Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15551) szabieable válasza Celtis (#15546) üzenetére


szabieable
aktív tag

Este szétszedem a házat és megnézem külön is, amikor kipróbáltam akkor nem hallottam mert volt környezeti zaj... ha nem a táp akkor pedig megpróbálom a gariztatást mert számomra zavaró

(#15552) Celtis válasza huliganboy (#15548) üzenetére


Celtis
veterán

Az oprendszer leáll, de a PI-t nem tudja kikapcsolni. Kb. olyan, mint a régi PC-k, amikor megjelent a "Most már kikapcsolhatja a számítógépet" felirat és le lehetett nyomi a főkapcsolót. Ebből az állapotból csak tápelvétellel tudod kihozni.
Egyébként is 2W a Pi fogyasztása, minek kikapcsolni?

(#15553) s_e_n_k_i válasza kk831228 (#15549) üzenetére


s_e_n_k_i
tag

Szerintem ez csak analóg kimenetet tud. Én pont most rendeltem olyat, ami meg csak digitális.

(#15554) huliganboy válasza Celtis (#15552) üzenetére


huliganboy
addikt

Nem a fogyasztás miatt szeretném kikapcsolni, csak bennem van, hogy minek megy (és használódik) 0-24-ben mikor napont 2 órát használom!

Esetleg nincs erre kifejlesztett kiegészítő?

(#15555) synar válasza huliganboy (#15554) üzenetére


synar
őstag

Erre gondolsz? :DDD

(#15556) t.zolka válasza kk831228 (#15549) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Ez csak analog, és stereo. :)
Rendeltem egy digitálist is, de az még nem jött meg. :D

(#15557) huliganboy válasza synar (#15555) üzenetére


huliganboy
addikt

Este... Melóhelyen tiltva van a youtube :( :R

(#15558) azbest válasza t.zolka (#15545) üzenetére


azbest
félisten

Valami device tree layoutot azt hiszem hozzá kell írni a config.txthez.

Vagy spéci kernel kell hozzá, ha nem egyezik a már támogatott fajákkal.

[ Szerkesztve ]

(#15559) Celtis válasza huliganboy (#15554) üzenetére


Celtis
veterán

Ahhoz, hogy fel lehessen ébreszteni egy gépet, valaminek működnie kellene ahhoz is. Hidd el semmi baja nem lesz attól, hogy be van kapcsolva.
Ha esetleg HTPC-nek használod, akkor kézenfekvő megoldás, hogy a TV USB portjáról adsz tápot a Pi-nek.
De jobb, ha a gondolkodásodat változtatod meg. ;)

(#15560) futizoli válasza huliganboy (#15554) üzenetére


futizoli
tag

Van gyári megoldás is a ki-be kapcsolásra, amit linkelek egy diy verzió.
A két vezeték a forrtüskék aljára van forrasztva, hogy a GPIO csatlakozóra még rá lehessen dugni egyéb eszközt.
Sok értelmét nem látom, egy szabályos kilépés után csak az rpi-hez használt kapcsolós elosztó is megteszi...
[link]

[ Szerkesztve ]

(#15561) azbest válasza azbest (#15558) üzenetére


azbest
félisten

Úgy látom az a kínai board olyan chipet használ mint a Pi-Dac+
https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/device-tree.md
dtoverlay=iqaudio-dacplus

(#15562) Celtis válasza futizoli (#15560) üzenetére


Celtis
veterán

Ez a gomb ugyanazt csinálja, mint az Openelec/OSMC kikapcsolás menü.
Csak az oprendszert állítja le, bekapcsolni tápelvétel/ráadással kell. Kb. semmi haszna.

[ Szerkesztve ]

(#15563) t.zolka válasza azbest (#15561) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Szuper, köszönöm az infót! :R
És akkor, ha kiveszem a Pi-ből a mem.kártyát, és a config.txt-t megnyitom a Notepad2-vel, akkor mit kell beírnom, és hova, hogy megszólaljon a kütyü? :D

(#15564) t.zolka


t.zolka
aktív tag

Valaki? :F

(#15565) cigam válasza t.zolka (#15564) üzenetére


cigam
félisten

Olvasd el még1x azbest üzenetét(#15561) :N

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#15566) t.zolka válasza cigam (#15565) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Elolvastam, de számomra, mint maga a kütyü is, kínai! :O
Most látok ilyet először, úgyhogy sajnos még fogalmam sincs, hogy mit, hova, ezért is kérdezek.
Ott tartok, hogy az SD kártyán az Openelec. Belenéztem a config.txt-be, és sokk kettős keresztet látok, közöttük egy-két szöveg, túlhúzásról, kijelzőről, stb. Audio részre utaló sorokat nem találtam, és azt, hogy hova kéne beírnom valamit, vagy változtatnom valamin, azt meg nem tudom. Kezdjek egy új sort, vagy valamelyik után írjak be valamit? Kell elé kettős kereszt? Mögé? Alá? Köré? És csak azt írjam be, hogy: dtoverlay=iqaudio-dacplus :F De hova?! És hogyan? :D
Hidd el, ha kicsit is sejteném, hogy hogyan is működik ez az egész, már túl lennék rajta, és csak arról írnék, hogy húúúú... de jól szól ez a kis kínai bisz-basz! :D

[ Szerkesztve ]

(#15567) azbest válasza t.zolka (#15566) üzenetére


azbest
félisten

Ha kompatibilis ez az eszköz a linlkkelttel, akkor a config.txt végére tett új sor ezzel a tartalommal, hogy

dtoverlay=iqaudio-dacplus

Még akár működhet is

(#15568) t.zolka válasza azbest (#15567) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Valahogy így, és mentés?
config

[ Szerkesztve ]

(#15569) Clever0


Clever0
senior tag

Miért kellett kivenni a kártyát? Parancs sorból a sudo nano /boot/config.txt nem jó?

[ Szerkesztve ]

(#15570) huliganboy


huliganboy
addikt

Köszönöm srácok!! :R :R

(#15571) t.zolka válasza Clever0 (#15569) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Nem jó, mert fogalmam sincs, hogy Openelec alatt hogyan varázsolok valami parancssort, vagy mit. :D
Windows-on nőttem fel, tudod itt csak klikkelgetni kell a szép színes ikonokra... :DDD

(#15572) Clever0 válasza t.zolka (#15571) üzenetére


Clever0
senior tag

Putty-al lehet rálépni a Pi-re SSH-val 22-es porton.

(#15573) t.zolka válasza Clever0 (#15572) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Látom, nem érted... :W

(#15574) Clever0 válasza t.zolka (#15573) üzenetére


Clever0
senior tag

Ja, hogy nekem nem Openelecem van? Az könnyen lehet. Más telepítette a rendszert.

(#15575) Osynho


Osynho
addikt

Üdv!

Egyik pillanatról a másikra a Pi2-m analóg kimenete halk és zajos lett. Próbáltam 2 erősítőn, 2 kábellel, de ugyanaz. Már a menü is sistereg, film indításakor csönd, majd, amikor elindul mintha fújna a szél, miközben fel kell tekerni a hangerőt, hogy valamit is lehessen hallani. Próbáltam játszani a beállításokkal, de nem lett jobb. Találkozott valaki ilyennel? Mi lehet a baja?

(#15576) Pulsar válasza Osynho (#15575) üzenetére


Pulsar
veterán

Tápot cserét próbáld meg.

(#15577) Osynho válasza Pulsar (#15576) üzenetére


Osynho
addikt

Most próbáltam azt is, minden maradt ugyanolyan. Ami érdekes, hogy a Pi-t hiába halkítom, a zúgás hangereje konstans. Kis állás után leveszi a zúgást, ha mozgok a menüben, azonnal visszajön. :((( Illetve a menüpontok ugrálása közben is elhalkul egy pillanatra, majd visszajön. Ha újrateszem az openelecet, akkor megjavulhat? Kicsit elegem lett már belőle, hogy minden baja van, a 24p se működik (az az erősítőm miatt, de akkor is jó lenne már, ha rákattintok egy filmre és az elindulna mindenféle szopás nélkül).

[ Szerkesztve ]

(#15578) Clever0 válasza Osynho (#15577) üzenetére


Clever0
senior tag

Azért azt ne várjátok el, hogy egy 15 ezres, játékra, a technikával való ismerkedésre szánt kütyünek olyan képe-hangja legyen, mint egy 30-60-90 ezres média lejátszónak! (Persze megértem, hogy mérges vagy, ha előtte jó volt a hangja. A felvetésem a 24p-re és hasonlókra vonatkozik.)

[ Szerkesztve ]

(#15579) Osynho válasza Clever0 (#15578) üzenetére


Osynho
addikt

24p tökéletesen megy minden más megjelenítőn, csak az erősítőmön nem. Meg se vettem volna, ha nem tudna kadenciahelyes lejátszást.

A filléres analóg kimenettől se high-end hangot várok, csak hogy ne kelljen a Denon 4306-ot olyan szintig hangosítani, amivel lebontaná a házat más forrással, valamint a film főszereplője körül ne cunami hanghatás legyen, amikor a nappaliban ücsörög.

[ Szerkesztve ]

(#15580) Pulsar válasza Osynho (#15577) üzenetére


Pulsar
veterán

Pedig ez olyan táp szűrés probléma lehet. Ha garis és itthon, akkor vidd vissza. Ha nem, akkor pár kondit érdemes lenne át forrasztani.

(#15581) Osynho válasza Pulsar (#15580) üzenetére


Osynho
addikt

Aliexress-es rendelés. Viszont, miért nem folyamatos a zaj, ha a táp a gondja? És mitől jöhetett elő ez a hiba ilyen hirtelen?

(#15582) Pulsar válasza Osynho (#15581) üzenetére


Pulsar
veterán

Rossz minőségű, vagy hibás kondi van benne.
Esetleg egy másik oprendszerrel, vagy ugyan ennek újratelepítésével próbálkoztál? Lehet jött valami frissítés, és driver hiba.

(#15583) Osynho válasza Pulsar (#15582) üzenetére


Osynho
addikt

Holnap az lesz, köszi a segítséget!

(#15584) futizoli válasza t.zolka (#15568) üzenetére


futizoli
tag

Igen, így írd. Nálam a hasonlóan PCM5122 chip-el szerelt hifiberry dac+ nál a következő
két sorral kellett kiegészíteni a config.txt-t:

dtoverlay=hifiberry-dacplus
dtdebug=1

Openelec alatt a beállítások /rendszer / hangkimenetek alatt válaszhatóvá vált a dac.

(#15585) t.zolka válasza futizoli (#15584) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Köszi az infót! :R
Közben tegnap este rájöttem én is, szerencsémre más fórumon rátaláltam a megoldásra.
Próbáltam a Volumio-t is, ott csak ki kell választani a DAC típusát és ott a hifiberry dac+ lett a nyerő, csak ennél szólalt meg a kütyü.

Openelec alatt, ahogy Te is írtad:
dtoverlay=hifiberry-dacplus
dtdebug=1

DE! Zenelejátszás alatt apró kis pattogás hallatszik felváltva a jobb és a bal oldalról is, mintha valami bakelit lemezt hallgatnék. :D Openelec és Volumio alatt is. Ez mitől lehet? :F

(#15586) futizoli válasza t.zolka (#15585) üzenetére


futizoli
tag

Szívesen, sajnos a pattogásra nincs ötletem...

(#15587) polberto


polberto
tag

Sziasztok!
Kb 3 napja nem tudok megnyitni minden videót a Youtube-on.
Valaki tapasztalt ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#15588) Celtis válasza Osynho (#15577) üzenetére


Celtis
veterán

A sistergést még csak-csak rá lehetne fogni egy hibás tápra, de a hangerő csökkenést sehogysem. Más lesz ott a gond.
Az Openelecet újraraknod nem kell.
Egyrészt azt nézd meg, hogy a Kodiban maximumon van-e a hangerő. Az legyen maximumon és az erősítőn állítsd a hangerőt, így lesz a legkisebb a zaj.
Ha a hiba továbbra is fennáll, akkor mentsd le az Openelec konfigot (Programok/Openelec settings/create backup) majd csinálj egy soft rendszervisszaállítást. Ez töröl minden kiegészítőt és beállítást. Konfiguráld be az alapokat és nézd meg, hogy jó-e a hang. Ha igen, akkor valamelyik kiegészítő vagy beállítás kavar be.

(#15589) Osynho válasza Celtis (#15588) üzenetére


Osynho
addikt

Feltettem egy másik kártyára egy másik openelecet (egyel régebbit). A menüben eltűnt a sistergés, épp csak annyi van, amennyit az ilyen kevésbé minőségi kimenettől várhat az ember, csak a hangfalba hajolva észlelhető. Filmet elindítva a hangerő végre normális, viszont a sistergés megmaradt, jól hallhatóan, zavaró módon. Ennek hangossága konstans, ha folyamatosan halkítom a kodit, úgy "tűnik el" a film hangja a sistergés mögött. A filmet megállítva megszűnik a zaj, elindítva visszajön. Ez mi lehet? Végigzongoráztam a hangkimenet menüben lévő dolgokat, de nem változott a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#15590) Spuri2000 válasza Osynho (#15589) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Nekem ilyen akkor volt, amikor az erősítő tápja szarakodott. Megjavították és azóta nincs semmi baja.

(#15591) azbest válasza Osynho (#15589) üzenetére


azbest
félisten

Gondolom több filmmel is így van, olyannal is ami régebben jó volt. Esetleg youtube-bal is érdemes rápróbálni. A 24p kapcsán a hangot a képhez nyújtja, az újramintavételezés is okozhat zajokat. De ha valami új hardvert dugtál rá, ami korábban nem volt, az is. Pl wifi stick nálam emelte a zajt a lanhoz képest (pedig usb hangkártyát használok, de a tápra visszazajol a stick, ami megjelenik a fülesen).

[ Szerkesztve ]

(#15592) Osynho válasza azbest (#15591) üzenetére


Osynho
addikt

Igen, több filmmel is próbáltam, ezelőtt nem volt orkán a háttérben. Miért kellene bármit is nyújtani a 24p-hez? :) Az a default beállítás, ahogy azt rögzítették. Vagy valamit rosszul értelmezek? Egyébként újratett openelec esetében sima 60hz-en próbáltam, az eredmény változatlan. Egy pendrive, egy távirányító IR vevő, egy hdmi és egy jack-rca kábel van rádugva, meg persze a tápegység.

Spuri2000: 2 erősítővel, 2 kábellel próbáltam este, ugyanaz. :)

(#15593) azbest válasza Osynho (#15592) üzenetére


azbest
félisten

Lehet a képhez szinkronizálni a hangot, ekkor ha bármi akadás van képileg, akkor a hangot hozzá igazítja. Ha a hanghoz van a kép szinkronizálva, úgy a képkockákból dob el vagy mutat tovább. ez a beállítások közt van, de a defalult talán a hanghoz igazodás.

Minden egyéb eszköz nélkül, egy fülessel is próbáld. Hátha valami földhurok okozza. Ha így is rossz, akkor a pi lehet rossz. Akár úgy is, hogy a hdmi-t is kihúzod.

[ Szerkesztve ]

(#15594) ht42 válasza Osynho (#15592) üzenetére


ht42
senior tag

Hogy is van neked a felállás? Kép hdmi, hang a jacken analóg?

(#15595) Osynho válasza ht42 (#15594) üzenetére


Osynho
addikt

Pontosan. Igazából ez csak a közeli művházban haszált setup, itt egy sztereó erősítőre van kötve, meg egy projektorra. Összeülünk néha sorozatozni. Otthon hdmi-n megy a hang is, ott nem lesz gond, de ettől még zavar a dolog. Tegnap Walking Dead-et néztünk, akadozott a kép, kiderült, hogy nem jött le teljesen a file, de közben többször ki-be kapcsoltam a cuccot. Ezután pendrive ki, leszedtem rendesen a részt, visszadugtam a pendrive-ot, azóta lett zajos. A mai friss telepítésnél a menü alól eltűnt, és a hangerő rendbe jött, de a zúgás maradt.

azbest: Köszi, megnézem ezt is!

(#15596) ht42 válasza Osynho (#15595) üzenetére


ht42
senior tag

Oszt 4 pines jack dugó van a pipiben? Mert az való bele... nekem, mikor egy crt tévét hajottam a piről, rém érzékeny volt a jó bedugásra :D

(#15597) kk831228 válasza Osynho (#15595) üzenetére


kk831228
addikt

Ajjaj várjak mégy kicsit az RPI 2 rendeléssel...?? :F ;]

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

(#15598) s_e_n_k_i válasza kk831228 (#15597) üzenetére


s_e_n_k_i
tag

Miért is? Mert az analóg hagkimenet vacak a RPi-n? Az átlag felhasználók kb 10%-a gondolja úgy, hogy az analóg hangkimenetet használja. Csak éppen ezen embereknek irreális az az elvárása, hogy egy 35 USD-s cuccban még minőségi DAC is legyen. A RPi-n ez a hangkimenet csak azért van rajta, hogy iskolás gyerekek egyszerűen, minél költséghatékonyabb módon tudjanak valami hangszerű dolgot előállítani, és erre a célra ez tökéletesen alkalmas. Természetesen zenehallgatás, házimozi céljára senki nem gondolja komolyan, hogy azt a kimenetet kell használni.
Azért pár százezer (millió) embernek a RPi tökéletesen bevállt házimozi célra.

[ Szerkesztve ]

(#15599) s_e_n_k_i válasza Osynho (#15595) üzenetére


s_e_n_k_i
tag

Hülye ötlet, de én megpróbálnám, hogy mindegyik készüléket ugyanabba a hosszabbítóba dugnám be. Anno haveromnak a PC-jén volt hasonló, mivel különböző konnektorokat használt, frankó kis földhurok jött össze, és búgott, sistergett. Ugyanazon hosszabbítóba bedugva minden jó lett. De ez csak egy hülye ötlet.

(#15600) Osynho válasza ht42 (#15596) üzenetére


Osynho
addikt

Kipróbáltam fülessel is, ugyanúgy sistereg. Ezek a csatlakozók, de eddig jó volt, nem hiszem, hogy ez a gond. Bedugom, amíg lehet, ebben hiba nincs! ;]

s_e_n_k_i :
Nálam nem vacak, hanem hibás. És nem biztos, hogy a kimenet maga, de a produkció mindenképpen hibára utal. Még csak véletlenül sem elvárás a részemről, hogy bármiféle hangminőséget várjak egy ilyen cucctól. Mindössze annyit (amit tegnapig tudott is a Pi), hogy ne sisteregjen, mint egy rosszul beállíott rádiócsatorna.

Nekem is tökéletesen be fog válni, amint képes leszek erősítőn keresztül 24p-t varázsolni belőle, és amint nem lesz ez a gond a jack kimenettel. XD

kk831228:
Miért kellene várnod? Ilyen erővel semmit se vegyél, hiba előfordul minden elektronikai termék esetében. Sőt, sanszos, hogy nálam sem hardveres a hiba. Alap esetben teljesen használható az analóg kimenet, nyilván nem audiophile, de egy sztereó erősítővel, 2 öreg hangfallal egész hallgatható.

(#15599) s_e_n_k_i Az a gond, hogy a projektor 4m-re a plafonon van bedugva. :) A többi eszköz egy hosszabbítóban van.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.