Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28651) Pista0001 válasza Müszi (#28648) üzenetére


Pista0001
addikt

Eddig minden alaplapom felpörgette maxra, aztán szabályozta le a megfelelő szintre a ventiket. Tudtommal ez ilyen, nem működik a funkció a bekapcsolás pillanatában, csak pár másodperccel később.

(#28652) Müszi válasza Pista0001 (#28651) üzenetére


Müszi
senior tag

Nem tudtam, hogy Inteléknél ilyen :(( . Előző AMD-s ITX konfigom nem csinálja ezt (szintén Asrock lap). Elég buta dolog főleg ITX-nél mert tuti megoldható lenne.

[ Szerkesztve ]

(#28653) #16939776 válasza Müszi (#28652) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha nem gyári hűtőt használsz akkor nincs porszívózás, valamint nem feltétlenül intel/amd függő.
pl.:140mm-es noctuat nem tudja annyi idő alatt belendíteni H77M-ITX lap, a másik lapon H67M-itx/ht-n fix. feszültséggel megy a 120-as venti. Az AMD-s FM1-es szintén asrock lap, pedig felpörgeti a 80mm-es slim ventit indulásnál. :U

Megpróbálhatod másik csatlakozóra dugni/vagy a vezérlésnél átállítani 3/4 vezetékes módot.

[ Szerkesztve ]

(#28654) Pista0001 válasza Müszi (#28652) üzenetére


Pista0001
addikt

Az AMD-s lapjaim is így csinálták, mellesleg azok nem ITX-esek voltak.

(#28655) Müszi válasza #16939776 (#28653) üzenetére


Müszi
senior tag

Igazad lehet, mert az AMD-n nem gyári hűtő van. Nem látom értelmét, hogy ezért hűtőt cseréljek főleg, hogy a gyári is bőven hüvösen tartja csendben az I3-at.

Lehet viszont, hogy ráaplikálok a bordára valahogyan egy másik fant bár nem egyszerű, mert a venti kerete tartja helyén az egészet.

Akkor mégis másik hűtő után kell nézzek, mert ez így nem tetszik.
Melyik hűtő lehet a legolcsóbb verzió, ami legalább annyira hűt mint a gyári és csendben van bekapcskor is?

[ Szerkesztve ]

(#28656) kisza25 válasza Pista0001 (#28651) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

nekem a bekapcsolástól működik, a másodperc tört részéig pörög fel, de ehhez biosban kell beállítani, ha programmal állítom be ami van az alaplaphoz, az onnantól működik, hogy a windows elindul

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#28657) shteer válasza #16939776 (#28653) üzenetére


shteer
titán

tuti lap- és beállításfüggő
Asrock Z87E-ITX beállított profilra indít
ASUS Z77V-LX beállított profilra indít
Biostar H77MU3 maxra pörgeti 5mp-re, majd beállított profilra lassít

..szerintem jónak tűnik

(#28658) #16939776 válasza shteer (#28657) üzenetére


#16939776
törölt tag

Igazad lehet, nekem eddig teljesen természetes volt hogy így működik indulásnál a PWM-es szabályzás, nem foglalkoztatott, hogy kikerüljem. Mert nem okozott gondot :B
Lehet Z-s lapnál már ez is + szolgáltatás, hogy "csendben" indul,
anno RE2/RE2 Gene/P5Q-em/P67m-Pro voltak "ebben a kategóriában", de nem vagyok venne biztos, hogy felpörgették-e a ventit indulásnál, vagy sem, ezeknél is lehetett ~mindent~ állítani :F

[ Szerkesztve ]

(#28659) shteer válasza #16939776 (#28658) üzenetére


shteer
titán

Azt hiszem az Asrock Z68 Extreme3 Gen3 lapom is felpörgette. Gyűlöltem azt a lapot, sose volt rosszabb.

..szerintem jónak tűnik

(#28660) #16939776 válasza shteer (#28659) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nekem a P5Q3-deluxe lapom volt a csalódás: nem ette a memóriát, hideg indításnál kétszer indult, vége felé már nem volt stabil alapórajellel sem, és egyszer csak megkínálta 12V-al CPU-t. Rosszabb lapom nekem se legyen soha.
Ja és ez is felpörgette! Nagyon sokszor kifagyott, és ez megragadt az emlékek közül :))

[ Szerkesztve ]

(#28661) Müszi válasza #16939776 (#28660) üzenetére


Müszi
senior tag

Szerintem ezért a felpörgetésért kizárólag a bios a felelős. Most nézegettem, hogy van a lapomhoz új. Lehet frissítem és ha nincs változás írok az Asrock-nak. Olvastam többször is, hogy volt akinek küldtek módosított biost bár már nem emlékszem, hogy melyik gyártó volt és azt sem tudom kinek kellene írni.

[ Szerkesztve ]

(#28662) lajos75


lajos75
senior tag

Én is szívtam az induláskor felpörgő ventilátorral.
És arra jöttem rá, hogy a ventilátor függő és nem pedig Alaplap! :F
Bizonyos Intel porcihűtők csinálják ezt.

(#28663) Müszi válasza lajos75 (#28662) üzenetére


Müszi
senior tag

Bár úgy lenne. Szerintem keresek is PWM-es ventit próbálgatni.

(#28664) shteer válasza lajos75 (#28662) üzenetére


shteer
titán

A H77-es gépem minden pwm-es vebtit felpörget, már a harmadik van benne.

..szerintem jónak tűnik

(#28665) Müszi válasza lajos75 (#28662) üzenetére


Müszi
senior tag

És igen IGAZAD VAN! :R
Rádugtam az AMD gyári hűtőjét és a bekapcs pillanatától alacsony fordulaton kezd pörögni, míg a gyári Intel kétszer megmoccan, majd maxra felpörög és úgy áll be kis fordulatra. Nem is értem miért ilyen. :F Lehet, hogy leszabályozva olyan kicsi a nyomatéka a ventinek, hogy nem képes felpörögni ezért hibának érzékeli a lap és aut. ráadja a kakaót. Biztosan valamilyen védelem ez a lapban. Mindenesetre akkor egy másik nem gyári hűtő lesz a megoldás, bár ezt már Duracelm... topiktás is megjegyzte.

[ Szerkesztve ]

(#28666) AxBattler válasza Müszi (#28665) üzenetére


AxBattler
félisten

Nekem az i7-hez való, rézmagos gyári van, Delta ventivel, az sem pörög fel ennyire indításkor.
Apróról tudsz venni ilyet 1-1,5k HUF-ért.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#28667) Müszi


Müszi
senior tag

Ezen most elgondolkodtam :F :

Lehet beruházok és elfelejtem, hogy volt külön procihűtőm. :K

(#28668) shteer válasza Müszi (#28667) üzenetére


shteer
titán

pontosabban min?

..szerintem jónak tűnik

(#28669) Müszi válasza shteer (#28668) üzenetére


Müszi
senior tag

Hát hogy felöntöm vízzel a CM 110-emet :DD

[ Szerkesztve ]

(#28670) shteer válasza Müszi (#28669) üzenetére


shteer
titán

én kb 1 hónapja építettem be kompakt vizet. a cpu környékén lett hely, alul a radinál meg eltűnt :)

..szerintem jónak tűnik

(#28671) Müszi válasza shteer (#28670) üzenetére


Müszi
senior tag

Az még nem is lenne gond de megint szét kellene bombázni az egészet [link]

(#28672) Patice


Patice
nagyúr

Asrock N3150-ITX első tapasztalataim. :B

És az erre épülő HTPC 2 blogja.

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#28673) HookR válasza HookR (#27935) üzenetére


HookR
addikt

MSI Nightblade MI (és nem pedig "M1") hivatalos oldal - [link]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#28674) AxBattler válasza HookR (#28673) üzenetére


AxBattler
félisten

Ötletes a HDD-k elrendezése, jó a VGA szellőzése, csak nehogy sivítson az a táp! :F

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#28675) Pete55555 válasza HookR (#28673) üzenetére


Pete55555
addikt

Most őszintén? Ez egy sz*r... Nem fejtem ki, szerintem egyértelmű...

...Szeretem leracsniztatni...

(#28676) shteer válasza Pete55555 (#28675) üzenetére


shteer
titán

Kifejthetnéd pedig

..szerintem jónak tűnik

(#28677) burny


burny
aktív tag

Pofasnak nez ki, kis meret, de a tap az tenyleg aggaszto lehet, specifikacio alapjan teljes gep lesz, elozo nightbladet elnezve rohadt draga lesz. Lehet h jobban meg fogja erni egy ncase bele epiteni hagyomanyos alkatrezeket.

(#28678) Seep válasza HookR (#28673) üzenetére


Seep
senior tag

Eh, az osszes friss levego bevitelt egy 80x80mm as venti biztositsa? Meg az a laptop huto :) Ez sem I7 hez lett kitalalva. A 40x40mm es ventirol a 350W-os tapban mar nem is beszelek. I7 terhelve 80-100W + GPU 150-200W , ez visitani fog terheles alatt :)

(#28679) Pete55555 válasza shteer (#28676) üzenetére


Pete55555
addikt

(#28678) Seep Fórumtárs kifejtette helyettem :R

...Szeretem leracsniztatni...

(#28680) patomi válasza Seep (#28678) üzenetére


patomi
őstag

i7 4790S 65W, GTX970 145W (plusz az apróságok) necces a táp, de elég kell, hogy legyen. A ventik méretezését viszont el nyomták nem kicsit.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#28681) shteer válasza patomi (#28680) üzenetére


shteer
titán

annyira nem vészes, de szem előtt kell tartani, hogy ez egy out-of-box ITX gamer PC - nem sok ilyen van a piacon. júzer megveszi, bekapcsolja, megy, örül.

a vga gyakorlatilag kívülről szívja a friss levegőt. a táp bőven elegendő teljesítményű, tapasztalatból írom - a ventijének hangereje meg csak a belsőtől függ (bronze minősítések között is elég nagy a szórás), azt meg nem tudjuk - TPU vagy Guru3D reméljük teszteli majd

a cpu hűtő igen, az biztosan felpörög majd terhelésnél de gondolom az sem 30 fokon próbálja tartani a CPU-t, hanem kellően magas target-et kapott a még biztonságos kereteken belül

ennek ellenére nem gondolom, hogy az MSI mérnökei csak úgy a hasukra csaptak és nem tesztelték ki megfelelően a konstrukciót. akinek nem tetszik, úgyse veszi meg (az ára miatt főleg, az előlap meg engem borzaszt el) de ide beböfögni, hogy egy ez sz*r, az nem túl elegáns vélemény-nyilvánítás

..szerintem jónak tűnik

(#28682) zed1983 válasza HookR (#28673) üzenetére


zed1983
őstag

Az elrendezés önmagában nem rossz, de ez az előlap gáz, 2004-ben lehet menő lett volna :R

YouTube Tech csatornám : https://www.youtube.com/channel/UCXIipIK2bjjaB38G1zKNi_w

(#28683) patomi válasza shteer (#28681) üzenetére


patomi
őstag

Egyet értek jó kis masina ez. (1 szóval nem mondtam, hogy szar) Nálam okosabb emberek tervezték,,,viszont elöl a kis fing venti hááát. Elegánsabb és hatékonyabb lett volna egy 120-as. Valamiért mégis (nyilván okkal) így döntöttek. A proci hűtő abszolút nem meggyőző, de valszeg a tervezett légáramlás része.

[ Szerkesztve ]

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#28684) shteer válasza patomi (#28683) üzenetére


shteer
titán

Azt a reszt nem neked szántam, előtte Pete55555 írta nagyvonalúan :)

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#28685) zed1983 válasza patomi (#28683) üzenetére


zed1983
őstag

Egyetértek veled, az előlap mögött egy 12-es venti bőven elfért volna :U

YouTube Tech csatornám : https://www.youtube.com/channel/UCXIipIK2bjjaB38G1zKNi_w

(#28686) radi8tor válasza patomi (#28683) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Azért úgy temetni a rendszert, hogy nem is tudod a venti paramétereit...
Nekem van egy barebone gépem, abban gyárilag olyan BTX hűtőventi van, ami 6000 RPM-es és akkora légszállítással bír... Elég neki 1-2 mp-re felbőgnie és kifújja a meleg levegőt a házból.
Én azért várnék teszteket vele, mielőtt leírom azt a configot. :K

⭐ Stella

(#28687) Seep válasza radi8tor (#28686) üzenetére


Seep
senior tag

Na jo varjuk meg a teszteket. :) De az elojelek nem tul biztatoak. :)

(#28688) #16939776 válasza patomi (#28683) üzenetére


#16939776
törölt tag

A proci hűtő abszolút nem meggyőző, de valszeg a tervezett légáramlás része.

így van rajta keresztül megy ki a CPU+VGA összes hője, -ha tényleg ilyen kialakítású, befelé szellőző VGA-val álmodták meg a mérnökök- épp ezért a légszállításával nem lesz probléma az biztos.
Compatibility chart-on van opció vízhűtőre is, a CPU-hoz, a blokk gondolom előre szerelhető fel. De ekkor -érdekelne hogy- mi történik a szellőzéssel, amit a processzor hűtő biztosított eddig?!
Másrészt fent van a 290/290X-is ami "kicsit" kérdéses 350-es táp mellet, és az is befelé szellőzik...

Szerintem a PR-részleg írta ezt a listát ;]

Amúgy sokkal életképesebbek tűnik, mint egy gamer laptop, örülök neki hogy van ilyen is.

[ Szerkesztve ]

(#28689) Pete55555 válasza shteer (#28684) üzenetére


Pete55555
addikt

Oké, igazatok van, kicsit talán erős volt, de a véleményem továbbra is ez.
Egy zsúfolt rosszul megtervezett "design-os" doboz elégtelen hűtéssel. Visítanak majd benne azok a kis ventik, közben a CPU 70-80 fokos, a VGA meg lesz 90-100. Aki szerint ez jó...

...Szeretem leracsniztatni...

(#28690) #16939776 válasza Pete55555 (#28689) üzenetére


#16939776
törölt tag

Aki szerint ez jó...

ha Gamer laptophoz képest nézed, bőven jók ezek az értékek, pont arra elég tartalékot hagytak, hogy ne egyből vegye vissza az órajeleket, mint ahogy ott szokás. A sipítás az oda belefér.

Ez is betölt egy piaci rést, ennyi.

(#28691) Pete55555 válasza #16939776 (#28690) üzenetére


Pete55555
addikt

Oké, de az egy Laptop, tehát hordozható, ez meg egy asztali gép. Jó, hogy ezt is lehet hordozni, könnyebb, mint egy ATX-et ez világos, de szerintem megoldhatták volna jobban is a hűtést.

Nyilván lesz aki megveszi, és a gép használható, működik, remélhetőleg nem sülnek meg benne rövid idő alatt a kondik, de van helyette más jobb alternatíva is.

...Szeretem leracsniztatni...

(#28693) #16939776 válasza Pete55555 (#28691) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nem azt mondom hogy nincs igazad a hűtéssel kapcsolatban, mert tényleg lehet ekkora térfogatban sokkal hatásosabb hűtést belerakni, de az +pénz, kisebb haszonnal értékesíthető.
Azért a lapost hoztam fel példának, mert ott is ugyan ez a mentalitás a hűtéssel, 4-6 kilójával és a szinte folyamatos hálózat igényével nem sokkal rosszabb ennél, és ez elvileg folyamatosabb, nagyobb teljesítményt nyújthat.

Milyen alternatívára gondolsz, és milyen kompromisszumokért cserébe?

UI.:Intel a boardwell/skylake mobil CPU-k mellé "nem ajánlja" semmilyen dVGA beépítését a partnereinek, így biztos hogy jönni fognak ide is userek ilyen szintű igényekkel, fel kell majd készülni ajánlható konfigokkal.

(#28694) Vesa válasza radi8tor (#28686) üzenetére


Vesa
veterán

De 6000RPM-el iszonyat hangja lehet nem?! Bár ez az MSI nem egy silent HTPC, de a P4-es porszívó korszakot se idézgessük meg 2015-ben (zaj szempontból persze)

A tudomány a valóság költészete!

(#28695) burny


burny
aktív tag

Errol a taprol van valakinek tapasztalata, akar masodkezbol? Szinte most hallok rola eloszor.

(#28696) Pete55555 válasza #16939776 (#28693) üzenetére


Pete55555
addikt

Egy venti kavarja befele a hideg levegőt, abból talán jut valami a HDD-khez, de nem sok. Plusz amelyik közelebb van a VGA-hoz azt az is jól felfűti. VGA oké, hogy kintről szellőzik, de a meleg levegő hol megy ki? Sehol, az a kis venti a CPU-n 80000-es fordulaton sem fogja tudni az összes beszívott levegőt kijuttatni, tehát szimplán bentragad a meleg a házban a VGA fő. Egyértelmű, hogy a procinak is melege lesz, a VGA által felmelegített levegő jut neki, arra az ~50 grammos bordára. Talán még a táp jár a legjobban, mert le van választva a többitől, tehát az legalább nem lesz 80 fokos, bár biztos az is süvíteni fog.

Alternatíva? Hát jó kérdés, aki nem akar gépet összerakni/rakatni, és kis gépet akar, annak nem nagyon van. (bár biztos vannak még hasonló gépek, de nem ismerem mindet)
Én mindenképpen azt javasolnám annak, aki ilyet akar, hogy inkább rakjon össze magának egy ITX konfigot, minthogy ezt vegye meg. Olcsóbban is kijön, jobb a hűtés, olyat vesz amilyet akar...stb.

Szerk: Lol ezt most olvasom: Silent Storm Cooling

:)) :DD

[ Szerkesztve ]

...Szeretem leracsniztatni...

(#28697) HookR


HookR
addikt

Alpenföhn Atlas hivatalos oldal - [link]
- VGA-közeli CPU foglalattal kompatibilis aszimmetrikus dupla torony. - [kép].

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#28698) Pete55555 válasza HookR (#28697) üzenetére


Pete55555
addikt

:Y

...Szeretem leracsniztatni...

(#28699) flashpointer válasza HookR (#28697) üzenetére


flashpointer
őstag

Shit ez mekkora, jól kihasználja a helyet csak ne legyen útjába semmi elől ami 95%-ban nem teljesül

(#28700) patomi válasza HookR (#28697) üzenetére


patomi
őstag

Tetszetős darab. Varázslónál már van is picivel 20k alatt. :F

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.