Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#19001) imibogyo válasza #68216320 (#19000) üzenetére


imibogyo
veterán

Hát ha most nem úgy állnék idővel ahogy, akkor szívesen bevállalnám, hogy segítek. Szakmai kíváncsiságból ingyen és bérmentve bevállalnám (ezt le kell írnom a modik miatt, hogy ez nem üzletelés). De sajnos nulla szabadidővel rendelkezem jelenleg.

Nem túl régen például egy ITX-es Prodigy-t alakítottam át uATX-re. És szerintem nem lett rossz, ahhoz képest, hogy "hozott anyagból" lett minden kialakítva. Ha a festésre költöttem volna még, akkor a hátfal apróbb hibái is eltüntethetők lettek volna simán...

Szerintem a munkám minőségére sem lehet panasz. Ezt például radi8tor kollégának készítettem nem túl régen (igazából már másodjára, mert ugyanilyen kivágást már készítettem neki egyszer egy ugyanilyen házra, de a mostani szebb lett). Igaz csak 99,9%-os lett a végeredmény, valahol elcsúsztam egy nagyon picit, de szerintem több, mint vállalható. :B

[ Szerkesztve ]

(#19002) Kernel válasza razorbenke92 (#18999) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem láttam még olyan céláramkört, az egyszerű flip-flop pedig önmagában nem megoldás. A többi variációt ismerem, volt amit alkalmaztam is régebben. Például a linken a legelsőt, ott is a nyomógombot árnyékolt vezetékkel kellett csatlakoztatni, mert felszedte a zavarokat, impulzusokat, amire véletlenszerűen kapcsolt.

Ennél a másiknál relé kivétele, a relét kapcsoló tranzisztor nagyobbra cserélése nem nagy kaland, vagy a kapcsolási fázis megfordítása is, ha szükséges. Van még rajta egy 5V stab. IC, azt is ki lehet iktatni, ha nem kell.

Amellett vannak másféle modulok, relé nélkül is:

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Bistable+Module

Ha növekvő árra listázod, átugrod a reléseket, akad ott többféle is. Ezen most meg is lepődtem egy pillanatra:

https://www.aliexpress.com/item/-/32740734765.html

Van rajta egy trimmer, automatikus off időzítés lehetséges. Pár éve pont ilyen kellett volna, megoldottam másképp (555 stb.). De még a 300 sec is stimmel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19003) AxBattler válasza imibogyo (#19001) üzenetére


AxBattler
félisten

Cö-cö... no, majd otthonról én is töltök föl képet a megvágott Metisről. :P

A Prodigy jó lett, nem is tudtam hogy volt ilyen projekted! :C
Szerintem a Bitfenix-et úgy kellene átalakítani, hogy rögtön az M-es, mATX méretű változatot veszi az ember, aztán az alaplapi tálcát kivágja és középre beszegecseli (akár normál ATX irányba, nem BTX-szerűen fordítva). Így a lap alatt meglenne a hely a HDD-knek, de a tápnak és a felső ventiknek is.
Ja, és a padlólemezbe megintcsak vágnék néhány ventinyílást....

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#19004) #68216320 válasza imibogyo (#19001) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ne fájdítsd a szívem :)
Amúgy nyilván nem kérném ingyen.
Szépek lettek. Jópofa a Prodigy megoldása. Nekem is van Bitfenix-ből 2 fajta is, ahogy nézem egy kaptafa. Szóval ezek szerint abba is lehet uATX cuccot tenni :)

(#19005) razorbenke92 válasza Kernel (#19002) üzenetére

Köszi az infókat!

Én mindenképp a Fig6 alatt bemutatottra gondoltam, azért az a pár első tényleg meredek a lebegő lábaival. A linkeltnél viszont a kapcsolópont fel van húzva, és földrekapcsolással érzékel, az valószínűleg nem fog zajt összeszedni.

A csuda vigye el, az az utolsó már majdnem tetszet... Csak nekem nem push-on timer-off kellene (bluetooth hangfalat építek, annál kicsit furcsa üzem lenne ez :D ).

De azért köszi tényleg!

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#19006) zed1983


zed1983
őstag

Sziasztok!

Van itt valaki aki CNC-vel tud marni?

Üdv.
Zsolt

YouTube Tech csatornám : https://www.youtube.com/channel/UCXIipIK2bjjaB38G1zKNi_w

(#19007) Pubszon


Pubszon
veterán

Üdv urak!
Li-Ion vs LiPo.
RC autóba akarok akkut. Van itthon jó néhány (Li-Ion) 3.7V-os cella laptop akkuból.
4db-ból kihozok belőle 7.4V-ot. Azzal megy is a kis autó, de szeretnék hozzá egy gyári töltőt.
LiPo töltő van inkább ebayen.

A kérdés, hogy mind a két fajtát lehet ugyan azzal a töltővel tölteni?
Tehát jó a LiPo töltője a Li-Ion akkuhoz?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19008) Kernel válasza Pubszon (#19007) üzenetére


Kernel
nagyúr

Jó hozzá, de soros cellákat nem jó védelem nélkül tölteni, ami figyeli a feszültség eltolódását és lekapcsol, ha az egyik fele túltöltődne.

Vagy azt is meg lehet tenni, hogy előbb feltöltöd az egyik tagot, utána a másikat, egy TP4056 modullal. Vagy kettővel külön, amihez esetedben csak 2 db 5 V-os dugasztáp kellene. Közös táppal nem lehet, a soros kötés miatt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19009) Pubszon válasza Kernel (#19008) üzenetére


Pubszon
veterán

Tehát a két párhuzamosan kötött cellát töltsem egyszerre, majd a másik kettőt pedig megint (utána vagy vele egy időbe egy másik töltővel).
De milyen elektronika kell nekem ehhez?
Van itthon step up és down konverterem, meg hasonló kütyük.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19010) Kernel válasza Pubszon (#19009) üzenetére


Kernel
nagyúr

Step down modulból csak az jó, amelyiken áramkorlátot is lehet állítani, de célszerűbb ilyet venni:

http://www.ebay.com/itm/152210096504

5 db töltőmodul, szinte ingyen. A két soros tagra rákötsz kettőt, valamint két USB-tápot. A többi nem árt tartaléknak, mert tönkre is lehet tenni néha.

A modulok maradhatnak a cellán állandóra is, visszirányban nem meríti le. Bővebben itt írtam róla:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_51362-51362.html

A "TPA" csak elírás (az más IC).

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19011) Pubszon válasza Kernel (#19010) üzenetére


Pubszon
veterán

Értem, ez nagyon jó! :)
Már csak 1 kérdés.
Tekintsünk el attól hogy 4 cella van összesen, legyen csak 2 sorba kötve.
Töltéskor ugye lehúzom az RC kocsi ESC-ről, mert amúgy is kiveszem a kocsiból.
Így a 2 cella sorkötését szét kell választani töltés ideje alatt, igaz? Mert akkor egyidejűleg nem szabad tölteni a 2 cellát.
Jól gondolom? :U

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19012) Kernel válasza Pubszon (#19011) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ennek épp az a lényege, hogy a betáp galvanikusan egymástól elszigetelt tápegységekből áll, így nem keletkezhet zárlat, a cellák maradhatnak összekötve:

Ha a betáp közös lenne, akkor viszont a cellákat nem szabad összekötni:

Egyébként a másik lehetőség az lenne, hogy venni egy 8,4 V végfeszültségű Li-ion töltőt (vagy egy CC/CV step down modult), de akkor a cellákra kellene egy 2S védelem, ami az említett eltolódási problémát kivédi.

2 serial védelemre egy példa:

http://www.ebay.com/itm/192110391518

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19013) Pubszon válasza Kernel (#19012) üzenetére


Pubszon
veterán

A második ábrán lévő lesz a számomra legpraktikusabb megoldás. :)
Az akku párnak lesz két T plug kivezetése, amúgy is ilyen lesz az ESC tápcsatija is.
Töltés közben csatlakoztatom a 2 csatit a 2 töltőhöz, használat közben meg az egyikbe olyan csatit dugok ami összezárja a 2 pólust, a másikat pedig az ESC-be.
Lehet kicsit értelmetlen, de lerajzolom.
Hihetetlen mérnöki rajz, tekints el ettől. :D
A bal oldali ábra használat közbe, a jobb pedig töltés közbe. A zöld vonal mutatja, hogy mit hova.
Így lehet közös a táp és még van egy biztonsági csatlakozó is.

Vélemény?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19014) Kernel válasza Pubszon (#19013) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet úgy is, bár ha már bontásra kerül a soros kapcsolat, akkor inkább szokás párhuzamosan kötni az összes cellát és úgy tölteni, egy nagyobb áramú töltővel.

De mindegy végeredményben. 1A árammal tölt egy TP4056 modul, ha két cella van rajta párhuzamosan, kétfelé oszlik az áram.

Négy cellát is fel tud tölteni egy modul, ez nem jelent túlterhelést, hiszen ugyanúgy 1 A-on korlátoz, csak az már négyfelé oszlana és lassan végezne.

A modulokat is lehet párhuzamosítani, az azonos pontok összekötésével, akkor összeadódik a töltőáram. Nagyobb áramot tud például ez:

https://www.aliexpress.com/item/-/1859122482.html

De ezt be kell szabályozni műszerrel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19015) Pubszon válasza Kernel (#19014) üzenetére


Pubszon
veterán

Az ábrámon 1 celle valójában 2 párhuzamosan kötve.
4 cella párhuzamosan nem jó, mert akkor kevés a fesz. Jó lesz ez a 2x2-es felállás, így összesen 2A-el lesz töltve. De úgy is rendelek többet, akkor már összesen 4A-el tudnám tölteni. Mennyivel tölthetem ezeket egészségesen? Kb mennyi a töltés idő 1 cellánál 1A-el?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19016) Kernel válasza Pubszon (#19015) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, azt eleve úgy értelmeztem, hogy 2x2, de a párhuzamos kapcsolást csak a töltés idejére.

Akkuról lehet találni adatlapot, 1A nem számít soknak ezeknél, a melegedést kell nézni egyébként.

Az Ah kapacitás értelemszerűen az áram és idő szorzata (leszámítva a melegedéssel járó veszteséget), de bontott akkunál már csökkenhet a kapacitás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19017) GNKING


GNKING
tag

Sziasztok.

Adott egy SS- 400 H1U táp.
Hangos benne a két kicsi venti ami 40x40x30mm-s, 2 vezetékesek. Ha ezeket kiszerelném és helyettük 2db 8cm-s 25mm vastagat csavaroznék a tetejére és visszakötném akkor halkabb lenne, működne rendesen a táp?

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#19018) Kernel válasza GNKING (#19017) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ennek egyrészt csak úgy lenne értelme, ha a lemezt kivágnád a ventilátorok méretére.

Másrészt a tápegység másik végén is látni pár lyukat, ami befolyásolja a létrejövő légáramlást. Ezzel együtt elképzelhető, hogy működne, a levegő kisebb része arra, nagyobb része erre áramlana. De nem árt megvizsgálni a belső alkatrészek elhelyezkedését is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19019) GNKING válasza Kernel (#19018) üzenetére


GNKING
tag

Igen, én is a lemez kivágásra gondoltam, de kellet egy nálam hozzáértőbb véleménye, megerősítése is. :R
Köszönöm. ;)

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#19020) default.


default.
őstag

Sziasztok!

Adott egy RJ11 csatlakozós headset vezetékes telefonhoz. Ezt át tudom alakítani a szokásos két (zöld+rózsaszín) jack-es megoldásra, hogy számítógéppel tudjam használni?

Köszönöm előre is!

Üdv

Már nem aktuális, köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#19021) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Szivargyújtóról tudok laptopot tölteni? Ha igen, pontosan mit is kell vennem hozzá?

Esetleg olyan kütyü létezik, amit bedugok a szivargyújtóba, és 220-ról működtethető eszközöket tudok rákötni? Pl. villanyborotva, mobiltelefon, laptop.

Köszönöm előre is!

(#19022) Kernel válasza Brandynew (#19021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Car inverter néven lehet találni ilyeneket, de azt nem tudom, melyik megbízható.

Laptopot mondjuk elegánsabb lenne egy DC step up konverterrel tölteni, így elmaradna a konverzió 230 V-ra és vissza, tehát kihagyható lenne a laptoptáp is, sokkal jobb lenne az eredő hatásfok.

Csak az a gond, hogy a laptoptápokban szokott lenni egy EPROM is, ami a középső tűn kommunikál, azt is be kellene építeni, hogy hajlandó legyen együttműködni a laptop a tápegységgel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19023) AzŐsgén2


AzŐsgén2
tag

Üdv!

Látni olyan házakat a neten, ahol a vga állítva van beépítve, egy pci exp. szalagkábellel.
Ilyet akarok csinálni én is, de sehol sem találok olyan konzolt, vagy mit, amibe a vga-t belerakhatom.
Azt csak azokhoz a bizonyos házakhoz adják, külön nem lehet kapni? Nem akarok új házat venni.
Vagy flexeljem szét a régi házam, és oldjam meg abból? :DDD

A másik kérdés, hogy milyen szalagkábel az ideális erre a célra? Nem sok típus van forgalomban, és baromi nagy az árkülönbség köztük, melyik a legjobb minőségű? Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Nem játszom már hardcore FPS-el. Öreg iszapszemű rája vagyok, rosszabbak a reflexeim, mint a monitorom input lagja.

(#19024) pengwin


pengwin
addikt

Szervusztok!
Egy ATX tápegység ugye jól értelmezem, hogy a szabvány szerint maximum 86 mm magas, és 150 mm széles lehet (hátulról nézve a PC-t)?
Nagyon összezavaró, hogy különböző gyártói oldalakon írnak 150mm-t Length-re és Width-re is, ugyanakkor tudtommal a szabvány szerint csak a táp hossza variálható, ami a hátsó rögzítő furatok miatt logikus is.
Nekem meg lényeges lenne, hogy mekkora hellyel kell számolni egy PC házban különböző irányokban, mivel a célom egy minél kisebb (akár E-)ATX alaplapokat fogadó ház lenne.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#19025) imibogyo válasza pengwin (#19024) üzenetére


imibogyo
veterán

Szabvány szerint igen. :K

[ Szerkesztve ]

(#19026) GG888 válasza AzŐsgén2 (#19023) üzenetére


GG888
senior tag

Üdv!

Ami biztosan működni fog az a digikey 3m riser.
Lehet küzedni thermaltake, lian li, meg hasonlókkal, de nem biztos hogy működni fog.

Digikey-es 3M elméletileg nálunk is kapható lesz playIT környékén már, megközelítőleg 0% haszonkulccsal :D

pcmodding.hu | PC MODDING | Minden, ami modding, verhetetlen árak.

(#19027) imibogyo válasza GG888 (#19026) üzenetére


imibogyo
veterán

Szerintem lett már párszor jelezve, hogy a topikokban kerüld az önreklámozást. Ez nem az a hely, ott van rá a HA és egy idő után baromira idegesítő is... :U

Ettől függetlenül a mondandóddal egyetértek. Nekem is csak a 3M-es kábelekkel volt ediig 100%-os tapasztalatom, a többiből is kifogtam jókat, de nagyobb volt a hibaarány. :K

[ Szerkesztve ]

(#19028) AzŐsgén2 válasza GG888 (#19026) üzenetére


AzŐsgén2
tag

Úúúú, ez úgy néz ki, mintha az ezeréves 486-somból húztam volna elő... :DDD
Az a gond, hogy nagyon látszik, és ez a szürke szín baromi ocsmány. De legalább olcsó...
Amúgy árnyékolva van?

Nem játszom már hardcore FPS-el. Öreg iszapszemű rája vagyok, rosszabbak a reflexeim, mint a monitorom input lagja.

(#19029) ImpersonatoR

Remélem nem lesz nagyon off kérdés.

Tehát adott egy Cooler Master Storm Stryker ház aminek a plexi oldallapja természetesen 0.5 mp alatt összekarcolódott, sima portorlestől is.
Nem vészes nyilván de engem zavart.
25 euróért tudtam volna rendelni újat amit további 25 euróért ki is hoztak volna.

Szóval inkább elvittem üvegeshez aki rakott bele rendes üveget 3000 Ft. ért.
A plexi ilyen kis pöckökkel volt rögzítve (legalább 10 darab).
Na most ezeket nem tudom visszadugni mert ugye az üveget nem lehet kifúrni mert rögtön törik meg vastagabb is mint a plexi volt.

De most szegény oldallap nagyon csupasz így meg ugye ott maradtak a lyukak is ami nem túl esztétikus.

Tanácsot szeretnek kerni, hogy a levágom/fűrészelem a kis pöcköket és pillanatragasztóval odaragasztom (ha egyáltalán odaragad) módszeren kívül mi jöhet meg számításba?
Esetleg kapni ilyet öntapadós formában pl amit csak rá kéne ragasztanom?

[ Szerkesztve ]

(#19030) sketchifun válasza ImpersonatoR (#19029) üzenetére


sketchifun
senior tag

Tipp: gyurma, vagy írószerboltban ragacs, amivel a tanárok a táblára rakják fel a papírokat.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#19031) GIJoe


GIJoe
addikt

Üdv, 2 kérdésem lenne...

1.) Költözködünk lassan és megtetszett a Livolo kapcsoló család, azt kérdezném mi a különbség az UK és EU standard kialakítású kapcsolók között, így hirtelen nem látok/találok leírást. (UK szabványos, piszok olcsó sok helyen..)

2.) A ház főelosztó szekrényébe szeretnék egy kis túlfesz védelmet, és némi zavarszűrés bepréselni, persze jót olcsón. Első körben erre gondoltam, mi a véleményetek?

Thx :R

(#19032) Kernel válasza GIJoe (#19031) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ami a legkellemetlenebb, hogy nálunk kerek falidobozok vannak, amibe nem megy bele a szögletes eszköz.

Noha lehet rendelni szögletes dobozt is, de akkor eleve úgy kell tervezni, netán utólag vésni.

A szükséges LC-zavarszűrő tagok minden készülékben benne vannak gyárilag, méghozzá méghozzá annyi, amennyi kell. Másképp nem engednék forgalmazni, nem menne át a zavarmérési teszteken. Ezért én nem látom értelmét további szűrőknek, de nem is árt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19033) #34576640


#34576640
törölt tag

Hi all,

Nem tudom eldönteni, hogy melyik szakmát kezdjem el tanulni:
Elektromechanikai műszerész
Elektromos gép es készülékszerelő
Elektronikai műszerész
Elektronikai technikus

Mobiltelefon szerelő szeretnék lenni, de ilyen specifikusat nem találtam.
Megéri elvégezni őket? Az elektronikai gépek javításának melyik szegmensére érdemes jobban ráfeküdnöm? Mikrohullámsütő, tv, mobil, számítógép és még sorolhatnám... Melyik az a szegmens amit még érdemes megjavítani mint az egészet kidobni és venni egy újat. Teszem azt egy 300 ezer forintos telefonnál megéri kicserélni a kijelzőt 30-40ezerért (főleg ha érzelmileg kötődik hozzá az ember) mint azt "potom" összegért eladni és venni egy újat ugyanennyiért. Viszont mondjuk kondenzátort cserélni tápegységben lehet nem kifizetődő.

Ami biztos, hogy ilyen irányban szeretnék tovább tanulni. Kicsit magamnak való vagyok, szeretek bütykölni. Gondolom az alapszerszámok kevesebből megvan mint egy autószerelőműhely. Nyilván ezt területe válogatja.

Azt a faszi szeretnék lenni, akit akkor hívnak ha valami otthon nem működik.

(#19034) Kernel válasza #34576640 (#19033) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem hinném, hogy van jövője a házhoz kiszálló szervizes szakmáknak, legalábbis szórakoztatóelektronikában.

Esetleg a gázszerelő, mosógépszerelő, hűtőgép és hasonlók, tehát ami nehezen mozdítható. Ugyanakkor sok esetben korlátozott ezeknek is a javíthatósága.

Lassan kihal az a nyugdíjas korosztály is, akik még úgy gondolkodnak, hogy amikor elromlik valami, azt javítani kell. Ráadásul őket is megfertőzi az unoka, amikor először azt hívja fel, hogy mitévő legyen.

Az unoka rögtön megmondja, hogy nem szabad javítani, ki kell dobni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19035) imibogyo válasza Kernel (#19034) üzenetére


imibogyo
veterán

Lassan kihal az a nyugdíjas korosztály is, akik még úgy gondolkodnak, hogy amikor elromlik valami, azt javítani kell.
Akkor velem valami gebasz van, mert még nagyon messze vagyok a nyugdíjtól, de én is így gondolkodom. Sokszor 500 Ft-ból megoldom azt a problémát ami miatt más vesz egy új eszközt.

Persze sok (egyre több minden) van amit nem lehet javítani házilag és ez dedikáltam a kapitalizmus hibája, mert úgy vannak megtervezve az eszközök, hogy ez lényegében lehetetlen legyen. Pl. az amúgy könnyen cserélhető búgó csapágy műanyaggal beöntve a fészekbe, vagy besajtolva a lemezek közé, hogy csak úgy lehessen kiszedni ha kitöröm/kivágom a burkolatot és még lehetne sorolni reggelig az eszetlen megoldásokat. De amikor egy 20 éves Hajdú mosógépet követően egy vadonatúj mosógép 3-5 év után kukás, akkor nehéz elfogadni a magyarázatot, hogy "ennyit tud a technika manapság" (persze értem én, hogy mi van e mögött...). Érdekes kis videó a tervezett elavulásról, akit érdekel az ilyen (bár ez épp leginkább a villanykörtéről). :B

Egyébként mindig irigyeltem azokat, akik a lustaság oltárán ennyit áldozhatnak. Van olyan ismerősöm, akinek ha az éves "ez már szar veszek egy másikat" projektjeit kiátlagolom, akkor bő 50-100.000 Ft közötti átlag jön ki havonta, miközben ő maga hasonló pozícióban van, mint én, tehát nem keresi degeszre magát... De amikor mi elmegyünk nyaralni valahova, vagy veszek egy új gépet, akkor mindig értetlenkedik, hogy hogy csináljuk, nem érti... Próbáltam már párszor beszélni vele erről, hogy sok apróságban lehetne változtatni a "jobb" élet reményében, de nem sikerült "átállnia", maximum pár hónapra...

(#19036) veze válasza imibogyo (#19035) üzenetére


veze
őstag

Igen, de Te sem hivod ki a szerelőt, hanem megoldod magad.. szóval melletted is éhen halna az ilyen szerelő, ha arra alapozna hogy majd hívod :)

[ Szerkesztve ]

(#19037) imibogyo válasza veze (#19036) üzenetére


imibogyo
veterán

Ja persze, természetesen az alap mondandójával egyetértettem. Arra azért nem is reagáltam direktben. :K

(#19038) #56573440 válasza #34576640 (#19033) üzenetére


#56573440
törölt tag

Nem kell ilyen kicsiben gondolkozni.

Szerintem ebből a listából én biztosan a elektromechára mennék rá. Az mindkét világból ad némi tudást, a többit úgyis tanulni kell ha specifikus munkát akarsz végezni.

Egyébként jó móka a kijelző cserélgetés is, de (már bocsánat) azt egy közepesen bütykölő kedvű ember 2 yt videó után meg tudja csinálni, a net tele van ilyen gurukkal. Vállalkozóként ebbe pl én már most se építenék nagyon, nem hogy 3-4 év múlva amire te végzel. Ill ehhez akkora elektro tudás se kell, egyszerűen nem éri meg és nem is fogod alaplap szinten javítani valószínűleg a telefonokat. Ha mégis van dokumentációd hozzá kell eszköz, ha az is van akkor órákat el lehet tölteni dzsumbizással smd alkatrészekkel telehányt lapon hogy megtaláld mi a gond, azt meg senki nem fizeti meg.

Ha az elektro vonz, csapj bele. Úgyis menned kell majd gyakorlatra, jó eséllyel belelátsz majd más világokba, ahol tényleg használhatod is a tudásodat.

Én pl elektro-gépész vonalon kezdtem tanulni, akit onnan ismerek az gyakorlatra mind GE, Philips, Varian és társai fele ment, felszívta őket az medikai képalkotásos kör, én is ebben dolgozok csak sokkal kisebb cégnél, mert a multi nem az én világom :) Na itt lehet bütykölni, szellemeket kergetni, mérni és forrasztani, mivel jellemzően igen nagy értékű gépek repkednek javítani is kell, és nem ma fog kikopni az eü-ből az ultrahang, röntgen, mr és társai. A fizu is korrekt pont ezért, képzés szinte folyamatos...

Szerintem ne egy ilyen kijelzőcserélgetős szervizes cél legyen előtted, told le a sulit, aztán abból még bármi is lehet. Hűtőszerelőként is lehet nevetségesen sokat keresni, de a szomszédom riasztókat telepít ő se panaszkodhat.

(#19039) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Delta AFC1212DE ventilátort ha teszem azt szeretném használni és alaplapról vezérelni (hogy mégse 3900-as full fordulaton működjön) akkor a sárga RPM és a kék PWM kábelt kellene az alaplapra dugni egy 4 pin csatival, a piros 12V és a fekete GND-t pedig a táp egyik molex ágára, ha jól gondolom?
Működhet ez így?
Elég ütős kis cucc 1.60A. Alaplapról értelem szerűen nem lehet működtetni szimplán, különben szerintem lehetne kukázni az alaplapot és a ventit is.
Dell gépházból lett kiszerelve, amiben az a lapos fekete 5 pin csati van.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#19040) #56573440 válasza flymi (#19039) üzenetére


#56573440
törölt tag

-

[ Szerkesztve ]

(#19041) flymi válasza #56573440 (#19040) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Mond bátran... :)

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#19042) #56573440 válasza flymi (#19041) üzenetére


#56573440
törölt tag

Alapvetően simán mehet, ek pumpából is így van megvalósítva pl.

(#19043) flymi válasza #56573440 (#19042) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Alapvetően simán mehet, de...? :F Fölösleges?
Eldobni nem akarom, eladni nem nagyon lehet szerintem. Az is lehet, hogy sima 120-as vagy 140-es ventiket teszek majd az átkalapált gépházba, de nem zárkózom el a Delta ventijétől sem, ha már egyszer van és megoldható két nyisszantás és négy forrasztás után.
Tehát piros+fekete -> molex, sárga+kék -> alaplapi négy pin.
:R

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#19044) #56573440 válasza flymi (#19043) üzenetére


#56573440
törölt tag

De nem volt :) Ha a pwm jelet és a venti rpm jelét bekötöd rendesen, és kap földet meg tápot a túloldalon, akkor mennie kell, régen nem láttam olyat hogy szarul kezelte volna a venti le ezt.

(#19045) flymi válasza #56573440 (#19044) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Ok. :R
Jövök még egy-két kérdéssel hamarosan.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#19046) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Ahogy ígértem... :B

Nokérem.
Itt van ez az egyébként valaha szebb napokat is megélt Dell XPS 700-as gépház, amit ma szétszedtem elemeire. Macerás volt, de sikerült. Már csak meg kell fürdetni, helyre kalapálni és átalakítani.
Kimángásztam az előlapon található két sor ledet és a hátsó világítást is.
Az lenne a kérdésem, hogy lehetne ezt a modult visszaépíteni a gépház megfelelő helyére úgy, hogy nem a spéci csatlakozókon keresztül kapja a naftát és vezérlést a led sor, hanem mondjuk a tápról. Az sem baj ha csak egy színnel világítana a mókolás után. Esetleg egy kapcsolót is közbe lehetne iktatni, hogy ne állandó jelleggel világítson, de ez ráér később is, nem élvez prioritást.

Az elülső világítás egyik panelja és az 5 kábeles csatlakozó:



A hátsó világítás panelja és a 6 kábeles csatlakozó:



Ötletek a megvalósításhoz?
Vagy válasszam a könnyebb utat és led szalaggal oldjam meg a kérdést? Ezeket és a többi spéci cuccot (előlapi panel, power on, led panelek) meg adjam el alkatrésznek? :F
Power gombnak már megvan az utódja, nem az eredeti lesz visszarakva.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#19047) Buckey


Buckey
senior tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy egy pc házban van a Power LED és a HDD LED, amik külön pozitív és negatív tüskéről kapják a tápot. Meg lehet-e azt oldani, hogy csak egy RGB LED legyen, a negatívján lenne közösítve a P LED és a HDD LED negatívja (esetleg elég az egyik is), és a két pozitív két külön pozitív lábra, színre lenne kötve (a harmadik nem kell). Esetleg a két negatív lábra kell egy-egy egyenirányító dióda?
Vagy ez így hülyeség?
Az alaplap Asrock b250m-hdv.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

(#19048) Kernel válasza Buckey (#19047) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a gond, hogy egyik LED a + 5V-ra kapcsolódik és GND felé kapcsolgat az alaplap egy ellenálláson keresztül, másik meg pont fordítva. Valahogy így elvileg:

Nincs közösíthető pont. Esetleg úgy lehetne megoldani, hogy beiktatni még egy fázisfordító tranzisztort és két ellenállást. Berajzoltam ezt is:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#19049) Buckey válasza Kernel (#19048) üzenetére


Buckey
senior tag

Értem!
Valahogy sejtettem, hogy a mérnök urak nem józan paraszti ésszel gondolkoznak!
Akkor ezért van negatív (GND), PLED- és HDLED-.
Gyanús volt ez a nagy megkülönböztetés nekem.
Csak azt nem értem, miért nem jó az, hogy van egy közös pont, pl. negatív (GND). Miért kell így megcsinálni?

Köszönöm a segítséget!
Akkor marad a két külön LED egyazon plexibe beültetve.

[ Szerkesztve ]

(#19050) Buckey válasza Kernel (#19048) üzenetére


Buckey
senior tag

Megtaláltam a megoldást! :C
Egy LED-del is meg lehet csinálni!
Íme: [link]

De én ezt a ziccert ki fogom hagyni, marad a két LED. :DD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.