Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8751) And válasza pe de (#8750) üzenetére


And
veterán

Igen, ezek a brushless PC-ventik Hall-szenzorokat tartalmaznak, amelyek a működésükhöz amúgy is szükségesek. Doksi alapján az impulzus minden fordulatszámnál közel 50% kitöltési tényezőjű marad (ezért lényeges, hogy az 555-nél élvezérelt kialakítású legyen az időzítő indítása, mert a kimeneti impulzus nem lehet rövidebb a triggernél), a jel amplitúdója pedig közel tápfeszültség nagyságú lesz. A frekvenciája: f= RPM/30 [Hz], pl. 1200 RPM-nél 40Hz-re adódik.

(#8752) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

üdv

már egy ideje tervezem h készítek egy bill. világítást
van itthon 2 fehér led-em ezeket szeretném használni
kérdésem az lenne h mekkora feszültséget bírnak ki ezek?

illetve ha sorosan kötném rá 5v-ra akkor lenne valami probléma belőle?
12 v jobb lenne de gondolom oda kellene ellenállás is
ledekre semmi sincs ráírva

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8753) And válasza Speeedfire (#8752) üzenetére


And
veterán

Ledeket árammal hajtunk, nem feszültséggel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy megfelelő feszültségű forrás és soros ellenállás is kell. 20mA áramot minden normál méretű led elvisel folyamatosan, de ezek valószínű kicsivel többet is (lehet, hogy már 20mA-nél is kisütik a szemedet, ha magasfényű kivitelűek).
"illetve ha sorosan kötném rá 5v-ra akkor lenne valami probléma belőle?"
Mármint kettőt? Mert egy darabot ugye nehéz sorosan kötni, kettő ilyen fehér led pedig nem nyitna ki már 5V-ról. A fehér ledek tipikus nyitófeszültsége (ami az előbb említett nyitóáram hatására kialakul rajtuk) 3-4V körüli, ezért 5V-ról csak egy táplálható soros ellenállással, a másikat pedig ugyanúgy kell kötnöd. Soros elllenállás kalkulátor ledhez: [link], [link], stb.

(#8754) Speeedfire válasza And (#8753) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

és azt honnan tudom meg h mennyi a valós belső ellenállása?

mert ugye ki lehet számolni ohm törvénnyel ha 20mA kell neki és mondjuk 3 V
elvileg akkor 7 V elég lenne neki
nos ha rákötöm a molexre a ledeket egyik végére a sárgát másikra a pirosat [link]
elvileg akkor 7 V megy rá ami meghajtja a kicsikéket :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8755) And válasza Speeedfire (#8754) üzenetére


And
veterán

Nem teljesen értelek: miért kell a 'valós belső ellenállás'? Neked három dolgot kell tudnod:
- rendelkezésre álló tápfeszültség: Ut= 5V,
- kívánt nyitóáram: If= 20mA
- led nyitófeszültsége (hozzávetőlegesen, mert szín- és típusfüggő): Uf= 3,5V.
Ezekből kiszámítható a szükséges soros ellenállás:
Rs= (Ut-Uf) /If= 75Ω, de az első linken adott kalkulátor pont ezt számítja.
"mert ugye ki lehet számolni ohm törvénnyel ha 20mA kell neki és mondjuk 3 V
elvileg akkor 7 V elég lenne neki"

Húha, ez hogy jött ki? Soros kötésnél ugye a táp minimum akkora kell legyen, amekkora a nyitófeszültségek összege, plusz egy kicsivel több, hogy legyen 'hely' a soros ellenálláson (az adja az áramgenerátoros jelleget a körnek) eső feszültségnek, ha erre gondoltál.

(#8756) Speeedfire válasza And (#8755) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

félreértettél
a 2 ledet szeretném sorba kötni 7 V-al
így elég lenne a feszültség mind a 2 lednek és nem kell ellenállást bekötni
bár nem tudom h melyik része a + melyik a - mert ez nincs feltüntetve rajta

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8757) jaja1981 válasza Speeedfire (#8756) üzenetére


jaja1981
addikt

Ellenállás mindig kell, mert a led dióda, mai kinyit, és szinte rövidzárlatot okoz.
Javaslom kösd a 12V ágra, és úgy számolj nekik ellenállást.
Mekkora ledek átmérőre? 3mm, 6mm, 10mm
Ha megmondod mondok egy közelítő ellenállást, ami jó lesz nekik.

(#8758) moha21 válasza Speeedfire (#8756) üzenetére


moha21
addikt

A +12V-ra rákötsz egy 270 ohm-os ellenállást és utána sorba mehet a 2 LED. A 7 V -ot felejtsd el. 1/4 w-os teljesítményű ellenállás elég lesz.

"A hosszabb láb a pozitív (anód) + , nyilván a rövidebb a negatív ( katód) - .
Ki lehet cserélni az ellenállást és egyszerűsíteni ( sorbakötni a LED-eket), de ahhoz nagyobb feszültség kell."

Ez hobbielektronika topicba téma volt.

AND kiegészítése:

(A ledeknek ránézésre nem feltétlenül van 'helyes' polaritásuk. Van, amelyiknek a hosszabb lába a katód, de van fordított kivitel is, úgyhogy ez nem szentírás. Ugyanez vonatkozhat a belső felépítésre (melyik bevezetés közelében van a félvezető kristály, amely tiszta tokozatnál látható). Meg léteznek antiparallel bekötésű, azonos színű dupla ledek is, azoknál mindegy a bekötés, mert valamelyik led a tokban úgyis világítani fog a kettő közül..)

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8759) Pubszon


Pubszon
veterán

Hi.
Azt meg lehet oldani vhogy, hogy a pwm-es proci ventivel egyszerre szabályozzak 2 nem pwm-es ugyan olyan ventit?
Ha jól gondolom ez nem megoldható, mert állandó 12V-ot kapnának a ventik, csak ugye a pwm szál meg-meg szakítja a pwm-es veni tápját, igaz?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#8760) RIOSE


RIOSE
csendes tag

Sziasztok.
Ezidáig nem foglalkoztam moddinggal, ezért nem értek hozzá.
Olyan kérdésem van, hogy a ventire szoktak valami rácsot vagy szűrőt tenni?

(#8761) 14adam válasza RIOSE (#8760) üzenetére


14adam
addikt

Hello.szoktak tenni,és elég sokan az uv aktívos ventirácsra esküdnek,de szerintem rondák,inkább a sima

(#8762) RIOSE válasza 14adam (#8761) üzenetére


RIOSE
csendes tag

Köszönöm!
Csak rácsot tesznek, valami porszűrőt vagy valamit nem?
Ja és a méret az a szemközti vagy az egymás melletti lyukak távolságát jelenti?

[ Szerkesztve ]

(#8763) 14adam válasza RIOSE (#8762) üzenetére


14adam
addikt

Porszűrőt akkor érdemes tenni,ha alsótápos házad van és a táp ventije lefele fordul akkor szoktak porszűrőt betenni,de a legtöbb háznál alapból benne van már a szűrő.Én se előre se hátulra nem látom értelmét,de ha alul vannak még ventik akkor oda érdemes.
Szemköztit szokták mérni

[ Szerkesztve ]

(#8764) RIOSE válasza 14adam (#8763) üzenetére


RIOSE
csendes tag

Köszönöm!:R

(#8765) jaja1981 válasza Pubszon (#8759) üzenetére


jaja1981
addikt

Szerintem nem megoldható.

(#8766) Pubszon válasza jaja1981 (#8765) üzenetére


Pubszon
veterán

Értem, akkor pedig megnézem az AC árát, mert annál van ilyen.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#8767) Hequila válasza Hequila (#8632) üzenetére


Hequila
őstag

A PWM vezérlő volt a hibás (ha esetleg más is hasonló problémába ütközik).

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#8768) Speeedfire válasza moha21 (#8758) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

és ha mind a 2nek ugyan olyan hosszú a lába ? :B

amit látásra kiveszek az az h az egyik oldalon a led-ben nagyobb darab az "alu" a másikon kisebb

mondom linkelek egy képet, erre meg is van a megoldás :)

mind a 2 led 6mm-es

9V-al nem lehetne megoldani?
mert akkor rá tudnám kötni a routerre is, akkor nem kellene kivezetni a gépből a kábeleket, mivel a géphez lenne kötve

véletlenül 12 V-ot írtam rá, meg az első led elé jönne az ellenállás is :B

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8769) jaja1981 válasza Speeedfire (#8768) üzenetére


jaja1981
addikt

Ha ellenállással fordítva kötöd be, akkor sincs semmi, csak nem világít.
Ellenállással nem lehet tönkretenni.

(#8770) moha21 válasza Speeedfire (#8768) üzenetére


moha21
addikt

9V -al számolva és HA!! a LED nyitófeszültsége 3,5V, akkor egy 150 ohm vagy annál picit nagyobb ellenállás kell ( 150 ohm 9v és 3,5V nyitófesz esetén sorba kötve 19mA folyik kb) az ellenállást a + oldalra kösd be.( bár lehet utána is, de szerintem jobb így.)

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8771) Speeedfire válasza moha21 (#8770) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

köszönöm a segítséget
hétfőn irány a somogyi aztán megpróbálom összehozni :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8772) jaja1981 válasza moha21 (#8770) üzenetére


jaja1981
addikt

Jobb elé, mert ha valami szakadás van, nem lehet rövidzár, mert benn van az ellenállás.
Mondjuk a led szempontjából mindegy lenne.

(#8773) TomiLi


TomiLi
addikt

Másik topikban tettem fel ezt a kérdést, de lehet inkább itt kellett volna.... :B Tud nekem ebben valaki segíteni? Köszi :R

Bogyorisz

(#8774) CounterBoci válasza TomiLi (#8773) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Ez egy SIMA zsugorcső, becsapós a kép. 3:1 arányban zsugorodik.

(#8775) TomiLi válasza CounterBoci (#8774) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszönöm... ááá mekkora égés... A másik topikban kellett egy pár hsz, mire felgogtam! :B Én azt hittem, hogy ezek úgy néznek ki, mint a képen és darabokban lehet kapni... de ezek csak illusztrációk, mire képesek. :W

Bogyorisz

(#8776) copront


copront
csendes tag

Ha modding akkor én a Modding Computert tudom mindenkinek ajálani. www.moddingcomputer.hu A legjobbak az egész országban.

(#8777) Gerpop_27


Gerpop_27
tag

Sziasztok!

HAverom vett egy AEROCOOL RS9 Pro házat és van hozzá 6 db venti. Ma raktuk össze a gépét és-e téren eléggé kezdők vagyunk és nem tudjuk, h mégis, h lehetne bektni mind a 6 ventit. Alaplapon van a vpu meg system 1-2, de az kevés, lehet venni vmiféle elosztót?
Válaszotokat előre is köszönöm :R

(#8778) 14adam válasza Gerpop_27 (#8777) üzenetére


14adam
addikt

Ez jólenne.

copront: csak drága a futár :U

[ Szerkesztve ]

(#8779) Gerpop_27 válasza 14adam (#8778) üzenetére


Gerpop_27
tag

Köszönöm:R Mint később kiderült, van a házon szabályzó, csak azthittem, ezeket a kis csatikat is össze kell vmiel kötni, de elég csak a nagyokat.

(#8780) Zoulfly válasza 14adam (#8778) üzenetére


Zoulfly
tag

Üdv!

Hát ez zsír!Pont ilyen cuccot keresek én is!Pontosan hol lehet venni?

(#8781) 14adam válasza Zoulfly (#8780) üzenetére


14adam
addikt

Itt is lehet kapni.De sok üzletbe lehet még kapni csak úgy kell kérni,hogy 3pin-es venti elosztó kábel.Vagy ilyen zalman mc-1-et vegyél,jó kis cucc 2*12v és 2*5v-s 3pin-es csati van rajta

[ Szerkesztve ]

(#8782) Zoulfly válasza 14adam (#8781) üzenetére


Zoulfly
tag

Hatalmas köszönet! :R

(#8783) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

Üdv!

Nálam is hibásan működik a T-Mobile Pulse töltöttség jelzője, képes 70%-ról egy óra múlva kikapcsolni. Rövidíti az aksi élettartamát, ha minden este rádugom a töltőre? Mert erre kelek reggel és elég gáz hogy nem tudom kikapcsol-e reggelre :F

(#8784) Czimby


Czimby
addikt

Sziasztok!

Egy gyors kérdésem lenne:
Egy PWM-es venti ha csak a 12v-os feszt kapja meg működik?
Tehát ha 4 vezetékből csak 2 lesz bekötve(esetleg 5V-ra) akkor menni fog a venti?
Vagy kell neki a PWM jel?

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#8785) 14adam válasza Czimby (#8784) üzenetére


14adam
addikt

Nem fontos bekötni a pwm kábelt.Csak majd maxon fog pörögni a venti

(#8786) Czimby válasza 14adam (#8785) üzenetére


Czimby
addikt

Köszi a gyors választ!
Szabájozóval szeretném majd használni 5-12V közt lehet állítani.
Tehát akkor menni fog.

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#8787) Laci4 válasza Czimby (#8786) üzenetére


Laci4
senior tag

Igen... nekem is van pwm-es venti a zalmi szabályzón, és megy... :R

(#8788) Czimby válasza Laci4 (#8787) üzenetére


Czimby
addikt

Hasnolót szeretnék én is! :R

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#8789) TomiLi


TomiLi
addikt

Gyerekek itt a kánoán.... :C [link]
Fél éve ezekre vadászom, mert itthon az elektronikai üzletekben nem lehet kapni. (sajnos csak hasonlít, de nem ugyanolyan - én már szívtam ezzel)

Bogyorisz

(#8790) TomiLi


TomiLi
addikt

nem tudom miért kétszer tette be a hsz.-em (nem előszőr :((( )

[ Szerkesztve ]

Bogyorisz

(#8791) shteer


shteer
titán

hol lehet kapni igazán jó minőségű forrasztható 3,5 jack csatlakozót?

..szerintem jónak tűnik

(#8792) TESCO-Zsömle válasza shteer (#8791) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

KáCsa Audio. Itt kapsz olyan aljzatokat meg dugókat, hogy a szemed gúvad tőle... Na meg a pénztárcád is. ;]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#8793) 14adam


14adam
addikt

Hello mindenki.Lenne ithon egy asus p5ld2 se alaplap és az idő megvan rajta kicsit bolondúlva,beálítok a bios-ba egy időt és egy ideig meg is jegyzi,de aztán 2090-nek vagy 1900-at ír ki...Össze-vissza.A kérdésem az lenne,hogy van egy óra kvarc a déli híd melett,ha azt kicserélném rajta akkor elvileg működnie kellene neki,ugye? ezt vagy ezt vegyem meg,ami a lapon van arra az van írva,hogy kds6l.Válaszokat előre is köszönöm :R

(#8794) shteer válasza TESCO-Zsömle (#8792) üzenetére


shteer
titán

:R fülhallgatóhoz kell

és itt van a szomszéd utcában :)

..szerintem jónak tűnik

(#8795) Pulsar válasza 14adam (#8793) üzenetére


Pulsar
veterán

én azért megpróbálkoznék elöbb egy memória cserével
volt egy laptop nálam amin a gond az volt, hogy 1 perc alatt eltelt majd 10-15 óra, olyen gyorsan ment rajta az idő, meg ahányszor bekapcsoltad mindig más volt a dátum. És meglepő módon a memüória csere megoldotta a problémát...

(#8796) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Hali!
A gond a következő: chieftec cft 560A12C tápegységemben zergett a venti. Rendeltem jo hiszemüen egy másikat (coolink swif2 120p) de sajna nem indul el vele. mikor benyomom a tápot megsereg, majd szép lassan leáll.
Az eredeti venti adatai: 6V-13V 0,38A
Az uj: 7-13V 0,33A
Méregettem is indítás után a táp belső venti vezetékén, a régivel és ujjal is ezek az adatok jöttek ki: 5V 0.01A. kipróbáltam az uj ventit a sima 5V-os kimeneti ágon is: ott 5V és 0,04A, ezzel simán forgott. Hogy ezek mennyire pontos adatok, azt nem tudom, mezei müszerem van.
Lehet erre valami megoldás a venticserén kívül? Ismi mondta, hogy egy amplitudó erősítővel meg lehetne oldani. :F
segítség az uj ventihez

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#8797) PHM válasza gordonfreemN (#8796) üzenetére


PHM
addikt

Járasd a ventit a 12V-os ágról.
Ha túl gyorsnak találod, egy ellenállás segítségével
csökkentheted a fordulatszámát.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8798) 14adam válasza Pulsar (#8795) üzenetére


14adam
addikt

Megpróbáltam már de :(

(#8799) Laci4 válasza shteer (#8794) üzenetére


Laci4
senior tag

Fej vagy füllhalgató... Pontasabban azért, mert ahogy néztem amit linkeltél, az a nagyobbik csati... (gondolom tudod, hogy van több méret.. általában a 3,5-ösök vannak a füleseken.. és átalakítóval mennek a normálisabb hifikbe.. )

csak azért,mert elsőre én is megörültem, mert a kis AKG-men, nekem is ilyesmi kinézetű dugesz van.. csak épp nem 6,3-as :D :( (igaz, még nem ment tönkre.. de ekem elég gyengének tűnik ez a vékonyka kis "zsinór"...

(#8800) TomiLi


TomiLi
addikt

nem tudjátok véletlenül, hogy a dvd írókban a led az hány voltos?
1,5V? köszi!

Bogyorisz

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.