Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7901) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

hosszú vajúdás után én jelenleg így állok:
egy kidobásra ítélt (konkrétan hulladékudvarban végezte volna) x2 4000+ amd konfigot befogtam nas-nak. 1,2ghz -ra visszavettem, hogy ne egyen ki a vagyonomból.
Egyelőre 500 + 80 gb vinyókkal ismerkedem a xpenology-val.
Eddig úgy tűnik nem érte volna meg 60k-t kifizetni csak egy ds213j-ért, ehelyett.

...csak én vagyok helikopter?

(#7902) krealon válasza Sethdobaloah (#7901) üzenetére


krealon
veterán

Meg tudod merni fogyasztasmerovel, hogy mennyit "eszik"?

(#7903) Sethdobaloah válasza krealon (#7902) üzenetére


Sethdobaloah
senior tag

nem. De gondolom valahol 40-80 között. Kb havi 2k. Így leírva mondjuk nem vicces, de azért évek kellenek mire utoléri a synology bekerülési költségét. Mondjuk ha venni kellett volna a gépet, nem ezt az utat választom.

...csak én vagyok helikopter?

(#7904) ftc


ftc
nagyúr

Szeretnék egy NAS-t otthonra... Kérdés mit ajánlotok illetve mire érdemes figyelni. Több évre szeretném venni. HDD-re 1 vagy 2 rekesz többre nincs szükségem.

válaszokat köszönöm

(#7905) Elemental válasza ftc (#7904) üzenetére


Elemental
addikt

Fontos tényező az ár.
Szerintem 2 lemezesben gondolkozz, abba is tehetsz egy vinyót, de könnyebb bővíteni, ha betelik. Csak berakod mellé és kész.

(#7906) stickermajom válasza ftc (#7904) üzenetére


stickermajom
addikt

Mire használnád?

(#7907) ftc válasza stickermajom (#7906) üzenetére


ftc
nagyúr

Képek, filmek tárolása otthoni megosztás) + letöltések éjjel

(#7908) Multibit válasza ftc (#7904) üzenetére


Multibit
veterán

A legfontosabbról nem írtál semmit. Mennyit szánsz rá? Ezen információ nélkül nem kapsz használható választ.
Itt elég népszerűek a Synology termékei, de meg is kérik az árát az okos szoftvernek. A DS213j belépő modell, ennek megfelelően a teljesítménye is szerény. Nem tudom, hogy kapható-e még a nagyobb testvére, a DS213. Ez lehet a következő lépcső, ha már kifutott, akkor az utód, a DS214 jöhet számításba, nagyobb teljesítményigénynél. Ha a DS213j is drága, akkor valamelyik Zylex modell jöhet szóba.

(#7909) ftc válasza Multibit (#7908) üzenetére


ftc
nagyúr

Legyen 150EUR a plafon... az olyan 45 000FT

Amiket nézegettem:

Zyxel 320-as
Netgear ReadyNAS 102
QNAP TS-112
Shuttle OMNINAS KD20
Synology USB Station 2

D-Linkekről általános vélemény?

[ Szerkesztve ]

(#7910) Multibit válasza ftc (#7909) üzenetére


Multibit
veterán

Úgy látom, még azt sem döntötted el, hogy 1 vagy 2 lemezes NAS-t akarsz. Hosszú távra mindenképpen a kétlemezest javaslom. A Zyxel-ekről általában pozitívan nyilatkoznak, úgyhogy ha csak ezekből lehet választani, én egy NSA320-ast, vagy inkább egy NSA325-öst vennék (utóbbinak kicsit erősebb a CPU-ja).

(#7911) ftc válasza Multibit (#7910) üzenetére


ftc
nagyúr

Igen 2 lemezes jobb lenne, de semmilyen tapasztalatom sincs NAS-okkal...még nem tudom mit is lenne érdemes használni illetve mit az elképzelések...

(#7912) Multibit válasza ftc (#7911) üzenetére


Multibit
veterán

Az nem baj, hogy nincs tapasztalatod velük, mindenki elkezdi valahogy. Azt viszont tisztázd magadban egyértelműen, hogy mire és hogyan akarod használni! Egyáltalán kell neked NAS? :)

(#7913) Elemental válasza Multibit (#7912) üzenetére


Elemental
addikt

"Egyáltalán kell neked NAS?"

Ne bizonytalaníts el a kollégát :)
A vásárlás előtt mindenki azon vacillál, hogy kell-e neki, miután meg beüzemeli azon gondolkodik, hogy eddig hogyan volt meg nélküle :)

(#7914) BullZeye válasza Elemental (#7913) üzenetére


BullZeye
veterán

+1 :)

(#7915) ftc válasza Multibit (#7912) üzenetére


ftc
nagyúr

Nem, nem kell igazad van :U
Ha nincs tapasztalatod honnan tudnám még mire is fogom még használni ezeken kívül...s nem akarok abba a hibába esni mint sokszor, hogy megvettem s rájöttem ha többet kifizetek akkor megspórolok egy cserét( pénzkidobást), mivel több funkciót tud s azokra szükséged van...Ennyi

(#7916) Multibit válasza ftc (#7915) üzenetére


Multibit
veterán

A legtöbben úgy vásárolnak NAS-t (is), hogy nincs előzetes tapasztalatuk vele. Keveseknek adatik az a lehetőség, hogy pl. kölcsön készülékkel ismerkedjenek vásárlás előtt. Tehát nem tapasztalatra van szükséged, hanem az igényeid pontos megfogalmazására. Ez az, amire sokan képtelenek (ne vedd magadra)! Ehhez jön a fórumok megfelelő topikjainak türelmes olvasgatása, és ha van olyan dolog, amire a visszaolvasások után sem kaptál választ, akkor kérdezni kell!
Tehát mire akarod használni (pl. filmek lejátszása hálózaton keresztül, letöltő szerver, tartalom internetes elérése, stb), hogyan akarod használni (hány felhasználó fogja egyidejüleg nyüstölni a gépet, mennyire hardverigényes filmeket szoktál nézni (bitráta!), hány torrent, hány szálon futna egy időben, lesznek-e párhuzamos hardvert megterhelő tevékenységek? Csak egy-két olyan a tényező, ami szóba jöhet, amelyek hirtelen eszembe jutottak, de ki tudja mi másra lehet szükséged. Szánj időt rá, ezeket jól át kell gondolnod ahhoz, hogy tudd milyen NAS-ra van szükséged!

(#7917) tobias40 válasza ftc (#7915) üzenetére


tobias40
veterán

Én is így voltam vele,de vágj bele! :R
Én egy Syno 212j-t vettem és nem bántam meg!(már több mint egy éve)
A felhasználás és a pénz ami megszabja azt hogy mit vegyél.
Én ajánlom a min.2 lemezes Syno-kat hogy később tudjál bővíteni is!
Tapasztalat szerzésre nézzél szét a használ 2 lemezes NAS-ok között is,ha rájössz hogy mégsem kell akkor nem buktál annyi pénzt! :Y (De tetszeni fog amikor teljesen belaktad,és kelleni fog!:) )

Én torrentezésre,média lejátszó háttértárnak,saját képek-videók tárolására és a fontos adataim usb-s vinyóra biztonsági mentésekre használom.

Azt a pénzt egy kicsit növeld meg 60.000-re és ottmár korrekt gépeket tudsz venni 2 lemezes kiépítésben!(vinyó nélkül)

[ Szerkesztve ]

(#7918) stickermajom válasza ftc (#7915) üzenetére


stickermajom
addikt

Vagy az előttem szóló mondandóját kiegészítve: ha megelégszel egy egyszerűbb, egylemezes kis NAS-sal, akkor az általad említett felhasználásra a WD My Cloud is megfelelhet. A 2 terás verzió van kb. az általad megszabott határon belül itthon, külföldről egy kis ügyeskedéssel a 3 terás is meg lehet.

(#7919) ftc válasza stickermajom (#7918) üzenetére


ftc
nagyúr

Köszönöm a válaszaitokat.

Akkor nézelődtem s ezek közül fogok dönteni miután megnéztem a kezelőfelületeket s tudásukat:

ZYXEL NSA-320
QNAP TS-212
ZYXEL NSA-325
Synology DiskStation DS214se
Netgear ReadyNAS 102

s valamelyikből megpróbálok használtat szerezni. Árilag tökéletesek.

D-link -el mi a baj?

[ Szerkesztve ]

(#7920) Elemental válasza ftc (#7915) üzenetére


Elemental
addikt

Szintén syno s212j van.
Amire használom:
-Torrent a munkahelyről. Otthon nem töltöm vele az időm. Bárhol el lehet érni a kezelőfelületet, csak bedobálom a letöltéseket, és mire hazaérek, már kész a download. De munkahelyről szoktam a fájlokat, mappákat is rendbe tenni.
-3 médialejátszó kiszolgálása filmekkel.
-Pc, laptop kiszolgálása fájlokkal (film zene fotó). A laptopban csak ssd van, nem tárolok rajta semmilyen adatot.
-Ftp elérés bárhonnan. Pl munkahelyen biztonsági mentésre, vagy nyaraláskor küldöm rá a képeket, faterék meg tudják nézni, hogy mi történt az unokájukkal :)
-Biztonsági mentés.
Nagyjából ezekre használom.
De még rengeteg dolgot be lehet állítani. Csak a synologyról van tapasztalatom.
Egy synóban a szoftvert kell megfizetni.

(#7921) Elemental válasza ftc (#7919) üzenetére


Elemental
addikt

Ha ezek a lehetőségek, akkor a qnap 212-re teszem a voksom. Annak is jó a szoftvere. Az ára kb 50k.
A synology 213j 60k körül van.

A syno214se-t én nem ajánlanám. Az a 800-as proci elég harmatos.

(#7922) ftc válasza Elemental (#7920) üzenetére


ftc
nagyúr

Synology DiskStation DS211j
Tudok szerezni 120EUR-t használtan. Synology kezelőfelülete jobban bejön mint Q-nap illetve a Zyxelé is jobban...

(#7923) Elemental válasza ftc (#7922) üzenetére


Elemental
addikt

A 211 128M rammal van. Hogy ez használat közben milyen, azt nem tudom.
212j--256M ram.
213j--512M ram.

(#7924) Intelligencs válasza ftc (#7922) üzenetére

Anno amikor faternak kerestem hasznalt Synot, elolvastam teszteket, es arra jutottam hogy a 128M hosszu tavon mar keves lehet. Tehat nekem a min. 256M volt a kriterium. Ujonnan a Ds213j-t javaslom, hasznaltan meg amit talalsz 256mega rammal, itthon legalabbis nem tul nagy a valasztek hasznalt Syno NAS-okbol. Bar az euros arbol gondolom te nem MO-on laksz.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#7925) ftc válasza Intelligencs (#7924) üzenetére


ftc
nagyúr

Értem. Akkor ilyen irányban indulok tovább. elolvasok pár tesztet aztán döntök.
Utolsó kérdés:
HDD szempontjából 5400-as vagy 7200-as-t érdemes belenyomni?

(#7926) Multibit válasza ftc (#7925) üzenetére


Multibit
veterán

Az 5400-asok csendesebbek, kevésbé melegszenek. A 7200-asok elérési ideje jobb, de ennek általában nincs jelentősége NAS-ban használatkor. Én 5900-ast vettem :)

(#7927) BullZeye válasza ftc (#7925) üzenetére


BullZeye
veterán

WD RED való bele, a Greennel vannak bajok, túl sokat áll le, és indul újra fölöslegesen.

(#7928) Elemental válasza BullZeye (#7927) üzenetére


Elemental
addikt

Nem feltétlen mind szar.
Nekem 15 hónapja van a nasban a vinyó. wd20earx. Load_Cycle_Count: 1332.
Ráadásul 3 hónapja is ennyi volt.

(#7929) Rick4 válasza BullZeye (#7927) üzenetére


Rick4
félisten

Greennel vannak bajok amit kb 5 perc megcsinálni.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7930) BullZeye válasza Rick4 (#7929) üzenetére


BullZeye
veterán

WD Red halkabb, és hűvösebb mint Green, ezzel is lehet 5 perc alatt csinálni valamit?

(#7931) Rick4 válasza BullZeye (#7930) üzenetére


Rick4
félisten

Lehet hát, de mit szeretnél? Ha az idlemode probléma ott nem áll fent, kár belenyúlni a vinyó fw-ébe.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7932) BullZeye válasza Rick4 (#7931) üzenetére


BullZeye
veterán

Jól sejtem, ha fwbe matatsz akkor ugrik a gari?

(#7933) Celtis válasza BullZeye (#7927) üzenetére


Celtis
veterán

Én is úgy tudtam, hogy a RED az igazi NAS_ba, de épp most szedtem szét a My Book Live-omat. WD Green van benne gyárilag

(#7934) stickermajom válasza Celtis (#7933) üzenetére


stickermajom
addikt

RED újabb konstrukció, mint a Live-od elvileg.

(#7935) Rick4 válasza BullZeye (#7932) üzenetére


Rick4
félisten

A hivatalos oldalon van fent ez a megoldás: [link], így nem hinném, hogy ebbe belekötnek, bár én konkrétan rajtad kívül embert sem ismerek, akinek tönkrement volna WD vinyója. Neked meg red volt, ha jól emlékszem.. :P

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7936) BullZeye válasza Rick4 (#7935) üzenetére


BullZeye
veterán

Volt mindkettő, a Red alapból volt hibás, a Green pedig 1 év után dobta el az adatokat.

(#7937) Rick4 válasza BullZeye (#7936) üzenetére


Rick4
félisten

Akkor vegyen mindenki seagate-t. :D Mondjuk nekem volt a régebbi 2TB-os green (WD20EURS), 1 évesen került hozzám, természetesen az előző tulaj sosem hallott a fejpark problémáről, meg a wdidle3 programról, így a smart 193-as sora 206000-es értéken állt. Megcsináltam a live cd-s idlemode-ot, és megy szépen tovább, a mai napig is dolgozik. A sajátom meg rendben van, 5467 óra alatt 2998 fejparkolás volt, ez az amiből 300 ezerre tervezték a merevlemezt.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7938) Lipton


Lipton
őstag

Sziasztok!

Elgondolkodtam a jelenlegi PC NAS-ra cserélésén.
Ami így elsőre szükséges lenne:
- GB LAN kapcsolat (gondolom ez alap)
- 4db HDD hely "legalább" (ami most van:1x WD RED 3TB, 2x Samsung 1,5TB (HD154UI)
- Normális torrent kliens
- IP kamera kezelése (2-3db)
- DLNA
- FTP
- Windows-ból elérhető meghajtók
- Cloud funkció "normális működéssel"
- Külső HDD csatlakozási lehetőség (USB)
- aránylag erősebb legyen, ne szenvedjen ha pár dolog párhuzamosan megy (2 film DLNA-n keresztül, FTP, stb.)
- stabil működés
- jó lenne szünetmentes kezelése (USB)
- jó lenne ha rackbe lehetne szerelni

köszi előre is

[ Szerkesztve ]

(#7939) Multibit válasza Lipton (#7938) üzenetére


Multibit
veterán

Használtam a Guglit neked ;]
[link]
[link]
[link]

(#7940) Elemental válasza Lipton (#7938) üzenetére


Elemental
addikt

De ha nem ragaszkodsz a rackhez, akkor ds414 is jó választás.

(#7941) welorex


welorex
csendes tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. A tények:
-szeretnék otthonra egy vasat.
-a keret kb. br. 80k, egészen kivételes esetben 100ig el lehet menni, de azt már indokolnom kell, hogy ne legyen ajtócsapkodás-nappalibanalvás
-egyidejűleg max 3 felhasználó fogja elérni (1pc, 1mac, 1 lg tv)
-előző sorból adódóan dlna szerver funkció fontos, emellett jó, ha torrentezni is tud
-usb 3.0 ill. esata port jó lenne
-otthoni net 60/5 kábel, router: tp-link n600

fentiek alapján a zyxel nsa-325-re gondoltam, bele két wd20eurx.

Minden segítséget köszönök!

(#7942) Rick4 válasza welorex (#7941) üzenetére


Rick4
félisten

A zyxel, nek a hardveres vagy a szoftveres része volt számodra szimpatikus?

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7943) welorex válasza Rick4 (#7942) üzenetére


welorex
csendes tag

különösebben nem fetisizálok egyetlen brandet sem, jó vélemények, ár/érték arány, lámerbarát kezelőfelület. ennyi.

(#7944) Lipton válasza Multibit (#7939) üzenetére


Lipton
őstag

Köszi, topik zárható, ott a google...

Van több ismertebb gyártó is hasonló tudású és árban is hasonló termékekkel. A kérdés az, hogy a valód felhasználásban milyenek ezek. Olvasni, hogy itt-ott vannak komolyabb még nem javított szoftveres problémák, stabilitási gondok, stb. Általánosságban is elmondható, hogy vannak jól és rosszabbul sikerült modellek és szériák. Engem ezek érdekelnének inkább.

(#7945) Celtis válasza welorex (#7941) üzenetére


Celtis
veterán

My Cloud 4TB és a maradékből vidd el vacsorázni az asszonyt. Tutira nem ajtócsapkodás lesz, hanem más.

(#7946) Rick4 válasza welorex (#7943) üzenetére


Rick4
félisten

Neked is rá kellene nézni erre a WD Cloudra, ha más komolyabb erőforrást igénylő cuccban nem gondolkodsz.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#7947) Multibit válasza Lipton (#7944) üzenetére


Multibit
veterán

Nem kell megsértődni, linkeket is adtam ;)
A kivánságlistád ellentmondásos. Torrentezés, filmek streamelése, ezek tipikusan otthoni felhasználást feltételeznek. A rack-es NAS-okat viszont céges felhasználásra szánják. Ez a kevésbé barátságos áraikból is látszik. Otthon kevesen tárolják rack-szekrényben a szerveüket. Rack-es tapasztalatokról itt nem nagyon fogsz olvasni.
Az árhatárról semmit nem írtál. Mivel 4 lemezest szeretnél nem lesz olcsó a projekt. Leginkább Synology és Qnap típusok között érdemes keresgélned (bár a WD is kijött nem rég egy új négylemezes típussal). A két "nagynak" eléggé szofosztikált szoftvere van, az árkategória is hasonló. Stabilitással nincs gond, csak rendszerfrissítés után okoznak meglepetést időnként azzal, hogy eltűnik, vagy nem úgy működik valami, mint korábban.

(#7948) welorex válasza Celtis (#7945) üzenetére


welorex
csendes tag

köszönöm. jónak tűnik, főleg a non advanced user státuszból kiindulva. olvasom wd oldalát, meg a press review-kat, de nem találok semmi utalst arra, hogy ez működni fog dlna-szerverként is, ill, hogy tud-e torrentezni. gyanítom nem, pedig ez fontos lenne...

[ Szerkesztve ]

(#7949) stickermajom válasza welorex (#7948) üzenetére


stickermajom
addikt

Tud torrentezni, ha feltelepíted rá, illetve DLNA szerverként is működik (persze külső feliratfájlok kezelése nélkül.)

(#7950) Lipton válasza Multibit (#7947) üzenetére


Lipton
őstag

Semmi sértődés nincs, válaszoltam :) A linkeket nem nehéz egyedül sem megtalálni csak nem vagyok vele sokkal beljebb, pont a "finomságok" nincsenek minden esetben az ilyen adatlapokon.
Nyilván ha egyértelmű lenne nem kérdeznék :)
A rack jó lenne (szerintem így írtam de most nem néztem meg) mert otthon rack-ben van mindenem.
Árat szándékosan nem írtam, a lehetőségek érdekelnek . nyilván 3000EUR az más sok...
QNAP-ra írta valaki korábban hogy hajlamos (egy modell?) összeomlani és akkor sima PC/WIN ismeretekkel nem igazán lehet feltámasztani.
A Synology és Qnap kérdés sem egyértelmű nekem, ebben is érdekelne tapasztalat.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.