üzenetére


Petykemano
veterán

Volt már erről szó korábban ugyanebből az ábrából kiindulva

Nekem az a tippem, hogy a PCIE5 kialakítása drága lehet. Valahol olvastam, hogy a konkrétan vastagabbnak kell lennie a PCB-nek és a vezetékeknek is.

Persze lehet hogy a költség minden áremelkedést / spórolást nem indokol és azért benne van az is, hogy szeretnének (=> AMD & alaplapgyártók + Phison + memóriagyártók) megszedni magukat az újdonságnak számító PCIE5 és DDR5 érába lépésen.

Ha kell a CXL, meg a szupergyors DirectStorage és minden egyéb új fícsör, amiről S_x96x_S szokott áradozni, akkor nyisd ki a pénztárcád. A prémium élmény nem jár mindenkinek.

Nekem nem az a bajom ezzel a szegmentációval, hogy nem jut le a PCIe5 a pórnépnek, mert az olcsóbb alaplapok esetén spórolnak rajta. Hanem az, hogy az alaplapok esetén a PCIE generáción spórolnak, a GPU-k esetén pedig a sávok számán. Az AMD szerintem hezitálás nélkül fogja kihozni a Navi33-at PCIe5 x4-gyel, miközben az alaplapok, amikbe azt ár alapján "szándák" javarészt nem fognak tudni PCIE5-öt.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7842) Yutani válasza Albus_D (#7838) üzenetére


Yutani
nagyúr

És sem értem, minek kell így megbonyolítani a chipsetekkel a dolgot. :U K*rvul az AMD. :D

#7841 Petykemano: A pórnép között a PCIe Gen4 még mindig csak terjedget, bőven elég még a Gen3 is. Gen5 csak különleges helyzetben szükséges, nem nép-igény. Fizesse meg az, akinek indokolt a használata. :)

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#7843) Alpi. válasza Albus_D (#7840) üzenetére


Alpi.
addikt

Nincs hát ! Már most is hiábavalóság enélkül tengetni a napjainkat. :DDD
Pont ugyan ezt eljátszották a 4.0-nál. Akkor a 3.0-hoz képest volt elképesztő az a technológia.... Biztos jó sokan vettek azonnal 4.0-s Nvme ssd-t az új konfigba az ósdi, semmit nem érő 3.0-s helyére. Aztán meg pont nem történt semmi.
Már akkor is mondtam, hogy nagyon hangzatos a leírás, hogy a vga és az ssd közt óriási sebességgel történhet meg az adatcsere, de gondoljunk már bele, hogy van-e olyan eset, mikor egy 3.0-s Nvme 1.5 GB/sec -es sebessége szűk keresztmetszet a textúrák betöltéséhez. Aki szerint van olyan, hogy ilyen mennyiségben kell betölteni újabb texteket, annak ott az 5.0 ! Van egy jó hírem ! Hamarosan már megvehető !! :D :D
Még senki nem látta működni, de már másodszor növelik vele az új genes cuccok eladásit.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7844) S_x96x_S válasza Albus_D (#7837) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> B lapoknál az rdna3 és a gen 5 ssd kooperáció ugrott az "olcsóbb" lapok esetében,
> hiszen a x16 csak gen4 kíváncsi vagyok erről ír e hsz-t S_x96x_S ;]

az olcsóságnak egyetlen korrekt mérőszáma van az "ár" és az USD ; amit még nem látunk.
(az A,B,X,E, . betűk bár korrelálnak, de nem mindig pontosak az ár meghatározásánál )

egyszerű az ökölszabály:
- a B650E és az X670E garantáltan "Full Gen 5 Support" ( az "E" a lényeg ! )
- minden B650,B650E,X670,X670E -ben lesz Gen5 M.2 SSD.
- ahol nincs "E" betű, az csak gen4-es x16 .. , de ott is lesz Gen5 M.2 SSD

Amúgy a kereső a barátod:
- itt a topikban : B650E -re keress rá a hozzászólásaimban. ( rövid a lista )

Ha valaki érdekelt bármilyen "Next Gen"-ben .. ( RDNA3, RDNA4 .. )
akkor érdekes lehet az "E"-s lapokra fókuszálni.

A "NEXT GEN"= az amire nincs még statisztika, mérés .. az a bizonytalan jövő; csak a zsigeri érzéseidre hagyatkozhatsz, hogy kell-e vagy sem.
A "NEXT GEN" -nek van egy felára .. nagyobb a belépési költség ..
Ha a "NEXT GEN" nem a jelenlegi felhasználásod szűk keresztmetszetére fókuszál, akkor kidobott pénz.

(olcsóság)
És amit már leírtam máshol:

A Ryzen 7000 azoknak lesz ideális,
- akik már a következő generációban gondolkodnak
- és meg is tudják fizetni a korai belépés extra költségét. ( és a +E -nek még nagyobb a költsége)

a többieknek a költséghatékony belépés valamikor jövő év 2.felében lesz
- DDR5 árak normalizálódnak
- SSD árak csökkennek.
- az új gen árak normalizálódnak ( talán lesz egy kis árverseny is.. )
- az új X770E -es chipsetben + Ryzen 8000 ( ~ javított ) szériában sok mindent javítanak majd.
- megjelennek a DDR5-ös GPU-k. ( RDNA3, .. )
- lesz DDR5 SSD választék.
- és addigra már játékok is lesznek, amelyeken ezt lehet demózni .. élvezni ..

Akik munkára használják, azok általában tudják, hogy kell-e nekik vagy sem ..

Mindenki a pénztárcájával szavaz ..
és a verseny jó ( ~ vagyis érdemes ránézni az Intel kínálatára is!)
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7845) Alpi.


Alpi.
addikt

Ne értsetek félre, én nem azt akarom mondani, hogy egy újabb generációs megoldásnak nincs semmiféle hardveres oldala / vonzata, mert biztosan van ! De ! Van egy másik oldala is, mégpedig egy marketing / üzleti oldala. Az, hogy több fícsör többe kerül az nem új dolog, de ha így szétdarabolják "chipsetekkel", akkor sokkal emészthetőbbé válik egy nagyobb árkülönbség. Gondoljátok csak végig. Mennyivel adnátok többet egy ugyan olyan chipsetes lapért, ami tudja az 5.0-s pci-e -t egy 4.0-s hoz képest ? 5K-val, 10K-val ? Ha 30K-val kerülne többe, tuti arcon röhögnéd az eladót. Mennyivel könnyebb ha az egy "komolyabb chipset"-es !
Ezt annyiszor eljátszották a közelmúltban. Toltak egy szép, hangzatos magyarázatot és a userek el is fogadták, sőt még hülyének is nézték azt, aki szerint minimum "gyanús" volt a dolog. (tudom, mert 1-2 esetben nekem az volt :D )
1151 v1 / v2 , Am4-nél a 300-as lapok nem alkalmasak a Zen3-hoz, B450-es lapokon a pci-e 3.0, ami egy csomó típusnál alkalmassá vált 4.0-ra és bios frissítéssel működött, de ott van a Crosshair VI -hoz véletlen kiadott bios, amivel ment a 4.0, stb. , stb.
A teljesség igénye nélkül. :DDD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7846) S_x96x_S válasza Albus_D (#7835) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Itt úgy látom, csak az x670e lapok támogatják a pcie 5 ssd-t

Az X670, X670E, B650, B650E-s lapok támogatják az M.2 Gen5 SSD-t.
"CPU PCIe (M.2 Slots) = At Least 1 PCIe 5.0 Slot"


( kép innen )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7847) Petykemano válasza Yutani (#7842) üzenetére


Petykemano
veterán

> A pórnép között a PCIe Gen4 még mindig csak terjedget, bőven elég még a Gen3 is.
> Gen5 csak különleges helyzetben szükséges, nem nép-igény.

Igen, ezzel teljes mértékben egyetértek. Persze nyilván ennek is az az oka, hogy... hogyis fejezzem ki magam: az olcsóbb lapokat kereső vásárlói és gyártói között van egy összekacsintás, hogy "nem létszükséglet az"
Másként megfogalmazva: a PCIe4-es lapok drágábbak voltak.

Ha nincs kényszer*, akkor átlagfelhasználó esetén nem különösebben érezhető és ezért nem is indokolt a költséges újabb verzióra váltás.

A nagy kérdés az, hogy vajon a PCIe5-re épülő CXL hoz-e olyan áttörést bármiben (pl: nemvolatilis memória bővítőkártya), mint amilyet a HDD-k helyébe lépő SSD hozott.
Megjegyzem persze, hogy az se egyik napról a másikra zajlott le, az elején az SSD igencsak úri huncutság volt! Ez alapján én úgy számolok, hogy legjobb esetben is 1, de lehet, hogy inkább 2 cpu generációt kell várni ahhoz, hogy ebből nem valamilyen technológiai fétis, hanem kézzelfogható előnyök alapján lehessen azt mondani, hogy olyat szeretnék. (Ez alól persze azok kivételek, akiknek tényleg szüksége van a sávszélességre.)

(* az GPU-n nem a generációval, hanem a sávok számával spórolnak)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7848) Petykemano válasza Alpi. (#7845) üzenetére


Petykemano
veterán

Az AM4-es alaplapokon nem tudom, hogy javult-e a B450(=B350) és B550, valamint az X470(=X370) és az X570 között a VRM. Gondolom valamennyit igen. Bár nem teljesen világos, hogy mi végre, amikor az 3950X és az 5950X is vidáman elketyegett egy A320-as lapban.

Ezen kívül biztos volt változás USB támogatásban és persze abban, hogy PCie4 lett a x16 és a M.2 csatlakozó is (500)

Nem állítom, hogy mindennapos megfigyelés alatt tartom az alaplapokat és azt se állítom, hogy olyan nagyon értenék hozzá, meg hogy negyedévente cserélgetném. De nekem az az érzésem, hogy az PCie4-es képességgel rendelkező 500-as alaplapok árban még mindig felette vannak a korábbi verzióknak.

Mit gondolsz, eljön valaha az, hogy az új de még mindig csak PCie4-es képességű alaplapok olyan áron kerüljenek piacra, mint az ősréginek számítő PCIE3-asok voltak, vagy a PCIE4, PCIe5 ésatöbbi örökre egy-egy emeltebb árszintet fog jelképezni?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7849) S_x96x_S válasza Alpi. (#7845) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mennyivel adnátok többet egy ugyan olyan chipsetes lapért,
> ami tudja az 5.0-s pci-e -t egy 4.0-s hoz képest

Ha nekem dönteni kell hogy
A.) 24+2+1 Phase Power Design + x16 PCIe Gen 4.0
B.) 14+2+1 Phase Power Design + x16 PCIe Gen 5.0
Akkor én a "B" felé hajlok.
( vagyis 5.0 PCIe és semmi extra és csicsa .. )
megj: én főleg munkára használnám és nekem számít az I/O sebesség és gen5.0 RAID0-val tesztelgetni nagy élvezet; És az AI/ML miatt a jövőbeli Gen5 GPU-t is ki tudom hajtani ..

amúgy az alapos döntéshez mindig meg kell várni a független teszteket.
(meg az Intel ajánlatát - mert a verseny jó! )

A sávszélesség egy dolog ..
de a Gen5-ben a sokkal alacsonyabb "latency" a lényeg,
ami lehetővé tesz sok új dolgot .. ( CXL, Infinity Fabric next )

Az alacsonyabb Latency a játékosoknál "besegíthet"
- az "AMD Smart Access Memory"-ra ( CPU <-> GPU )
- és "AMD SmartAccess Storage" -ra ( GPU <-> SSD )
(De csak akkor hogyha ott van az alkalmazás szűk keresztmetszete )

A Gen4-nek a legnagyobb problémája, hogy hiába adott dupla akkora sávszélességet, a latency ugyanolyan gyatra volt..
És a gyanúm az,
hogy az AMD-nek nem a sávszélesség miatt kell
az "M.2 gen5 SSD" a "AMD Smart Access Memory"-hoz,
hanem a jóval alacsonyabb "latency" miatt.

És a jövőben szerintem az "M.2 gen5 SSD" -t az általános alkalmazások is ki tudják használni.
( Gen5 és alacsony latency .. minden adott a CXL.memory-hoz is. )
pl. akár egy nextGen - Lowlatency "~ 3D XPoint" memóriát belerakni;
( Z-NAND, Kioxia's FL6 Optane-class, ... )

vagyis
- az "M.2 gen5 SSD" amolyan Intel Optane memória alternativa is lenne ( lehetne )
( és akkor ez egy újabb Intel technológia a listában, amit az AMD később de jobban valósít meg )
- De az M.2 Gen5 -be akár GPU-t is gyárthat az AMD ( Nuc-okba ideális )
- az M.2 Gen5 -be később lehet rakni Xlinx FPGA alapú "AMD's Artificial Intelligence Engine (AIE)" -it is.

Amúgy: valami erős oka kell hogy legyen az "M.2 gen5 SSD" követelménynek, amit nem csak a játékosok használhatnak ki.

pl. ez egy M.2 GPU ; de M.2 -ből van sok más accelerator is. És szerintem lesz Xilinx FPGA is!

Mottó: "A verseny jó!"

(#7850) Alpi. válasza Petykemano (#7848) üzenetére


Alpi.
addikt

A vrm teljesen független a chipsettől. Volt nyekenyóka vrm-es A520-as lap és erős, jó alkatrészekből épített 300-as is. Anno, az 1000-es Ryzenek egyáltalán nem fogyasztottak keveset a kisebb (maximális) magszám ellenére.
Dobok be 2 képet. Ez nem egyedi eset csak ezt tudtam fejből hírtelen.
[Első kép] [Második kép]
Az egyik egy "újabb", már Zen3 fogadására képes lap, a másik nem. (legalábbis így indult anno) A picit más design-on felül még a nyák is teljesen ugyan az. :)
Még egyszer leszögezném, én távolról sem azt állítom, hogy minden esetben csupán ennyi volt a történet, de erősen habosított volt a tartalom, amit kaptunk. A "technikai" oldalról.

Pci-e lapokról : A gyártóknak követni kell az új trendeket, még ha egyébként nem is akarnák, mert a régebbi specifikációk egyszerűen eltűnnek, kikerülnek gyártásból.
Már nincs 4 GB-os pendrive, nincs 32 GB-os ssd, stb.
Mondjuk ez nem zárja ki, hogy a 4.0-ra is alkalmas csatlakozóval készüljön 3.0-s lap. Szvsz nem példátlan ez az aktuális generációknál sem. :B

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.