Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#1) Barohawk


Barohawk
aktív tag

"Mielőtt kérdéseid felraknád a topikban, kérlek olvasd el ezt a hozzászólást, ami az esetek nagy részében elegendő választ nyújt a kérdéseidre. Ennek a topiknak a fő feladata a RAID eszközeivel, lehetőségeivel foglalkozni, az esetlegesen felmerülő hibákra választ adni. Ezért kérdéseidet csak akkor rakd fel kérlek, ha már magával a RAID fogalmával tisztában vagy. Ezzel nekünk is és magadnak is egy csomó időt és bosszúságot takarítasz meg.

Az alapok:
Cerebellum cikkei innen a PH-ról:

A RAID-ről kezdőknek - 1. rész
A RAID-ről kezdőknek - 2. rész
A RAID-ről kezdőknek - 3. rész

Wikipédia

A Wikipédia cikk a wikipédia felhasználási feltételei szerint került felhasználásra.

Ezek az alap dokumentumok segítenek eligazodni a RAID világában. Ha bármilyen kérdésed van, amire a fenti dokumentumokban nem találtál választ, tedd fel a fórumban."

[ Módosította: CoolMan ]

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#2) LukE válasza Barohawk (#1) üzenetére


LukE
veterán

mondtak mar, hogy baratod a kereso?
cikkek: Bővebben: link
es forumtemak: Bővebben: link

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3) Barohawk válasza LukE (#2) üzenetére


Barohawk
aktív tag

próbáltam de nem találtam :((
Kösz szépen

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#4) Barohawk válasza LukE (#2) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Megnéztem ezeket az oldalakat számomra nem igazán használható:(

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#5) PapaMaci válasza Barohawk (#4) üzenetére


PapaMaci
őstag

Pedig minden benne van.

...mint az közismert...

(#6) Barohawk válasza PapaMaci (#5) üzenetére


Barohawk
aktív tag

az biztos csak ekkora hjalmazból nem tudom kiszűrni ami nekem kell:(
De majd próbálkozom

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#7) motor válasza Barohawk (#6) üzenetére


motor
tag

egy olcsó raid kártya tudaja
2 vinyóval
a tükrözést (biztonság)
és a stripedset (gyorsaság) beállítást

a tükrözést a windowsban is megoldhatod (kártya nélkük)

a kártyáknak saját biosuk van amibe a gép bekapcsolása után léphetsz, egyszersmind meg is hosszabbodik maga a bootolás, tehát annak a gyorsítására nem kifejezetten jó

rakhatsz rájuk bármit, még oprendszert is, csak stripedsetre nem ajánlott FONTOS
adatot rakni mert ha az egyik vinyó romlik akkor a másikon nem marad használható adat

a 2 módot ötvözheted is (4 vincseszter)

a vincseszterek ''nem árt'' ha ugyanolyan tipusúak, de nem feltétel

véleményem szerint a striped kurvára gyorsabb, mint a szingli én annó CS-re használtam, még a p2 athlon600-as korszakban és mapváltásonként rég bent voltam amikor a többi player még csak az orrát vakarta

egyébként ha el akarsz inézni valamit: intézd magad :))

Hejhóóó!

(#8) Barohawk válasza motor (#7) üzenetére


Barohawk
aktív tag

TEtszik ez a dolog
Tudsz nekem erről valami infót ami leírja mit is kell csinálnom meg hogyan?

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#9) motor válasza Barohawk (#8) üzenetére


motor
tag

http://www.internews.hu/print.phtml?page=cikk&id=139
http://pcforum.hu/katalog/?expr=h%E1l%F3zat
mondjuk ez blahblah

ha van 2 hdd a raidre
+ 1 hdd amin van már rendszer
dugd be a kártyát a pcislotba (előtte áramtalanítsd:) )
inditsd be
felismeri a kartyat
meg az oprendszer is (driver)
kapcsold ki
rakd ra
2 vinyót a kártyára 1 madzagon ( mondj búcsút az adatoknak rajta mert ezután ''egy drive lesz'')
bootolaskor 1 valamilyen gombot megnyomhatsz valszeg F2
azzal belepsz a kártya biosába
beállítod mirrored striped stb.


ha meg friss install 2 hddre akkor majd figyeljél nagyon háthat aditional drivert kell felraknod de szerintem az ismertebb csipekkel keszult kártyákhoz mindhez kell lennie..

Hejhóóó!

(#10) Barohawk válasza motor (#9) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Kösz szépen mar nyomom is fel az új rendszert :)):C :))

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#11) Barohawk


Barohawk
aktív tag

Most újra lenne egy kérdésem :))

Tudom hogy sok topicban van róla szó de akkor is érdekel.
Milyen vinyókat kössek SATA Raid0-ba?
Méretre én 80Gb-osat gondoltam de nem tudom milyen típusú HDD-k legyenek:(

A másik kérdés vajon egy WD Raptor gyorsabb-e mint Raid0-ba kötött két másik vinyó?

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#12) L3zl13 válasza motor (#7) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Szvsz meg az OS és a program files pont ideális stripe-ra.
Azt bármikor újrapakolhatod, ha a akarod. Esetleg készíthetsz valamilyen ghost image szerűséget, hogy az újrapakolást meggyorsítsd.
A nem vagy csak nehezen pótolható adatokat és doksikat nem szabad (csak) rajta tárolni...

Aki hülye, haljon meg!

(#13) L3zl13 válasza Barohawk (#11) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Gagyi RAID kártya esetén gyorsabb lehet.

Aki hülye, haljon meg!

(#14) Barohawk válasza L3zl13 (#13) üzenetére


Barohawk
aktív tag

és szerinted melyik vinyók azok amik jók lehetnek raidbe? (típus)

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#15) Barohawk


Barohawk
aktív tag

Senki nem tud ajálani valami vinyókombinációt?

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#16) Barohawk


Barohawk
aktív tag

Úgy tűnik halott próbálkozás ez :(:O:(

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#17) Major Major


Major Major
őstag

Hello!

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de van olyan raid, ami ismer partíciókat? Teszem azt van két winchesterem. Csinálok egy partíciót oprendszernek és egyet fontos adatoknak. Az oprendszeres partíciót kiővítem a másik winyóra, így gyorsabb lesz, míg a fontos adatokat letükrözöm. :F

[Szerkesztve]

(#18) Major Major válasza Major Major (#17) üzenetére


Major Major
őstag

UP

(#19) Flashy válasza Major Major (#17) üzenetére


Flashy
veterán

igen, a szoftveres raidek. windowokban is, linuxokban is van. asszem a sima (nem server) windowsok nem tudnak mindenfélét, majd valaki tapasztaltabb elmagyarázza. linux alatt tök könnyű :)

(#20) Barohawk


Barohawk
aktív tag

HELP me! :O

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#21) Barohawk


Barohawk
aktív tag

MOndjon már valaki valamit

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#22) csapos2


csapos2
addikt

ha sata raid0-át akarsz csinálni mindenképpen kerüld el:maxtor6b200mo nekem ezek vannak és lassabbak mint önálóan
jómagam még nem láttam raid0-át igazán hasítani

[Szerkesztve]

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#23) Barohawk válasza csapos2 (#22) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Olvastam a topicodban hogy nem váltotta be a raid0 a hozzáfűzött reményeket.
Sikerült orvosolni a problémát?

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#24) neduddgi


neduddgi
aktív tag

Én évek óta csak RAID vezérlős alaplapokat használok. Volt HighPoint1, HighPoint2 alaplapi Abit alaplapokon használt raid vezérlőm, a mostani Asus-ban Via raid van integrálva, de volt 2 különben nem túldrága (5K -7K) önálló raid kártyám is. Jelentősen gyorsítja a file műveleteket, de ez attól is függ, hogy mire használod. Érdemes azonos típusú wincsiket összeraidelni. Ha azonban CD-ket, Dvd-ket írsz, és img filéket készítesz, a daemon tools számára, stb, akkor sokkal gyorsabb, ha nem raideled össze a két wincsit, hanem egyikről a másikra írsz. Egyébként partíciókat az összeraidelt meghajtón ugyanúgy létre lehet hozni. Otthoni felhasználónak szvsz biztonsági tükrözés céljából üzemeltetni egy wincsit, pazarlás. Ha sebesség megszállott vagy, akkor érdemes 2x2 wincsiből kialalítva ( PL AsusP4P800 delux ) egy párhuzamos, és egy soros raidet használni, de igazából szvsz ez is csak pazarlás. A magam részéről most igazából csak arra használom a raid-emet, hogy + két önálló IDE vonalam legyen. Így mindenem külön IDE vonalon van. Azt a 3-4 ezer Ft-ot, amibe egy ilyen alaplapi raid kerül ez bőven megszolgálja. Persze vehetsz ideraid, vagy scsiraid kártyát meg pláne 100,000 Ft fölött is, de egy felhasználós rendszerben ez szvsz megint csak pazarlás. Ugyezt a pénzt prociba, videokártyába, ramba, alalapba fektetve sokkal több gyorsulás érhető el.

[Szerkesztve]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#25) Barohawk válasza neduddgi (#24) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Nekem van raid kártyám és mivel most veszek új vincsiket ezért szeretném megtudni vajon van-e értelme ennek a raidnek vagy otthni felhasználásra ennek semmi értelme nincs. Még foglalkoztat az a gondolat is hogy vajon egy WD raptor önmagában nem lenne-e gyorsabb mint a raid0?

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#26) vlaci79 válasza Barohawk (#1) üzenetére


vlaci79
senior tag

Üdv!
Nálam Raid 0-ban vann 2*120 sata 7200.7-s seagate barracuda.
Sandra teszt eredmenynt tudok mutatni hirtelen.
Eredményeket promis fastrack378 hozta.
Bővebben: link
Bővebben: link
Bővebben: link
Bővebben: link
Másolás az érdekes eredményeket hoz raid tömböm belül két partició között alapesetbenTotal Commander-rel 18-20MB/s (ennyit tud 250 es hitachi vinyom is) de, ha Total Commander-ben másolás beállításainál 40MB buffert állítok be vinyon belüli másoláshoz (és megadom még az azonos fizikai lemezt takaró meghajtó betüjeleket) akkor megváltozik a helyzet rendesen.
36-42 MB/s lesz a másolási sebeség ami elég kellemes.
Amit remélhetőleg hamarosan tesztelni tudok az 2db raid 0 tömb közti lemezműveletek.
Jelenleg 128kb sector méret van beállítva.


[Szerkesztve]

(#27) csapos2 válasza Barohawk (#23) üzenetére


csapos2
addikt

a helyzet az hogy még mindig probléma a probléma.viszont ahogy olvasgatom az itteni hozázólásokat nem tudom egyáltalán fölé tudnék e menni az eddig elért sebeségnek?ha jó vinyók vannak nálam akkor 40000 alá nem nagyon megy a számláló de nem ritka a stabil 55000 sem. ha van ilyen irányú tapasztalatod és megosztanád velem,szerinted lehet raid0-val ezek fölé másolni?

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#28) neduddgi válasza Barohawk (#25) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Ha összeraideled a 2 db ide hdd-t, és mondjuk két partícióra osztod, és az egyik partícióról a másikra írsz, akkor egy alaplapi raid, ( vagy egy 5 - 7 ezer Ft-os ) ugyanolyan lassú lesz, ( majdnem ) mintha nem is lenne raid kártyád. Ezek ugyanis nem igazi hardveres raidek, igazából csak IDE kiterjesztések, valójában a procit dolgoztatják, ( vagy az ata vezérlőt) de éppen emiatt fenáll az, hogy az alaplapnak kell felosztani a saját idejét, hogy most ír, vagy olvas. 30-70 %-ban megosztja az időt, ( csak mer' olvasni gyorsabb mint írni...), és az égvilágon semmi hatása nincs. ( de van, +6,4364% ). Ha nagy méretű fájlokat akarsz másolni, konvertálni, akkor inkább ne raideld össze őket, használd mint IDE vonal növelőt. Tekintve, hogy egy ilyen eszköz megnyit egy újabb PCI csatornát, sokat nyerhetsz vele. Ha OP rendszer beolvasását akarod vele gyorsítani, az menni fog, de mit érsz vele? Bekapcsolásonként 1X 2 másodpercet. Azután program indításonként 1 másodpercet. Ez megéri? Mert hogy amikor éppen nem lépsz új pályára, és nem kell a wincsinek nagyobb állományt betöltenie, az ég világon semmi hatása sem lesz. Ez csak az én véleményem. Tanácsom: Tégy úgy, ahogy akarsz!

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#29) Intelligencs válasza Barohawk (#25) üzenetére

Van értelme. Én 2x160 GB Samsung SATA-t tettem RAID0-ba, és ugrásszerű volt a változás. Elképesztő sebességgel hasít a gépem! Ezenkívül még van önállóan egy 200 GB-os Seagate a gépemben, arra rendszeresen archiválom a fontos adataimat, így akkor sem leszek (túl) ideges, ha megdöglik vmelyik vinyóm a RAID-ben.

The Amiga, Born a Champion

(#30) csapos2 válasza neduddgi (#28) üzenetére


csapos2
addikt

nem teljesen világos előttem újonc vagyok a sata vinyó is idés. nekem satás van a kettőt összekötve egy harmadik vinyóról szeretnék másolni másik csatornárol szerinted fölé tudok menni a leírt értékeknek?

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#31) csapos2 válasza Intelligencs (#29) üzenetére


csapos2
addikt

mivel hajtod a vinyókat alaplapi vezérlővel vagy külön kártyával? mik a tipusok?
kérlek segíts nagyon érdekelne mi az ami jó ebben a témában és már beleöltem a pénzt jó lenne ha használni is tudnám

[Szerkesztve]

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#32) Barohawk válasza vlaci79 (#26) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Köszi az eredményeket végre a saját szememmel is látom mi történt

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#33) vlaci79 válasza Barohawk (#32) üzenetére


vlaci79
senior tag

Szívesen

(#34) vlaci79 válasza Barohawk (#32) üzenetére


vlaci79
senior tag

.

[Szerkesztve]

(#35) Major Major válasza Major Major (#17) üzenetére


Major Major
őstag

Hello!

Esetleg tudna valaki válaszolni az Én kérdésemre is? #17
Milyen progival tudnék pl. egyszerűen egy könyvtárat letükrözni egy másik winyóra?

Köszi

(#36) Barohawk válasza Major Major (#35) üzenetére


Barohawk
aktív tag

Én sajna nem:(

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#37) Intelligencs válasza csapos2 (#31) üzenetére

A P4C800-E Deluxe alaplapomon lévő Promise RAID vezérlővel, a winchesterek 2 Samsung 160 GB SATA.

The Amiga, Born a Champion

(#38) Barohawk


Barohawk
aktív tag

Megoldottam a problémát:) Kezdetnek vettem egy WD raptort

''Stressz nélkül az élet unalmas lenne''

(#39) Gh0sT


Gh0sT
addikt

Megoldható az valahogyan, hogy úgy kössek két SATA winyót raid0-ba, hogy ne veszítsek adatot? Persze másik winyó használata nélkül... Ugye nem?

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#40) csapos2 válasza Gh0sT (#39) üzenetére


csapos2
addikt

Üdv!Szerintem nem.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#41) BRinyo válasza Gh0sT (#39) üzenetére


BRinyo
aktív tag

Biztos, hogy nem. ugyanis a vezérlő elvileg létrehoz rajtuk egy partíciót....

(#42) lapa


lapa
veterán

saját tapasztalataim szerint a raid0 király. legalábbis nálam (nforce2 / si3112 + 2 x 80 gb maxtor sata). én biztos nem cserélném el az 1 plusz vinyót még egy sokkal gyorsabb procira sem, az úgyis hiába küzdene ha a merevlemez nem adja a biteket. sztem általános felhasználásra jobban megéri, mint pl. proci-upgrade. hamar hozzászokik az ember, hogy kattint és csak megtörténik a dolog, nem görcsöl rajta egy-két másodpercet mire megérkezik egy excel vagy mittomén. persze gamezolós embereknek lehet a proci jobban számít...

(#43) Kiss


Kiss
csendes tag

Heló!
Arra lennék kíváncsi, hogy 1 winchestert érdemes-e raidre kötni?
Előre is öszi!

(#44) BRinyo válasza Kiss (#43) üzenetére


BRinyo
aktív tag

Egy lemezzel nem lehet raid tömböt létrehozni. Legalább kettő kell, de sztem 4-gyel már nagyon jókat lehet csinálni...

(#45) L3zl13 válasza BRinyo (#44) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Értelme nincs, de lehet egy lemzes RAID 0-t csinálni.
Voltak régebben RAID vezérlők, amelyek nem működtek rendes ATA vezérlőként, hanem csak így trükközve lehetett egy vinyót használni velük.

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#46) Kiss válasza L3zl13 (#45) üzenetére


Kiss
csendes tag

És gyorsabb lesz az az egy winyó?
ASUS P4P800-e deluxe alaplapom van, és van rajta egy integrált RAID csatlakozó.
Egyszer egy haver winyóját arra kötöttem, mert nem volt már IDE-n hely. Majdnem dupla olyan gyorsan tudtunk másolni róla és rá.
Ha azt a winyót kötöm RAID-re ameiken a rendszer van akkor is gyorsabb lesz?
Partíciókat ugyanúgy felismeri?
Bocsi lehet, hogy hülyeségeket kérdezek, nemnagyon értek hozzá.
Előre is köszi.

[Szerkesztve]

(#47) L3zl13 válasza Kiss (#46) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Elvileg nem lesz gyorsabb, kivéve, ha a vezérlőcsip gyorsabb, mint a chipsetbe integrált vezérlő.

Aki hülye, haljon meg!

(#48) Kiss válasza L3zl13 (#47) üzenetére


Kiss
csendes tag

OK! Köszönöm.

(#49) L3zl13 válasza Kiss (#46) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ha tényleg RAID vezérlőként működik csak, és nem csak ATA vezérlőként, akkor szvsz a particiókat és a rajta lévő adatokat nem fogja úgyanúgy látni, mint ha simán a chipset vezérlőjét használná.
De az újabb RAID vezérlők képesek hagyományos ATA vezérlőként is működni. Egy vagy több vinyóval is. Ilyenkor csak annyi a különbség, hogy lehet, hogy külön driveret kell feltenni először, hogy a rendszer tudja kezelni a vinyót. De a rajta lévő dolgok ugyanúgy meg lesznek, és használhatóak maradnak.

Aki hülye, haljon meg!

(#50) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Belámáskodok ide:D:B

Mi a különbség a RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 között?:F RAID-et lehet partícionálni?:F

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.