Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6501) Petykemano válasza HSM (#6500) üzenetére


Petykemano
veterán

Csak tippelgetek:
Abban látnám a "power saving" jelentőségét, hogy ha egy mag egyik szálját nagyon terhelte és jön valami, ami csak kisebb mértékű terhelést jelent, akkor az OS magabiztosabban tud dönteni, hogy az aktív mag kevésbé terhelt szálára terhelje rá a programszálat, vagy keltsen-e fel egy új magot. Eddig az első magról hihette azt, hogy fullosan van terhelve és emiatt felkelthetett egy második magot, most már ez nem feltétlenül lesz szükséges.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6502) Devid_81 válasza westlake (#6498) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Nagyon durvan jo lett az akku ido az uj Zen3+-al, brutalis, meg az integralt GPU is ugy latom odaver rendesen :Y

...

(#6503) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

rivális- Intel teritette a kártyáit .. ( via Anandtech-xeon-roadmap-2024 )
pár "nekem" érdekesnek tünő kiemelés:
Szerver:
- Lesz E-core alaú XEON; hasonló mint a 4c az AMD -nél[1] ( Sierra Forest; Intel3; 2024 )
- Hybrid CPU designs : Szerver szinten nem valószínű [2]
- PCIe 6.0 = 2026
- DDR6 = 2029
Desktop: Intel Raptor Lake ( via VideoCardz)
- A Raptor Lake (2022Q4 ) -ben is lesz DDR4 támogatás ?? ( És az AMD AM5/ZEN4-nek pont ez a gyenge pontja - a csak DDR5 )
- 24c/32t : ( Itt az AMD-nek be kell vetnia a 2x 8c ZEN4 chipletet .. mert ZEN4c csak jövőre lesz. )

[1]
"The E-core Sierra Forest focused on core density will end up being compared to AMD’s equivalent, which for Zen4c will be called Bergamo – AMD might have a Zen5 equivalent when SRF comes to market."
[2]

"Intel stated that their customers prefer uni-core designs in this market as the needs from customer to customer differ. If one customer prefers an 80/20 split on P-cores to E-cores, there’s another customer that prefers a 20/80 split. Having a wide array of products for each different ratio doesn’t make sense, and customers already investigating this are finding out that the software works better with a homogeneous arrangement, instead split at the system level, rather than the socket level. So we’re not likely to see hybrid Xeons any time soon. (Ian: Which is a good thing.)"

Ezen gondolkodva - azért a HBM -hez csak találtak valami demót .. ami kidomborítja az előnyét:
"At its Investor Meeting, @Intel will show Sapphire Rapids with HBM outperforming Ice Lake and the competition by up to 2.8x in CFD workloads
Intel shows @AMD Milan at par with Ice Lake and SPR+HBM significantly better than Milan-X for this code"

( via HPC_Guru )
Azért kiváncsi leszek a ZEN4-es eredményekre is.



Amúgy a PCIe6 - 2026 érdekes ..
mert itt - blocksandfiles ( Intel Optane Gen4 - pletykák -nék jóval korábbi időpont szerepel )
lásd a táblázat also sora.


Összességében eléggé fej-fej mellett van
az Intel és az AMD ( legalábbis papiron a tervek alapján - és mint szubjektív benyomás )
csak ~ 1.5 éves eltérés van a tervek között .
Végre van egy kis vereseny ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6504) Petykemano


Petykemano
veterán

/Konkurencia/

Nvidia Says It Is Still Developing a Full Spectrum of Arm CPUs

A felvásárlást nem értők eddig ezt mondták, hogy:
- brutál jó Arm CPU magok (a'la Apple)
- brutál jó Arm magos és Geforce IGP-s APU-k (A'la Apple)

- brutál jó Arm szerver processzorok ( :U )
ez felvásárlás nélkül is megoldható

Nyilván az Nvidia primér célja az adatközpont. Mellanox, DPU, GPGPU, GPU-AI és ehhez szükséges lehet jó CPU alap, amit saját elképzelései szerint alakíthat, nem kell sem más gyártóhoz sem szabványhoz igazodni.
De nyilván ugyanez lesz a backup plan arra is, ha az AMD és az Intel elkezdik felzabálni az APU-kal a GPU-k alsó rétegeit. Nem mintha erre eddig bárhonnan konkrét (= kedvező árú) lépést láttunk volna.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6505) Petykemano válasza S_x96x_S (#6503) üzenetére


Petykemano
veterán

Hová lett az "Intel 4"?

A Fluid Dinamycs számítás gondolom erősen AVX(512)-re épít, azért lehet ennyire erős a benne az Intel. Ennek megfelelően feltételezem, hogy a Zen4 is nagyobbat fog majd benne előre lépni. Valószínűleg nem annyit, mint a HBM-es SPR. Az AVX512-re mondják, hogy nagyon memória-sávszélesség-igényes. ami érthető, hiszen a lényege az, hogy a nagyobb adag adaton végzi el ugyanazt a műveletet, tehát az adatokat nagyobb adagokban igényli ki-be.
Nem tudom, hogy lesz-e erre a réteg-igényre külön HBM-es Zen4, vagy kielégítő lesz-e ide a Genoa-X. Gondolom az AMD a v-cache méretét/szintezettségét illetően is emelni fogja a tétet. A TSMC állítólag már 12 magas felépítményt is tudna, ebből az AMD jelenleg 1-et használ.

a 2029-es DDR6 szerintem eléggé elkeserítő.
a 2010-es évek második felében azt lehetett érezni, hogy kicsit leültek a szabványok. De pl a PCIe-t eléggé felpörgették. Nagyjából három évente jelenik meg új, miközben a PCie3 7-8 évig is jelen volt.
Értem, hogy a DDR4 is sokáig volt (2014-2022) elsődleges szabvány, de azt gondoltam volna, hogy ezt is felpörgetik. Más hírek szerint 2025-2026-ban jelenhet meg [link] Persze onnan valóban kellhet még 2 év, mire mainstremmé válik, mivel hivatalosan a DDR5 is 2020-ban jelent meg, aztán még szinte sehol sincs.

Valahogy azt érzem, hogy a stacked cache-ekkel a DRAM így jelentőségét fogja veszteni és késleltetés szempontjából helyettesíthetővé válik majd az optane típusú megoldásokkal.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6506) Petykemano


Petykemano
veterán

/Találgatás/

Megy a találgatás, hogy vajon a Raptor Lake (8/16+16) kikényszerítheti az AMD-től a 24 magos Zen4 sku-t. A 170W-os TDP keret biztosan megengedné.
Viszont ez azt jelentené, hogy kellene egy olyan IOD, ami 3 IF kapcsolatra képes a jelenlegi 2 helyett. Normál körülmények között ezt persze adottnak is vehetnénk, hiszen a Genoa IOD negyede pont 3 IF kapcsolattal és nem mellesleg 3(x2) DDR5 csatornával is rendelkezik. Viszont csak egyetlen csúcs 24 magos cucc érdekében ilyen IOD-t készíteni eléggé pazarló lenne. (Bár tulajdonképpen 1 SerDes-sel ez megtörténik most is )

Szerintem az lenne logikus, hogy ha 2 IF és 2(x2) DDR5 csatorna lenne csak az IOD-ban. És ezzel jelenne meg a Zen4 - hát valamikor év közepén.
Ennek megfelelően én nem tartom valószínűnek a 3+1 chipletes Zen4 megjelentetését.

A legutolsó infók szerint a Raptor Lake Q3/Q4 megjelenését valószínűsítik. [link]
(Hááát egyébként nem tudom, tehát az Intel most demózta, már jelent meg hozzá benchmark leak, én azért meglepődnék, ha ebből tényleg csak Q4-re lenne termék.)

Mindenesetre szerintem az AMD be fogja vetni a Zen4c-t
A Bergamo szintén 2022 végi - 2023 eleji termék. A szerver validáció mindig tovább tart, jellemzően az AMD a selejtet már pár hónappal korábban el szokta kezdeni kiszúrni a desktop piacon.
Ennek megfelelően semmiből nem fog tartani a 2+1 chipletes sku-kon a második chipletet cserélni egy Zen4c-re. És az egészet még fűszerezheti a v-cache jelenléte vagy hiánya is.

Oda akarok kilyukadni, hogy vajon a Zen4c (2x annyi mag) indokolná-e vajon azt, hogy az az IOD-hoz ne 1, hanem 2 IF csatornán keresztül csatlakozzon, vagy az egy magra eső sávszélesség csökkenését majd kompenzálja a v-cache?
DE a 3+1 chipletes Zen4-t még akkor sem tartom valószínűnek, hogy ha a Zen4c bekötése később 2IF csatornán igényelne.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6507) S_x96x_S válasza Petykemano (#6506) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Megy a találgatás, hogy vajon a Raptor Lake (8/16+16) kikényszerítheti
> az AMD-től a 24 magos Zen4 sku-t.

szerintem nem fognak ezzel kapkodni az AMD oldalán
(spekuláció:) 2 okból se.
- ZEN4 5nm-en sokkal energiahatékonyabb lesz
- ZEN4 - tudni fogja az AVX-512-őt. ( A RaptorLake-nél kérdéses )
Vagyis szerintem multicore teljesítményben a 16 zen4 magos (7950X ? )
és a RaptorLake között nem lesz túl nagy különbség ..
valamiben ez - valamiben az lesz a nyerő ..

A "24magot" meg a marketingeseknek kell hatástalanítani.
Én legalábbis a mérnöki fókuszt nem zavarnám meg ezzel -
dolgozzanak keményen a ZEN5D + ZEN4C(d) -n.
Esetleg jövő tavasszal tudnának egy ZEN4 + ZEN4C(d) csinálni,
de túl sok stratégia előnye nem lenne - túl sok erőforrást elvinne és nem sokat nyernének vele mert pár hónappal később ott a ZEN5.

Szerintem minden ilyen "kapkodás" - a hosszú távú roadmap -be ~2-3 hónap csúszást visz(~vihet) bele ..
És a tűéles fókusz és a kevésbé fontos projektek kidobása pedig, ~2-3 hónappal korábbi megjelenést ( ZEN3+, TR elkaszálták - és a ZEN4 a vártnál korábban jelenik meg )

az AMD-nek nem csak a gyártói kapacitásai korlátosak, hanem a mérnöki kapacitásai is. Okosan kell velük gazdálkodni.

> a HBM-es SPR. Fluid Dynamics , AVX(512)

Ez is a szoftvermagra licenszelt üzleti megoldásoknál lehet ésszerű
tegyünk hozzá még egy kis "Optane" diszket
és nincs az AMD oldaláról ( jelenleg) versenytársa.

Amig a szervereknél az AMD-nek 15% alatt van a részesedése
nem nagyon célszerű neki elaprózni az erőforrásait.
És az sem biztos, hogy az Intel erős oldalára kell túlságosan fókuszálnia, mert az Intel gyengeségeit célozva sokkal több lehet a ROI ( rövid és középtávon )

Az Intel megteheti ( kereszt finanszirozással )
hogy olyan procit hozzon ki, amire minimális a kereslet
de az AMD -nek nem biztos, hogy ez a legoptimálisabb.
Az én fejemben a HBM-es SPR hasonló kategória mint az Optane
drága és kockázatos ( akár veszteséges is )
de stratégiailag fontos amiatt, hogy az Intel visszaszerezze a hitelét.

Amúgy az AMD is kisérletezget a HBM-el .. de az X3D ideálisabbnak tünik és szerverre is ezt hozta ki.

2020-03-30:
Prohardver/Abu"Kipróbálja a HBM-et az új generációs EPYC?"

2020-09-23
Prohardver/Abu: Lassan belopakodik a HBM a szerverprocesszorokba
"Még idén tavasszal számoltunk be arról, hogy az AMD kipróbálhatja a HBM-et az új generációs EPYC processzorokon, és a Milan kódnevű platformnál létezik is egy olyan kísérleti rendszer, amely HBM-et támogató I/O lapkát használ. Arról még mindig nincs döntés, hogy ebből lesz-e kereskedelmi termék, de a próbák már aktívan zajlanak, és vélhetően a jövőre érkező, Genoa platformra vonatkozó elérhetőség van szem előtt tartva."
"Az biztos, hogy a HBM idővel belopakodik az x86/AMD64-es szerverprocesszorokba. "

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6508) Petykemano válasza S_x96x_S (#6507) üzenetére


Petykemano
veterán

"Szerintem minden ilyen "kapkodás""

Talán félreérthetően fogalmaztam. Legalábbis a válaszod hangvételéből arra következtettem, mintha úgy értelmezted volna az én hozzászólásomat, mintha azt szorgalmaznám, hogy az AMD tegyen meg mindent egy 24 magos Zen4 verzióért.

"Esetleg jövő tavasszal tudnának egy ZEN4 + ZEN4C(d) csinálni,"

Azt mondtam, hogy ha jövő év elejére úgyis elkészül a zen4c, hiszen jön a Bergamo, akkor azokból a 16 magos chipletekből tudnak csinálni egy Zen4 + Zen4c-t röviddel azután, hogy megjelent a Raptor Lake.

"de túl sok stratégia előnye nem lenne - túl sok erőforrást elvinne és nem sokat nyernének vele mert pár hónappal később ott a ZEN5."

Hát ezen lehet vitatkozni. Nyilván a 16+ magos sku-k esetén az, hogy kié a MT korona sokkal inkább presztízskérdés, mint valós piaci igény. (Jelenleg és persze mainstream desktop platformon értelmezve)

Viszont azt gondolom, hogy amennyiben a Bergamo tényleg megérkezik 2022Q4-2023Q1-ben, akkor túlzott optimizmus lenne néhány hónappal később Zen5-öt várni. Az AMD fejlesztési ciklusa ~15 hónap
Zen: 2017. március
Zen+: 2018. Április (+13)
Zen2: 2019. Július (+15)
Zen3: 2020. november (+15)

Ez alapján a zen4-nek 2022 februárban kéne elrajtolnia, de a pletykák szerint legjobb esetben is júliusban fog
Zen4: 2022 Július (+20)

A szokásos 15 hónappal számolva legjobb esetben is 2023 október-novemberben jelenhetne meg. De e zen5 elvileg már N3-on készül, ami megint egy új gyártástechnológia, ami biztos egy újabb bizonytalansági faktort visz be. Feltéve, hogy tényleg N3. Legutóbb épp azt mondták, hogy a chipletezéssel már nem szükséges a legújabb gyártástechnológiát használni.

De mondom, hát miattam nem lenne szükséges a Zen4+Zen4c. Ez csak egy lehetőség, ami a szerveres útitervek megtartása mellett nyílik mindenféle kapkodás és pazarlás nélkül.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6509) carl18 válasza Petykemano (#6508) üzenetére


carl18
addikt

Az AMD fejlesztési ciklusa ~15 hónap

Igen, na ez az hogy a Zen 3 után úgy látszik eddig még semmit se dobtak a piacra.
És talán a Warhol jött volna most januárba/februárban. De mivel a Zen 3+-t törölték így gondolom a Zen 4-re fokuszáltak.

Talán a Warhol azért törölték mert túl közel lett volna A Zen 4-hez.
Minden esetre kár hogy nem jött egy utolsó széria AM4 platformba, egy Zen 3+ csiszolt verzió.

MInden esetre egy biztos idén jön a AM5 és a Zen 4. Azért még ha az AMD piacra is dobja, a DDR5 árak sok embet eltaszíthatnak a vásárlástótl. Az intel kínálatát látva az AMD-nek is piac képes árazást kell tudnia produkálni.

MInden esetre, mivel ennyire közel van a Zen 4 startja, és a Zen 3 még mindig pokoli áron megyeget. Szerintem így már sokkal jobban megéri mindenkinek kívárni az új platformot.
Tudtommal az AM5 foglalat hűtése kompatibilis marad az AM4 socket coolereivel.
Azért ez nem hátrány, mert a régi hűtést könnyű lesz új platformba átvinni.

Hát már kíváncsi leszek, de egy valami lehetséges a készlethiány a Zen 4-re is ki fog hatni.
De ha a Zen 3-4 árazása nagyon közel lesz egymáshoz, főleg idehaza akkor jobban megéri majd az utobbit vásárolni. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6510) Petykemano válasza carl18 (#6509) üzenetére


Petykemano
veterán

> Talán a Warhol azért törölték mert túl közel lett volna A Zen 4-hez.

Szerintem emiatt kár lett volna törölni, mert más gyártástechnológián készül. Bizonyos, hogy az N5 nem elegendő az alacsonyabb árszegmensbe tartozó termékek iránti igény lefedésére.

Szerintem nem a Zen4 miatt, hanem azért kaszálták el, mert működött a Zen3D. Utóbbinak a primér piaca ugye a szerverek és a selejtet ki tudják szórni a desktop DIY piacra. Ellenben egy N6-on készülő Warhol nem váltotta volna a szerverpiacra gyártott Vermeer lapkákat. A Warhol önmagában állt volna, ráadásul a célpiacon, ahová került volna, semmiben nem nyújtott volna többet, mint a Zen3D. (Kivéve esetleg a gyártási költségeket)

> Minden esetre kár hogy nem jött egy utolsó széria AM4 platformba, egy Zen 3+ csiszolt verzió.

Végülis jött (jönni fog) a Zen3D.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6511) S_x96x_S válasza Petykemano (#6508) üzenetére


S_x96x_S
őstag

igazából nem tudom, hogy mi lesz ..

de újraolvasva .. a kiinduló feltételezéseket, valószínüleg más információból indultunk ki .. én sokkal későbbre várom a megjelenést ( 2023Q2 .. és a szerver és Threadrippernek nagyobb prioritást adok mint a consumer vonalnak )

ezt irtad:

> A Bergamo szintén 2022 végi - 2023 eleji termék.

Az én fejemben meg inkább 2023Q2 volt ..
és Lisa Su is 2023H1 -re tette még pár hete
"We are sampling Genoa processors to customers now and are on track to launch later this year with Bergamo shipments planned to follow in the first half of 2023."

vagyis én a Bergamo / ZEN4c -t a
ZEN4 és ZEN5 közé - durván a félidő környékére teszem.
Legyen az 2023 Április.
Feltételezve a "Server first .. Desktop/Consumer later .." prioritást
és hogy fél évre előre vannak rendelt mennyiségek, valamint a CFO nyomását, hogy minnél több zsíros bevétel legyen .. szerintem agusztus előtt nem nagyon jut zen4c -s chiplet a consumer piacnak.
És akkor ott van pár hónap múlva a zen5.

legalábbis én így okoskodtam.

> A Bergamo szintén 2022 végi - 2023 eleji termék.

v2.
Ha viszont decemberben már lesz Bergamo (zen4c) szállítva;
akkor már el lehet (és el is kell ) gondolkodni, hogy technikailag mennyire megvalósítható egy desktopos verzió.
(io-die kompatibilitás? ; alaplapi bios, szoftveres ütemezés, stb.. )
és akkor mindent újra kell gondolni.

De én itt erős alternativaként felhoznám a Bergamo alapú Threadripper-t
és én inkább erre szánnám a zen4c chipletek egy részét.

> Viszont azt gondolom, hogy amennyiben a Bergamo
> tényleg megérkezik 2022Q4-2023Q1-ben, .... Zen5

Mikori és Hol olvastad a 2022Q4-es Bergamo infót?
vagy hogy érted a "megérkezik"-et ?

MLID -szerint
- Bergamo Q2 2023 ( launching ) ( ami 2023H1 mint Lisa Su állította )
- ZEN5: Q4 2023 ( 11-14 hónappal a zen4 launch után )

Igazából nem tudom és minden nagyon mozog még.
Bár technikailag megvalósítható lenne, de én a szűk kapacítások és a gazdasági szemlélet miatt nem sok esélyt adnék neki.
És ha mégis lenne ilyen - akkor meglepődnék.
:R

A kérdés, hogy 1 év múlva milyen lesz a kereslet és a gyártókapacítás
3-4 hét lenne a normális és nem 3-6 hónap.
"According to Mizuho Securities, Intel’s Xeon server processors are presently available with a lead time of just 1-2 weeks. In comparison, the same for AMD’s Epyc Rome and Milan offerings range between 20 to 26 weeks. This info was obtained in July 2021 during a call with a global server OEM." ( via )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6512) Petykemano válasza S_x96x_S (#6511) üzenetére


Petykemano
veterán

"while Bergamo in late 2022/early 2023 (with a focus more on the early 2023 target)."
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6513) S_x96x_S válasza Petykemano (#6512) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> "while Bergamo in late 2022/early 2023

Köszi ..
hát nem is tudom, hogy erre mit mondjak .. :B
remélem így lesz.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6514) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

amd-ryzen-7-5800x3d product-specs
https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-5800x3d#product-specs

Mottó: "A verseny jó!"

(#6515) Petykemano válasza S_x96x_S (#6514) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem tudom, hogy ez valóban újdonság-e vagy mmi.
De úgy tűnik, OEM Milan skuk megjelentek a neweggen.
[link]
(Egyébként más tálcás termékek is egyre gyakrabban magyar áruházakban is.)

Gondolom, ez azt jelenti, hogy a kínálat kezdi meghaladni a keresletet. Persze azt nem tudjuk, hogy a kínálat ugrott-e meg, vagy a kereslet esett vissza. Mindenesetre azért egy áreső jól jönne.

Egyébiránt ha a neweggen lehet kapni tálcás Milánt, akkor hogy lehet a 8-10 hetes szállítási idő szerverre az AMD hibája?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6516) S_x96x_S válasza Petykemano (#6515) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyébiránt ha a neweggen lehet kapni tálcás Milánt,
> akkor hogy lehet a 8-10 hetes szállítási idő szerverre az AMD hibája?

(csak) ebből még nem sok mindenre lehet következtetni.
( mert az is lehetséges, hogy a Newegg ezt még 6 hónapja rendelte meg és csak most érkezett meg )
De mindenesetre jó jel és reménykedem.

Azért ránéztem, a geizhals.de + epyc + milan -ra is;
és azért már itt is látszanak :K
( de emögött is lehet több hónapos rendelési történet )

3 másodpercig még el is gondolkodtam a 8 magoson.
"AMD Epyc 72F3, 8C/16T, 3.70-4.10GHz, tray" -en,
de ~2700 EUR :O
(licenszelt szoftverre ideális, mások nem kapkodnak érte)

- amúgy a mindfactory-n is kapható - ami szintén jó jel
- Ha 1 hónap múlva is elérhetőek, akkor tényleg trendforduló.
- A Milan-X -et még nem látom; remélem azok is feltünnek majd.

edit:
Amúgy meg az is lehet, hogy a nagy ügyfelek már a ZEN4-es rendelésükre várnak és a sima Milan -ra visszaesett a kereslet
( osborne hatás ) :R

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6517) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(piac) STH - Intel Sierra Forest the E-Core Xeon Intel Needs
kommentjeim amd-s nézőpontból:

"...Sierra Forest is using its efficient cores, which currently fit roughly 4:1 in the space of its performance cores," ...
És ez a 4x magnövekedés a ~56 P -core -t felszorozva már 224 core -t jelent!
úgyhogy az AMD-nek is tovább kell növelnie a magszámot.
Az AMD-nél kb 2:1 lehet a ZEN4 és a ZEN4c aránya ..
Lehet, hogy a ZEN5 és a Zen4c -nél már 4:1 lesz ???

"...Intel is taking a page from the AMD playbook and is moving to a new chip design with Granite Rapids. .."
Az Intel is a chiplet-es moduláris felépítés felé mozog ..
emiatt az AMD előnye elolvadhat ha nem lesz újabb innováció.

"when Intel had superior process technology and higher volumes, Arm could not compete."
... "If Arm is 50% more efficient than x86, then that does not mean it can necessarily fit 50% more cores. Many make this incorrect assumption. The amount of die area dedicated to caches, PCIe/CXL I/O, memory interfaces, and so forth is very large. The above image shows how much is core versus everything else in a chip."
"As a result, the E-core Xeon has a real chance of getting Intel a direct competitor to the Arm solutions on the market, especially since it is now slated for Intel 3 a new process node."

Ez az AMD szempontjából is érdekes.
- egyrészt a Bergamo-val - az ARM-ellen is pozicionálnia kell és az Intellel szemben is.
- "ha" sikerül az Intelnek a megújjulás ( fejletteb node-okkal ) akkor az Inteles gyártási volumennel az AMD nehezen rivalizálhat; és ebben az esetben a "specializáció" lehet egy jó startégia az AMD-nek.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6518) carl18 válasza Petykemano (#6510) üzenetére


carl18
addikt

Most olvastam a Zen 4 valóban nagyot léphet előre, de egy dolog van van nagy esély hogy nem lesz olcsó. Ahogy elnéztem már valóban megy pletyka szinten a magszám emelkedés, és ha a raptor lake valóban 16 kis magot fog hozni akkor az AMD-nek is emelnie kell ha versenybe akar maradni.

Szóval én elég nagy esélyt látok arra hogy a 20-24 magig el lesz nyújtva a Zen 4.
Máskép nem lennék abban biztos versenyképes tudna maradni a Raptor-al szemben.

A Golden Cove magok 10% körüli teljesítmény bonuszban részesülhetnek a 13. generációban. + a 16 kis mag, így jelentősen többet fog tudni több szálas teljesítményben.

A Zen 4-még nem használ kis magokat, de mivel muszáj a lépést tartaniuk akkor lehet meglépik hogy az adott generációban lesznek kénytelenek több magok kínálni.

Így teljesen reális hogy a Ryzen 7 (12-16) maggal rajtolt, a Ryzen 9 meg 20-24-el.
Mert akkár mennyire is lesz jó a Zen 4, 16 maggal elég nagy hátrányba volna a 24 magos intelel szemben.

Bár egyenlőre ha valóban csak DDR5 only marad, akkor mondhatjuk a kezdetekbe valóban egy drága platform lesz. És még elég sok minden homályos vele kapcsolatban.
Talán a Zen 4 marad drága, és a Mainstream High end-re céloz.

A Zen 3 meg maradhat piacon, csak talán az árazásán fognak csökkenteni.

4 hónap múlva lehet rajt, kíváncsi leszek mennyit fejlődnek majd.
:R

A Renoir X-re is kíváncsi leszek, a cache vágott Zen2 piacra kerül-e valaha?
Mert AM4-en még elég sok ember tartozkodik.

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6519) S_x96x_S válasza carl18 (#6518) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a Zen 4, 16 maggal elég nagy hátrányba volna
> a 24 magos intellel szemben.

az "elég nagy hátrány" szerintem már-már túlzás ..
- zen4: 32 (Power) thread vs. RaptorLake: 32 (P+E) thread.
- zen4: avx512 vs. RaptorLake: avx2
- TSMC 5+6 vs. 'Intel 7' Process Node
- igpu: RDNA2?? vs. Arc
- ...

vagyis várjuk meg a teszteket,

amúgy (teljesítményileg) "szerintem" fej-fej mellett lesznek
- a programok egy része a Ryzen 7950X -en
- más része a RaptorLake-en teljesít majd jobban.

a cpu árazás és a platformköltség(alaplap+memória)
viszont érdekes helyzetet teremthet és itt sokkal problémásabb lesz az AMD helyzete mivel kisebb a mozgástere ..

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6520) carl18 válasza S_x96x_S (#6519) üzenetére


carl18
addikt

Kicsit számolgattam, azért az nem semmi egy 1X gracemont mag majd nem 500 pontot kap cinebench R20 alatt.

Csináltam egy pár számítást, hogy ha a teljesítmények emelkednek valszeg mi kerülhet a piacra. A Raptor Lake pontjait egy biztos a 16 Gracemont mag elég szépen megfogja dobni.

Bár ja várjuk meg a teszteket, és meg látjuk a való életbe melyik gyártó mit fog produkálni.
Talán egy biztos az AM5 nem lesz olcsó, de alaplap se memória se cpu terén.

Bár lehet megint olyan lesz a Launch mint a Zen 3 idejében. Ha nagyon bíznak magukban, és tudják hogy mindent eladnak. Akkor a 6/12 szálas Zen 4 se fog 300 dollár alatt rajtolni. :F
Idén úgy is fény derül mindenre, szerintem az AM4 még a Am4-et nem fogja eldobni. Mert mint budget platform továbbra is meg fog maradni. Aztán a Zen 3-at még lehet 7 nanométeren gyártani.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6521) Petykemano válasza S_x96x_S (#6511) üzenetére


Petykemano
veterán

MLiD szerint a Zen5 1 éven belül követi a Zen4-et. [link]

Én ezt még mindig elképzelhetetlennek tartom legalábbis abban a formában, aminek eredetileg a Zen5-öt gondoltuk:
Egyrészt úgy volt, hogy a Zen5 N3-on készül. De hogy lesz ahhoz az AMD-nek hozzáférése 2023-ban, amikor még az Apple se gyártathat rajta, mert még kész sincs? Persze nyilván ez pénz kérdés, de hol van az AMD az Apple-től?

Másrészt A zen5-ről eredetileg azt mondta Mike Clark, hogy "going wider"
Gondolom ez azt is jelentheti, hogy ahogy a Zen->Zen2->Zen3 egy ground-up design volt, úgy feltételezem, hogy a Zen3->Zen4->Zen5 is egy gound up design lehet.
Persze nem állítom, hogy nem mehetnek jobban a dolgok a tervezettnél, de akkor is sokkal hihetőbbnek, realisztikusabbnak gondolnám, ha a Zen5 nem N3-on készülő vadiúj design lenne, hanem "csak" egy N4 (design compatible with N5)-en készülő ráncfelvarrás, ami a "low-hanging fruit" jellegű fejlesztésekkel "befejezi" a Zen4 designt.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6522) Petykemano válasza S_x96x_S (#6516) üzenetére


Petykemano
veterán

> Amúgy meg az is lehet, hogy a nagy ügyfelek már a ZEN4-es rendelésükre várnak és a sima Milan -ra visszaesett a kereslet

Ilyesmire gondoltam én is.

"És ez a 4x magnövekedés a ~56 P -core -t felszorozva már 224 core -t jelent!
úgyhogy az AMD-nek is tovább kell növelnie a magszámot.
Az AMD-nél kb 2:1 lehet a ZEN4 és a ZEN4c aránya ..
Lehet, hogy a ZEN5 és a Zen4c -nél már 4:1 lesz ???"

Bár az Intel ugye készített Atom magos megoldást SMT4-gyel, de legalábbis az eddigi "E" magok nélkülözték az SMT-t. Elméletileg tehát a 224 mag az 224 szálat is jelent.

A Bergamo esetén nem volt szó olyan pletykáról, hogy az AMD kivette volna az SMT-t. Én továbbra is elképzelhetőnek tartom azt a wccf cikkben ismertetett megoldást, hogy az L3$ átkerül V-cache-be és az L3$ helyére egy másik Zen4 magot építenek be úgy, hogy a két Zen4 mag osztozik 1MB L2$-en. Figyelembe véve, hogy addigra akár több szintű is lehet a v-cache, nem biztos, hogy ez L3$ terén visszalépést jelentene, miközben meglehetősen sűrű. A megosztott L2$ biztos jelent némi regressziót IPC terén többszálas felhasználás esetén, de hát ugyanez megtörténik akkor is, amikor a frekvenciából kell visszavenni.
Mindenesetre eddig nem volt szó arról, hogy le lenne SMT képes a Bergamo, úgyhogy az ott valójában 256 szálat jelent majd.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6523) Petykemano válasza carl18 (#6518) üzenetére


Petykemano
veterán

> Szóval én elég nagy esélyt látok arra hogy a 20-24 magig el lesz nyújtva a Zen 4.
> Máskép nem lennék abban biztos versenyképes tudna maradni a Raptor-al szemben.

Én is látom esélyét egy 24 magos sku-nak, de nem 3db Zen4 chiplettel megvalóstva, hanem egy Zen4 + Zen4c(loud)/D(ense) chiplettel.

Ha a Raptor Lake nagyon verné a 16 magos Zen4-et MT-ben, akkor még mindig ki tud hozni Threadrippert az AMD. Erre is van nyitott opció, ugyanis pletykálnak "kis Genoa" platformról.

Valószínűleg az AMD is tudhatja, hogy a 2(x2) csatornás AM5 és a 12(x2) csatornás Genoa közé kellhet valami és ha már van valami, akkor azt ne a böszme nagy Genoa IOD-ból kelljen vágni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6524) hokuszpk válasza Petykemano (#6523) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Én is látom esélyét egy 24 magos sku-nak"

mennyibe tartana odatenni egy Zen3 chipletet lekorlatozva mittomen 3.8Ghz -ra ? ott mar szinte termeli az áramot :D
*(c) Chaser or HSM

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6525) S_x96x_S válasza carl18 (#6520) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A Raptor Lake pontjait

A RLK elvileg ( via Videocardz, MLID, friss) a ZEN4 után jön
(szept. vége?) és "between 8 to 15% for single-threaded tests and 30 to 40% for multithreaded"
Ha átlaggal (~35) számolunk az MT-nél is, akkor szerintem nincs olyan túl nagy különbség.
A pár hónapos marketing előnye a ZEN4-nek meglesz és arra a pár hónapra az AMD-é a teljesítmény korona.

Valószínüleg az AMD-nek is vannak "meglepetései" a zen4c mellett
- ZEN4 + RDNA2(3) mélyebb integráció
- ZEN4 + 3D Vcache

de összességében azok az idők, amikor az AMD a budget és a teljesítménykoronát is hordta - véget értek..
Ezután kemény versenyre kell számítani és sürű teljesítménykorona cserére .. amiből remélhetőleg a vásárlók is profitálnak.
( én hiszek a ciklikusságban és abban, hogy 3-4 év múlva már túltermelés és dömping árak lesznek; csak győzzük kivárni )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6526) S_x96x_S válasza Petykemano (#6522) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A Bergamo esetén nem volt szó olyan pletykáról,
> hogy az AMD kivette volna az SMT-t.

cloud esetében az SMT1-nek megvan az az előnye,
hogy az ügyfél 1 vcpu-t is használhat biztonságosan.
(kettébe osztott SMT2-nél nehezebb a cache miatt a biztonság garantálása.)
De ha ez tényleg lényeges az ügyfeleknek, akkor az AMD a Bergamo után meg tudja oldani ..

> hogy a két Zen4 mag osztozik 1MB L2$-en.

ennek kicsi esélyét látom.
Cloud-ban az osztott cache nem célszerű (cache side-channel attacks)
és a cloud matek szerint 2xZen4 MT2 = 4 vCPU vagyis ez a legkisebb mennyiség amit egy ügyfélnek biztonságosan ki lehet adni.

ha az AMD mégis ebbe az irányba megy, akkor még jobban rá kell gyúrni a biztonságra. (pl. L2 cache encrypting)
Mégha az AMD magabiztos is ebben, a Cloud ügyfelek azért a legrosszabbra is felkészülnek és óvatosak és emiatt szerintem nem lennének lelkesek egy ilyen iránynak.
és inkább választják az (Intel) SMT1 -et.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6527) S_x96x_S válasza hokuszpk (#6524) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> mennyibe tartana odatenni egy Zen3 chipletet lekorlatozva

(feltételezés)
szerintem macerás .. és nem lehet könnyen megvalósítani.
Az új i/o die már sokkal gyorsabb belső protokollon kommunikálhat a chiplettel .. és szerintem nem készítették fel a régebbi protokollra
és ha a DDR4-et kidobták, akkor a régebbi infinity protokoll is hasonló sorsra juthatott.

És az RDNA2 integrációnak is sok hely kell ..
viszont
ha a desktop ZEN4-nek az integrált RDNA2 miatt
lesz valami közös cache-szerűsége az io die-ban (szerintem lesz! )
akkor arra később rakható egy 3DVcache is.

az io die már tsmc 6nm-en készül, ami a 7nm tuningolt változata - és emiatt a 3D Vcache-t relative könnyű megoldani.
míg a tsmc 5nm-es chipletre most még nehezebb.

Vagyis én az AMD helyében a RaptorLake launch körül bedobnék egy
extra Vcache-es io-die -os verziónak a demóját,
ami ellopja a show-t a RLK elől.
Ha a CPU "io die cache" és a RDNA3 cache szimbiózisban együtt tud működni ( infinity architecture),
akkor az amd megtarthatja a gaming king címet.

(feltételezés vége)

Mottó: "A verseny jó!"

(#6528) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(gyártástechnológia)
Intel vs. TSMC

A befektetők egy része azért borusan látja az Intel helyzetét ..
bár az Intel kemény fókuszt tesz a gyártástechnológiára és hatalams pénzeket fektet be,
de a befektetett tőke különbsége a TSMC -vel nem csökken, hanem nő, mivel a TSMC mégjobban ráerősített.
2022-ben az Inteles tőkebefektetés mlg mindig csak a ~ 2/3 a TSMC-nek.
-----------
"Intel definitely needs to spend in order to catch up with sector leaders that have captured market share in the past few years. The issue is whether this boosted spending level is even enough to keep up.
Over the last few years, TSM aggressively ramped up spending and has moved far beyond even these higher levels at Intel. TSM just completed a year (not captured on the chart below) where the company spent $31 billion on capex, far exceeding the $20 billion spent by Intel.
While investors are possibly alarmed by Intel ramping up capex to $27 billion this year, TSM just announced plans to spend $40 to $44 billion on capex in 2022. The scary part of the investment story is that Intel is spending all this additional capital and the gap with TSM is expanding.
The Taiwan company could outspend Intel by a massive $17 billion. The gap represents more capital than Intel was spending annually just a couple of years ago. Anybody listening to the Investor Meeting might conclude Intel is guaranteed to catch the manufacturing capabilities of TSM, but the pure spending data suggests the chip giant will fall further behind."
( via seekingalpha )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6529) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#6527) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> io die + 3DVcache

( 2021 nov 8 ; Gerymon55 )
"3D IFC"
https://twitter.com/greymon55/status/1457592130168184834
~ "3D Infinity Cache" :K

ez lehet az AMD titkos fegyvere az RLK - ellen.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6530) Petykemano válasza S_x96x_S (#6526) üzenetére


Petykemano
veterán

Ebben igazad van. (Security)
De a GCP-ben pl én így is ezt látom, hogy újabban már csak 2 magtól lehet bérelni és párosával (kivéve a kifejezetten megosztott erőforrás elnevezésű szolgáltatásnál)
Miért ne emelhetnék ezt tovább 4-re?

Másrészt nem biztos, hogy a bergamo esetén ez nagyobb hátrányt jelentene. Elvégre az ADL esetén is 4db E mag osztozik egy L2$-en.

De az kétségtelén, hogy lehet a cloud iránya az SMT nélküliség.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6531) Petykemano válasza S_x96x_S (#6527) üzenetére


Petykemano
veterán

> ha a desktop ZEN4-nek az integrált RDNA2 miatt
> lesz valami közös cache-szerűsége az io die-ban (szerintem lesz! )
> akkor arra később rakható egy 3DVcache is.

Ha jól emlékszem, a Broadwell esetén (?) volt probléma, hogy a CPU és az IGP között megosztott L3$-t az IGP teleszemetelte, ezért végül az IGP számára az L3$ használatot letiltották. Viszont a 128MB-os eDRAM megfelelt a célnak és a CPU-nak is biztosított 5-10% IPC többletet.

A 3DV-cache-nek (az IOD-hoz kapcsolódó) három szempontból lehet jelentősége:
a) Egyrészt a legtriviálisabb az, hogy egy nagyobb IGP-hez szükséges volna, hogy kompenzálja a mainstream gépek rendszermemóriájára jellemző alacsony sávszélességet. mégis azt gondolom, hogy ez a legkevésbé nyomós érv.
b) Több chipletes megoldások esetén az L4$ segíthet javítani a memóriarlésésen és a több chiplet közötti adatmegosztáson. Ugyanakkor ennek az L4$-nek akkor böszme nagynak és még is böszme gyorsnak kellene lennie, hiszen közvetlenül a CCD-re helyezett 32+64MB-os L3$-shez képest kell előnyt biztosítania
c) Ugyanakkor azt gondolnám, hogy egy L4$ azért mégiscsak előbb-utóbb kötelező lesz. A Heterogén számítás (ide értve az IGP-t vagy az FPGA-kat is) valószínűleg akkor a leghatékonyabb, ha minél integráltabban dolgoznak a részegységek egymásnak átdobálva a vezérlést. Nagyobb adatcsomagok feldolgozásának átpasszolására már most is van megoldás, akkor a GPU/gyorsítónak-nak is van saját memóriája és valahogy történik másolgatás és a nagy adatcsomagon való feldolgozás végrehajtása, majd az eredmény visszakerül a memóriába.
Ehhez képest egy más megközelítés a megosztott memóriacímtér használata és a közös feldolgozás. De ebben pont annyira előnyös/szükséges az adatok elérésének közös cache-ben történő gyorsítása egy CPU és egy IGP között, ahogy azt tudván tudjuk, hogy CPU magok között mennyire számíthat.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6532) Petykemano válasza Petykemano (#6521) üzenetére


Petykemano
veterán

"Things don't seem to be going well for TSMC 3nm, I think Zen5 and RDNA4 are likely to switch to 4nm"
[link]

> TSMC’s N3 process still not looking good. Now there’s a “N3B” variant in addition to previously announced N3E. And multiple tweaks to suit different customers’ needs…
[link]

"I don't know how many times I have to say this Zen 5 can be "3nm" Zen 5 can be 2H 2023 It cannot be both, and it's not even up to AMD, it's up to TSMC, N3 is so shit not even Apple is using it in any of their products, why would AMD use it?"
[link]

Hát így - Zen5@N4 - már elhiszem, hogy a Zen4-hez képest hamar jön.
És ha a Zen5 csak egy ráncfelvarrás, de lényegi képességek terén nem különbözik a Zen4-hez képest (pontopsabban a Zen4c-hez képest), akkor az azt is megmagyarázná, hogy egyáltalán hogy jön össze a Zen5+Zen4c/d (Strix point)

Még az is lehet, hogy az AMD az N4-re való portoláson túl lényeges módosításokat csak az uncore részen hajt végre. Olyanokat mint pl az IGP fejlesztése, IOD fejlesztése, L4$/3DV-cache hozzáadása. Persze feltehetnénk a kérdést, hogy ezt akkor miért hívnánk Zen5-nek?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6533) S_x96x_S válasza Petykemano (#6532) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> TSMC 3nm ...

Ha a jelenlegi 5nm-es ügyfelek nem tudnak tovább menni 3nm-re,
akkor kevesebb kapacitás jut az AMD-nek is.

Amúgy ez az Intelnek is bekavar, mert TSMC 3nm-en terveznek gyártani
( “External N3” )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6534) awexco válasza S_x96x_S (#6533) üzenetére


awexco
őstag

AMD- nek ez nagyon szarul jönne …

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#6535) HSM válasza carl18 (#6518) üzenetére


HSM
félisten

"a cache vágott Zen2 piacra kerül-e valaha"
Réges rég piacon vannak a Renoir-ok, pl. 4600G [link] ... Számomra túl nagy élményfaktort nem jelent a kikapcsolt IGP-s verzió.

#6520 carl18 : "A Raptor Lake pontjait egy biztos a 16 Gracemont mag elég szépen megfogja dobni."
Ezaz, a pontjait. És a valós teljesítményt? Nagyon remélem, inkább azt fogják nézni a tesztelők, mert egyre inkább irreálisnak tűnik pl. a Cinebench általános tempót mérni, mivel egyáltalán nem érzékeny pl. arra, hogy hogyan vannak bekötve a magok. A kis magok ugyanis jóval kevésbé férnek hozzá a memóriához, egy 4-es clusternek volt egy ring megállója az Alderen...

#6524 hokuszpk : Egyébként nem kell hozzá nagy tudomány, itt vannak a Cezanne alapú 5800U-k pl, 15W-ból kihoz 8 magot és elég korrekt teljesítményt. 15W-os mérést most nem találtam, de 24W-ból pl. 3523 pont jön ki Cinebench R20-ban [link] .
Szóval elég kevésből is sokat ki tudnak hozni ezek a magok. Szervereknél a sok IF link vesz el nagyon sokat a fogyasztási keretből egyébként. Lásd pl. a 64 magos 3995WX esetén akár 100W is lehet, 180W-ot fogyasztó magok mellett: [link] .

(#6536) carl18 válasza HSM (#6535) üzenetére


carl18
addikt

Igen, főként inkább az a gond az AMD az i3-12100-as kategóriájába nem dobott még ki semmit. A lassan 3 éves Zen 2-es meg már nem igazán állja meg a helyét, főleg a Renoir X verzió. Ami elég szépen Cache vágott, talán ha a 1600AF 85 doláros árazásába menne.

Azért a raptor lake esetében már a 65 wattos Core I5 is kapni fog 4 "Effiency Core-t"
A kis magokat például simán be lehet majd fogni háttérfolyamatok elvégézsére.
Egyenlőre még csak dísznek vannak benne, mert a játékok most csak a 8P core-t használják.

Talán akkor lesz majd ennek a legnagyobb értelme mikor a játékok is profitálnak a teljesítmény hatákony magokból. De ameddig nincs ilyen cím, addig szerintem teljesen fölösleges rá beruházni.

:R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6537) HSM válasza carl18 (#6536) üzenetére


HSM
félisten

És ahogy szó volt róla, jelenleg nem is nagyon érdemes várni i3 ellenfelet, mivel az AMD jelenlegi lapkáival az nem fedhető le gazdaságosan. :)

Ami a Raptor Lake i5-öt illeti, az elmélet nagyon szép a kis magokkal, a gyakorlatban viszont egyáltalán nem biztos, hogy széleskörűen támogatott és jól működő lesz a dolog. :N

Az "efficiency" az az én olvasatomban úgy értelmeződik, hogy így "hatékonyabban" tudnak nagyobb számokat írni a dobozra. ;] Mennyivel jobban fest a K-s i5-nél, hogy 10 mag, nem csak 6? :P

(#6538) carl18 válasza HSM (#6537) üzenetére


carl18
addikt

Hát akkár hogy nézzük azért a 12600K és az 5600X azonos árban mozog idehaza.
De ha megnézzük Multi Thredban már nem el hanyagolható az előrelépés, mert jelentősen többet produkál az új generációs intel.

Nyilván biztos van egy marketing szerepe is, mert ahogy mondod 10 mag van a dobozba 6 helyet és az ár is azonos. Bár tény és való a Zen 3 is elég rég rajtolt, így mondhatjuk nem teljesen fair összehasonlítási alap.

Bár ahogy elnézzem az AMD gépezetébe több helyen is becsuszott a hiba.
Elméletileg ez a készlet hiány nem volna, ha a Global Foundries elkésziti a 7 nm-es gyártási lehetőséget. De mikor kiderült felhagynak vele, akkor az AMD egyetlen lehetősége a TSMC maradt. És apránként tudnak jobb gyártási kapacítást foglalni, úgy látszik a helyzet nagyon lassan fog változni.

Azért egyenlőre Zen 3 helyzetét több helyen is limitálják, a szerver procik, új generációs konzolok és RNDA 2-es videókártyán szinten a TSMC műhelyében van gyártva.
Talán mikor jön a 5 nm-es Zen 4 már cseppet javul a helyzet, nyilván egy jó darabig még a Zen 3 is gyártásba marad.

Bár ez függ attól is milyen különbség lesz teljesítmény/árazás alapján a Zen 3-4 között.

Itt lehet mondani mindent az intelre, de az új Golden Cove magok gyakorlatban már valóban szépen teljesítenek. Erre már nem lehet azt mondani, hogy rosszul sikerültek.

A 12400F legalább olyan jól teljesít mint a 5600X, szóval az intel végre kezdi felvenni a versenyt.

Az AMD-nél jelenleg a gyártási kapacítás a legnagyobbb probléma, és ha szerver procit gyárt a vörös oldal akkor nekik nem is lesz hosszú távon céljük hogy a Zen 3-ból jelentős készlet legyen raktáron. Mert így is úgy is keresnek, majd piaci részesedést veszítenek.

De majd meglátjuk, várunk pár hónapot és kiderül melyik gyártó mivel teriti le az évet.

Bár hiába lesz Zen 4, az biztos a Zen 3-hoz hasonló árakat fogunk látni.
Így a végén oda jutunk több-több évig az intel fogja vinni a Budget platform díjakat. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6539) HSM válasza carl18 (#6538) üzenetére


HSM
félisten

"a 12600K és az 5600X azonos árban mozog idehaza"
Idehaza. ;) Egy ismert német webshopban pl. 279€ az 5600X, és 298€ a 12600K. Egyébként szerintem érdemes a teljes platform költséget nézni, az megint javít picit az 5600X ár/érték mutatóján. AM4-ből 60€-ért kapsz használható belépő lapot, s1700-ra ez inkább 120€ nagyságrendje ugyanitt. Gyakorlatilag a lapon megspórolt összegből már ki lehet pótolni az 5600X-et egy 5800X-re (358€), az szerintem egy igen jó játékos CPU, bőven méltó ellenfél a 12600K-nak.
De egyébként olcsó alternatívának ugyanitt kapható az 5600G 224€-ért, az olcsó lappal még kedvezőbb áron kijön, mint egy 12400F-es konfig és egy bőven használható GPU-t is kapsz mellé, persze, nyilván azért lassabb is CPU-nak. :) De azt nem mondhatjuk, hogy nincs miből választani, van pár jó ajánlat továbbra is Ryzen fronton.

"De ha megnézzük Multi Thredban már nem el hanyagolható az előrelépés"
Itt azért hozzátenném, hogy azért nem mindegy, milyen programban. Ugyanúgy, ahogy a több CCX-es Ryzenek, úgy az új P/E magos CPU-k esetén sem feltétlen jó ötlet pl. a Cinebench eredményből kiindulni, ami sok sok évnyi optimalizálás után tart ott, hogy egyáltalán nem érzékeny az ilyesmikre.

Egyébként azzal teljesen egyetértek, hogy az új P-magok nagyon jók lettek. :K
A "nagyon budget" kategóriában szerintem az i3-12100-nak sokáig nem lesz ellenfele, jól sikerült és olcsón is gyártható a defektes i5-ökből. :D

[ Szerkesztve ]

(#6540) Petykemano


Petykemano
veterán

3D Vcache - érdekes olvasmány

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6541) -FreaK- válasza Petykemano (#6540) üzenetére


-FreaK-
veterán

Ez tényleg érdekes volt, csak még jobb lett volna ha a végén megemlítik, hogy mikor jön és mennyiért :)

Mekkora fogyasztásnövekedésre lehet számítani amúgy a sima 5800x-hez képest?

(#6542) Petykemano válasza -FreaK- (#6541) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez remek kérdés.
Bármi IS lehet.
Nemrégiben olcsóbb lett megint az amazonon az 5800X, megjelentek a Vermeer tálcás termékek és a Milan is. Van némi mozgás, ami arra utalhat, hogy magasabb lehet már az ellátottság Zen3-ból, mint az igény. Persze nem tudni, hogy a dolog hátterében nagyobb kapacitás, vagy kisebb megrendelésszám állhat-e és ha utóbbi, akkor ahhoz köze lehet-e annak, hogy esetleg a vevők már a Genoá.-ra várnak, vagy esetleg már szállítják is.

Ez eredményezhet árcsökkentést a közeljövőben, valamint esetleg az 5800X3D megjelenését.

De az is lehet, hogy utóbbira az igény még mindig nagyon magas, így amennyire lehet elhúzzák a termék formájában való megjelentetést és ha az előállítási költsége tényleg olyan magas, mint egyesek sejtik, akkor az is lehet, hogy elhúzzák egészen addig, míg meg nem jelenik a Zen4 is, azt remélve, hogy akkor már a Zen3D a kutyát se fogja igazán érdekelni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6543) S_x96x_S válasza Petykemano (#6540) üzenetére


S_x96x_S
őstag

(#6544) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(trend/versenytárs) nem tudom, hogy a maginflációnak hol lesz a vége,
de az Intel 40 magos desktop cpu-ja érdekes lesz.
"Arrow Lake-S Desktop CPUs
will rock up to 40 cores (8 P-Core & 32 E-Cores)"
( via wccftech/AdoredTV )

hasonlót az AMD oldalról összerakni
"jövőre" csak 3 chipletből lehet.
1xZEN5(8c) + 2xZEN4D(16c) == 40 core

2024-re várható az ArrowLake és ez talán már a ZEN5 utáni generáció

Az AMD roadmap-je annyira ködös, hogy azt feltételezem,
hogy az Intel már-már az AMD legjobb forgatókönyvére akar reagálni ..
és dekstop-on az AMD-től már egy 64 magos procit várnak :K

de

a háttérben inkább az Apple "jövőbeli" 40 magos procija lehet,
ami akár 2023-ban is megjelenhet.
"Apple silicon chips built on the 3nm process will feature up to four dies, which would support up to 40 compute cores." ( M3 macrumors)

vagyis +3-5 év és Desktopon 32-64 mag lesz az általános.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6545) carl18 válasza S_x96x_S (#6544) üzenetére


carl18
addikt

hasonlót az AMD oldalról összerakni
"jövőre" csak 3 chipletből lehet.
1xZEN5(8c) + 2xZEN4D(16c) == 40 core

WIII WIIII WIIII ;]

Na így belegondolva ha jövőre tényleg 40 magot dob az AMD? Nem kell nekem ennyi, a fele is elég. De ha valóban ilyen magbőség lesz, akkor lehet meg hagyom még egy darabig az AM4-et és kivárom ameddig ezek a brutál hardverek a piacra kerülnek.

Bár nekem elég volna 6 erős és 8-16 gyenge mag is, arra kíváncsi leszek az AMD megoldása működni fog-e normálisan Windows 10 alatt is? vagy minden gyártó a Windows 11 írányába mozdul.

Egy biztos ha ilyen mértékben és ilyen gyorsan emelik a magszámot, lassan de a játékok is profitálni fognak belőle.

Az AM5 háza táján azért sok-sok lehetősége lesz az AMD-nek játszani a lehetőségekkel.
Például jöhet magába Zen4D 16 maggal, szerintem sok embernek ez is bőven elég volna, bár kezdetleges időszakban az AM5 biztos drága lesz és a DDR5 memóriák is megdobják a költségvetés.

De 2023-ban már jelentősen javulni fognak az árak, és utána sokkal több lehetőség lesz változtatni.

Bár szerintem ha az AM5 még drága is volna, a Zen 3-at még lehet addig árulni ameddig volna rá kereslet. A 5600X 200 dollárért még jó üzlet lehetne, szerintem ha a kereslet csökken az AMD is kénytelen lesz árat csökkenteni. Mert Lassan 2 éves 5600X 100E-ért már olyan jó ajánlat, főleg hogy a 12400F a nyakába lohol. :K

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6546) S_x96x_S válasza carl18 (#6545) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Na így belegondolva ha jövőre tényleg 40 magot dob az AMD?

jövőre talán még nem valószínű - vagy attól függ ...
de a közeljövőben (>=2024 ) szinte már kötelező lesz ha tartani akarja a versenyt.

> szerintem sok embernek ez is bőven elég volna,

kalkulád be az örök elégedetlenséget ..
akkor már az emberek többsége 64 és 128 magról álmodozik ..

> De 2023-ban már jelentősen javulni fognak az árak,

vagy inkább >=2024
és a 4-8 magos procik elég olcsóak lesznek
de a csúcs procikért mindig elkérik a pénzt.

de nem árt tudatosítani:

A procigyártók "elsődleges" célja a pénzkereset (~profit) és nem a játékosok boldoggá tétele. ;]

> erős és gyenge mag ... Windows 10 vagy 11

szerintem: az optimális ütemezéshez kell operációs rendszer támogatás .. és az alapból csak a win11-ben lesz meg.
Lehet, hogy az AMD csinál egy "Buta" gaming mode-ot win10-re is,
de az valami faék egyszerű dolog lesz ..
és a Windows 10 várhatóan csak 2025-ig lesz támogatott.

de ezt elég eldönteni 1-2 év múlva, hogyha a 40 mag kézzelfogható lesz.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6547) Petykemano válasza S_x96x_S (#6544) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem inkább úgy érdemes nézni, hogy a
8 P-Core & 32 E-Cores = 48 thread

Ehhez képest 2 chipletből összerakható:
1xZEN5(8c) + 2xZEN4D(16c) = 48 thread *

* Ha a cloudban esetleg le is tiltják az SMT-t, mainstream desktop esetén már csak nem

Arra persze számítani kell, hogy a Zen5 valójában csak N4-en fog készülni és a Zen4D is legjobb esetben azon, míg a 40 magos harmadik generációs Apple proci N3-on. **

** Ez persze az a forgatókönyv, hogy a TSMC N3-mal kapcsolatos híresztelések végül majd nem bizonyulnak igaznak, vagyis nem bicsaklik meg a TSMC. Jelenleg azt rebesgetik, hogy na akkor itt a nagy lehetőség, hogy az Intel és a Samsung lehagyja a TSMC-t. Amennyiben a TSMC fűbe harap az N3-mal, akkor elképzelhető, hogy nem lesz annyival jobb az ott készülő Apple chip, mint amilyen különbséget most látunk a kiváló N5-ön készült esetében.

Szerintem nem lesz egyébként jövőre 40 mag mainstream desktopban. Amennyiben az Apple tényleg ledobna egy 40 magos Mac Pro-t 1-1.5 éven belül, akkor azt az AMD szerintem Threadripper termékkategóriával kezelné a fent részletezett lehetőségek mentén.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6548) Petykemano


Petykemano
veterán

/Ryzen 5000 @ 300 chipset/

Ha valakinek a figyelmét esetleg elkerülte volna.
Rákérdeztem az egyik forrásomnál a témára, hogy van-e fejlemény és a következőket válaszolta:

"Az AMD nem írja kötelezően elő Zen3-300 párosítást, de aki akarja annak elkészítették a mikrokódot. Szóval innentől az alaplapgyártókon múlik. Az AMD részéről ez lezárt ügy. Azt se bánják, ha nem támogatják, és azt se, ha támogatják, minden partner döntse el maga mit szeretne, a technikai hátteret megcsinálták hozzá.
Azért nem lehet ezt nagyon egyértelműen keresztül vinni, mert nincs elég hely az egyes alaplapok SPI ROM-jában. Tehát kényszeríteni egy alaplapgyártót nehéz arra, hogy tervezzék át jelentősen a BIOS-t, csak a Zen3-300 párosításért. Szóval ebből kötelező érvényű dolog biztos nem lesz."
[link]

A kontakt arra is válaszolt, hogy elméletileg lehetséges volna-e 300-as chipseten támogatni a Zen3D-t:
"Ha úgy döntenek, akkor el, de kétlem, hogy sokan döntenének úgy." [link]


Folyamatosak a hírek, miszerint a DIY piacon az Intel részesedést szerez. Csapataink harcban állnak, a média nyomás alatt tartja az AMD-t, hogy biztosítsa a szükséges információáramlást. A piacok idegesek. [link]

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6549) carl18 válasza S_x96x_S (#6546) üzenetére


carl18
addikt

Igen, nyilván minden a profit körül alakul. Nyilván az AMD esetében sokat fog számítani mekkora készletet tud gyártani TSMC háza táján.

A Zen 3 már elég régóta piacon van és még mindig elég szépen tartja az árát.
Ebből ki indulva az AMD azóta se tudta utolérni magát, na meg ott vannak az új generációs konzolok amiket szintén a TSMC 7 nanométeres gyártása szolgál ki.

Úgy olvastam az AMD ott kurva el hogy a Globen Foundriesre rakott mindent, a Zen 1-Zenplus esetében még működött is a dolog. De mikor anno elkaszálták a 7 nanométeres fejlesztést azt rakba be a keresztett. Mert kénytelen volt az AMD TSMC-hez fordulni, de mivel ott a készletek nagy része foglalt volt nem is volt esélye jelentősen nagyobb részesedést foglalni.

Szóval ezeket több évvel előre lefoglalják, egy biztos idén azért jelentősen nagyobb készletet tud produkálni mint tavaly. De majd a kereslet-kínálat árazása alapján úgy is látjuk ha jelentősen nagyobb lesz a készlet. Mert az árazása is elkezd zuhanoba indulni.

Szerintem még jó darabig elég lesz játékra 6-8 erős mag, nem szabad a a magszám sokaságától se ámulatba esni. Mert belegondolunk az i3-12100F is megmutatja, a magonkénti teljesítmény legalább olyan fontos.

Például gamingra lehet jobban jár az ember 4 erős maggal mint sem 6 gyengébbel.
Bár ez alkalmazás függő is, minden esetre a fejlődés beindult.

Bár az AMD megoldására kíváncsi leszek, a Zen 4D például kap SMT támogatást?
Annyit tudok hogy finomhangolás lesz hatákonyságra kihegyezve, kicsit kevesebb órajel és cache a hatékonyabb gyártás érdekében. Több mag kisebb helyen is elférjen, egy biztos az AMD megoldása számomra is szimpatikusabb lesz.

A Zen4D Magában 16/32 már ütöképes konstrukció, és ha ez még kap 6/12 szál Zen 5-ös magvat, már teljesítmény lesz a javából. A fő kérdés mind ezt milyen áron kinálja az amd, meg hogy a DDR5 árazása milyen mértékben csökken.

Én például pont azt néztem számolgattam, hogy mivel az informatikában úgy is minden elavult. Nem éri meg jelen esetben olyan magokat megvásárolni, amiket ki se használ az ember.

Például egy dologba biztos vagyok hogy a 5950X-et reggelire meg fogja enni a Zen5+Zen4D Hibrid kialakítása.

Még arra is látok esélyt hogy a Zen 5 magába 6/12 szálal beérje a jelenenlegi 5950X-et natív teljesítménybe. :R

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6550) S_x96x_S válasza carl18 (#6549) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Úgy olvastam az AMD ott kurva el hogy a Globen Foundriesre
> rakott mindent,

hol olvastad?
mert szerintem Lisa Su a maximumot kihozta a dologból..

A szétválás (AMD-GF) után a szerződéses röghöz kötöttséget egyre inkább átalakította / leépítette és folyamatosan nézték az alternatívákat.
és a TSMC-vel az ATI felvásárlása óta megvolt a laza kapcsolat.
"How AMD Left GlobalFoundries for TSMC"
https://meet-global.bnext.com.tw/articles/view/47591

> De mikor anno elkaszálták a 7 nanométeres fejlesztést azt rakba
> be a keresztett. Mert kénytelen volt az AMD TSMC-hez fordulni,

pont fordítva ..
inkább az AMD döntése - kaszálta el a GloFo 7nm-es terveit.
mivel az AMD a 7nm-t MÁR kezdetektől a TSMC CLN7FF-re tervezte.

2018aug27: "GlobalFoundries Stops All 7nm Development" "Keep in mind that AMD’s first 7 nm product was designed for TSMC’s CLN7FF from the beginning, so the company did not bet on GF’s 7LP in late 2018 anyway, and no rush with the manufacturing technology was needed for GF’s key customer."

és még 2018novemberben az AMD publikusan is bejelenti a chipletes 7nm-es Rome- ot, (TSMC’s 7 nm )
Az is lehet, hogy a Chipletes ötletet a TSMC mérnökei adták.

----------------
időrendi sorrend a prohardver cikkei alapján:
1.) 2018-05-03|Abu "Még idén leszállítja a 7 nm-es Zen 2 mintáit az AMD" " A pletykák szerint az AMD a processzorok esetében nem a TSMC, hanem a GlobalFoundries 7 nm-es node-jára épít, "
2.) 2018-08-28|Abu "Lelövi a 7 nm-es fejlesztéseit a GlobalFoundries"
3.) 2018-11-06|Abu "Nagyban épít a 7 nm-re az AMD"
-----------------

és ha visszaszámolsz, akkor már 2016 közepén-végén elkezdődhetett a tervezgetés az AMD és a TSMC között.
mert 2016 augusztusban módosították a GloFo és az AMD szerződését,
ami lehetővé tette az AMD-nek a legális "polygámiát" és a chipletes technológia megfogantatását a TSMC-vel.

2016: ""The five-year amendment further strengthens our strategic manufacturing relationship with GLOBALFOUNDRIES while providing AMD with increased flexibility to build our high-performance product roadmap with additional foundries in the 14nm and 7nm technology nodes," said Dr. Lisa Su, AMD president and CEO. "Our goal is for AMD to have continued access to leading-edge foundry process technologies enabling us to build multiple generations of great products for years to come.""

2014-ben Lisa Su lett a CEO .. és már rögtön a TSMC-vel kezdett flörtölni, és amint alkalom adódott meg is lépte .. :K

rafinált nő ..

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.