Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15601) ht42 válasza Osynho (#15600) üzenetére


ht42
senior tag

A pihez [ilyen] kell

Ha a sima stereot dugod be, akkor rövidrezárod a videokimenetet a földdel. Nem biztos, hogy egészséges.

(#15602) Osynho válasza ht42 (#15601) üzenetére


Osynho
addikt

Ohh, ez hasznos infó. :D Köszi, holnap veszek egyet. Lassan annyi energiám megy a filmek egyszerű lejátszására, hogy jobban járnék, ha naponta moziba mennék. :D

(#15603) kk831228 válasza s_e_n_k_i (#15598) üzenetére


kk831228
addikt

Nem mondtam hogy ennyiért legyen High - End... Viszont ha valakinek mint pl. nekem nincs hdmi az erőn vennem kell mellé hangkarit ami 8000 az már 26000 ft... Akkor még nincs távirányító, nincs dobozba nincs wifi stb... Persze ezekre nincs szükségem éppen, csak ha össze akarunk rakni egy normálisabb cuccost ez se 15000 ft lesz... :B :U

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

(#15604) Osynho válasza kk831228 (#15603) üzenetére


Osynho
addikt

Tv füles kimenetére is tudsz csatlakozni. Az se high end, de szól.

(#15605) kk831228 válasza Osynho (#15604) üzenetére


kk831228
addikt

Az nem digitális 5.1 sajnos, mindenképp kell cirrus kari vagy valami hasonló... :)

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

(#15606) Osynho válasza kk831228 (#15605) üzenetére


Osynho
addikt

Akkor nem teljesen értem a problémádat az analóg kimenet minőségét illetően. :)

(#15607) hbooo válasza Osynho (#15606) üzenetére


hbooo
csendes tag

esetleg meg egy alsamixerrel megnézném és a nem hasznalt deviceokon lehuznam a szabalyzot.

(#15608) polberto válasza polberto (#15587) üzenetére


polberto
tag

Youtube-al nincs lejátszási problémátok?
Nem tudok minden videot lejátszani.

[ Szerkesztve ]

(#15609) berobi78


berobi78
tag

Sziasztok, ha már szóba került a zenehallgatás, kérdeznék.
A tervem az, hogy veszek egy pi2-t, és filmezés mellett még zenét is szeretnék rajta hallgatni.
Melyik hangkártyát érdemes hozzá megvenni?

Ezeket találtam:
Cirrus logic
Wolfson audio
Hifiberry

Vagy valami noname kínait az ebay-ről mondjuk valami ilyesmit vagy ilyesmit

A tervem az, hogy rákötöm majd egy aktív hangfalra, vagy belemegy egy erősítőbe, ezt még nem döntöttem el.
Köszi

(#15610) totya79 válasza berobi78 (#15609) üzenetére


totya79
tag

Hát aki azt tervezi hogy hangkártyát vegyen a pi-hez,akkor én a cirrust mindenképp ajánlom.
Elképesztő hogy milyen minőségben szól.Nemrégiben itt a forumon segitettem egy srácnak beüzemelni,és most engedelmével megosztom azt amit utána írt nekem.
"Nagyon szép hangja van. Bevittem a stúdióba (összeálltunk páran, amatőr stúdiót működtetünk) és mutattam az egyik kihangosító kollégának. Megtápláltuk nasról flac-okkal. Hanyatt estünk tőle :-) Ugyanolyan hang jön belőle mint a Mackie Onyx digitális stúdiókeverőből. Dynaudio stúdióhangfalakkal hallgattuk. És mindez összesen kerül egy-két tízezerbe. Miközben a stúdiószoftverek többezer eurósok, az eszközök néha több tízezer eurósok. Ez a málnapc egy kisebbfajta csoda. :)"

(#15612) Celtis válasza Osynho (#15600) üzenetére


Celtis
veterán

Azt hiszem itt pontosan leírják azt amit te is tapasztalsz. Arra is van magyarázat, hogy pillanat állj módban miért nincs zaj és némítva miért van.
Azt viszont nem tudni, hogy régebben miért volt jobb. Mindenesetre úgy tűnik ennyit tud a Pi. Érdemes egy USB analóg adaptert venni.

(#15613) PpenoO


PpenoO
őstag

Gyári tápegység.

Fehér málnás házikó.

Nettó árak + 1000ft szállítási díj. Szerintem így is megéri.

(#15614) krechl válasza totya79 (#15610) üzenetére


krechl
csendes tag

Irigylem az örömöd. :F
Én nem boldogulok vele. Csak KODIn tudtam megszólaltatni, de egyetlen mpd zenelejátszóval sem sikerült hangot kicsikarni az SPDIF kimeneten. A KODI meg zenén nem szól annyira jól, mint az MPD alapú lejátszók.
Utána néztem, és kernelt kellene patchelni, de azt nem merem bevállalni. :W

[ Szerkesztve ]

(#15615) krechl válasza berobi78 (#15609) üzenetére


krechl
csendes tag

A Cirrus logic, meg a Wolfson lényegében ugyanaz a kártya. A Wolfont újabban Cirrusként kínálják.

(#15616) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!
Tudtok egy jó leírást, hogy hogyan lehet 1 sd kártyára több rendszert telepíteni?
Egy openelec-win10 perverz elképzelésem van ;)

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#15617) berobi78 válasza krechl (#15615) üzenetére


berobi78
tag

Nem ugyan az, ha megnézed a linkeket, már fizikailag is van közte különbség.

Egyébként akinek van ilyen hangkártyája, milyen házzal használja a pi-t?

(#15618) krechl válasza berobi78 (#15617) üzenetére


krechl
csendes tag

Annyiban különbözik, hogy a Wolfson a régi PI-khez 26 tüskés csatlakozóhoz illeszthető, a Cirrrus pedig az újabb 40 tüskésre. De a chip benne ugynaz, azonos driver kell a működtetésükhöz. Hangjukban sem lehet különbség. Nekem cirrusom van, de ezeket csak Kernel Patchel lehet működésre bírni.

(#15619) berobi78 válasza krechl (#15618) üzenetére


berobi78
tag

Igazad van, a sima wolfson a régi pi-hez jó csak. Viszont a cirrus tudja a hd hangot, a régebbi elvileg nem, bár ez lényegtelen, mert úgy is a cirrust venném, hiszen pi 2-őm lesz.
Kernel Patch-el mi a baj? Még nem találtam róla infót, bár biztos nem ördöngösség.

(#15620) totya79


totya79
tag

Aki cirrus kártyát szeretné műkösésre birni,az írjon bátran,megpróbálok segíteni :)
Házam az egy általam csinált mestermű :D
Egyszer láttam ebay-en hozzá való házat,de akkor balga modon nem vettem meg,most meg nincs sehol.

[ Szerkesztve ]

(#15621) synar válasza Blackdeath12 (#15611) üzenetére


synar
őstag

Erről lemaradtam :(

[ Szerkesztve ]

(#15622) zolda válasza PpenoO (#15613) üzenetére


zolda
tag

Sziasztok!
van még különbség az RS és a Farnell által forgalmazott Pi 2 között? korábban (B+?) mintha lett volna valami (angol vs. kínai gyártás). RS oldalról magánszemély is tud rendelni, mert állandóan céges adószámot kér?
köszönöm.
zolda

(#15623) krechl válasza berobi78 (#15619) üzenetére


krechl
csendes tag

Nem vagyunk egyformák :D Nekem ördöngősségnek tűnik. Amíg nem értem az utasításokat, csak mechanikusan lemásolom, addig nem érdemes belevágnom. Mondjuk nem is találtam olyan leírást, ami kifejezetten lámáknak szól. Általában feltételezik, hogy jártas vagy linuxban. Hát én nem vagyok jártas :W

(#15624) krechl válasza totya79 (#15620) üzenetére


krechl
csendes tag

Én nagyon szeretném működésre bírni, de csak KODIval sikerült. A NOOBS-ba integrált megoldással nem próbálkoztam, mert kifejezetten Volumioval, vagy hasonló MPD alapú zenelejátszóval szeretném használni.
A runeaudiohoz van is egy patch, de az valószínűleg nem PI2-höz való, mert mindent sikerült a leírás szerint végrehajtanom, csak éppen soha többet nem inult el. Később láttam meg, hogy a fórumukra belinkelt patch még a PI2 megjelenése előttről való :(((
Most a MAX2PLAY-jel próbálkozom, deazok meg ravaszul, csak akkor adják a Wolfson (Cirrus) plugint, ha prémium ügyfél vagy, és vásárolsz tőlük. Nyilván, ez is utólag derült ki :W
Vettem tőlük plugin csomagot 10€-ért, de még nem ment át az utalt összeg, így egyelőre nem elérhető a prémium szolgáltatás. Kezd sokba kerülni a kici occó cucc.
Esetleg, ha valakit érdekel, szívesen megválok a Cirrus kártyától. Alig egy hetes!
Veszek valami hétköznapibbat, aminek a drivere integrálva a van a használni kívánt lejátszókba.
Persze, ha tudsz segíteni totya79 , akkor még kap egy esélyt :R

(#15625) futizoli válasza t.zolka (#15585) üzenetére


futizoli
tag

Esetleg próbáld meg az alábbi oldalon leírtakat.
Itt négy kártya beállítását részletezik, köztük a PiFi dac+ -t is.
Elsőként az infravevő lekapcsolásával kezdik.
A config.txt átírásán kívül egyéb paraméterezésről is szó van, amihez én nem értek, de a szakik biztosan segítenek...

[link]

(#15626) Arolotifar válasza zolda (#15622) üzenetére


Arolotifar
őstag

Az RS-nél magánszemélyként nem tudsz rendelni.

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#15627) RoundRobin


RoundRobin
aktív tag

Raspi ház ( :C ):

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15628) Arolotifar válasza RoundRobin (#15627) üzenetére


Arolotifar
őstag

Pofás :C

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#15629) Zebu


Zebu
addikt

Sziasztok,

Az mitől lehet, hogy 15.2-es kodinál időnként film lejátszás közben véletlenszerűen elmegy a kép (fekete lesz) kb 1 másodpercre, majd visszatér minden gond nélkül. HD és SD felbontású moziknál is előfordul. NAS-ról játszom le őket, LAN-on, tehát nem hinném ,hogy itt lenne baj. HDMI kábellel kötöttem össze a Raspi-t a Yamaha erősítővel, majd onnan megy tovább az egész egy Panasonic plazmába szintén HDMI-n.

(#15630) berobi78 válasza krechl (#15624) üzenetére


berobi78
tag

(#15625) futizoli által linkelt oldalon is azt írják a cirrus-ról, hogy kétszer is gondold meg ha ilyet veszel, illetve ha csak kimenetre van szükséged, azt ajánlják, hogy mást válassz.

de ha esetleg segítséggel sikerül beüzemelni, írd meg a tapasztalatokat.

MÁS: Azt lehet valahonnan tudni, hogy melyik wifi adapter, melyik pi-s oprendszerrel kompatibilis? Én OpenELEC-t szeretnék rátenni, és egy ilyet néztem ki. Ez vajon jó lenne?
Köszi

(#15631) sztanozs


sztanozs
veterán

Pi-hez keresek olyan usb hangkártyát, vagy kiegészítőt, aminek van analóg 5.1 kimenete.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#15632) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!
Nem tudok a Pi2-re SSH-val csatlakozni. Openelec és Raspian alól is próbáltam, win pc-vel Putty-al.
Ez a hibaüzenet:

Mi lehet a gond?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#15633) t.zolka válasza futizoli (#15625) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Köszi! :D
Megnéztem az oldalt, amit linkeltél, de az ott leírtak nekem nem igazán mondanak sokat. Mondhatnám az is, hogy szinte semmit. Sajnos a tudásom ott ér véget, hogy kiveszem az SD kártyát a Pi-ből, és PC-n Notepad++-al belemásolok a config.txt fájlba. Ennyi! :D
Fogalmam sincs hova kell ezt a sudo nano /etc/modules vagy mit írni, vagy hogy hol kéne ezt látnom, config fájlban nem találtam ilyet, enélkül meg ugye egy kicsit nehéz lesz bármit is mókolnom rajta.
De ha valaki megtenné, és elárulná a módját, azt megköszönném! :R

(#15634) krechl válasza berobi78 (#15630) üzenetére


krechl
csendes tag

Ma megkaptam a Max2Play-től a premium licenszt, így sikerült megszólaltatni. Maximalizmusra törekedve, hálózat helyett egy powerbankról tápláltam a PI-t. Egyelőre úgy érzem, egy darabig boldogan élek a kapott hanggal. Habár úton van egy I2S to HDMI átalakító, amivel állítólag még jobb minőséget lehet elérni, ha van mi fogadja az I2S jelet.
Sajnos a coax tényleg szebben szól, mint USB-ről.

A Max2Playre érdemes ránézni, mert egy komplett debian alapú oprendszer, beágyazott Squeezebox serverrel, KODI-val, MusicPlayerDaemon-nal. És még egy csomó bővítmény van hozzá 10 euroért.

Ettől függetlenül, ha valaki tudja, hogy pl. Runeaudioba, hogy lehet a wolfson kártyát szóra bírni, ne kíméljen!

(#15635) yossarian14 válasza Zebu (#15629) üzenetére


yossarian14
tag

Nekem OpenELEC 5.0.7 és 5.0.8 alatt volt ilyen tapasztalatom. 6.0 óta nincs ilyen gond.

(#15636) Spuri2000 válasza t.zolka (#15633) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Letöltöd a puttyt --> beírod a RP2 ip címét --> kapcsolódsz --> belépsz az alap név/jelszó párossal --> a konzolba beírod a parancssort amit korábban kaptál --> Elmented --> Újraindítasz és ha minden jó akkor kész is vagy. (Esetleg ha kis commanderes felületre vágysz akkor felrakod a Midnight Commandert. --> sudo apt-get install mc)

(#15637) totya79 válasza krechl (#15624) üzenetére


totya79
tag

A kodi miért nem felel meg neked amúgy?Szerintem zenére is teljesen rendben van.

(#15638) krechl válasza totya79 (#15637) üzenetére


krechl
csendes tag

Nem merem határozottan kijelenteni, hogy rosszabbul szól, mint más zenelejátszók, de az egész PI beruházás mögött egy minimalizálási szándék állt. Az is lehet, hogy zavar, hogy az eszköz dönti el, hogyan használjam. Meg ugye olvastam, hogy van megoldás, akkor nem tudok beletörődni, hogy nem boldogulok vele.

A KODI túl sokmindenre alkalmas. Egyébként nagyon szeretem filmezésre. Külön SD kártyán van openelec 6.0, KODI-val.

(#15639) peter1998


peter1998
tag

Sziasztok ! Szerintetek [ez] szabályos UPS a raspberryhez ?Én úgy gondolom hogy ezt könnyű lenne megépíteni is .

[ Szerkesztve ]

(#15640) stopperos válasza Laca0 (#15632) üzenetére


stopperos
senior tag

Frissítsd fel a putty kliensed, mert olyan titkosítást akar használni, amit már visszavontak.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#15641) tvamos válasza RoundRobin (#15627) üzenetére


tvamos
nagyúr

Betyár!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#15642) Laca0 válasza stopperos (#15640) üzenetére


Laca0
addikt

Köszi kipróbálom!
Igencsak elképzelhető, mert ezt a verziót már sok éve használom :)

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#15643) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

RPi-vel szeretném megoldani a fűtési rendszerem vezérlését is szabályozását. Kicsit nézelődtem már a témában. A hőmérsékletek érzékelését 1W-ös hőmérőkkel szeretném megvalósítani. Ezen kívül szükségem lenne még négy darab relés kimenetre és minimum egy analóg kimenetre, ami 0-10V-os analóg feszültséget képes kiadni. Erre az utolsóra nem találtam kész panel-t. Van esetleg valakinek tudomása arról, hogy létezik ilyen eszköz?
A legjobb az lenne, ha a fentebbi igények mindegyike egy panelen lenne. Ilyet tud valaki? :twisted: Ja esetleg egy pici LCD kijelző és gombok is lehetnek rajta :D :D :D

Köszönöm előre is mindenki segítségét!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#15644) Celtis válasza ratkaics (#15643) üzenetére


Celtis
veterán

Keresgélni kell a neten. Nekem egy hasonló projektem van öntöző rendszer vezérlésre.
esetleg nézd meg, hátha szódával elmegy neked is. 1 relé kimenet, 8 triak kimenet, 4 analóg bemenet, egy analóg kimenet, igaz alacsonyabb feszültségszinten. Van még panelem, ha érdekel.

(#15645) berobi78


berobi78
tag

Erre valaki?

Azt lehet valahonnan tudni, hogy melyik wifi adapter, melyik pi-s oprendszerrel kompatibilis? Én OpenELEC-t szeretnék rátenni, és egy ilyet néztem ki. Ez vajon jó lenne?
Köszi

(#15646) t.zolka válasza berobi78 (#15645) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Én is használtam ezt a típust, nekem OE alatt nem volt vele bajom. [link]

(#15647) Zebu válasza yossarian14 (#15635) üzenetére


Zebu
addikt

Azt hiszem visszateszem a HELIX-et, mert néhány film laggol, illetve van amit le sem játszik. Mindjárt kipróbálom a régebbi verzióval.

(#15648) Zebu válasza Zebu (#15647) üzenetére


Zebu
addikt

hmmm... most ott is LAG-ol... nem értem
m2ts-t néztem és mkv-t. Bár érdekes mert 90%-ban nem csinálja, hanem jól működik.

[ Szerkesztve ]

(#15649) Arolotifar válasza Zebu (#15648) üzenetére


Arolotifar
őstag

MicroSD-ről megy a rendszer? Nálam 5.0.8 alatt volt ilyen. Leformáztam a kártyát, újrahúztam a rendszert és megszűnt a lag.

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#15650) Zebu válasza Arolotifar (#15649) üzenetére


Zebu
addikt

igen microSD. az egyik 6.0 a másik 5.0.8. És mindegyikkel csinálja.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.