Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#18001) zolika15 válasza Archttila (#18000) üzenetére


zolika15
tag

Koszonom szepen, de johetett volna uzenetben is. ;)

Zoli

(#18002) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Sziasztok!
Az alaplap moddingal témával kapcsolatban írnék és kérdezném is idevaló a téma befér ide.
Köszönök mindenen válasz.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#18003) imibogyo válasza IstvánLászló (#18002) üzenetére


imibogyo
veterán

Végülis modding és elektronikai kérdések a topik címe, szóval szerintem igen... :B

(#18004) Archttila válasza zolika15 (#18001) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Megjottek a tuskek, tokeletes a fogo! :K

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#18005) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Kedves Fórumtársak!
A téma nem a gányolás részemről műszakilag esztétikus kivitelben gondolkodom.
A műszaki megoldás saját ötletem ha bármi hasonlóság lenne a véletlen műve.
Erről nem tudok semmit hogy létezne megoldás ilyen formában, mert nem olvastam még utána és saját ötletemet szeretném magáncélra használni.

A mai alaplapokon fetteket már rá forrasszák többnyire.

A szóban forgó alaplapon fetteknek hőfokuk 60-80-fokot simán elérik vagy akár többet és szinte éget kézzel tapintva, gép kiapcs után kivettem tehát az alaplapot.
A lényeg most jön alaplapon fettek mind függőlegesen-állnak beforrasztva gyárilag és hűtésüket csak CPU hűtőbordájából kiáramló levegő hűtheti.
A fettek beforrasztott lábai alaplapot melegítették rendesen átlagon-felül így alaplapon nézelődtem.
A szemmel is látható elszíneződés komoly barnulást alaplapon látszik, forrasztások jók nagyítóval ellenőriztem.

Arra gondoltam hogy alaplapból kivenném a fetteket.
Az 5-10 centis hosszú vezetékkel, mert annyi biztosan szükséges lenne.
Az elektromosan nem vezető de hővezetőgumit tennék a fettek alá.
A hűtőbordára így tenném-rá mechanikusan rögzítem.
A vezetékek átmérőjén gondolkodom de fettek lábai átmérője irányadó számomra.
A bökkenő ott-van számomra hogy nagyfrekvencián rezgő oszcillátorról van szó.
A frekvenciát mérni nincs lehetőségem oszcilloszkópom nincsen és műszerem sem tudja mérni.
A lényeg ez kérdéses mekkora a freki?, el is hangolódhat a vezetékek hossza miatt.
A remélem nem így lesz.
A műveletet kipróbálnám egy régi alaplappal ami még működőképes.
A művelet 1-darab fettet kivennék belőle próbára, hűtőbordára hővezetőgumit teszek és mehetnek a forrasztások elméletben csak.
A próba elméletileg működőképes de potyára dolgozni nem szeretnék .
A téma érdekelhet talán mindenkit és lehet hogy felejtős téma és fűstőlnifog a régi alaplap eszt nem hinném de bevállalóm.
A régi alaplapot szándékosan leégetni nem akarom mert egyéb próbákra néha előkerül.
Mi a véleményetek erről??
A főlényeg fettek tudom kapcsoló üzemben dolgoznak de nincsen elég tapasztalatom mert csak csöves-technikában vagyok otthon, erősítőkkel és hasonló dologgal foglalkozom néha napján is még ha kell.
A javítandó Moddingolandó-alaplap képén CPU foglalata körül látszik, függőlegesen-állnak a fettek.
A kép itt van neten jobb képminőségben nem is találtam.

Minden válasznak véleménynek nagyon örülnék mielőtt meg is csinálnám, amit előre is köszönök a hozzászólóknak.

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#18006) duc válasza IstvánLászló (#18005) üzenetére


duc
aktív tag

Érdekes kísérlet lenne, én kíváncsi vagyok az eredményre. (Az nem lenne elég, ha egy 12cm-es ventilátorral alacsony fordulaton direktben megfújnád őket?)

üdvöske, redmondi óriás, tetszetős, rendre, légkavaró, akár, megoldás, kicsike, ipar.

(#18007) And válasza IstvánLászló (#18005) üzenetére


And
veterán

Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy mi lenne az egésznek az értelme? Már azon felül, hogy az elszíneződés zavar, az pedig gondolom pár év hatása. Ha a fetek (a fett az valami egészen más :U) hűtést igényelnének, akkor gyárilag is hűtve volnának, de épp a kapcsolóüzem miatt valószínűleg nem disszipálnak annyi hőt, hogy külön hűteni kelljen azokat. Ettől a hűtőfelületük persze még lehet kézzel nehezen érinthetően meleg. Ha kiforrasztod azokat, és néhány centi vezetékkel odébb teszed, akkor a következőket érheted el a mutatvánnyal: például azt, hogy a fetek jobban fognak melegedni. Ez épp a nagyobb frekvenciás működésből és a hosszabb hozzávezetések parazita hatásaiből (plusz ellenállás, kapacitás és induktivitás) adódik, mert például a fet működéséhez szükséges vezérlő feszültség- (és ekkora frekvencián már áram-) impulzusok meredeksége nem lesz kellően nagy, az eszköz egy periódus alatt több időt tölt a lineáris működési szakaszon, ezzel nagyobb hőt termelve, csökkentve a hatásfokot. Ezt persze kompenzálhatja a nagyobb hűtőfelület, de ezek az eleve nem hűtőbordára tervezett típusok - kis hűtőzászló, furat nélkül - amúgy sem könnyen rögzíthetőek hűtőbordára. Hővezető gumi? Hát nem tudom, csillámról már hallottam, de ahhoz is furat kellene.
A működési frekvenciát (ebben az esetben valahol a néhányszor tíztől néhányszor száz kHz-es tartományban) a teljesítménytranzisztor maga nem igazán befolyásolhatja. Másik hatás lehet a hosszabb vezetékek által keltett nagyobb RF-zaj a gép házán belül. Mondjuk széles spektrumú zajból a gépben jelen lévő rengeteg négyszögjel és impulzus okán enélkül is van épp elég, de kifejezetten növelni nem szerencsés, a számítógépből eredő analóg kimenetek (audió, VGA) vagy épp bemenetek (audió, tuner) minősége is megérezheti.
Mindent összevetve szerintem nem éri meg ilyen projektbe kezdeni. Én egy eléggé öreg (>10 éves) alaplapot használok, még nem volt ebből gond. Lehet akár tervezési hiba is a te lapodnál, de ha az elszíneződés nem befolyásolja a működést, nem igazán foglalkoznék vele. Az említett hőmérsékletek nem tekinthetők extrém magasnak (terhelés alatt a processzormag sem éppen hűvös), esetleg jobban szellőző házzal vagy plusz ventilátorral javítható a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#18008) IstvánLászló válasza duc (#18006) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A próbadarab még nincs elméletileg működőképes de gyakorlatban kérdéses hogy működik is.
A próba elméletileg működőképes de potyára dolgozni nem szeretnék és válaszom kérdésedre 1-ell lentebb.
A lényeg gépet totál szétszedtem szépen kitisztítottam alkohollal ragyog belül, mint ha új lenne.
A 12cm-es ventilátorral alacsony és magas fordulaton direktben fújattam de hiába próbáltam-ki.
A váltózás annyi hogy fetteknek hőfokuk 60-80-fokot simán elérik vagy akár többet és szinte éget kézzel tapintva is.
A fetteknek elrendezése miatt épphogy éri a levegő ez lehet a probléma.
A tesztet Aidával csinálom és hiába próbáltam-ki mindent.
A gép fagyás-nélkül megy stabilan, mit tehetnék még valami ötlet lenne.
Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#18009) IstvánLászló válasza And (#18007) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Az üzeneted olvastam és értem mindent korrektül írtál-le.
Az elszíneződés nem zavar , ezért gondolkodom is rendesen csakis saját ötletemen.
A próba elméletileg működőképes de más a gyakorlat tudom.
A szóban forgó alaplapon fetteknek hőfokuk 60-80-fokot simán elérik és max 150 fokot bírnak ki.
A szóban is forgó alaplapon fettek be-azonosításával nem foglalkoztam.
A műveletet kipróbálnám egy régi másik alaplappal ami még működőképes de direkt tönkretenni nem szándékozóm.
A képen tálhatóalaplap: A gépem fagyás-nélkül megy stabilan semmi furát bakelitszagot nem tapasztalok és a csippeken hűtőborda ép-hogy langyosak szinte hidegek kézzel tapintva kis-újjal is.
A kérdésem hővezető guminak nem jut eszembe a pontos neve lényeg szürke színű tápokban is használják diódák és fettek alá, vastagsága 1-milis lehet, fetteket lecserélném idézném,"ERŐSEBRE", nagyobb teljesítményre gondolok még lehetőségként.
A megoldás jó vagy hagyjam inkább úgy ahogyan van hagyjam mert fölösleges.

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#18010) And válasza IstvánLászló (#18009) üzenetére


And
veterán

Véleményem szerint elképesztő macera az egész a korábban idézett elektronikai, de mechanikai okokból is: fetek kiforrasztása, hűtőborda rögzítése valahol a közelben, erre a fetek felerősítése és szigetelése, 'normális' (furatos, pl. TO-220) tokozás esetén komplett cseréje.
Az, hogy a feteket 'erősebbre', nagyobb teljesítményt elfűteni és / vagy nagyobb áramot elviselni képes típusokra cseréled, még nem hoz automatikusan semmiféle javulást. Vagyis a korábban felvetett nagyobb disszipáció a határadatok növelésével egy adott alkalmazásban nem csökken, sőt a melegedés még növekedhet is, ugyanis az más paraméter függvénye lehet. A nyitott csatorna ellenállása (Rds_on) ebből a szempontból egy fontos paraméter, ami nem áll szoros összefüggésben a határadatokkal, és a PC-k alaplapjain alkalmazott kényszerhűtés nélküli típusok Rds_on értéke elég jó (alacsony) szokott lenni. Az 1mm vastag akármilyen hővezető gumi hőátadása pedig valószínűleg sokkal rosszabb, mint a jóval vékonyabb szigetelő csillámé, és utóbbival jóval stabilabb rögzítés is megoldható.
Nagyobb áramú és magasabb frekvencián működő alkatrészek vezetékezését általában a lehető legrövidebben szokás megoldani, ez nem véletlen.
FET: field-effect transistor, egyetlen T-vel.

(#18011) IstvánLászló válasza And (#18010) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Kedves Fórumtársam! And
Köszönetemet szeretném kifejezni számodra ezúton is. :) :R :C :C :C
A lényeget értem.PC-k alaplapjain fettek vannak eszt tudtam én is.
Nekem volt régebben bontott hibás alaplapból fettek kivettem egy garnitúrát és ismerősöm gépébe kellet építenem szerencsém volt ezek szerint mert gépe most is működik.
A lényeg mázlim volt nem kicsit, elektronikai leírásod tájékoztatásod alapján így gondolom.
A neten párhete nézelődtem és valahol belefutottam feteknek azonosító smd listájába és láttam ledermedve néztem hogy 20 ampert is képes kapcsolni nagyfrekin.
A lényeg megdöbbentet hogy a kis 4-5 milis tokozásba képesek régóta erre a gyártok.
A lábvastagságuk meg érdekes elég vékonynak látszik és mégis??, elbírja a 20 vagy akár 50 ampert, ez utóbbi biztosan típusfüggő lehet.
A linket nem tudom mert nem gondoltam hogy alaplapba való fettel jön valami ötletem mint tegnap éjjel megírtam ide a fórumra elképzelésemet.
A főlényeg nincsen elég tapasztalatom még mert fettes technikához tudásom kevés, igaz olvasok is néha cikkeket.
A témát magamban lezáróm azzal hogy ötletem csak elméletben működhet sajnos mint ki is derült. :)

Az útólsó kérdésem és elképzelésem ötletem mert nem-adom-fel mert most jutót az eszembe és véleményed is érdekelne.
Itt osztanám meg egyenlőre csak veled hőleadás javítására, fettekre-nyáklemezből kivágnék olyan egyedi méretű formájú profilt, ami nincsen útjában CPU-hűtőbordája visszaszereléséhez, így szeretném megoldani mert kiáramló levegő sebességére figyelemmel, hűtőbordából amit a ventilátor ki is fujj elegendőnek kell lennie így hőleadás megoldott és külön ventilátor nem is kell így gépem halk működése biztosítót. :)

Zárom soraimat és válaszomat küldöm igyekeztem tömöríteni ennyire sikerült.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#18012) ryori


ryori
senior tag

Hello, nem tudjatok ki foglalkozik plexizéssel? Zalman Z3 oldallapjába kellene egy plexi.

(#18013) imibogyo válasza ryori (#18012) üzenetére


imibogyo
veterán

Többen is szoktunk ilyen munkát vállalni, de sajnos én most építkezés és költözés miatt egy-két hónapig nem tudom elvállalni. De biztos vagyok benne, hogy lesz rá jelentkező. ;)

(#18014) GeronimoTama


GeronimoTama
tag

Sziasztok!

Van valaki aki használ hasonló beltéri led szalagot a gépében? Ha igen akkor elég simán rákötni egy molex csatival a tápra vagy bonyolultabb, értem ezalatt hogy esetleg ellenállás vagy valami más.

GTAO: tamadotcom

(#18015) zolika15 válasza GeronimoTama (#18014) üzenetére


zolika15
tag

Nekem sima molex csatin van es semmi problema vele. ;)

Zoli

(#18016) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Sziasztok!

90 fokban hajlított plexit hol lehet kapni Budapesten értelmes áron?

Nekik szeretnék hangszóró állványt csinálni belőle.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#18017) tailor74 válasza Honkydoo (#18016) üzenetére


tailor74
őstag

Szia!
Kétséges, hogy kapsz hajlítottat, ráadásul pont a neked megfelelő méretben.
Ha van egy kis kézügyességed, te is simán meg tudod csinálni. Itt egy útmutató plexi megmunkáláshoz.

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#18018) Honkydoo válasza tailor74 (#18017) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszi! :R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#18019) morfondőr


morfondőr
őstag

Üdv mindenkinek!
Porszűrőt keresek a gépházamba, mert sajnos ezt kispórolták belőle. Mindenhol csak méretre vágott filtereket találok, de nekem elől egy 20 cm-es venti van, amihez sehol nem volt. A legjobb hasonló táblás vagy tekercses szivacs lenne, amit méretre tudok szabni és mindenhova rakni, ahol kell. Hol találok ilyesmit?
A segítséget előre is köszönöm!

Steam/Uplay/Origin/GOG: racka_HUN /// Nintendo: SW-1554-0800-8714

(#18020) Archttila válasza morfondőr (#18019) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Premium Ultra Thin 0.17mm PVC Case/Fan Dust Filter Material [link]

Rendelunk?

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#18021) BloodDrunker


BloodDrunker
csendes tag

Sziasztok.
Adott lenne egy FSP hyper tápegység aminek a kábeleit szeretném dizájnossá tenni.
A megoldás a harisnyázás lenne,viszont félek szétszedni a csatlakozókat,gondolom ez gari vesztéssel is jár ha észrevennék,hogy meglettek bontva,illetve tartok tőle,hogy valamelyik kábelt rossz helyre kötném vissza.
PL alaplapi 24pines kábelt amiből elég sok szál jön ki.
(egyáltalán problémát okozna ha egy szál nem ugyanott lenne?)

Szóval a fő kérdésem az lenne,hogy létezik bármiféle alternatív megoldás,ami hasonló szép eredményt adna?

(#18022) tailor74 válasza BloodDrunker (#18021) üzenetére


tailor74
őstag

Szia!
Hogyne létezne megoldás. :) Rengeteg előre harisnyázott toldó kapható, pl ebben a boltban.

[ Szerkesztve ]

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#18023) macko20 válasza BloodDrunker (#18021) üzenetére


macko20
őstag

(egyáltalán problémát okozna ha egy szál nem ugyanott lenne?)

Igen!

Azt is lehet ,h veszel hozzá kábeleket be harisnyázod ,a gyáriakat pedig elteszed....

[ Szerkesztve ]

Villanyszerelés is ! Üdv.:m20

(#18024) GeronimoTama


GeronimoTama
tag

Sziasztok!

Jól tudom hogy ez nem ide tartozik de itt van pár szaki :), előre is elnézést :(

Van egy Bluepanther voyager S típusú tabletem ami nem kapcsol be. Előtte egy ember már próbált valamit mókolni rajta de nem javult meg, fogalmam sincs mit csinált vele az egy biztos hogy szétszedte.

Ha esetleg van valakinek azonos típusú tablete küldene a pcb-ről képet?

itt az enyémé: PCB

forrasztottam már párszor és a piros, illetve a fekete vezetékek tuti kókányolva vannak, laikus léttemre különbül forrasztok..

Köszönöm!

GTAO: tamadotcom

(#18025) Pubszon


Pubszon
veterán

Hali.
Egy 12V 7Ah-s AGM akkut tölteni hogy kell?
Én úgy gondoltam, hogy 700mA-al és 14.4V-al.
Automatán kapcsolá egy arduino. Csak azt nem tudom, hogy milyen akkufeszültségnél kapcsoljon le a töltés?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18026) Pubszon


Pubszon
veterán

Így gondoltam nagyjából a felépítését.
Nyugodtan szóljatok, hogy mi nem jó.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18027) Pubszon válasza Pubszon (#18026) üzenetére


Pubszon
veterán

Javítottam:

Bocs a sok hozzászólásért.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18028) Lompos48 válasza Pubszon (#18025) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én úgy gondoltam, hogy 700mA-al és 14.4V-al.

Mindkét feltételt csak egy 10 ohmos ellenállásra kapcsolva teljesítheted. Az akku pedig nem egy lineáris jellegű eszköz. A 700 mA egy jó választás, annyival kb. 15 óra hosszat "szokás" tölteni ezt az akkut. A 14.4V az akku végfeszültsége. Éppen ezért nem biztosítaná a töltőáramot, amikor az akku feszültsége megközelítii. Legjobb egy 700 mA-es áramgenerátorral tölteni, ami 14.4V-nál nagyobb feszültséget igényel a működéshez.

Sajnos a rajz(ok) nem teljesen érthető(ek) számomra. :(

(#18029) And válasza Pubszon (#18025) üzenetére


And
veterán

"Én úgy gondoltam, hogy 700mA-al és 14.4V-al."
Az elgondolás nem rossz, de ugye e két feltétel közül egyszerre csak az egyik teljesülhet. A savas ólomakkuk teljes feltöltése (több más kémiához, pl. a Li-ionhoz vagy -polimerhez) hasonlóan két fő szakaszra bontható:
- áramgenerátoros mód (állandó árammal töltünk, a feszültség növekszik, míg a feszültséglimitet el nem érjük), majd
- feszültséggenerátoros mód (a kapocsfeszültséget tartjuk állandó értéken, ekkor a töltőáram már csökken).
Tehát jól megválasztott feszültséglimit esetén valójában nincs is szükség konkrét lekapcsolásra, a feszültséget állandó értéken tartva a töltöttség szinten tartható, terhelés hiányában a töltőáram nulla közelébe csökken.
A feszültséglimit pontos értéke a felhasználás módjától függ. Ciklikus üzem (teljes töltés, utána kisütés) esetén a limit magasabb lehet 2,4V/cella értékig (12V-os névleges feszültségű, 6-cellás akku esetén ez 14,4V-ot jelent), készenléti vagy szinten tartó üzem esetén 2,25..2,3V/celláig (13,5..13,8V-ig). Ha a töltés módja ciklikus, a lekapcsolás alsó áramlimitre történhet: mikor a feszültséggenerátoros módban a töltőáram a kezdeti (áramgenerátoros módban megszabott) érték töredékére, mondjuk tizedrészére csökken, a töltés befejezettnek tekinthető.

(#18030) Pubszon válasza Lompos48 (#18028) üzenetére


Pubszon
veterán

Töltésre egy CC CV buck-ot használnék.
Az első kép az nem jó, a második viszont szerintem jó lehet. A konvertert beállítom 700mA-re, de mennyi legyen a feszültsége?
A képen:
-A jobb oldali relé kapcsolná a töltést.
-A bal oldali, hogy az arduino melyik forrásról menjen.
-Van 2db feszültség mérő, egyik a hálózati DC24v-ot(áramszünet), másik az akkufeszültséget mérné.
-Egy nagyobb kondi, hogy az arduino ne kapcsoljon ki amíg a relé(k) kapcsol(nak).

A reléket az arduino vezérelné, meg a szenzorok értékeit is az figyelné.

A kérdés pedig, hol kapcsoljon le a töltés? Meddig merülhet ez az akku?

Remélem érthető. :B

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18031) Lompos48 válasza Pubszon (#18030) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A konvertert beállítom 700mA-re, de mennyi legyen a feszültsége?

Tehát az áramlimitet 700mA-re állítod, a feszültség pedig a 14.4+2V konverter drop +1...2V tartalékra választanám.

A töltési görbét, ami ideális lenne itt nézheted meg.

Ha pedig arduino, akkor azzal megodhatnád egyszerűen az áramlimit átállítását kis értékre (lásd @And tanácsát) a töltöttség elérésekor. Akkor nem kellene órákat számolgatni/figyelni.

Ehhez fel kellene fedezned a konverterben azt, ahogy az áramlimitet állítja (valószínűleg potenciométerrel) és relével kapcsolt ellenállás segítségével ezt meg tudnád oldani.

A kérdés pedig, hol kapcsoljon le a töltés? Meddig merülhet ez az akku?

14.4 és (mintha) 10.8V.

(#18032) And válasza Pubszon (#18030) üzenetére


And
veterán

"Meddig merülhet ez az akku?"
Erre nincs konkrét adat, mint egy Li-ion vagy NiMH/NiCd esetén. Az érték típus- de főleg áramfüggő, nagyobb terhelőáram esetén bőven 10V alá is mehet a lekapcsolási pont. Az igaz, hogy relatív kis áramok (<C/3) esetén a tipikus érték 10,5..10,8V.

(#18033) zolika15


zolika15
tag

Udv Urak!
Egyedi kabelek keszitesehez ez az awg 18 tipus a megfelelo ha jol tudom ugye?

[ Szerkesztve ]

Zoli

(#18034) Pubszon válasza And (#18032) üzenetére


Pubszon
veterán

Értem, köszi mindkettőtöknek.
Bonyolultabb mint a LiPo.
Nincs valami töltő áramkör hozzá eBay-en?
Mert van 2 ilyen jó akkum, szeretném használni őket.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18035) Kernel válasza Pubszon (#18034) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hogyne lenne:

http://www.ebay.com/itm/321495124606

http://www.ebay.com/itm/321476591273

Vagy hasonlókat lehet még találni.

De az első linken a középső potmétert hülyén nevezik, így jobb:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18036) Pubszon válasza Kernel (#18035) üzenetére


Pubszon
veterán

Ezeket évek óta ismere, többet vettem is, de nem tudom, hogy jók e ezek savas akkukhoz is? :U

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#18037) macko20 válasza zolika15 (#18033) üzenetére


macko20
őstag

AWG 16 még jóbb lenne ,mert vastagabb benne a vezető

Villanyszerelés is ! Üdv.:m20

(#18038) Kernel válasza Pubszon (#18036) üzenetére


Kernel
nagyúr

CC/CV töltési eljárást javasolnak az akkuk gyári adatlapján is, a különféle ólomsavas akkukhoz is, mint a Li-ion akkukhoz is.

Be kell állítani a kívánt áramkorlátot, azzal fog menni a töltés, míg el nem éri a végfeszültséget, amit szintén be kell állítani.

Meg szokták adni azt is, hogy mennyire lehet tölteni pufferüzemben (amit tartósan elvisel akármeddig) vagy mennyi lehet szakaszos töltésnél a végérték. Tegyük fel, hogy 13,8V-ot elvisel tartósan, de 14,4V-ig szabad tölteni.

Ilyenkor egy profi töltő felnyomja 14,4V-ig, ezen a szinten tartja, majd figyeli az áramot, ami elkezd csökkenni. Bizonyos százaléknál lekapcsolja a feszültséget 13,8V-ra, ezen tartja. Ezt lehet bonyolítani, hogy időnként rátölt stb.

De lehet olyan töltő, ami csak egy fix időzítés után (amit a gyártó megad) vált a csökkentett feszültségre.

Lehet olyan töltő, hogy csak odafigyelsz rá és magad kapcsolod le a töltést. Ha jól vettem ki, a háromtrimmeres változatnál a középsővel be lehet állítani, hogy például a CC-szakasz 10%-ra csökkenésekor jelezzen a LED. Kis késlekedés még belefér, annyira azért nem érzékeny.

Vagy eleve csak a csökkentett feszültségig hagyod menni, ami nem tud kárt okozni még akkor sem, ha úgy felejtik. Autóban például 13,8V a jellemző feszültség, amire a generátor tölt, de lehetnek eltérések.

De ismétlem, a feszültségeket csak általános példának írtam, meg kell nézni az adatlapot, vagy legalább hasonló típusokét.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18039) Gomez


Gomez
aktív tag

Szervusztok!
Honnan tudnék szerezni olyan PCIe tápcsatlakozó adatptert, ami L alakú?
Helyhiány miatt nem tudom a videokártyába dugni a sima, egyenes PCIe tápcsatlakozómat. :(

''I tell you what, I tell you the words: who ooo oh, okay?'' /SAXON/

(#18040) macko20 válasza Gomez (#18039) üzenetére


macko20
őstag

Miért láttál vhol olyat?
legjobb tudomásom szerint nincs ,
de képet rakhatnál fel a mostani próblémás helyzetről
ha esetleg elfér akkor a Pci-e reiser lehet megoldás

[ Szerkesztve ]

Villanyszerelés is ! Üdv.:m20

(#18041) Gomez válasza macko20 (#18040) üzenetére


Gomez
aktív tag

Itt látható a probléma:

Annyira szűk a hely a ház oldala és a videokártya között, hogy még a csatlakozó műanyag része sem fér el, nemhogy a kábelek.

Ez a low profile csatlakozó megoldaná a problémát, de ezer csilliárd forintért hoznák csak el a nagy vízen túlról. :(

Esetleg az is jó, ha valami rövid hosszabbítót ajánlotok, amit kis barkácsolással át lehetne alakítani.

[ Szerkesztve ]

''I tell you what, I tell you the words: who ooo oh, okay?'' /SAXON/

(#18042) Kernel válasza Gomez (#18041) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez nem jó?

http://www.ebay.com/itm/371405204939
http://www.ebay.com/itm/161785807142

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18043) Kernel válasza Gomez (#18041) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később láttam, hogy mi a különbség, de elképzelhető, hogy a magasságot le lehetne faragni, zsugorcsővel szigetelni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18044) zolika15 válasza Gomez (#18041) üzenetére


zolika15
tag

Esetleg ez jó lehetne talán.

Zoli

(#18045) Martin97


Martin97
aktív tag

Sziasztok!

A meglévő lenovo g500-as gépemhez szeretnék belőlük külső akkut készíteni, mert szükségem van a hosszú üzemidőre a suli miatt. Egyébként az akkuja igen jó kondícióban van, 48 helyett 44-45 wattórát tud, de ez sajnos kevés a reggeltől estig/késő délutánig való használathoz.

Van néhány (16-18) régebbi laptopakkukból bontott cellám. Némelyeknek eltérő a kapacitása, de nem túl jelentős mértékben (2000-2500 mah), szóval ez nem hinném hogy problémát okozna.

Személy szerint én 4 cellát kötnék sorosan, és az így keletkezett pakkokból 3-at, vagy 4-et párhuzamosan. Erről mi a véleményetek? Működhet? A gyári táp 20V-al tölt, az ebből az elrendezésből keletkezett kb.14-15V elégséges lehet a gép működtetéséhez?

Ahogy számolgattam elérhető lehet az 50-60 Wh. Ami már elég lehet.

Azok lennének a kérdéseim, hogy:

- Hogyan tudnám lemérni, hogy melyik cella működőképes még, illetve ha túl van merülve hogyan tudnám feltölteni házilag? (Multiméter adott, csak azt nem tudom, hogy mekkora feszültség felett működőképesek.)

- Milyen egyéb hozzávalókra lesz még szükségem a projekthez? (dc-dc konverter, csatlakozók, stb...)

- Hogyan tudnám megoldani, hogy az akkupakkot egyszerre (nem cellánként) tudjam feltölteni?

- Illetve még jó volna, ha lenne rajta 1-2 darab 2 amperes usb kimenet, hogy tudjak róla tabletet és telefont tölteni. (Bár ez nem elsődleges szempont, mert van egy 10,4 AH-s YooBao külső akkum erre a célra.)

Ezt az egészet a lehető legkisebb költségvetésből kellene kivitelezni.

A segítségetek előre is köszönöm!
Martin97

(#18046) Gomez válasza Kernel (#18042) üzenetére


Gomez
aktív tag

Ilyesmi kellene, csak jó lenne, ha valahol IRL meg lehetne vásárolni, hogy ne kelljen rá hónapokat várni.

#18044 zolika15 Ez sajnos szintén Amerikából rendelős, jó drága szállítási díjjal.

''I tell you what, I tell you the words: who ooo oh, okay?'' /SAXON/

(#18047) zolika15 válasza Gomez (#18046) üzenetére


zolika15
tag

Azt nem figyeltem bocsi, de korulnezel talan van olcson annyira nem figyeltem csak tudtam hogy valahol lattam mar ilyet.

Zoli

(#18048) Kernel válasza Martin97 (#18045) üzenetére


Kernel
nagyúr

A gyári táp nem töltő, hanem 20 V-ra stabilizált tápegység.

A G500 akku 3 x 3,7V vagyis 11,1 V névleges feszültségű, amit 3 x 4,2 vagyis 12,6 V végfeszültségre kell tölteni. Ezt a laptop belső töltőáramköre a 20 V-ból biztosítja, amit stabilan igényel. Hogy a gyakorlatban képes-e kisebb feszültségről működni, az kérdéses, ráadásul alacsonyabb feszültségről a belső PWM-szabályzó csak nagyobb áram felvételével képes biztosítani ugyanazt a teljesítményt, ami meghibásodást okozhat.

Ha négy cellát kötsz sorosan, az 16,8V terheletlenül, tehát ennél már csak kevesebb lesz.

Tartósan 1,5 V alá esett cellák töltését már nem ajánlják, mert belső átvezetések keletkezhetnek, amitől túl is melegedhet.

Töltőt lehet beszerezni 16,8V-ra is, van szabályozható is (ha párat visszaolvasol), de soros kötésnél szükség van cellavédő panelra is:

Li-ion PCB 4 Serial

Emiatt is úgy kell kötni egyébként, hogy ne csak soros ágakba legyenek kötve a cellák, hanem párhuzamosan is. Ennek van egy kiegyenlítő hatása, valamint így a cellavédő elektronikának sem kell több párhuzamos ágat figyelni, hanem csak egy soros kört.

Vagy a videóban szereplő sípolós cellavédő is jó, ami jelzi a soros körben bármelyik cella kritikus feszültségét. Ennek előnye, hogy így nem kerül az áramkörbe soros kapcsoló / védő FET (ami nagy áramon hátrányos), ehelyett csak sípol.

1 db cella töltéséhez van a TPA4056 USB-panel, vagy ennek bővített változata, ami tartalmaz még egy DW01A védelmi áramkört és egy FS8205A dual FET-et.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18049) hemaka


hemaka
nagyúr

Remélem jó helyre írok. Van egy Sharkoon Vaya I házam és az oldal lemez miatt, iszonyat búg az egész. Mit tudnék vele kezdeni, hogy elcsituljon?
Ha a lábammal a közepét megnyomom, akkor nagyjából befogja. :)

(#18050) adatfalo válasza hemaka (#18049) üzenetére


adatfalo
senior tag

:D Vedd le!

Egyébként valami merevítést volna célszerű ráapplikálni, ha van hegesztő ismerősöd akkor pár sörért biztos megcsinálja. Tipikusan az az eset, hogy (előítéletek nélkül) olcsó ház, kevés benne az anyag, aztán a 800rpm-es ventik rezonanciájától az egész ház zörög.

www.adatfalodesign.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.