Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#6051) szab.tam


szab.tam
nagyúr

hi!

kevés az alaplap sata csatlakozóm, így bővítőt kell vennem, de akkor már sata3-asat akarok, hogy felkészüljek egy sata3-as ssd fogadására is.
de!

DeLock PCI Express kártya 2 x intern SATA 6Gb/s

de ha a pcie1x 2.5Gb/s, a sata3 6Gb/s, akkor ez hogy van?
szűk lesz a pcie1x keresztmetszet? :F

más:
létezik már 5.25 helyre beépíthető sata3-as dokkoló? mert azt sem nagyon találok még.
mert sata2-esből van pár, de gyorsabb kéne abból is.
és az ilyen raid kártyára dugott 1db ssd-ről, (vagy sima winyóról), megy az os boot?

:R

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#6052) Jester01 válasza szab.tam (#6051) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, az egy elcseszett kártya. PCIe x4 kellene igazából, abból is PCIe 2.0 hogy átférjen rajta az elméleti 12Gb/s maximum (az 16Gb/s-t tud). Bár a mai lemezek esetén erre még nem lesz szükséged, de a fenti kártya x1 PCIe 1.0 keresztmetszete alighogy 250MB/s-re elég amit bizony már 2 szokványos merevlemez is kitölt. Tehát én nem vennék olyat, főleg nem annyi pénzért. Harmadannyiért kapni például asrock kártyát ami bár szintén x1 de legalább PCIe 2.0 így használható lenne valamennyire. A "nagy testvér" ASUS kínálatában pedig van x4-es, ami pluszban még ad 2 USB3.0 portot is ... ja és olcsóbb mint amit linkeltél :K

Jester

(#6053) Seikai


Seikai
aktív tag

Sziasztok! Raid0-át szeretnék összeállítani 2db 1TB sata3 WD caviar black-el és az lenne a kérdésem, hogy elég az alaplapi vezérló hozzá vagy szerezzek be egy pci esetleg pci-e vezérlőt hozzá erre gondoltam ami árban még nem vészes:

-Delock SATA II PCI Express kártya 2 Port

x58-as lapot használok

Cooler Master HAF XM, Asrock Z87 Extreme4, i7-4790K @ 4.6Ghz, Corsair Vengeance LP 16GB 1600 DDR3, Gigabyte GTX 980Ti G1, Corsair RM 850W, Crucial C4 250GB SSD, 2TB WD Green, Logitech G35, G15, Roccat Kone, Win8 64, ASUS VG278HE

(#6054) pechman8 válasza Seikai (#6053) üzenetére


pechman8
aktív tag

A véleményem az, hogy a Te gépedhez nem passzol a HDD technológia, Raid-el vagy anélkül sem. Ez már ötven éves! Csalódás lesz. Használj inkább SSD-t. Vagy ha megteheted SSD-Raid0-t! Ugrásszerű lesz a sebbesség növekedés.

De, hogy a kérdésedre mindenképpen válaszoljak, elég az alaplapi. Így is úgy is a cpu végzi a munkát, de meg se érzi, a Tiéd meg pláne nem. De ne várj csodát.

ui: Talán úgy érződik le akarom beszélni a RAID-ről, pedig nem! A raid-el semmi baj. A HDD tecnológiáról akarom lebeszélni... ma már...

ime egy kis betekintő : [link]

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6055) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

A segítségeteket szeretném kérni. Gondolkozok SSD rendszerlemezre váltáson, de mivel elég drága ez a lehetőség, így először megpróbálkoznék a raid0-val, mert ahhoz megvannak a "hozzávalók", kíváncsi vagyok mennyit gyorsítana a rendszeremen. Hardveres raidet csinálnék, mivel az alaplap tudja ezt, sőt két vezérlő is van rajta, itt jön az első kérdés, hogy melyiket célszerűbb, melyik a jobb, megbízhatóbb? (alaplap: Gigabyte EP45-DQ6, az egyik vezérlő biztos, hogy gigabyte, a másik talán intel, de ezt nem tudom, utánanézek..)
A következő kérdésem: csak a rendszerlemezt szeretném raid0-ként használni, a gyorsítás lenne a lényeg. Lenne erre a célra 2db 500-as 7200-as samsung (HD500LJ), vagy pedig 2db 1TB-os 7200-as samsung (HD103UJ). A gond csak az, hogy ekkora tömbökre abszolút nincs szükségem (2x500=1000, 2x1000=2000)... nekem egy 50-es, max 100-as partíció bőségesen elég lenne, a többit inkább adattárolásra használnám. Ezt ugye viszont short stroke-al érdemes csinálni, hogy a külső peremre kerüljön a partíció, mert gyorsabb.. HDTune mérései szerint az 500-asok kb 20%-al lassabbak, mint a terások.
Olyan elvetemült ötletem is volt, hogy olyat nem-e lehet, hogy a tömböt megcsinálom kicsire short stroke-al, a maradék lemezeket pedig felhasználom sima partícióként? 95%-ban biztos vagyok benne, hogy ilyet nem lehet, egyrészt mert hardveres lesz, másrészt logikusan végiggondolva elvben ez nem működhet az összehangoltság miatt..
1 terás rendszerlemez viszont tök felesleges, fontos adatokat pedig ott nemigen merek tárolni, tehát mit javasoltok? :)

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#6056) joeshow


joeshow
csendes tag

Sziasztok

SDD+HDD+RAID hármasról szeretnék érdeklődni. Van egy OCZ Vertex 2 SSD-m ezen van az OS(Win7x64) van 2db 1Tb-os Samsung HDD-m. Szeretném a két samsungot Raid1-tömbökké alakítani a kérdésem az lenne hogy ez a jelen felállásban(Alaplap: MSI 890FX-GD70) lehetséges-e. RAID Controllert nem vennék, tehát az érdekelne hogy szimplán az alaplappal beállítható-e a két Samsung RAID1 tömmbe és hogy ezután az SSD képes-e a TRIM parancs végrehajtására(gondolom nem, mivel akkor a sata vezérlés AHCI-ről RAID-re vált és így nem támogatja de hátha én tudom rosszul)?

A válaszokat előre is köszönöm :R

PhoneBio: Alcatel 303 - Nokia 3310 - Sony Ericsson Z600 - Sagem my700x - Sony Ericsson p910i - Sony Ericsson P1i - Sony Ericsson X1 - HTC Legend - HTC Desire - Samsung Galaxy SIII

(#6057) Seikai válasza pechman8 (#6054) üzenetére


Seikai
aktív tag

köszi! Én is ssd-ben gondolkoztam de az még 1 picit drága nagy méretben és ocz colossus-ra meg perpill nincs zseton :D

Cooler Master HAF XM, Asrock Z87 Extreme4, i7-4790K @ 4.6Ghz, Corsair Vengeance LP 16GB 1600 DDR3, Gigabyte GTX 980Ti G1, Corsair RM 850W, Crucial C4 250GB SSD, 2TB WD Green, Logitech G35, G15, Roccat Kone, Win8 64, ASUS VG278HE

(#6058) pechman8 válasza joeshow (#6056) üzenetére


pechman8
aktív tag

Az aggodalmad jogos az SSD miatt. A Trim parancsot az OS az AHCI driveren keresztül küldi el az SSD-re, ami RAID használatakor nem lehetséges. 2010 tavaszán kezdtek megjelenni olyan Intel driverek amik raid-be fűzött SSD-nél is képesek a Trim parancs továbbítására. Az, hogy a Te alaplapod pont mit tud azt aszem neked kellene kikutatni. Tudom az SSD-d nem vesz részt a RAID bulin, de az AHCI valóban el lesz állítva.

Összefoglalva: Szerintem bukod a Trim-et. (ha csak az MSI nem adott ki egy olyan drivert ahol megoldották ezt.)

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6059) Seikai


Seikai
aktív tag

már én is utánanéztem ennek de nagyon egyszerűen orvosolható a trim hiánya :))

vegyél olyan ssd-t ami el van trim nélkül is és takarítja magát :D ph-s megateszt már meg is jelent a különböző vezérlésű ssd-kről onnan válogass :K

Cooler Master HAF XM, Asrock Z87 Extreme4, i7-4790K @ 4.6Ghz, Corsair Vengeance LP 16GB 1600 DDR3, Gigabyte GTX 980Ti G1, Corsair RM 850W, Crucial C4 250GB SSD, 2TB WD Green, Logitech G35, G15, Roccat Kone, Win8 64, ASUS VG278HE

(#6060) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Miért lehet, hogy biosban nem látszódnak azok a HDD-k, amiket a raid vezérlőre kötöttem rá? (2db 500-as samsung) Az alaplapon (Gigabyte GA-EP45-DQ6) van 2 raid vezérlő is, tehát összesen 4 raid csati, bármilyen kombinációban próbálom rákötni őket, nem látszódnak, csak a sima sata portra között winyókat ajánlja fel, amikor létre akarom hozni a tömböt..

Tudnátok tanácsot adni, hogy ez mitől lehet, mit csináljak? Kerestem, de nem találtam választ az okára..

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#6061) pechman8 válasza A_ScHuLcZ (#6060) üzenetére


pechman8
aktív tag

Az alaplapodon 10 SATA csati van. 4 Lila és 6 sárga. Az alaplap leirása szerint [link]A 6 sárga csatlakozik az Intel raid vezérlőhöz és támogat többféle raid-et, ez az "ász". A 4 lila másik chip-hez tartozik és csak "bizonsági mentés" gyanánt tudja kizárólag a RAID 1-et viszont van hozzá egy IDE vezérlő is, ez nincs a sárgához!.

Tehát én a sárgákat használnám raid-hez. A lilák más okból vannak ott.

Mit értesz ezen: "csak a sima sata portra között winyókat ajánlja" mi az, hogy sima?
"biosban nem látszódnak" melyik bios-ban?

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6062) 5teve


5teve
senior tag

sziasztok.
problem a következő lenne:
egy külső NAS-ban volt egy tükrözött raid1 tömböm.
ez fogta magát és "eltünt".
kiszedtem a lemezeket, hogy leellenőrizzem, megvannak-e mindkettőn az adatok.
az egyik lemezt a windóz lemezkezelője inicializálatlannak "találta", ezt nem bántottam.
a másik lemezen megvoltak az adatok, egy külső USB-s dokkoló segítségével elkezdtem másolni, majd egy idő hiány miatt kikapcsoltam a gépet.
bekapcsolás után a másik lemez is inicializálatlannak mutatta magát lemezkezelőbe.

Kérnék szépen tanácsokat, hogyan tudnék az adataimhoz hozzájutni.

tel: 7o-373-oo29 *** NO SMS!!! *** brit tudósok szerint 10 fogorvosból 8 az 2.

(#6063) dokee78


dokee78
félisten

Bekötöttem 2x Samsung HD33GJ HDD-t RAID Stripingbe 128-as blokkmérettel,viszont 600GB-nak látja a rndszer jól csináltam meg?

Cél az az volt,hogy gyors legyen a rendszer.

(#6064) brd válasza dokee78 (#6063) üzenetére


brd
nagyúr

Ilyen Samsung HDD-ről nem tud a google, de gondolom, a 3-asokból, hogy 300 GB-os lehet. Ha RAID0-t akartál, akkor jól csináltad (persze így nagyobb az adatvesztés esélye). Bár abban nem tudlak megerősíteni, hogy ettől gyors lesz a rendszer is. Van, amiben igen, van, amiben nem.

The only real valuable thing is intuition.

(#6065) DeathAdder


DeathAdder
veterán

Sziasztok egy kerdest tennek fel.
Bocsanatot kerek elore is, a tema kicsit Offos lehet, de ugy latom az adattarolos forumon ez a leggyakrabban latogatott :)

Szoval nekem van Intel x25-M 80GB SSD meghajto a gepemben (valamint 250GB + 1TB adattarolo ezek mar eleg regiek ,de SATA-sak)

Nagyon kevesellem ezt a 80BG-ot, vagyis mint tudjuk minimum 20%-ot szabadon kell hagyni, hogy tokeletesen "ketyegjen".

Most jon a tél, es enis ugye kicsit bezarkozom es jatszani fogok.

Ime a kerdesem:

Megfordult a fejemben hogy veszek megegy ilyen SSD-t es akkor tolhatom RAID-be,brutal gyorsasaggal, DE ez nekem 50 rongyba fajna.. :F

Vagy pl. vehetnek 20ezer korul ITT hardveren egy VelociRaptort amire mondjuk a Jatekokat telepitenem csak..

Vagy telepitsem erre a regi (tobb mint 3 eves) winchesterre a jatekokat?

Mit gondoltok?Milyen elonyom adodna ha pl. nem a "regi" 250-es HD-re tennem a jatekot, hanem egy VelociRaptorra..?

Vagy inkabb ruhazzak be 50rugot hogy RAID legyen...?

Csakis a Jatek az ami miatt "boviteni" szeretnek, mert ez a 80 GB SSD onmagaban eleg (progik,driverek stb..) ,de a jatekokra mar keves...

De nem szeretnem azt se hogy a draga gepem attol legyen rossz, hogy egy regi winchesteren futnak rajta a jatekok (ha az kihatassal van rajuk)

Elore is koszonom a valasz(okat), es bocsi meg1x a kicsit Off temaert :R

[ Szerkesztve ]

(#6066) brd válasza DeathAdder (#6065) üzenetére


brd
nagyúr

Nem vagyok benne biztos, de mintha zIntel pont azért lenne 80 GB-s, hogy ne kelljen 20%-ot szabadon hagyni... (valójában 96 GB-nyi memória van rajta, de ebből csak 80 GB használható user szinten, ha jól rémlik). A többire nem tudok túl sokat mondani, játéknál többnyire szerintem másodlagos a háttértároló sebessége, de ha nem is, egy gyors S-ATA-s HDD elég nekik.

The only real valuable thing is intuition.

(#6067) pechman8 válasza dokee78 (#6063) üzenetére


pechman8
aktív tag

Igen jól! Ha 300GB-osak a vinyók akkor az raid1-ben 300+300=600GB.

ui: Én a 128-as csíkméretet sokkallom csak... De utólag nem szabad piszkálni mert pá-pá adatok.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6068) pechman8 válasza DeathAdder (#6065) üzenetére


pechman8
aktív tag

Nos Amiben gondolkozol abban van ráció!

A rendszer SSD-n van nem is akár milyenen ez így OK! Ha vennél még egy SSD-t raid0-hoz az lenne a legkirályabb de a legdrágább is. Ezért ezt hagyjuk. A Raptor nem jobb annyival... lehet rám dobálni a köveket de az is csak egy HDD, és úgy hallottam hangos is. Pár %-ért nem éri meg. Nyomába sem ér a raid0-ás 2HDD-nek.

Én azt tenném, hogy vennék egy akármilyen 250GB-os HDD-t és a két 250-es-ből fűznék egy raid0-tömböt. Így kapsz egy 500GB-os raid0-t. Ami a nagy fájlok pl: Játékok pályái betöltésében lesz közel kétszer gyorsabb mint raid0-nélkül (saját tapasztalat). Az 1T-ás meg maradna biztonsági adattárolásra mint eddig, mert a raid0 nem érzékeny de nincs hibatűrése.
Ezt megúszod 10 ezerből.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6069) pechman8 válasza pechman8 (#6067) üzenetére


pechman8
aktív tag

nem 1 hanem 0.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6070) Chrys_


Chrys_
addikt

Lehet egynél több raid-tömböt kialakítani ugyanabban a gépben?

(#6071) pechman8 válasza Chrys_ (#6070) üzenetére


pechman8
aktív tag

Nem gép kell hozzá hanem merevlemez. Modjuk van 4 vinyód. 2-t raid0-ba raksz 2-t raid1-be ezt lehet. De mondjuk van 2 vinyód raid0-ba fűzöd aztán a raid0-t fűzöd raid1-re? szerinted?

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6072) DeathAdder válasza pechman8 (#6068) üzenetére


DeathAdder
veterán

Koszi a segetseget :R

Meglatom mit teszek, aza helyzet hogy a 250-es nagyon gyenge es regi :F
Viszont latok Hardveren 10k-ert velociraptort 80GB-ost , amire 10 jatek mindenkepp ramenne (meg sok is).
Akar RAID-be is tehetem,akkor 20k-bol meguszom!

(#6073) brd válasza brd (#6066) üzenetére


brd
nagyúr

Közben eltévedtem olyan oldalra, ahol ezt leírják, nem azért 80 GB-s.

The only real valuable thing is intuition.

(#6074) DeathAdder válasza brd (#6073) üzenetére


DeathAdder
veterán

Igen.
Már hogyha 20GB csak a szabad hely, akkor mérhető a különbség.. :F

(#6075) tkesy válasza Chrys_ (#6070) üzenetére


tkesy
őstag

Elég sok hdd kell hozzá, de lehetséges.
pl.:

Raid 0+1

RAID 1+0

Utóbbit elég sok házi felhasználásra készített alaplap tudja, csak elég ritkán használják...

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#6076) brd válasza DeathAdder (#6074) üzenetére


brd
nagyúr

Egyszerűen csak 80 GB-nyi IC van rajta, ezért kell némi szabad helyet hagyni a TRIM-nek.

The only real valuable thing is intuition.

(#6077) dokee78 válasza pechman8 (#6067) üzenetére


dokee78
félisten

1-2 hónap múlva lesz telepítés akkor állítsam RAID 0-ba?
Vagy a RAID1 jobb rendszernek?

(#6078) pechman8 válasza dokee78 (#6077) üzenetére


pechman8
aktív tag

A nullára gondoltam csak elírtam...

Az 1 megkettőzi az adatokat, így ha az egyik HDD tönkremegy a másikról megy minden tovább. De Te sebességet akarsz, az pedig a raid0.

DE! Többször írtam már magánvéleményemet, hogy raid0-t olyan helyen lehet kialakítani ahol van egy harmadik "biztonsági" HDD-is. (Az Asszony egy hétig nem adna vacsorát, ha eltünnének az előhívattlan családi fotók.)

ui: Ami igazán jó a rendszernek az az SSD. A HDD-Raid0 is jó sőt klassz de csodákat ne várj, a merevlemez technológia 50 éves ezen a raid sem tud változtatni sem a Veloci Raptor stb.

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6079) C64


C64
őstag

Sziasztok!

RAID5-öt lehet építeni több különböző tárméretű lemezből, vagy azonos méretűnek kell lenniük?

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ

(#6080) pechman8 válasza C64 (#6079) üzenetére


pechman8
aktív tag

Igen. De a tárolható adatmennyiség a legkisebb kapacitású meghajtóból jön ki. (szép magyar kifejezéssel...)

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6081) Laraxior válasza pechman8 (#6078) üzenetére


Laraxior
titán

én 2db 750GBos samsungot használok,igaz a win nem áll fel olyan gyorsan mintha SSDről jönne,de a játéktelepítés,tömörítés,amik ugye sok helyet foglalnak (és az SSD ebben egyelőre megfizethetetlen) ,abban simán jobb.
Van egy harmadik 1TBos Samsungom is amin az előző rendszerem van. Ha arról indítom a windowst és a raid0 tömb szét van szedve akkor tudom ellenőrizni a winyók állapotát,utána megint összerakom és megy minden tovább.
De biztos ami biztos alapon minden személyest a külön winchesteren tárolok :)
volt már SSDm is azért a viszonyítási alap :K

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#6082) C64 válasza pechman8 (#6080) üzenetére


C64
őstag

Ez akkor is igaz, ha 4db vinyót rakunk össze, nem csak a RAID1 és RAID0-nál érvényes?

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ

(#6083) PhoenixK válasza Laraxior (#6081) üzenetére


PhoenixK
őstag

Ha intel RAID-ed van, akkor esetleg nézd meg HDSentinel-lel, hátha nem is kell a másik OS az ellenőrzéshez.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#6084) Laraxior válasza PhoenixK (#6083) üzenetére


Laraxior
titán

nem lát semmit sajnos :(
pedig sima alaplapi raid vezérlővel megy :O

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#6085) PhoenixK válasza Laraxior (#6084) üzenetére


PhoenixK
őstag

Pedig ha a sima Intel RAID-en van, akkor működnie kellene... Nálam ICH10R-en keresztül látja a RAID0-t.
A legfrissebb verzió pár órája jött ki, szerintem egy próbát megér, ha pedig mégsem működik, akkor javaslom itt kérdezz rá: Merevlemez felügyelet SMART (S.M.A.R.T.) segítségével - www.hdsentinel.com

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#6086) Laraxior válasza PhoenixK (#6085) üzenetére


Laraxior
titán

:Y :C ezzel látom mind3 winchestert... szuper. Köszönet! :R :C

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#6087) Nikk


Nikk
senior tag

Üdv mindenkinek...

Van két Hitach 1TB-os winyóm. A probléma a következő... Az egyiket elkezdtem megtölteni adatokkal, a másik tök üres. Szeretném Raid 0-ba tükrözni az rendszert...

Hogy lehet ezt megoldani, hogy a már meglévő adatok ne vesszenek?

3 felé partícionáltam azt, amin a cuccaim vannak:

1. Rendszer
2. Adat
3. SwapFile

Tehát a kérdés még1x... Hogyan tudom áttükrözni az egyik HHD-m adatait a másikra?

Válaszokat előre is köszi. (Ha van link (lehet angol is), akkor az is jöhet...)

DIGIC

(#6088) Nikk válasza Nikk (#6087) üzenetére


Nikk
senior tag

Bocs... a Raid 0 az Raid 1 akart lenni... :)

DIGIC

(#6089) troly válasza Nikk (#6088) üzenetére


troly
tag

Ha Raid tömböt akarsz kialakítani az adatok elvesznek azokon a merevlemezeken amiket használni szeretnél.
Előbb mentsd le az adatokat és utána kreáld meg.

"Ha poros a PC, ne mosd ki slaggal !"

(#6090) pechman8 válasza C64 (#6082) üzenetére


pechman8
aktív tag

Ez csak így logikus. Különben mindig lenne adat-csík aminek nem fér fel a párja.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6091) Nikk válasza troly (#6089) üzenetére


Nikk
senior tag

Ez 1000%? :S

DIGIC

(#6092) Jester01 válasza Nikk (#6091) üzenetére


Jester01
veterán

Nem.

Először is, ugye van biztonsági mentésed?

Utána, ha a vezérlő illetve a szoftver támogatja akkor nyilván lehetséges.
Ha nem támogatja közvetlenül, akkor az új lemezből kell 1 lemezes degradált raid1 tömböt csinálni. Arra átmásolni az adatokat, majd hozzáadni az eredeti lemezt is a tömbhöz. Ekkor a vezérlő majd visszaszinkronizálja az adatokat. Tehát ez két másolás lesz, az egyiket te csinálod, a másik automatikus.

Jester

(#6093) Danex


Danex
addikt

Hello, az lenne a kérdésem, hogy van most 3 merevlemezem, 1db 1TB-os, egy 160-as (ezek satasok) és van még egy 120as ide. A kérdés az lenne, lehet-e egyáltalán azt megcsinálni, hogy a 160-as sata, és a 120as ide merevlemezt raid-be rakni? (tudom a 160-asról 40GB kárba megy), illetve az 1TB vinyót simán lehet használni?

Vagy lehetetlen a 2 különféle vinyót raidbe rakni, és ha sikerülne is lassú lenne?(tudom van ide-> sata átalakitó is, de az már nem érné meg tutira)

(#6094) tkesy válasza Danex (#6093) üzenetére


tkesy
őstag

Nem, tudtommal, az egyik alapfeltétele a RAID-nek, az azonos csatolófelületű HDD-k használata.
Átalakítóval már elképzelhető, hogy működne, de nem 100%...
Egyáltalán, miért szeretnéd összefűzni őket?

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#6095) Jester01 válasza tkesy (#6094) üzenetére


Jester01
veterán

Szoftveres raidbe be lehet őket kötni.

Jester

(#6096) Danex válasza Jester01 (#6095) üzenetére


Danex
addikt

köszönöm a segitséget, akkor majd bibelődöm kicsit a szünetben rajta ;)

(#6097) Enclave


Enclave
aktív tag

Helló!

Először is használtam a keresőt de ilyesmire nem nagyon találtam választ.

Az alaplapomon van 2db raid1 tömb. (X58-UD5)

Első tömb: 2 db WD15EADS 512byte-os szektorméret, 32mega cache, 5400rpm.

Második tömb: 2 db WD20EARS 4kbyte-os szektorméret (Advanced Format), 64 mega cache, 5400rpm.

A gondom az lenne,h. a második tömb érezhetően és mérésekkel is sokkal lassabb, mint az első tömb. Az első tömbbel adatmozgatás, lemezműveletek során megvan a kb. 80mb/sec vagy több is, a második tömbön inkább a 40-60mb/sec max.
(töredezettségmentesítéssel is csak kicsit javult a helyzet, ntfs cluster size méretekkel variálva is csak kicsit)

Tudom,h. ezek a hdd-k nem sebességrekordok döntésére valók (és hivatalosan nem is raid-be) ám mivel "green" változatok így csak 5400rpm-en pörögnek de az nekem magas,h. a nagyobb méretű hdd-k dupla cache-el és advanced format technológiával (ami elvileg szintén kellene,h. gyorsítson a kevesebb lemezművelet miatt, hacsak ez is valami marketing szimplán) kb. csak fele olyan gyorsak mint a kisebb méretű hdd-k. A gyártó, merevlemezcsalád ugyanaz, csak a 2 széria megvétele között kb. fél év telt el.

Az Advanced Format meghajtók miatt próbálkoztam új Intel RST-vel (9.6.0.1001->10.1.1001), alignálással a 4k-s szektorméret miatt, illetve még jumpert is próbáltam (emulált 512byte-os szektorméret) de semmi... :F

Van valakinek valami ötlete, mitől lehet az,h. a modernebb (advanced format) és újabb hdd-im lassabbak RAID1-ben mint a régebbiek? :F

Köszönöm!

u.i: vírusirtó és ilyesmi nem játszik közre mert a kisebb hdd-kkel nincs gond, illetve az sem nyert,h. "add el az advanced format-os hdd-ket és vegyél helyettük simát" mivel lassan az összes nagyobb hdd advanced format-os lesz... (esetleg ha másik advanced format-os hdd nem lassul be raid1-től ennyire, akkor megfontolnám)

Semmi sem állandó, csak a változás.

(#6098) pechman8 válasza Enclave (#6097) üzenetére


pechman8
aktív tag

Ötlet: Szerintem túl kicsi szektorméretet adtál meg. A 32-64-128 kbyte -ot javaslom
kinek-mire-hogy . A sok apró csíknak magas az elérési ideje. Az elsőt meg túl nagy nak választottad szerintem, mert nem csíkozódik eléggé...

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#6099) Enclave válasza pechman8 (#6098) üzenetére


Enclave
aktív tag

Köszi a tippet de valszeg nem ez lesz a gond :(

RAID1-ben semmit sem lehet állítani (ha a "stripe size")-ra gondolsz. (RAID0-ban lehet állítgatni 64-128k között tudtommal) A 2 fajta tömbben lévő hdd-k legnagyobb különbsége pedig a méreten kívül az,h. az egyik Advanced Format-os, a másik pedig nem. (azaz ezt gyárilag így állítják be, semmit nem tudok vele kezdeni ám a 2 fajta hdd egy családba tartozik.)

Vagy esetleg az "ntfs cluster size"-ra gondolsz? Próbáltam 2-4-8-16-32-64k-val és eddig 64k volt, ugyanolyan tetű lassú :S Most átállítottam 8k-ra, egy kicsit javult (mérve) de hétköznapi használat során még mindig baromi lassú :(

És még valami, ez a gép 1Gbit-es LAN-ba van kötve egy másik géppel, tegnap kellett nagyobb mennyiségű adatot átmásolni róla egy másik gépre, erre a LAN-on keresztül 60-70MB/sec-el másolt a lassú tömb! :Y

Nem a Gbit-es LAN sebességén vagyok meglepődve, hanem azon,h. egy másik hálózatban levő gépre rendes tempóval megy a másolás, gépen belül pedig (pl. egyik tömbről másikra) tetű lassan??? :F (ha a lassú tömbről sima hdd-re másolok, akkor is ugyanez a helyzet)

Egyéb ötlet?

[ Szerkesztve ]

Semmi sem állandó, csak a változás.

(#6100) pechman8 válasza Enclave (#6099) üzenetére


pechman8
aktív tag

Igen elkevertem a raid0 és egyet. A raid1 nem csíkozódik!

Milyen OS-t használsz?

idézet:
" Gondok az advanced formatos vinyó particionálásánál:
A Windows Vista/7, Macintosh és Linux operációs rendszerek esetében teljesítménybeli problémákkal nem kell számolni, ezek rendesen le tudják kezelni a 4 Kbájtos szektorméretet. Az XP és a korábbi Windowsok azonban szentírásként veszik, hogy a szektorméret 512 bájtos, a meghajtók így is működnek, de nem optimális teljesítménnyel. A gondot az okozza, hogy 512 Bájtos szektormérettel a 63-as LBA blokkal kezdődik az első partíció, ami a logikai és a fizikai blokkok egymáshoz képest történő elcsúszását eredményezi. Megoldás szerencsére van, ha egy partíciót tervezünk csak a HDD-n, akkor akár egyetlen jumper áthelyezésével megoldható a probléma, ekkor a kontroller gondoskodik arról, hogy a 64-ik 512bájtos blokkban (8-ik 4Kbájtos blokk kezdete, mert 8x512B=4096B=4KB) kezdődjék a partíció. Ha több részre szeretnénk felosztani a HDD-t, akkor telepítés után a WD direkt erre a célra tervezett alkalmazásával hozhatók szinkronba a logikai és valós blokkok, a program az adatmennyiségtől függően 20-200 perc alatt végez feladatával."

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.