Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#32001) Iginotus


Iginotus
őstag

Sziasztok proxy szervert szeretnék az ubuntumból csinálni, hogy álljak neki? :)
És milyen progit használjak hozzá?

Plug and Pray... :)

(#32002) sh4d0w válasza Iginotus (#32001) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ez?

Compiz kérdésem van: hogyan lehet úgy beállítani, hogy ha kihúzok egy ablakot a képernyő szélére, akkor a képernyő felét elfoglalva nyissa ki a Compiz azt az ablakot (á la Aero)?

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#32003) ntomka válasza sh4d0w (#32002) üzenetére


ntomka
nagyúr

Jelenleg sehogy. Asszem a 0.9-esben lesz már ilyen funkció. Viszont a KDE tudja. :)

ツ Headphones on - World off

(#32004) dbius válasza csibor (#31999) üzenetére


dbius
veterán

Vagy próbáld ki a Double Commander-t, ami egész jó Total Commander alternatíva és sok mindent tud. (fájl darabolás és összeillesztést is)

Szerk: Én pár hete találtam, van benne pár bug (néha nem lép ki, csak erőltetett kilépéssel, ill. egyik gépen nem akart elindulni, csak miután egy újabb buildet leszedtem), de jól használható.

[ Szerkesztve ]

(#32005) Sir Psycho


Sir Psycho
aktív tag

Vigyázat, kezdő linuxos!

Hang telepítési gondom lenne.
Intel D945GCLF2 lap, telepítéskor ki volt kapcsolva a hang (home serverként volt használva), de most egy ideig desktopként is kellene funkcionálnia.
Bios-ban engedélyezve, realtek oldaláról driver leszedve, readme alapján megcsináltam mindent. Hibát nem dobott, de a rendszer->beállítások->hang->hardver alatt nemlátom. :F

Innen kellene, nekem valami, hogyan-merre. :R

(#32006) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Elnézést ha butaságokat kérdezek de nagyon új nekem ez az ubuntu.
Chrome-ot szeretnék föltenni. Letöltöttem, települt is de sehol nem találom az ikonját. Ilyenkor mit kell csinálni?
A másik, hogy föltettem ezt a CompizConfig cuccot is és szépen forog a kocka csak az ablakokat nem tudom átlátszóvá tenni.
Létezik valahol egy Ubuntu for dummies szintű leírás. Jól jönne, mert nekem itt minden új.

Azt sem értem még ezzel az ubuntuval kapcsolatban, hogy miért ilyen macerás dolog ha valamit telepiteni akar az ember.....terminálos songokuzás nekem nagyon nem nyerő. :(
Én win-es exe és setupklikkelgetéshez vagyok szokva.
Most pl kigondoltam, hogy feltolom ezt a docky nevű cuccot de egyelőre hiába guglizok azt sem találom, hogy honnan lehetne letölteni.

Szóval nagyon analfabétának érzem magam ubuntuilag.
Hogyan, merre induljak?

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#32007) rup1u5 válasza rup1u5 (#32006) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Jól van!
Mégsem vagyok teljesen hülye! :DDD A Chrome-ot már sikerült megtalálni.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#32008) ntomka válasza rup1u5 (#32006) üzenetére


ntomka
nagyúr

Keresd meg a menüben a szoftverközpontot. Amiket fel szeretnél tenni, abban pofon egyszerűen megtalálod. Haladók öreg hibája, hogy sokszor nem a legkézenfekvőbb megoldást ajánlják, hanem ahogy ők csinálnák. :K

ツ Headphones on - World off

(#32009) Kendek válasza Sir Psycho (#32005) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem kellett volna semmilyen drivert telepítened, a Relatek ALC662 kodeket jól kezeli a rendszer.

(#32006) rup1u5: Ott van a Szoftverközpont, pár kattintás az alkalmazások telepítése, jóval egyszerűbb mint Windowsnál, a docky-t is megtalálod ott.

Az ablakok átlátszóságát az Átlátszatlanság, fényerő, telítettség engedélyezésénél tudod állítani. Az ablakbeállításoknál kattints az újra, majd írd be, hogy
class=
majd a csúszka segítségével szabályozd be magadnak az átlátszatlanság mértékét.

<-ƘƘ->

(#32010) Sir Psycho válasza Kendek (#32009) üzenetére


Sir Psycho
aktív tag

jó és mit kellett volna tennem, hogy működjön is?
win alatt egyből keresi a hozzá való drivert, de itt semmi, meg se mukkant.

(#32011) Kendek válasza Sir Psycho (#32010) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Milyen rendszeren nézted, szerver vagy desktop? Milyen kiadás volt az, illetve egy Live Mavericket indítva van-e hang?

<-ƘƘ->

(#32012) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Multihangkártya problémával kapcsolatban valaki tud segíteni? Esetleg olyan progi ami kezel egyszerre több hangkártyát?

A gondom az, hogy a patchage nem engedi a fizikai hangkártyákat oda "kábelezni" ahová szeretném. Illetve az Ardour csatlakozás kezelőjében nem jelennek meg a fizikai bemenetek.

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#32013) Sir Psycho válasza Kendek (#32011) üzenetére


Sir Psycho
aktív tag

10.04 LTS, live-ot nem próbáltam, nincs a közelemben optika.

(#32014) agemate


agemate
addikt

Üdv.
Kb egy hete nem használtam az Ubit, ma elindítottam, erre közli: "hiányzó grldr, újraindításhoz nyomja meg a.." stb-stb. Újrainítom, ugyanez. Nem akar elindulni. A recovery menü sem jön be.
A rendszer 10.10-es és wubival telepítettem Windows alól, az egész rendszer egy mappában van a C meghajtón.

Tudnátok segíteni a helyreállításában? Mitől lehet ez?

[ Szerkesztve ]

(#32015) Kendek válasza Sir Psycho (#32013) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az Intel oldala szerint jól megy 8.04-es Ubuntuval is, de ez érthető, széles körben használt hangkeltőről van szó. Ha minden csomag és a generic kernel van feltelepítve, akor elméletileg nálad is szólnia kéne. Ellenőrizd le, hogy a modul be van-e töltve:
lsmod | grep realtek
És csekkold le, hogy az alsamixerben látod-e:
alsamixer

<-ƘƘ->

(#32016) Atapi válasza Sir Psycho (#32013) üzenetére


Atapi
senior tag

alsamixerrel próbáltad konfigurálni, látja a kártyát? (terminál --> alsamixer)

(#32017) ntomka válasza agemate (#32014) üzenetére


ntomka
nagyúr

A windows indítója halt be, az illetékes topicban tudnak segíteni benne, nem az ubuntu hibája.

ツ Headphones on - World off

(#32018) agemate válasza ntomka (#32017) üzenetére


agemate
addikt

Köszönöm, ott folytatom az érdeklődést. :)

(#32019) agemate válasza ntomka (#32017) üzenetére


agemate
addikt

A Windows indítója jó, nem talált hibát a repairing tool, még a rendszer visszaállítás sem segített, itt valami más lehet.

(#32020) ntomka válasza agemate (#32019) üzenetére


ntomka
nagyúr

Várjunk csak, a windows indul, csak az ubi nem? Most esik le, hogy az ntldr-rel, kevertem. :B Az kínos, de szerintem nem javíthatatlan. Live rendszerről indítani kell egy ubuntut, felcsatolni az image fájlt, amit a wubi csinált, chrootolni rá és egy grub installt nyomni. Ha nem volt rajta semmi fontos, nem volt nagyon beállítva vagy valami, lehet egyszerűbb újratelepíteni. :D Amúgy sem vagyok ennek a wubinak a híve. Tényleg arra jó, hogy megnézze az ember kötetlenül, milyen a rendszer, hogy kezeli a hardverét, ilyesmi, de ha állandóan fenn akarja valaki tartani, akkor egy partíciót érdemes kiszemelni neki.

ツ Headphones on - World off

(#32021) agemate válasza ntomka (#32020) üzenetére


agemate
addikt

Eltávolítottam, nem volt rajta semmi. :) Fontos, hogy fő rendszerem a Windows 7, mivel azon mennek normálisan az Adobe progik és a játékok, de nagyon érdekel az Ubuntu és szeretném stabilan feltenni. Ezt a wubit eddig senki sem ajánlotta, de olyan egyszerűnek tűnt, hát az is.. Adott egy 500GB-os merevlemez, nincs partícionálva, egy Win7 csücsül rajta. Létre tudok hozni parítciót az Ubuntunak valamilyen programmal? Azért kérdem, mert az Ubuntu telepítőjében az erre vonatkozó rész nekem halandzsa, kötetek, gyökérkönyvtársak stb, nem értem. :(

Ha létrehozok egy partíciót az Ubuntunak, akkor telepíthetem Wubival arra, vagy az sem jó?

[ Szerkesztve ]

(#32022) Sir Psycho válasza Atapi (#32016) üzenetére


Sir Psycho
aktív tag

terminál: nincs ilyen fájl
alsamixer gui: no sound card - tehát akkor nem látja.

(#32023) quby


quby
őstag

Valaki nem tudja a, hogy a telepitő szoftverválaasztás pontjában kiválasztott DNS server milyen csomagokat telepít? Ujraraktam az ubi servert, és ezt mindig be szoktam jelölni, de most nem tettem. A netmegosztás az istennek nem akar menni.. :W A konfigfájlok a korábban működő telepitésböl lettek mentve. Hálózat rendben WAN felé megy , LAN felöl rendben Maszkolás beállitva, ipforward szintén. Most valami DNS gondra gondolok.... :F

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#32024) gfefe válasza #16820480 (#31997) üzenetére


gfefe
őstag

Na csak neki álltam megint a linuxnak... fent is van most a gépemen egy ubuntu 10.10...

viszont egy gubanc van ....

a kijelző 1366x768 as felbontást támogat, de itt most csak 1024x768 on üzemel...

automatikus driver keresésnél nem talált semmit... nyelvet és drivereket leszedtem hozzá...

Apropó! asus 1101ha gépre van feltéve.... :R :R

DOWNLOAD ██████████████ 105%

(#32025) #16820480 válasza gfefe (#32024) üzenetére


#16820480
törölt tag

hát, ahogy sejtem abban a gépben egy Intel GMA 500-as vga van. az egyik barátom gépében is olyan van, nála szenvedtünk vele rendesen linux alatt. mondjuk ő a végén visszakapta a windows-t inkább, de előtte érdemes lenne kipróbálnod ezt: link
úgy látom sokat fejlődött az elmúlt évben a projekt.

(#32026) gfefe válasza #16820480 (#32025) üzenetére


gfefe
őstag

Okké :)

Sejtettem, hogy a parancssoros dolgokkal meg kell ismerkednem, de ez most kicsit hamar jött :)

Túl sok időm most nincs, de ma megnézegetem amit linkeltél...

Nagyon hálás lennék ha privátban egy kis segítő instrukcióval ellátnál :)

Feri :R

DOWNLOAD ██████████████ 105%

(#32027) ntomka válasza agemate (#32021) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ha állandóra szeretnéd telepíteni, a wubit felejtsd el. Az ubuntu particionálója miért okoz gondot? Át kell csak méretezni a meglévőt, azaz lecsípni belőle egy darabot, aztán azt a telepítőnek megadni célként.

ツ Headphones on - World off

(#32028) Atapi válasza quby (#32023) üzenetére


Atapi
senior tag

1. ha le vannak mentve a konfig fájlok, azokból kiderül, hogy mi volt telepítve, mert ami konfigurálva van, az telepítve is (jó eséllyel).

2. a leírásodból nem derül ki, hogy mi nem megy. azt írod, a hálózat lan-wan között renden. akkor mi nem megy? a címfeloldás? ha külső dns szervert adsz meg bent, akkor rendben van a hálózat?

dns szervernek szerintem egy bind9 megy fel, de ez csak tipp.

(#32029) quby válasza Atapi (#32028) üzenetére


quby
őstag

A server kilát a netre (eth1) Egy másik kártya + a wifi (eth0+wlan0=br0) hídban. A br0-n kapcsolódik a belsö hálóhoz. innen elérem a servert. megy a samba stb. csak a eth1-> br0 forward nem megy. /etc/sysctrl-ban ip foerward beállítva és a következő skript lefut az elején.

#!/bin/bash

modprobe ip_conntrack_ftp

echo "alap policy-k"
iptables -F
iptables -X
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -P FORWARD ACCEPT

echo "netmegosztás"

iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -o eth1 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -s 192.168.1.0/24 -o eth1 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -d 192.168.1.0/24 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -i eth1 -j ACCEPT

eth1 DHCP-n kap mindent a szolgáltatótól. A LAN-on semmilyen formában nem megy a net. A DNS csak tipp volt, de nem az a gond. :F

[ Szerkesztve ]

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#32030) balage25 válasza quby (#32029) üzenetére


balage25
senior tag

cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Ennek 1-nek kell lennie, bár azt hiszem ez már az újabb ubuntukban alapból 1.

(#32031) quby válasza balage25 (#32030) üzenetére


quby
őstag

Nem! alapbol 0 de a /etc/sysctrl.conf-ban a net.ipv4.ip_forward=1 aktiválása után lesz 1.

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#32032) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

JACK, több hangkártya szimultán kezelés, Walaki?

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#32033) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Arra tudtok valami megoldást, hogy a terminál tudja használni a proxy beállításokat? Időnként a sulis proxy mögött kell ügyködnöm, amin csak a firefox, meg a csomagkezelő jut át, azoknak külön be lehet állítani.
Van egy központi proxy kezelő, ott ha alkalmazom rendszer szinten a proxy beállításokat, az semmit nem hat meg.
Időnként kellene a frissítéskezelő, meg az apt-get használata, bár utóbbit megoldom csomagkezelővel is...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32034) ntomka válasza CPT.Pirk (#32033) üzenetére


ntomka
nagyúr

Google csodákra képes: [link]

ツ Headphones on - World off

(#32035) CPT.Pirk válasza ntomka (#32034) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott kezdtem... Név és jelszó is kell itt a proxynak, azt ott hogyan?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32036) ntomka válasza CPT.Pirk (#32035) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ahogy elnézem a megoldást, a szabvány szerint:

http://név:jelszó@cím:port/

ツ Headphones on - World off

(#32037) GD


GD
őstag

sziasztok,

általánosságban van arra x-ben lehetőség, hogy ahogy win alatt, ha van egy alap intel hd vga-m és egy erősebb dedikált nvidia (laptop) akkor át tudjon adni a kettő között feladatokat?
egyelőre ott tartok, hogy amint engedélyezem az nvidia drivert, meghal az egész xorg cucc.. ezt több disztribúció alatt is sikerült produkálni.. fedora, suse, ubuntu..
persze van log meg minden, de alapvetően nem kezdek el pedálozni, ha erre a linux még nem felkészített..

(#32038) ntomka válasza GD (#32037) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ez még nem, most kezdték el fejleszteni a GPU-k közötti váltást, de lassan haladnak vele gyártói támogatás hiányában, merthogy ők sem nagyon partnerek benne. A napokban olvastam valahol, hogy most kaptak néhány specifikációt ezzel kapcsolatban.

ツ Headphones on - World off

(#32039) Atapi válasza GD (#32037) üzenetére


Atapi
senior tag

milyen gép az, amiben az integrált kártya megy a rendes mellett? ez nem nagyon szokott működni nem hogy win alatt, hanem leginkább sehogy... notebooknál még kevésbé értem, hiszen ott fixen be vannak kötve a kimenetek, szóval mit adsz át, minek hogy? :F

btw, ha sikerül megoldanod, hogy kiterjesztett asztalként viselkedjen a két eszköz, akkor tudsz feladatokat cibálgatni a két megjelenítő között, de valahogy nem hiszem, hogy ezt két különböző vga esetén könnyű lenne abszolválni. de kicsit leírhatnád részletesebben a körülményeket, mert ez igy elég homályos (legalábbis nekem)...

(#32040) n00n


n00n
őstag

Sziasztok!

Próbálom összekötni a PC-met az LCD TV-mel. Videokártyát (NVIDIA) összekötöttem a TV-vel HDMI-HDMI kábellel. Belemegyek a Rendszer / Beállítások / Kijelző (talán más a neve) menüpontba, ott látom is a TV-t kikapcsolva, bekapcsolom TwinView-re. Faszán be is kapcsol, viszont mintha egy pár pixelt ki lenne csúszva a kép a TV-ből minden oldalt. Ez mitől lehet? Gondolom nem kell azonos felbontáson lenni mindkettőnek. Egyébként mindegyik Videscreen.

(#32041) ntomka válasza Atapi (#32039) üzenetére


ntomka
nagyúr

Szerintem a sima váltásra gondolt, ami viszont nagyon is megoldott, csak nem linuxon (egyelőre). Én erre válaszoltam neki. A másik elgondolásra viszont én is kíváncsi lennék.

ツ Headphones on - World off

(#32042) GD válasza Atapi (#32039) üzenetére


GD
őstag

alap dologra gondoltam: ha van egy erős vga igényes process, akkor az intel-ről vált a rendszer nvidia-ra,ha csillapodott a szükség, akkor vissza... ennyi
ez egy msi cx720 laptop: intel hd + nvidia 310m

ps: win alatt már programnak is megmondható, hogy melyik vga-val menjen.. de ekkora igényt nem támasztottam volna linux felé :-)

[ Szerkesztve ]

(#32043) GD válasza n00n (#32040) üzenetére


GD
őstag

lcd tv milyen felbontású? a vga-d pont az adja neki? nálam a régi pc-m vga-ról1368 HD ready-re a 1360-at adott ki.. mert olyan felbontás ismert csak..

(#32044) n00n válasza GD (#32043) üzenetére


n00n
őstag

Hú fogalmam nincs. De Windows alatt is ugyanez van. Videokari Gainward GTS250, TV felbontása 1920:1080. Ha számít, a PC-n 1600x900-as felbontást használok.

(#32045) GD válasza n00n (#32044) üzenetére


GD
őstag

valamilyen eljárással le tudod kérdezni a vga összes felbontás módját :-)
google, most hirtelen nem vágom..
de szerintem a tv mivel szabvány full hd, ott nem szokott trükk lenni
esetleg a frekvencia 50-60 variálhat még..

(#32046) n00n válasza GD (#32045) üzenetére


n00n
őstag

xrandr kimenete:

Screen 0: minimum 320 x 240, current 1600 x 900, maximum 1600 x 900
default connected 1600x900+0+0 0mm x 0mm
1600x900 50.0*
1440x900 51.0 52.0
1360x768 53.0 54.0
1280x800 55.0 56.0
1152x864 57.0 58.0 59.0 60.0
1024x768 61.0 62.0 63.0
960x600 64.0
960x540 65.0
840x525 66.0 67.0 68.0
832x624 69.0
800x600 70.0 71.0 72.0 73.0
720x450 74.0
700x525 75.0 76.0
680x384 77.0 78.0
640x480 79.0 80.0 81.0 82.0 83.0
512x384 84.0 85.0
400x300 86.0
320x240 87.0 88.0

(#32047) GD válasza n00n (#32046) üzenetére


GD
őstag

oops.. és a gyártó mit ír a részletes specifikációban?
ez így nem fog natív hd-ban menni...azért "lóg" le
a másodlagos kijelzőre sem ajánl fel 1920-at?

(#32048) n00n válasza GD (#32047) üzenetére


n00n
őstag

Megoldottam. A TV-n volt a képaránynál egy olyan lehetőség, hogy ne legyen levágás. Így már jó, köszi a segítséget.

(#32049) gfefe


gfefe
őstag

üdv mindenkinek :)

friss vagyok még az ubuntu terén... gépemet beüzemeltem úgy ahogy rendesen, de a videó lejátszás nem megy....

smplayer ezt dobja ki: Az SMplayer váratlanul leállt. Visszatérési érték 127.

asus 1101ha netbookon van telepítve. És jó lenne filmet néznem vele...

DOWNLOAD ██████████████ 105%

(#32050) ntomka válasza gfefe (#32049) üzenetére


ntomka
nagyúr

Azt írják, hogy az smplayer konfigurációs fájljának törlése megoldhatja a problémát:

rm ~/.config/smplayer/smplayer.ini

ツ Headphones on - World off

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.