Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7601) Albus_D válasza HSM (#7599) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Én persze benne vagyok a TPU tesztekben, magam is hitelesnek tartom őket. Itt az oldal alján a két ábra mindent elmond: [link] ;) Külön szép a multi fogyasztás 5950X és stock 12900KS vonatkozásban. Külön vicces, hogy a 12900-ason akárhova tekergetve a power limitet sem sikerült utolérni a gyári 5950X-et: [link] . ;)"

Cinebench, prime95, stress test. Oké. ;)

[ Szerkesztve ]

(#7602) PROHARDVER!


PROHARDVER!

Áramár, fogyasztás, rezsicsökkentés témát fogjátok rövidre please, mert nem tartozik szorosan a topikba! Köszi! :R

(#7603) Albus_D válasza S_x96x_S (#7600) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Egy " R9 7980HX3D - NUC"-ban az általad linkelt phoronix tesztek közül, ami legalább vagy több mint 10%-ot gyorsult a sima 5800X-hez képest, mennyi életszerű napi használatban?

(#7604) HSM válasza Albus_D (#7601) üzenetére


HSM
félisten

A Cinebench eredményeket hivatkoztam elsősorban. Nem teljesen értem, mi vele a gondod, szerintem egyértelmű, hogy egy 12-16 magos processzort többnyire nem netezni vagy szövegszerkesztésre vesz valaki, ami 4 erős magon is már remekül elszalad negyedennyi pénzért, vagy játszani, ahova 6-8 erős mag is elég, fele pénzért. Elég sokan veszik ezeket többszálú szimulációkra, renderelésre és hasonlókra, ahol elég sokat vannak kihasználva a magok, így egy Cinebench tesztet én teljesen relevánsnak gondolok ilyen CPU-k esetén. :K

(#7605) hokuszpk válasza PROHARDVER! (#7602) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez a topic veletlenul nem direk azert van a lokalban, mert a "hivatalos" pont emiatt a tultolt szigor miatt senkit nem érdekel ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7606) S_x96x_S válasza HSM (#7599) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>a 12900-ason akárhova tekergetve a power limitet sem sikerült utolérni a gyári 5950X-et

a Zen3+ direkt erre optimalizáltak. ( ~ Ryzen 6000 )
és remélem, hogy az optimalizációkat a Zen4-be is belerakták ..
( A "Dragon Range" is ezt valószínűsíti. )

"Zen3+ Cores = Zen 3 with power improvements"
A Hot chip -en részletesen tárgyalták ( jegyzetek )
---------------------
5 Layers Power Optimizations
- Core
- GPU
- SoC
- Platform
- Software
Unmatched System Perf/W and Perf/mm2

Core Arch
50 New or Enhanced Features over Zen3
- PC6 Restore (wake from sleep from all cores asleep)
- Selective SCFCTP Save (on PC6 entry)
- Delayed L3 initialization (skip over L3 cache to improve wakeup latency)
- Cache dirtyness counter (If cache misses are high, disallows DRAM power down to save power in the long run)
- CPPC per thread
- CCX Light C-State
- Enhanced CC1 State
- Deeper control over every thread’s power level and clock. Preferred cores for max perf and max efficiency

U-Series at 15W vs pref gen: +17% CPU, +81% GPU, +3hr battery
U-Series at 28W vs pref gen: +30% CPU, +100% GPU, same battery life

...

Mottó: "A verseny jó!"

(#7607) S_x96x_S válasza Albus_D (#7603) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ... nem játék 3D-Vcache ..
> .. mennyi életszerű napi használatban?

nálam jellemzően: igen ..
és ha jól értem - nálad nem igazán.

Az első gen-es 3D-vcache általánosságban nem igen éri meg ..
De a ZEN4 -nél a 2.gen-es 3DVcache-ről beszélek!

-------------

általánosságban az első gen-es 3DVcache -esetém én
- Linux alatt zstd tömörített file-rendszert használnék .. és akkor szinte minden fel fog gyorsulni - ami file-rendszert használ ..
- és talán Windows tömörített file-rendszernél is segíthet ..

Én amúgy használok LLVM-et; és az új postgresql is támogatja a zstd tömörítést; vagyis nálam a munkában lesz haszna.

Persze ha most az első gen-es tesztek alapján döntenem kellene
"a több mag" vagy az extra 3D-cache között,
akkor a több magot választanám.

Jelenleg a 5800X3D -t csak azért nem nagyon használják munkára,
mert a 12 vagy 16 magos testvérei jobban megérik - 3D vcache nélkül is.

Viszont ha lesz 16 magos zen4-es "optimalizált" 3D-vcache-es proci ( 7950X3D ) akkor
az mini munkaállomásra ideális lesz.
( --> szoftverfejlesztés, mérnöki munkák, tartalomgyártás, ai/ml .. )
A 7800X3D meg megy a maximalista játékosoknak, akik meg tudják fizetni.

<++spekuláció++>
Várhatóan a 2.gen-es 3d-Vcache-nél azt is megoldották, hogy bizonyos esetekben ne lassítson, és ez már szinte minden esetre jelenthet általánosságban >= +5% -ot.
És ha MLID-nek igaza van, akkor tényleg jelentős előrelépésre (~optimalizációra) számíthatunk - szinte mindenhol ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7608) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(versenytárs - Intel ...)
Nézegetve az Intel Hot-chips-es előadását (via STH ) a skálázással kapcsolatban:

4 fajta "compute tile" skálázást definiálnak:
- Core count Scalability: Ez már megvan az AMD-nél .. ez a chipletes skálázódás.
- Core Generation Scalability : Ez valószínűleg az AMD-nél a Zen4 és a Zen4C magok kombinálását jelentené a ZEN5-el. Mintha MLID szerint tervbe van véve ..
- Node Scalability: ?? Ez a gyártási node ?? Az AMD-nél az i/o die és a chiplet eltérő node.
- Cache Scalability: Ez az AMD-nél a 3D-cache ;

vagyis itt az intel még "követő" stratégiát folytat.


-------------------
Ez a "Cache Scalability" gondolatébresztő ..
az AMD is csinálhatna több 3D-Cache-es változatot, több különböző extra cache mérettel.
- "sovány" ~ nincs extra cache
- "normál cache" ~ dupla cache
- "kövér" ~ tripla extra cache

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7609) Petykemano válasza S_x96x_S (#7608) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez a skálázhatóság nekem leginkább ilyen jól hangzó elmélkedésnek tűnik, amit persze nyilván szükséges és hasznos teljesíteni, de ritkán kerül ténylegesen alkalmazásra - legalábbis abból a perskeptívából nézve, ahogy eddig az AMD csinálta.

Magszám skálázás szerintem nem arra vonatkozik, hogy a chiplettel lehet a magszámot skálázni. A magszám skálázása magára a chipleten belüli magszámra vonatkozik. Ilyet az amd esetén csak elvétve láttunk. Eltérő magszámú chiplet nem is volt, de a CCX-t csökkentett magszámmal be tudták építeni más monolitikus designba.

A core generation scalability nekem megint valami olyasminek tűnik, hogy az eltérő mag-architektúrákat külön-külön is ki lehet cserélni és egy félidős terméket megjelentetni vele. Ezt majd valóban meglátjuk, ha az AMD is elkezdi keverni a magtípusokat.

A node.scalability szerintem nem az, hogy eltérő részegységek különböző gyártástechnológián készülnek,.hanem hogy ugyanaz a design készülhessen más gyártástechnológián. Mondjuk az IOD az asztali processzor esetén elég ha egy prevgen nodeon készül, mobil Cpu esetén ugyanaz legyen cutting edge nodeon.
Ilyet nem láttunk az AMDnél. Pedig lehetett volna, hogy pl az IOD-t és a Zen3-at átdobják N6-ra és kiadnak egy zen3 refresht.

Cache scalabilityt is csak akkor láttunk,.amikor a CCX-et bedobják egy APU-ba. Illetve valóban a 3D cache is tekinthető ennek egy fajtájának.

Ennek persze megvan a magyarázata. Az AMD chiplet megközelítésének nem csak az volt, hogy a chiplet legyen kicsi, legyen jó a hibaarány és legyen jó a válogathatóság. Hanem az is, hogy egyetlen designnal fedjenek le több piacot.

Amit én az Intel anyagból kiolvasni vélek az az, hogy ők az "egy design mindenre" elvet elvetve ezt egy új szintre emelnék és ugyanabból a chipletből célpiactól függően eltérő magszámú, magok tekintetében eltérő összeállítású, akár más és más gyártástechnológián készülő és más cache konfigurációval rendelkező chipletet készítenének.

Ennek a megközelítésnek az előnye az, hogy takarékos a tranzisztorral/gyártókapacitással. Viszont biztosan több mérnöki munka megy el arra, hogy a különféle változatokat elkészítsd és persze rendkívül pontosan tudni.kell előre, hogy melyik változatból mennyi kell.

Én egyelőre nem látok tapogatózást ebbe az irányba az AMDnél. De ez változhat, hiszen látjuk,.hogy az AMD is bővítette a designok mennyiségét.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7610) Petykemano


Petykemano
veterán

Greymon szerint az AMD már tud 2 szintes 3D cache lapkákat gyártani
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7611) Devid_81 válasza Petykemano (#7610) üzenetére


Devid_81
nagyúr

7800X3DX2 confirmed
Matekbol aki nem jo itt mar el is hasal pikkpakk a gep epites elejen amikor ezt meglatja :D

[ Szerkesztve ]

...

(#7612) hokuszpk válasza Petykemano (#7609) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Amit én az Intel anyagból kiolvasni vélek az az, hogy ők az "egy design mindenre" elvet elvetve ezt egy új szintre emelnék és ugyanabból a chipletből célpiactól függően eltérő magszámú, magok tekintetében eltérő összeállítású, akár más és más gyártástechnológián készülő és más cache konfigurációval rendelkező chipletet készítenének."

szóval az Intel megint bonyolitja a dolgokat, en nem vagyok felsőfokon kiképezve, de azt hallottam többdiplomás tervezőmérnököktől; alapszabály : a legegyszerűbb megoldást kell megtalálni, mert költségben, megbizgatóságban, tervezési időben általában az a legjobb.
ha túlbonyolitják és valahol mellémegy, akkor úgy fognak járni, mint a gyártástechnológia fejlesztéssel.
* Azt nem olvastad ki, milyen interconnect megoldásuk van ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7613) hokuszpk válasza Devid_81 (#7611) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szvsz lehet ezt még fokozni example : 7800X3DX2RDNA3x24cu ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7614) S_x96x_S válasza Petykemano (#7610) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Greymon szerint az AMD már tud 2 szintes 3D cache lapkákat gyártani

az én szememben ez már "technikai" "Cache Scalability"
- 3DVcache nélküli
- 1 szintes
- 2 szintes

Az már más kérdés, hogy piaci/technológiai szinten minek van értelme
és milyen termékvariációk készülnek.

---

A Skálázásnál fontos lehet még a teljesítmény/fogyasztás skálázás.
( notebook - desktop - szerver )
és itt a Zen3+ fejlesztés rámutatott .. hogy eddig ez azért problémás és elhanyagolt terület volt.

A Zen4 azen változtat,
- szerintem megörökli a ZEN3+ -os fejlesztéseket
- valamint sokkal könnyebb lesz mobil chip létrehozása a desktop-ból
( ~ "Dragon Range" )
- És a Cloud / HPC területen is egyre fontosabb az energia hatékonyság.

És talán hamarosan lesznek 35W-45W -os Ryzen Desktop chipek is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7615) HSM válasza S_x96x_S (#7614) üzenetére


HSM
félisten

"és itt a Zen3+ fejlesztés rámutatott .. hogy eddig ez azért problémás és elhanyagolt terület volt."
Voltak azért hiányosságok bőven, pl. a mobil Renoir még a CPPC-t sem tudta (!!!) [link] . Persze, ettől még látom a gyakorlatban, hogy működik így is egészen jól, de azért jobban örültem volna, ha tudja ezt egy 2020-as termék, amikor a konkurencia már 2016-ban kipipálta ezt. :)

Mindenképpen szükség lesz a Zen3+ fejlesztéseire, ha mobilon meg akarják tartani a pozíciójukat a Zen4-el is. :K

[ Szerkesztve ]

(#7616) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

piac/trendek:

"Tachyum’s Revised Prodigy Architecture"
https://chipsandcheese.com/2022/08/26/tachyums-revised-prodigy-architecture/

hosszú és alapos irás ( amolyan régi Anandtech-es minőség)
- Ian Cuttress az egyik szerzője
- folyamatosan hasonlítják az alternativákkal és természetesen
a ZEN is sokszor meg van említve mint összehasonlítási alap


néhány kulcsszó:
mispredict penalty / Emulation / Cache Subsystem / Frontend and Branch Prediction

Árdekes fúziós chip - a GPU éc a CPU kombinálására,
de a piacon nem lesz könnyű startja ....

"Technology trends often go in cycles. Decades ago, servers, client systems, and supercomputers slowly converged to use similar hardware. For example, in the late 2000s, AMD’s hex-core K10 die saw service in client systems as the Phenom X6, and in servers and supercomputers as the Opteron 2435. But over the last decade, the trend has been slowly reversing. Supercomputers often employ GPU acceleration to increase throughput, and there’s increasing divergence between GPU architectures targeting HPC and those targeting client platforms. Ampere and Amazon have made specialized server chips optimized for cloud computing. Intel and AMD are still using the same architectures across all three categories, but even they are customizing chips to suit different markets. For example, Skylake in server form gets extra L2 and vector units tacked onto the core, and uses a mesh interconnect. AMD is planning to release Zen 4 in a second form, named Zen 4c, which trades cache capacity for core count and should better suit cloud computing."

"Tachyum’s Prodigy represents a brave attempt to buck this trend. It combines a GPU’s vector throughput with a CPU’s per-thread performance, at the cost of high power consumption. However, we are still skeptical of how Tachyum can achieve all this with all the hurdles ahead of them. We did ask Tachyum about how they are achieving their CPU in 500mm2 and while we can’t disclose what they told us, we are still very skeptical of them achieving this on N5 due to not only having massive vector units but also having a large amount of analog circuits due to the large amount of DDR5 and PCIe 5 PHYs on the die."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7617) S_x96x_S válasza HSM (#7615) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ... de azért jobban örültem volna ...
> mikor a konkurencia már 2016-ban kipipálta ezt.

< filozófálgatás .. és inkább rólam szól >

A verseny egyrészt jó, mert nem hagyja elkényelmesedni a cégeket ..
és folyamatos innovációra vannak kényszerítve

de másrészt viszont a túl gyors verseny
a vevőknél néha "pszichológiailag" problémát okoz,
mert tökéletes proci nem létezik, és mindig van olyan, hogy a rivális gyártónál "valami" jobb, tökéletesebb, szebb, olcsóbb ...

Szerintem majd a bölcsészek kutatni fogják a témát, hogy a 2015 -ben miért voltak "relative" boldogabbak a Mobil/PC-felhasználók.
1.) Csak az Intel volt, ( kvázi monopólium ) ..
és ha Intelt vettél, akkor már jól döntöttél,
2.) Nem volt alternativa .. Nem lehetett megbánni a döntést.
3.) Még az Intel gyűlölők is Intelt vettek .. ami miatt a felhasználók egy része Stockholm szindrómás lett és elkezdtek szimpátiát érezni az Intel felé ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7618) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"AMD Ryzen 9 7950X Zen4 CPU “F-max” frequency reportedly goes up to 5.85 GHz"
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9-7950x-zen4-cpu-f-max-frequency-reportedly-goes-up-to-5-85-ghz

Mottó: "A verseny jó!"

(#7619) HSM válasza S_x96x_S (#7617) üzenetére


HSM
félisten

"de másrészt viszont a túl gyors verseny
a vevőknél néha "pszichológiailag" problémát okoz,"

Az én esetemben ezt nyugodtan elvetheted. A véleményem erről, hogy a túl erős verseny miatti szűk határidők miatt nem volt idejük 'befejezni' a csipet, így mobilba CPPC nélkül jött, miközben az asztali verzió (ami egy "rugalmasabb" piac) már tudta ezeket. Ennek a 'befejezetlenségnek' kézzelfogható, érzékelhető, napi szinten előjövő hátrányai vannak. Torony magasan a számomra legidegesítőbb, hogy pl. ha 5-10 másodpercre megállítok egy YT videót, utána már csak késve indul újra, ha folytatni szeretném. Ugyanez egy két generációval korábbi négymagos Intel laptopon semmi problémát nem okoz, abban a pillanatban megy tovább, ahogy megnyomtam a gombot.
Természetesen emiatt nem váltottam vissza azért az előző rendszeremre, de határozottan kellemetlen visszalépés egy optimálisabb esetben több, mint duplaerős processzortól, főleg, hogy a probléma természetéből világosan látszik, hogy maga a vas képes azonnal újraindulni (5 másodpecen belül), csak pihenő módból látványosan túl sok idő, mire magához tér.

Egyébként a kékenél is érzékelhető 'némi' versenyhez kapcsolódó túlzott kapkodás, pl. Alder Lake esetén elég 'érdekes' lett, ahogy összedrótozták a két polcon fekvő architektúrájukat (cache-alrendszer/belső fabric), illetve az AVX512 'kényszerű' kiesése (de a nagy magban való jelenléte) is erősen szuboptimális megoldás volt. Az erőszakos, szoftveres/firmware-es utólagos tiltás pedig külön bohózat volt.

Nagyon remélem, hogy a Zen4-nél kiforrott megoldásokat kapunk majd. :K

[ Szerkesztve ]

(#7620) S_x96x_S válasza HSM (#7619) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nagyon remélem, hogy a Zen4-nél kiforrott megoldásokat kapunk majd. :K

úgy legyen!

de azért "döcögős" lesz pár dolog, a mostani BIOS gondok is ezt vetítik előre ..
túl sok új technológia került be,
emiatt a kockázatok fokozódnak. ( PCIe Gen5; DDR5, ...)
Vagyis benne van a pakliban - pár előre nem látható dolog ...

várhatóan inkább a "más"(3rd party) által gyártott alkatrészekkel lehet gond,
(memória, PCIe kártyák, SSD-k )
akik "szintén" siettek .. és nem volt idő alapos tesztelésre az új ZEN procikkal.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7621) HSM válasza S_x96x_S (#7620) üzenetére


HSM
félisten

Én ezek miatt kevésbé aggódom. A PCIe5 az az IOD dolga, ahogy a DDR5 is, illetve DDR5-öt már tudott a Rembrandt is, így aligha hiszem, hogy ezekkel baj legyen. Ezek legfeljebb alaplap/BIOS szinten okozhatnak némi fejfájást, amit remélhetőleg idővel kezelni is tudnak majd, ha esetleg szükségessé válna.

Számomra ami kritikusabb, hogy fog kinézni a fabric, jó lesz-e az új IGP-s IOD, jól sikerül-e maga a CCD.... És reméljük nem találnak rajta valami security lyukat, amire kétszámjegyű százalékú teljesítmény veszik el befoltozni....

(#7622) Alpi.


Alpi.
addikt

[amd-ryzen-9-7950x-zen4-cpu-f-max-frequency-reportedly-goes-up-to-5-85-ghz]
Azért ez elég jelentős növekmény, ha tényleg így lesz és szerintem igen.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7623) Petykemano válasza S_x96x_S (#7616) üzenetére


Petykemano
veterán

Elolvastam.
Számomra két érdekes pont volt. Az egyik a hatalmas FP kapacitás, ami a GPU-k világába repíti.
Kicsit kapcsolódik ide a múltkori kérdésem, hogy mi végett kell az AVX512 (itt: "AVX1024"), amikor ott vannak a GPU-k. Érteni vélem, hogy a szoftver nem tart ott, hogy egy pcie slotba helyezett gpu esetén a fédélzeti memória korlátos és pcie-keresztül a rendszermemóriából másolni lassít. A Fugaku is hasonló elképzelés mentén készült és... tulajdonképpen a Mi300 is. Azt a kérdést akartam feltenni, hogy ha ez a probléma, hogy. Szoftver cpun fut, de a számítást vektoros egységek végzik a gpun, akkor miért nem úgy közelítik meg a kérdést, hogy egy bazinagy gpu-ba beintegrálnak egy 8 magos CCX-et, azt kész. Ez megtörtént a konzolok esetén is.
De valószínűleg hasonló történik majd a Mi300 esetén is, csak chipleteket fognak összerakni.

Egy másik gondolatom.az lett volna, hogy a 64 magos 6-7TFLOPs zen2 esetén egyszerű.szorzásokkal.el lehet jutni a Prodigy teljesítmémyéig (mármint papíron) 256bites vektor egységek helyett 1024b, 64 mag helyett 128 és kb kétszer nagyobb frekvencia.
Nyilván persze nem ennyire egyszerű, hiszen a cikkből is kiderül, hogy ezt tudni kell.etetni.

De mivel úgy tűnik Mi300 is majd ennek a kérdésnek a lefedésére érkezhet, félő, hogy a prodigy vagy papír, vagy rétegtermék maradhat. Abban esetleg látnék lehetőséget, hogy európai AI és HPC kezdeményezések erre épüljenek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7624) Petykemano válasza HSM (#7621) üzenetére


Petykemano
veterán

> hogy fog kinézni a fabric, jó lesz-e az új IGP-s IOD

Látom esélyét, hogy ennek alapjait is lerakták a Rembrandtban. Másképp fogalmazva: hogy az IOD nagyrészt egy Rembrandt, amiből kivették a CCX-t, lecsökkentettík a WGP-k számát. És persze a PCIe5 upgrade.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7625) Albus_D válasza HSM (#7604) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Elég sokan veszik ezeket többszálú szimulációkra, renderelésre és hasonlókra"

Nem tudom mennyien használnak desktop processzort ilyenre, mármint komoly tevékenységet feltételezve. De az elég sokan eleve vicces, mivel a 12-16 magos procik csak pár százalákát képezik az amd desktop proci eladásoknak.

Vagyis még mindig csak az látszik, hogy a nagy tömegben eladott processzorokat nem cinebench-re és renderre veszik, vagyis nem mérvadó egy szűk réteget kivéve az ott mért fogyasztás.

De, mivel látom szeretsz számolgatni, forintosítottad már mennyit jelent az a különbség, amiről olyan lelkesen próbálsz győzködni? Tudod mennyire megmosolyogtató ha kiszámolod?

[ Szerkesztve ]

(#7626) HSM válasza Petykemano (#7624) üzenetére


HSM
félisten

Könnyen lehet. :K
Viszont számomra nyitva maradt így is a kérdés, pl. javulni fog-e a két CCD-s példányok relatív magas egyszálú terhelés melletti fogyasztása.

#7625 Albus_D : Mit nevezel "komoly" tevékenységnek. Nyilván a legkomolyabbak céges szerverparkon fognak dolgozni, de nem mindenki engedheti ezt meg magának.

A mainstream 6-8 magos procik pedig a jelenlegi információk alapján 65-125W-os kiadásban fognak jönni, gyakorlatilag mint eddig.

"forintosítottad már mennyit jelent az a különbség"
Forintosítsd kérlek a klímaváltozást pl. Merthogy amit a hónap végén villanyszámlát kifizetsz, csak egy része az ökológiai költségnek.

[ Szerkesztve ]

(#7627) Petykemano válasza Petykemano (#7623) üzenetére


Petykemano
veterán

Bocsánat, innen még kimaradt egy gondolat:
a Tachyum fejlesztéséből is egyértelműen a szélesítés az irány.
(Szerintem az AMD valami olyasmi irányba fog elmozdulni, mint a Gracemont. Tehát elsőre úgy szélesítenek, hogy dual-decodert alkalmaznak, vagyis a meglevőből építenek be kettőt.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7628) Albus_D válasza HSM (#7626) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Mit nevezel "komoly" tevékenységnek. Nyilván a legkomolyabbak céges szerverparkon fognak dolgozni, de nem mindenki engedheti ezt meg magának."

Ettől még marad, egy szűk réteg használ 12-16 magos procit, szóval nem ez az általános, hacsak mindenképp nem akarod alátámasztani, miért tesztek, vagyis nem hétköznapi használatú fogyasztást nézel.

"A mainstream 6-8 magos procik pedig a jelenlegi információk alapján 65-125W-os kiadásban fognak jönni, gyakorlatilag mint eddig."

Ezt nem értem hogy jön ide. :U

"Forintosítsd kérlek a klímaváltozást pl. "

Ó igen. Hát evvel az érvvel nem tudok mit kezdeni. :DDD :DDD :DDD Alapos képzést kaptál. Remélem indulsz a brazil választásokon, és nem engeded kivágni az esőerdőt. Mert itt a fórumon csak a fingot fűrészeled ezzel a dumával.

Azt hiszem minden átbeszéltünk. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#7629) HSM válasza Albus_D (#7628) üzenetére


HSM
félisten

"Ezt nem értem hogy jön ide. "
Úgy jön ide, hogy onnan indultunk, hogy mit szólok ahhoz, hogy 170W-ra emelték a TDP-t. Ezt szólom, a 12-16 magosnál szódával még elmegy, a mainstream modelleken pedig alacsonyabb lesz a TDP, közel a mostanihoz.

"Hát evvel az érvvel nem tudok mit kezdeni."
Sajnos sokan vannak ezzel így. Próbálj ehhez úgy hozzáálláni, hogy a hozzám hasonló furcsa figurák, akik próbálják a lehetőségekhez képest alacsonyan tartani az öko-lábnyomukat segítenek neked is, hogy később jöjjön el a világvége. :K

[ Szerkesztve ]

(#7630) Petykemano


Petykemano
veterán

ó-ó
AMD Ryzen 7000 pricing leaked, very similar to 5000 series
$799
$549
$449
$299
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7631) Devid_81 válasza Petykemano (#7630) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Legalabb nem nott az aruk.

...

(#7632) Petykemano válasza Devid_81 (#7631) üzenetére


Petykemano
veterán

Sőt, reálértéken csökkent, és ugye az energiárak és az általános infláció (nem mintha nem lenne időben eltolódó ok-okozati összefüggés) okán mindenki kapott rendkívüli kompenzációs fizetésemelést.

Ha ezek lesznek az árak, akkor vagy a Zen4 ST teljesítményében lesznek még itt nagy meglepik, vagy az Intel termékek áraiban :P

Racionálom még:
Az új termék mindig drága.
A DDR5 és az új alaplap és a PCIE5-ös SSD is úgyis borzasztó drága, nem ezen fog már múlni.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7633) Albus_D válasza Petykemano (#7630) üzenetére


Albus_D
aktív tag

12 óra múlva úgyis kiderül...

(#7634) Devid_81 válasza Petykemano (#7632) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Minden mas draga lesz hozza. :K
Amilyen lap specifikaciokat lattunk eddig millio vrm-el, borzaszto arak lesznek.
Nah de varjuk ki a veget, hatha kapunk meglepit :B

...

(#7635) Petykemano válasza Devid_81 (#7634) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát "onemorething"-ezni szerintem csak a 3D V-cache cuccal, vagy a Bergamo típusú CCD-vel lehetne.
De bármire gondolok, az Osborne hatás jut eszembe. Vajon a 3950X esetén miért nem volt? Vagy miért nem merült föl? Azért, mert nem egy sok hónappal később megjelenő termékre vonatkozott, hanem hogy a többivel együtt megveheted majd. Tehát az emberek nem elhalasztották a vásárlásaikat, hanem egy drágább terméket vettek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7636) Petykemano


Petykemano
veterán

Transistor Count
TSMC N5 Core Complex Die (CCD)
- Codename “Durango”
- 8 Zen 4 “Persephone“ Cores
- 8MB L2 + 32MB L3 Cache
- 6.57 Billion Transistors

Each 8-core 5nm Zen 4 CCD is made up of 6.57 Billion transistors. This packs 58% more transistors than the previous 7nm Zen 3 CCD (4.15B) despite the die being over 10% smaller. Thus the average transistor density across the whole die goes from below 50 MTr/mm² to over 90 MTr/mm².

[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7637) Petykemano válasza Petykemano (#7630) üzenetére


Petykemano
veterán

Végül
$699
$549
$399
$299
lett.

/morgás/
Már megint a mainstream drága. A 7600X-től a ketszer annyi mag még csak nem is kerül kétszer annyiba. Jó értem, hogy csak a MT teljesítmény kétszeres, de hát a pofám leszakad, hová lett a csúcstermékekről a prémium?? (Ugyanez igaz a 7700X és a 7950X-re.)

A matekot persze értem: csupán.egyetlen chiplettel több, az bagó költséget jelent. De ez eddig is így volt.
És persze a versenykörnyezet is értem: vélhetőleg $350 lesz az 13600K
És persze azt is érteni vélem, hogy hiába lenne olcsóbb a 7600X, az egész rendszer úgyse lesz olcsó az alaplap, a DDR5, PCie5, stb miatt. És aki ezekbe beruház, annak már nem az az $50 fog fájni.
És nyilvan az entrylevel piacot AM4+zen3-mal fogják lefedni. Kíváncsi vagyok ledobják-e az 5800X3D árát.

/értékelés/
29%-kal magasabb ST teljesítményt mutattak. És ha jól emlékszem 35-45% közötti MT teljesítmény növekedést. GB5 pontok 2100-2200 között szóródtak valahol. Jól emlékszem, hogy játékokban nem gurított mindenhol kiemelkedőt?
Nem rossz, de az az érzésem, hogy ezt a kört teljesítmény szempomtjából az Intel nyerte és nem véletlenül volt hangsúlyozva az energiahatékonyság.
Sajnos a Zen4c-re és a Zen4V-re még egy fél évet várni kell, pedig valószínűleg az lesz majd a nagy dobás.

Az Intel fejlesztése gyorsabb, ha most jön a raptor lake, akkor jövő tavasszal, nyár elején megjelenhet a Meteor Lake, de az mobile first, olyan lesz mint a Tiger Lake, tehát szerintem az asztali cpuk koronáját az AMD visszaveszi 2023 elejétől.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7638) Petykemano


Petykemano
veterán

[link]

Az L2$ késleltetés emelkedése érthető a duplázott méret miatt. Az L3$ késleltetése magyarázatra szorul. Azt mondják, a magas frekvencia kompenzál.

Egy kép a chipletekről:

Érdekes, hogy ezen a képen már nincsenek annyira közel egymáshoz a CCD-k.
Így azt gondolom, hogy a megosztott L3$ gondolata elvethető.

Zen4 CCD a prezentációból:
[link]

Zen4 mag annotáció a prezentációból:
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7639) Petykemano


Petykemano
veterán

GB5 eredmények:

"Alaplapok $125-tól."
Hát ez elég siralmas. Mármint a jelenlegi árfolyamok mellett ez 65-70eFt-os alaplap kezdőárakat jelent és akkor ez a legratyibb kivitel, amiből kispórolnak a Pcie5 m.2 csatlakozón kívül mindent, amiért érdemes lenne az új platformra ugrani.
Tudom, hogy infláció és a $299-os CPU árához képest ez olcsó, és a forint árfolyam még az euróhoz képest is rossz, de az euró is romlik a dollárhoz képest, de hát ez szörnyű.

[link]

Ez egy nagyon tetszetős ábra - a 65W-os oszlopban
(Bár tudtommal az újonnan bejelentett SKU-k között nincs 65W TDP-vel rendelkező.)

Még egy kis Skyjuice:
> 5nm Zen 4 Core + 1MB L2: 3.84mm²
> 7nm Zen 3 Core + 0.5MB L2: 4.11mm²
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7640) Busterftw válasza Petykemano (#7637) üzenetére


Busterftw
veterán

50 dollarral olcsobb a 7600x vs 13600k, viszont:
6 cores 12 threads vs 14 cores 20 threads

Persze pontos teljesitmenybeli kulonbseget nem tudunk, viszont egyertelmu a 13600k melle igy kellett arazni, legalabb.

Az alaplapok arazasaval kapcsolatban is Intelnel van szerintem az elony, mert ok ezen a draga arazason mar tul vannak, ahogy a DDR5 nyugjein is nagyjabol.
Tobb alaplap elerheto mar olcsobban, a Z690 tulajoknak pedig ott a lehetoseg valtani ha jon a Raptor Lake.

[ Szerkesztve ]

(#7641) HSM válasza Petykemano (#7639) üzenetére


HSM
félisten

""Alaplapok $125-tól."
Hát ez elég siralmas."

Szerintem ez még egész jó. Nyilván a modern szabványok komolyabb PCB-t is igényelnek, illetve minden drágul, ezt is figyelembe vébe ez nem tűnik veszélyesnek, a legolcsóbb B550 is 95$ volt két évvel ezelőtt. Idézet: "The cheapest B550 motherboard at present is the GIGABYTE B550M DS3H which is a micro-ATX model, with a very basic feature set, and costs just $95;" [link]

"Bár tudtommal az újonnan bejelentett SKU-k között nincs 65W TDP-vel rendelkező."
Bármikor felülbírálhatod a paramétereit. Őszintén szólva, igencsak örülnék neki, ha lenne erre felhasználóbarát megoldás. Mint pl. akármelyik gyártó mobil procijainál, hogy a gyári win10-es "akkus csúszka" állítgatja a TDP-limiteket is. :K [link] A mobil R5 Pro 4650U-mon rendszeresen használom is.

#7640 Busterftw : "6 cores 12 threads vs 14 cores 20 threads"
Lehet, hogy én vagyok elfogult, de ilyen összehasonlításokra határozottan jobban preferálom a 6+0 vs 6+8 megnevezést. A gyakorlatban is erősen szoftverfüggő, a kis magok mennyit tudnak hozzátenni a produkcióhoz. Marketingben óriási, hogy 6 mag szemben 14-el, de a gyakorlati oldal már nem ilyen arányokat fog vélhetőleg mutatni.

(#7642) carl18 válasza Petykemano (#7637) üzenetére


carl18
addikt

Igen az árazás alapján megint egyértelmű a több mag kínélja a jobb ár-érték arányt. A 7950X 699 dollárért elég jó deal ha a prémium teljesítményt nézzük.

De a 299-399 dolláros árak a 6/8 magos modellekre nem túl barátságosak. De az egyik érdekesség hogy most idén az AMD már nem Cinebench-et használt a teljesítmény demonstrációra....
GeekBench az idei teljesítmény, de ez is csak a Alder Lake-S ellen nyerő.
A RaptorLake azért már hozz valószínűleg annyi pluszt hogy leverje a Zen 4-et.

De arra kíváncsi leszek a kisebb Zen 4-es chipek mikor jönnek, mert ha erre is várni kell 1 évet az nagyon nem lesz rendben.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7643) hokuszpk válasza Busterftw (#7640) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"50 dollarral olcsobb a 7600x vs 13600k,"

te már tuttira ismered a jövendő Intelek árait ?

@Carl : "De az egyik érdekesség hogy most idén az AMD már nem Cinebench-et használt"

amikor épp jobb volt az AMD Cinebenchben, akkor az Intel aszonta nem releváns :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7644) Petykemano


Petykemano
veterán


A Zen4 CCD (Durango) N5-ön készül.
Az 5800X3D alapján valószínűsíthető, hogy a 3DV$-sel ellátott Zen4 CCD-k is N5-ön készülnek.
A Zen4c valószínűleg felezett L3$ mellett (esetleg TSV-k nélkül?) ha N4-en készülnek, akkor valószínűleg hasonló méretbe beleférnek, mint a Zen3 CCD-k. Tehát a Zen4c valószínűleg N4.

(A Zen4 felsorolásból kimaradt a Raphael, ami szintén valószínűleg N4. A Zen3-nál a gyártástechnológáknál fel van sorolva az N6, miközben a Rembrandt ugyanúgy nincs megemlítve)

De vajon a Zen5 család ugyanezt az elvet fogja követni?
- Zen5 @ N4
- Zen5V @ N4
- Zen5c @ N3

Mintázat alapján ez valami ilyesmi lenne logikus. Hiszen ha a Már a sima Zen5 is N3, akkor mi lenne N4?

Számomra abból a szempontból is logikusabb lenne, ha a Zen5 még N4 lenne, mert az N3 (N3E) tömeggyártása még csak most ősszel indul. Elég valószínű, hogy azt legalább a 2023-as év egészében az Apple lefoglalja. Az első N5-ön készülő Apple A14 2020 szeptemberben rajtolt, tehát az AMD 2 évvel később fért hozzá az N5 gyártósorokhoz.
Ha a Zen5-höz az N3-at feltételezzük, akkor az azt jelentené, hogy várhatóan a beharangozott 2024-ben legkorábban csak Q4-ben lenne belőle termék.
A 2023H1-ben érkező Zen4c és Zen4V és a 2024Q4 között azért az elég hosszú idő.

A szokásos "cadence" alapján viszont a Zen5-nek 2024Q1-ben azért meg kéne érkeznie
Még akkor is, ha a beékelődő kiegészítő termékek (Zen4c és Zen4V) miatt kicsivel hosszabb fejlesztési ciklust engedünk meg. (mondjuk 18 hónapot)

Zen: 2017-02
(Zen+: 2018-04) (+14)
Zen2: 2019-07 (+15)
Zen3: 2020-11 (+16)
Zen4: 2022-09 (+22)
Zen5: 2024-03 (+18)

Sőt, ha a mintából azt olvassuk ki, hogy az AMD számára a major nodeváltás mindig hosszadalmasabb (Zen2: 29 hónap, Zen4: 22 hónap), mint amikor nem történik ilyen, akkor akár azt is feltételezhetnénk, hogy akár 2024-es CES-en is bejelenthetik.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7645) paprobert válasza Petykemano (#7637) üzenetére


paprobert
senior tag

Az előadás elég meggyőző volt. Ez alapján már értjük, hogy sandbagging volt korábbi hivatalos nyilatkozat.

Az egy szálas eredménnyel vigyáznék egyelőre, mert Geekbench, ami tud furcsaságokat produkálni.

Az AM5 elköteleződés 2025-ig, azaz ~2.5 - 3 évre szól.

"amikor épp jobb volt az AMD Cinebenchben, akkor az Intel aszonta nem releváns"
Amikor multi-thread throughput-ban erős a processzor, akkor Cinebench, ha memória-sávszélességben, akkor Geekbench. Ez már csak így megy ezeknél a cégeknél. :D

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7646) Devid_81 válasza paprobert (#7645) üzenetére


Devid_81
nagyúr

AM5 csak addig lesz most, 2025?

...

(#7647) paprobert válasza Devid_81 (#7646) üzenetére


paprobert
senior tag

Meg kellett néznem újra.

szóban: "through at least 2025"
írásban: "support planned through 2025+"

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7648) Busterftw válasza hokuszpk (#7643) üzenetére


Busterftw
veterán

A fenti 350 dollaros arral szamoltam, amit Petyke irt.
Termeszetesen nem tudom, csak folyattam a beszelgetest.

HSM
"Marketingben óriási, hogy 6 mag szemben 14-el"
Es az atlagjoska pont ezt fogja latni. De teljesitmenyben sem biztos, hogy mas a felallas.

Ha nezzuk az en 10 magos (6+4) 12600k-mat es a 8 magos 5800X-et, atlag 7-10% gyorsabb nala, szoval a 10 mag nem teljesen marketing es nem teljesen atveres.
Persze nem tudjuk, hogy alakul majd a 13600k vs 7600x, de ha feltetelezzuk az 50 dollar kulonbseget, az extra 8! mag es 8 szal siman jo deal.

(#7649) HSM válasza Busterftw (#7648) üzenetére


HSM
félisten

"Ha nezzuk az en 10 magos (6+4) 12600k-mat es a 8 magos 5800X-et, atlag 7-10% gyorsabb nala"
Erősen függ az eredmény a 12600K-n (vagy bármelyik hasonló architektúrájú Intelen), hogy milyen programmal nézed. :K Volt, aki lassulást is tudott mérni bekapcsolt e-core-okkal ilyen CPU-kon, mivel belassítja a ringet és egyéb feladatütemezési 'nehézségek' is előkerülhetnek.

"ha feltetelezzuk az 50 dollar kulonbseget, az extra 8! mag es 8 szal siman jo deal"
Az én szememben a jelenlegi megvalósításában csak felesleges nyűg a kis magok. Én pénzt nem adnék értük. Ha pedig rengeteg multicore nyers erő kellene, jobb megoldásnak tartom pl. a jelenlegi 5900X-et vagy 5950X-et, vagy az érkező Zen4-es utódokat.

[ Szerkesztve ]

(#7650) Devid_81 válasza paprobert (#7647) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Akkor most nem lesz sok generacio AM5-re, az furcsa, de lehet jon majd a DDR6?!
Remelem nem mennek azon az uton mostmar mint Intel...

...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.