Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8001) harry válasza Simon István (#8000) üzenetére


harry
veterán

Ha jól emlékszem, a nyák talán nem volt akkora, mint a táp egyik oldala... amúgy 12es venti, de az nyilván ugrana. De holnap megnézem, mennyire érdemes foglalkozni ezzel...

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8002) UdVi86


UdVi86
aktív tag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Akarok készíteni egy számítógépházat és ugyebár kellene hozzá egy bekapcsoló és egy reset gomb. Namost a következőket néztem: [nyomógomb] + [sapka]. Kell még egy nyák gondolom, de valami kicsi. 2 db ledes dióda sem ártana. Ezen felül mi szükséges még? És hogyan kell ezt összeállítani? A számítógép előlapján csak egy lyuk lenne, a sapka jó lenne ha rögzülne valahogy a nyomógombhoz. :R

Üdv

(#8003) jaja1981 válasza UdVi86 (#8002) üzenetére


jaja1981
addikt

Az a gomb nem a legszerencsésebb.
Olyat kellene keresned, ami becsavarozható, könnyebb lenne rögzíteni.
Nyák nem kell feltétlenül.
A gombjaid két lábára ráforrasztod a két vezetéket, amit rádugsz az alaplapra. Polaritás mindegy.
Ledhez is csak ráforrasztod és feldugod.
Polaritás itt is mindegy, de csak egyik irányba fog világítani, ezt vagy kikísérletezed, vagy megnézed a lapodon, hogy a led lábainál melyik a plusz.
A leden a rövid láb a - és a hosszú a +.

[ Szerkesztve ]

(#8004) WD40 válasza UdVi86 (#8002) üzenetére


WD40
aktív tag

Heló,
a legjobb megoldás talán a csavarozható, vagyis NEM nyákos nyomógomb (pl. [link] ) mellé a LED foglalat .

Az analog világ utolsó (?) harcosa.

(#8005) Barthezz2


Barthezz2
MODERÁTOR

Üdv!

Találtam itthon két potmétert, de nemtudom milyenek, valaki ezek alapján tudja?
Egyiken ez van: P7653, 2K2A
A másikon ez: P7653, K47A

Jók lennének ezek arra a célra, hogy ventiket szabályozzak velük 12 és 5 volt között? :U (tudom, pontos méretezés is kell hogy a ventik mekkora árammal dolgoznak stb.., de ugy elsőre gondoltam, hogy jók lehetnek, vagy teljesen felejtsem el)

:R

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

(#8006) jaja1981 válasza Barthezz2 (#8005) üzenetére


jaja1981
addikt

Nem, nem jók.
Túl nagy az ellenállásuk.

(#8007) Barthezz2 válasza jaja1981 (#8006) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

És azt honnan látom, melyiknek mekkora? Csak mert szerintem találok még párat itthon, s akkor tudnám magamtól is..

Everybody lies.

(#8008) jaja1981 válasza Barthezz2 (#8007) üzenetére


jaja1981
addikt

A végén van:

Egyiken ez van: P7653, 2K2A 2,2Kohm-os lineáris
A másikon ez: P7653, K47A 4,7 Kohmos lineáris

Neked olyan kell, ami max 1Kohm-os és 4W-os huzalpoti.
Ezek, amiket beírtál, kicsi kb 0,35W-osak.
Bekötöd őket a venti elé elégnek és zárlatot okozhatnak.

(#8009) Barthezz2 válasza jaja1981 (#8008) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

Értem, köszi :R
Azt hiszem jobb lesz, ha összeszedem ami van, beírom ide, és akkor biztos leszek a dolgomban :) Ha nem lelek jót, akkor meg marad a vásárlás

Everybody lies.

(#8010) jaja1981 válasza Barthezz2 (#8009) üzenetére


jaja1981
addikt

Olyan 1500Ft egy 500ohm-os 4W-os huzalpoti.

(#8011) And válasza Barthezz2 (#8005) üzenetére


And
veterán

A második az 470Ω-os (0,47kΩ). Nagyon kicsi áramú (<80..100mA) ventihez megfelelő lehet, de a teljesítménye valóban nem az igazi. Egy 100Ω /1W-os potméter kábé 0,18..0,25A-es ventilátorokhoz jó választás lehet, egyéb tekintetben lásd shtml kolléga írását a témához: [link].

[ Szerkesztve ]

(#8012) jaja1981 válasza And (#8011) üzenetére


jaja1981
addikt

Érdekes írás.
Ezeket én is számoltam.
Viszont egyet nem értek.
Hogy tud leégni egy venti, ha olyan kicsi feszt kap, amin nem kezd el forogni.
Értem a villanymotor működési elvét, de ha teszem azt be van elé kötve egy 300ohm-os ellenállás, akkor nem forog a venti, de olyan kicsi az áram, hogy nem okoz gondot nem?

(#8013) UdVi86 válasza WD40 (#8004) üzenetére


UdVi86
aktív tag

+jaja1981: Köszi az infot. A csavarostól azért tartok, mert nem akarom fogatni az előlapra. Ott ne legyen csavarfej. Nem igazán látom a linkelt képen, h hol is kell azt csavarozni. És azért a design is fontos lenne. Nem igazán tetszik, h van egy keret is, ami látszik. Csak ha a benyomandó gomb látszódna, úgy lenne a jó. Az összeszerelés viszont valóban nem nagy ügy akkor.

(#8014) jaja1981 válasza And (#8011) üzenetére


jaja1981
addikt

Meg még egy kérdés.
Én eddig 470ohm-os potikat használtam.
Vettem már 220ohm (azt hiszem ez a következő lefelé), de van olyan venti, ami forog vele.
Tehát 220ohm bekötve sorba, és a venti forog.
Ha csak mint az írásban 68ohm-ot kötök elé, még vígan süvít.
Vagy ez csak ilyen fura venti? Otthon megnézem a paramétereit.

(#8015) jaja1981 válasza UdVi86 (#8013) üzenetére


jaja1981
addikt

Ja az nem nagy ügy.
Akkor viszont rajtad a világ szeme, hogy megoldjad.

(#8016) Barthezz2 válasza And (#8011) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

Olvastam már azt az írást, csak azért tettem be ide a poti adatait, mert nekem ilyen számok nem mondanak semmit :D
Meg van itthon egy rakat nemhasznált elektronikai cucc, és ha már egyszer egyikben találnák egyet-kettőt, ami jó, mégsem kellene költenem rá.

Holnapra összeszedem ami van, és jövök megint :DDD

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

(#8017) And válasza jaja1981 (#8012) üzenetére


And
veterán

Maga a leégés nem tudom, mennyire reális, de az igaz, hogy nem egészséges dolog a ventilátort teljesen leállítani. Ezért sem értettem sosem a ragaszkodásod a relatíve nagy ellenállásértékű potméterekhez: a venti teljes leállítása nem cél egy kapcsoló nélküli, csupán potméteres vezérlésnél. A gyári ventilátorokhoz sem olyan potikat adnak, amelyekkel azok leállíthatóak lennének. Ennek pedig több oka is van, a belinkelt írás is említ ilyeneket: az egyik, hogy a megállási és az újraindulási feszültség nem azonos, vagyis előfordulhat, hogy a júzer jól lelassítja a ventilátort (és persze úgy is hagyja), de a következő bekapcsolásnál az már nem indul, és az amúgy is teljesen néma működés miatt a dolog észrevétlen marad. A másik, hogy kisebb minimális feszültségnél (ami a nagyobb potméter-végérték egyenes következménye) az ellenálláspálya kisebb szakaszán disszipálódik nagyobb hő, ami a potméter túlterheléséhez vezethet. Arról pedig már volt szó, hogy a PC-s brushless ventik nem közönséges DC-motorok, hanem elektronika által vezérelt tekercseket tartalmaznak.
Tehát: sokkal célszerűbb, ha a ventivel a kiszámolt végértékű potmétert kötünk sorba, és - amennyiben ez a cél - egy kapcsolót is teszünk a körbe, hogy a venti megállítható legyen. De lehetőleg ne a potméterrel akarjuk megállítani a ventit, mert az a fenti okok ill. az írás alapján nem egészséges. Egy csomó esetben viszont egyáltalán nincs is szükség a megállításra, csak a ventilátor kellő lelassítására, halkítására.

(#8018) UdVi86 válasza jaja1981 (#8015) üzenetére


UdVi86
aktív tag

Na, hogy látható is legyen. Ilyesmit szeretnék: [kép1], [kép2]. Igaz itt van egy levehető előlap, ami mögött lehet csavarozni a lemezre. Ennél viszont nincs: [kép3]. De valószínűleg itt is dupla lemez van és össze van ragasztva vagy pattintva. Én úgy oldanám meg ezt a lemez dolgot, h egy lemezcsíkot, mondjuk 3-4cm szélest felrögzítenék a hdd keretre és így erre lehetne csavarozni a nyomógombot vagy tenni a nyákot. E lemez és a ház előlapi lemeze között meg lenne mondjuk 1-2 cm-es hézag. És az előlapon vágott lyukon illeszteném be a sapkát. De ezt valahogy úgy kellene, h azért ne is essen ki onnan. Vagy olyan gomb kell, amit linkeltek, csak keskenyebb peremmel. Ezt vajon hogy oldják meg ezeknél a házaknál?

Egy kis mórickarajz:

(#8019) Simon István válasza UdVi86 (#8018) üzenetére


Simon István
csendes tag

Szerintem úgy is megoldható lenne, hogy az előlapon kifúrod a lyukat a nyomógombot meg egyszerűen felragasztod...belülről. Én gépembe is úgy van megoldva vagy hát hasonlóan. Van egy furat abba benne a gomb rajta a gomb kupakja és ennek a gombnak nagy a felülete fel tudtam szépen ragasztani belülről úgy, hogy kívülről csak a gomb volt. Vagy akár a ház szerkezetére is csinálhatsz egy furatot amibe belerakod a gombot rá kupak és az előlapon meg csak a gomb látszódik.

(#8020) UdVi86 válasza Simon István (#8019) üzenetére


UdVi86
aktív tag

A ragasztás is egy jó megoldás lehet. A ház szerkezetes részt nem igazán értem vagyis sejtem, h mire gondolsz, de a lényeg nálam az, h nincs külön előlap. Van egy x cm × y cm-es lemez és az van 3 helyen hajlítva és hátul lent összefogva, egyszóval egy kockává van hajlítva. Ezért kell a lemez az előlap (ami egyben a váz is) mögé, felfogatási helynek. Vagy valóban ragasztásos módszert alkalmazok.

Amit írsz, h "Van egy furat abba benne a gomb rajta a gomb kupakja"..., tehát a gomb és a kupak valahogy "szorul" egymáson? Mert én úgy látom a képek alapján, h a kupak csak a gomb előtt van és mikor megnyomod, akkor érintkezik vele és nyomja meg. Bocs, h láma vagyok, de nem tudom, hogyan is képzeljem el ezt.

Köszi amúgy a tippet.

[ Szerkesztve ]

(#8021) Simon István


Simon István
csendes tag

[ Szerkesztve ]

(#8022) Simon István válasza UdVi86 (#8020) üzenetére


Simon István
csendes tag

Jajó értem én ilyesmire gondoltam ha volna előlapod...

(#8023) UdVi86 válasza Simon István (#8022) üzenetére


UdVi86
aktív tag

Aha, sejtettem. Végülis jó, csak nekem az előlap (egyben a váz) a zöld vonal, a rögzített lemez meg a fekete vonal. Ezzel nincs is gond, ez megoldható, csak a nyomógomb és kupak viszonyát lenne jó tudni, h összeilleszthető-e vagy sem. És ha nem, akkor hogyan áll meg a lyukban. :F

(#8024) Simon István válasza UdVi86 (#8023) üzenetére


Simon István
csendes tag

Az a kék részt kell oda ragasztani a gépházhoz az fix és annak van egy kis kiálló része arra kell ráilleszteni a kupakot... az fix rajta.

(#8025) jaja1981 válasza UdVi86 (#8023) üzenetére


jaja1981
addikt

Hát igen.
Itt jön a gondolkodás, probléma megoldás.
Én kivágnám az előlapod, vagy lemezed a kis kupak nagyságában és a kapcsolót beragasztanám, ahogy István javasolta.

(#8026) harry válasza harry (#8001) üzenetére


harry
veterán

No lefotóztam a tápomat belülről - ugye az volt a téma, hogy a doboz méretét le lehetne-e csökkenteni valahogy. A nyák egyik irányban teljesen lefedi a lapot, de mellette van ~2cm hely, azt az oldalt beljebb lehet hozni (ez a hátulja, ahol a 230v-os rész is van). A magassága pedig kb. a doboz magasságának felének felel meg, tehát mindhatni félbe lehetne vágni - na de mi legyen a hűtéssel? Most egy 120as venti van rajta, ami még talán maradhatna is Szél*Hossz tekintve, de a magassága... Nem tudom, lehetne-e ezzel kezdeni valamit. Esetleg nem direktbe hűteni a tápot, hanem a házon útfújó levegőből kapna? (Természetesen nem szabvány házra gondolok, hanem egy igencsak lapos, egyedi változatra, még nincs konkrét terv).

Kép1 Kép2

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8027) DBob válasza harry (#8026) üzenetére


DBob
őstag

Én a helyedben elektronikához nem nyúlnék. Én is akármikor kötök bármit, készítek tápot valaminek, stb, 1000x leellenőrzöm, pedig nem egy pc-s táp szintű kapcsüzemű tápról van szó nálam. Elkezded hajlítgatni a fémeket, pakolni a belsőt, stb, véletlenül összeérnek dolgok, aztán nézel.
Amit egyedül megcsinálnák pc-s táppal, hogy az elektronikát kiveszem 1:1-ben, és rácsavarozom (persze megfelelő távolság betartásával) más helyre, megfelelő földeléssel.

(#8028) Simon István válasza harry (#8026) üzenetére


Simon István
csendes tag

Tetejére kell tenni a ventit nem a végébe akkor elfér, de a házat is úgy kell kialakítani... Itt igazából annyit volna érdemes csinálni, hogy az egész tetejét levágni azt a két oldalsó lemezt és akkor sokkal csökkenne a belmagasság.

(#8029) harry


harry
veterán

A nyákhoz vagy az alkatrészekhez semmiképp sem nyúlnék, a 230-as aljzatot hoznám közelebb a többi cucchoz, tehát lényegében igen, egy kisebb házba raknám át, de a belvilágához nem nyúlnék.
Lehet úgy csinálnám, hogy a 'teteje' (nyákkal szemközti rész, most itt van bent a venti) egy rács, vagy nagy lyukakkal perforált lemez lenne, és ez elé kerülne a venti, vagy valamilyen csatornába raknám, ahol mondjuk előtte van a vinyó, stb. és a csatorna végén a táp 'teteje'. De ez tervezést igényel, így eléggé át kell gondolni. De egy kisebb házba lehet átrakom. Valamikor. Majd erről lehet még kérdezek :)

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8030) harry válasza Simon István (#8028) üzenetére


harry
veterán

Tetejére, a nyákkal szembe? Jelenleg most ott van a 12cm-es.. vagy mire gondolsz? Erre mondtam, hogy így magas a táp, mivel 25mm magas csak a venti.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8031) Simon István válasza harry (#8030) üzenetére


Simon István
csendes tag

Lényegébe mind1,hogy oldod meg, de úgy tegyél rá ventilátort, hogy ez elvigye róla a hőt közvetlenül vagy nagyon közel legyen hozzá..

(#8032) jaja1981 válasza And (#8017) üzenetére


jaja1981
addikt

And:
Lemértem otthon a potiimat.
Nos.
12cm ventit hajtanak, jelenleg 110, és 120ohm-ra vannak állítva.
200ohm-on is elkezd forogni a venti, ha megállítom el tud indúlni. Venti paraméterei 12V, 0,45A.
Na ilyenkor mi van?
68 ohm-on még úgy pörögne, mint a fene.

(#8033) csimav


csimav
senior tag

Sziasztok!
Valamennyire hűtés, valamennyire modding...

Tudjátok van az a Crossbow nevezetű cucc, amit az alaplap hátuljára kell ragasztani és fel lehet fogatni vele a CPU Coolert. Szerintetek, ha azt leszedem hátulról, akkor feltudom még tenni egy másik lapra? Nem tudom, hogy milyen ragasztási technikát alkalmaz, talán 2 oldalú ragasztó.
:F

:R

Ha van Moneybrookers-ed, akkor irj rám, légyszives.

(#8034) jaja1981 válasza csimav (#8033) üzenetére


jaja1981
addikt

Mármint merevítés?
Hogy a CPU leszorító lábai ne a lapot görbítsék?
Erre gondolsz?

(#8035) csimav válasza jaja1981 (#8034) üzenetére


csimav
senior tag

Igen.

Ha van Moneybrookers-ed, akkor irj rám, légyszives.

(#8036) jaja1981 válasza csimav (#8035) üzenetére


jaja1981
addikt

Azt leszeded és annyi.
Amikor rakod fel újra, akkor tegyél alá antisztatikus szivacsot.
Ilyet adnak a vinyókhoz, VGA-hoz.
Nem kell ragasztani.

(#8037) TomiLi


TomiLi
addikt

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ilyen csatlakozókat lehet kapni, magyarországonvalamelyik elektronikai üzletben? Ennél a cégnél, mivel nem magyar, csak 1400 pénzért szállítják ki :F
Még az lenne a kérésem, hogy meg tudnátok mnondani azoknak a tüskéknek a nevét, ami az említett csatiba valók? Mind a fiú, mind a lányé érdekelne...Köszönöm!!!!! :R

Bogyorisz

(#8038) jaja1981 válasza TomiLi (#8037) üzenetére


jaja1981
addikt

Igen lehet kapni.
RET, Lomex.
Tüske=saru nevét nem tudom, de szettben is árulják, tehát a műanyagházhoz adják a megfelelő sarukat is.

(#8039) And válasza jaja1981 (#8032) üzenetére


And
veterán

Én is mértem: adott egy névleg 0,25A-es venti, amely a valóságban csak kb. 0,16A-t vesz fel 12V-ról. A gyárilag hozzáadott soros potméter ténylegesen 100Ω-os, annak végállásában 5,2V jut a ventilátorra. Ha ellenállásosztóval számolom ki (a ventilátor valós áramát alapul véve), akkor minimumra kb. 5,14V-ot kapok, ami lássuk be, elég jó eredmény a mért értékek fényében.
Úgyhogy nálad többféle oka is lehet a durva eltérésnek. Mert ha egy valóban 0,45A-es (12V-on relatív nagyáramú) ventilátorral egy 68Ω-ot kötünk sorba, akkor számítás szerint kisebb, mint 3,4V jut a ventilátorra, ha pedig annak nincs lassító hatása, akkor ott valami nem stimmel a kiinduló adatokkal. Leginkább a ventilátor árama gyanús, ennyire ugyanis szinte biztos nem nonlineáris a venti feszültség-áram karakterisztikája. Soros 120Ω hatására pedig már forognia sem nagyon kéne, hiszen a ventifesz 2V körülire jönne ki. Ilyenkor az van, hogy megejthetnél néhány mérést, hogy tényleges adatokat lássunk: mérhetnéd első körben a ventilátor áramát 12V-on (lehetőleg kis belső ellenállású árammérővel vagy árammérős labortáppal mérve), ill. a venti feszültségét soros 68Ω-os ellenállással.

(#8040) jaja1981 válasza And (#8039) üzenetére


jaja1981
addikt

Hát, nem mértem, csak a potit. Azon ezt mértem, ezt az ellenállást, a ventiről meg leolvastam az adatokat.
És mégis ez van.
Nem is nagyon érdekel, mert jól működik, csak érdekes.
Azért köszi a választ.

(#8041) TomiLi válasza jaja1981 (#8038) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszönöm Uram!!! :R
Azt esetleg nem tudod megmondani, hogy kimondottan a számítástechnikában alkalmazott ilyen jellegú csatikat árulnak-e... Amit belinkeltem sajnos nem teljesen ugyanaz mint ami pl egy vga-n van....Ha nem vettél még tőlük, nem érdekes, mert holnap felhívom őket!

Bogyorisz

(#8042) jaja1981 válasza TomiLi (#8041) üzenetére


jaja1981
addikt

Én a RET-től rendelek.
Katalógusukban benne van, az biztos.
Egy csomó féle csati van.

(#8043) TomiLi válasza jaja1981 (#8042) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszi! Holnap akkor benézek hozzájuk és viszek magammal mindenféle vezetéket, amihez kell saru, és csati....Köszi még egyszer!!!! :R

Bogyorisz

(#8044) TomiLi válasza Thommyboj (#50) üzenetére


TomiLi
addikt

Sziasztok!

Help, please help!!!! Nagy bajban vagyok.... Adjatok tanácsot, hogy mi a fenével tudom kivarázsolni az atx 24pin csatlakozóból a sarukat.... A szerszám hozzá aranyáron van....
Semmivel nem férek hozzá, úgy hogy a műanyag csati ne sérűljön..... Mondjuk nem igazán tudom, hogy aza szerszám is hogy férne be a saru és a műanyag csati közé.... :Y

[ Szerkesztve ]

Bogyorisz

(#8045) Simon István válasza TomiLi (#8044) üzenetére


Simon István
csendes tag

Én egy erősebb ...félefajta... tűvel szoktam kiszedni őket.

(#8046) TomiLi válasza Simon István (#8045) üzenetére


TomiLi
addikt

Hát én vagyok a béna esküszöm, de nekem nem fér be egyszerre kettő tű :F
És elvileg egyszerre kellene a két kis lábacskát összenyomni a sarun, hogy kijöjjön, nem?
Elnézést, de nem megyen..... :Y

Bogyorisz

(#8047) Simon István válasza TomiLi (#8046) üzenetére


Simon István
csendes tag

Nekem se ment először, de elég csak egy tű először egyiket utána másikat nyomd be és kikel jönnie.

(#8048) TomiLi válasza Simon István (#8047) üzenetére


TomiLi
addikt

Próbálkozom!!! :R

Bogyorisz

(#8049) TomiLi válasza Simon István (#8047) üzenetére


TomiLi
addikt

Jep - jep -Jeppara !!!

Dankeschön!!!! :R Bontsunk pezsgőt - sikerült :C

Bogyorisz

(#8050) Simon István


Simon István
csendes tag

Pukkk. :C

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.