-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Geresics
Topikgazda
válasz kardkovacsi #10289 üzenetére
"végül muszáj volt azt csinálniuk és kiszámolták, hogy így jobban megérte a plusz beruházás"
Az ilyen elrontott projektek utáni számolás jellemzően önigazolás szokott lenni. Nyilván a Te ismerősöd a ritka kivétel, és biztos neki kiadja a matek, de azért ez nem igazán szokott így lenni. Az önigazolókon kívül még a napkövető rendszerek értékesítői szoktak ilyen jó számokat tudni produkálni amúgy... Ha olyan jó lenne ez, akkor nyilván nem csak elvétve lenne pár ilyen rendszer.Sellyén van egy 500kW-os 2 tengelyes napkövetős rendszer, már 2012 óta. Láttam termelési görbéket is, és tök jók! Délelőtt hamar felfut fullra, és késő délutánig fullon is megy a termelés! Viszont eddig kb. 7-8 alkalommal voltam a helyszínene, és sosem volt olyan még, hogy minden egység jó irányba nézett volna! Állandók a meghibásodások, és az üzemeltetési költség is az egekben van! Azt sem szabad elfelejteni, hogy ezeknek a forgópontjaik mekkora terheléseket kell kiálljanak az időjárás viszontagságai miatt!
Kézzel állítós rendszert is kalkulálgattam pár éve, igaz nem olyan picit, mint (#10297) fezso21 képén, hanem 20kW-os egységeket, de ott is az jött ki, hogy a kialakítása drága, az állítása nehézkes lett volna, így maradt a kevésbé ideális, tetőre felhelyezett rendszer. Az állíthatós állványos megoldás felára, és az állításával járó extra munka nem érte meg.De azért ennyire nem fekete-fehér ám a dolog, mert tényleg van, amikor megéri! A sellyei rendszer eredeti tulajdonosával beszélgettünk, és mikor megkérdeztük, hogy ugyan már miért érte meg neki, a válasz egyértelmű volt: "erre volt jó pályázat" - értsd helyesen: a komplett rendszer túlszámlázva készült, és a beruházás így neki pont 0Ft-ba került, igaz, a pályázat fenntartási időszakában termelt csak neki, utána azonnal el kellett azt adnia egy megfelelő emberkének gombokért. Viszont 5 évig övé volt minden bevétel (ami maradt az üzemeltetési költségek levonása után), szóval így is jól járt!
De tovább megyek! A Jingli-vel volt egy megállapodásunk, és csináltunk volna 2021-2023 között nekik egy 50MW-os(!) rendszert, ahol a gyártó adta volna a napelemet (nyilvánvalóan), és egy állandó partnere hozta volna az egytengelyes napkövetős rendszerét. Így a beruházási költség a beruházónak (igen, a Jinglinek) olcsóbb, mint ha valaki elmegy és vesz egy sima fix rendszeres parkot. Sajnos a projekt meghiusulni látszik, mert nincs kapacitás a hálózaton, pedig ez szakmailag olyan kihívás lett volna, hogy a tíz ujjam megnyalom...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Geresics
Topikgazda
válasz tolts.hu #10296 üzenetére
Ha az 50%-os pályázatot akarod használni, akkor szaldót csak akkor tudsz kérni, ha a teljes projekt lezáról június legvégéig. Nyáron jön elvileg egy pályázat a nagycsaládosoknak (kisebb támogatási intenzitással), ott már alapból nem lehet majd szaldós.
Ha viszont Te magad finanszírozod az egészet minden támogatás nélkül, akkor 2023.12.31-ig van szaldó!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
-
tolts.hu
őstag
Nekem 2021.12.01.-el lesz meg az 1év bejelentett állandó lakcím, addig felkerülnek a napelemek, be is nyújtom egyből az államkincstárnak az otthonfelújításra az 50%-hoz a számlákat, akkor már én nem kapok szaldót?
Nem úgy volt hogy 2023.12.31-ig van szaldówww.tolts.hu - elektromos járművek töltésárai
-
Jovanny2
őstag
Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.
-
DuDieHUN
aktív tag
Mennyivel termel jobban egy poly napelem egy monoval szemben, ha tájolás tökéletes, viszont a dőlésszög csak 15 fok?
-
kardkovacsi
senior tag
-
Frenky89
addikt
Sziasztok!
Az elmúlt szezonban kicsit kevesebbet fogyasztottunk, mint azelőtt (nem volt szükség annyira a villanykazánra), így "sikeresen" többlet termelés jött ki a szaldós elszámolás végén.
Ilyenkor a szolgáltató felé számlázás, hogy a szöszbe' működik? Kell ez egyáltalán? (Olvastam olyat is hogy csak egy kérelem és nyilatkozat szükséges.) Ki számlázhat, kinek, milyen tételt, milyen ÁFÁ-val, kinek? Érdemes egyáltalán vesződni vele? Faterom, aki nevére az MVM szerződés szól, egyébként EV. Ő akkor most számlázhat? H E L P
[ Szerkesztve ]
-
julius75
aktív tag
válasz kardkovacsi #10289 üzenetére
Nekem erről teljesen más információim vannak.
Konkrétan pedig az alábbi felállásról: tökéletes déli tájolás és dőlésszög vs állítható rendszer.
Ez utóbbi kivitelezési költsége nagyon magas, ezért jellemzően vagy elhagyják vagy inkább azon a költségen is napelemet telepítenek.De természetesen nem szeretnék ezen vitatkozni.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz ginagina #10284 üzenetére
Ha ilyet csinálnál akkor automatára kell csinálni, valami léptető motor folyamatosan követi a nap délősszögét, úgy lehet vele igazán sokat hozni, és úgy van is értelme.
Azt ne kérdezd hol lehet ilyet szerezni, meg ugye ha támogatott ez a kWp árat elég rendesen megdobja de elvileg növeli a termelést. Sajnos nem tudom pontosan mennyivel, lehet Geresicsnek vannak adatai olyan telepítésről ahol van ilyen követő mechanika.
http://solarcellhungary.com/paru-napkoveto-rendszerek
itt van ilyen szerkezet, az egytengelyes lehet érdekes.[ Szerkesztve ]
-
kardkovacsi
senior tag
válasz julius75 #10286 üzenetére
Azért földi telepítésnél igen. Szomszéddal beszélgettem a múltkor amikor kiderült van egy napelem farmja
Mondta, hogy amikor csinálták az engedélyeztetést véletlenül beikszelte a napkövető mókát aki csinálta. Bár nem akartak napkövető szerkezetet de végül muszáj volt azt csinálniuk és kiszámolták, hogy így jobban megérte a plusz beruházás. Annyi, hogy nem minden irányba követi a napot, csak a dőlésszöget optimalizálja. -
MrZed001
tag
válasz DuDieHUN #10283 üzenetére
Szerintem küld át MPP-nek, hogy mit szólnak hozzá (>5kWp napelem pontos típus, leírás, adatlappal, hogy akarod kötni).
Ez nem egy grid-tie inverter amit túl lehet pakolni és nem tudom mennyire megengedő.
Voc bőven alatta. Vnominal bőven az inverter nom. értéke alatt.
V semmiképpen sem lépi túl megengedettet, ez ok. Viszont kérdés mellette olyan sok A-ert elbír-e. Még a legkisebb 425-össel is 5100W.1, Aksi-inverter közé biztosíték (akár kettő is ... de pylontech hogy mit javasol engem is érdekel)
- olvadó biztosíték
- lekapcsoló biztosíték
- lekapcsoló és távlekapcsolható biztosíték (méregdrága, túlzás, de meglepően sokan használják)2, ez meghagyom a napelem szakértőknek
3, inverterből kijön AC, az megy biztosítéktábla ahol fő biztosíték (20-25A), majd FI, majd 10-16A-es kis biztosítékok áramköröknek (vagy RCBO-k amik egyben 30mA FI relé és 10-16A-es biztosíték is ... 8eFt darabja, használsz talán 3-4 ... nem egy őrült nagy összeg).
-
julius75
aktív tag
válasz ginagina #10284 üzenetére
Az ötlet nem elvetemült, már nagyon sokan próbálták, de mindig kiderült, a "napkövetés" nem jár akkora nyereséggel, mint amennyire drágul a normálisan kivitelezett tartószerkezet.
(Főleg egy alapból tökéletes tájolás esetén)
Akár forgatásról, akár csak dőlésszög állításról legyen szó.Nem véletlenül nem terjedt el ez a megoldás.
-
Fifi
őstag
válasz stickermajom #10281 üzenetére
-
ginagina
csendes tag
Akadt egy elvetemült ötletem, kérdés érdemes e egyáltalán vele foglalkozni, ér e annyit az egész. Szóval földi telepités lesz a rendszer, minden panel délre fog nézni. Lehet e úgy kérni a szerkezet építését, hogy tudjam állitani a panelek szögét. Igy minden hónapban az optimális szöget lehetne állitani, +- 35 fok. Egyáltalán meglehet e igy csinálni a szerkezetet, másrészt van e akkora hozadéka a termelés szempontjából a havi állitásoknak, hogy érdemes legyen vele foglalkozni.
-
DuDieHUN
aktív tag
válasz MrZed001 #10030 üzenetére
kezd tisztázódni minden a rendszerrel kapcsolatban, inverter ugye adott már MPP Solar 5048GK, akksi is marad 3db Pylontech US3000C, sajna a pylonteches kommunikáció eléggé lassan halad, nem egy mpp solar
Napelem elhelyezése, marad a kocsibeálló (kb 3 méter DC vezeték), tetejének tájolása D-i, dőlésszöge 10-15 fok körül, így az elhelyezés miatt már lesz 3-7%-os veszteség.
12 db LONGI LR4-72HIH-445M MONOKRISTÁLYOS MODUL 445 WP panel lenne 2 sztring 6 darab panellal sztringenként
ez összesen 5340 WP, de gondolom nem lehet gond az 5000 Wattos inverterrelA következő kérdésem lenne:
Hova milyen biztosítékokat kellene tennem:
1. Akkumulátor és inverter közé
2. sztringeket, hogy kell összekötni és utána mi kell az inverter és a párhuzamosított sztringek közé
3. inverter és AC közé megy a ház biztosítéktáblája egy FI relével gondolom -
addikt
A családban van egy leolvasó, EON-os területről, pont pár hete hívtam fel, és kérdeztem meg tőle ugyanezt. Ő maga ugye nem cserél órát, de egy csapatban dolgoznak, közvetlen kollégái akik csinálják. Úgy látszik itt is "ahogy esik úgy puffan" alapon megy, ugyanis ő azt mondta, hogy visznek ajtót, meg dremelt, és be szokták vágni seperc alatt. Nekem Hensel szekrényem van, és amúgy is cseréltem volna az előlapot, mert eléggé megette már az UV. Még mondta is, hogy vegyem az ajtó nélkülit a fentiek miatt (illetve mert kevesebb mint fele az ára az ajtóshoz képest), de akkor jó hogy nem vettem meg.... Veszek egy ajtósat jövő héten, jobb a békesség (estemben ráadásul Elmű területről van szó).
Ő amúgy a Balaton déli partján dolgozik főleg, Somogyban, szóval ez az ottani szokás, de akkor úgy látszik nem mindenhol megy így
[ Szerkesztve ]
-
január
csendes újonc
Szabványos Csatári szekrényünk van, de nincs rajta ablak mivel nem okos mérőnk van.
Ha megveszem az ablakos előlapot, az E.ON kicseréli amikor jönnek telepíteni az okos mérőt? -
-
Geresics
Topikgazda
válasz Imre986 #10271 üzenetére
Igazából nem nagyon szoktak vele foglalkozni, de ha valaki tényleg szeretné jól csinálni, akkor lágy(ított) vízzel érdemes csinálni, hogy ne legyen vízköves a napelem.
Vannak, akik szerint van egy réteg a napelemeken, ami olyan, mint az új gumikon az a bevonat, csak itt a könnyebb öntisztulást segíti, és ha elkezded mosni, csak lemosod ezt. Azt is szokták mondani, hogy az első 3 évben nem kell mosni.
Nos, én ilyenről nem tudok, de az igazat megvalva, még soha nem néztem utána, még csak egy guglizás erejéig sem. Nem igazán hiszek az ilyen urban legendekben...*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
leslieke
Jómunkásember
válasz tothbe #10270 üzenetére
Nálam 3 fázisú SE mellé tett 10 panelt az ügyintéző, aztán mikor kiderült, hogy 14 a minimum, az volt a reakció, hogy én kértem 10 darabbal. Na itt lett vége az ismerkedésnek velük.
[ Szerkesztve ]
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
-
addikt
A SAJ inverterek kapcsán nem nagyon találtam hatékonysági görbét, ami ugye gyanúra adhatna okot (más gyártóknál azért ez alap), viszont sikerült pár videóban elcsípnem egyet (ez egy prezentáció, amivel a SAJ roadshow-zni szokott szerte a világban). Az említett slide így néz ki: kép, és ha minden igaz, akkor az új ,R5-ös modelleké.
Viszont nem igazán tudom értelmezni. Mit jelent a P/Pn az X tengelyen? Miért van két grafikon? Nameg "China Efficiency"? Az mi a francot takar? Mit jelentenek a feltüntetett feszültségeknél a +deltaU értékek? Vajon így adják meg %-os értékkel UmppMin-től UmppMax-ig a bemeneti feszültségszinteket (min, 30%,50%,70%, max)?
Amúgy ha jól értelmezem, és nem hazudnak, akkor nincs miért szégyenkezniük, ráadásul mindehhez 160-900V-os mppt feszültségtartomány párosul. Persze a fő kérdés az, hogy jól értelmezem e
Szerintetek mi a megfejtés?
[ Szerkesztve ]
-
macii97
senior tag
válasz OPiiPO #10258 üzenetére
Köszi, igazad van, ezt láttam, de ez pontosan mit is jelent? Biztosan én vagyok értetlen, ne haragudjatok.
A dátum a szerződés határideje (mint az új támogatásnál)? Tehát ha én idén megcsinálom a napelemet, akkor élvezhetem a szaldót amíg az inverter le nem rohad a falról, ugye? -
-
Geresics
Topikgazda
válasz január #10252 üzenetére
Maxim nem az eltérő tájolásra van kitalálva, a SolarEdge igen. A többit pedig nagyon szépen leírták a többiek, azt a 100eFt-ot pedig alkudd le, vagy ha nem engednek az árból, próbálkozz extra garanciaidő kérésével. De ha egyik sem megy, akkor se búsulj, véleményem szerint megéri a felárat a sok előnye (lásd összefoglaló)!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
-
ratkaics
senior tag
Sziasztok!
A MÁK-os támogatásnál is van olyan megkötés, mint az MFB-snél, hogy a támogatást a jelenlegi áramszámlánál nagyobb teljesítményű rendszerre nem adják meg?
Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....
-
OPiiPO
veterán
válasz macii97 #10257 üzenetére
az a fránya kereső, majdnem egy napot is vissza kellett volna olvasnod ugye
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
macii97
senior tag
Sziasztok!
Hosszú várakozások után (szept. 4-jan. 20) megkaptuk a pozitív MFB elbírálásról a hírt. Pár nappal a hívás előtt még semmit sem tudtak mondani, jövő héten közjegyző, egyebek. Már a kivitelezőt is hívtam december végén, hogy ugye nem felejtett el
Viszont láttam, hogy felmerült témaként a szaldó/bruttó sokszor az új támogatások miatt. Ezzel kapcsolatban kérdésem, és bocsánat ha volt már róla szó, de akkor átfutottam felette: a 0% hitelesek szaldó elszámolást kapnak, és az inverter haláláig abban is maradhatnak? (ez az utolsó infóm) vagy esetleg az azthiszem 2023-as dátumtól mindenki bruttó elszámolású lesz?
Köszi! -
veterán
válasz január #10252 üzenetére
van maxim panelem és most SE rendszer van alatta mellette...
árnyékban jobb elvileg a Maxim több tájolásban az SE
Maxim nincs táblánkénti monitoring SEn vanSE 3 tájolásra jobb mint a MAXIM szerintem 100%-os véleményem várhatóan április 15én lesz mert akkor lesz 1 éves az SE rendszer (és ott látom, hogy a maxim panelok mit hoztak...)
-
január
csendes újonc
Sziasztok!
A tetőnkön 3 eltérő tájolású oldalára lehet napelemet tenni, 4-6-6 napelem férne fel. A 4db-os rész van a legközelebb az ideális fényviszonyokhoz. A 4kW-os inverter elegendő lehet.
A SolarEdge tudná kezelni ezt bár drága, de a 12éves garancia és a monitoring funkció hasznos lehet. Alternatívaként a Tisztaenergiák a Maxim cellasor optimalizált megoldása jöhet talán még számításba ~100.000Ft-tal olcsóbban.
A Tisztaenergiák Maxim megoldása felér a SE megoldásával? (Miért nem lehet az összehasonlításról sok információt találni?)
Az ügyfélkezelésben a Pentelesolar eddig jobban vizsgázik, de a 100.000Ft nem kevés. -
cserix
tag
válasz julius75 #10248 üzenetére
Jól van na!
Azért nem mindenki villamosmérnök és tényleg csak annyit tud az áramról, hogy ráz... Egy laikusnak ilyen képeket nézegetni....hát több mint szörnyű. Nagy valószínűséggel mi is maradunk a Froniusnál azzal, hogy minél kevesebb DC legyen az épületen belül.BlackBerry Q10 - Bold 9900 - Passport - KeyOne - realme GT 5G
-
kiliti
csendes tag
válasz julius75 #10248 üzenetére
Szerintem sokan nem tudják, hogy a magas DC feszültség veszélyesebb a (megszokott) AC-nál (nincs automata ívoltás, mert nincs 0 átmenet). Szerintem hasznos ezzel tisztában lenni. Védeni kell a fizikai behatásoktól is a kábelt, későbbi beavatkozások esetén is.
Egyeztettem a kivitelezőmmel, és a cikk ellenére úgy néz ki, maradok a Fronius-nál. Házon kívül lesz minden DC.
Idehaza nincs ismeretem sok napelemes DC tűzről. 2020-ban egyről olvastam.
Ahogy nézem a cikkben az Ausztrál kivitelezéseket, sok esetben a tetőn több vezeték csatlakozás van, mint idehaza szokás.[ Szerkesztve ]
-
julius75
aktív tag
válasz kiliti #10242 üzenetére
Nem bántásból, de semmi értelme ilyen cikkeket tovább osztani.
Van az a pénz, amiért valaki erre hajlandó újra és újra időt pazarolni, és megírni, de mi van vajon benne, amit eddig nem tudtunk.....
Azt hogy az egyenáram ívhúzó képessége többszöröse a váltónak...vagy mi?
Nem tudom hány napelem panel lehet üzembe helyezve a világon, de azért nem jön szembe minden nap egy cikk arról, hogy ezek csak úgy maguktól sorozatban kigyulladnának.cserix: mielőbb bonts szerződést a szolgáltatóval mert a 230V váltó meg ráz.....nem is kicsit...
Tényleg nem akartam ezzel senkit sem bántani, de olyan bosszantó mikor ilyen baromságokkal próbálnak egyesek lobbizni....
-
#81475328
törölt tag
Nekem nem rémlik olyan szabály, hogy:
Minden egyes számlaban/vállalkozóiszerződésben külön-külön is számít az anyag/munkadíj arány.A rendelet is CSAK azt írja, hogy:
" A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban"Azaz számlánként/szerződesenként bármi is lehet az arány...
Akár 0%/100% is, szerintem.Azonban visszakapni belőlük csak 50%/50% arányban lehet.
Olyan pakkot kell beadni ami ezt az elvárást EREDŐBEN teljesíti.[ Szerkesztve ]
-
kiliti
csendes tag
Olvastam egy cikket a DC áram veszélyéről. Ebben leírja, hogy a tűzvédelmi DC leválasztó sem segít kellően. Hatásos a szemléltető videó, hogy mekkora távot áthúz már 220V DC is. Csak a SolarEdge 1V-os biztonsági rendszere lehet a megoldás (meg a microInverter, de az nem bevált technológia). Az SE viszont ugye panelonként +20e Ft.
[Itt van a link a cikkre] -
Tottu
senior tag
Köszönöm mindenkinek a támogatással kapcsolatos válaszokat! Így már tiszta számomra is.
"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard
-
Geresics
Topikgazda
Nyehh... sose írjatok úgy választ, hogy közben ugrálnak a gyerekek a nyakatokon...
Gyanús is volt, de "Cimbi a segédrendőr" közben lekötötte a kapacitásaim, sorry srácok...
Köszönöm tothbe a korrigálást!
Valóban a bemenetiket másoltam be a kimeneti helyett!
A hibás kommentet töröltem, helyesen tehát az alábbi az igaz:Egy ma délutáni privátban felmerült egy tök érdekes kérdés, és szerintem még nem volt róla szó itt a fórumon, ezért gondoltam megosztom Veletek!
A kérdés az, hogy SolarEdge esetén lehet-e keverni az optimalizálókat?
Nos, a válasz egyértelműen igen, de némi megkötéssel!
1.) Az optimalizálóknak egy sztringen azonos feszültségűeknek kell lenniük!
Pl: P300-P370-P500: 60V, P404-P405-P505-P650-P701-P730: 85V (csak hogy a pillanatnyilag kezem ügyébe akadó adatlapokat böngésszem).
2.) Egy inverterre lehet kötni vegyesen optimalizálókat, csak épp külön sztringre kell őket kötni.
Pl.: 1.sztring: 7xP300+6xP350+5xP500; 2.sztring:5xP404+6xP405+4xP650+5xP650, stb.*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
addikt
Elképesztő meredek dolgokat tudnak amúgy válaszolni, ráadásul pozitív irányban. Egy ismerősőm pl. megkérdezte pár napja, hogy mi van akkor, ha valamihez nincs vállalkozói szerződése mert saját maga csinálja, de amúgy két másik nagyobb felújítási munkához meg van, és több mint 25% a munkadíj mindkettőnél, tehát lenne "plusz kerete" csak az anyag oldalra. Azt válaszolták, hogy az előzetes számításnál ha megvan a 25% munkadíj a szummára, akkor onnét lezárják az elbírálás azon részét ami a vállalkozói szerződéseket vizsgálja, szóval ezeket ettől a ponttól kezdve félreteszik és meg se nézik. Tehát csináljon csak nyugodtan bármit magának amit csak akar (illetve amit el lehet számolni), nem kell hozzá vállalkozó, ha ez a feltétel teljesül Ez is olyan hogy oké, úgy legyen..., a rendelet homlokegyenest mást mond, szóval ha mégsem így lesz, akkor vajon a fellebbezésénél elfogadják ezt az e-mailt?
[ Szerkesztve ]
-
atosz
őstag
Nekem eddig teljesen más infóim lettek ezzel kapcsolatosan. ELolvastam rendeletet és az alapján nekem az jött le, hogy semmiben nem más ez mint bármi más, azaz ha van további felújításom, építésem, akár 2022-ben, az sem gond, majd akkor lesz beadva az igénylés és kész, azaz az utolsó számlától számított 60 napon belül.
Ami engem is zavart az az alábbi, ami a tájékoztatóban van. Ez így ellentmondás, de volt aki kért rá hivatalos állásfoglalást és vszeg én is kérek egyet a biztonság kedvéért.
u)
2021. július 1-jétől beadott kérelmekhez kell majd csatolni a következő két dokumentumot: ha a felújításban érintett ingatlanra vonatkozó számlák vagy vállalkozói szerződések valamelyikén a támogatott építési tevékenységei között szerepel az „i) napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje”, akkor a 2021. június 30-át követően megkötött villamosenergia-vásárlási szerződés másolata, valamint a villamosenergia-kereskedő arra vonatkozó nyilatkozata, hogy a szerződés olyan elszámolást alkalmaz, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül szaldó nem képezhető és a hálózatba betáplált és vételezett villamos energia mennyisége külön-külön kerül megállapításra -
addikt
válasz #81475328 #10235 üzenetére
Pont erre gondoltam. A rendeletben nem szerepel, hogy június 30 után nem kell szerződés (pontosabban nyilatkozat a bruttós szerződésről, de ez talán mindegy is). Később kikerült az előbb linkelt magyarázó szöveg (ami ugye nem a rendelet/jogszabály, csak egy faq), ami azt mondja, hogy ha előtte készült a rendszer, és van szolgáltatói szerződés, akkor nem kell szolgáltatói szerződés júni 30 után sem (what.. ) . Én erre írtam, hogy nem húznék rá lapot, túl zavaros, és a faq nem a jogalkotás része. Én beadnám júni 30 előtt, az egy tiszta helyzet, de persze a kockázatot és a júni 30 után befektetni kívánt összeget mérlegelném. Ha pl. 2m alatt vettem volna valami kis rendszert, majd júni 30 után 4m-ért újítanám fel a házat, akkor vélhetően én sem akadnék el ezen.
De ne legyen igazam, és ne kavarjanak ezzel semmit.
[ Szerkesztve ]
-
#81475328
törölt tag
http://www.allamkincstar.gov.hu/hu/lakossagi-ugyfelek/gyik
Mi az, amit tudnom kell a Rendelet
9. § (3) u) pontjában meghatározott
szerződéssel és nyilatkozattal kapcsolatban?
A rendelet 9. § (3) u) pontja alapján a Rendelet 6. § i) pontja szerinti esetben a támogatás igényléséhez a 2021. június 30-át követően megkötött villamosenergia-vásárlási szerződést, valamint a villamosenergia-kereskedő arra vonatkozó nyilatkozatát szükséges csatolni, amely tartalmazza, hogy az igénylővel kötött villamosenergia-vásárlási szerződése olyan elszámolást alkalmaz, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül szaldó nem képezhető és a hálózatba betáplált és vételezett villamos energia mennyisége külön-külön kerül megállapításra (bruttó elszámolás).A bruttó elszámolást alkalmazó szerződés és a nyilatkozat célja a rendszerhasználati díjfizetés racionalizálása.
A szerződésre nem szükséges sablont készíteni, az egyebekben is a felek (igénylő és villamosenergia-kereskedő) ügye, hogy milyen feltételek mellett szerződnek.
A nyilatkozatra a 6. számú mellékletet javasoljuk alkalmazni. -
-
tothbe
addikt
Így nem mondanám azért mert van ott a doksiban pár megjegyzés is az elején arra, hogy meg kell nézni a maximum VOC értékeket is. Viszont mivel nálad 275-ős panelek kerülnek fel amik nem termelnek többet mint amit akár a 300-as is elbírna így nem lesz 48 volt feletti feszültség a 370eseken sem.
Amúgy annyi lenne, hogy 48 voltnál bekorlátozná a rendszer a 60 V-osokat is ergo nem lehetne azokból a panelekből többet kiszedni, mint 296kW de az neked elég lesz.
A fogalmazás inkább érthető akart lenni mint szakmai mielőtt esetleg egy villanyász belekötne. 😉[ Szerkesztve ]
By(e) Tothbe
-
#81475328
törölt tag
Ésszerúbb lett volna a hosszú és tévedéses írás helyett, olvasni...
Mondjuk a MÁK oldalán levő infókat.
www.allamkincstar.gov.hu/hu/lakossagi-ugyfelek/gyik
Azokra a napelemes rendszerekre, amelyek esetén
a villamosenergia-vásárlási szerződés 2021. július 1-je előtt kerül megkötésre,
még a szaldós elszámolás vonatkozik.
Még akkor is, ha
a támogatási kérelmet a felújítási munkálatok végén,
2021. június 30. után nyújtják be.
Ebben az esetben nem kell majd csatolni a kérelemhez
9. § (3) bekezdés u) pontja szerinti dokumentumokat. -
laszak
tag
Üdv.
Adott egy szabályos, téglalap alakú, déli tájolású 15 fokos tető, egyedül a villámvédelemhez tartozó rudak tudnak árnyékot vetni, fa nincs a közelben.
Valamelyik cég buta, másik meg pont a rudak miatt okos rendszer ajánl (SE, de van MAXIM is).Kérdés:
- akinél hasonló tető van a villámvédelmi rudakkal, milyen rendszert használ?
- SE-re olvastam, hogy régebbi technológia, a MAXIM meg bonyolultabb, a panelekben is van hibalehetőség, utóbbival van tapasztalat?Köszönöm.
-
addikt
válasz tothbe #10223 üzenetére
Volt ilyen, de én ezt nem merném bevállalni. Eleve ellentmondó állítás van benne, mert ha jól rémlik azt írta, hogy nem kell csatolni júli.1 után sem a szolgáltatói szerződést, ezzel együtt kikötötte, hogy kell lennie ilyennek júli 1 előtti dátummal. De akkor hogy ellenőrzi? Végül is, ha mégsem fogjadák el, akkor lehet fellebbezni, hivatkozva ezekre a válaszokra, de én ezt kockázatnak érzem akkor is. Persze nagyban függ a dolog attól, hogy kinek mekkora beruházás az egészben a napelem, ha csak ez van, és netán nagyobb rendszer (azaz jelentős részét kiteszi a 6M-nek), és csak pár apróság van még mellette, akkor én nem húznék 19-re lapot, és beadnám júni.30. előtt.
[ Szerkesztve ]
-
leslieke
Jómunkásember
válasz stickermajom #10204 üzenetére
Köszönöm, közben én is ezeket az infókat találtam meg róla.
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
tothbe
addikt
ez így nem igaz. konkrétan megírta már a MÁK, hogy bármikor bedhatod később is az egész pakkot, ha a napelem telepítésed és a szerződésed mér Július 1 előtti. Szóval a kész szerződésig kell eljutni Júniusban, nem az elszámolásig.
A felújítós topicban ott is van belinkelve a MÁK ezen válasza, de talán még itt is volt, ebben a topicban.By(e) Tothbe
-
tothbe
addikt
Itt megtalálod a táblázatban, hogy melyik optikat tudod mellé tenni a 300-asoknak. Mert a három fázisú esetén 50 optimizer a max szóval ezért felesleges a másik string-re tenni a bővítést. Persze teheted oda is őket, ha mégis átlépnéd a bővítéssel az 50-et vagy pl. kábelezésben macera mert mondjuk máshol van az új felület, amire kerülnek. Cserében a string mimimum az 16 optimizer, szóval erre is számolj.
Viszont itthon kb 370-esnél kisebbet már tuti nem kapsz, szóval kb választhatod azt és kész a 60 cellás panelekhez. Lenne még a 401, de az meg neked a 275W-os panelekre felesleges. Szerencsére a 370 gond nélkül kombinálható a 300-asokkal, szóval az a rész pipa.SE-re viszont opti nélkül nem tudsz napelemet tenni.
By(e) Tothbe
-
Vasy09
őstag
válasz Blamazs #10211 üzenetére
Ne félj tőle, a fenyőt elvileg könnyebb kiszedni, mint az én nap diófámat volt! De azt is kiszedték fél nap alatt! Az ágakat még most is darálom, a többit épp tegnap daraboltam fel és hasogattam szét! Visszatérve a témához, ha megvan a közjegyző, leadod a maradék papírokat a banknak, meg a számlát az előlegről, majd a bank elvileg 10 napon belül utal, ha minden ok. Ha megkapta a pénzt a Pentele, megrendeli az invertert, ha épp nincs raktáron neki (nekem Solaredge van, amit rendelni kellett), majd hívnak az időpontegyztetés miatt. A telepítés egy nap alatt meglesz. Utána már csak a szolgáltatón múlik, hogy mikor indul a buli!
Gamertag: Vasy09
-
addikt
Nem jól gondolod sajnos. Ezt nagyon sokan összekeverik, már írtam róla ide többször is, megpróbálom újra összefoglalni: a Kincstár soha sehol nem mondott ki olyat, hogy 2021.06.30 előtt szaldós szerződés jár, utána meg nem. Oké, adtak erre utaló válaszokat, és pontosan így is van (nehogy most megijedjen valaki, nem azt állítom, hogy bukó a szaldó június előtt) de nagyon fontos: ez nem ok, hanem okozat.
Mégpedig annak az okozata, hogy nem kérnek szolgáltatói szerződést 06.31 előtt. Ebből csak logikailag következik, hogy akkor köthetsz szaldósat is (pláne hogy mást nem is tudsz), de a lényeg, hogy őket ez az egész előtte nem érdekli, pontosan ugyanúgy kezelik mint pl. egy új beépített konyhagépet. Legyen fent a falon az inverter, a panelek a tetőn, legyen szerződés és számla a vállalkozóval, és ennyi. Ez az egész kiadja egyben azt is, hogy így lehet szaldód 06.31 előtt. De mint mondtam, ez csak okozat, hiszen ki az a hülye, aki felszereltet egy rendszert, aztán nem szerződik le a szolgáltatóval (pláne szaldóra), és sose kapcsolja be? Senki. Ugyanakkor ennek a támogatáshoz semmi köze, 06.31.-ig mindenkinek a magánügye a dolog ezen része. Persze ez egyfelől csak filozofálgatás (félig üres a pohár, vagy félig tele van?), de másfelől azért lényeges szempont. Azért is lényeges, mert 06.31 után ez a helyzet megváltozik, és szolgáltatói szerződést fog tőled kérni a Kincstár, tehát NEM húzhatod el a beadást ezen időpont utánra, hiába akarnál még 2022-ben is más munkákat csináltatni, aztán egyben beadni. Ha így jársz el, akkor a napelemes projektedre vagy nem kapsz támogatást, vagy igen, de akkor bruttós szerződést kell kötnöd a szolgáltatóval.
[ Szerkesztve ]
-
Tottu
senior tag
Ha már a támogatások szóba kerültek felmerült bennem egy kérdés:
Az addig rendben van, hogy 2021.06.30.-ig mindent le kell zongorázni, hogy megkapjuk a szaldós elszámolást az áramszolgáltatótól.Viszont, ha erre igénybe akarom venni az 50%-os felújítási támogatást is, az nem jelenti azt, hogy a támogatási kérelmem is be kell nyújtani 2021.06.30.-ig. Vagyis 2022-ben is benyújthatom, ha lesz további felújításom.
Ezt jól gondolom?
"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard
-
pócsa
újonc
Sziasztok!
Meglévő rendszerem egy 3 fázisú SE inverteren P300 optimalizálókkal 4. éve tökéletesen működik egy stringen. Miután az inverternek bőven van még kihasználatlan kapacitása, a 2. string bekötéséhez (most üres) szeretnék újabb paneleket telepíteni. (270W poly, találtam nagyon jó áron.)
Kérdésem: A kifutott P300 helyett milyen optimalizálót javasoltok, ill. hány db panel kéne a string "beindításához"?
Az üres tetőrész homogén, jól benapozott. Működne a SolarEdge jelenleg üres 2. stringje optimalizálók nélkül is? Egyáltalán életképes a gondolat?
Minden hasznos választ előre is köszönök! -
tothbe
addikt
válasz Blamazs #10211 üzenetére
karácsony előtt kellett volna azt kiszedni. Jó lett volna karácsonyfának, koszorúknak meg díszeknek. Még profitot is termelt volna egy kis DIY munkával.
De ilyenkor már nem sokat ér. Esetleg egy virágost meg kell kérdezni, aki koszorúkat is készít. Hátha ő el tudja használni. Legalábbis a szebb ágakat. Ha még pénzt is ad, duplán jól jársz mert nem kell elszállíttatnod szemétként.By(e) Tothbe
-
tbc2
tag
Csatlakoztam az MGT-vel rendelkezők köréhez. 10 nappal ezelőtt, 11-én adtam be. Nincsenek bedugulva.
-
Blamazs
senior tag
válasz Geresics #10210 üzenetére
Ok, semmi gond. Legalább most van egy összefoglalás , hogy kinek mi a határidő.
Ezek ellenére bízom benne, hogy a tavaszi napsütés már nálam is a napelemekre fog esni.
Pentele azt mondta ha megvan a közjegyző kb 1 hónap a telepítésig. Addig még a nagy fenyőfát is ki kell szedni Na ettől félek a legjobban... Meg mit csinálok ennyi fenyőággal? -
Blamazs
senior tag
válasz Geresics #10206 üzenetére
Ezt most nem értem. Nem az új támogatásos rendszereknek kell elkészülni 6.30-ig? A 0%-os pályázatok 2022vagy 24-ig voltak? Jövö héten közjegyzőzök 0%-os hitellel remélem 5 hónap alatt csak végigmegy.
Most akkor az van, hogy önerőn kívül bármilyen pályázatos dolognak 6.30-ig el kell keészülnie ha vki szaldós akar lenni? -
SSJPiotr
csendes tag
Az MFB hitel esetén is él, hogy szaldó csak 06.31-ig lehet? Valaki most azt írta be facebook csoportba
-
leslieke
Jómunkásember
Sziasztok!A Solaredge SE4K háromfázisú inverter? Ha igen, mennyi a minimum panel/teljesítmény, ami kell neki, hogy működjön is?
[ Szerkesztve ]
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
tsrt
csendes tag
Sziasztok! Huawei SUN2000L-10KTL-M0 és Huawei SUN2000-10KTL-M1 között mi a különbség?
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest