Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15901) joecontra válasza Fritz Teufel (#15899) üzenetére


joecontra
addikt

Rendben, kezdjük az elején.

Én a random fagyásra azt írtam, hogy hardveres eredetű is lehet. Erre te azt írtad mint minőségbiztosító mérnök hogy szerintem egy OS képes egy zárlatot lekezelni.

Tehát szerinted: lehetséges hardver eredet = OS lekezeli a zárlatot.
Remélem, látod.

Részemről nem kívánok ezen tovább rugózni.

Üdv,
J

(#15902) énvagyokAdam válasza #40553216 (#15897) üzenetére


énvagyokAdam
tag

A 13.10 azért volt szükséges, mert a samba nem működött normálisan 12.04 alatt (gagyi integrált hálókártyának nem igazán volt jó támogatottsága), most frissítem épp 14.04-re de jó eséllyel ez a fájlrendszer problémámat nem oldja meg :D

(nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#15903) csiben1


csiben1
tag

Köszönöm a segítséget! :R

stopperos: Igen, tettem fel driver-t

Decepticon: Maradok szerintem a te variációdnál, egy disztró váltás lesz belőle. Szerintem kipróbálom ezt a Manjarot-t. Ebből melyik változatot érdemes felrakni? Úgy nézem talán a KDE lesz a legjobb, legszebb. :B Illetve azt hol látom, hogy az általam letöltött változat mennyi ideig van támogatva, mert fontos lenne, ha egyszer találok egy számomra megfelelő és stabil disztrót akkor ne kelljen utána egy darabig lecserélni.

:R

You can walk straight through hell with a smile

(#15904) #40553216 válasza énvagyokAdam (#15902) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ennek meg ennek alapján 32 bites rendszeren a limit 16TiB. :(

(#15903) csiben1
Miért nem egyszerűbb másik felületet felrakni?

(#15905) csiben1 válasza #40553216 (#15904) üzenetére


csiben1
tag

Nagyon kezdő linuxos vagyok, kb 1 hónapja nyergeltem át windowsról. Nem tudom milyen lehetőségeim vannak, hogy felületet cseréljek, mi közül lehet választani, minek mi az előnye-hátránya. Nah meg, hogy, hogy kell :DDD De ha van kedved segíteni, vagy linkelni egy segédletet, azt megköszönöm :)

[ Szerkesztve ]

You can walk straight through hell with a smile

(#15906) énvagyokAdam válasza #40553216 (#15904) üzenetére


énvagyokAdam
tag

A rendszer 64bites, az ext4 32 bites lett még formázáskor, pedig engedélyezve volt a 64bit a make2fs konfigjában. Valahogy csak csak át lehetne konvertálni az ext4-et 32-ről 64 bitre. Vagy tévedek? :F

(nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#15907) #40553216 válasza énvagyokAdam (#15906) üzenetére


#40553216
törölt tag

Lehet, de ilyen eksönöknél azért az adatvesztés lehetősége fennáll.
Én annak idején nem csináltam meg a /home partíción, mert akkor még nem volt külső mentési hely.

(#15905) csiben1
Terminál:

sudo apt-get install lubuntu-desktop

vagy

sudo apt-get install xubuntu-desktop

Ha ezekkel is, akkor rakj Manjarot, vagy valami mást. :)

[ Szerkesztve ]

(#15908) csiben1 válasza #40553216 (#15907) üzenetére


csiben1
tag

Már csak egy kérdésem maradt. Az Ubuntutól miben tér el az Lubuntu vagy a xubuntu, illetve a kettő között mi a különbség. Melyik kinek ajánlott? Ugye jól tudom, hogy most csak a felület fog megváltozni :F Bocs a láma kérdésekért :B

You can walk straight through hell with a smile

(#15909) BoB válasza csiben1 (#15903) üzenetére


BoB
veterán

KDE Manjaro jó. A végtelenségig támogatott, vagyis amíg elérhető lesz ez a disztró ezzel az asztali környezettel.

Gördülő frissítési modell miatt itt sosem kell újratelepíteni új verzió miatt.

Xubuntu - Lubuntu:

Nem csak a felület tér el, de felhasználóként Te leginkább csak ennyit veszel észre. Hardware igény eltérő, L kevesebbet kér mint X. Kinek mi jön be, van akinek ez tetszik van akinek az.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15910) Syl válasza csiben1 (#15903) üzenetére


Syl
nagyúr

Manjaro-ból az alap, XFCE-t próbáld. A KDE verziója valami közösségi összehányt vacak. Próbáltam, piszkosul instabil volt.

(#15901) joecontra

Megfigyeltem, hogy akik elhagyják az ubuntu vonalat és másra térnek át, azok rendszerint magasabb lóra is ülnek :U

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15911) BoB válasza Syl (#15910) üzenetére


BoB
veterán

Már rég van hivatalos KDE Manjaro. Lehet használni. Szvsz jobb mint az xfce.

Na igen, ez is egy előnye ennek a vonalnak, hogy magasabb ló jár ;]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15912) énvagyokAdam válasza #40553216 (#15907) üzenetére


énvagyokAdam
tag

A partíció jelenleg is ext4-ben van, csak épp annyi a problémája, hogy 32 bites. Kezdem azt hinni, hogy megállt a történet ott, egyszerűbb lesz valahová valahogyan elmenteni azt a töménytelen mennyiségű adatot, majd újraformázni az egészet...

(nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#15913) csiben1


csiben1
tag

Felraktam a Lubuntut, meglátjuk, hogy most produkálni fogja e a hibát. Elvileg a hétvégén ki fog derülni.

És köszönöm még egyszer a segítséget :R

[ Szerkesztve ]

You can walk straight through hell with a smile

(#15914) #40553216 válasza énvagyokAdam (#15912) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jaja, nem figyeltem.
Lehet, valóban egyszerűbb újraformázni.

(#15915) Syl válasza BoB (#15911) üzenetére


Syl
nagyúr

Én az ősszel próbáltam a KDE-s verziót és egy WinME-től is instabilabb volt. Az XFCE meg tökéletesen tette a dolgát.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15916) énvagyokAdam válasza #40553216 (#15914) üzenetére


énvagyokAdam
tag

közben megoldódott (részben). Linux néhol SI-ben kommunikál, néha bináris alapon. Az SI szerinti 18 TB binárisan csak 16,37 TB, így "csak" kb 380 GB ami bukta, azért meg nem éri meg kínlódni vele.

Köszi a tippeket :R

(nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#15917) Fritz Teufel válasza csiben1 (#15903) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Szerintem jól teszed a váltást és igazából nincs is más lehetőséged. A Manjaro mint fentebb írták, rolling release, azaz itt folyamatosan jönnek a frissítések. Valójában csak addig találkozol a verziószámmal, amíg feltelepíted. A telepítés maga éppen olyan pofon egyszerű mint az Ubuntunál. Az Arch Linux topikban meg nálam jóval szakavatottabb és nagyon-nagyon segítőkész srácoktól kaphatsz akár szájbarágós segítséget. Egyébként magyar nyelven is elég komoly irodalma van. Talán a legkomolyabb a disztrók közül.
Van egyébként Ubuntura épülő lehetőség is ami Unity hiányában járható út, például a Mint. Ön dönt, iszik vagy vezet... ;-)

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15918) joecontra válasza Syl (#15915) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem is jó az XFCE. Egyszerű, de még nem bántóan fapados. Valamint elég jól testreszabható.

bob.zxr
KDE Manjaro. Lehet használni. Szvsz jobb mint az xfce.
Láttam már néhány disztrót KDE-vel, de a Manjaro KDE-je hát hogy is mondjam. Egyedi... ;]

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#15919) assemble válasza Fritz Teufel (#15888) üzenetére


assemble
addikt

Nalam megjelenes ota ubuntu 14.04 fut, altalaban kb egesz nap megy, eddig semmilyen instabilitast nem produkalt soha.

(#15920) BoB válasza joecontra (#15918) üzenetére


BoB
veterán

;]

Kicserélték az alap menüt a homerun kicker-re, meg manjaro-s ikonkészlet, színvilág. Eléggé hasonló az xfce-hez mert ugyanaz a téma.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15921) Fritz Teufel válasza assemble (#15919) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Örülj neki, hogy nálad nem produkál ilyent. Attól ez még bizony előfordul és nem is ritkán. Rajtam kívül csak itt a fórumon az utóbbi hónapban többen is jelezték ugyan ezt a hibajelenséget. Akinél előfordul, annál egyenlőre nincs orvosság. Ráadásul a közösség a kernel hibára gyanakszik, miközben ugyan ez a kernel kifogástalanul működik nálam, egy másik disztribúció alatt. A Ubuntu v13.10 is hibátlanul működött, ha az exFat hisztijét nem számítom. Csak hát azt ugye majd frissíteni kell. Már pedig ha a v14.04 ilyen instabil a gépemen, akkor mit lehet várni a v14.10-től?
Hozzáteszem, hogy én jelentettem nekik a hibát és próbáltam segíteni a hiba megoldásában azzal, hogy a kérésükre kipróbáltam a 3.14 stabil verziót valamint a 3.15r1-et. Mind a kettőnél kiakadt a WM ugyan úgy mint az eredeti kernellel. Csak a gyakoriság változott, ritkábbra. A desktop Linux már csak ilyen...

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15922) assemble válasza Fritz Teufel (#15921) üzenetére


assemble
addikt

A tobbsegnel azert gondolom nincs semmi gond.
Amugy passz, fogalmam sincs mi lehet, en elsore valami driver hibara gyanakodnek (egy olyan hardverhez, ami a tobbsegnel nincs igy nem jon elo), esetleg valami rejtettebb driver hiba, ami bizonyos programok bizonyos esetekben valthatnak ki. A jozan esz azert azt diktalna, hogy ha szepen szisztematikusan kiprobalja az ember a dolgokat, elo kene kerulnie a hibas komponensnek, valami nyoma kene h legyen a hibanak.

A desktop linux megjegyzessel meg mire gondolsz?

Pont most probaltam amugy az Ubuntu Touch-ot telefonon (Galaxy Nexus) dual boot-ban, mondjuk asszem kb pont mostanaban ert veget a hivatalos support is ra. Hat igen, az azert eleg lassunak tunt (eleg oreg mondjuk a telo hardvere is, nem egy izomgep), van meg mit csiszolni rajta, de az alapveto dolgok azert mukodtek, van benne sok jo otlet is, megneznem majd valami erosebb telon is.

[ Szerkesztve ]

(#15923) voyager4.4 válasza #40553216 (#15897) üzenetére


voyager4.4
senior tag

+1 ennek a megoldásnak.
Így kiderülne, hogy a Unity kavar-e bele a dolgokba.

no fate but what we make

(#15924) Fritz Teufel válasza csiben1 (#15913) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Annyit had kérjünk tőled, hogy pár nap után jelezz vissza, hogy mi újság nálad. Ha a Lubuntu 14.04 nem esik össze, akkor a különbségben bújik meg az ördög. Azt meg visszajelzem a Canonical felé.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15925) csiben1 válasza Fritz Teufel (#15924) üzenetére


csiben1
tag

Persze, szólni fogok. A hétvégén fent lesz a Lubuntu és meglátjuk mit produkál (ennyi idő alatt jönnie kell a hibának), de azért a biztonság kedvéért leszedtem már a Manjarot is ;]

[ Szerkesztve ]

You can walk straight through hell with a smile

(#15926) csiben1 válasza Fritz Teufel (#15924) üzenetére


csiben1
tag

Nah kellett a hibáról beszélnünk, épp az előbb fagyott le a Lubuntu.
Úgyhogy részemről megy fel a Manjaro, sajnos kezdőként nem tudok ilyen hibajelenséggel foglalkozni.

You can walk straight through hell with a smile

(#15927) leslieke válasza assemble (#15919) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam is stabilan fut. :K

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#15928) Kendek válasza leslieke (#15927) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nekem stabilan futott az asztalimon, majd azt áttettem egy ASUS notebookba és ott is stabilan futott, most pedig - mikor már az előzőek nincsenek meg - teljesen jól és stabilan fut a HP-mon is. Ezek után szerencsésnek érzem magam, bár tudom, hogy a legtöbb felhasználónál nem jelentkezik a hiba, csak ők nem írják be, hogy minden rendben. :)

<-ƘƘ->

(#15929) #33253120 válasza Kendek (#15928) üzenetére


#33253120
törölt tag

+1
Van egy apró néha jelentkező nyelvcserés bajom login után, de amúgy hibátlan...

(#15930) vicces válasza Kendek (#15928) üzenetére


vicces
addikt

minden rendben 3 notebookon is :C
ubi 14.04LTS unitiy guival.
szerintem nagyon jól sikerült. marad 5 évig, illetve a hardverek haláláig - mert ezek a notebookok nem fognak még 5 évet működni sztem.

:)

(#15931) Syl válasza Kendek (#15928) üzenetére


Syl
nagyúr

Vannak gyerekek akik matchbox-szal játszanak és vannak akik más oprendszerének fikázásában lelik örömüket. Nem szabad elvenni tőlük a nyalókát ;] :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15932) Foose


Foose
addikt

Sziasztok! Megint én :) Hogy van az,hogy ubi 12.04-re terminalból felteszem a xubuntu desktop-ot,de csak egyszerű xfce felület van? Színtelen,egyszerű az egész,nem úgy néz ki,mint videókon a xubuntu desktop. Lehet azért,mert közben még fent van a KDE is? Gyári ubiról telepítettem,majd kijelentkeztem,xubuntu session-t kiválasztottam,de... :B Mit csináltam rosszul? Restart után sincs változás. Vagy ne is várjam hogy olyan lesz mint a videókon,mert ahhoz nem ubuntura kellene a xubuntu felület,hanem egyből xubuntut feltenni?

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15933) tvamos válasza assemble (#15922) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jo lehet ez az Ubuntu touch...
Nagy vagyam, hogy terminal ablak legyen a launcher, es abbol tarcsazzak. Rsetleg cat-tal nezni e-mailt... :))

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#15934) assemble válasza tvamos (#15933) üzenetére


assemble
addikt

Terminal emulator-t barmelyik android cuccra fel lehet rakni, nem Nagy dolog :)

(#15935) BoB válasza Foose (#15932) üzenetére


BoB
veterán

Azért van csak egyszerű xfce desktopod, mert amikor felteszed annyi történik hogy felkerül és ennyi. Gyári alap.

Xubuntu-n meg ugye át van variálva, konfigurálva.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15936) Foose válasza BoB (#15935) üzenetére


Foose
addikt

Értem,közben azért leesett. Mert amit felraktam,csak egy felület. Most épp live cd-ről fut a 14.04 xubuntu,furcsa hogy nem home-nak látja azt a partíciót,ami eredetileg home,hanem külön vinyónak. Ilyesmi gondom volt nemrég is :D Na de,ha feltolom a 14.04 xubuntut,akkor gondolom telepítéskor az eredeti home-ot csak csatolom home-ként és jó lesz. Jól gondolom? Annyira nem vagyok még ebben otthon :( Mentésem a jelenlegi 12.04-ről van. A home-on :D Feltolom live cd-ről,és kész? Felülírja a 12.04-et,meg gondolom feldob egy csomó xubuntu alkalmazást. :F

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15937) leslieke válasza Kendek (#15928) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam is notin fut: Dell Latitude E5530

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#15938) Syl válasza Foose (#15936) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha a vinyón külön van a / és külön a /home, akkor telepítéskor csak simán formázod a /-t, a /home-ot meg csak csatolod. Ha ugyanaz a user név, akkor nem lesz gond.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15939) BoB válasza Foose (#15936) üzenetére


BoB
veterán

A múltkor is azért futottad a köröket mert nem tiszta neked hogy működik linux alatt a csatolás, fájlrendszer.

Tehát csak röviden:

A linux fájlrendszerbe csatolni kell azokat a partíciókat, amelyeken Te dolgozni akarsz (érted a fájlokat látni akarod rajta) Ennek van egy csatolási pontja, ami egy mappa valahol a fájlrendszerben. Pl.. /mnt

Ha csatolom az 1GB-os vinyómat a /mnt könyvtárba, akkor abban a könyvtárban lesz a vinyó tartalma. Ez a csatolás nem a vinyóra "íródik rá" hogy te /mnt vagy ezentúl. Mint ahogyan a /home sem. A működő linux rendszernek van megadva hogy ezt a vinyót ide vagy oda csatold.

Ezért egy másik linux rendszer azt nem tudja hogy x vinyó hova volt csatolva korábban. Az csak annyit lát hogy van egy 1GB-os vinyó.

Nem tudom így érted-e. Pár alap dolognak nem ártana utánna nézned.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15940) Foose válasza Syl (#15938) üzenetére


Foose
addikt

Persze,ezt tudom. Külön partíció a home. Csak a múltkor amikor okoskodtam,telepítéskor nem csatoltam a home-ot. Csak most azt nem értettem,live cd-n miért külön meghajtónak látta a rendszerben a home-ot. Pedig nem külön vinyó,csak partíció.

(#15939) bob.zxr Oké,nagyjából értem,a múltkor én voltam láma,mert nem csatoltam. Viszont nem értem,most kubuntu van fent,(desktop) miért a francért nem tudom sehogy pucolni. Bejelentkezéskor ott van a választási lehetőség. Már tegnap minden parancsot futtattam. Bár most reggel a kubuntu-desktop remove parancsra azt írja hogy nincs telepítve. Ha most felteszem a 14.04 Xubit,akkor evidens,pucolja a 12.04-et. De a KDE felületet is? Mert nem kellene nekem :)

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15941) tvamos válasza assemble (#15934) üzenetére


tvamos
nagyúr

Gondolhatod, hogy van rajta... 3 is... ;)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#15942) Foose


Foose
addikt

Lehet hogy tévedtem. Nem értem. Van ugye a / de nekem ezen belül van minden. A home is. Akkor most sem jól van csatolva? :( /-ot nézem krusader-ben. Ugye a /-ban vagyok,látok ilyen mappákat,hogy .config,bin,boot.cdrom,és ezek alatt van a home mappa is. Ezen belül a felhasználónevemmel egy mappa,amiben minden van. nem jól van csatolva a home? Helyre akarom tenni a rendszert,mert a múltkori eset óta nem világos valami. Gnome-ban alkalmazások között,(nem jut eszembe a neve na.) pl rengeteg kde cucc van,amiknek nem kellene ugye,mert már minden létező paranccsal pucoltam,de mégsem jó ezek szerint. Most a jelenlegi 12.04 helyett 14.04 xubuntut szeretnék,és semmi más ne legyen a gépen.
De nem. Külön partíció krusaderben nézve. Már tényleg nem értem basszus. Valami oknál fogva meg nem indul a gparted-em :( Pedig ott nézném meg. külön ext4 partíció a gyökér rendszer,és a home is.

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15943) #33253120 válasza Foose (#15942) üzenetére


#33253120
törölt tag

Nyiss egy terminalt, és írd be, hogy "mount" ekkor kilistázza, hogy hová, mit csatolt.
A /dev/sd* kezdetű sorok lesznek a merevlemezeken lévő partíciók.

(#15944) Foose válasza #33253120 (#15943) üzenetére


Foose
addikt

Ez szerintem rendben van,,mert a home-ot le tudom választani ha kell. De ettől függetlenül még mindig szabadulni szeretnék a kde vackoktól,de nem tudom miért,nem tudok. Az alkalmazások között ott van minden. autoremove, előtte kubuntu-desktop remove,minden megvolt. És mégis :( Megnézem amit írtál. Köszönöm.

Hű,az sdb1 vajon miért error?
/dev/sdb1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
/dev/sdb6 on /home type ext4 (rw)
gvfs-fuse-daemon on /home/sirdannyl/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=sirdannyl)
/dev/sdc1 on /media/DBC2-440B type vfat (rw,nosuid,nodev,uid=1000,gid=1000,shortname=mixed,dmask=0077,utf8=1,showexec,flush,uhelper=udisks)

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15945) God Vazzeg válasza Foose (#15942) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nagyon nem vagy képben, nézd át a linux könyvtárstruktúrát, hogy épül fel, anélkül nem fogod érteni.

(#15946) B@ldrick válasza Foose (#15942) üzenetére


B@ldrick
aktív tag

Nem akarok belevauzni de szerintem kezd előlről. Korábbi gparted képeden van egy 20GB, egy 2-es swap és az 128-as ext4 particiód.
Namost:
- elindítod a 14.04 xubi telepítőt, ott választod az egyéni telepítést
- kiválasztod a 20-ast (sdb1): ext4, /-nek csatolja és a formázást bejelölöd
- kiválasztod a 2-est (sdb5): swap-nek csatolod
- kiválasztod a 128-ast (sdb6): ext4, /home -nak csatolja és ne formázza
- grub pedig az sdb-re kerüljön ha nincs más vinyód, rendszered

▌iPhone 12 • Huawei P20 Pro • OnePlus 3 • HTC One ▌Ubuntu • OpenMediaVault • XPEnology ▌

(#15947) Foose válasza God Vazzeg (#15945) üzenetére


Foose
addikt

Most nekem csak az a gondom,hogy live cd-ről ment az előbb a 14.04,és ott nem úgy látta a home,mint most élő rendszeren. Én nagyjából azért vágom,mi micsoda,ez kavart meg. De köszönöm a linket,ettől függetlenül nagyon jó :)

(#15946) B@ldrick Pontosan ezt akartam és kérdeztem,hogy ha csak elkezdem és feltolom a 14.04-et akkor vajon helyre jön minden? Persze a múltkori esetem (sokan olvasták) után oda kell figyelnem,mit hogy csatolok. Köszönöm :)

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#15948) #33253120 válasza Foose (#15947) üzenetére


#33253120
törölt tag

Persze, hogy nem látta home-ként. Hiába ugyanazon a gépen fut, ami cd-ről fut az akkor is egy másik oprendszer.
És senki nem mondta meg neki, hogy mit csináljon a partíciókkal. Azaz felcsatolta a live lemez oda, ahova általában fel szokott csatolni bármit.
Emiatt nem láttad a live lemezen a home/neved alatt a cuccaidat. Viszont a fájlkezelőben kettővel több meghajtónak kellett lennie valamilyen néven. Az egyik a telepített rendszered / partíciója, a másik meg a /home-od.

(#15949) #33253120 válasza Foose (#15944) üzenetére


#33253120
törölt tag

Akkor csak nem volt minden ha maradtak fájlok... :)
Legközelebb a sudo apt-get purge programneve megoldást javaslom, az törli a program által létrehozott fájlokat is.

(#15950) stopperos válasza Foose (#15947) üzenetére


stopperos
senior tag

Mert nem tudja a live rendszer, hogy az a home-od. Te mondod meg, hogy mit hová csatoljon.

Nálunk a szerveren ezek mennek: df -TH
Fájlrendszer Típ. Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
/dev/sdd1 xfs 50G 12G 39G 24% /
none tmpfs 4,1k 0 4,1k 0% /sys/fs/cgroup
udev devtmpfs 4,2G 13k 4,2G 1% /dev
tmpfs tmpfs 836M 812k 835M 1% /run
none tmpfs 5,3M 0 5,3M 0% /run/lock
none tmpfs 4,2G 0 4,2G 0% /run/shm
none tmpfs 105M 0 105M 0% /run/user
/dev/sdc2 xfs 996M 34M 962M 4% /root
/dev/sdc3 xfs 2,0G 86M 2,0G 5% /var/log
/dev/sdc5 ext4 486G 284G 197G 60% /srv
/dev/mapper/vg_koli-lv_multiplex ext4 3,1T 2,2T 938G 70% /srv/ftp
proxy.koli.lan:/koli-home fuse.glusterfs 486G 284G 197G 60% /mnt

Van itt rendes paríció, virtuális csatolások, hálózati csatolások, lvm2-ben kezelt lemezek. A felhasználó úgy látja, hogy minden elérhető a / gyökérkönyvtár alól egy Unix típusú rendszerben, és nem akar foglalkozni azzal, hogy ezt most másik lemezen van vagy egy másik gépen. Az operációs rendszer szépen elintézi a háttérben a különbözőségeket.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.