Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8451) DeKol válasza DeKol (#8433) üzenetére


DeKol
csendes tag

ilyenre:D

(#8452) PHM válasza DeKol (#8451) üzenetére


PHM
addikt

Ja, hát olyat még én sem csináltam.
Pedig van tapasztalatom a témában. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8453) moha21 válasza DeKol (#8451) üzenetére


moha21
addikt

Ott van a rajz. mi nem érthető belőle?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8454) Tikakukac


Tikakukac
titán

Sziasztok!

2 kérdésem volna. Csináltam egy ilyen rajzocskát. Nézegettem az ellenállásokat, de nem tudom melyiket hozzam le. Szerintem a 0,25w-os is elég de majd megmondjátok :K Tervezem még néhány kapcsoló beszerelését is, ezekre gondoltam, 2X4 led után kötném be a körbe. Ha ezzel is lenne valami gond vagy egyéb dolog amit nem vettem figyelembe, jelezzétek bátran ;)

A másik pedig hogy ezzel akarom majd indítani a gépet. Az eddigi kivezetés két vezetékét simán rákötöm és ugyanúgy zár- nyit az áramkör a kulcs elforgatásnál vagy még kell valami hozzá?
Köszi a segítséget előre is :R

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#8455) And válasza Tikakukac (#8454) üzenetére


And
veterán

A megadott nyitófeszültség kék v. fehér ledekhez jó, remélhetőleg olyanokat szeretnél. A 150Ω jó lesz 1/10W-osból is, a 330Ω-os viszont tényleg minimum 1/4W-os legyen. Kapcsolóval nem lehet gond, a terhelhetősége bőven elegendő. Az áramkorlátozó ellenállásokat pedig elvileg ugyan mindegy, hogy hová kötjük a sorban, de én mégis inkább a +12V felől tenném azokat (úgy például kisebb az esély egy rövidzárlatra, ha az első led anódja a PC házának fém részeihez érne).
Azzal a kulcsos kapcsolóval lehet ugyan indítani a gépet, de a szépséghibája, hogy kétállású, míg az eredeti nyomógomb csak pillanatkapcsoló (vagyis addig zárja az áramkört, míg nyomod). Nem tudom, mi történik akkor, ha folyamatosan rövidzárba kapcsolva indul a gép, mert normál esetben (feléledt gépnél) működtetve a kapcsolót ugye a setup beállításától függően vagy azonnal, vagy 4 másodperc múlva lekapcsol. Mod: persze ha minden indítás után visszafordítod alaphelyzetbe (szakadás állásba), akkor biztos nem okoz semmilyen gondot, csak az nem túl praktikus. Kulcsos pillanatkapcsolót meg nem látok sehol.

[ Szerkesztve ]

(#8456) moha21 válasza Tikakukac (#8454) üzenetére


moha21
addikt

Milyen színű a led? Mert a progi azzal nem számol színenként változik Vfd. Belémszóltak mikor csokat párhuzamosítottam :C . Kérdés ennyi ágat szeretnél? Mert ha nem akkor megúszod kevesebb ellenállásból és ágból.:) 5 LED mehet 1 sorra ezt mondták itt !:D

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8457) Tikakukac


Tikakukac
titán

Ez lenne az. Satu hülye nem vagyok a dolgokban csak inkább rákérdezek :K Faterom villanyász, de az ilyen kis kütyükben ő sem jártas sajnos:(
A 4 led/sor pedig nagyjából marad, ventikbe fogom beforrasztani őket, plexihez mennek éltvilágítani és 1-2 darab csak úgy natúrban lesz a házban.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#8458) rlazol válasza rlazol (#8449) üzenetére


rlazol
addikt

8447-re vki?

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#8459) banderasz77


banderasz77
addikt

Sziasztok. Azt szeretném kérdezni, hogy van 1 Hyper TX 2-es hűtőm. 3 vezetékes, és az alaplap nem vezérli egyáltalán a fordulatot sajnos. Mivel tudnám pontosan megoldani és hogyan (valami potira gondoltam), hogy manuálisan tudjam vezérelni?
A 3 vezetékről tudom, hogy Ground, Power, On. jelzésűek.

(#8460) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

talán ez a megfelelő topic nekem, majd elválik :))
van egy 350 watt-os tápom egy 8cm-es hűtéssel
meg lehet oldani h passzív hűtésű legyen? nagyon bordák az ic-ken?
vagy akkor érdemesebb lenne már cserélni a kondikat is, meg a jobban melegedő alkatrészeket?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8461) moha21 válasza Speeedfire (#8460) üzenetére


moha21
addikt

Üdv! Elvileg meglehet oldani,de gyakorlatilag át kellene alakítani az egész tápegységedet. Magyarul olyan alkatrészek kellenének bele, mint egy passzív tápban:) Szóval gyakorlatilag újratervezni az egészet és az bizony nem kezdő munka.
Röviden a válasz: nem! nem elég a nagyobb borda az ic-n minden mást is hűt az a ventilátor( nem csak kondikat). És gyorsan tűzveszélyt tud okozni.
Szóval nem nem és nem!!!

Banderasz: milyen lap 1000%, hogy nem tudja vezérelni?

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8462) Speeedfire válasza moha21 (#8461) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

ettől féltem, h át kellene alakítani az egészet
arra meg nincs türelmem, inkább berakok kis 3 ventit sorba kötve
talán elég halk lesz az is

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8463) moha21 válasza Speeedfire (#8462) üzenetére


moha21
addikt

A légszállítás azért maradjon közel az eredetihez. Miért nem keresel 1 halk 8cm-es ventilátort? A 3 kicsi biztosan zajosabb lenne..

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8464) Speeedfire válasza moha21 (#8463) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

akármilyen kicsi is 4 volton csak nem lehet hangos :))
van egy 12cm-es ventim is, csak az 5 volton is "hangos", ellenállásokkal meg nem akarok szöszmötölni, h melyikkel indul még el
ami most benne van gyári 8 cm-es elmondom h épp csak annyi levegőt szállít h szellős a táp, de olyan hűdenagyon nem hűtheti szerintem

a másik meg h nekem szinte semmi sem halk :))
este még hallom a venti motor zaját

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8465) moha21 válasza Speeedfire (#8464) üzenetére


moha21
addikt

Kisebb ventilátor más szélcsatorna stb...ergo megváltozhat jelentősen a többi alkatrész hűtése.

"ami most benne van gyári 8 cm-es elmondom h épp csak annyi levegőt szállít h szellős a táp, de olyan hűdenagyon nem hűtheti szerintem"

"Az a baj, hogy nem ismerlek és így nem vagy számomra hiteles mérőeszköz, tehát engedd meg, hogy szkeptikus legyek. Ha eléd raknak egy tápot, amire rá van írva 500W,, gyanítom, arról sem tudod megmondani, hogy ez 500W. Na a ventivel is ez a helyzet. És mivel a biztonsági, tűzvédelmi előírásoknak, MEEI-nek, EU-nak, Pistikének elvileg szigorúan megfelelő tápegységekből is szép számmal jön be olyan az országba még márkásnak mondottak közül is, amikre a ráírtak enyhe jóindulattal is hazugságnak nevezhetőek, ezért nem hiszem, hogy a ventilátoroknál kőbe véshető lenne a ráírt adat, mert köblábat senki nem fog otthon mérni, ahogy légnyomást sem. Az eléteszem a kezem módszer pontosságát meg remélem, nem akarjuk firtatni." by didyman

üdv:moha

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8466) Speeedfire válasza moha21 (#8465) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

nem állt szándékomba vitatkozni :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8467) Viktoár


Viktoár
addikt

Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni a következő probléma megoldására.A számítógépházamban betelt az a hely ahova a vinyókat lehet becsavarozni.Viszont 5,25" -ös helyem az akad bőven.(Toronyház) A kérdés hogy milyen megoldással tudom a vinyókat 5,25" -ös helyre beszerelni.A lehető legolcsóbb megoldás érdekel és ebben az esetben az esztétika nem lényeg mert a házon belül lesz.Mobil rack nem kell mert nem szeretnék "füleket" meg "kallantyúkat" a ház elejére. :N Ötleteket/tippeket várok sőt házibarkács megoldások is jöhetnek. :R Tudom boltban lehet venni külön erre a célra kitalált cumót de szerintem indokolatlanul drágák.Vagy csak elnéztem valamit? :))

Üdv:Viktor

(#8468) rlazol válasza Viktoár (#8467) üzenetére


rlazol
addikt

a legefyszerűbb, ha csak az egyik oldalát fogatod fel a winyónak. Így ugyan lesz pár cm hely a másik oldalán, de ha nem mozgatod túl sűrűn a házad nem lesz gond. Több vinyó esetén pl üres CD tokokat tudsz az alul lévőre rakni, arra rakod a következő HDD-t és úgy csavarozod be.
Amúgy meg megfelelő méretre vágsz egy lécdarabot és átfurod, hosszú csavarral rögzíted.

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#8469) Viktoár válasza rlazol (#8468) üzenetére


Viktoár
addikt

Köszi szépen a tippet.Szerintem cd tok pakolós megoldás nem a legjobb mert a szellőzést azért meg kell oldani.Gondoltam teszek egy ventit a vinyók elé de ha nincs közöttük rés mert ott vannak a tokok akkor hiába.A léces dolog életképesnek tűnik. :R

Üdv:Viktor

(#8470) moha21 válasza Speeedfire (#8466) üzenetére


moha21
addikt

Egyáltalán nem vitatkozásképpen mondtam. :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8471) banderasz77 válasza moha21 (#8461) üzenetére


banderasz77
addikt

ASUS M4A785D-M PRO

10000%, hogy nem tudja sajnos, ezért is keresek rá valami megoldást. Az előző lapom attól még hogy nem PWM-es még a 3 pinnel is voltage szinten kezelte. Ez nem viszi. :(

(#8472) Zolinho1026


Zolinho1026
tag

Sziasztok!

Nem igazán tudtam hova írjam, úgyhogy ide írom.
Beszeretném kötni a front audio panelt, de nem igazán tudom mit hova kéne.
Alaplapi csatik:

HD:
1 MIC2_L
2 GND
3 MIC2_R
4 -ACZ_DET
5 LINE2_R
6 FSENSE1
7 FAUDIO_JD
8 No Pin
9 LINE2_L
10 FSENSE2

AC'97:
1 MIC
2 GND
3 MIC Power
4 NC
5 Line Out (R)
6 NC
7 NC
8 No Pin
9 Line Out (L)
10 NC

Front panel csatik:
MIC IN + GND
S-R
S-L
MIC BIAS

Előre is köszönöm a segítséget.

Loxone and Loxberry superuser

(#8473) Pulsar válasza Zolinho1026 (#8472) üzenetére


Pulsar
veterán

szia
Ac97-re
MIC IN + GND - 1-es 2-es
S-R - 5-ös
S-L - 9-es

(#8474) moha21 válasza banderasz77 (#8471) üzenetére


moha21
addikt

Ennél jobban nem lehet megfogalmazni:[link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8475) Narancs


Narancs
őstag

Sziasztok!
Van egy AC Alpine64 procihűtőm, ami állítólag PWM-es, de gyanús, hogy csak 3 pines (piros, fekete, kék), és az alaplap ASRock A780lm nem is tudja szamályozni a fordszámát.

Gyári adatai: 2000rpm (ehhez képest 2400-at forog)
12V < 0,20A

Már korábban azt tanácsoltátok, egy lineáris potival szabályozzam le, ami 47ohmos és min 2W-os legyen. Ezt a vacakot azóta sem sikerült beszerezni, igaz nem is nagyon kerestem. Az lenne a kérdésem, hogy sztetek hol kapni és mennyiért?

Másik dolog: ha másfajta potival oldom meg mi történik? Lehet vmi kárt okozni a tápnak vagy a ventinek? Találtam a pincében egy rossz erősítőt, van benne több poti is, ez van rajtuk: 100k(ohm)B 36 C
Ezek nem jók? ;]

Előre is köszi,
Narancs :R

Beauty is pain

(#8476) Narancs válasza Narancs (#8475) üzenetére


Narancs
őstag

A hol és mennyiért -et úgy értem inkább, hogy hol adják darabra. Turkálok itt a Lomex honlapján, de igazából fogalmam nincs ezek az elnevezések mit takarnak, pl: 50K0 LIN MONO KAPCS. (THL) D=6 FOGAZOTT TENG. D=17 FÉMHÁZAS

Ha az 50K0 azt jelenti 50ohm-os akkor az nekem jó lesz, nem? Legalábbis közel van a 47-hez. Lin az gondolom lineárist jelenti, ami megint jó nekem. Még a fogazott és fémházas is megvan, de a többiről fogalmam sincs. És az hogy hány W meg sehol nincs benne. A másik para, hogy a csomagolási egység 150db, nekem meg csak egy kellene.

Beauty is pain

(#8477) And válasza Narancs (#8475) üzenetére


And
veterán

Első körben csupán annyit kellene tenned, hogy a közvetlenül a hozzászólásod előtt linkelt cikket elolvasod a potméterek méretezéséről.
Azután egyből világos lesz, hogy ventilátorok közvetlen vezérléséhez nem használunk kΩ-os nagyságrendű potmétereket, pláne 50..100kΩ-osokat nem (az 50k0 pont 50kΩ-ot jelent). Lomex árlista, kategória: ellenállás / furatszerelt / változtatható / potméterek. Sajnos itt pont nem látni megfelelő értékű és terhelhetőségű példányokat.
Az Elektrokontha-ban viszont találni pl. 100Ω / 4W-os huzalpotmétert, 224 Ft-ért. De 4W-osban van 250Ω-os hasonló árban, meg 50Ω-os is, utóbbi viszont jóval többe kerül.

[ Szerkesztve ]

(#8478) Narancs válasza And (#8477) üzenetére


Narancs
őstag

Annyiból csupán, hogy "Ennél jobban nem lehet megfogalmazni" sajnos nem tudtam kitalálni, hogy az ezt követő link a potik méretezéséről fog szólni - nyilván én vagyok a hülye, hiszen mindenki tudja itt a fórumon, hogy az "ennél jobban" kódszó a potenciálmétert jelenti, a "nem lehet" a méretezést, a "megfogalmazni" szó pedig valójában azt jelenti, hogy hűtéshez. ;] ;] ;]
Egyébként köszönöm a választ és a linket, 224Ft nagyon jutányos árnak ígérkezik a csöndes gépért cserébe. Viszont ha lehet még egy kérdésem: egy termisztoros cuccost mennyivel lenne parább összedobni, figyelembe véve, hogy csak most kezdetem ismerkedésem az elektronika témával? Potival egyszerűbb gondolom, azt csak beforrasztom, tekergetem, örülök - de ez a termisztor téma utána olvasgatva azért bonyolultabbnak tűnik, elég sokat kéne segítséget kérnem hozzértőktől. Újabb ötlet: valaki nem foglalkozik ilyesmivel szabadidejében? Én tuti vevő lennék egyre. :K

[ Szerkesztve ]

Beauty is pain

(#8479) And válasza Narancs (#8478) üzenetére


And
veterán

Egy egyszerű példa a termisztoros szabályozásra: [link].
(Most nem azért, de csak annyir írtam, hogy olvasd el az előtted írt hosszászólást. Semmi korholás nem volt benne, hogy miért nem tetted meg.)

(#8480) Narancs válasza And (#8479) üzenetére


Narancs
őstag

Jogos, bocs a parasztkodásért :R
Huh, nem tűnik egyszerűnek, de ez nem szokott visszatartani. Egyelőre asszem maradok a potinál :K

Beauty is pain

(#8481) moha21 válasza And (#8479) üzenetére


moha21
addikt

And köszi ezt a termisztoros linket. Pont most jól jött:) :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8482) And válasza moha21 (#8481) üzenetére


And
veterán

(Jobban megnézve sajnos van egy olyan érzésem, hogy az a rajz el van szabva. Az a minimum, hogy a műveleti erősítő invertáló - noninvertáló bemenetei fel vannak cserélve, elvégre ez egy lineár szabályozó lenne. További ötletek: [link], csak mosfettel: [link].)

(#8483) Daemon09


Daemon09
őstag

Sziasztok!

Notebook billentyűzetet nem lehet valahogy összekötni asztali géppel? Létezik hozzá valami elektronika vagy ilyesmi?

(#8484) pohár


pohár
félisten

Skacok, valaki tudna mutatni egy olyan fejhallgató erősítőt, ami névleges 50Ohm-os fejhallgatót meg tudna tekerni? :D :R

GB = gigabyte, Gb = gigabit, olyan nehéz ez? | %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, MHz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel |

(#8485) Pulsar válasza Daemon09 (#8483) üzenetére


Pulsar
veterán

hekkelve biztos, de gyári megoldás nemsok...
de lehet kapni usb-s laptop billentyűt.

(#8486) moha21 válasza pohár (#8484) üzenetére


moha21
addikt

Üdv!
[link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8487) pohár válasza moha21 (#8486) üzenetére


pohár
félisten

Köszi! :R
De mondjuk azt elfelejtettem, hogy kapcsolási rajz kellene, itthon megépítem inkább, nem akarok több tízezret adni érte :D :D

GB = gigabyte, Gb = gigabit, olyan nehéz ez? | %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, MHz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel |

(#8488) PHM válasza pohár (#8487) üzenetére


PHM
addikt

Nem ártana előtte körvonalazni az igényeidet a minőséget illetőleg.
Az sem hátrány, ha tudjuk, hogy mivel akarod az erősítőt táplálni.
Ha a hangminőség nem számít különösebben, megteszi 2db LM 386.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8489) pohár válasza PHM (#8488) üzenetére


pohár
félisten

Hú, jókat kérdeztél :F :DDD
Mivel tápláljam? Fogalmam sincs :D 230?
A minőségre arra nem tudok mit mondani :F Szóljon szépen, tisztán, ahogy kell :D

Amilyet moha linkelt, nagyon jó lenne :K
Mármint tudásilag :K Kétféle kimenet, az erősítő bemenetére nincs ötletem mi legyen :F
Mivel jobb az RCA mint a 3,5mm jack? Mert gépről jönne a jel, azt hiszem nem kell rá RCA :N

[ Szerkesztve ]

GB = gigabyte, Gb = gigabit, olyan nehéz ez? | %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, MHz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel |

(#8490) moha21 válasza pohár (#8489) üzenetére


moha21
addikt

Milyen fejhallgató? Mekkora teljesítményre? Nem közvetlenül 230. Jobb az RCA aljzat bemenetnek. A géphez bármelyik üzletben kapsz 3.5mm jack --->RCA átalakítót. Nem tudom a fülesednek milyen vége van. Arra gondolok, hogy az erősítő kimenetére is ilyen aljzat kell majd.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8491) moha21 válasza moha21 (#8490) üzenetére


moha21
addikt

Kimaradt a lényeg:[link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8492) pohár válasza moha21 (#8490) üzenetére


pohár
félisten

Bazdki azt hittem leírtam mihet kell majd az erősítő :W :Y

Sennheiser HD595-öt szeretnék majd venni, és ehhez egy erősítőt fabrikálni :K
Ha azt mondod jó az RCA, akkor olyan lesz :D
A fejhallgató 6mm, de van hozzá 3.5mm adapter is :K

GB = gigabyte, Gb = gigabit, olyan nehéz ez? | %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, MHz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel |

(#8493) spdrfx


spdrfx
tag

Hello!

Adott 3 akku elem sorba kotve. Ez ugye ~3.6V de toltottsegtol fuggoen valtozik. Hogy tudnam fixen 3.2V korul tartani a feszultseget?

(#8494) And válasza spdrfx (#8493) üzenetére


And
veterán

Nagyon nem mindegy, hogy pontosan mekkora kimenőfeszültség kell (pl. megelégedsz-e kerek 3V-os értékkel), ill. hogy mekkora a várható terhelőáram. Vannak olyan lineáris stabilizátorok (LDO-k), amelyek már néhány tizedvolt feszültségeséssel működőképesek. Csakhogy a NiMH-akkuk 1,0V-os kapocsfeszültségig merülve adják le a teljes tárolt energiájukat, így ezzel a lineáris LDO-s megoldással nem tudod teljesen kihasználni az akkukat, mert a kapcsolás mindenképp hamarabb lesz működésképtelen, mint ahogy az akkucsomag lemerülne.
Ahhoz, hogy ezt ilyen be- és kimenőfeszültségek mellett korrekt módon tedd, kapcsolóüzemű DC/DC konverterre volna szükséged. Ennek az eszköznek az adatlapján épp egy ilyen példakapcsolás látható: [link]. Igaz, Li-Ion cellához javasolják, de három sorbakötött NiMH-akkuval éppen úgy működőképes.

(#8495) spdrfx válasza And (#8494) üzenetére


spdrfx
tag

koszonom valaszod, egyebkent egy lezerdiodat szeretnek meghajtani vele, max300mA rel. Kb 3.1V nal eri el ezt az aramot, csakugye nagyon finoman kell hangolni, mert ez az ertek korul ugrasszeruen valtozik az aram felvetele. Meg esetleg azt meg tudnad mondani hogy hova kellene ellenallas helyett potit raknom hogy valtoztatgatni tudjak kicsiket a feszultsegen? elektrobol zokni vagyok elegge :)

(#8496) And válasza spdrfx (#8495) üzenetére


And
veterán

Szerencsére kiderült, hogy mi a célod. Így azt tudom írni, hogy lézerdiódához nem feszültségforrás kell, hanem a (ledekhez hasonlóan) áramforrás, vagyis a nyitóáramot kell állandó értéken tartani. Egy LD esetén ezt meg szokták fejelni annyival, hogy mégcsak nem is az áramot tartják állandó értéken, hanem az optikai kimenőteljesítményt, hiszen az nem csak az áram függvénye, hanem pl. erősen a félvezetőréteg hőmérsékletéé is. Erre a célra szolgál a majd' minden lézerdiódában megtalálható monitor- (foto-) dióda. Szokásos LD-meghajtó áramkörök: [link] (jó kis ascii-grafikával ;) ), [link], de a netem kismilliót lehet találni: Google. A konkrét megvalósítás eléggé bekötés- (a két dióda valamelyik kivezetése közösített ezért van az LD-knek szokásosan három lába, de típusfüggő, hogy épp melyik elektródákat kötik össze), ill. üzemi- és küszöbáram-függő, szóval nem árt tisztában lenni az adott típus képességeivel. Az LD elég érzékeny állatfaj, egy pillanat alatt tönkre lehet tenni, ezért 'csak úgy' feszültséggenerátorra kapcsolni nagyon rossz ötlet, ahogy az is, hogy olyan meghajtást készíts, amely nem veszi figyelembe a monitordióda fotoáramát.

(#8497) moha21 válasza spdrfx (#8495) üzenetére


moha21
addikt

És általában a lézerdiódát nagyon kell hűteni is. Arra is figyelj.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8498) spdrfx válasza And (#8496) üzenetére


spdrfx
tag

mondtam hogy zokni vagyok elektrobol :) egyebkent ez egy dvd meghajtobol kifabrikalt dioda, kicsereltem egy kinai piacos kulcstartos lezerben talalhatot erre, jo is volt, 290mA -t vett fel, csak ugy kb 5 perc utan megadta magat az aramkor. Amit neten talaltam aramkoroket azok altalaban 5V folott mukodnek, ilyen 3.6V rol hajthatot meg nem talaltam.

(#8499) moha21 válasza spdrfx (#8498) üzenetére


moha21
addikt

Itt csak ezzel foglalkoznak (dvd-ből lézer):[link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8500) fero02 válasza moha21 (#8418) üzenetére


fero02
veterán

Nos, sikerült szétszedni egy lejátszót? :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.