Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8351) pohár válasza pohár (#8350) üzenetére


pohár
félisten

Kérdés megoldva, nem kell tolongani a megoldásokkal :D

GB = gigabyte, Gb = gigabit, olyan nehéz ez? | %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, MHz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel |

(#8352) nemethati


nemethati
senior tag

Üdv srácok, lenne egy olyan problémám hogy:
szeretnék ledekkel élvilágítani plexit. LED-et tudok venni, de hogy adjak neki áramot?
Simán forrasszak rá egy 4pines csatit és mehet a tápra? Mire kell figyelni és milyen megoldások léteznek házilag?
Lehet venni is ugyebár, de ilyenekre nem adok ki ennyit.
Előre is thx :R

[ Szerkesztve ]

(#8353) PHM válasza nemethati (#8352) üzenetére


PHM
addikt

Ez nem ilyen egyszerű.
Milyen ledet, és hány darabot kívánsz felhasználni?
A fényerejét akarod-e szabályozni?
Mindenesetre semmiképp se kösd őket közvetlenül a tápra.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8354) nemethati válasza PHM (#8353) üzenetére


nemethati
senior tag

ilyenre gondoltam, de szeretném olcsóbban kivitelezni :U
2db/csati bőven jó, szabályozni nem akarom.

(#8355) PHM válasza nemethati (#8354) üzenetére


PHM
addikt

Ühümm.
Tehát:
Ha az 5 V-os ágat használod, akkor minden leddel sorba kell kötni
egy 220-470 ohmos ellenállást (ízlés és fényerő szerint).
Ha a 12 V-os ágat akarod használni, akkor célszerű 2-3 ledet sorba kötni,
és azok elé tenni sorosan egy 330-820 ohmos ellenállást.
Esetleg lehet itt is külön bekötni a ledeket, mindegyikkel sorba kötve
egy-egy 1 Kohmos ellenállást.
Ha szükséges, rajzolok hozzá mórickaábrát.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8356) Diezel


Diezel
csendes tag

hali
valaki segítene leszeretném venne a 2 alaplapi kábelről a csatlakozót h befejezhessem a harisnyázás de nemtom hogy kell valaki küldene egy képes beszámolót?
thx :R :R

"Ha ellenségeid lőtávolságon belül vannak, akkor te is./Az élet attól szép, hogy barmi megtörténhet. És attól szar, hogy meg is történik."

(#8357) nemethati válasza Diezel (#8356) üzenetére


nemethati
senior tag

Talán ebben megtalálod [link]

(#8358) Diezel válasza nemethati (#8357) üzenetére


Diezel
csendes tag

nincs de azért ksözi :R

"Ha ellenségeid lőtávolságon belül vannak, akkor te is./Az élet attól szép, hogy barmi megtörténhet. És attól szar, hogy meg is történik."

(#8359) nemethati válasza PHM (#8355) üzenetére


nemethati
senior tag

Amit linkeltem abban van bármilyen ellenállás? Vagy hogy van megoldva?
Itt néztem ledeket.

(#8360) And válasza nemethati (#8359) üzenetére


And
veterán

Van bizony. Az első képet nagyobb méretben nézve is kivehető, de a másodikon egyértelműen dudorodik az ellenállás a ledek mellett, a zsugorcső alatt.

(#8361) nemethati válasza And (#8360) üzenetére


nemethati
senior tag

Á igazad van, akkor már csak egy pár ellenállatot kell beszereznem - amit jelenleg sehol sem találok.
Tehát ha 2db 3milis elé kötök egy 330as ellenállást, akkor fog a legintenzívebben világítani ha jól értem. Kérdés hogy a led bírni fogja? És meddig?

szerk. ellen van [link] és ha valaki felhomályosítana a jelölésekt illetően azt megköszönném :R

[ Szerkesztve ]

(#8362) jaja1981 válasza nemethati (#8361) üzenetére


jaja1981
addikt

Amit linkeltél ellenállást éppen jó, de felesleges az 5W-os.
Túl nagy.
Elég lenne egy 1W-osat szerezned.
Én személy szerint a 3mm-es ledek elé 500ohm-ot tennék 12V-on.
Kevéske az a 330, de elbírja, csak mégis.

Szóval olyan ellenállást kérj, ami 330ohm és 1W.
Elvileg a 0,5W-os is elég, de határ.
Inkább tegyél be 1W-osat.

[ Szerkesztve ]

(#8363) And válasza nemethati (#8361) üzenetére


And
veterán

Nem írtad, hogy milyen ledekről van szó. Ha a szokásos 20mA-es nyitóáramot (amelyet minden szokásos, normál méretű led elvisel) vesszük alapul, fehér ledeket feltételezve, és az 5V-os ágról táplálnád azokat, akkor 75..100Ω / 0,1W-os elegendő, de minden ledhez külön! Ha 12V-ról táplálod, akkor egy sorban több led is lehet (fehér ledből, 5V-nál nem nagyon), pl. 3 sorbakötött fehér ledhez 12V-ra 120..150Ω /0,1..0,25W/ javasolt, de az érték eléggé függ a konkrét ledtípus nyitófeszültségétől.

(#8364) nemethati


nemethati
senior tag

[link] ilyen ledeket szeretnék v. hidegfehér - színbeli különbség van csak.
Ebből kötnék sorba hármat. Eléjük mehet egy ilyen [link] vagy mindenképpen 0.1-0.25W legyen, pl ez [link]?

[ Szerkesztve ]

(#8365) And válasza nemethati (#8364) üzenetére


And
veterán

Igen, ebből köthetsz sorba hármat 12V-ra. Ha egy olyan ellenállást építesz be, amelynek a terhelhetősége lényegesen nagyobb, mint kellene, az ugye nem baj, csak teljesen felesleges. Bőven megfelel tized- nyolcad- vagy épp negyedwattos példány, azok ugyanis jóval kisebb méretűek, mint az a 2W-os, amit linkeltél. Gondolom, ellenállást nem csak webshopban lehet kapni egy akkora helyen, mint Szfvár ;).

(#8366) nemethati válasza And (#8365) üzenetére


nemethati
senior tag

Persze hogy nem, csak a vizualizáció :F jegyében linkeltem onnan :D
Egy nagyon laza móricka-ábrát tudna valaki rajzolni, hogyan is kell pontosan sorbakötni/forrasztani a dolgokat? Mert ugye forrasztani is kéne? Az kivételesen megy...
A végére pedig saru és mehet is a tápba, ahol a piros a +5V, sárga +12, a feket pedig a földelés ugye?
Köszi a segítséget mindenkinek :R

(#8367) And válasza nemethati (#8366) üzenetére


And
veterán

A második ábra itt: [link].
Piros, sárga stimmel, a fekete viszont nem 'földelés', hanem a tápfeszültségek közös negatív ága (0V / GND), az más kérdés, hogy az egy PC-ben galvanikusan össze van kötve a hálózati kábel védővezetőjével.

(#8368) nemethati válasza And (#8367) üzenetére


nemethati
senior tag

De jó ez a link, köszönom a segítséget.
Ez a téma akkor úgy érzem tiszta :C
Másik terv, amit szeretnék kivitelezni: a tápkábelek elvágása/saruzása. Mivel nem tudom őket "eldugni" így lényegesen megrövidülne + az alaplaptálca mögött nincs annyi hely, hogy elférjen egy komplett 4pines csati főleg ilyen kis fülekkel együtt.
Szóval besaruzom és zsugorfólia v. fekete szigszalag v bármi?

Ez ilyen egyszerű vagy valamire még illene figyelni?

(#8369) nemethati


nemethati
senior tag

PHM "egy 220-470 ohmos ellenállást (ízlés és fényerő szerint)."

Szóval ha a 3 ledem elé teszek egy 0,25W-os 470ohmos ellenállást, akkor halványabban fog világítani mint a 120ohmossal 12V-on?

[ Szerkesztve ]

(#8370) PHM válasza nemethati (#8369) üzenetére


PHM
addikt

Igen, halványabban fog világítani.
Általában a ledek üzemi feszültsége 2,5 - 3,6 V között van.
Ez függ a típustól és a színtől, valamint kissé a led áramától is.
(A pirosé a legalacsonyabb, a kéké és a fehéré a legmagasabb.)
Az 5mm-es ledek tipikus üzemi árama 10-20 mA.
Tehát mondjuk 3 fehér ledhez 12 V-on nagyjából 210 ohmos
ellenállás dukál a 10 mA-es áramhoz.
(12V - 3 x 3,3V)/10 mA=210 ohm
Viszont a mai nagy fényerejű ledek már képesek 3-5 mA-es
áram mellett is elég erős fénnyel világítani.
Ezért a legbiztosabb, ha kipróbálod egy közepes ellenállás értékkel,
például 330 ohmmal, azután ízlés szerint csökkented, vagy növeled
az ellenállást.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8371) nemethati válasza PHM (#8370) üzenetére


nemethati
senior tag

Értem köszi :R
Pár nap és nekiesek a tesztelésnek, egyenlőre azt nem tudom melyik világítaná meg szebben a plexit: a meleg v. hidegfehér....bár nem egy drága mulatság ez a led...

(#8372) nemethati


nemethati
senior tag

Kezd összeállni a végleges design, de: úgy néz ki több LED kell mint amennyit elbír a 12V-os ág. Hogyan lehetne megoldani/valósítani egy vezérlő valamit, amivel még kapcsolni is lehetne őket? Így estére le lehetne lőni pl. hogy ne világítson feleslegesen.
Előre is :R

(#8373) PHM válasza nemethati (#8372) üzenetére


PHM
addikt

Miért, mennyit akarsz beépíteni? :)
3-asával sorba kötve 30 darabot használhatsz 0,1A terhelés mellett.
Ennyit egy közepes venti is bőven megeszik.
A vezérléshez pedig a legpraktikusabb egy kapcsoló.
Ha leírod, hogy pontosan mik az elképzeléseid, készítek
neked hozzá mórickaábrát.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8374) nemethati válasza PHM (#8373) üzenetére


nemethati
senior tag

Hát ezt szeretném megvalósítani, remélem átjött :B

Ez mind menne 12V-ról?

(#8375) Laci4 válasza nemethati (#8374) üzenetére


Laci4
senior tag

Figy!
Megfelelő bekötéssel marha sok ledet tudsz berakni!
(párhuzamosan kell öket kötni külön külön ellenállással)
Vagy vegyesen 2-3 darabot sorba, ellenállat elé... és ezeket párhuzamosan)

Egy led áramfelvétele 20-50mA körül lehet.. tipus,fényerő függő.
Feszültsége is valami 1,4 től 3-4voltig max. szal még ez se akadály.

Legyen meg a konkrét elképzelés, és csinálunk neked mórickát :D

ui: mondjuk 20 led, ha 50mA/darab, ami szerintem elég sok, akkor a 20darab eszik 12W-ot! (ha jól számoltam 50x20=1000mA, azaz 1A. P=UxI azaz 12x1)

[ Szerkesztve ]

(#8376) Laci4 válasza PHM (#8373) üzenetére


Laci4
senior tag

őő.. most nézem te mit írsz. mekkora áramfelvétellel számoltad a 30 ledet? valamit vagy nagyon elszámoltam, vagy csak szimplán túl nagy árammal számoltam..(20mA bőven elég lenne valszeg..) :B

Jah.. már rájöttem... a 3 sorba kombó miatt jön ki lényegesen kevesebb fogyasztás.. hó jól gondolom.. bár így hajnalban :B No meg látszik,hogy nem foglalkozok a szakmával :D

[ Szerkesztve ]

(#8377) aram01


aram01
nagyúr

sziasztok megszeretném emelni a házam(nincsenek talpai) kb 3-4 cm-el magasabbra hogy dobjak alulra egy ventit kérdés: mivel vágjam ki a ház alját hogy ne legyen csúnya? másik miből érdemes lábat csinálni neki? vagy lehet kapni hozzá valami lábnak valót? köszi előre is

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#8378) 14adam


14adam
addikt

hali.Szeretném a gépem elejébe egy kivezérlést csinálni.Hogy amikor szól a mélynyomó akkor világítanak a ledek,ütemre villognának.2 sor lenne 4 zöld 3 narancs és két darab piros led lenne benne soronként.Ha valaki megtudná mondani,hogy hogyan áljak neki,azt nagyon megköszönném.Esetleg egy kapcsolási rajzot tudna küldeni
Előre is köszönöm :R

(#8379) PHM válasza nemethati (#8374) üzenetére


PHM
addikt

Hoppá, elfelejtettem válaszolni. :W
Természetesen jó lesz 12V-ról.
Kettesével-hármasával kösd sorba a ledeket, 2 ledhez 510,
3-hoz 220 ohmos ellenállást használj kezdésnek.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8380) sgergi válasza aram01 (#8377) üzenetére


sgergi
veterán

Dekopír fűrésszel, vagy dremellel szépen ki lehet vágni az alját. Lábnak pedig felrakhatsz görgőket, ha a földön van, vagy akár fából is csinálhatsz talpakat, amiket lefestesz.

(#8381) nemethati válasza PHM (#8379) üzenetére


nemethati
senior tag

Ez szerint, ha 4et kötök sorba, nem is kell ellenállás. Másik topikban írták,hogy működik, semmi probléma vele.
Jó is lenne, mert a táp ágán 3 db 4pines van, így 3x4 led mehetne rá=12 világító led. Öröm/boldogság, vagy rosszul spekulálok :F

(#8382) aram01 válasza sgergi (#8380) üzenetére


aram01
nagyúr

köszi,dekopir lesz,talpnak nem jobb lenne valami gumis cucc?zajelnyelés szempontjából

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#8383) sgergi válasza aram01 (#8382) üzenetére


sgergi
veterán

A puhafa is elég jól elnyeli a rezgéseket, és az aljára felragaszthatsz egy réteg parafalapot. Vagy: [link], de ez nem hiszem, hogy elég magas. De akár barkácsboltban is kereshetsz alkalmas eszközt, biztos találni.

[ Szerkesztve ]

(#8384) And válasza 14adam (#8378) üzenetére


And
veterán

Keresőkifejezés: "led vu-meter". Kismillió kapcsolás található a neten, akár diszkrét alkatrészekkel, akár célkontrollerekkel. Gyűjtőhely pl.: [link], példa célvezérlővel: [link], alkatrésztemetővel: [link]. Szokásos céláramkörök pl. az LM3914, -15, -16 család (mindhárom 10-ledes, a karakterisztikájukban és az átfogásukban különböznek, példakapcsolások az adatlapokon), ill. az UAA180 (másnéven A277D) de utóbbi már nem nagyon kapható.
#8381: Annyira nem jó ötlet kihagyni a soros ellenállást. A kalkulátor stabil táp- és led nyitófeszültségekkel számol, pedig a valóságban ezek nem pontos értékek. A ledek valós árama a meredek karakterisztika miatt nagyban függ a nyitófeszültségtől, ezért erősen ajánlott egy ellenállás, hogy a táplálást valamennyire 'áramgenerátorossá' tegye.

(#8385) 14adam válasza And (#8384) üzenetére


14adam
addikt

Nagyon köszönöm :R Ha netán megakadnék akkor még beírok,de remélem összetudom dobni.

(#8386) PHM válasza nemethati (#8381) üzenetére


PHM
addikt

Működni működik, de nem veszélytelen a dolog.
A ledek nyitó feszültsége a hőmérséklet emelkedésének hatására csökken.
Ha valamelyik led túlmelegszik, zárlatos lehet, és akkor
magával rántja a másik hármat is.
Biztonságosabb a 3 led előtét ellenállással, arról nem beszélve,
hogy így be tudod állítani a szükséges fényerőt.
Nyugodtan kötheted őket egyetlen közös tápcsatira, vígan elbírja.
Így a ki- és bekapcsolásukat is egyszerűbb megoldani.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8387) nemethati válasza PHM (#8386) üzenetére


nemethati
senior tag

Ja voll, köszi mindent :R
Bár én nem hiszem, hogy akarok fényerőt szabályozni. De ezzel beleültetted a bogarat a fejembe...lehet jól nézne ki egyik halványabb, másik erősebb...

(#8388) And válasza nemethati (#8387) üzenetére


And
veterán

"lehet jól nézne ki egyik halványabb, másik erősebb..."
Na ez épp soros kötésnél sosem következhet be, mivel akkor minden leden ugyanaz az áram folyik, a fényerő pedig az áram függvénye. Ha azonos típusokat kötsz sorba, mindenképp egyforma lesz a fényük. A soros ellenállás nem emiatt kellene, hanem azért, hogy tudd, mekkora pontosan az áram (mivel azt a korlátozással te szabod meg). Annak hiányában nem tudható a pontos áramérték, amely pár tizedvolt tápfesz-ingadozástól is ugrásszerűen megnőhet, ill. a hőmérséklet függvényében is változhat.

(#8389) nemethati válasza And (#8388) üzenetére


nemethati
senior tag

Bocsánat, rosszul fogalmaztam:
a tápon lévő molex csatikra (3db) kötnék egyenként 4-4 ledet sorba. Egyik elé tennék ellenállást, másik elé nem v. kisebbet.
Thx :R

(#8390) Failure


Failure
csendes tag

Sziasztok!

Egy szörnyen buta kérdésem lenne, és tán nem ez a legideálisabb topic, de alapvetően elektronikai kérdés:

vettem egy 4850-es kártyát. A tápom viszont régebbi típus, nincs még rajta PCIE tápcsati. Azzal tisztában vagyok, hogy lehet kapni átalakítót, ami két 4 tűs molexből alakít át egy 6 tűs PCIE-vé.

Viszont sajnos nem vagyok egy eletronikai zseni, tehát azon töprengek, hogy az nyilván nem véletlen, hogy két molexből csinál egy tápot.

Hogyan kellene az átalakítót bekötni? A két molex két külön ágról jöjjön, vagy pont, hogy egyről? (az előbbire tippelek, elvégre, ha ugyanarról az ágról le tudná venni, akkor minek a két molex?)
Nade én csak tippelek, sajnos nem értek hozzá, viszont nem szeretném kinyírni sem a kártyát, sem a tápot.

Előre is köszönöm!

(#8391) Geffry


Geffry
aktív tag

Az előttem szólóhoz hasonlóüan, nekem is csak ez tűnt a legszimpatikusabb topiknak ak érdésemhez, szóval:

Silent Knight hűtőm van, a régebbi kiadás, de ez itt nem lényeg. Két és fél év után elértük azt hogy alaposan atomokra bontsam és a ventit is darabonként megtakarítsam. Megtörtént, szép ragyog és ... a venti nem pörög fel. Vagyis 5ből 3szor nem. Viszont kézzel belökve megindul és megy rendesen. Szóval az lenne a kérdésem hogy ki mire tud gondolni ebből? A tisztítás előtt rendben volt minden. Jobbhíjján paraffin olajjal kentem meg, nem tudom hogy ez lehet-e a probléma, hogy netán túlolajoztam valamit... próbáltam lemosni és csak úgy használni, de úgy meg zörög és szintén nem biztos a felpörgés, tehát most megint meg van olajozva.

Előre is köszi annak aki tud valamit mondani rá!

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#8392) moha21 válasza Failure (#8390) üzenetére


moha21
addikt

Milyen tápról van szó, illetve config-ról? Ha normális táp és van 1 szabad ága ami annyi terhelést simán bír, mint amennyi kell a VGA-nak akkor mehet 1 ágról. Nyilván ha nem akkor 2 ágról kell menjen, de előtte írj egy típust. Üdv:moha

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8393) Geffry válasza Geffry (#8391) üzenetére


Geffry
aktív tag

Vélhetőleg az egyik tkercs sérült. A probléma (félig) megoldva.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#8394) Tikakukac


Tikakukac
titán

Szia mindenki!

Sikerült beszereznem elég olcsón egy revoltec venti szabályzót. Egyetlen gondja-baja hogy a 2. csatorna nem képes szabályozni fix. 12v-on megy. Ötletek, hogy miként lehetne megcsinálni? Apám villanyon volt, de hát dolgozik sajna most nem ér rá ilyen "marhaságokkal" :DDD Akinek van ötlete, ne habozzon beírni.

Üdv.: Tikakukac

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#8395) God MonXter


God MonXter
tag

Sziasztok!
Az lenne a probléma,hogy hibás hdd-ről kimentettem a motorját,mivel az kell nekem egyéb felhasználásra
Na már most,hiába adok neki feszt,1pillanatra elindul és leáll...
Ha rárakom az elektronikáját,akkor meg el sem indul
Kérdés az,hogy hogyan tudom rávenni a motort,hogy állandó ford.számon működjön nekem?

(#8396) Shono válasza God MonXter (#8395) üzenetére


Shono
aktív tag

Hány darab csatlakozási pont van a motoron? Ha csak kettő akkor, csak megfelelő egyen feszt kell neki adni. (gondolom12V, pl kocsi aksi? nem használt táp...) Ha több, akkor ki kéne mérni (multiméter), hogy melyik mit csinál.
Esetleg a motor volt hibás?

[ Szerkesztve ]

(#8397) God MonXter válasza Shono (#8396) üzenetére


God MonXter
tag

4 csatlakozási pontja van
Multim nincs itthon,viszont az elektronikát ráraktam és 12V-os ágon adtam neki 12-t és nem indult el,(utána kiegészítettem az 5v-os ággal is,de úgysem volt jó)
Nyáklapon néztem hova megy a vezető a motorhoz és jobb szélső illetve bal szélsőbe ment,ezekre bekötöttem és csak egy pillanatra felpörgött,majd le is állt.
Motorja eddig jó volt,tele volt bad sectorral a lemez és 40gb-ból 10gb,ha használható volt,ezért lett szétszedve

(#8398) moha21 válasza God MonXter (#8397) üzenetére


moha21
addikt

a Hdd-ben léptetőmotor van. Bővebben itt:[link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8399) God MonXter válasza moha21 (#8398) üzenetére


God MonXter
tag

Köszönöm
Így már világos :R

(#8400) Shono válasza moha21 (#8398) üzenetére


Shono
aktív tag

"Hdd-ben léptetőmotor van" Erre nem gondoltam volna, bár a nagyon durván pontos fordulatszám miatt logikus.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.