Hirdetés

2024. június 24., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3101) PredatorZoli válasza KMT (#3100) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Én is mindent elképzelhetőnek tartok/el tudok képzelni, az viszont egy másik dolog, hogy mit tartok valószínűnek.

[ Szerkesztve ]

(#3102) Segal válasza KMT (#3100) üzenetére


Segal
veterán

Majd ahogy közelednek a választások a "szigetlakóknál" úgy indítják be a nyomdagépeket :DDD

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#3103) KMT válasza PredatorZoli (#3101) üzenetére


KMT
addikt

Az egy dolog, hogy mit tartok valószínűnek, az viszont egy másik dolog, hogy ezt milyen arányban "játszom meg". :U

(#3104) KMT


KMT
addikt

[link]
Nem is értem, hogy merünk eladni forintot... :DDD

(#3105) attiati válasza KMT (#3104) üzenetére


attiati
veterán

tök független ez a lap, mi a baj vele?

Makronóm Intézet FB oldalán ennyi áll:

"A Makronóm Intézet egy konzervatív think-tank, melynek missziója, hogy a hazai patrióta gazdaságpolit"

Sajnos a mondatot nem fejezték be, így nem tudjuk meg a missziójukat :D
Ezeket mi fizetjük adófizetői pénzből.

(#3106) Kukipapa_rr válasza PredatorZoli (#3079) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Bocsánat, de ez így sántít: korábban kifejtetted, hogy stratégiát követsz (nagyon helyesen).

Ha nagy zuhanás lenne, akkor sem vennéd ki. Ha úgy gondolnád, hogy rossz a gazdasági helyzet, akkor sem vennéd ki.

Részemről tavaly januárban kezdtem befektetni, ha akkor mindent betoltam volna, még mindig mínuszban lennék. Most 10% pluszban vagyok (90% tőzsdére szánt pénz befektetve + PMÁP-ban is vár egy részvényre szánt adag).

Van puskaporom, ha beesne, profitálok, ha új ATH jön.

Mindezt azért írom, hogy rávilágítsak, hogy nemcsak végletek vannak (100% tőzsde vs partvonal).

(#3107) stingy2 válasza Kukipapa_rr (#3106) üzenetére


stingy2
senior tag

"100% tőzsde vs partvonal"- ez alapvetően hibás meglátás. Nincs olyan, hogy 100% tőzsde. Olyan van, hogy 100% rv, vagy 100% kötvény, vagy 50%rv-40%kv.-10% arany és x^n variáció.

INTJ

(#3108) Ringman


Ringman
nagyúr

év végi inflációs előrejelzés - via portfolio: [link]

(#3109) concret_hp válasza Ringman (#3108) üzenetére


concret_hp
addikt

teljesen véletlen pont az mbh elemzője a legoptimistább :C :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3110) Drizzt válasza Drizzt (#3052) üzenetére


Drizzt
nagyúr

[Es nem csak a Toyota es a Kia]

"Skoda-márkaigazgató: komoly harc indul a vásárlók kegyeiért, óriási akciózásba kezdtek a kereskedők"
Bar azert Octaviak olcso tomegeire varni nem erdemes, az meg mindig nagyon nepszeru, foleg ceges autonak.

I am having fun staying poor.

(#3111) Dare2Live válasza Drizzt (#2731) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

autós topikban volt téma, Toyotak listaára 435Fts euroval van kalkulálva. Azon az áron is vitték (eddig) autókat mint cukrot.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#3112) Drizzt válasza Dare2Live (#3111) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Lehet eddig igy volt, sot lehet ahol meg most is igy van. En voltam Corolla MY23 hybridet tesztvezetni par hete, akkor azt mondtak, hogy 1-2 honapos hataridovel tudnak hozni. gyartasbol, tobb masik helyen meg keszleten is van. Illetve azt is mondtak, hogy nem nagyon talalkoznak kereslettel jelenleg es a kozeljovoben nagyobb kedvezmenyekre szamitanak az arak tekinteteben, de hivatalos listaar csokkenesre nem. Persze ez csak egy darab videki szalon, de hat a gyartas az globalis. Meg meg a 4.9-os THM lizinget ajanlgattak nagyon, ami egyebkent tenyleg nem hangzik rosszul.
Viszont annyira nem gyozott meg az auto, hogy rohanjak lecserelni a 2019-es modellt. A hasznalt autoert viszont alapvetoen baratsagosabb arat adnanak, mint amire szamitottam volna.

I am having fun staying poor.

(#3113) bandus válasza Drizzt (#3112) üzenetére


bandus
veterán

mi a különbség a 2019-es és a MY2023-as között? csak egy facelift?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#3114) Kukipapa_rr válasza stingy2 (#3107) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Bocsánat, pontatlanul fogalmaztam, de természetesen 100% részvényre gondoltam, ahogy Zoli tolja.

(#3115) Drizzt válasza bandus (#3113) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Facelift, de elsosorban motorikusan:
- 5th gen hybrid vs. 4th gen.
- Aksi technologia csere(nem tudom pontosan milyenre, szerintem NiMH -> valoszinuleg Li ion).
- Erosebb elektromos motor.
- 122 -> 140 LE osszteljesitmeny.
- Gyorsulas 0 -> 100Kmh: 11 vs. 9.1 sec.
- Fogyasztas: 4.5-5.3 L/100Km -> 4.5-4.9 L/100Km.
- Elvileg jobb hangszigeteles.

Nem motorikus resz:
- Nagyobb es gyorsabb fedelzeti szamitogep.
- Talan a kliman is valtozott valami.

Kivulrol szerintem nem is nagyon lehet oket a kozeptablet kinezeten kivul megkulonboztetni. Bar a szinek sincsenek teljes atfedesben a korabbi modellel.

[ Szerkesztve ]

I am having fun staying poor.

(#3116) concret_hp válasza Drizzt (#3115) üzenetére


concret_hp
addikt

es mindez alig tobb, mint 10 millio huf :Y :U

egyik baratom az elozo valsagban ugy vett autot, hogy dec 15 korul bement egy szalonba, mondta hogy tudja, hogy meg par autot el kene adniuk iden, szoval menny ikedvezmenyt tudnak adni? :D tenyleg tudta, de akar bloffolhetett is volna, mert minden autoszalonban ez volt :))

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3117) sambenez válasza concret_hp (#3116) üzenetére


sambenez
addikt

Mennyi kellene legyen ha egy hasonló suzuki is 10 fölött indul?

(#3118) Hi!King válasza sambenez (#3117) üzenetére


Hi!King
őstag

Amúgy nem hasonló, hanem ugyanolyan Suzuki van, ugyanis a Suzuki Swace = Toyota Corolla Touring Sports, csak a felszereltségek nem egyeznek.

De a Corolla hybrid általánosságban nem számít drágának, hasonló méretű, felszereltségű full hybrid hasonló áron alig akad.

(#3119) sambenez válasza Hi!King (#3118) üzenetére


sambenez
addikt

Nem ugyanolyan. Pont azért mert Suzuki. ;]

[ Szerkesztve ]

(#3120) adalbert1 válasza concret_hp (#3116) üzenetére


adalbert1
veterán

A fentebb említett Skodánál is a készleten lévő modellek árait elnézve 10 millió alatt kb. a Fabia/Scala/Kamiq hármas van leginkább, nagyobb modellekből talán elvétve 1-2.

Arról mondjuk fogalmam sincs, hogy készleten lévő autóknál mennyit lehet alkudni a kiírt árból, 20%-ot vajon lehetséges? :F

(#3121) concret_hp válasza sambenez (#3117) üzenetére


concret_hp
addikt

hat en azt tudom, hogy a covid elott egy hasonlo auto az alig tobb mint fele ennyi volt, mondjuk 6-7Mbol jott le valami kedvezmeny... de ez itt erosen off, max annyiban nem, hogy ahogyirtam par honapja, most pl. 2 ok miatt nem veszek autot:

1, aresesre szamitok, 2, most jelenleg havi 50 000 ft annak az alternativa koltsege, hogy 5 millaval dragabb autom legyen, ami ahhoz kepest, hogy atlag tobb mint 1 honap telik el 2 tankolas kozt, meglehetosen sok :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3122) attiati


attiati
veterán

[Tabudöntögető írás jelent meg az MNB-től: semmire sem jó a forintgyengülés]

"JELENLEG 1 SZÁZALÉKKAL LEÉRTÉKELTEBB ÁRFOLYAM 0,25–0,35 SZÁZALÉKKAL EMELI MEG A FOGYASZTÓI ÁRAKAT EGY ÉV ALATT. KORÁBBAN EZ A HATÁS MINTEGY 0,1–0,2 SZÁZALÉK KÖRÜL ALAKULT.

Az árfolyam árakra gyakorolt hatása így megduplázódott, emellett pedig a hatás sebessége is kétszer gyorsabb lett. (Ez egyben azt is jelenti, hogy az elmúlt egy év gyors inflációjában kiemelt szerepet játszott a forint leértékelődése - a szerk.)"

A szerkesztő megfogalmazta a lényeget.
Az írásról azt gondolom, hogy az MNB minden szóbeli intervenciós lehetőséget megragad, hogy átsegítse a forintot a holtponton.

Tudják ők is, hogy egy önfenntartó folyamat sokkal egészségesebb lenne, mint erőből (kamattal) védeni a forintot.

De a lényeg a kormány térfelén pattog, mert a forintgyengülés jelentős része diplomáciai, politikai eredetű.

[ Szerkesztve ]

(#3123) Oppenheimer válasza attiati (#3122) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Igen, erről tárgyaltunk a másik topikban is (jó lenne ha az ilyen híreket nem oda linkelgetnék...)

És akkor most Magyarország marad a legdrágább ország közép európában, vagy mi a terv ezzel ha a forint 375 marad? :DDD

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#3124) attiati válasza Oppenheimer (#3123) üzenetére


attiati
veterán

Jó eséllyel maradunk, de nem a 375-ös EUR miatt.

Hanem a fiúknak le kéne szokni a rendszerszintű lopásról (ami nem fog megtörténni, hisz' ez a rendszer működésének az alapja. 100 dolgozik, 1 jól él, 1-et eltartunk külföldön).

De arra is rájöttek, hogy a forintgyengítés háromszorosan visszaüt nagyon rövid idő alatt, így nem éri meg.

Ebből tartós életszínvonal lemaradás jön a régióban.

És politikai zsonglőrködés (pl a fidesz számára előnyös nemzetközi alkukat kötni, amivel ki lehet fizetni a oroszokat / kínaiakat pénz nélkül. Vagy EU-s pénzért kuncsorgás, hogy pénzzel fizessenek. Vagy eladni az országot kilóra, gazdasági alkukkal. Lásd kínai FDI az EU-s pénzek helyett)

(#3125) julius666 válasza attiati (#3122) üzenetére


julius666
addikt

Durva, hogy (szerintük?) eddig a forintrontásnak ennyire nem volt hatása az árakra. Mégis hova tűnt akkor? Import cuccokon én egyértelműen viszontláttam a forintrontást, hazai szolgáltatások meg bőven átlag felett drágultak már COVID előtt is, azok tuti nem húzták le az átlagot. Saját zsebemen igazából éveken át nem is azt éreztem, amit a statisztika mutatott...

Azon mondjuk nem lepődök meg, hogy a tavalyi forint szabadesésben a kereskedők, szolgáltatók megpróbáltak talpon maradni és emeltek mint a bolond, a szokásosnál hamarabb/jobban követték le a devizamozgásokat... Nem vetném a szemükre, senki se tudta hol áll meg a történet, óránként meg nem lehet újraárazni minden terméket...

Mindenesetre Matolcsyék is először magukba nézhetnének, éveken át szórakoztak az árfolyammal, illetve tavaly is kétszer alávágtak jó alaposan a forintnak ("vége a kamatemelésnek"). Ezeket nem kellett volna és akkor talán nem úgy mozogna a fizetőeszközünk a nagy devizákhoz képest mint valami shitcoin, meg nem menne rá a gatyánk is a horror kamatokra... :(((

(#3126) Ringman válasza attiati (#3124) üzenetére


Ringman
nagyúr

poltopikban már írtam, de sajnos gazdpol. is, mert konkrétan adófizetői pénzbe kerül, ill a drágulások egy része is ezzel indokolható:

amúgy az eu tényleg nem sokat kér a pénzekért, kb:
1. ne legyen rendszerszinten lopás
2. független hatalmi ágak, érdemi jogorvoslati lehetőségek
3. mindenkit vegyenek emberszámba (jogi szempontból is)
és ez a megugorhatatlan feladat.

(#3127) attiati válasza julius666 (#3125) üzenetére


attiati
veterán

és a rezsim összes (fiskális és monetáris) hibáját el tudták fedni az EU-s pénzekkel
Gdp 5-6%-a évente !

Átlag ember annyit érzett ebből a rekord összegű lóvéból, hogy ugyanúgy élnek, mint régen. Vagy picit jobban, mint a 2008-as válság idején.

Ideje lenne kimondani, hogy ki a hibás....

#3126Ringman
Magyar emberek számára ez lenne a kánaán.
fidesz szempontból meg vége lenne a dalnak

és mit választanak az emberek?...

[ Szerkesztve ]

(#3128) attiati


attiati
veterán

ON

(#3130) Oppenheimer válasza Ringman (#3129) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Mi tortent Belgiummal?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#3131) robag93 válasza Oppenheimer (#3130) üzenetére


robag93
aktív tag

Megállítottuk őket ;]

(#3132) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

"Millennial Earnings Season" :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#3133) bandus válasza j0k3r! (#3132) üzenetére


bandus
veterán

ez mit mutat? mert számomra nem derül ki semmi a chartból.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#3134) j0k3r! válasza bandus (#3133) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Ha jól értelmezem, akkor az X tengely mutatja az időt, az Y pedig az S&P500 2023-as EPS előrejelzést. Látszik, hogy tavaly tavasszal-nyáron még $220 feletti EPS-t vártak az évre, de ahogy haladunk előre az időben úgy revidiálták ezt $180 környékére.

Ezért nem szeretem, amikor forward P/E-re hivatkozva vezetik le, hogy milyen olcsó ez meg az.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#3135) avl válasza j0k3r! (#3134) üzenetére


avl
senior tag

rímel rá: [link] "a pénteken indult amerikai jelentési szezonnak köszönhetően nem csak a nagy meleg miatt forrósodhat fel a levegő. Az elemzők 7,1 százalékos eredménycsökkenést várnak az S&P 500 index esetében"

(#3136) j0k3r! válasza avl (#3135) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Érdekességképpen frissítettem az év eleji "teóriát".

Jelenleg
10Y: 3.8%
Equity risk premium: 2.5%
"Implied" P/E = 100 / (2.5 + 3.8) = 15.87
S&P 500 EPS = ~$180
"Implied" S&P 500 price = $180 * 15.87 = ~$2850

De, ha úriember leszek és kerekítek felfele egy 18-as P/E-re és $200-os EPS-re, akkor is csak $3600 jön ki.

Eredeti számítás ábra (nyílik az aligátor szája):

#notafinancialadvice

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#3137) avl válasza j0k3r! (#3136) üzenetére


avl
senior tag

1) :R

2) ...csak a value :-)

3) es akkor Neked szeles ETF-ben / bef.alapban / US szeles ilyenben van-e/mennyi % ? cash ?
nekem kb. 86%-nyi rv(félében), ebböl ~10% egyedi rv.-ben, a többi széles rv.-re irányulókban (XDEV, JPGL, AW1R, VWCE, ZPRV, 5MVL, ...)
cash-em ~1.8%-nyi, ebben DKJ is benne, PMAP-ban < 4%-nyi

(#3138) j0k3r! válasza avl (#3137) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Kb. 50% egyedi részvény (ebben van pár százalék opció is), és 50% cash. Nincs ETF-em, bár múltkor már gondolkodtam rajta, hogy talán kiépítek egy ilyen lábat is, de még aludni kell rá párat :) Ja meg van PMÁP is, de azt most fogalmam sincs a többihez képest hány százalék, de nem sok.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#3139) PredatorZoli válasza j0k3r! (#3136) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Miért ilyen kevés equity risk prémiummal számolsz?

(#3140) attiati válasza j0k3r! (#3138) üzenetére


attiati
veterán

cash az cash, vagy valami ultra rövid kötvény jellegű eszköz?

(#3141) j0k3r! válasza PredatorZoli (#3139) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Az eredeti hozzászólásban van egy link a nyers adatokhoz. Gyakorlatilag a 2010 óta tartó időszakban átlagoltam, hogy mennyi volt. Konyhanyelven úgy fogalmaznék, hogy 2.5% környékén simul a legjobban egymásra a két egyenes.

#3140 attiati: Cash az cash, mert hála a jó magyar kormánynak nem szórakozok vele. IBKR fizet rá valamennyi kamatot, ebből talán nem kell adózni :DDD

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#3142) Ringman


Ringman
nagyúr

via tumblr, nem tudom mennyire valid.

---
közben a spanyol infláció - via vakmajom: [link]

(#3143) Vesa válasza Ringman (#3142) üzenetére


Vesa
veterán

Ha ez esetleg nem valid, akkor is valami hasonló várható. Ennek amúgy semmi jelentősége nincs, a kérdés sokkal inkább az, hogy ezen felül meddig képesek elmenni...hogy az emberek pénzéhez hozzájussanak, kisegítendő a kreténségük miatt porszáraz államkasszát! :U

Ki, és hogyan árazza be ezt a kockázatot?

A tudomány a valóság költészete!

(#3144) Ringman


Ringman
nagyúr

Portfolio cikk a lakasarakrol, tldr: aki lemaradt, annak nagyon draga mar az ingatlan. [link]

(#3145) Ringman válasza Vesa (#3143) üzenetére


Ringman
nagyúr

Szerintem tudod te is, hogy meddig, lasd meg: [link]
a magantulajdonrol eleg keplekeny a velekedesuk

a cegek megprobaljak arazni a kockazatot, nezd meg barminek az arat. Jobb hijan en is ezt probalom ajanlatadasnal tenni.

[ Szerkesztve ]

(#3146) avl


avl
senior tag

érdekesség: görögök eleg komolyat mentek az utobbi evekben ....persze volt honnan :-) : pl. FR0010405431 [link] vagy [link]

hold 2019-töl irogatja es az idei valasztasok elött is irta, hogy ott jo lehet, az ETF P&E-je most sem extra sok

(#3147) Dare2Live válasza Ringman (#3145) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

:Y

És akkor nem értik mért nem akarja a lakosság a pénzét kölcsönadni nekik.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#3148) David89 válasza avl (#3146) üzenetére


David89
tag

Annyira azért mégsem olcsó, hogy a bejáratott value etfekre alternatívát nyújtson. Meg vannak más hasonló "olcsó" fejlett országok tőzsdéi, mint pl Ausztria vagy szektor, mint Stoxx 600 automobiles, ahol a P/E hányados 6 alatti. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a görögöket anno ki kellett menteni a csődtől, és most nyakig el vannak adósodva.

(#3149) avl válasza David89 (#3148) üzenetére


avl
senior tag

:R igen, ezekert sem a "Mibe tegyem a megtakarításaimat" topicba, hanem ezen "bulvarosabb, hiresebb"-be tettem

(#3150) stingy2 válasza David89 (#3148) üzenetére


stingy2
senior tag

A különféle mutatók, mint pl. P/E, PEG, P/B stb. semmire sem jók *. Próbáltam évekkel ezelőtt. Finviz-en be is állítottam több szűrőt, ami ilyen-olyan paraméterek alapján leválogatta az alulárazott(nak gondolt) részvényeket.
Aztán demoban megvettem, majd el is felejtődött ez az irány, de a Finviz-en ott maradt a portfólió. Pár év múlva ránéztem, és kb. sehova sem ment, miközben a SP500 évekig ralizott.
Nekem ez is a következőt bizonyította ('mer olyan rég nem idéztem már semmit):

"Keynes nyomán, a tőzsde egy olyan szépségverseny, ahol nem azt kell kitalálnod, melyik a legszebb lány, hanem azt, hogy a zsűri kit gondol legszebbnek. Ezt a különbséget nagyon fontos megérteni. Ha valamilyen istenadta véletlen folytán te hajszálpontosan meg tudod jósolni, milyen gazdasági következményei lesznek egy krízisnek, sajnos nem jutsz messzire ezzel az információval. Nem számít, hogy neked igazad van-e. Csak az számít, hogy a legnagyobb piaci szereplők mit gondolnak. Ha tévednek, attól még az történik, amit ők gondolnak. Ha a legszebb lány medve, akkor medve lesz, ha bika…"

* Pontosabban egy jelenlegi statikus állapotot mutatnak, amiből semmi sem következik a jövőre vonatkozóan, vagy vannak un. előretekintő mutatók (FWD P/E, EPS growth next 5 years stb.) amik majd vagy bejönnek, vagy nem :) .

[ Szerkesztve ]

INTJ

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.