Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

Internet, TV, és telefon szolgáltatók, pro és kontra

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#718) #41133696 válasza #41133696 (#715) üzenetére


#41133696
törölt tag

Most, hogy már gyakorlatban is van alkalmam saját magam összehasonlítani a két szolgáltatást, és mert ez pro és kontra topic. Ez a poszt egy Hajdú-Bihar megyében található kisvárosi előfizető szemszögéből közelíti meg a témát. Lehetnek azonban olyan pontok, melyek országosan nézve is relevánsak.

Ami az Invitel ED3 Net100-as és DVB-C szolgáltatása mellett szól:

- Technológiailag ez a fejlettebb. Egyszerre nézhetünk akár 3 HD adást is, és a kábelmodem a sávszélességből egyáltalán nem veszít. A 100 Mbps gyakorlatilag mindig megvan
- Nem szükséges Set Top Box használata, amennyiben korszerű tévéink vannak, használhatunk nyugodtan CA modult
- A CA modul ára az első egység esetén díjmentes, a továbbiak pedig bruttó 690 Ft-ba kerülnek, tehát egyrészt önmagában már ezért olcsóbb (A Telekomnál 870 Ft egy STB bérleti díja)
- A CA modul nem fogyaszt áramot, és a tévékészülékünkhöz nem kell külön távirányító
- A DVB-C adások közötti váltás műszeres mérés nélkül is érezhetően gyorsabb, mint IPTV-nél
- A DVB-C adások esetén nem kell várni, hogy a minőség a megfelelő bitrátát elérje (azaz menjen legalább 1-2 percig az adás mint IPTV-nél)
- A szolgáltató jellemzően kábelmodemet ad, és nem HGW-t. Ennek az az előnye, hogy saját nagy tudású routert is használhatunk (én például TP-Link Archer C5 routeren keresztül kapcsolódok a világhálóra), így nem ütközünk a szolgáltatói HGW gyenge minőségéből fakadó hátrányokba.
- Aki csak vezetékes telefonszámokat hív, azoknak havi 1200 Ft-ért biztosítja az Invitel a korlátlan beszélgetések lehetőségét. Akiknek pedig csak egy vezetékes telefonszám kell az Inviteltől azt pedig 0 Ft-ért.
- Olcsó a FilmBox Live (690 Ft/hó)
- Az alvállalkozók mindenhol multimédiás aljzatot szerelnek fel, ott is ahol csak Internet szolgáltatás van, tehát felesleges az osztás eleve (ennek a szintezés az oka), de kettes osztó + HPF + SIGNAL 4645F tip. villámvédő-vel, jobb eredményeket érhetünk el, amennyiben az utóbbit csak a tévés ágra tesszük a kábelmodem erősebb DS jelet fog kapni jellemzően.
- A hibaelhárítás gyors, és hatékony
- Van AMC HD
- Adnak ajándékba egy belépőszintű routert, ami 60-70 Mbps-ig (tehát Invitel VDSL-ig vagy 60-as Koaxig pont használható anélkül, hogy ne veszítenénk a kapcsolatunk sebességéből) remek ha ilyenre nem akarunk költeni. 100 Mbps-os Internethez pedig használható WiFi AP-ként.
- Vannak ingyenesen nézhető analóg adások. Amik minőségben messze elmaradnak a digitális társaiktól általában, de ajándéklónak ne nézd a fogát. CRT TV-ken még akár nézhető is, és a városi tévék ezeken foghatóak.

Ami az Invitel ED3 Net100-as és DVB-C szolgáltatása ellen szól:

- Nincs saját Streaming applikáció (mint a konkurensnél a TV GO)
- Drága az HBO MaxPak (4156 Ft)
- Csak mobil15 opció van, így díjmentes mobilszámok hívására nincs lehetőség
- Hajdú-Bihar megyében egyetlen egy Invitel Pont van, az is Hajdúszoboszlón
- Ha eszközt kell leadni, akkor azt mindenképpen költséggel tudjuk megtenni (kivéve ha azon a településen lakunk ahol az Invitel Pont is található), akár a postán adjuk fel, akár beutazunk az Invitel pontba
- Mint minden szolgáltatónál szinte, a csomag ajánlatok kedvezményesebbek mint külön-külön magukban. Eddig ez rendben is van, de az Invitelnél ha komplett csomagot rendelünk, nem mondják meg, hogy mégis így mennyibe kerül a TV, Internet, Telefon. Olyan háztartásokban, ahol elosztják a költségeket, ez bizony hátrány, hiszen nem lehet azt mondani, hogy pontosan ennyit fizettek, mert Nektek kell a Családi TV...
- Csomagot váltani hűségidőn belül, csak úgy lehet, ha feljebb váltunk. Gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy nekem volt a Net60+ Családi Extra. Ahhoz, hogy át tudjak állni a frissen elérhető Net100-ra, mivel az alapból olcsóbb volt 500 Ft-tal mint a Net60, ezért rendelnem kellett minicsomagokat, hogy meghaladja a havi előfizetési díjam a korábbit. Plusz extraként az addig 0 Ft-os STB havidíja is szépen 590 Ft lett.
- Szolgáltatás kiesések: Ritkán fordulnak elő, de többször mint a Telekomnál. Persze ez helyi tapasztalat. Ha az Invitelnél kiesik a CMTS, akkor nincs Telefon, DKTV, és Internet sem. A Telekomnál elég a HGW alá egy UPS-t biztosítani, és ha a központban van áram, akkor a Telefon vonal, sőt az Internet is életben tartható a kiesés esetére, az UPS erejéig, vagy ameddig vissza nem tér az áram. Koax-nál nincs távtáplálás.
- Előszeretettel használnak koaxos területeken légkábelt. Ez az időjárás viszontagságainak jobban ki van téve, főleg a nyári hőségben, ilyenkor romolhatnak a jelszintek, sőt akár csatornákat is elveszthet a kábelmodem.
- Elsőként az Invitel jelentette be, hogy átterheli a műsordíjat. Azóta a UPC is megtett egy hasonló nyilatkozatot, de a Telekom még nem.
- Nincs a Kolibri XXL csomagban foglalt 20 HD csatorna között sem az RTL HD (sőt RTL HD egyelőre egyáltalán nincs az Invitelnél), sem pedig a TV2 HD
- Az M3 csak külön minicsomagban rendelhető meg

Ami a Magyar Telekom xDSL (IPTV, VoIP) alapú szolgáltatása mellett szól:
- Van Hoppá Plusz, havi 5000 perc, vezetékes és mobilirányba (20/30/70)
- A Családi + HD csomagban van RTL Klub HD, TV2 HD is
- Az alap csomagban már megtalálható az M3
- Van Táblagépre, és okostelefonra elérhető Stream szolgáltatás, aminek a neve TV GO
- Kedvezményes az HBO MaxPak 2600 Ft/hó plusz még lejöhetnek belőle annak megfelelően összegek, hogy kinek milyen fokozatú ügyfélminősítése van.

- Vannak AXN csatornák ráadásul van köztük HD verziós is
- Az újabb Tatung STB-k helytakarékosabbak mint a korábbi Cisco-k, és nem igen van rá panaszom eddig.
- Kedvezményes készülékvásárlási lehetőségek: Eddig két LCD TV-t, egy Nexus táblagépet, egy mobil Wifi HotSpotot vásároltam így. Megjegyzem a Nexus-t akkor kaptam meg tőlük 48250 Ft-ért, amikor még mindenhol 80 000 Ft körül volt az ára.
- Van Telekom videótár, videotéka, és az STB-ben HBO OD.

Ami a Magyar Telekom xDSL (IPTV, VoIP) alapú szolgáltatása ellen szól:
- Elsősorban azok az xDSL területen lakók járnak kevésbé jól, akik ezen a technológián keresztül veszik igénybe az Internet + Televízió + VoIP triót. Árban persze kedvezményesebb, mintha külön-külön lenne, de minden a címen adott sávszélességet terheli. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 50 Mbps-os VDSL2 kapcsolatnál ebből vonódik le az Internet sebessége, és a szolgáltatói HGW-re csatlakozó IPTV STB-k sávszélessége is. Maximum 3 STB csatlakoztatható, 1 HD Stream 8-12 Mbps 1 SD Stream 2-5 Mbps
- xDSL-nél általában 1 HD Stream-et kap az előfizető, és mellé maximum 2 SD Streamet.
- Az imént említett korlátozás olyan esetekben sincs feloldva, amikor az efi csak IPTV-t és VoIP szolgáltatát vesz igénybe a Telekomtól és a sávszélesség is bőségesen meglenne. Például nálunk lenne VDSL2 lefedettség, de a Telekom úgy gondolja, elég az IPTV-hez 1 HD Stream + 2 SD Stream, és még a HGW-t sem állítja át VDSL2 módba. Tehát nincs az mint a házunkban lévő másik szolgáltató esetén (Invitel), hogy alap a HD egy azon időben, mind a három szobában. Vagy itt nézek HD Streamet, vagy ott vagy amott, de ugyanazon időben, na azt nem!
- Korábban nekem 2 évvel ezelőtt Speedport W724CI HGW-m volt itt ezen a címen VDSL2-vel. Akkor az a HGW tudott 5GHz-es WiFi-t (igaz vagy 5 GHz vagy 2,4 GHz, a kettő együtt az ugye nem ment), volt rajta Gbps-os LAN (ami gyakorlatban 300 Mbps-os tudott, de az is 3x annyi, mint a 100 Mbps), no ezt váltotta egy újabb, de még fapadosabb modell a ZTE Speedport Entry 2i, amiben sem 5GHz-es WiFi, sem pedig Gbps-os LAN portok nincsenek. Viszont legalább VDSL2 megmaradt.
- A Telekom szó szerint érti azt, hogy az IPTV sávszélessége a megrendelt Internet sávszélességből jön le, ez annyira igaz, hogy a másik lakásunkban lévő Telekom előfizetésünk esetében, bár a vonal bírná a 15 Mbps-ot is, a ZTE ZXV10 H201L HGW-nél tisztán látható, hogy kereken 10 Mbps-ra lett belőve, holott ott egyrészt minden a Telekomtól van (TV +Internet + VoIP), és az Invitel valamint a UPC is a lépcsőházban, ez nem zavarja őket, jöjjön csak le a két SD Stream, a 10 Mbps-ból.
- 3 STB az 3 plusz távirányító, és 3 csatlakozóaljzat igény. Általában nem jelent gondot, de én mindenhol földelt konnektorokat, és túlfeszültségvédős elosztókat használok. Szerencsére van vagy 6 darab csak ebben a házban, és akkor a 2 UPS-t még nem is számoltam.
- Miként minden HGW-n vagy routeren, a Telekom által adottakon is 4 port van. Az IPTV-nek viszont van egy sajátossága. Minden olyan STB, ami a HGW-hez van csatlakoztatva, az közvetlenül csatlakozik rá. Ebből fakadóan, 3 STB 3 LAN portot vesz el, tehát marad 1 LAN port a PC-nek, vagy a konzolnak. Ha tehát több eszközünk is van otthon akkor plusz Switch vagy router kell.
- Ha most kellene a Telekomtól Internetet rendelnem, azt hiszem megőszülnék ettől a HGW-től, meg úgy egyáltalán, a brutális sávszélesség csökkenéstől. Jelenleg majdnem 13 000 Ft-ot fizetünk a Telekomnak úgy, hogy csak IPTV + VoIP van benne, HBO MaxPak persze szintén, de Internet az nincs. Azonban ha valaki az HBO MaxPak-ot Internetre cseréli, szerintem rosszabbul jár mint az Invitellel. Lassabb lesz ugyanis az Internet. Alapból 50 Mbpsból gazdálkodik, ami ha teljes egészében rendelkezésére állna is fele annak amit az Invitel ad.

Összesítés:
Olyan nincs, hogy csak az egyik szolgáltató vagy csak a másik a pozitív abban az esetben ha az ember több szolgáltatást is vásárol. Magam azt csináltam, hogy figyelembe véve a helyi lehetőségeket, a korábbi sok-sok év tapasztalatát (Telekom előfizetésünk az egyik címünkön már a 80-as években is volt amikor még matáv volt a neve, Invitel pedig 2003 óta), és a családi igényeket. A kettőből gyúrtam össze a nekem megfelelőt. Gondoskodtam ezzel a tartalékról is. Hiszen ha az egyik szolgáltatónál kiesés van, áthidalhatom a másikkal. A DVB-C jobb képminőséget produkál, azonnali váltásnál is, az IPTV-nél a váltás lassabb, és kicsit várni kell, hogy utolérje magát. Akkor megközelíti minőségben a DVB-C-t, de el azért nem mondanám, hogy minden esetben eléri. Még nincs 24 órája, hogy aktív, és a Telekom felületén sem jelent meg, hogy megtörtént a csomagváltás. Gyors mozgású jeleneknél, még a DVB-C-nél is vannak olyan jelek, amik egyértelműen a nem túl magas bitrátára utalnak, de stúdióbeszélgetéseknél közel kiegyenlítődik a különbség.

Az Invitelnek van egy jó csomagja, vagy legalábbis volt. A 30 Mbps-os Internet havonta 2990 Ft-ért, és úgy, hogy sem TV sem Telefon nem kellett hozzá, és Cisco EPC3008 kábelmodemet adtak mellé. Szomszédom például ezt használja, plusz a Mindig TV-t és a szülei TV GO hozzáférését. Nálunk az egyik legfontosabb szempont a Hoppá Plusz volt. Nem miattam, mert én nem telefonálok sokat, ha igen akkor is vezetékest hívok főleg.

A két szolgáltató árban nagyjából egy szinten van. Csak ugye vannak fontos eltérések, az egyiknél technológiai előnyből fakadó sebességtöbblet, amit a másik kompenzál TV GO-val kedvezményes készülékvásárlási opcióval, és kedvezményes HBO-val.

A két lakásban nekünk havonta együtt a három szolgáltatáscsomag körülbelül 35 000 Ft-ba kerül.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.