Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#6551) brd válasza Szab02 (#6550) üzenetére


brd
nagyúr

Szerintem nem, többször próbálkoztam már ilyennel, de az OS partíciója alá az igazi gyorsulást (az OS működésében, mert persze a szekvenciális sebesség látványosan megnő, de az az OS-t kevésbé hatja meg - ez főleg windowsra vonatkozik, Linuxot nem tesztelgettem mélyrehatóbban e tekintetben) az elérési idő csökkenése, és sokszor a RAID1 (a tükrözés) használata hozza meg.

The only real valuable thing is intuition.

(#6552) Szab02 válasza brd (#6551) üzenetére


Szab02
aktív tag

Köszi!
Akkor tehát jobban járok, ha azt a két vinyót fotók adattárolására tükrözve fogom inkább használni, és így le lesz a gond a back-uppal. Na most még egy kérdés, mi van akkor, ha alaplapi raid vezérlő száll el, mikor mirrorban vannak a vinyók?

http://www.panoramio.com/user/szab02

(#6553) brd válasza Szab02 (#6552) üzenetére


brd
nagyúr

Ma már semmi (léteznek olyan régi vezérlők, ahol ez nem így volt/van), tükrözésnél simán rádugod bármilyen gépre, és sima HDD-nek fogja látni. Mármint tükör nélkül természetesen.

[ Szerkesztve ]

The only real valuable thing is intuition.

(#6554) Jester01 válasza brd (#6553) üzenetére


Jester01
veterán

Ettől persze még mindig nem helyettesíti a backupot, főleg ha pótolhatatlan fotókról van szó.

Jester

(#6555) brd válasza Jester01 (#6554) üzenetére


brd
nagyúr

Én belefáradtam már ennek az ismételgetésébe, te hogy bírod? :D

The only real valuable thing is intuition.

(#6556) HUfantom


HUfantom
őstag

hello

en a nemrég beszélt és nem javasolt raid 5 utan a raid 1+0 val gondolkodom
ugy szep gyors biztonságos egyszerû csak az a fránya ket winyo felaldozas ne lenne.
valami tanacs tapasztalat ?

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#6557) Szab02 válasza brd (#6553) üzenetére


Szab02
aktív tag

Köszi!

http://www.panoramio.com/user/szab02

(#6558) dobost


dobost
senior tag

Sziasztok!
Szerintetek mennyi értelme lenne egy 160as 7200as WD-t és Seagate winyót RAID 0-ba kötni?
Fogom érzékelni, hogy a Windows jóval gyorsabban tölt be illetve gyorsabban indulnak az alkalmazások?

Lesz gáz a két különböző winyó miatt? Elvileg működnie kell, csak a lassabb winyó sebessége lesz a mérvadó...

Köszi!

Üdv,
Tamás

[ Szerkesztve ]

(#6559) HUfantom válasza dobost (#6558) üzenetére


HUfantom
őstag

hello
hat ha van backupod mindenrõl...
nem kellene gondnak lennie
a win load time nem nagyon fog változni. azok az alkalmazások amik nagy fileokkal dolgoznak gyorsabbak lesznek. csak vigyázz mert bármelyik winyo gondja esetén elveszik minden
szal családi fotókat ne azon tarold

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#6560) liksoft válasza Szab02 (#6552) üzenetére


liksoft
nagyúr

Persze! :R És ha a tápegység vagy egy vírus, vagy egy rossz mozdulat viszi mind a két drive adatát, akkor mit csinálsz? :F Böllérdikiccsel a fiússágodon szúrod magad? :DDD

Hányszor kell még elmondani, hogy a tükör NEM BIZTONSÁGI MENTÉS!

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6561) liksoft válasza dobost (#6558) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Iszonyúan sokat kellett volna visszaolvasnod! :W :W [link]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6562) Szab02 válasza liksoft (#6560) üzenetére


Szab02
aktív tag

Kezdem úgy látni, hogy egyik raidnek sincs sok értelme.
(Várom a cáfolatokat..minél többet olvasok róla annál bizonytalanabb vagyok..vagy mégse? :DDD )

http://www.panoramio.com/user/szab02

(#6563) liksoft válasza Szab02 (#6562) üzenetére


liksoft
nagyúr

- Csíkozott: Elméletileg gyorsít, a gyakorlatban tesztelendő, hogy megéri-e?
- Tükör, RAID 5-6: A redundancia miatt működési biztonságot növel.

Az adatbiztonság ugye a fentiekben NEM olvasható. Az csak az egyszerre fizikailag is máshol tárolt másolatokkal valósítható meg. A minimum a három kópia, hiszen mentés közben kettőn dolgozol, azok egyszerre halhatnak meg.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6564) Szab02 válasza liksoft (#6563) üzenetére


Szab02
aktív tag

A két 320-at viszont kicsit soknak tartom raid0-ban, mint rendszerlemez...na egy próbát talán megér, mennyivel lesz gyorsabb..

http://www.panoramio.com/user/szab02

(#6565) echterion


echterion
nagyúr

Egy kérdésem van még: ha alaplapot cserélek a raid0 tömb alatt, akkor annak a tömbnek vége, jól tudom? Persze, olyan lapról van/lesz szó, mely szintén tudja a raid0-t.

**********

(#6566) dobost válasza liksoft (#6561) üzenetére


dobost
senior tag

Bocsi, tényleg elkerülte a figyelmemet, pedig átlapoztam.

Viszont nekem inkább arra irányult volna a kérdésem, hogy mennyire szívom meg, ha két különböző winyót kötök RAID 0-ba. Elvileg a lassabb winyó sebessége lesz a mérvadó, csak gondoltam hátha van valakinek tapasztalata erről, nem szívesen vennék meg egy winyót úgy, hogy lehet nem is lesz jó... :D

(#6567) liksoft válasza dobost (#6566) üzenetére


liksoft
nagyúr

A gyorsulás több tényezőtől függ, így a tesztet nem úszod meg. A két különböző drive RAID0 esetén a szinkronitás hiánya miatt nem célszerű (nem fognak együtt forogni, ez nem SCSI, de az azonos sebesség és időzítések miatt tudnak jól együtt dolgozni). Sőt, az egyszerre vásárolt drive-ok a jók, hiszen ha más firmware van benne, már más lehet a CACHE stratégiája (folyamatosan fejlesztenek a gyártók), és az is okozhat lassulást.

RAID1 (tükör) esetén a két különböző drive a különböző életciklus miatt adhat nagyobb biztonságot, hiszen kisebb az esély az azonos időben történő elhalálozásra.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6568) H.O.D.


H.O.D.
senior tag

Sziasztok!

Akadt egy elég makacs problémám. Jó ideig használtam 2db 32GB-is SSD drive-ot RAID0 módban, egy Gigabyte P45C lapban (ICH10R). A stripe egy indítás során széthullott, ezzel önmagában még nincs is baj, viszont a RAID széteste óta az egyik drive teljesen megborult. Sem szétszedni nem tudom a stripe-ot (a kérdéses drive továbbra is Member Disk státuszban marad), sem újraépíteni, sem single disk-re visszaállítani nem lehet. Se a Win, se Linux nem tudja inicializálni, próbáltam okosabb progival is (Acronis Disk Director), de nem tudtam vele mit kezdeni.
Elképzelhető, hogy vissza lehet még hozni, vagy inkább gariztassam le?

Köszi előre is :R

Where do you want to go today?

(#6569) Jester01 válasza H.O.D. (#6568) üzenetére


Jester01
veterán

hdparm --security-erase megvolt? Kernel azért felismeri, méret helyes? Ha teleírod nullákkal (dd if=/dev/zero) akkor van valami hiba? smart rendben van?

Jester

(#6570) H.O.D. válasza Jester01 (#6569) üzenetére


H.O.D.
senior tag

A drive nyers méretét jól látják a rendszerek, a S.M.A.R.T. szerint teljesen százas a drive.

Az általad ajánlott két tippet kipróbáltam, nem vezettek eredményre. Low Level Format?

Where do you want to go today?

(#6571) Jester01 válasza H.O.D. (#6570) üzenetére


Jester01
veterán

A "nem vezettek eredményre" megjegyzést ki tudnád egy kicsit fejteni? Volt valami hiba? Visszaolvasva nem csupa 0? Vagy valam más?

Jester

(#6572) H.O.D. válasza Jester01 (#6571) üzenetére


H.O.D.
senior tag

Megnéztem disk editorral, ki van nullázva teljesen. Nem tudom, mindent mutat-e az editor, vagy sem (HxD).

Where do you want to go today?

(#6573) Jester01 válasza H.O.D. (#6572) üzenetére


Jester01
veterán

Tehát akkor az SSD önmagában teljesen jó, csak a raid tömbbe nem tudod visszarakni? Akkor a raid vezérlő valahol megjegyezte nvram-ban sorozatszám alapján vagy ilyesmi. Szóval én arra nézelődnék.

Jester

(#6574) H.O.D. válasza Jester01 (#6573) üzenetére


H.O.D.
senior tag

Pont az volt a baj, hogy nem tudtam kivenni, miután szétesett.
Indításkor kaptam egy Unrecognizable errort rá. Akkor akartam szétszedni, de ez a drive akkor ismember disk maradt, ha a fejem tetejére álltam.

Azóta a bizonyos indulás óta nem lehet vele semmit csinálni, édesmindegy, hová dugom. :)

Where do you want to go today?

(#6575) Jester01 válasza H.O.D. (#6574) üzenetére


Jester01
veterán

Na de a "nem lehet vele semmit csinálni" csak azt jelenti, hogy RAID-ben, nem? Mert magában amúgy működik, hiszen teleírtad pl. nullával és állításod szerint az oprendszer is látja megfelelő mérettel. Ha pedig ez így van, akkor csakis a RAID vezérlő kellett megjegyezzen róla információt, pl gyári szám alapján. Tehát azt kell ütni, hogy felejtse már el.

Jester

(#6576) H.O.D. válasza Jester01 (#6575) üzenetére


H.O.D.
senior tag

Tehát.

Win látja a drive-ot, de nem rudja inicializálni, így nem lehet partíciót létrehozni.
HDD Sentinel ki tudja olvasni a smart adatokat.
Acronis Disk Director nem tudja inicializálni.
HxD Disk Editorral bele lehet írkálni.
Etch látja a drive-ot, de nem lehet partíciót létrehozni.
hdparm -g kiolvassa a geometriát, de a --security-erase kapcsolóra semmi nem történik (vagy igen, de nem érzékelhető)
Segédprogramokkal a fizikai írás-olvasés megy, de csak így.

Már két napja másik gépben van a drive, jó messze a RAID vezérlótól :)

Where do you want to go today?

(#6577) Jester01 válasza H.O.D. (#6576) üzenetére


Jester01
veterán

Áhá, köszi a felhomályosítást :B

Ha fizikai írás-olvasás megy, akkor miért nem lehet partíciót létrehozni? Például mi történik egy echo , | sfdisk /dev/sdX parancsra?

Jester

(#6578) Flankusz


Flankusz
csendes tag

Sziasztok!

Gyors help kéne! Nemrég beszereztem 2x 2TB winyot és RAID0-sra sikeresen létrehoztam alaplapi biossal, végül win 7 telepítéskor elakadtam mivel particionáláskor kettészakadt egyik 1,7TB és használható, másik 2TB pedig hibásat kiírja azaz nem használható... :( Próbáltam újra törölni egészet és sehogy, újra elölről bioson létrehoztam és ugyanúgy jelenik meg...
Hogy tudnék teljeset használni ? Vagy esetleg trükk ? 4TB túl sok ?

Pls help...

(#6579) Flankusz válasza Flankusz (#6578) üzenetére


Flankusz
csendes tag

Senki ? :(

(#6580) radi8tor válasza Flankusz (#6578) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Igen, 4 TB túl sok. Volt már itt párszor szó róla.
GPT módban lehet használni 4 TB-ot, de az nem bootolható csak néhány alaplap támogatja.

Az a megoldás, hogy kisebb területet állítasz be RAID0-nak (pl 3 TB) és a maradék 1 TB vagy nem használod vagy csinálsz egy második RAID0 kötetet rá.

⭐ Stella

(#6581) liksoft válasza radi8tor (#6580) üzenetére


liksoft
nagyúr

A 2 a határ. Mit csináljon hárommal? Gondolom az 1,7 a kettő fölötti maradék, azért ott volt a gond.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#6582) radi8tor válasza liksoft (#6581) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kevertem egy másik "határral". Igen 2 TB a határ.

⭐ Stella

(#6583) Flankusz válasza radi8tor (#6582) üzenetére


Flankusz
csendes tag

Sziasztok!

Egyik sem jött be... végül külföldi honlapon kerestem, azt írtak hogy kell hozzá UEFI bios... végül simán megoldotta problémát azaz 4 TB gond nélkül bootolható :)

Megnyugodtam...

Azért köszi a segítséget :)

(#6584) radi8tor válasza Flankusz (#6583) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akinek tellik UEFI BIOS-ra annak nincs gondja ;]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#6585) H.O.D. válasza Jester01 (#6577) üzenetére


H.O.D.
senior tag

Az a baj, hogy Linux csak a melóhely szerveren van, azt meg nem túl egészséges emiatt ki-be kapcsolgatni :DDD

Gondolom, rajta maradt a RAID konfiguráció, de sérült, vagy ilyesmi, emiatt nem tudnak vele mit kezdeni a programok.

Where do you want to go today?

(#6586) Jester01 válasza H.O.D. (#6585) üzenetére


Jester01
veterán

Hát tölts le egy linux live cd-t vagy pen drive-ot, vagy tedd bele külső usb rackbe. Ha a nullával teleírás és a security erase megvolt, akkor magán az SSD-n már nem illene semminek lenni egyébként.

Jester

(#6587) H.O.D. válasza Jester01 (#6586) üzenetére


H.O.D.
senior tag

Végignéztem egy disk editorral és 0x00-on kívül mást nem talált. Gondolom, a keresés ilyenkor kiterjed az MBR-re és a partíciós táblára is.

Where do you want to go today?

(#6588) kecsusz


kecsusz
csendes tag

Sziasztok!

Volna egy problémám a raid vezérlővel!
A gépembe van egy sata vinyó,melyre xp van telepítve.
Hogy használni tudjam a régebbi ide-s vinyómat és dvd romomat is vettem egy ide raid kártyát,mert az új alaplapomon nincs ide csatlakozás.
Na mármost!Beraktam a pci csatolóba a kártyát,külön kábellel csatlakoztattam őket,elindít.
Csak sajna valószínűleg a vezérlőre kötött hdd-ről akarja az oprendszert indítani ezért nem indul el a régi op.
Viszont ha lecsatlakoztatom a két ide-s cuccot,akkor elindul a régi op és műxik minden rendesen mint azelött.
Van ötletetek hogyan kerüljem ki a raid kártyát,hogy a satás vinyóról kezdjen bootolni?

Köszi!

(#6589) vladgabor


vladgabor
tag

Sziasztok!

Nem tudom jó helyen teszem-e fel a kérdést, de tudtok javasolni valami megbízható, csendes és kicsi külső RAID házat az alábbi paraméterekkel:

- RAID 1
- Legyen rajta USB2 (vagy 3) csatlakozó
- 2 db 2 TB-os vinyó férjen el benne (több és nagyobb nem kell)
- Kompatíbilitás Seagate vinyókkal és WinXP-vel mindenféle varázslás nélkül
- Ha lehet alumínium ház, esetleg még venti is, de nem muszáj
- 40k alatti ár (minél olcsóbb annál jobb :-))

Előre is köszi: Gábor

(#6590) Salvador20


Salvador20
őstag

hi,valaki tudna adni egy linket, hogy 2 db 500gb-os caviar blackből, vagy akármilyen vinyóból, hogyan kell RAID 0 kötetet csinálni?

Be Faster, be Smarter, or Cheat!

(#6591) HUfantom válasza Salvador20 (#6590) üzenetére


HUfantom
őstag

hát win alatt sehogy...
/ Mármint ha arra akarod rakni a win-t /

Alaplapi RAID vezérlőnek kellene megnézned a Manualját

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#6592) HUfantom válasza vladgabor (#6589) üzenetére


HUfantom
őstag

figyelmedbe ajánlanék valamit.
Baráték bohockodnak külső NAS-al
Nemrég vett egy ilyent. Ez ugye komplett szerver
Kezeli a netedet, szétosztja, seedeli a torrentet miközben alszol,
Keveset fogyaszt, RAID 1 mellett tarthatsz rajta majdnem mindent, és elég gyors
hogy akár onnan filmezz is.
PL: VLC Lejátsza a RAR-ba tömörített filmeket.

Most nem jut eszembe van hozzá linux distrib direct ilyen otthoni mindenes feladatokra.

És ne felejtsük el hogy azért az USB 2,3 az nem 1000megabit
/ Na jó csak 100 ha nincs hozzá 1000-es switched /

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#6593) Jester01 válasza HUfantom (#6592) üzenetére


Jester01
veterán

És ne felejtsük el hogy azért az USB 2,3 az nem 1000megabit

Tényleg nem, az USB3 az több :P

Jester

(#6594) radi8tor válasza Salvador20 (#6590) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

BIOS-ban bekapcsolod a RAID vezérlőt. Majd bootolásnál felugró RAID menübe belépsz. Ott lehet létrehozni a kötetet.

⭐ Stella

(#6595) vladgabor válasza HUfantom (#6592) üzenetére


vladgabor
tag

Hali!
Tetszik az ötlet. Azt nem tudom, hogy hogy oldom vele meg, hogy ne kelljen hozzá külön monitor, egér meg klaviatúra, mivel nem ez lenne az elsődleges gép amit használnék és nem is menne folyamatosan. Erre van egy másik PC-m.

De az ötlet jó és árban sem tűnik vészesnek.

(#6596) HUfantom válasza vladgabor (#6595) üzenetére


HUfantom
őstag

hát biosban kikapcsolod a hibakat, hogy periféria nélkül is elinduljon.

Aztán meg SSH a konzolnak és VNC a grafikus felületnek
Esetleg webes kezelőfelület.

Az első installig meg kölcsönadod neki a monitort egeret

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#6597) vladgabor válasza HUfantom (#6596) üzenetére


vladgabor
tag

ok, ez jó alternatíva, de várok még hátha lesz még jobb ötlet :-)

Köszi szépen.

(#6598) Salvador20 válasza radi8tor (#6594) üzenetére


Salvador20
őstag

egy asus e35m1-i deluxe lapom van és sajnos kiderült, hogy nem támogatja egyik szúnyogirtó márkát sem :(

Be Faster, be Smarter, or Cheat!

(#6599) radi8tor válasza Salvador20 (#6598) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor oda külön kártya kell, ha mindenáron zavarnak a szúnyogok. :(

⭐ Stella

(#6600) Jester01 válasza radi8tor (#6599) üzenetére


Jester01
veterán

Vagy szoftveres irtás ;)

Jester

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.