Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6051) S_x96x_S válasza HSM (#6048) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> 16GB-os gépek nagyon hamar korosodnak majd."
> Most is alig van mainstream "végfelhasználói" program, ami 16GB-nál többet kér,

nem lehet tudni, hogy milyen gyors lesz a váltás ..
valamint mindenkinek mást jelent a "korosodás";
valaki csak 1-2 évre vesz gépet, valaki meg 8-10 évre szeretné ..

de szerintem már APU-ban kell gondolkodni.
és a GPU + CPU összesített - közös memória felhasználás a lényeges.

A PS5-ben jelenleg is 16GB -os egységes memória van,
ha azokat a játékokat elkezdik átportolni PC-re,
akkor azoknak kb >=20GB gép kell ..
( mert a Windows11 extra 4GB-ját ( ~ overheadjét) is hozzá kell számítani )

Persze a Gen5 - CXL.mem korszakban - már lesz szabványos memória növelési lehetőség
és valamikor ez is lejön consumer szintre.

A nyomás szerintem a mobiltelefonok felől jön ..
Jelenleg is lehet venni már egy "egyszerű" - 12GB RAM -os mobiltelefont ~ 150e Ft -ért
és persze már 16GB RAM-os telefon kapható. ~ 290e FT
( 8 magos Qualcomm Snapdragon 888+ 5G processzor, 16 GB RAM, 512 GB belső tárhely )

És 2-4 év múlva a Qualcomm megcsinálja az új Nuvia magokkal a zsebben hordható - telefon+ pc kombót - 32GB RAM-al
amit csak dokkolsz otthon vagy a munkahelyen.
És a CXL-nek hála .. a dokkoló a CPU magokat és memóriát is megduplázza ..

Szóval 6-7 év múlva már kevés lehet a mostani 16GB ram ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6052) Petykemano válasza HSM (#6048) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát ha cinikus akarnék lenni, azt idézném, hogy a "640KB-nak bárkinek elégnek kell lennie" mondás tapasztalata. Tényszerűen, vagy kőbe vésve semmi, ez csak az én elgondolásom.

Én egyébként nem arról beszéltem, hogy mennyi most az egy desktop gépbe betömhető RAM maximális mennyisége, hanem hogy mennyi - értelemszerűen az újonnan üzembe helyezett gépek - módusz RAM kapacitása. A mainstream "végfelhasználói" programok fejlesztése során feltételezésem szerint a különböző RAM kapacitások penetrációját talán figyelembe veszik. Ha azt látom, hogy emelkedik a magasabb RAM kapacitás penetrációja, akkor lehet spórolni azon fejlesztési időt, hogy beférjek-e valamekkora ram kapacitásba, vagy lehet kényelmesebben terpeszkedni, hogy gyorsabb legyen a szoftverem.

Nyilván ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy egyetlen mainstream "végfelhasználói" program többet igényelne 16GB ramnál, hanem azt, hogy ha nyitva van neked kétféle böngészőt, 20-25 füllel, meg még szövegszerkesztő, excel 2-3 táblával, stb, akkor ezek elférnek-e kényelmesen, vagy elkezd swappelni a rendszer.

De természetesen semmilyen törvény vagy szabály nem írja elő, hogy mondjuk 2022 július 17-től kezdve a 16GB már nem lesz elég. Nyilván van aki ma is 8GB vagy akár 4GB-tal használ valamilyen gépet. Lehet, hogy még büszke is. Szerintem ma már a 8GB éppenhogy csak elég (kevés), könnyen, gyorsan elfogy és aztán jön a swappelés, amivel együtt lehet élni, meg persze be lehet csukogatni a füleket, tehát lehet odafigyelni, csak kevésbé komfortos és azt gondolom, hogy ha DDR5-tel megugrik az újonnan üzembe helyezett gépek RAM kapacitása, akkor ez rövidesen (2-3 év leforgása) meg fog történni a 16GB-tal is.

#6051 S_x96x_S
Jó, persze a felhasználás nem mindegy. Ha csak arra kell egy noti, hogy befizesd rajta a számláidat, vagy elolvasd rajta a népszabadságot, akkor lehet, hogy egy 10 éves 4GB-os gép is elég.

Én direkt nem akartam játékokat példaként hozni, egyrészt mert halvány fogalmam sincs, hogy milyen játéknak milyen RAM igénye van, másrészt mert arra könnyen rá lehet fogni, hogy az nem mainstream felhasználás.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6053) HSM válasza S_x96x_S (#6051) üzenetére


HSM
félisten

A PS5 jogos pont, ugyanakkor PC-re is jön a DirectStorage Api, ami komolyan besegíthet. A win10 sem eszik amúgy meg 4GB-ot, ez is még javulhat, de legrosszabb esetben is 32GB még nagyon sokáig overkill lesz szerintem a "mainstream" usernek otthonra.

A mobilokban lévő rengeteg ram amúgy nem feltétlen fog bármi igényt generálni PC oldalon. 6GB ram van a mostani telefonomban (szűk 3 éves akkori felsőkategória), nem hiányzik belőle több, pedig eléggé power userként használom. ;) Gondolom, jól mutat a terméklapon 12GB, de hogy mi értelme... :N

"telefon+ pc kombót - 32GB RAM-al
amit csak dokkolsz otthon vagy a munkahelyen.
És a CXL-nek hála .. a dokkoló a CPU magokat és memóriát is megduplázza .."
Szerintem szálljunk vissza a földre a rózsaszín álomvilágból. :P Hiszem, ha látom. Nekem ez nem tűnik jól megvalósítható realitásnak.

#6052 Petykemano : "akkor lehet spórolni azon fejlesztési időt, hogy beférjek-e valamekkora ram kapacitásba"
Persze, lehet valamennyit, de 16GB kapacitásból így sem lesz 32. :)

"ha nyitva van neked kétféle böngészőt, 20-25 füllel"
Itt a probléma, hogy nem zárogatják be a nem használt füleket, valamint, hogy a Chromium minden lapot kb. saját böngészőmotorral futtat. :)

Tehát az én meggyőződésem, hogy attól, hogy az átlag gépbe könnyű lesz 32GB ramot rakni, nem fogja maga mögött vonni az igények gyors emelkedését. Itt is érvényes, hogy minél több ramod van, annál kevesebbet nyersz újabb hozzáadásával, pl. a 4GB-ról 8GB-ra bővítés is azért olyan durva előrelépés, mert miután az OS és egyéb gyorsítótárak megesznek kb. 2GB-ot, már egyáltalán nem mindegy, hogy 2GB maradt szabadon, vagy 6. :) A 8-ról 16-ra váltásnál is még viszonylag sokat nyertél. A 32GB már ennyit szvsz nem fog hozni az átlag usernek még évekig. Persze, szoftveres oldalon mindent 'el lehet kellőképpen rontani', élénkítendő a userek fejlesztési kedvét. ;] De én most a műszakilag indokolt ram méretet vettem figyelembe, szigorúan nem számolva bele az intenzív swappelés lehetőségét, mert az erősen rontja az élményt és hatékonyságot.

[ Szerkesztve ]

(#6054) S_x96x_S válasza HSM (#6053) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A 32GB már ennyit szvsz nem fog hozni az átlag usernek még évekig.

ha van fizetőképes kereslet .. akkor lesz rá kínálat.
És ne becsüld le a memóriagyártók piszkos trükkjeit ...
amikor extrém memóriaigényes játék fejlesztéseket szponzorálnak.

amúgy nincs értelme "átlag" userben gondolkodni.
Ez olyan mint az orvostudományban az átlag-beteg.
( akinek 1 heréje és 1 melle van )

>Tehát az én meggyőződésem, hogy attól, hogy az átlag gépbe könnyű
> lesz 32GB ramot rakni, nem fogja maga mögött vonni az igények gyors
> emelkedését.

ne az utolsó 10 év alapján projektálj
főleg mert az Intel miatt egy helyben topogott a pc ipar ..
és nagy előrelépés nem volt.

és a következező pár évben az Apple határozza meg nemcsak a software, hanem a hw trendeket is.
és ők elég feszített tempót diktálnak ..

Szerintem a Gen5/CXL5 ; az ARM térnyerése miatti verseny és a XILINX beintegrálása miatt a következő 10 év hullámvasút lesz ..
Aki megint egy 10 éves langyosvizes ciklusra tervez,
az koppani fog.

> de legrosszabb esetben is 32GB még nagyon sokáig
> overkill lesz szerintem a "mainstream" usernek otthonra.

egyes "mainstream" repülőgépszimulátorosoknak
már most kevés lehet.

Microsoft Flight Simulator
- minimum gépigény : 8GB RAM + (+2GB VRAM ) ~ 10GB
- ajánlott gépigény: 16GB RAM + (+4GB VRAM) ~ 20 GB
- ideális gépigény: 32GB RAM + (+8GB VRAM) ~ 40 GB

persze ez egy leegyszerűsítés .. mivel egyesek szerint ..
csúcs GPU-hoz.. akár 64GB memória is elkell
64GB RAM + 24GB VRAM ~ 88GB RAM
"""
The 3090 ships with 24GB VRAM and if you fill it with buffer data or textures, you’ll certainly also duplicate a large amount of the VRAM buffers in RAM, and there you are: with 32GB RAM you probably really don’t have enough room to fit both the buffer data copy in RAM and the game working set!

Conclusion: everyone with a 3090 might really benefit from 64GB and this might even be the minimum recommended amount of RAM to use with a 3090.
"""

Mottó: "A verseny jó!"

(#6055) HSM válasza S_x96x_S (#6054) üzenetére


HSM
félisten

"Aki megint egy 10 éves langyosvizes ciklusra tervez,
az koppani fog."

Én csupán azt mondom, hogy attól, hogy a user gépében ott a 128GB ram, még semmi értelme nem lesz, nem lehet majd kihasználni. Mint mikor megjelentek a négymagos processzorok, igen kevés szoftver tudta úgy igazán kihasználni őket. De még mostanság is sokszor előfordult, hogy egy fürge 4-6 magos CPU játékokban pl. gyorsabb, mint egy 18 magos munkaállomás, ami nyers erőben a többszöröse annak.

"- ajánlott gépigény: 16GB RAM + (+4GB VRAM) ~ 20 GB"
Erről beszéltem. 16GB rendszermemória = 16GB. :P

"csúcs GPU-hoz.. akár 64GB memória is elkell"
Képzelem, milyen sok buffer kell még a rendszermemóriából 24GB VRAM mellé. :O :W

(#6056) S_x96x_S válasza HSM (#6053) üzenetére


S_x96x_S
őstag

add2 ..

> a 4GB-ról 8GB-ra bővítés is azért olyan durva előrelépés,

heurisztika:
Dupla annyi maghoz/threadhez - dupla annyi memória kell.

vagyis a memória és a CPU magok száma erőssen összefügg ( korrellál) és a cpu magok száma ... csak nő .. és nő ..
én durván 1-2GB RAM/thread -el számolnék ..(csak a CPU-ra!)
amiből lehet érzékelni a trendet.
( amúgy szerveren én 4GB/thread -el számolok )

tegyük fel, hogy most az i5/Ryzen5 az "arany középút" ..
És az i5 jelenleg: 12thread -16 thread -ig terjed ( Alder Lake )
(pl. Core i5-12600K: 10 cores/16 threads )

És jövőre az Intel a RaptorLake-el tovább emeli a magszámot.
a felső kategórai 16c/24t -ről 24c/32t -re megy fel, a középkategória is tolódik .. És a MeteorLake-en megint várható növekedés.

Vagyis "igény" lesz majd a memóriára ..
Kérdés, hogy fizetőképes kereslet is lesz-e ..

Én nem aggódnék a memóriagyártók helyében ..
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6057) HSM válasza S_x96x_S (#6056) üzenetére


HSM
félisten

"heurisztika:
Dupla annyi maghoz/threadhez - dupla annyi memória kell."
Ez egy rossz heurisztika, mivel ez igencsak alkalmazás/felhasználás függő.
Legyen példának a Cinebench R23. 1-szálon most épp nálam 2327MB ram foglalás, 12 szálon 2460MB. Ebből nem gazdagodnának meg a memória gyártók még egy durvább Epyc mellett sem. :P

[ Szerkesztve ]

(#6058) S_x96x_S válasza HSM (#6055) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a user gépében ott a 128GB ram, még semmi értelme nem lesz,
> nem lehet majd kihasználni.

Ez már a "státusz" szimbólum és a "luxus" területe ..
mint a sport luxusautó .. Ha valakinek egy "valag pénze" van - el tudja költeni.

Amúgy mert pl. ez[1] a 2millás konfig 64GB RAM-al furcsán is nézne ki; [1] "Gamer PC - AMD Ryzen 9 5900X 4,8 GHz processzor, NVIDIA GeForce RTX 3090 24 GB, 128 GB RAM DDR4 memória, 2000 GB SSD "

---

amúgy ha nincs más ..
majd a windows vagy a böngésző kihasználja - memória cache-nek.

-------------

én jelenleg egy mostani beruházásnál egy alapgépnél:
- notebooknál - 16GB RAM ( iGpu igénnyel )
- asztali gépnél - 32 GB RAM -al ( iGpu igénnyel )
számolnék.

A probléma, hogy míg az asztali gép memóriáját jellemzően még lehet bővíteni ( kivéve az új AppleMac )
a notebooknál a bővítési lehetőség lassan már luxus lesz
mert egyre inkább integrálnak mindent.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6059) S_x96x_S válasza HSM (#6057) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Dupla annyi maghoz/threadhez - dupla annyi memória kell."
> Ez egy rossz heurisztika,

azért heurisztika .. mert olyan leegyszerűsített gondolkodási szabály,
ami a legtöbb esetben beválik és jó eredményt ad,
anélkül is, hogy több napot eltesztelgenénk ..

és a heurisztika egy leegyszerűsítés .. nem kell 100%-ban működjön

Amúgy nem alapozhatsz arra, hogy minden program annyira optimalizálva lesz mint a Cinebench R23.

és itt nem az a lényeg, hogy 100 programból találsz egyet,
ami kivétel a szabályra ...
Mert attól még a 100 program "jelentős" részére ugyanúgy igaz marad az állításom.

És amúgy is jobban jársz, hogyha ráhagyással tervezel, mintha szűken.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6060) HSM válasza S_x96x_S (#6059) üzenetére


HSM
félisten

"Mert attól még a 100 program "jelentős" részére ugyanúgy igaz marad az állításom. "
Ezért rossz heurisztika, mert nem lesz igaz. :D Rengeteg program nem is skálázódik akármeddig, elindít max mondjuk 8 szálat és nem is tud többet. A legtöbb program egyébként is csak "worker"-eket indít, amik egy nagy megoldandó feladat részeredményeit számolják. Ehhez egyszer kell a nagy feladatot eltárolni (memória), a szálak már lényegesen kevesebből beérik.

(#6061) S_x96x_S válasza HSM (#6060) üzenetére


S_x96x_S
őstag

én a másik oldaláról nézem a problémát.

> Ezért rossz heurisztika, mert nem lesz igaz.

ez bonyolultabb.
itt mindig az a kérdés, hogy milyen irányba tévedünk (fölé vagy alá) - és ott mi a tévedés ára (költsége).

pl. 2 ősember beszélget a dzsungel mellett - mikor megzörren a bokor.
Az egyik a heurisztikája alapján azt mondja, fussunk - hátha egy oroszlán vagy egy tigris.
A másik viszont a racionalitás híve - és jelzi, hogy statisztikailag 99.9%-ban nem oroszlán vagy tigris ..
viszont ha ez 1000x megtörténik, akkor a racionális ősemberek előbb-utóbb kipusztulnak, és nem lesznek utódai ..
mert van akkora esély, hogy biztosan belefut egy oroszlánba.

Ebben a példában a tévedés ára nagyon nagy.
És az, hogy mi az "igaz" .. az evolúció dönti el a túléléssel.
Ami segíti a túlélést az lesz az "igaz";
még akkor is, ha 99.9%-ban tévedés.

másik példa:
Egy (fiktiv) csóró ismerös felhív és jelzi, hogy kapott ajándékba egy procit és egy alaplapot, mekkora memóriát vegyen bele?
És ha azt mondjuk reflexből - a te heurisztikád alapján - hogy 8GB vagy ha van pénze akkor 16GB;
és utána panaszkodik, hogy az ajándékba kapott 64 magos threadripper a 8GB memórával használhatatlan, mert egyes programoknak a memóriaigénye is megnövekedett ..
akkor itt a tévedésnek nem nagy ára van .. irány a bolt és kell még +3 db 8GB memória stick
De általában a 16,32,64,128,256 magra elég jól működik a heurisztikám.
Több mag -> több memória kell. ( általában )

De a sáv-széleséggel is összefügg.
lásd Threadripperek példája .. -
ahol a 4 csatornás memória - 32 mag felett már eléggé visszafogja a teljesítményt.

A ZEN4-es architektúránál is észrevehető,
hogy az +1 CCD => +1 memória csatorna elvet követik.
Vagyis max 12 CCD -hez már > 12 memória csatornával terveznek.
> Rengeteg program nem is skálázódik akármeddig,
> elindít max mondjuk 8 szálat és nem is tud többet.

más a nézőpontunk és az időbeli perspektívánk
egyik se helytelen, csak más.
Talán te valószínűleg nem telepítesz fel új programokat, beéred a régi 5-10 éve megjelent játékokkal, felhasználói programokkal a következő 5 évben is,
De ha valaki a következő 1-2-3 évben megjelenő programokat is - "élvezhető" szinten használni szeretné,
akkor nem árt a ráhagyás a tervezésben ---> vagyis a fölé tervezés.
Legalább annyira, hogy a bővíthetőséget is végig kell gondolni.
( vagy a bővíthetőség költségét )

https://telex.hu/szorakozas/2021/12/15/lenyugozo-matrix-demo-mutatta-meg-milyen-lehetnek-a-jovo-videojatekai

Mottó: "A verseny jó!"

(#6062) HSM válasza S_x96x_S (#6061) üzenetére


HSM
félisten

"És ha azt mondjuk reflexből - a te heurisztikád alapján - hogy 8GB vagy ha van pénze akkor 16GB;"
Az én heurisztikám, hogy megkérdezem, mire fogja használni a gépet, és mik az elvárásai és anyagi lehetőségei, az elsődleges szempont pedig a felhasználási terület. 8GB-ot legfeljebb netezős/"office" felhasználásra szoktam javasolni, nyilván relatív olcsó gépekbe, arra bőven elég (csak mértékkel a Chromium-al ;] ).

"ahol a 4 csatornás memória - 32 mag felett már eléggé visszafogja a teljesítményt."
Anandék tesztje épp az ellenkező konklúzióra jutott: [link] . :U
De ez szerintem nem igazán kapcsolódik a témához.

"Talán te valószínűleg nem telepítesz fel új programokat, beéred a régi 5-10 éve megjelent játékokkal, felhasználói programokkal a következő 5 évben is"
Fogalmam sincs, ezt a következtetést miből vontad le. Szakmámból kifolyólag nem engedhetem meg magamnak a luxust, hogy ne legyek naprakész szoftver ügyileg.
A saját példám alapján a korábbi kétmagos laptopomon is nagyjából 20GB kellett a kényelmes munkavégzésemhez, a mostani 6-magoson is éppen ennyi kell. Pedig a heurisztikád egészen mást mondana erre.

"akkor nem árt a ráhagyás a tervezésben ---> vagyis a fölé tervezés."
Szerintem ez egy nagyon rossz taktika. Főleg, ha a modern DDR5-ről beszélünk, mostani árakon, amikor kb. negyed millió forint egy 32GB-os kit. [link]
Sokkal előrelátóbb, ha valakinek ma elég 16GB, akkor 16GB-ot vesz, és pár év múlva, ha kevésnek bizonyul, már jó eséllyel ehhez képest gombokért fog tudni venni vagy mégegy kitet, vagy egy egyben nagyobbat, gyorsabbat. :U

[ Szerkesztve ]

(#6063) Petykemano


Petykemano
veterán

Úgy tűnik az AMD is fellőtte a saját - Frontier alapú - kriptovaluta-bányászati központját,
amin mellesleg ki lehet próbálni annak professzionális, HPC, AI, ROCm, gyorsító, stb képességeit.
[link]

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6064) S_x96x_S válasza HSM (#6062) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> "ahol a 4 csatornás memória - 32 mag felett már
>> eléggé visszafogja a teljesítményt."
> Anandék tesztje épp az ellenkező konklúzióra jutott:

értelmezés kérdése;
ahol a szűk keresztmetszet a memória sávszél, ott számít.
ezt irják:
" (c) TR Pro thrashed Threadripper due to memory bandwidth availability. That last point, (c), only really kicks in for the 32c and 64c processors it should be noted. "

> A saját példám alapján a korábbi kétmagos laptopomon is nagyjából
> 20GB kellett a kényelmes munkavégzésemhez, a mostani 6-magoson
> is éppen ennyi kell. Pedig a heurisztikád egészen mást mondana erre.

Nálam ez a "megszokott" ami nem egyenlő az "optimális"-al.
átfedés lehet, de nem ugyanaz a fogalom.

Amúgy valószínüleg erős 16 maggal és 64 GB memóriával
még kényelmesebb lenne ( Gen4-es SSD-vel alatta )

Vagy egy ZEN5-ös procival és Gen5-ös NVMe SSD-vel meg még "kényelmesebb".

de amúgy is pontosítottam feljebb
ezt irtam: "De általában a 16,32,64,128,256 magra elég jól működik a heurisztikám." te meg egy 2 és 6 magos példát hozol.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6065) HSM válasza S_x96x_S (#6064) üzenetére


HSM
félisten

"ahol a szűk keresztmetszet a memória sávszél, ott számít."
Nyilván... :DDD Ugyanakkor így nem áll meg általánosan, hogy visszafogja, hiszen csak néhány specifikus felhasználásban van mérhető különbség.

"Amúgy valószínüleg erős 16 maggal és 64 GB memóriával még kényelmesebb lenne ( Gen4-es SSD-vel alatta )"
Persze, több/erősebb mag mindennek jót tesz, de 64GB rammal éppen semmire sem mennék, egy átlagos munkanapon a 70%-át sem érem el a jelenlegi 24GB ramom maximális használatának. Ugyanakkor egy 16 magos munkaállomást hurcolni lényegesen kényelmetlenebb lenne, mint a mostani 14"-os, 1,5kg-os ultrabookot.
A Gen4 nem hat meg, már rég nem a sávszélesség az NVMe szűk keresztmetszete, sokkal inkább a NAND késleltetése. Maradok a jól bevált Gen3-as Samsung 970 Pro-mnál. ;)

"te meg egy 2 és 6 magos példát hozol."
Gondoltam így is átmegy a mondanivalóm. Ugyanígy igaz lenne 32 magra, mit csinálnék a heurisztikád szerint 128GB rammal?! :DDD Üresen állna belőle állandóan ~100GB, jó befektetés lenne.

(#6066) S_x96x_S válasza HSM (#6065) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>>"te meg egy 2 és 6 magos példát hozol."
>Gondoltam így is átmegy a mondanivalóm.

több mondanivaló is volt ..
pl ilyet is irtam feljebb, ezt is vedd figyelembe:
"én durván 1-2GB RAM/thread -el számolnék .."
E küszöb érték alatt már fontos a memória növelésére is figyelni.
amúgy:
az Autodesk - Arnold: nál kifejeztetten ugyanezt a heurisztikát
(ökölszabályt) emlitik:
"If you know you’ll be using your CPU for rendering, another rule of thumb is installing 1 to 2 GB of RAM per thread of your CPU.
For example, if you have a Ryzen 9 5950X (offering 32 threads), you’d want to have 32-64 GB of RAM."
https://www.cgdirector.com/how-much-ram-do-you-need/

Amúgy szerencsés is vagy mert a régi és új géped is megfelel ennek.
mostani géped: 20GB/12t ~1.6GB/thread
régebbi géped: 20GB/4t ~5.0GB/thread

Szerintem a minimum 1Gb/thread teljesen racionális elvárás - ideális minimumnak a következő pár évre.
Ha -e felett vagy akkor az jó,
de ez alá bemenni kockázatos. ( ~ érhetnek kényelmetlenségek )
2c/4t > min 4GB RAM
4c/8t > min 8GB RAM
6c/12t > min 12GB RAM
12c/24t > min 24GB RAM
16c/32t > min 32GB RAM
32c/64t > min 64GB RAM
vagyis lényegében ez az ideális (~kényelmes) minimum
persze a Windows és más szoftverek igényei ezt is felülirhatják.

Ennek az a lényege a háttérben,
hogy ne a memória legyen a szűk keresztmetszet.

Ha te még erre is ráteszel a "kényelmed" miatt ( 6c/12t -> 20 GB RAM )
akkor nálad nagyon ritkán lesz ez a terület a szűk keresztmetszet.
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6067) HSM válasza S_x96x_S (#6066) üzenetére


HSM
félisten

"de ez alá bemenni kockázatos. ( ~ érhetnek kényelmetlenségek )"
Továbbra is az a meggyőződésem, hogy kellemetlenségek akkor érhetnek, ha ilyen ökölszabályokra bízod, ahelyett, hogy alaposan átgondolnád, és utánanéznél, mennyi ramra is lesz szükség egy adott felhasználásra, különös tekintettel figyelembe véve (és lehetőleg elkerülve) a bővíthetetlen memóriájú konfigurációkat. Én ezzel zárnám is a témát. :R

[ Szerkesztve ]

(#6068) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

várjuk a ZEN3D-t .. de addig is:

AMD vs Intel: Which CPUs Are Better in 2021?
https://www.tomshardware.com/features/amd-vs-intel-cpus

közben az Intel már a válaszcsapásra készül:
"Intel Core i9-12900KS, a direct response to AMD Ryzen with 3D V-Cache?"
https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-12900ks-pre-binned-cpu-with-5-2-ghz-all-core-frequency-allegedly-in-the-works

és a Kínai ZEN klón - ~ pariban van a 5600X -el.
(persze azok dual socketes 8 magosak!!)
It took two Chinese Zen-based Hygon 8C/16T CPUs to beat a real AMD Ryzen 5 5600X

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6069) Petykemano válasza hokuszpk (#5984) üzenetére


Petykemano
veterán

MSI Releases Ryzen 5000/Ryzen 6000 “Zen 3D”Support for B350/X350 Motherboards

Hát ez óriási lenne, ha igaz!
Bár ha jól látom, azt írják, hogy a Cézanne kimarad.

Ami fura, hogy a wccf-es cikkben az B350 gaming pro carbonhoz a 7B00v1JS BIOS van feltüntetve, amiről a múltkor megállapítottam, hogy csak Windows 11 kompatibilitást hozza.

Úgyhogy simán lehet, hogy csak néhány, OEMek által használt B350M alaplap kapja meg a frissítést. Korábban volt arról szó, hogy pár A320 is megkapná pont emiatt.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6070) Devid_81 válasza Petykemano (#6069) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ez eleg durva lenne azert, remeljuk, hogy tenyleg igy lesz :K

Mikor varhatoak ezek a Ryzen 6000-as procik?
Letezik, hogy CES-es bejelentik ugy, hogy egy fel teljesitmeny leaket nem lattunk meg? :B
Mondjuk AMD mostanaban jol megy a tikoktartas :K

...

(#6071) Pakmara válasza Petykemano (#6069) üzenetére


Pakmara
őstag

Hát ezen nagyon meglepődnék. Ha jól rémlik volt egy konkrét megkeresés (igaz ASUS felé) a C6H mobo és Ryzen 5000 support kapcsán. Nemleges válasz jött, akkortájt indult be a bios crossflashelgetés frankeistengyára: Asrock B450 bios Asus X370-re :DDD

(#6072) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

jobb későn mint soha ..
"AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 to launch on March 8, 2022"
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-threadripper-pro-5000-to-launch-on-march-8-2022

Mottó: "A verseny jó!"

(#6073) Devid_81 válasza S_x96x_S (#6072) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Pont linkelni akartam :D :R
Masfel evre Zen3 Desktop release utan vegre...please be the Zen3D :B

[ Szerkesztve ]

...

(#6074) Petykemano válasza Devid_81 (#6070) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem a CES-en bejelentik (Ha jól értesültem, akkor az AMD-nek nem lesz a CES-en eseménye, hanem egy külön eseményük lesz AMD to Host 2022 Product Premiere Livestream Event névvel január 4-én. De ezt most csak azért szőrszálhasogatom, mert felmerült bennem is a kérdés, hogy vajon miért nem CES-hez köthető eseményen történik a bejelentés? Van annak valami időkorlátja? vagy más termékekkel is akarnak villogni, mint ami a CES-re való?)

Szerintem februárban lesz a desktop Ryzen 6000 rajtja
És majd márciusban lesz érdemi elérhetőség.

Ennek persze két feltétele van:
1.) Az Azure cloudban végrehajtott mérések elég impozánsak voltak , 40-50-80%-os előrelépések. De hát én egy kezemen meg tudnám számolni, hogy a bemutatott mérésekhez használt szoftverek közül hányat ismerek. Ez persze lehet, hogy csak egy szubjektív élmény nekem, de amennyiben nem, akkor előfordulhat, hogy a nagyon impozáns eredmények valójában csak egy kisebb (ha nem is feltétlenül szűk) réteget érintenek.Azzal kapcsolatban pedig jelentek már meg szintén mérések, hogy nem minden esetben hasznos az extra L3$.
Oda akarok kilyuladni, hogy elképzelhető, hogy nem lesz olyan brutális mértékű kereslet a szerverpiacról a Milan X-re, mint a Zen4-re lesz, vagy akár a Zen3-ra volt.

Amennyiben viszont ez a feltételezésem nem igaz, akkor könnyen lehet, hogy hónapokig nem lesz elérhető DIY piacon, mert a gamereknek szánt bejelentés egy fedősztory volt és majd jól kiszúrják a szemünket néhány XT változattal és kész.

Ugyanakkor azt gondolnám, hogy ilyen nagy csinnadrattával bejelentett fedősztory eléggé szükségtelen lenne, ha egyébként csak a szerverpiacon tervezték volna érdemben eladni a terméket. A közönség talán némileg csalódott lett volna csak egy XT változattól, de hát volt már ilyen. Talán az inkább kelt csalódást, ha be van jelentve egy termék és nem kapható.

Másrészről pedig sokáig ment a csiki-csuki, hogy most Warhol vagy nem Warhol, zen3+ vagy nem. A pletykák szerint a Warholt a Zen3D javára kaszálták el. Tehát ha tudván tudják, hogy a DIY piacra nem jut termék, akkor mennyiből tartott volna kiszolgálni a gamer közösséget egy 6nm-es Zen3+ változattal, ami ugye a Rembrandt formájában gyakorlatilag már meg van tervezve. Ha soha szó sem lett volna ilyesmiről, akkor persze lehetne azt mondani, hogy hát költség, de a Warhol elvileg épp ez lett volna, csak ahogy mondtam a Zen3D javára elengedték.

Nem tudhatjuk azt sem, hogy lesz-e a v-cache-nek selejtje. Ha igen, akkor az AMD felhasználhatja ezt a szegmentáció erősítésére. Eddig az 5600X és 5950X között olyan nagy különbség nem volt a játékokban köszönhetően annak, hogy az AMD az Intellel ellentétben nem fukarkodott az L3$-sel. De ez változhat.

2) A másik feltétel pedig értelemszerűen az, hogy ne váljanak be azok a riogatások, hogy a v-cache mennyire megdobja a valamilyen CPU-s kriptovaluta bányászatának hatékonyságát.

Szerintem leak-ek majd a január 4-i eseménytől kezdve fognak elkezdeni szállingózni.

Ehhez a roadmaphez mondhatnánk, hogy talán kicsit korai a BIOS frissítés. De hát mondjuk másfél hónap nem olyan hosszú idő.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6075) Petykemano válasza Devid_81 (#6070) üzenetére


Petykemano
veterán

Próbáltam utánaolvasni, hogy mi a helyzet.
Merthát mégiscsak wccf...

Én itt találkoztam a gondolattal: [link]
Sajnos eredmény még nincs.

A pletyka alapját valószínűleg ez a kép szolgáltatta: [link]
Illetve azt, amit itt lehet látni: [link]
(Itt azt kell nézni, hogy B350 TomaHawk és kicsivel lejjebb 1.1.0.0 Agesa verzió)

Minden bizonnyal ezt vette át több másik oldal is.
Az "UEFI INFO"-t tartalmazó kép egyébként tényleg arról árulkodik, hogy a E7A34AMS.1Q2, ami tényleg megegyezik a B350 Tomahawk BIOS file-jának nevével.

Mindenesetre az itt található Ryzen SMU checker 1.2.0.8 segítségével meg tudom erősíteni, hogy a Tomahawk rendelkezik Vermeer támogatással.


Viszont pl a gaming pro carbon, ami nekem van, nem:

Ha valaki ért hozzá, elmondhatná, hogy miért szerepelnek ltászólag kétszer bizonyos elemek?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6076) Thrawn válasza Petykemano (#6075) üzenetére


Thrawn
félisten

Unfortunately, wccftech writes crap again and again.
Only the B350 Tomahawk offers Ryzen 5000 CPU / Renoir support. Not all other MSI B350 and X370 ! [link]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#6077) Petykemano válasza Thrawn (#6076) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen. Ez a helyzet.
A bios file nem új a Tomahawk esetén sem. Ez tehát már akkor így lehetett, amikor a "Windows11 kompatibilitás" címszó alatt kijött minden alaplaphoz egy új beta bios. Még az se biztos, hogy akkor került bele.

Hát mindenesetre ezt az egy alaplapot érintő nem új, de dokumentálatlan fícsört most a média megfuttatta úgy, mintha az MSI erre készülne. Most már csak az a kérdés, hogy elkerülheti-e az MSI a csalódott "népharagot", ha nem reagál, vagy ha rámutat a WCCF-re, mint féknyúzgyárrsa, vagy ez már mindenképp arcvesztés, ha nem azzal válaszolnak arra a lebegő kérdésre, hogy "Ha a Tomahawknál lehet, akkor a többinél miért nem?", hogy "De lehet"
?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6078) Devid_81 válasza Petykemano (#6075) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Oh, akkor ez nagyon nem biztos :U

...

(#6079) hokuszpk válasza Petykemano (#6069) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

amikor raprobaltam, elotte "fc /b" segedelmevel osszehasonlitottam a PC-MATE melle felsorolt "ALR" biost az elozo "ALR" verzioval, az volt a tippem, hogy ha tenyleg csak par default beallitast valtoztattak, akkor mondjuk lesz 10 byte kulonbseg a ketto kozott.
aztan kb. az egeszet listazta. Szoval akar lehet is, mert nekem Cezanne van, ami ugye pont nemkapott supportot...
nincs valakinek kolcsonben egy Vermeer procija egy oracskara ? :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6080) Petykemano válasza hokuszpk (#6079) üzenetére


Petykemano
veterán

felesleges szerintem

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6081) hokuszpk válasza Petykemano (#6075) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

egyszerusitsunk. a B350 Pc-Mate kintlevo beta biosrol ezt mondja ez a valami :

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6082) hokuszpk válasza Petykemano (#6075) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

letoltottem a Toma B350 kintlevo biost, es verjem a fejem a falba, hogy eladtam a Tomahawkot ??? Tenyleg ez jon ki.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6083) hokuszpk válasza Petykemano (#6080) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

oda a masodik Matisse helyere pont befert a Tomahawkba a motyo.
vegso esetben lehet raprobalom a Toma biost a Matera :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6084) Devid_81


Devid_81
nagyúr

AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 specifications have been leaked

12 mag 280W TDP...16 mag 280W TDP
AMD what the f*ck is wrong with ya? :Y :F :U

...

(#6085) Yutani válasza Devid_81 (#6084) üzenetére


Yutani
nagyúr

Talán nem tűnt fel, hogy mindegyikhez 280W TDP van beírva. Itt megakadhattál az olvasásban, mert lentebb órajelhez kötött fogyasztási adatok is vannak.

Mondjuk a 4100 MHz-hez a 170W a 12 magosnál így is WTF, bár a múltkor valaki (talán Petyke?) linkelt egy tesztet, hogy az uncore rész az AMD procikban milyen sokat fogyasztanak. Simán lehet, hogy a 170W esetén a felét viszik csak el a magok 4100MHz-en, a többit az uncore rész.

#tarcsad

(#6086) Devid_81 válasza Yutani (#6085) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Neztem azt is, de igy is ugy is eleg sokat fogyaszt.
Oke ez nem asztali cucc, de azert ahhoz kepest ami es amekkora orajelen megy majd a fogyasztas a legkisebbeknel nem aranyos a nagyokkal szemben. :N

...

(#6087) hokuszpk válasza Devid_81 (#6084) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

igy eleg az osszes modellhez egyféle hűtőt tervezni :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6088) Devid_81 válasza hokuszpk (#6087) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Akkor lenne az atomf@sz@ ha minden CCD-ben csak 1 vagy 2 mag uzemelne, mert akkor jol ellehetne osztani a hot :)

...

(#6089) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

ha a Kinaiak bojkottaljak az Intel procikat, akkor jut nekunk AMD ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6090) Yutani válasza Devid_81 (#6086) üzenetére


Yutani
nagyúr

Azért nincs arányosság, mert az uncore résznek van egy 60-90W állandó fogyasztása, amihez hozzájön a magok energia igénye. Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt mondom, a 12 mag 4100 MHz-en maximum 90-100W-ot fogyaszt, a többi az uncore részből jön.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#6091) hokuszpk válasza hokuszpk (#6082) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

na az MSI eltuntette a Tomahawk support oldalarol azt a biost. ennyit errol.

de ravaszul elmentettem, ha kell valakinek, szoljon :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6092) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

- Zen 4 in Computex, and seems only suport D5 (cpu can both)
- X670 will have no itx due to too many features
- Mobile Rembrandt CES, desktop APU on 22 Q3
https://twitter.com/harukaze5719/status/1473458150254645249

AMD Next-Gen Ryzen 7000 Raphael ‘Zen 4’ CPU Rumors: Computex Announcement, X670 Flagship Chipset With DDR5 & PCIe 5 Support, RDNA 2 iGPU
https://wccftech.com/amd-next-gen-ryzen-7000-raphael-zen-4-cpu-rumors-computex-announcement-x670-flagship-chipset-with-ddr5-pcie-5-support-rdna-2-igpu/

"""
AMD Ryzen 'Zen 3D' Desktop CPU Expected Features:
-Minor optimization on TSMC's 7nm process node
-Up to 64 MB of Stacked cache per CCD (96 MB L3 per CCD)
-Up To 15% Average performance improvement in gaming
-Compatible With AM4 Platforms and existing motherboards
-Same TDP as existing consumer Ryzen CPUs

AMD Ryzen 'Zen 4' Desktop CPU Expected Features:
-Brand New Zen 4 CPU Cores (IPC / Architectural Improvements)
-Brand New TSMC 5nm process node with 6nm IOD
-Support on AM5 Platform With LGA1718 Socket
-Dual-Channel DDR5 Memory Support
-28 PCIe Gen 4.0 Lanes (CPU Exclusive)
-105-120W TDPs (Upper Bound Range ~170W)
"""

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6093) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD and GlobalFoundries Wafer Supply Agreement Updated Once More: Now $2.1B Through 2025

"In a short note published by AMD this afternoon as part of an 8-K filing with the US Securities and Exchange Commission, AMD is disclosing that the company has once again updated its wafer supply agreement with long-time fab partner (and AMD fab spin-off) GlobalFoundries. Under the terms of the latest wafer supply agreement, AMD and GlobalFoundries are now committing to buying and supplying respectively $2.1 billion in wafers for the 2022 through 2025 period, adding an additional year and $500M in wafers to the previous agreement."

Mottó: "A verseny jó!"

(#6094) Yutani válasza S_x96x_S (#6093) üzenetére


Yutani
nagyúr

Mindezt 12LP node-on gyártott termékekre? Zakatol tovább a Polaris biznisz?

#tarcsad

(#6095) Petykemano válasza Yutani (#6094) üzenetére


Petykemano
veterán

Meg a Money Monet.😃

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6096) S_x96x_S válasza Yutani (#6094) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mindezt 12LP node-on gyártott termékekre?

azért nem olyan egyszerű ez.

1.)
pl. a beágyazott/OEM pianak hosszú távú támogatás kell.
Es vajon meddig lehet megrendelni az zen1-es R1000-es szériát?
2029-ig! :K
AMD Ryzen™ Embedded R-series Processors
Last Time Buy: 2029 :R
https://www.amd.com/en/product/11221
https://www.amd.com/en/products/embedded-ryzen-r1000-series

Az V-Series V2000 with Radeon™ Graphics -
2030-ig lehet rendelni. (ZEN2 alapon)
https://www.amd.com/en/products/specifications/embedded/19146

és ezek az nagyrészt ipari gépekbe kerülenk
amelyek pl. 6W-on futnak.
https://linuxgizmos.com/ubuntu-certified-system-runs-on-amd-r1000-as-low-as-6w/

2.)
A jövő megjósolhatatlan
minden változik ..
és az Intel is majdnem megvette a GF-ot ... ha nincsenek lefektetett feltételek, akkor akár az Intel dupla árat is számíthatott volna az AMD-nek.

de
Most a GF valószínüleg tőzsdére megy (IPO);
és mindkét félnek érdeke,
hogy a következő pár év üzleti keretrendszerét lefixálják.

A chiphiány még eltart 1-2 évig ..
és az ügyfelek óvatosabban ugrálnak az új technológiák felé.

3.)
és plusz amit ti felsoroltatok
- AMD Monet: Zen3 on 12nm node
- GPU ..

és szerintem a TSMC is jobban elnéző,
ha az AMD a GF-val egyezkedik, mintha a SAMSUNG-al ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6097) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"AMD Ryzen 9 6900HX 6nm Zen3+ APU to feature “Radeon 680M” Navi2 iGPU"
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9-6900hx-6nm-zen3-apu-to-feature-radeon-680m-navi2-igpu

Mottó: "A verseny jó!"

(#6098) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Linux 5.16 Has A Nice Performance Gift For AMD Ryzen Laptops With Radeon Graphics
- Ryzen 7 PRO 5850U benchmarking with the Lenovo ThinkPad T14s Gen2
- Linux 5.16 is expected to be released as stable on 9 January.

-------
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-516-vega&num=1

Mottó: "A verseny jó!"

(#6099) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(#6100) Yutani válasza S_x96x_S (#6096) üzenetére


Yutani
nagyúr

Igen, inkább ez, amit ti mondtok. De nem csodálkoznék, ha a Polaris még egy ideig velünk maradna. :K

#tarcsad

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.