Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#34351) PuMbA válasza body007 (#34335) üzenetére


PuMbA
titán

Én bepróbálkoztam egy érdekes módszerrel, de működik. Lucid backport ppa-t be kell tenni és a szoftverforrásoknál manuálisan át kell írni a mavericket lucidra és fel kell tenni a metacsomagokat. Így nem is kell foglalkozni a frissítéssel, mert ha új natty kernel jön akkor automatikusan települ. :)

[ Szerkesztve ]

(#34352) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hülye kérdés.
Adott egy 30 gigás partíción egy Ubuntu.Már jó régóta fent van, és kissé már szűkös a hely. Gondoltam a frissítéseket cachelte valahova.
Apt-get clean, autoclean, autoremove... OK, lett pár Gb hely, de új korában (már akkor is elég sok minden fel volt telepítve) kb. 10-12Gb volt a teljes rendszer.

Valami tipp, hogy hol szokta még magát összeszemetelni?

Mutogatni való hater díszpinty

(#34353) Kendek válasza hcl (#34352) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Esetleg csekkold le a lemezhasználat elemzőben.

<-ƘƘ->

(#34354) hcl válasza hcl (#34352) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az /usr/src -ben levő régi kernelforrásokat, amiket az Ubuntu szed le magának, le szabad törölni büntetlenül? :)
(Ugyanez /lib/modules-ben található old stuffal?)

@Kendek : Azt merre találom?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#34355) Kendek válasza hcl (#34354) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha telepítve van, akkor a menüben megtalálod valahol, vagy írd be a terminálba, hogy baobab.
A /usr/src könyvtárban szerintem a kernel headers csomagjainak telepítése található, nem lenne bölcs dolog kézzel törölni őket. De ezek amúgy sem foglalnak sok helyet, szóval nem is lennél sokkal előrébb vele. A /lib/modulesben szintén a telepített kernelek cuccai vannak, létfontosságúak a rendszer működéséhez. Esetleg előfordulhat, hogy a kernel eltávolításakor hátramarad a létrehozott könyvtára, de az szinte üres, ugyancsak nem mész túl sokra a törlésükkel.

<-ƘƘ->

(#34356) hcl válasza Kendek (#34355) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

2.6.31-től ott van az összes addigi kernel összes modulja, meg a src-ben a forrása... Mindig a legutolsót használom...
...1Gb a cuc, azért az annyira nem kevés...

Baobabot megnézem, meg a korábbi kerneleket is le kellene akkor szedni a grub menüből is...
(Aha, a KDE nem takarítja el maga után a Dolphin előnézeti képeit... 5Gb volt belőle... :D )

Köszi :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#34357) Kendek válasza hcl (#34356) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De a felesleges kerneleket valamilyen csomagkezelővel kell eltávolítani. Én ajánlanám a következő séma szerinti eltávolítgatást:

sudo apt-get autoremove --purge 2.6.31-XY-* 2.6.31-ZS-*

stb.. Tehát az eltávolítandó kernelek verzióját megadod ilyen formában, egymás után, aztán a hozzájuk tartozó összes csomagot leszedi. Ha kattintgatni akarsz, akkor ajánlom a Rendszermenttet, esetleg kicsit macerásabb, de ott van az Ubuntu Tweak is, azzal is meglehet oldani.

<-ƘƘ->

(#34358) hcl válasza Kendek (#34357) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#34359) #40553216 válasza #40553216 (#34298) üzenetére


#40553216
törölt tag

Új kérdés:
melyik verziójú Wine melyik verziójú SketchUp-pal megy nálad? :)

(#34360) mzx válasza Brutforsz (#34268) üzenetére


mzx
senior tag

Kétszer is végigcsináltam, de csak 0-21. jelölésekig végzi el, ráadásul összevissza (pl. a 12.es: a 57. könyvoldal, a 13-as: a 51.könyvoldal, a 14-es: az 52. könyvoldal, stb.), pedig mindent úgy csináltam, ahogyan írtad, az időbeli rendezést is betartottam. Lehet, h ott a bibi, hogy a 43. oldalig húztam bár, de nem mindegy, hogyan? Csak állítsam meg a 43-nál, ahogyan a screenshot-odon szerepel? Ezt tettem...
...vagy az lehet a gond, h más Mozilla verziom van? Jól látom, h te GoogleChome-ban használtad a CacheViewer-t?

...nah sebaj, a korábbi segítségeid mindenképp sokat lendítettek előre rajtam! :) Hála a neked! :)

(#34361) mzx


mzx
senior tag

Még nem néztem Gnome alatt, mert Lxde-zni szoktam, de milyen progit ajánlotok, amivel viszonylag széles körűen detektálhatom hardverem (esetleg plusz még a szoftveres környezetem) paramétereit? (Amolyan rendszerinfo alkalmazásra gondolok.)
Amit mindenképp meg akarok tudni, hogy milyen kapacitású cache -m van.

[ Szerkesztve ]

(#34362) Siriusb válasza mzx (#34361) üzenetére


Siriusb
veterán

lshw

(#34363) #40553216 válasza Siriusb (#34362) üzenetére


#40553216
törölt tag

Esetleg
sudo lshw

(#34364) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, másik. A conky-t feltettem, de közben leesett, mi bajom van :D A Dolphin mutatja a szabad helyet az eszközökön, ha az automount csatolja fel... Nemrég betettem egy winyót, amiről adatmentettünk, és azokra a partíciókra mutatott egy csíkot a bal oldali "Helyek" sávban.

Na ezt hogy lehet elérni, azokra az eszközökre is, amiket a fstab-ból csatol fel az ember...?
Ez már csak kukacoskodás :) Eredetileg ilyesmit akartam :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#34365) Siriusb válasza #40553216 (#34363) üzenetére


Siriusb
veterán

Azért nem most kezdett linuxot használni... :)

(#34366) mzx válasza Siriusb (#34365) üzenetére


mzx
senior tag

Sorry, de linux parancsokkal eddig szinte egyáltalán nem foglalkoztam, nem érdekeltek kulonosebben, hanem szinte csak a grafikus felületek felhasználásával. Nincs mindenkinek kulonosebb igénye a linux parancsok megtanulására, így vagyok evvel pl. én. Hanem csak alkalmilag pár alap parancs érdekel engem egyelőre.
...Hogy ez miért fáj neked...? :F
Avagy a sudo -ra vonatkozik megjegyzésed? Oké, azt megérteném, ha amiatt, bár én nem érzem lekezelőnek, hogy felhivta a figyelmem a sudo -ra, hiszen sokat tapasztalták rólam, hogy nem álltam neki még linux parancsokat tanulni.

Egyébként remélem nem ciki, hogy csak egyszerű mezei felhasználói igényem van... bár néha lehet, hogy többek számára furának tűnhet egy nagyon laikus linux user jelenléte(?), mint pl. én vagyok. :U Ezt is csak amolyan hangos gondolkodásként jelzem, semmi egyéb...
... egy időben átemntem a kezdő linux topicba, de ott meg akkoriban nem volt nagy élet ott, elég passzivnak tűnt (avagy most is ez a tendencia ott?), itt meg már sokak pozitiv lelkesedését megtapasztaltam, ami örömmel tölt el engem.

[ Szerkesztve ]

(#34367) mzx válasza Siriusb (#34362) üzenetére


mzx
senior tag

Ami a lényeg: köszi. :)

(#34368) mzx válasza #40553216 (#34363) üzenetére


mzx
senior tag

...épp így neked is: köszi. :)

(#34369) mzx


mzx
senior tag

Új kérdésem (usb-s linux kreálása miatt vetődött fel bennem) :
a BIOS boot lehetőségei között van valami, ami már korábban is feltűnt nekem, de ezidáig nem érdekelt. Most viszont tettem egy próbát, hogy ősi gépem (P3) felsorol-e köztük usb kulcsot, és alaposabban végignéztem a listát. Szóval felmerült bennem, hogy netán erre utal ez az opció? Ha nem, akkor mire? (Egyébként tudtommal P3-asokon nincs lehetőség usb boot-ra, szóval gondolom ez másra utal) :

Intel UNDI, PXE-2.0 (build 067)

Addig "vágom", hogy Intel :D a többi kínai ... a "build" is izgatja a csigacsápom, hogy mi lehet. :) Mindenesetre rákeresek most neten, de félő számomra, h nekem esetleg magas lesz az definicioja. :)

szerk: kipróbáltam persze behelyezett usb kulccsal is BIOS-ba lépni, meg anélkül is, majd bent BIOSban kivettem-visszahelyeztem, de semmi nem változott az opciós listában. De mondom, amúgy is úgy sejtem, P3-ason eleve nincs lehetőség usb boot-ra... jol tudom?

[ Szerkesztve ]

(#34370) mzx válasza mzx (#34369) üzenetére


mzx
senior tag

szerk 2.: (nyilván csak arra voltam kiváncsi a ki-behelyezésével, hogy egyáltalán detektálja-e a BIOS.)

Nézem a neten, nem nagyon értem, ahogy előre sejtettem:
Universal Network Device Interface = UNDI

...valamint:
"Requirement 2: Ethernet adapter with PXE boot roms. The Intel Management adapters all include PXE but even our newest batches required flash updating to get FreeBSD booted properly. This is what my oldest Intel's looked like at first [...]"

[ Szerkesztve ]

(#34371) Siriusb válasza mzx (#34366) üzenetére


Siriusb
veterán

Érdekes a megjegyzésed...
Igazából téged "védtelek", a sudo használata gondoltam számodra is egyértelmű. Tudomásul vettem mondandód, s máskor nem teszem.

tomtyi
elnézést kérek tőled is.

(#34372) #40553216 válasza Siriusb (#34365) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem is azért, csak mindkettőt lehet. :)

(#34373) lumpi79


lumpi79
csendes tag

Jolicloud-ot próbálta már valaki Linuxos? :R

(#34374) rtom


rtom
senior tag

Érdekes hírek Nvidia tulajoknak: helyenként az ópen-szósz meghajtó jobb, mint az nvidia-s proprietary.

(#34375) kltz


kltz
tag

Hello!

Nektek müködik a csomag letöltés? Mert akár a szoftverközpontból vagy a synaptic-ból és terminálból sem tudok csomagokat letölteni azt írja ,hogy a szoftverközpontban ,hogy nem hitelesített a másik kettőben meg, hogy sikertelen csatlakozás.
Két napja kezdte kb.

[ Szerkesztve ]

Üdv KLtz

(#34376) Kendek válasza kltz (#34375) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az FSN.hu alapítvány kiszolgálóján található hivatalos, fő magyar tükörszerverrel van a probléma. Ez elég sokszor előfordul sajnos, így érdemes átállni valamely másikra. Ajánlott másik hazait választani, esetleg elég gyorsak a német szerverek is, legvégsőbb esetben a Fő kiszolgálót is választhatod, de azt annyira nem ajánlott leterhelni.
Synaptic csomagkezelő -> Beállítások -> Tárolók -> Ubuntu szoftverek fül -> Letöltés innen: Egyéb..

<-ƘƘ->

(#34377) n00n válasza rtom (#34374) üzenetére


n00n
őstag

Azt tedd hozzá, hogy csak a gyengébb kártyáknál, illetve csak OpenGL játékokkal tesztelték. Egyébként valóban biztatóak az eredmények, pedig még mennyi feature hiányzik. A .40-es (.39-es fejlesztői nevén) kernel igen csak érdekes lesz a videokártya drivereknek.

(#34378) PuMbA válasza n00n (#34377) üzenetére


PuMbA
titán

"A .40-es (.39-es fejlesztői nevén) kernel igen csak érdekes lesz a videokártya drivereknek."
:F A kernelek nem a GNOME elnevezési sémáját használják. A 39-es kernel fejlesztői néven 39-es kernel és amikor megjelenik akkor az egy stabil kernel lesz.

(#34379) n00n válasza PuMbA (#34378) üzenetére


n00n
őstag

Bocs, valóban benéztem.

(#34380) M.W.H


M.W.H
aktív tag

hejj ezt kapom mostanába hibaüzenetnek:( restart után elmulik de hamar visszatér:(

[ Szerkesztve ]

Mad W. Highflyer

(#34381) sh4d0w válasza kltz (#34375) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#34382) M.W.H válasza M.W.H (#34380) üzenetére


M.W.H
aktív tag

valakinek nincs sejtése? elég idegölö restartolgatnom emiatt:/

Mad W. Highflyer

(#34383) Brutforsz válasza M.W.H (#34382) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Állítólag sokaknak megoldotta ezt a prolémát az, hogy törölték a Jelszavak és titkosítási kulcsokból (Seahorse) a megosztáshoz tartozó kulcsot, aztán a következő kapcsolódáskor újra megadták a szükséges adatokat, ahogyan itt olvashatod.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#34384) M.W.H válasza Brutforsz (#34383) üzenetére


M.W.H
aktív tag

óhh köszönöm szépen:) mindjárt nekiesek
hát megint elfelejtetettem ráguglizni a hibaüzenetre...

Mad W. Highflyer

(#34385) Boxi88


Boxi88
őstag

Kellene egy kis segítség!

Jelenleg a 3.6.15-ös firefox van fent, és szeretném frissíteni a 4.0-ra, ezt miként tudom megtenni? Régit, hogy töröljem, újjat hogy installáljam?

Előre is köszi!

(#34386) sh4d0w válasza Boxi88 (#34385) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Vagy letöltöd a Mozilla oldaláról és azt használod, vagy megvárod, amíg megérkezik a repóba és akkor frissítesz.

https://www.coreinfinity.tech

(#34387) Boxi88 válasza sh4d0w (#34386) üzenetére


Boxi88
őstag

A letöltős dolgot próbáltam... de nem ment valamiért... a repóba mikor kerül be vajon? :B

(#34388) ntomka válasza Boxi88 (#34385) üzenetére


ntomka
nagyúr

[link]

Bár azt ne tőlem kérdezd mi a francnak nekik fél évente új ppa-t létrehozni ugyanarra. :(

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#34389) Boxi88 válasza ntomka (#34388) üzenetére


Boxi88
őstag

Köszönöm a linket, a leírás alapján fel tudtam tenni a 4.0-át, bár nem magyar nyelvű valamiért... megpróbálom megkeresni, hogy hol lehet állítani, de ha esetleg nem találnám leírná valaki hogy merre keressem? :B

(#34390) ntomka válasza Boxi88 (#34389) üzenetére


ntomka
nagyúr

Oda van írva az is az oldalon: "Firefox 4 in your language". :D

ツ Headphones on - World off

(#34391) Boxi88 válasza ntomka (#34390) üzenetére


Boxi88
őstag

Ooooh bakker, oké, buta voltam :W Megvan, köszönöm a segítséget és türelmet! :R

(#34392) #16820480


#16820480
törölt tag

félig off a kérdés, de szeretném átköltöztetni a rendszervinyómat egy ssd-re, és azon agyalok, hogy a win7-et ha simán átmásolom egy az egyben egy ntfs-re formázott partícióra, akkor az úgy fog-e tudni bootolni, ha a mellé (másik partícióra) telepített ubuntu bootloaderét használnám, vagy kell neki valami fixmbr előtte?

illetve milyen megoldás van arra, hogy a jelenlegi vinyón az elején levő két partíciót (/ és swap) hozzá szeretném csapni a maradék területen levő /home-hoz, de úgy, hogy csak hozzáillessze, ne kezdje el az összes több száz giga adatot áttornászni az így létrejövő nagyobb partíció legelejére (ahogy a gparted csinálja), mert az egy év mire végez, plusz tök felesleges.

(#34393) Siriusb válasza #16820480 (#34392) üzenetére


Siriusb
veterán

A win-t ne simán másold (mondjuk win7-tel nem foglalkoztam még), használj pl. Acronis TrueImage-t vagy valami más alternatívát, máskülönben nem fog működni.
Ha a Linuxot is átköltöztetted, a grub-ot úgyis újra kell telepítened, csak a grub.cfg-ot kell majd ellenőrizni, hogy minden hivatkozás jó-e, utána indulnia kellene.

Mival a hdd elején van, így jártál... Max LVM-mel tudnád megoldani, ha fent lenne, szvsz.

(#34394) #16820480 válasza Siriusb (#34393) üzenetére


#16820480
törölt tag

köszi!
a linux szerintem friss telepíés lesz, megvárom vele a Natty-t már (legalább a bétát :D), szóval az nem gond. igazából a win-t is lehetne így, de nincs kedvem megint előről feltenni, mert az is egy napos meló, és nem éri meg (alig használom).

(#34395) mzx válasza Siriusb (#34371) üzenetére


mzx
senior tag

Ezt reagáltam rád: "Avagy a sudo -ra vonatkozik megjegyzésed? Oké, azt megérteném, ha amiatt, [...]"
Tehát félreértettél, hiszen felvetődött bennem, h engem védtél, és köszönöm.
(Bár hozzátettem és most is azt mondom, szerintem egyikőtökben SEM volt rossz szándék, tehát ő se bántóan reagált rám, szerintem. :) )
Azt jártam körül, hogy nem lehetett egyértelműen értelmezni, pontosan miképp értetted megjegyzésed, bár mint látod, affelé hajlott értelmezésem a beírásodról, hogy jó szándékkal, mellettem szólva tetted. :)

[ Szerkesztve ]

(#34396) mzx válasza mzx (#34369) üzenetére


mzx
senior tag

UP

(a rákövetkező hsz-emmel (#34370), a "szerk2" kiegészítésemmel együtt érvényes a kérdésem)

(#34397) zuzu000


zuzu000
őstag

Hello!
Lenne egy kérdésem:
Most tettem fel az ubuntut w7-re a wubi installerrel.Megy is minden,csak egy valami nem:
Az internet.Dell truemobile 1300 USB-s wifi kártyám van,de driver kéne hozzá.Sok mindennel próbálkoztam,de csak nem sikerült összehozni.A driverloaderért meg nem szeretnék kiadni 20$-t,mert lehet,hogy nem is menne.Olvastam,hogy egy bizonyos ndsiwrapperrel össze lehetne hozni,csak elég új vagyok a linuxban ezért nem sikerült.Volt valakinek hasonló problémája,vagy ha nem ,tudna valaki segíteni?(ha kérhetem akkor elég szájbarágósan)

Köszönöm

(#34398) Kendek válasza zuzu000 (#34397) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Telepítsed fel a b43-fwcutter nevű csomagot (pl. a Synaptic csomagkezelővel), majd indítsad újra a gépet és ha felállt a rendszer, akkor engedélyezd a zárt meghajtót a Rendszer -> Adminisztráció -> Eszközmeghajtókban.

<-ƘƘ->

(#34399) zuzu000 válasza Kendek (#34398) üzenetére


zuzu000
őstag

Köszi,ki fogom próbálni,csak most nagyobb a baj.Kiválasztom az Ubuntut,majd:

ALERT! /host/ubuntu/disks/root.disk does not exist. Dropping to a shell!

BusyBox v1.10.2 (Ubuntu 1:1.10.2-2ubuntu7) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)

Reggel még tökéletesen működött,semmit se csináltam vele azóta.

(#34400) Siriusb válasza #16820480 (#34394) üzenetére


Siriusb
veterán

Telepítgetni én is utálok, illetve inkább azt utálom, hogy sokáig tart, amire mindent beállít magának az ember.

A törlendő particiókkal kapcsolatban még az jutott eszembe - alternatívaként, hogy könyvtárként becsatolod az új /home alá, így valamilyen formában mégicsak ott tudod használni, ahol akartad.
Bevallom, én a /home-ban nagyjából csak a config-okat, profile-okat tartom, documents stb könyvtár symlinkelve van másik particióról, amely nincs benne a rendszeres rendszermentésben, hogy ne teljen vele az idő és a tárterület.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.