Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7851) Alpi. válasza S_x96x_S (#7849) üzenetére


Alpi.
addikt

"Akkor én a "B" felé hajlok.
( vagyis 5.0 PCIe és semmi extra és csicsa .. )
megj: én főleg munkára használnám "

Na, ezaz ! Pont ezeket az "okosabb" megoldásokat veszik ki a képletből. Akinek kell, úgyis megveszi, náluk meg több pénz landol, mivel top chipset lévén "prémium" sarcot kap.
Máshol is ugyan így megy. Pl. autóknál egy magasabbra pozicionált típust kizárólag a nagyobb hátsó lábtérrel és csomagtartóval nem lehet elindítani. Csomó más ponton el kell választani a kisebb tesóktól. Abba 1,5" -al nagyobb kijelző kell, a tükör emblémát kell vetítsen az aszfaltra, stb. És ezeket sosem szabad a kicsiknek megkapnia azonos generációnál, mert akkor azonnal hasztalan az egész. :)
(szintén privát vélemény :D )

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7852) S_x96x_S válasza Alpi. (#7851) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> vagyis 5.0 PCIe és semmi extra és csicsa .. )
> Na, ezaz ! Pont ezeket az "okosabb" megoldásokat veszik ki a képletből.

Azért a méretgazdaságosság ( ~ gyártott darabszám) miatt nem olyan egyszerű ez.

A LED/Csicsa/Flitter/Tütü és minden más sok apró filléres extra
- bár minimálisan növeli a költségeket,
- de emiatt sokkal nagyobb is lesz a piac. ( és olcsóbban is tudják adni)

Biztos kimérték van rá adat.
A "minőség" meg nehezen látható szabad szemmel. És nehéz marketingelni is.

Később biztos lesznek Workstation-os alaplapok is ( de drágábban )

Ezekre az egyetlen ellenszer az egészséges "Verseny" és a választék.
Ezekre viszont kell még legalább egy fél évet várni
~ November vége táján már látszik a választék ...

Mottó: "A verseny jó!"

(#7853) Petykemano válasza Alpi. (#7850) üzenetére


Petykemano
veterán

> A vrm teljesen független a chipsettől.

Független. De ha jól emlékszem, akkor az 500-as lapok drágulását részben azzal magyarázták, hogy a 300/400-as lapok gyengécske VRM-jéhez képest megerősítették azokat. Tehát hogy egy átlagos B550-nel szerelt lap rendelkezik olyan VRM-mel, mint korábban egy átlagos X470. (Persze technikailag továbbra is független egymástól)

> Dobok be 2 képet.
Ha jól látom, ez egy B350 és egy B450 lap. Tudomomásom szerint se a két chipset, se a rájuk épülő alaplapok között nem volt lényegi különbség - olyannyira nem, hogy sok esetben működött a B350-es lapra flashelt B450-hez tartozó BIOS.

De én úgy tudom, hogy PCIe4 (és a vele járó drágulás) az 500-as chipsettel jött, nem?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7854) hokuszpk válasza Alpi. (#7843) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"gondoljunk már bele, hogy van-e olyan eset, mikor egy 3.0-s Nvme 1.5 GB/sec -es sebessége szűk keresztmetszet a textúrák betöltéséhez. "

pláne úgy, hogy állítólag a textúrák erősen tömöritve vannak az ssd -n, és a kitömörítéshez kell a VGA -n valami célhw vagy ha cpun történik, akkor egy threadripper, legalábbis úgyemléxem ABU ilyesmiről értekezett.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7855) Alpi. válasza hokuszpk (#7854) üzenetére


Alpi.
addikt

Igen ! Én is úgy tudom, hogy igencsak tömörített állapotban kerül beolvasásra és azt "kitömörítve" tárolja a vramba. Plusz (általában / ha van elég vram) elég komolyan cache-el pont amiatt, hogy ne kelljen hírtelen, óriási mennyiségű új állományt betöltenie.
Ettől még korántsem hülyeség maga az ötlet, mert akár használható egyfajta "másodlagos", már kibontott, tálalásra kész text. buffernek (már az ssd, direct storage-el). Akár erre.
Ami jól optimalizálva csökkenthetné a szükséges vram mennyiséget. De ! (megin' egy De ! :D)
Bármennyire is szeretem, jelen pc-s világ nem erről szól... Sőt ! Az, hogy egy esetlegesen gyengébb hardverrel rendelkezőnek is megadassék ugyan az az élmény vagy, hogy ne gyakoroljanak akkora nyomást egy újabb, több vrammal rendelkező típus megvásárlására ?
:DDD :DDD :DDD Aha ! Persze persze.... :DDD :DDD :DDD

Petykemano : Azt a 2 képet csak amiatt raktam be, mert az egyik még nem, a másik meg már Zen3-hoz való termék. Az egy, az Amd által meghúzott, kizárólag hardveres okokra hivatkozó határ volt. Tuti, hogy van olyan típus, ahol működött a szabály, mint ahogy olyan is, ahol erős kétségek merülhettek (volna) fel. Mint a fenti páros pl.
Később ők maguk oldotték fel a tiltást és lám, simán mennek bármelyik 300-as lapba...
Pci-e 4.0 : Igen az 500-as széria volt az új, már 4.0 képes család, de aztán eg [csomó 400-as lap is kapott] olyan biost, ami engedélyezte. Nem az összes, mert nyilván anno nem voltak erre tesztelve. Ennek ellenére egész sok típusba működött. Mindebből csak oda akartam kilyukadni, hogy annyira nem lehetett óriási feladat megoldani egy újonnan tervezett lapnál sem (gondolom én), mint amekkorának felrajzolták.

S_x96x_S : "A "minőség" meg nehezen látható szabad szemmel. És nehéz marketingelni is."
Igen ! Ezzel szemben a vrm fázisok száma ! Az tökéletes erre a célra ! :D

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7856) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Vajon lehet-e a ZEN5-ben már "AVX-1024"/FMA3 ??
Vagy az csak a ZEN6-ban jön - a PCIe 6.0 -val együtt?

---
Az Intel-nél már listázva van .. az AMX2-vel és a PCIe 6.0 -val együtt.

olyan gyorsan elavul az a zen4 ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7857) Petykemano válasza S_x96x_S (#7856) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem a Zen5 egy from-stratch ground-up new architecture, aminek a fókuszában ismét a ST/IPC növelés lesz. Elképzelhető, hogy ennek részét képezi majd az is, hogy az FPU végrehajtó egységeket 256bitesről 512bitre bővítik. ilyen változtatáshoz biztos hozzá kell nyúlni a regiszterek szélességéhez, meg ilyesmi. Mármint hogy praktikus lehet a L1d duplázását is ide időzíteni. És az, hogy AVX512 műveleteket nem kettő, hanem 1 órajel ciklus alatt végrehajt úgyanúgy eladható IPC növekedésként.

Én arra számítanék, hogy a Zen5 még N4-en készül.

Aztán a Zen6 megy N3E-re, ami a valódi nodeváltás.

Nem tudom, hogy az Intel mennyire gondolja komolyan ezt az AVX1024-et.
- Vajon Mikortól lenne praktikusabb inkább egy IGP-t használni?
- És hogy mekkora igény lehet rá ténylegesen?
- Vagy mekkora nyomás jön ilyen téren az Arm-os konkurencia irányából?

Mindenesetre én legkorábban a Zen6 esetén látnám reálisnak. Hasonlóan a Zen4-hez: nodeváltás és utasításbővítés, MT teljesítmény.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7858) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Az Intel szerint .. a következő 2 évben még csökken a piaci részesedése ( az AMD javára )
Talán 2025 amikor újra lesz ( ~ piaci részesedést is növelő) versenyképes termékük.

wccftech "Intel Anticipates Further Market Share Loses To AMD Through 2023, Aims To Re-Establish Growth By 2025"

Pat: "Sapphire Rapids is the best product in areas like Al performance and security capabilities, highly differentiated from anything else in the marketplace. It's better than the AMD alternative in terms of power performance but not dramatically so. So we win the benchmarks, but it's not like it's a compelling crushing leadership position. As I tell our teams if the product is close to competition, it's not a good product, right? An Intel product will be dramatically better than the alternatives as we go forward.

.....
Competition just has too much momentum, and we haven't executed well enough. So we expect That bottoming. The business will be growing. But we do expect that there continues to be some share losses. We're not keeping up with the overall TAM growth until we get later into 25, 26 when we start regaining share—material share gains.

Intel CEO, Pat Gelsinger at Evercore ISI TMT
"

Mottó: "A verseny jó!"

(#7859) S_x96x_S válasza Petykemano (#7857) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nem tudom, hogy az Intel mennyire gondolja komolyan ezt az AVX1024-et.

ha a Pat Gelsinger idézetre gondolok
""Sapphire Rapids is the best product in areas like Al performance "
akkor valamennyire fontos lehet ..
mivel az AVX-1024 -is főleg az AI/ML területén lehet ütős ..

Vagyis én stratégiailag meg tudnám indokolni az Intel oldaláról, ... hogy miért IGEN ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7860) Petykemano válasza S_x96x_S (#7859) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen, ez jó érv amellett, hogy az Intel komolyan (hamar) gondolja az AVX1024-et.

Náluk mondjuk meg is lesz nemsokára a szükséges háttér. Legalábbis azt mondják, hogy a vektor/mátrix műveletekhez alapvető fontosságú a sávszélesség (lásd még: Fugaku) és ez a HBM-mel szerelt Sapphire rapids esetén meg is lesz.

Nem tudom, hogy mik az AMD tervei ezen a téren. Abu korábban emlegette ezt a HBM-es vonalat, de a jelek szerint elvetették, vagy a 3D stacked V-cache mellett döntöttek. Egyelőre nincs látható jele annak, hogy ezen a vonalon hasonló megoldással kívánnának versenyezni.

Az AMD erre a területre a Mi300-at hozza majd, ami biztosan nagyobb teljesítménnnyel és perf/W mutatóval fog rendelkezni, csak gondolom APU-ra programozni eggyel bonyolultabb, mint AVX512 helyett AVX1024-re.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7861) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Gigabyte:

>= B2-es stepping ..
és minimum "F3"-as BIOS

https://www.gigabyte.com/Ajax/SupportFunction/Getcpulist?Type=Product&Value=8485

ASROCK:
https://www.asrock.com/mb/compare.asp?Models=X670E%20Taichi%20Carrara,X670E%20Steel%20Legend,X670E%20PG%20Lightning,X670E%20Pro%20RS

és az AMD RDNATM 2 graphics csak USB4-en ad ..

"*Only the CPU's embedded graphics can be displayed through USB4 ports. If you want to display to a Type-C monitor, please use CPU models with embedded graphics.
USB4 graphics output may not be compatible with certain Type-C monitors. Please use graphics card outputs instead."

azért korrekten látszik - mi mire van kötve ..
pl.

CPU:
- 1 x PCIe 5.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode*
- 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIE3), supports x4 mode*
Chipset:
- 1 x PCIe 4.0 x1 Slot (PCIE2)*
- 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIE4), supports x1 mode*
- 1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi / BT PCIe WiFi module

- Supports AMD CrossFire™
- 15μ Gold Contact in VGA PCIe Slot (PCIE1)

-----------------

CPU:
- 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb / s) mode*
Chipset:
- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 SATA3 6.0 Gb / s & PCIe Gen3x4 (32 Gb / s) modes*
- 1 x M.2 Socket (M2_3, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x2 (32 Gb / s) mode*
- 1 x Hyper M.2 Socket (M2_4, Key M), supports type 2260 / 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb / s) mode*
- 4 x SATA3 6.0 Gb / s Connectors

.....

trükkös: 2x Gen5 x8 / x8 modes csak a legdrágább modellben elérhető .. ( Taichi Carrara )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7862) Petykemano


Petykemano
veterán

"AMD Ryzen 5 7600X tested in Cinebench R23 with AMD Core Performance Boost disabled"
[link]


Nem teljesen tiszta. Ez a Core Performance Boost ez egy új feature?
Vagy ez a turbo AMD-féle hivatalos neve? Egészen úgy hangzik.

A grafikonokat elnézve, ST esetben van értelme használni, MT esetben viszont nem nagyon. Közel 2x akkora fogyasztás 13%-os teljesítménynövekedésért. Najó, ez persze ST esetben is igaz lehet, de ott legalább feltehetőleg valamilyen szűk keresztmetszetet old meg az ember.
Nem tudom, hogy tényleg érdemes-e a 7600X-et 105W-os TDP-vel árulni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7863) hokuszpk válasza Petykemano (#7862) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Ez a Core Performance Boost ez egy új feature?"

az a normal ( pbo nelkuli ) turbo, az elso genben is igy hivtak.
cpu ratio alatt kettovel.

"A grafikonokat elnézve, ST esetben van értelme használni, MT esetben viszont nem nagyon. "

multiban nemtom a jelenlegi hatmagos mennyit megy le kellene derivalni az 5800X -bol, a 7700X 6 maggal a kep szerint 110W korul majdnem annyit teljesit, mint egy 5xxx 8 magos a 140W keretbol. ( mondjuk nekem nem megy el 140W -ig, a kepen 130 korul tetozott kéne rá víz... )

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7864) hokuszpk válasza hokuszpk (#7863) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

elirtam, nem a 7700X, hanem a 7600X megy 6 maggal... az van Petyke linkjen.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7865) Petykemano


Petykemano
veterán

"Why Gen5 SSDs are launching later than many hoped
This is due to a lack of 2400MTps NAND; some Gen5 SSDs will launch with 1600MTps NAND and they are likely to max out at 10GB/s, the SSDs with 2400MTps NAND are likely to be expensive until yields improve"
[link]

Olyan, mintha az iparág azért még nem teljesen készült volna fel a PCIe5-re.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7866) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"Hot Chips 34 – Intel’s Meteor Lake Chiplets, Compared to AMD’s"
https://chipsandcheese.com/2022/09/10/hot-chips-34-intels-meteor-lake-chiplets-compared-to-amds/

érdekes a két cég eltérő implementálása ..

plusz ami még nekem érdekes .. az Intel a CXL-t mennyire mélyen fogja használni ..
"But Meteor Lake’s iGPU swaps over to iCXL, an internal implementation of Compute Express Link (CXL) that doesn’t use a PHY. ...."

és a cikk összefoglalása:
""""
Going forward, Meteor Lake’s tile strategy should provide Intel with both cost savings and better modularity. Compared to AMD, Intel will be able to employ chiplets in mobile market segments, where tight power constraints prevent AMD from using their more power hungry IFOP links.
However, AMD’s Dragon Range lineup of CPUs designed for the high performance mobile market (55+ watts) is rumored to be using the same chiplet architecture as AMD’s Desktop CPUs. AMD also said in their Analysis Day Press Release that Phoenix Point will also be using a chiplet architecture which AMD is putting in the 15 to 45 watt range. This move to chiplets for even 15 watt TDP CPUs suggests that AMD has a new potential chiplet implementation that could be more similar to Intel’s Meteor Lake. Without any more details than “it uses a chiplet architecture”, I think it’s fair to say that it’s within the realm of possibility and regardless we’ll be exicted to see how AMD implements chiplets on low power mobile chips.
Intel also disaggregates their design more than AMD’s, with separate iGPU and IO extender tiles. AMD packs those into their IO die. Intel thus has more tile reuse potential, though of course we’ll have to wait a few years to see how they take advantage of that.

We’re looking forward to Meteor Lake’s launch, and thank Intel for a very interesting Hot Chips presentation.
""""

Mottó: "A verseny jó!"

(#7867) Petykemano válasza S_x96x_S (#7866) üzenetére


Petykemano
veterán

Érdekes.
Kár, hogy semmit nem tudtunk meg az AMD tervezett megoldásából.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7868) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD Phoenix 👀
AMD Eng Sample 100-000000824-91
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7869) Pakmara válasza Petykemano (#7868) üzenetére


Pakmara
őstag

Ezekre leszek kíváncsi. 100% hogy nem lesz de asrock féle kis ITX lapokat el tudnék képzelni vele :) .

(#7870) S_x96x_S válasza Petykemano (#7841) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ... az alaplapok esetén a PCIE generáción spórolnak, a GPU-k esetén pedig a sávok számán. > Az AMD szerintem hezitálás nélkül fogja kihozni a Navi33-at
> PCIe5 x4-gyel, miközben az alaplapok, amikbe
> azt ár alapján "szándák" javarészt nem fognak tudni PCIE5-öt.

A sávcsökkentés már általános trend lesz .. :O

lásd nVidia [1]
vagyis az x4 és x8 -as sávszálcsökkentett GPU-kat nem lehet elkerülni a jövőben
és ( "aki teheti") annak érdemes a Gen5 felé tendálni.

[1]
"NVIDIA GeForce RTX 40 AD106 and AD107 GPUs to feature 8 PCIe lanes"
https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-40-ad106-and-ad107-gpus-to-feature-8-pcie-lanes
"""
According to Kopite, both AD106 and AD107 will have 8 PCIe lanes. The leaker previously mentioned PCIe Gen4, but one might expect Gen5 at this point, especially when Hopper architecture already supports the newer standard. Should AD106 be used with Gen5 for RTX 4060 series, that would be the same bandwidth as Gen4 x16 on RTX 3060.

The only scenario where this should be considered a downgrade is when the system or GPU do not support Gen5. In that case, the bandwidth will drop from 32 GT/s to 16 GT/s. However, that should still have a small impact on performance. The AD107 would reportedly also support 8 lanes only. The current model (GA107) is already limited to 8 lanes.
"""

Mottó: "A verseny jó!"

(#7871) Albus_D válasza S_x96x_S (#7870) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"vagyis az x4 és x8 -as sávszálcsökkentett GPU-kat nem lehet elkerülni a jövőben
és ( "aki teheti") annak érdemes a Gen5 felé tendálni."

[link] Senkit nem zavar a x8 sőt normális kártyával a x4 sem. Ezért felesleges a gen5 felé tendálni, egyrészt mindenki tudja, hogy csak azért mondod mert az amd lesz gen5-ös, másrészt pont nv-t kell venni amit nem érint a sávszél, mint ahogy az amd sokkal érzékenyebb rá. ;]

Ezt már itt [link] kitárgyaltuk, ennek ellenére máshol kezded újból. Szerinted van ennek értelme, azon kívül hogy csak az látszik, mindenképpen félre akarod tájékoztatni az embereket, hogy amd-t vegyenek? Hitelesség? Mondjuk nálad lassan mindegy.

Megnyugtatásul a gen5 rdna3 és gen5 ssd témáról is lekattanhatsz, mert több helyen több ember elmondta neked, hogy még a gen4 ssd-k sincsenek kihasználva, amiről pedig te álmodsz, az ha sikerül is az amd-nek, még évek múlva is csak lehetőség lesz, nem követelmény, amihez újabb évek kellenek.
Összefoglalva amiért kampányolsz, és szerinted érdemes rdna3-ba ruházni, az még jó esetben is olyan messze van, hogy aki most vesz rdna3-at, már rég elfelejti hogy volt neki.

[ Szerkesztve ]

(#7872) S_x96x_S válasza Albus_D (#7871) üzenetére


S_x96x_S
őstag

akinek nem muszály, annak felesleges upgradelnie ..
ettől függetlenül a sávszálcsökkentett GPU -kal számolni kell a jövőben - még akkor is ha neked nem tetszik ez a trend ( amúgy sokunknak nem tetszik )

Egyrészt ~2-3 év múlva itt a PCIe 6.0 .
Az Intel is kb ~2-3 év múlvára teszi az ellentámadást .. aminek a része lesz a Gen6 -is.
Ha az Intel hozza ki elsőként, akkor én ugyanolyan következetesen ácsingózok a Gen6 iránt.

És én azon kezdtem filózgatni, hogy ha hosszú távra tervezek, akkor 2 generációs eltérés már elég érezhető kompromisszum lesz. ( Gen4 vs. Gen6 )
Mindenesetre már kezdek rájönni, hogy nem lehet és nem is érdemes hosszú távra tervezni,
mivel annyi változás várható a jövőben. De a Gen5 nagyon vonz ..

> Megnyugtatásul a gen5 rdna3 és gen5 ssd témáról is lekattanhatsz,
> mert több helyen több ember elmondta neked,

akikkel 99%-ban egyetértünk, hogy meg kell várni a független teszteket és az alkalmazásokat a végleges véleményhez. Addig minden találgatás.

Az hogy az AMD mit tartogat az új generációval a játékosoknak, azt a jövő évi GDC-n lehet majd igazából megtudni, amikor is a fejlesztők megmutatják min is dolgoznak.

én nem akarok senkit se rá és lebeszélni bármiről.
Mindenki a pénztárcájával szavaz és a verseny jó. :R

> Összefoglalva amiért kampányolsz,

ez nem egy kampány - hanem egy találgatós fórum, ahol is a következő 2-3 generációs trendekről próbálunk információt cserélni.
Én tudomásul vettem, hogy neked teljesen eltér a véleményed. És ez így jó. :R
Az is jó, hogy ha rámutatsz az érvelésem gyenge és kidolgozatlan pontjaira;
mert akkor tudom, hogy hol kell alaposabban utánanéznem,
és akkor részletesebben is kifejthetem!
Szóval köszönöm! :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7873) Albus_D válasza hokuszpk (#7864) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Meglesz a 6 kikahercc ;) [link]

(#7874) Z_A_P válasza Albus_D (#7873) üzenetére


Z_A_P
addikt

Amúgy a Hz az egyesen áranyos a teljesítménnyel CPU - k esetén , ugye? Tehát ugyanaz a CPU 2 Ghz-en pont fele sebességű mint 4Ghz-en? Vagy nem ennyire triviális? (persze lehet bclk, bus sebesség, stb :F )

OK

(#7875) hokuszpk válasza Albus_D (#7873) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nincs más hátra, ha kidöglik a Zen3, Intelt kell vennem. kell a 6G na !

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7876) hokuszpk válasza Z_A_P (#7874) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ma már ennek kb. külön matematikája van.
ha ugyanarra a tipusra / konstrukcióra nézed, akkor kb. igaz , amíg valahol nem ütközik szűk keresztmetszetbe. azaz elképzelhető, hogy a nagyobb tempón a kiszolgáló infrastruktúra ( cache, memória, háttértár ) nem tudja megfelelő mennyiségű számolandóval ellátni a cput, ezért a gyorsulás elmarad a frekvenciakülönbségből elvárhatótól.
nem igazán jó példa, de szemléltetőnek : ha veszünk 1 hagyományos tengelyes diszket, akkor hiába növeljük a cpu frekvenciáját az égbe, a windows betoltese alig fog gyorsulni, a szűk keresztmetszet a diszk lesz.
vagy jó példa a Zen2 -> Zen3 váltás, a magokon alig változtattak, de összevonták a 2x4 felépítést 1x8 -ra, megszünt a cpu -n belül a fabric és voila lett ~20% teljesitmenynovekedes frekiemeles nelkul.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7877) Alpi. válasza Z_A_P (#7874) üzenetére


Alpi.
addikt

Sajnos nem. Architektura függő, hogy mi(k)től és mennyire romlik az eredő teljesítmény, de sajnos mindig egyre csökkenő intenzitást kapunk.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7878) Albus_D válasza Z_A_P (#7874) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ehhez én süti vagyok.

(#7879) Albus_D


Albus_D
aktív tag

[link] Szóval lesz ami gen 4 szinten is lehet.

"AZ ELSŐ GENERÁCIÓS PCIE 5.0 X4-ES SSD KÁRTYÁK KÖZÖTT ELÉG NAGY TELJESÍTMÉNYKÜLÖNBSÉGEK LESZNEK
Egyszerűen nincs elegendő mennyiségű gyors NAND Flash lapka, így kompromisszumokra kényszerülnek egyes gyártók."

Ezzel borítékolható az ár is, ha már most hiány van. :(

(#7880) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Nem valószínű hogy a 4.Gen Infinity Cache benne lesz a Ryzen 7000 + X670(E) - ben,
pedig jó lenne .. Habár .. hátha ...

-------------
[1] 4.Gen Infinity Cache
- 3D V-Cache + ZEN-CPU + FPGA + RDNA + CDNA + AIE
- CXL 2.0
- CXL 3.0 és UCIe alapok

Mottó: "A verseny jó!"

(#7881) Petykemano válasza S_x96x_S (#7880) üzenetére


Petykemano
veterán

Kezd zavarkeltő lenni ez a sok infinity

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7882) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

nem dolgozik már az AMD-nél Robert Hallock
( ex Director of Technical Marketing at AMD )
( via https://twitter.com/ghost_motley/status/1569374197977157635 )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7883) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Valósíznüleg az AMD egész más AVX-512 megvalósítást használ mint az intel a 12gen-ben.
mindenesetre megy a találgatás..

wPrime, 1T, 1024M, CPUs@4GHz
12900K AVX-512 enabled: 1044.935 s
12900K AVX-512 disabled: 1043.748 s
5800X3D: 1095.788 s
5900X: 1102.695 s
ZEN4 +39%
"Alder Lake only ~5% faster. When the workload apparently(?) depends on the execution units, how can Zen 4 have 39%(!!) more IPC?" :F

https://twitter.com/CapFrameX/status/1567042542851473410

persze az AMD 39% mT -ből nem következik a 39% 1T ..
mindenesetre érdekes teszt eset

Mottó: "A verseny jó!"

(#7884) Petykemano válasza S_x96x_S (#7883) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem úgy van, h az ADL-ben kikapcsolták a avx512t?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7885) S_x96x_S válasza Petykemano (#7884) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nem úgy van, h az ADL-ben kikapcsolták a avx512t?

de igen ..
ugyhogy valószínüleg ezt még
egy korai példánnyal tesztelhették ( és nem a legutolsó BIOS-al)

Mottó: "A verseny jó!"

(#7886) Petykemano válasza S_x96x_S (#7885) üzenetére


Petykemano
veterán

De nem azért nincs különbség avx512 on / off között, mert hogy valójában nem tudja?
Ennek megfelelően nem is gyorsabb, mint az avx512 nem tudó zen3?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7887) S_x96x_S válasza Petykemano (#7886) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ADL / De nem azért nincs különbség avx512 on

nem tudom ..
mindenesetre nekem is furcsa .. és nincs magyarázatom

Mottó: "A verseny jó!"

(#7888) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#7882) üzenetére


S_x96x_S
őstag

Egy picit zavar, hogy egyesek összekötik Robert Hallock távozását és a Zen4 launch-et.
Lehet valami összefüggés?

Yuri Bubliy:
https://twitter.com/1usmus/status/1569756160210751488
A few facts about the launch of Zen 4
🔴There are already 9 versions of AGESA
🔴NDA has been shifted two times
🔴CPU and motherboard releases shifted (the first shipments arrived at the warehouse)
🔴Robert Hallock leaves AMD
🔴Enthusiasts are not allowed to test (marketing only)

Mottó: "A verseny jó!"

(#7889) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Sapphire Rapids HBM2E CPUs Fall Behind EPYC 3D V-Cache CPUs In Leaked Benchmarks
New benchmark results of Intel's Sapphire Rapids engineering samples leaked.
https://www.tomshardware.com/news/intel-60-core-spr-vs-52-core-spr-vs-amd-epyc

Mottó: "A verseny jó!"

(#7890) Albus_D válasza S_x96x_S (#7889) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Vagyis 2x64 mag gyorsabb, mint 2x52. :DDD Gondolom árban sem ugyanannyi. ;]

Ár/érték? Tudod mindenki a pénztárcájával szavaz! :))

Xeon - 104 mag 95.014 v-ray pont - 913 pont / mag
Epyc Milan 3DV - 128 mag 102.843 v-ray pont - 803 pont / mag

Ezt akartad mutatni? Már be is érte az intel az epyc-et, nem tartott soká.....

[ Szerkesztve ]

(#7891) hokuszpk válasza Albus_D (#7890) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mondjuk a 104 magot még értem, de hogy az 52/112 hogy jon ki, azt nem. az vagy 56/112 vagy 52/104. * mondjuk utobbi esetben nem adja ki a 224 szálat.

vajon mennyi az EPYC 3D fogyija ? mert ez az Inteles 764W -s tető azért erősnek tűnik.
ha van nálad számológép, az Intel 240 szálra is kiszámolhatnád ezt a mutatót, meg esetleg a perf/w -t is, legyél alapos.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7892) hokuszpk válasza hokuszpk (#7891) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

megj, magamnak Intel :
TDP - Thermal Design Power
PBP - Processor Base Power
MTP - Maximum Turbo Power

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7893) Albus_D válasza hokuszpk (#7891) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ehhez kellene tudni az amd tdp-n kívüli számokat.

Ez a perf/watt nagyon beégett, ahogy zárulnak a kapuk. :DDD Ryzen-nél már el kell engedni valszeg, ott megvan már az új narratíva? Néztétek a doboz színét? Mondhatjátok mennyivel szebb mint a kék.....

Az alaposság kérdése egyébként jogos, azért mertem trehány lenni, mert S_x96x_S sem említette meg mennyivel több magból tudja az eredményt az epyc, persze aki kattint és nem piros szemüvegen keresztül nézi feltűnik.
Ha kérhetlek jövőben legyél alapos, és ha én szememben látod a szálkát, vedd észre máséban a gerendát. ;)

[ Szerkesztve ]

(#7894) hokuszpk válasza Albus_D (#7893) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

majd kitaláljuk.
de ha megtalalod hogyan jon ki az 52 magbol 112 szál, akkor nehabozz, allitolag ebben nincs "E" core. mi a trukk ?
112 magra mondjuk még mindig jó, bár ugy csak 848.33/mag.
a 8490H 120 mag / 71830 se néz ki túl jól, 598/mag, ennyire gyenge HBM nelkul semlehet, azzal a leakkel nemstimmel valami.

* S_x96x_S nemlátom, hogy kommentált volna bármit, csak betette, hogy van egy ilyen leak. Néha kicsit többet látsz bele.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7895) Albus_D válasza hokuszpk (#7892) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Egyébként ha a tdp-t nézzük, mint mindkét félnél ismert adat, az intelnél 350W, az amd-nél 280W. Ehhez képest kell nézni:

Xeon - 104 mag 95.014 v-ray pont - 913 pont / mag - 0,38W / pont
Epyc Milan 3DV - 128 mag 102.843 v-ray pont - 803 pont / mag - 0,34W / pont

;]

(#7896) Albus_D válasza hokuszpk (#7894) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Gondolom hibás a tábla. Emberek vannak ott is.

"* S_x96x_S nemlátom, hogy kommentált volna bármit, csak betette, hogy van egy ilyen leak. Néha kicsit többet látsz bele."

Ehhez nem kell semmit hozzáfűzni: "Sapphire Rapids HBM2E CPUs Fall Behind EPYC 3D V-Cache CPUs In Leaked Benchmarks" ebből kiderül hogy a xeon az epyc mögött végzett, mit írt volna még? A részletek csak akkor derülnek ki, ha elolvassák a cikket, hogy ez nem is annyira így van. Ha korrekt lett volna, és nem csak instant copy paste az intelre kedvezőtlen hír, akkor legalább a magok számát odateszi....

"azzal a leakkel nemstimmel valami."
Igen, ez nem jó leak. Na majd ha lesz olyan amiben egyértelműen jobb az epyc, akkor majd jó lesz a leak is. ;]

[ Szerkesztve ]

(#7897) hokuszpk válasza Albus_D (#7896) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Gondolom hibás a tábla. Emberek vannak ott is."

igen, viszont akkor melyik iranyba ? 52 maggal nekem nem adja ki a 224 szalat, viszont ha 56 mag, akkor meg lehet ujraszamolni a mag/pont es a perf/w -t is.

amugy az osszehasonlitasban szereplo Epyc 7773 az egy Milan-X , azaz Zen3 alapu.
A Sapphire mire megjelenik, mar talan a Zen4 -es motyoval kell versenyezzen, kicsit olyan ez, mint a Zen4 procikat a 12xxx -hez mérni, de ha egyszer az van piacon...

"Ha korrekt lett volna, és nem csak instant copy paste az intelre kedvezőtlen hír, akkor legalább a magok számát odateszi...."

van amikor nincs sok ideje az embernek, nekem most pl. van még kb. 10 percem, de utána már meeting és ugy délután 5-ig max ilyen copy+paste esetleg beleolvaso uzemmod

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7898) Albus_D válasza hokuszpk (#7897) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"A Sapphire mire megjelenik, mar talan a Zen4 -es motyoval kell versenyezzen, kicsit olyan ez, mint a Zen4 procikat a 12xxx -hez mérni, de ha egyszer az van piacon..."

Ezzel nem lehet vitázni, bár úgy tudom kiemelt partnerek már idén kapják, csak széles körben lesz 2023-ban elérhető....de mi a véleményed a zen4 diáival kapcsolatban, amit az amd az alder-hez hasonlít?

"igen, viszont akkor melyik iranyba ? 52 maggal nekem nem adja ki a 224 szalat, viszont ha 56 mag, akkor meg lehet ujraszamolni a mag/pont es a perf/w -t is."

Ennek gyorsan utána nézhettél volna:

Csak akkor nem lehet beírni hogy ét kell számolni a mag/pont-ot.

[ Szerkesztve ]

(#7899) hokuszpk válasza Albus_D (#7898) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

az, hogy a Zen3 -hoz kepest tok jo az a +29%, de a 13xxx ellen nem lesz elég legalábbis az egyszálas teljesitmény biztos nem. Már irtam : "a cinebench nev ujra szep lesz" - marmint az Intelnek.

akkor viszont itt a bibi :

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7900) Albus_D válasza hokuszpk (#7899) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Oké. Jó munkát.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.