Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6251) S_x96x_S válasza westlake (#6250) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> "ZEN4 vagy ZEN4c -s chipletet

csak annyit akartam jelezni,
- hogy míg a ZEN3 -nál csak egyfajta core és chiplet van.
- A ZEN4 -nél már kettő! ( ZEN4 ; ZEN4c )
és a ZEN4c nem ugyanaz mint a ZEN4
és hogy ezeket - hogy variálják - kombinálják az majd később kiderül.

Vagyis technikailag a 16 core felé is lehet menni. ( a ZEN4c -vel )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6252) westlake válasza S_x96x_S (#6251) üzenetére


westlake
félisten

Oké, de erről "senki" nem beszélt, te hoztad szóba. Én még mindig (és eredetileg is) Zen 4--ről és desktop vonalról beszéltem. A Zen 4c meg egy másik történet semmi köze a desktop vonalhoz. Eleve nem is célozhattam erre a vonalra, hiszen a Genoa (Zen 4) 96, a Bergamo (Zen 4c) meg 128 magnál "jár".

Egyébként pedig bocsánatot kérek, ha félreérhetően fogalmaztam meg a témaindító hozzászólásomat. Való igaz, hogy a Zen 4 nem desktop exkluzív.

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#6253) S_x96x_S válasza hokuszpk (#6248) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> nahat. aszittem a ZEN4c az a banyaszok es HTPC epitok

akár ; nem zárja ki :K

viszont a marketingesek döntöttek - és odaírták :
"Designed for Cloud Native Computing leadership" ZEN 4c in 5nm
‘c’ == ‘cloud optimized’ ;]
Persze majd a desktopra át-marketingelik ..
"c" == "clima friendly"


Egyébként HTPC - miért nem APU -ból akarsz építeni ?
Persze ha lesz benne iGPU .. akkor miért ne ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6254) westlake válasza S_x96x_S (#6253) üzenetére


westlake
félisten

Dektop vonalon nem lesz Zen 4c. Legalábbis sehol, senki nem beszélt erről.

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#6255) S_x96x_S válasza westlake (#6252) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A Zen 4c meg egy másik történet semmi köze a desktop vonalhoz.

ezt miből szűrted le ?
mert szerintem : technikailag : chiplet & chiplet ..
Hogy - hogyan pozicionálják - az már egy más történet.

szerintem technikailag : lehetséges.

(feltételezem)
Ha az EPYC I/O die -t úgy tervezték meg, hogy mindkettőt tudja kezelni,
akkor a Desktop vonalon is hasonló a helyzet.

persze valahol már ZEN 4D -ről is irnak .. de majd meglátjuk a végső elnevezést még ebben az évbe.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6256) westlake válasza S_x96x_S (#6255) üzenetére


westlake
félisten

Nekem úgy tűnik, hogy te mindent szándékosan (vagy nem szándékosan) félreértesz. Nem írtam olyat, hogy technikailag nem megvalósítható, hogy Zen 4c-re épült asztali CPU-t gyártson és értékesítsen az AMD. De semmi nem akadályoz abban, hogy mutass csak egy olyan cikket/hírt, amiben arról van szó, hogy Zen 4c asztali CPU-(ka)t tervez az AMD.

Play nice!

(#6257) S_x96x_S válasza westlake (#6256) üzenetére


S_x96x_S
őstag

elnézést .. :R

> De semmi nem akadályoz abban, hogy mutass csak egy olyan
> cikket/hírt, amiben arról van szó, hogy Zen 4c asztali CPU-(ka)t
> tervez az AMD.

csak azt akartam jelezni
( valószínűleg nem jól kommunikálva ; elnézést ++ )

hogy - a max magszámot még nem lehet biztosan tudni ;
függetlenül attól,
hogy most milyen tesztpéldányok szivárogtak ki ..

de ez csak egy vélemény részemről.

Ettől függetlenül bejöhet az előrejelzésed .
ezt irtad:
> "Sanszos, hogy desktop vonalon nem lesz fejlődés
> Zen 3-hoz képest, legalábbis a magok maximális számában. "


egyrészt a fejlődést nem csak
az 5Ghz-ben és a magok számában mérem ..
( lásd 3DVcache - ami fejlődés .. de nem Ghz és magszám ) -
hanem teljesítményben ; IPC növekedésben
esetleg teljesítmény/power -ben ..

és

Ha a 13gen "Raptor Lake" jól sikerül ;
Akkor "én" .. elképzelhetőnek tartom, hogy valamilyen hasonló P+E -s felépítést az AMD is létrehozzon. ( csak itt a P = ZEN4 ; E=ZEN4c )

Főleg akkor hogyha egy ZEN4c chiplet a magasabb magszámmal - nagyobb multi tasking teljesítményt képes leadni - mint a sima ZEN4.

egyébként - ne vedd túl komolyan a véleményem ..
1-2 év múlva úgyis kiderül kinek volt igaza :-)
és én sokszor tévedek.

Persze - lehet - hogy ugyanarról beszélünk - csak másképpen ..
elnézést .. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6258) S_x96x_S válasza westlake (#6244) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Zen 4 (Raphael ES) 8C/16T, 16C/32C. Sanszos,
> hogy desktop vonalon nem lesz fejlődés Zen 3-hoz képest,
> legalábbis a magok maximális számában.

ki tudja ..

".... The rumors also allege that all 32 core AMD Ryzen 7000 'Raphael' CPUs will feature a 170W TDP and as for the performance, a single 8 'LTDP' Zen 4 core stack with 30W TDP will offer faster performance than the AMD Ryzen 7 5800X (105W TDP)."
https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-raphael-5nm-zen-4-chiplet-layout-suggest-up-to-16-cores-per-die-with-64-mb-l3-cache-moved-to-vertical-stacks/
de itt lehet, hogy a thread-et keverik a core-al ..

--------------

A Videocardz -on ezt irják: ( 2021-nov)
"It is unclear whether Raphael desktop will still be limited to 16-cores as well, after all, it might still be chiplet based and AMD has a lot of room for adjustment here."
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-raphael-h-mobile-series-to-feature-up-to-16-cores-based-on-5nm-zen4-architecture

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6259) S_x96x_S válasza westlake (#6256) üzenetére


S_x96x_S
őstag

Még ezt találtam ,
persze ez is csak mint "educated guess" ..
.. "could make" .. Zen 4D ... és csak 2023 Q1 ..
----
"AMD could make a 2 x 16C Zen 4D-based "R9 7965WX" processor for the AM5 processor in Q1 2023 as an "alternative to the flagship 16C Raphael" processor."
https://www.tweaktown.com/news/82569/amds-next-gen-zen-4-dense-4d-tech-fights-intel-hybrid-cpu/index.html

Mottó: "A verseny jó!"

(#6260) westlake


westlake
félisten

(#6261) TESCO-Zsömle válasza HSM (#6240) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Plusz fizikai sérülést is könnyebb orvosolni. Csak elviszed a lapot egy laptoposhoz, akinek van BGA-állomása és a komplett foglalatot ki tudod cseréltetni.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6262) korcsi válasza westlake (#6260) üzenetére


korcsi
veterán

Ehhez fűzném megjegyzésként:
"During its stress test, Lab501 confirmed that the part boots up to 4.988 GHz while reaching
113W of power and 99°C:"

115W a PL2.
Ha megnézed a diagramokat, azt látni, hogy amikor leesik a fogyasztás (alsó sor) akkor nő meg a feszültség és az órajel.
A 115W-nál ~3300MHz-es órajel látszik.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#6263) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

MLID felrebeszel. meg nem ertem a vegere, de majd valaki zanzasitsa, hogy jol ertem-e amit ertek :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6264) Petykemano válasza hokuszpk (#6263) üzenetére


Petykemano
veterán

Nekem az volt az érzésem, hogy a cél csak a wccf hír debunkolása volt.
Mindamellett, hogy az valószínűleg nem Raphael,attól még zen4c lehet. A N5-on-N5 stacking bizonyára később érkezik, mint a hagyományos N5 gyártás - ahogy a Bergamo is 2023-as termék.
MLiD pedig határottan állítja, hogy.a megosztot L2$ ábrának semmi értelme.

Szerintem pedig van. Egyrészt az intel kis magjai is megosztott L2$-t használnak. Másrészr a Bulldozer is megosztott L2$-t használt, tehát ez nem új, az AMD-nél van tapasztalat.
A megosztott erőforráshasználat egy tökre jó ötlet az IPC és a throughput maximalizálásra helytakarékosság mellett.
Kiváncsi lennék - hohohohó! - hogy vajon amikor anno a zen3-hoz mondták az SMT4-et, akkor valaki nem egy ilyesmi ábrát értett-e félre. Merthogy tulajdonképpen itt egy 1MB-os L2$ 4 szálat szolgálhat ki.
Továbbmegyek: mi van, ha a zen5 nem szól másró, mint egy zen4c -ben 1MB L2$-hez kapcsolódó 2 mag (2db frontend, 2db "4 széles" backend) egyesítéséről?
Az megmagyarázná, miért lehet a zen5-t és zen4c-t egybe építeni.

A video többi része arról szól, hogy mi lehet 170W TDP.
Persze nagy meglepetés nincs:
- 16 mag magasabb órajelen
- 32 mag (zen4c)
- 24 mag (8+16) - szerinte nem érdemes vegyíteni
- mega apu
- valami későbbi termék

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6265) hokuszpk válasza Petykemano (#6264) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

Koszi, akkor jolertettem, amit ertettem.

"Másrészr a Bulldozer is megosztott L2$-t használt, tehát ez nem új, az AMD-nél van tapasztalat. A megosztott erőforráshasználat egy tökre jó ötlet az IPC és a throughput maximalizálásra helytakarékosság mellett."

hat nemtom, pont a Bulldozernel nem is jott be annyira a mutatvany. Legyen igazad, hatha azota megtortent az attores.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6266) Petykemano válasza hokuszpk (#6265) üzenetére


Petykemano
veterán

Olyannyira nem elvetemült gondolat, hogy már nem egyedülálló.
Az Arm is valami hasonlót készített az A510-hez - ez persze csak opció.
[link]

Azt gondolnám, hogy bőven volt idejük kielemezni, hogy mi volt a jó és a hibás elgondolás. Számos elemzés született. Charle@S|A valahogy úgy jellemezte, "victim of a thousands cuts"
Lassúak voltak a cache-ek (hiába volt nagy), nem volt igazán jó a branch predictor, nem volt elég széles a feldolgozó. Stb, nagyon leegyszerűsítve az lett a halála, hogy Speed Demon volt.

Lehet, hogy ha a korabeli Phenom II 3 utasítás széles integer feldolgozóját teszik össze és erősebb FPU-t építenek bele - még ha maradt is volna megosztott -, öszességében jobb eredményt értek volna el.

Most már nyilván tisztában vannak vele, hogy semmilyen architekturális hiányosságot, vagy spórolást nem lehet frekvenciával megoldani majd a jövőben.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6267) HSM válasza Petykemano (#6266) üzenetére


HSM
félisten

"...hogy semmilyen architekturális hiányosságot, vagy spórolást nem lehet frekvenciával megoldani majd a jövőben."
Szerintem ők éppen a fordított verzióval próbálkoztak. Az architekturális hiányosságok éppen a magas órajel elérhetőségének érdekében kerültek beépítésre. Sajnos a megcélzott órajeltől messze elmaradtak, a hiányosságok maradtak, az eredményt pedig láthattuk.

(#6268) Petykemano


Petykemano
veterán

16 magos Genoa röntgensugaras átvilágítása
[link]

Úgy tűnik, nem a rajtalevő lapkák mérete miatt lett ilyen böhöm nagy a szubsztrát.
Hanem valószínűleg a pinek száma miatt.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6269) hokuszpk válasza Petykemano (#6268) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

vagy a 96 magos valtozatban a pici lapkak mellett meg el kell ferjen 2-2 pici lapka :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6270) Petykemano válasza hokuszpk (#6269) üzenetére


Petykemano
veterán

A kép szerint 4x3 pici lapka lesz.

De még úgy is olyan sok hely marad rajta, hogy az ember rögtön elkezd gondolkodni. Vajon mi lehet, amit még rá lehetne pakolni a lapkára, de nem szükséges hozzá extra pin a hátoldalról

Például vajon a CCD-k felett/alatt vajon elférne 1-1 HBM?
Persze tudom, hogy nem fog megtörténni, mert az AMD épp a 3D stacking irányába vette az irányt, csak egy példa volt.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6271) hokuszpk válasza Petykemano (#6270) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"A kép szerint 4x3 pici lapka lesz."
en is ezt szamoltam ki :D egy blokkban 3 chip az 3x8 = 24 mag, es ezt 4x. a rontgenkepen 1-1 lapka van, azok melle jon a szele fele haladva ketto.

3d stacking ide vagy oda, a hbmnek lehet annyi elonye, hogy azt azert GB -s meretben szabdaljak ( de az is valami 3d nem ? ha jolemlexem egymas folott vannak a memoriaretegek ) es ha mondjuk valami gyorsitot a cpu melletesznek, akkor azt esetleg kiszolgalni. Tudom, nagy a kesleltetese, de meg mindig kozelebb lesz a magokhoz, mint az alaplapi dram. Meg amugyis, mintha azon gorcsolnenek a fiuk az Alder topicban, hogy a ddr5 kesleltetese igy meg ugy.

deszerintem azert lesz ekkora, hogy a derivalt Threadrippert DerBauer rendesen meg tudja fogni es ne ejtegesse a meregdraga alaplap socketjebe.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6272) TRitON válasza Petykemano (#6270) üzenetére


TRitON
aktív tag

Szerintem a tokból kimenő I/O huzalozás foglalja el a többi helyet.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#6273) Petykemano válasza hokuszpk (#6271) üzenetére


Petykemano
veterán

Gyorsítóban én azért nem gondolkodtam, mert az is sok energiát használ, a HBM elvileg talán olyan sokat nem.

Egyébként biztos lenne haszna. Azt mondják, hogy az AVX512 már rendesen igényli a sávszélességet. Tehát AVX512 felhasználási célra azt gyanítom ,hogy lehetne haszna.

HBM2E/3-ból pl 16-24GB-os stackeket lehetne 1-1 CCD mellé tenné, ami már nem piskóta.
De persze ehhez minden CCD-be HBM memvezérlőt kéne építeni. Ezt kétlem.

Lehet, hogy egyszerűbb irány a 3D stackelt L3$ szintezettségének növelése - minden szint nagyon picivel emeli a latency-t, de - jelenleg - újabb 64MB-tal növelni az L3$-t.
Az IOD-hoz lehetne HBM2-t csatlakoztatni. De azzal meg akkor sávszélességet nem nyersz a CCD-knek. A CCD-k az IOD-hoz ugye 1-1 Infinity fabric linken keresztül csatlakoznak. Most fejből nem tudom, de az kb 30-50GB/s lehet. Annyit lehetne nyerni vele, hogy közelebb van, mint a rendszermemória.

De akkor lehet, hogy érdemesebb lenne itt is valami 3D stacking techológiát bevetni. Amit már régóta várunk: IOD-hoz: L4$. Elég helytakarékos lenne. főleg ha az is tudna többszintű lenni. Valószínűleg jobb késleltetése lenne, mint akár a HBM-nek. Persze nem lenne baj, ha az nem SRAM lenne, hanem valami energiatakarékosabb, pl MRAM vagy NRAM, amik mostanában elég menők.
Viszont az IOD elvileg 6nm, "N6 on N6" 3D stacking meg - tudtommal - nincs.

Úgyhogy szerintem nem lesz most semmi egzotikum.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6274) hokuszpk válasza Petykemano (#6273) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mondom, hogy a DerBauer :D

demondjuk pont elfer meg 12 cpu chiplet.
a Fabricra mar a pcie4 -nel aszontak, hogy tekerni kellett a sebessegen felfele, a 3.0 meg mar valami 200GB/s korul van, de ezt majd talan ABU helyreteszi, o tud ilyeneket, hogy abban a szuperkompjuterben ahol pcie helyett is fabric van, mennyivel tomik a gyorsitokat.
Es nebecsuljuk le, hogy mennyire van kozel, a feny k* gyors, de ha ottvan 1cm -re, az alaplapon meg 15cmre, akkor pont 15x gyorsabban futja be azt a tavolsagot, ilyen temponal az mar szamithat. at kellene szamolni ns -be az 1 es 15centit :D
ha 6nm az iod, akkor ez egy k* nagy iod lett, biztos nem hagytak ki belole semmit ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6275) Petykemano


Petykemano
veterán

"The configuration used was the vertical bonding of an (N5) CPU die with an (N6) SRAM die, in a face-to-back topology. (Indeed, a major CPU vendor has pre-announced plans for a vertical “last-level” SRAM cache die attached to a CPU using TSMC’s SoIC, to be available in 1Q2022.)"

Lehet vegyíteni is
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6276) Petykemano


Petykemano
veterán

"While not explicitly stating that the need to be leading edge is no longer critical, this messaging follows the enhanced narrative from AMD that in the era of chiplets, it’s how they’re combined and packaged that is becoming important, arguably more important than exactly what process node is being used. "
[link]

Ez sokmindent jelenthet.
Jelenheti például azt, hogy ha az AMD képes a termékeit különböző processeken gyártott lapkákból összerakni, akkor a leading edge kapacitás nem lesz annyira kritikus, korlátozó tényező.
De persze nem csak 3D stacking van abban az értelemben, ahogy az AMD használja jelenleg. a TSMC-SoiC ha jól értem például kábé ugyanaz, mint az Intelnél a Tile. Ez jelentheti egyben azt is, hogy ha képesek mindent az annak megfelelő process node-on gyártani. akkor az takarékosabb lehet a kapcitással - ahogy látjuk, hogy közel kétszer akkora L3$ kapacitást sikerült összehozni külön gyártott v-cache lapkával, mint beágyazott módon.

Egyelőre nem láttuk még nyomát az új packaging techológiáknak a mobil szegmensben. De előbb-utóbb nyilván ott is meg fog jelenni. Ha az Arm csinálja, akkor valószínűleg opcionális módon.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6277) nyul105 válasza hokuszpk (#6274) üzenetére


nyul105
senior tag

fenysebesseg: 30cm/ns.

(#6278) S_x96x_S válasza Petykemano (#6276) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyelőre nem láttuk még nyomát az új packaging techológiáknak a mobil szegmensben.

ennek az is lehet az oka,
hogy 8 magnál a chiplet technológia költséghatékonysága elenyészik ...
és a GPU hozzáadása újabb komplexitást okoz ...

-----------

1 hónappal ezelőtti videóból - ami amúgy elég érdekes ..

"Allen School Distinguished Lecture: Gabriel H. Loh (AMD)"
Title: The Motivation for Chiplets and their Adoption in AMD Processors
https://youtu.be/97gPMIbYSNI?list=FLj1gTABXkXpU9lhb6Bp0rzw&t=2819

Mottó: "A verseny jó!"

(#6279) Petykemano válasza S_x96x_S (#6278) üzenetére


Petykemano
veterán

"ennek az is lehet az oka,
hogy 8 magnál a chiplet technológia költséghatékonysága elenyészik ..."

Azt mondod, hogy az összes advanced packaging, a CoW, WoW, SoiC - ezek mind a HPC szegmensnek készülnek?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6280) S_x96x_S válasza Petykemano (#6279) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Azt mondod,

"eddig" top->down megközelítést használtak
és a szerverből skálázták le a desktop ryzent;
Viszont ZEN4-nél már lesz RDNA2 integráció ;
és ezzel "lehet" hogy 8 core fölé is tudnak menni mobil szinten.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6281) Petykemano válasza S_x96x_S (#6280) üzenetére


Petykemano
veterán

Elnézést, én voltam félreérthető.
"mobil szegmens" alatt most nem a notebook-okat értettem, hanem a Qualcomm, Mediatek által tervezett mobiltelefonos/tabletes SoC-okat.

Az apple különösen, de a Mediatak és a qualcomm is általában 1 node-dal előrébb jár, mint a HPC.

És akkor hogy a chiplet technológia előnye elenyészik. Most már értem, hogy érted.
Igen, az AMD által jelenleg használt chiplet technológia teljesen más. Mondhatnánk, hogy egy maszek megoldás arra, hogy ne kelljen 1000mm2-es monolitikus lapkát gyártani.
Valószínű, hogy mondjuk egy 8 magos processzor egy CCD-re és egy IOD-re való szétválasztása önmagában nem érte volna mag, hiszen láthattuk, hogy eltekintve a csökkentett L3$ méretből fakadó teljesítmény-regresszitól, a Renoir és a Cezanne sok tekintetben jobb volt, mint az asztali verzió.

a CoW,WoW,SoiC szerintem túlmutat ezen.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6282) hokuszpk válasza nyul105 (#6277) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

koszi, akkor a cpu kupak alatt 1cm -re levo barmilyenramig 15x fut oda-vissza, az alaplapi memoriaig meg 1x oda-vissza + 1x oda.
ezzel asszem bebizonyitottuk, hogy a cache kesleltetes azert annyi amennyi, mert ottvan ahol van :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6283) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Véglegesítették a Gen6 -os speckót ..
https://pcisig.com/pci-express-6.0-specification
Remélem a jövő év végén (2023) már támogatja majd az AM5 !
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6284) westlake válasza S_x96x_S (#6283) üzenetére


westlake
félisten

Ilyen alapon sok másik hírt is be lehetne dobni ebbe a fórumba, nem gondolod?

Play nice!

(#6285) Petykemano


Petykemano
veterán

Ez kemény:
"Mizuho's Jordan Klein (citing an Inspur exec): "AMD is raising prices across all [data center] customers by 10-30% (less so for strategic cloud customers)…when they ship product each month, they raise the price and make it a “take it or leave it” offer." $AMD" https://t.co/BvrgYbykdQ

PCIe6:
Én nem várnék gyors terjedést. Már az is felmerült, hogy lehet, hogy a Raphael nem fogja támogatni a PCIe5-t. Ahhoz, hogy terjedjen ingyen kéne adni, de biztosam prémium lesz. És konzumer piacon mit nyersz.vele? Most még nagyjából semmit.
Akkor lehet majd érdekes, amikor megjelennek a CXL funkciók. De hát a ram bővítés, vagy a gyorsítóval közös címtér is annyira niche.
Egyetlen szempontot látok relevánsnak,.de nyilván ez is mérlegelendő: PCIe5-tel tovább csökkenthető a gpukba épített sávok száma. Azért leszel kénytelen megvenni - a drágább - pcie5 alaplapot, mert a kártya, amit venni tudsz, különben limites lesz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6286) Devid_81 válasza S_x96x_S (#6283) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Meg nagyon a 4.0-nak sincs sok ertelme, hacsak nem kell hiper szuper SSD, 5.0?
VGA-knal mire az kell sztem meg par generacio is eltelik, SSD so-so, ha nagyon kell valami hiper szuper ultra brutal SSD.
Server kornyezetben?Nah ott tutira elkelhet a 6.0 az SSD-k miatt, de desktopnal meg majdnem a 4.0 is sok, az 5.0 is csak azert lesz meg mindket oldalon, hogy felzarkozzanak egymas melle ezek itt ketten :B

...

(#6287) S_x96x_S válasza Petykemano (#6285) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> PCIe6: Én nem várnék gyors terjedést.

szerverek .. szerverek .. szerverek ..

az Intel agresszív Gen6-os bevezetést vizionált/tervezett ( annó 2019-ben) amit a CXL felhasználás hajt ...
A Gen6-ra a CXL 3.0 támaszkodik;
de ez még nem jelent meg. de a Rambus már dolgozik rajta ..

> És konzumer piacon mit nyersz.vele?

a "jelenlegi" játékoknál nem sokat ..
esetleg az egyesített memóriát használó játékoknál ( alkalmazásoknál )
a Gen6 alacsony latency spec-e jelenthet némi kimutatható sebességnövekedést.

viszont ..

Viszont a Gen5/6 "Coherent Multi-GPU" támogatása felforgathatja a consumer piacot is.
És talán ez lehet az Intel ( GPU-k) titkos fegyvere is.
( Raja -t nem szabad lebecsülni )
Vagyis több olcsó GPU fel tudja magát skálázni ..

The future: Intel Xe GPUs in CXL Mode?
"... It has been a long time since innovation has happened in the software stack and protocols that control the flow of data from the GPU to the CPU and it would be great to see this trickle down to the mainstream consumer level. If Intel starts out with a singular Xe GPU, CXL mode can give it the edge to compete with higher-end variants from AMD and NVIDIA - and change the name of the game completely in the process."

"If CXL can seamlessly scale GPUs, then the economics of the market would also change completely. People would be able to buy a cheaper GPU first and then simply add another one if they want more power. It would add much more flexibility in buying decisions and even alleviate buyers remorse to some extent for the gaming class.
If CXL mode trickles down to the consumer level anytime soon, then we might even see motherboard designs change drastically as multiple sockets and multiple GPUs become a feasible option. Needless to say, it looks like things are going to get pretty exciting in a few years."
https://wccftech.com/intel-xe-coherent-multi-gpu-cxl/

persze .. ha ...

Viszont a Gen6 sebessége és alacsony latency-je a multi-koherens GPU-kat is realitássá teheti.

persze csak akkor ha a Gen5-ös bevezetés sikerül.
THE CXL ROADMAP OPENS UP THE MEMORY HIERARCHY
https://www.nextplatform.com/2021/09/07/the-cxl-roadmap-opens-up-the-memory-hierarchy/

> És konzumer piacon mit nyersz.vele? Most még nagyjából semmit.

egyetértek .. most még nem sok mindent.

Viszont a felső kategóriás 16 magos AM5 konfigoknál
(~mini WorkStation) szükséges lesz.
( és legalább annyit tudjon mint az Intel alternativa)

Mottó: "A verseny jó!"

(#6288) TESCO-Zsömle válasza S_x96x_S (#6287) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Erről a koherens GPU-ról már a Lucid Hyrda óta álmodoznak, de sehol semmi.

Már a sima sztereó 3D óta vízionálják azt is, hogy két egyforma GPU 100%-ra skálázzon hogy egyik az egyik, másik a másik szem képét számolja... VR-ra is elővették ezt a dolgot. A high-end két kijelzős szemüvegekbe el is lehetne lőni, de mégse.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6289) Petykemano válasza S_x96x_S (#6287) üzenetére


Petykemano
veterán

PCIe6
"The future: Intel Xe GPUs in CXL Mode?"

Háááát. A jövő biztosan az, hogy előbb-utóbb mainstreammé válnak az újabb és újabb standardok. Egyszer a PCIe3 is biztos kuriózum volt, ma meg az a standard, amit lassan-lassan elhagyunk, lecserélünk a 2 éve (?) hardverekben megjelent PCIe4-re.

Azért mondom, hogy "háááát", mert hát az ilyen jóslatok/elképzelések, miszerint
"People would be able to buy a cheaper GPU first and then simply add another one if they want more power. It would add much more flexibility in buying decisions and even alleviate buyers remorse to some extent for the gaming class."
... azért rendre el szoktak csúszni valamin.

(lásd: a 300-as chipset vásárlók esete)

Nekem igen erős kételyeim vannak azzal kapcsolatban, hogy a bővíthető PCIE5/6 alaplap vásárlói és a "hát most elsőre egy olcsóbb GPU-t veszek aztán majd később bővítek" típusú vásárlók metszetében van-e valaki.

Persze sokminden változhat egy korabeli alaplapon, de én pl nem is vagyok biztos benne, hogy két GPU-t el tudnék-e helyezni az alaplapon. Általában ugye az szokott lenni, hogy van egy 16x PCIe slot, ami nagy, meg pár kisebb. Tehát mondjuk ennek minimum úgy kéne megváltoznia, hogy az alaplapokon legyen 2-3 nagy PCIe slot, amik osztoznak valahogy a 16x sávszélességen.
De vajon hányan lehetnek, akik azért vesznek egy 50-100%-kal drágább felsőkategóriás alaplapot, hogy majd később bővíthető legyen a GPU teljesítmény? Esetleg nem járna jobban, ha ugyanazt a pénzt inkább ma egy drágább GPU-ra költené?

Szóval ezért mondom, hogy akkor látom lehetőségét a terjedésnek, ha kvázi ingyen adnák a korábbi standard helyett. De az, hogy van egy prémium kategóriás AM5 mini-workstation konfig, amibe már megjelenéskor bele tudnák tenni akár két koherensen működő GPU-t is az persze lehetséges.
(De hát most nem is azt kérdést feszegettem, hogy esetleg létezhet-e - már 2023-ban - ilyen hardver, hanem hogy milyen hamar terjedhet el széles körben.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6290) Petykemano válasza Petykemano (#6226) üzenetére


Petykemano
veterán

"Asrock X370 Pro4 gets Ryzen 5000 support!"
[link]

Csak az az egy, a többi alaplapnál még nem.

Érdekes a leírás:
7.00
Bridge BIOS
*This BIOS doesn't support Bristol Ridge CPU, do NOT update this BIOS if Bristol Ridge CPU is being used.

7.10
1. Support Renoir and Vermeer CPU
2. Remove Bristol Ridge(AMD A-series/Athlon X4 series) CPU support.
*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven, Summit or Bristol Ridge CPU is being used on your system.
*Before updating this BIOS, please also read the description in previous BIOS version.
[link]

Csak a Bristol Ridge eltávolítását vonta magával.

Videokardz is lehozta: [link]
Cezanne is benne van: [link]
(Ezen a képen látszik, hogy itt szintén nincsenek duplikációk.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6291) westlake válasza Petykemano (#6290) üzenetére


westlake
félisten

Egyrészt nem értem, hogy ennek a dolognak mi köze ehhez a fórumhoz, másrész nincs benne semmi különleges. Körülbelül 5 perc alatt bele lehet hegeszteni bármelyik AM4-es lap BIOS-ába "bármilyen" CPU támogatottságát. MSI, ASUS lapokban valóban nincs benne gyárilag (egy-egy random X370-es lap BIOS-át néztem meg), de a Gigabyte december 24-ei BIOS-ában ugyanúgy ott van az, ami mostani hír lényege.

Play nice!

(#6292) solfilo válasza westlake (#6291) üzenetére


solfilo
veterán

Ez lokál, a hc fórum errefelé, igaz az kihalt kb a túlzott szigor miatt, ha jól rémlik. :)

solfilo

(#6293) hokuszpk válasza solfilo (#6292) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

semmi vesz, megvan a recept, ha ide is megerkezik a szigor, majd alapitunk uj topicot :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6294) Petykemano válasza westlake (#6291) üzenetére


Petykemano
veterán

"Egyrészt nem értem, hogy ennek a dolognak mi köze ehhez a fórumhoz"

Ez a topik egy ilyen "családias kocsmai" helyszín, ahol általában szóba szokott kerülni nem kizárólag CPU téma is. Nagyjából név alapján lehet már tudni, hogy személyes érintettség okán kinek a heppje a szabványok, kinek a notebook, kinek meg a 300-as chipet Vermeer támogatása. De befigyel a témák közé a gyártástechnológia, intel vagy arm konkurencia, APUk kapcsán talán némi GPU is.
Ezért van ez a topik a "Lokál"-ban.

Eddig - szerintem - egész jól elketyegett felügyelet nélkül, nem igazán emlékszem olyanra, hogy hosszabb távon annyira offba ment volna, hogy a téma már ne kapcsolódna az AMD-hez azon belül is elsősorban CPU-khoz, vagy hogy annyira specifikus téma került volna elő, amivel már inkább át kellett volna menni valamelyik CPU generációs szobába.

Van egy "hivatalos", "szakmai" topik is: [link]
Ott a topikgazda általában szigorúan ügyel, hogy a hozzászólók ne spameljenek múltbeli, már megjelent termékekkel, saját elmeháborodott képzelgéseikkel, vagy más csupán lazán kapcsolódó témákkal.

Az ilyen "off" témák ide lettek átzavarva, hogy ott kizárólag a nívós, szakmai hozzászólások maradjanak.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6295) S_x96x_S válasza westlake (#6291) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyrészt nem értem, hogy ennek a dolognak mi köze
> ehhez a fórumhoz, másrész nincs benne semmi különleges.

az én értelmezésemben

szerintem ez amolyan holisztikus szemléletű fórum ...
és próbáljuk az AMD cpu -k nézőpontjából nézni és értelmezni
a világot, a változást, az IT trendeket.

Sokan beleképzeljük magunkat az AMD menedzserei helyébe -
és próbáljuk megjósolni a következő lépéseket, termékeket
vagy értelmet adni - látszólag értelmetlen lépéseknek, döntéseknek.
Mintha mi lennénk Lisa Su stratégiai tanácsadói ...

és ennek következménye
hogy néha az információ/zaj arány nem annyira ideális.
De néha egy látszólag mellékszállból is elég értelmes eszmecsere bontakozik ki.

Vagyis itt tágabban értelmezzük az AMD CPU-s témát.
beleértve a HPC, Cloud, Szerver, Versenytársak, Ökoszisztéma, Gyártástechnológia, Menedzsment, Marketing, Árazás,
Chipletek, alaplapok, memóriák, fpga, ....
Ami mind összefügg a CPU -val.

> Körülbelül 5 perc alatt bele lehet hegeszteni bármelyik
> AM4-es lap BIOS-ába "bármilyen" CPU támogatottságát.

Az 5 perc végfelhasználó nézőpontjából igaz ..
hogyha valaki elkészítette, letesztelte az egész kódot
akkor a konyhakész BIOS-t 5 perc beleégetni az alaplapba.

A régi alaplapokkal sokszor az a gond hogy pici a BIOS.
pl. 128Mb a BIOS mérete és nem 256Mb.

de ez nem új .. már 2018 -ban is probléma volt. ..
June 15, 2018
AMD BIOS Limitations: Bristol Ridge Dropped From Certain Motherboards
"Most motherboards in the market use a single 128 Mb (mega-bit, 16 megabytes) BIOS chip that has to contain all the data and code for the system to be able to detect the processor and train the memory to the correct frequency. It would appear that for some motherboard vendors, due to the features in their BIOS, are now running out of space. Because of the age of Bristol Ridge, and the fact that the processors were not widely distributed at retail in the first place, the range of processors seem to be getting the chop from certain motherboard models. ... "

persze sok work-around van ..
de egyis se 5 perces meló és valamit be kell áldozni.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6296) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

CPU meghíbásodások a Puget statisztikája alpján.
- a Ryzen 5000 majdnem 2.8%-a kipurcan
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Most-Reliable-PC-Hardware-of-2021-2279/
"AMD CPUs in general had higher failure rates than Intel, but we did see an oddly high rate of failures with Intel's consumer-oriented 11th Gen processors... which seems odd, especially next to the very low rates shown by the preceeding 10th Gen."

Mottó: "A verseny jó!"

(#6297) Petykemano


Petykemano
veterán

TSMC N3

[link]

Úgy tűnik, az AMD lemarad némileg a cutting edge node-ért folytatott küzdelemben. (CSakúgy mint az nvidia)
A múltkor azt nyilatkozták, hogy ez nem baj, mert a packaging jobban számít, vagy kompenzál.

(Arra is kiváncsi lennék, hogy az Intel mit fog gyártani N3-on. Szerintem Raja fog ott gyártatni GPU-t)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6298) Busterftw válasza Petykemano (#6297) üzenetére


Busterftw
veterán

Ott van, hogy "important CPU", szerver lesz az szerintem, az faj nekik a legjobban.

(#6299) Petykemano válasza Busterftw (#6298) üzenetére


Petykemano
veterán

Igaz! (Az viszont érdekes.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.