Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#6401) PhoenixK válasza kicsipapucs (#6400) üzenetére


PhoenixK
őstag

Jót nem tett neki, az biztos!
Próbáld ki a GetDataBack RAID reconstructor-t (remélem jól rémlik a neve)

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#6402) liksoft válasza PhoenixK (#6401) üzenetére


liksoft
nagyúr

Az kevés, annál több adata sérült. Vagyis egy lépcsőben nem tudja megoldani. Akkor pedig szakemberhez vezet az út.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6403) Szaki@Pécs válasza radi8tor (#6398) üzenetére


Szaki@Pécs
tag

RAID1-et akarok kialakítani, két ugynolyan típusú vinyót fogok venni, de az eltérő sorozatszámra még nem gondoltam :)

Az abraka-dabra ehhez képest csak hókusz-pókusz.

(#6404) Szaki@Pécs válasza liksoft (#6399) üzenetére


Szaki@Pécs
tag

A HDSentinel honalpja alapján támogatja az alaplapon lévő raid vezérlőt:
Silicon Image SiI 3112 Igen Valamennyi SATA lemezről teljes információt ad (különálló és RAID tömbben lévőkről is)
Mit értesz hamis biztonságérzeten?

Az abraka-dabra ehhez képest csak hókusz-pókusz.

(#6405) liksoft válasza Szaki@Pécs (#6404) üzenetére


liksoft
nagyúr

Azt, hogy tükrök, meg RAID5-ök jönnek adatmentésre! Miért? Nagyon egyszerű. A marketingesek elmondják, hogy ez biztonságos, és ezt meggyőzően teszik. A tulajok elhiszik, megvetetik a rendszergazdákkal, azok beüzemelik, figyelik több hónapon át, és valóban láss csodát, hibátlan. A figyelem lanyhul, esetleg egy márkás RAID gyártó terméke mely email-t is tud küldeni, hiába lett korrekt módon beállítva. Miért? Mert az évek során változott a mail cím, vagyis a levegőbe jelez a kártya hiba esetén. Az olcsóbbak erre képtelenek, tehát a rendszergazdának a heti ellenőrzés során kell néznie az állapotát. El fogja felejteni 3-4 év után. Na akkor jön a baj. A Sentinel viszont állandóan a képernyőn van, és jelez. Egy szekrénybe rakott server esetén a hangszórón át is, így ha más nem, a takarítónő fog szólni, hogy a "tücsköt nem tudja kiirtani a szekrényből". Nem nevetni, megtörtént eset!

Szerk. U.i.: Nem is volt adatvesztés, csak "tücsökirtás". Az összes lemez egyben lett kicserélve.

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6406) liksoft válasza liksoft (#6405) üzenetére


liksoft
nagyúr

A drága RAID kártyához még annyit, hogy van olyan mely telefonvonalra kapcsolható közvetlenül, hogy jelezni tudjon bármit is. Be lehet állítani tökéletesre a rendszert, de ha a telefonvezeték nincs bekötve...... :DDD

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6407) radi8tor válasza liksoft (#6406) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem vagy egy kicsit paranoiás? ;]
A hozzád "hasonlók" minden RAID kártyából vesznek tartalékot is.

⭐ Stella

(#6408) PhoenixK válasza radi8tor (#6407) üzenetére


PhoenixK
őstag

Néztél már két üres vinyót, amin előtte a fontos cuccaid voltak - elvileg - duplán? Én már igen... :O

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#6409) radi8tor válasza PhoenixK (#6408) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én nem vagyok még olyan fontos ember, hogy pótolhatatlan cuccaim legyenek :)
De azt még az iskolában belém verték, hogy fizikailag és földrajzilag is más helyen kell tárolni a fontos dolgokat.

⭐ Stella

(#6410) liksoft válasza radi8tor (#6409) üzenetére


liksoft
nagyúr

Csak húsz éve adatmentéssel foglalkozom. :B :U

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6411) radi8tor válasza liksoft (#6410) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Sejtettem, hogy valami ilyen lehet a dolog mögött :) :R

⭐ Stella

(#6412) *Ropi* válasza Szaki@Pécs (#6397) üzenetére


*Ropi*
félisten

...és (#6400) kicsipapucs kollégának is:

Az Abit NF-7S (összes változat) lapokon első generációs Silicon Image SIL 3112 SATA vezérlő van, ami gyárilag hibás! Ez abban mutatkozik meg, hogy a SATA lemezek közötti adatcsere folyamatosan hibás, az átmásolt fájlok megsérülnek (Total Commanderrel md5 checksumot készítve és azt másolás után visszaellenőrizve nyilvánvalóvá válik a dolog).

Szóval ilyen lappal (és semelyikkel sem, amin ez a vezérlő meg a SIL 3114 van) ne akarjatok semmit csinálni, mert csak baj lesz belőle!

...és (#6400) kicsipapucs kollégának: Azt a RAID tömböt szerintem elbuktad sajnos. Nem az ABIT lap miatt, hanem mert egy már meglévő köteten létrehoztál egy másikat.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6413) brd válasza *Ropi* (#6412) üzenetére


brd
nagyúr

A nevezett alaplapnál van rá megoldás:

Fixed SATA RAID-0 data corruption issue by adding a new option "EXT-P2P's Discard Time" in "integrated Peripherals". The default setting is "3.8 us". Please change it to "30 us"; which is recommended by NVidia. In case the problem is still there, try "1 ms" please. (ehhez BIOS-t is frissíteni kell, ha nincs ilyen beállítás, de ez egyébként is javasolt, továbbá nem csak RAID-0-nál fordulhat elő a hiba, hiába írja úgy az idézett szöveg)

Ettől függetlenül nálam a RAID és a Sil kizárja egymást. Akkor már inkább software RAID, igaz, OS (ill. windows) alá software-esen olyat nem lehet, de az a Sil használatával úgysem lesz gyors, szal'...

[ Szerkesztve ]

The only real valuable thing is intuition.

(#6414) radi8tor válasza *Ropi* (#6412) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Érdekes, több évig használtam anno RAID0-t ilyen alaplappal. Semmi bajom nem volt vele. :F

⭐ Stella

(#6415) liksoft válasza radi8tor (#6414) üzenetére


liksoft
nagyúr

BIOS függő. Van olyan bővítőkártyára szerelt, mely csak 1TB-ig lát, míg újabb BIOS simán viszi a 2-t is. Vagyis nem a chip, hanem a hozzá tartozó progi a ludas.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6416) radi8tor válasza liksoft (#6415) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ohh, hol volt még abban az időkben 1 TB. :) 160GB RAID0 tömböm volt.

⭐ Stella

(#6417) *Ropi* válasza brd (#6413) üzenetére


*Ropi*
félisten

Egy baj van csak vele: hogy nem működik (legalábbis nálam nem működött, pedig próbáltam százféle biossal és driverrel is).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6418) brd válasza *Ropi* (#6417) üzenetére


brd
nagyúr

Az 1 ms-os megoldást is kipróbáltad?

The only real valuable thing is intuition.

(#6419) *Ropi* válasza brd (#6418) üzenetére


*Ropi*
félisten

Persze. Volt azon minden: Manta-Ray D27, meg állítólag javított SIL 3112 driver, mindent kipróbáltam. Ja és 2 lapon is: mindkettő NF-7s v2.0 volt.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6420) brd válasza *Ropi* (#6419) üzenetére


brd
nagyúr

Ez érdekes, ahány ilyen alaplappal kapcsolatba kerültem, és kiderült, hogy ez okozza a hibákat, mindegyiknél megoldotta. :F

The only real valuable thing is intuition.

(#6421) Baluka71


Baluka71
tag

Sziasztok!

Ha raid1-ben elromlik az egyik diszk, amin kívülről nem látszik és nem halatszik semmi, akkor honnan tudom megmondani, hogy melyik a hibás lemez?
Mindkettő lemez ugyanolyan.

Q8400@3330, Giga EP35-DS3R, 2*2+2*1 GB Black Dragon 800 dual kit Cl4, Gigabyte HD7970, Hyper TX2

(#6422) brd válasza Baluka71 (#6421) üzenetére


brd
nagyúr

A vezérlő meg tudja "mondani", hogy melyik portján van az adott eszköz (ha nem, akkor az "nem RAID vezérlő", és csak idő kérdése, hogy mikor borul meg teljesen...). A normálisabbak még a sorozatszámát is ki tudják írni.

The only real valuable thing is intuition.

(#6423) Baluka71 válasza brd (#6422) üzenetére


Baluka71
tag

Köszönöm

Q8400@3330, Giga EP35-DS3R, 2*2+2*1 GB Black Dragon 800 dual kit Cl4, Gigabyte HD7970, Hyper TX2

(#6424) Baluka71 válasza brd (#6422) üzenetére


Baluka71
tag

Lehet, hogy hülye kérdés, de nem megoldás, hogy kiveszek egyet és ha indul akkor az a jó, ha meg nem indul akkor az szart be.

Q8400@3330, Giga EP35-DS3R, 2*2+2*1 GB Black Dragon 800 dual kit Cl4, Gigabyte HD7970, Hyper TX2

(#6425) brd válasza Baluka71 (#6424) üzenetére


brd
nagyúr

Jó lehet, ha biztos vagy benne, hogy a rossz HDD teljesen megadta magát, vagy meg tudod nézni, hogy azon van-e a régebbi adat (tudnék érdekes dolgokat mesélni, egy világcég helyszíni garancia keretében elvégzett HDD cseréjéről, amikor a jó HDD-t vitte el a szaki, a rossz helyett; a rossz csak annyira volt rossz, hogy a vezérlő a tömbből kivágta, de amúgy elindult róla az OS - persze a régebbi adatokkal, az üzemeltetőknek pedig nem szólt, hogy nézzék már meg, megfelelően működik-e a rendszer).

The only real valuable thing is intuition.

(#6426) *Ropi* válasza brd (#6420) üzenetére


*Ropi*
félisten

Lehet, hogy nagyon peches voltam... :F :W

Neked konkrétan melyik driverkombóval ment jól? Csak azért kérdezem, mert még megvannak a lapok, eljátszok velük, ha van értelme. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6427) Dassler


Dassler
őstag

Sziasztok!

Kérdésem az lenne, hogy a lapon van 6 SATA csati, amin én 4 vinyót kötök RAID-be, akkor a maradék két csati használható "RAID-en kívül" - pl ODD-t rádugni - vagy ilyenkor az már nem használható semmire?

Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

(#6428) Flankusz


Flankusz
csendes tag

Sziasztok!

Kérdésem lenne, ha 2 db SSD winyot raknék raid0-ra és sebessége is duplázni fogja úgy mint rendes winyonál ? Pl OCZ Vertex 3 550MB olvasási sebessége, ha raid ekkor 1100MB lenne ? :)

Villámgyorsan betöltene a windows 7 :D

(#6429) brd válasza *Ropi* (#6426) üzenetére


brd
nagyúr

Már nem tudom a pontos verziószámokat, de a legújabb elérhető.

Dassler: HDD-t biztos, hogy használhatsz, az ODD pedig vezérlőfüggő, de a maiak már általában szokták kezelni.

Flankusz: Elvileg igen, azonban ez nagyban függ a vezérlőtől, és duplázni biztos, hogy nem fogja, csak közel duplázni, továbbá az is számít, hogy milyen kapcsolattal (hány sávos, milyen verziós PCIe) van a vezérlő a chipsethez kötve, mert ha az nem bírja az 1 GB/s-es átvitelt, akkor az lesz a limitáló tényező.

The only real valuable thing is intuition.

(#6430) Dassler válasza brd (#6429) üzenetére


Dassler
őstag

Értem, köszi.

Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

(#6431) Dassler válasza brd (#6429) üzenetére


Dassler
őstag

csak közben lejárt a szerkesztési időm :(((
Szóval ha rákötök 4 db vinyót mondjuk RAID5-ben, akkor a maradék 2 meghajtóra ráköthetek még másik 2 HDD/SSD-t, vagy 2 ODD-t, amik viszont csak szingliként működhetnek.

Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

(#6432) Flankusz válasza brd (#6429) üzenetére


Flankusz
csendes tag

Brd

Értem, akkor hogyan lehetne kideríteni hogy mennyit bírja a vezérlő ? Pl nekem most Asus P7p55d-e pro és leírás szerint JMicron ® JMB363 PATA és SATA vezérlő...

(#6433) *Ropi* válasza brd (#6429) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szerintem volt fent az is...Majd, ha nagyon unatkozom, akkor adok neki még egy esélyt. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6434) brd válasza Flankusz (#6432) üzenetére


brd
nagyúr

Pl. elindítod az Everest/AIDA64-et, és megnézed, hogy az adott eszköz milyen buszon kapcsolódik. (Everestben Motherboard/Chipset/South Bridge/PCI Express Controller, és ott írja a külső (nem a chipsetbe integrált) eszközöket.

Egy sávon (x1) ennyit tud a PCI-E, verziótól függően:

v1.x: 250 MB/s
v2.x: 500 MB/s
v3.x: 1 GB/s

De ha pl. x4 van, akkor 4x ennyit. Ezek csak elméleti maximumok, tehát értékes adatból ennyit nem tudsz rajta forgalmazni, ezt csak megközelíteni lehet.

A JMicron vezérlő valószínűleg 1x-es (egy sávos) csatlakozással van az alaplaphoz kötve (és a vezérlő maga szerintem csak v1.x PCI-E csatolóval bír), tehát max. 250MB/s.

[ Szerkesztve ]

The only real valuable thing is intuition.

(#6435) Flankusz válasza brd (#6434) üzenetére


Flankusz
csendes tag

Elégé szívás ez :S ma este utánanézek.

Ha mégis 1 sávot tudja akkor külön Pci-e kártya kell hozzá hogy nagyobb sávban tudjon kezelni ?
Van-e olyan alaplap ami tudja több sávot ?

(#6436) brd válasza Flankusz (#6435) üzenetére


brd
nagyúr

Igen, akkor másik kártya kell (és egy szabad, legalább 4x-es csatoló az alaplapon) - vagy ha az alaplap integrált vezérlője tud RAID-et, akkor az is jó lenne, mert az biztos gyorsabb, mint ez a JMicron. Ill. lenne még1 lehetőség, a software-es RAID, de RAID0-t sajnos nem támogat az OS partíciójára a Windows.
A legtöbb PCI-E vezérlős alaplapon van 1x-és nagyobb (4x-es, vagy 16x-os) csatoló is (pl. a tiéden is van gondolom legalább 1 db, 16x-os, a VGA-nak), de ez a JMicron vezérlő nem igazán érdemel 1x-esnél jobbat. ;)
Van egy kis kavar, csak leírom, hogy ne zavarjon meg: van egyszer a sávok száma egy csatolóban (4x-es, 16x-os, ez 4, ill. 16 sávot jelent), ill. van a PCI-E csatolónak is egy verziószáma (v1.x, v2.x, v3.x), ezek között 2x-ezték a sebességet, ahogy korábban is írtam a sebességeknél.

The only real valuable thing is intuition.

(#6437) GypsFulvus2


GypsFulvus2
őstag

Üdv Urak!
A következő problémával fordulok hozzátok .Pár napja lecseréltem lassan 5 éves alapokon nyugvó konfigomat egy Z68-as konfigra. (MSI Z68A-GD65 alaplap) A régi rendszerben évekig használtam Raid0-t, probléma nélkül, 2 db 200 GB-os vinyót összefűzve. Mivel hozzászoktam, most is ez volt a tervem. Ehhez két db 1 TB os Hitachi vinyót szándékoztam venni, de pont elfogytak, ezért aztán két db, 1,5 TB-ost vettem. A különbség a régi rendszerhez képest annyi volt, hogy a rendszert most egy SSD-re tettem föl, a Raid0 tömböt a méretesebb programok futtatására akartam használni, illetve adattárolásra (tudom, ez nem ideális, de az igazán fontos adatokat külső vinyóra is archiválom)
Két partíciót akartam a Raid0 tömbön létrehozni. A biosban beálljtottam a raid módot. A raid biosba belépve létre is hoztam a tömböt, 128 kb-os stripe egységekkel. Az első meglepetés itt ért, a tömb mérete csak 2,7 GB volt. Az Intel Rapid Storage vezérlő is látta a teljes, 2,7 TB-os tömböt.
Ezután jöttek a gondok: win7 alatt nem lehetett a tömbön partíciót létrehozni. Nem tudtam mire vélni a dolgot, feltettem az EUSEUS programot a rendszer ssd-re és megpróbáltam ezzel létrehozni a két partíciót. Nos, ekkor azt láttam, hogy maximum 2 TB-os partíció hozható létre a 2,7 TB-os tömbön, a többit ez a program sem "látja", sőt a kimaradó 700 GB-os részen később sem hozható létre új partíció, ha ezt a 2 TB-os partíciót már létrehoztam. Ez a rész egyszerűen "elvész" ; sem a win7-el sem külső progival nem hozható létre rajta partíció. Pedig NTFS file-rendszerről volt szó, abban tudomásom szerint nincs ilyen 2 TB-os határ. Nem igazán értem a dolgot. Szerintetek mi a hiba oka?

[ Szerkesztve ]

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#6438) radi8tor válasza GypsFulvus2 (#6437) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

BIOS limitálja ezt nem az operációs rendszer. Néhány alaplap gyártó már büszkén hangoztatja, hogy tudják kezelni a 3TB particiókat.

⭐ Stella

(#6439) GypsFulvus2 válasza radi8tor (#6438) üzenetére


GypsFulvus2
őstag

Ahhaaa. Volt egy ilyen rossz érzésem :( Akkor ezt buktam. Akkor ez a Bios egy "sima", nem tömbbe rendezett 3 TB-os vinyót sem látna? Most hogy mondod, valami rémlik, hogy olvastam erről, de úgy dereng, hogy az újabb UEFI bios-ok ezt a problémát orvosolták. Ezek szerint akkor mégsem?

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#6440) radi8tor válasza GypsFulvus2 (#6439) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt az alaplapod leírásában kéne megnézni. Nem volt dolgom még ilyen esettel és nem is ástam bele magam mélyen a témába (3TB tömbös témába)

⭐ Stella

(#6441) GypsFulvus2 válasza radi8tor (#6440) üzenetére


GypsFulvus2
őstag

Átböngésztem a bios és a raid dokumentációt.Nincs szó benne ilyen határról. Ettől persze még lehet.

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#6442) liksoft válasza GypsFulvus2 (#6441) üzenetére


liksoft
nagyúr

A partíciós tábla limitál le. A hagyományos 4 byte adminisztrációval képtelen nagyobbat kezelni. Az új GPT típus lehet a megoldás a számodra.

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6443) radi8tor válasza liksoft (#6442) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ó igen, elfelejtettem, hogy ilyen esetben nem MFT hanem GPT-nek kell inicializálni a HDD-t. :R

⭐ Stella

(#6444) GypsFulvus2 válasza liksoft (#6442) üzenetére


GypsFulvus2
őstag

Köszönöm! Megint okosabb lettem egy kicsivel. Azt még mindíg nem értem viszont, hogy a lapom biosa miért nem ezt használja, hisz a cikk szerint: "The GPT as of 2010 forms a subset of the UEFI specification."

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#6445) radi8tor válasza GypsFulvus2 (#6444) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt Windowsban tudod kiválasztani miután RAID tömb létrehozása után először be bootolsz vele és megnyitod a lemezkezelőt.
Megkérdezi ott, hogy MFT vagy GPT szeretnél.

⭐ Stella

(#6446) GypsFulvus2 válasza radi8tor (#6445) üzenetére


GypsFulvus2
őstag

:R

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#6447) kraftxld válasza GypsFulvus2 (#6446) üzenetére


kraftxld
nagyúr

32 vagy 64 bites Windows-od van? Az UEFI csak a GPT lemezről való boot-olást engedélyezi. Ha sima bios van a gépeden akkor még lehet használni a teljes kapacitást attól függetlenül, hogy bootolni nem tudsz róla, erre kell a GPT partíció.
De vigyázz vele, én már pár programmal (MS iSCSI target stb) beszoptam, hogy nem támogaták a GPT lemezt.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#6448) radi8tor válasza kraftxld (#6447) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ilyenkor nem megoldás az, hogy a RAID tömb méretének 2TB adunk meg?

⭐ Stella

(#6449) kraftxld válasza radi8tor (#6448) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ez elég sokmindentől függ, oprendszertől, vezérlőtől és a felhasználás módjától.
Ha 64 bites OS és csak sima adatok tárolás a lényeg akkor mehet a GPT

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#6450) radi8tor válasza kraftxld (#6449) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

De GPT helyett alternatívaként jó lenne egy 2 TB MFT tömb is, nem?

⭐ Stella

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.