Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30301) Szten Márs válasza Plazmacucci (#30300) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem térítésre gondoltam, csak sima tapasztalatok és vélemények megosztására. Eszmecsere, meg ilyesmi jelleggel. :) De persze, ahogy gondolod.

(#30302) brickm válasza Szten Márs (#30286) üzenetére


brickm
őstag

Nem taglalnám sem a fizikai hátterét, sem a saját meggyőződésemet, csak szimplán logika:
Ha a fa alig szól bele a hangszer hangjába elektromos gitár esetén, és egy szimpla effektezéssel, meg rezgőkörözéssel áthidalható az eltérés, akkor egy 'olcsóbb' gibson studio miért készül drága fából? Miért nem abból , amiből a legtöbb olcsó 40-60ezres LP copy? Miért nem lesz soha egy LP standarból kiszedett PAF-al, vagy burstbuckerrel, vagy probuckerrel az epinek olyan hangja, mint amiből kiszedték? Miért nem lesz egy olcsó strat copynak soha eredeti strat hangja, még azokkal a hangszedőkkel sem?
Kifaragtam idestova 4 teljesen saját hangszert, tudom mitől lesz más a hangja.

Nyilván ha egy retkes szuvas fa és a tömör mahagóni vagy üreges mahagóni között nem lenne eltérés mindenki venne egy harley bentont meg bele 2 SD PAF-ot, vagy valami értelmes hangszedőt, a gibson meg lehúzná a rolót, mert senkinek nem kéne 10000x túlárazott sz rja,.

De én ezt a fajta témát le is zártam, mindenki gondol amit szeretne, aztán vagy úgy van, vagy tökmindegy.

[ Szerkesztve ]

(#30303) Alexios válasza brickm (#30302) üzenetére


Alexios
veterán

Mondjuk pont a Gibson kezdte nemrég üregesíteni az LP-k testét, hogy könnyebb legyen, és eddig nem jöttek róla panaszok, hogy teljesen máshogy szólna.

Miért nem lesz soha egy LP standarból kiszedett PAF-al, vagy burstbuckerrel, vagy probuckerrel az epinek olyan hangja, mint amiből kiszedték?

Nem tudom, biztos, hogy nem lesz? Mert az epik sok esetben pl. pont ugyanúgy mahagóni testből készülnek, ragasztott nyakkal, meg minden vuduval

[ Szerkesztve ]

(#30304) nap válasza Alexios (#30303) üzenetére


nap
addikt

Nem lesz, mert más a megmunkálás/felületkezelés. Van, aki hallja, van aki nem.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#30305) Plazmacucci válasza nap (#30304) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Valaki Ola Englund erősítő tesztjei között sem hallja a különbséget :D

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30306) Alexios válasza nap (#30304) üzenetére


Alexios
veterán

Felületkezelés? A lakkozás is modositja a hangot? Lassan kezdem úgy érezni, hogy a pickup az ami alig számít :DDD

[ Szerkesztve ]

(#30307) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

Értelmes Katana 100 teszt. Mondjuk a közepek ebből alapból hiányoznak? :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30308) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

Teuffel Birdfish :DDD

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30309) Humbucker válasza consono (#30299) üzenetére


Humbucker
senior tag

Te is? :DD :DD :DD
Ugyanilyen Jolana Irisem van nekem is a sarokban már.
Igaz olyan ramaty állapotban hogy hagyjuk, nyereg széttörve, a pick upok majd kiesnek, stb....

(#30310) Humbucker


Humbucker
senior tag

Basszus de szép . Én is hasonlóképpen képzelem el az enyémet :DD

(#30311) Plazmacucci válasza Humbucker (#30310) üzenetére


Plazmacucci
félisten

vérgáz :D

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30312) Humbucker válasza Plazmacucci (#30311) üzenetére


Humbucker
senior tag

:DD

Egyébként milyen gitárállványt használtok? Most nézegetek valami olyat ami Les Paulhoz tökéletes, és nem a falon lóg, de igencsak Soundking lesz.

(#30313) consono válasza Humbucker (#30312) üzenetére


consono
nagyúr

Én pl. Lidl-set :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#30314) Plazmacucci válasza Humbucker (#30312) üzenetére


Plazmacucci
félisten

sima 3 lábú, oco volt

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30315) Whit3Rav3n válasza Humbucker (#30312) üzenetére


Whit3Rav3n
senior tag

En pl egy ilyet.

(#30316) Paarthurnax válasza Alexios (#30303) üzenetére


Paarthurnax
senior tag

Nyilván elfogult vagyok de a könnyített Standard szerintem ugyan olyan jól szól mint a nem könnyített Traditional. :)

Diablo 3 - BoGyesz#1484

(#30317) cucka válasza brickm (#30302) üzenetére


cucka
addikt

egy 'olcsóbb' gibson studio miért készül drága fából? Miért nem abból , amiből a legtöbb olcsó 40-60ezres LP copy?
A mahagóni nem különösebben drága faanyag szerintem. Az egyiket két darabból ragasztják össze a másikat meg négyből, nem nagy különbség műszakilag. A drága svájci óra meg az olcsó kinai kvarc ugyanúgy mutatja az időt, érted.

Miért nem lesz soha egy LP standarból kiszedett PAF-al, vagy burstbuckerrel, vagy probuckerrel az epinek olyan hangja, mint amiből kiszedték?
Van a szakállas csávó a youtubon, ő berakta a gibson hangszedőt a csavarozott nyakú epiphoneba, eléggé ugyanúgy szóltak.

Miért nem lesz egy olcsó strat copynak soha eredeti strat hangja, még azokkal a hangszedőkkel sem?
Volt az a kartonpapir stratocaster, akinek odaadták, az első reakciója az volt hogy "sounds like a strat".
Meg melyik az eredeti strat? Vagy 60 éve gyártják, azért voltak változások.

Kifaragtam idestova 4 teljesen saját hangszert, tudom mitől lesz más a hangja.
Wow a fafaragás fejleszti a hallást? Ezt nem tudtam.

Nyilván ha egy retkes szuvas fa és a tömör mahagóni vagy üreges mahagóni között nem lenne eltérés mindenki venne egy harley bentont
Igen, mert egy harley bentoton ugyanolyan minőségű a hardver meg a nyak meg a bundozás. Csak a faanyag az eltérés.

(#30318) brickm válasza Alexios (#30306) üzenetére


brickm
őstag

... Fizika?.... :U

(#30319) brickm válasza cucka (#30317) üzenetére


brickm
őstag

"nem nagy különbség műszakilag. A drága svájci óra meg az olcsó kinai kvarc ugyanúgy mutatja az időt, érted." -én már itt értem miért nem fogod soha megérteni ezt a dolgot.

De akkor pontokban:
A drága precíz óra 10évente téved 10másodpercet, a kínai meg hetente 2-t....Jó esetben ugye. Kinek mennyire fontos a pontosság meg a minőség.

A szakállas csávó nézése közben neked annyira fejlett lett a hallásod, hogy videó alapján "eléggé úgy szólt" megállapítással te átírtad a fizikát és megállapítottad, hogy a faanyag, amin rezeg a húr, aminek a fizikai rezgését elektromos mennyiséggé alakítunk NEM,vagy ALIG befolyásolja...Értem. Végülis miért is nem egy fajta fából csináljuk az összes gitárt, mondjuk fenyőből? Olcsó is, sok is van belőle.

Te ismét egy videó alapján megállapítottad, hogy a karotnpapír úgy szól, mint a fa..... Aha, végülis az is fa volt, csak ledarálták és összeragasztották és sokkal kisebb a keresztmetszete, meg a sűrűsége, műszakilag gondolom ez se sokat oszt szoroz feléd. Én egy videónak nem hiszem el, míg nem én magam hallom bocs.

Nem is fejtegetem tovább, én nem videókat nézek a gitárokról, hanem a kezembe veszem és használom, meg a saját fülemmel hallom. Ajánlom neked is, elég buli. Az meg, hogy kinek fejlettebb a hallása, annak aki egyformának hallja a kartongitárt meg a tömör fát, vagy aki nem....

Ui. a HB-ra hiába teszel GB delux kulcsot meg schaller hidat, meg CTS potit, kutya hangja lesz, bár lehet a jutubon találsz jó videót arról is, sőt.... De mondtam logika, ha a 30ezres gitár kulccsere meg hangszedő csere után úgy szólna, mint az 500ezres nyilván max a perverzek és 'nemtudomhovategyemapénzem' emberek vennék meg az utóbbit.

De mondtam mindenki gondoljon amit akar, megteheti. Befejeztem üdv!

[ Szerkesztve ]

(#30320) Alexios válasza brickm (#30318) üzenetére


Alexios
veterán

Fejtsd már ki nekünk halandoknak is légyszi, fizika hogy magyarázza, főleg a lakkozás esetében

(#30321) Mathiask válasza brickm (#30319) üzenetére


Mathiask
senior tag

"A drága precíz óra 10évente téved 10másodpercet, a kínai meg hetente 2-t....Jó esetben ugye."
Mondjuk ez pont nem annyira jó példa, mert rengeteg drága mechanikus óra van és azoknál egy tök átlag(100-ad árú) kínai kvarc pontosabb.
Mint ahogy az se annyira jó példa szerintem, hogy ha nem számít a fa akkor miért gyártanak drágább fából gibsont és azt miért adják drágábban. Ez nem lehet jó érv, mert egyrészt megtehetik, másrészt mert a hangon túl sok más is meghatározza az árat, sőt a fa hangjának inkább kisebb szerepe van az árban, mint a többi tényezőnek együttvéve(megszokás(a drágábbnak jobbnak kell lennie), marketing, márka, megmunkálás minősége, stb) szerintem.

De amúgy egyetértek veled, hogy számít a fa az elektromos gitároknál is.
Pl azokat a videókat ahol pár mp-ként váltogatva szólnak a különböző fa anyagú, de amúgy ugyanolyan gitárok, lehet úgy magyarázni(pl a rossz yt minőségen túl), hogy a fülnek van tehetetlensége. Tehát ilyen gyors váltásokban nem lehet finom részleteket tesztelni szerintem.(mint ahogy hifit se szerencsés ilyen gyors váltásos módon tesztelgetni)

Egyébként ha nem számítana a fa anyaga, akkor semmi se számítana ami a nut-ot és a bridge-t köti össze. (bár ez se jó érv). Se a nyak test kapcsolata(csavaros, ragasztott nyak), se semmi.

(#30322) Mathiask válasza Alexios (#30320) üzenetére


Mathiask
senior tag

Ha számít a fa, akkor azért számít, mert rezeg és/vagy tárolja a tehetetlensége miatt a rezgést. Ez a rezgés az elmélet szerint a húr felfogatásain keresztül visszahat a húrra, valamint mivel a pickup is a rezgő testen van ezért a pickup is rezeg, így változtatva helyzetét a húroktól, tehát ebből a mozgásból származó jel összeadódik a húr rezgése keltette jellel.
Ha ez így van akkor a lakkozás is számít, már csak a tömege miatt is, más tömege lesz a testnek másképp veszi fel, adja le a rezgést. Más frekvenciákat csillapít a rezgés során, stb.

(#30323) Plazmacucci válasza Mathiask (#30321) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Még egyszerűbben megpróbálnom én is, hátha sikerül :DDD
Ha a fa nem számítana, az összes gitárt már rég műanyagból gyártanák. :))

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30324) consono válasza Plazmacucci (#30323) üzenetére


consono
nagyúr

Ez igaz is lenne, ha a gitáros nem lenne a világ tradiciókhoz legjobban ragaszkodó állatfaja :) Ettől függetlenül nyilván mindennek, így a fának is van szerepe a gitár hangjában, csak nem mindíg hallani meg. Nagyon nem mindegy, hogy milyen zenében szól pl. B-re lehangolt, széttorzított, aktív EMG-vel lehet, hogy 1% sincs a fa hangja a zenében, míg tisztán lehet,m hogy ez 10%...

"In God we trust. All others must bring data"

(#30325) bigrob válasza Plazmacucci (#30323) üzenetére


bigrob
őstag

Pl. átlátszó akrill gitárok? :)
Szíjjárto Zsoltinak is van és szokta nyomni vele ;]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#30326) arnyekxxx válasza Plazmacucci (#30323) üzenetére


arnyekxxx
veterán

biztos vagy benne, hogy sokkal olcsóbb egy darab minőségi tartós műanyag mint egy ugyanakkora darab fa?

egyébként

https://www.youtube.com/watch?v=cuB2hprvfdc

https://www.youtube.com/watch?v=MWa8sEgpOrM

[ Szerkesztve ]

(#30327) FockeWulf válasza brickm (#30302) üzenetére


FockeWulf
tag

Az olcsóbb, használható LP-kópiák is mahagóniból készülnek, egyébként nem egy hű de drága fa a mahagóni....

Az meg hogy miért nem pl fenyőből készülnek a gitárok nyilván több oka van, pár példa: jóval tovább tart kiszárítani, nagyon könnyen reped, nagy mértékben vetemedik, puhább (kész állapotban nekiütődik valaminek könnyebben megsérül) stb stb...

(#30328) arnyekxxx válasza FockeWulf (#30327) üzenetére


arnyekxxx
veterán

a fenyő még tüzelőnek is használhatatlan :)

(#30329) consono válasza FockeWulf (#30327) üzenetére


consono
nagyúr

Azért fenyőből (pine) van gitár... Az eredeti Tele is abból volt még az elején, de pl. a Squier CV50 is az.Tényleg puha, de hát a jó kis poliurethán lakk mire való :D

"In God we trust. All others must bring data"

(#30330) Alexios válasza consono (#30329) üzenetére


Alexios
veterán

De mennyire van ám :D [link]
Aztán hirtelen mégsem lett tőle sokkal olcsóbb mint a többi gitár, biztos speckó tonepine-ból van

(#30331) arnyekxxx válasza Alexios (#30330) üzenetére


arnyekxxx
veterán

100 éve száradó fa :)

(#30332) FockeWulf válasza arnyekxxx (#30328) üzenetére


FockeWulf
tag

Igen ez igaz :)

(#30333) consono válasza Alexios (#30330) üzenetére


consono
nagyúr

Ez tetszik :) Kellene csinálni gitárt anyukám szekrényajtójából, az pont ilyen csomós :)

Amúgy pont itt látszik, hogy mitől is drága a gitár: pont nem a fától, hanem a brand árától, meg az élőmunka költségétől. A sokat emlegetett Harley Benton nyilván ázsiában, soron gyártat, nem amerikában, mint a Gibson...

"In God we trust. All others must bring data"

(#30334) FockeWulf válasza consono (#30333) üzenetére


FockeWulf
tag

Ne legyenek illúzióink, a márkás gitároknak a nevét fizettetik meg a vásárlókkal....

(#30335) arnyekxxx válasza consono (#30333) üzenetére


arnyekxxx
veterán

nyilván az szörösképű usák faszi sokszorosáért tolja végig a fát egy a fűrészen mint a kiskínai, ezt meg kell fizetni a madeinusa feliratnál

nekem azért ezeket megnézve nem jött le, hogy az usa gibson gyárban minden dolgozó beépíti szivétlelkét minden egyes hangszerbe :)

https://www.youtube.com/watch?v=wm-_pUsHirw

https://www.youtube.com/watch?v=VbU1R4KDymw

Tulajdonképpen a kínai gyár sokkal kézművesebb, minden darab egyedi handmade :)

https://www.youtube.com/watch?v=-4CxbwgdxXk

[ Szerkesztve ]

(#30336) FockeWulf válasza consono (#30333) üzenetére


FockeWulf
tag

Ha a gibsonnál/Fendernél a fát, meg az élőmunka költségeit megnézzük (pl egy új Gibson LP 5-600 ezer ft...már a barátságosabban árazottak...), akkor egy szép, díszes komplett szobabútornak minimum 4-5 millió forintnak illene lennie...

(#30337) consono válasza FockeWulf (#30336) üzenetére


consono
nagyúr

Hát, kint lehet is annyi... Főleg, ha az is márkás :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#30338) nagyArc válasza arnyekxxx (#30335) üzenetére


nagyArc
tag

Megnéztem ezt a gibsonos videót. Eléggé meglepett, hogy egy gatteren vágták ki a nyakat, kézzel :DD

(#30339) consono


consono
nagyúr

Na, lassan kész a cuccom, születésnapomra zenekart kaptam :) Már csak egy looper meg egy noisegate hiányzik...

"In God we trust. All others must bring data"

(#30340) cucka válasza brickm (#30319) üzenetére


cucka
addikt

A drága precíz óra 10évente téved 10másodpercet, a kínai meg hetente 2-t....Jó esetben ugye. Kinek mennyire fontos a pontosság meg a minőség.
Ahogy irták, ez ellenkezőleg van, pont ezért hozták ezt a példát. Egy mechanikus óra lehet egy különleges, lenyűgöző precizitással összerakott iparművészeti remek. Ha mutatja a dátumot vagy a holdfázisokat, akkor szorozd be sokkal a bonyolultságát és az árát. Ettől olyan értékes. Ha pontosan kell időt mérni, akkor abban a kvarc jobb.

A szakállas csávó nézése közben neked annyira fejlett lett a hallásod, hogy videó alapján "eléggé úgy szólt" megállapítással te átírtad a fizikát és megállapítottad, hogy a faanyag, amin rezeg a húr, aminek a fizikai rezgését elektromos mennyiséggé alakítunk NEM,vagy ALIG befolyásolja
Nem. a videó nézése közben annyi következtetést vontam le, hogy ez a kettő kb. ugyanúgy szól. Ha nagyon figyelsz, van egy árnyalatnyi különbség, de egyik sem szól rosszabbul, mint a másik, nem hallottam az árkülönbséget a hang alapján. Ha zenekarban lett volna, meg nem mondja senki, hogy melyik melyik. Na ennyit állapitottam meg és nem többet.
Nyilván, az olcsó epiphone-on kilógtak a bundvégek a drága gibsonon meg nem, de most a hangról van szó.

Te ismét egy videó alapján megállapítottad, hogy a karotnpapír úgy szól, mint a fa.....
Nem, a videóban szereplő gitárosok állapitották meg, akik kipróbálták a kartonpapir stratocastert.

Nem is fejtegetem tovább, én nem videókat nézek a gitárokról, hanem a kezembe veszem és használom, meg a saját fülemmel hallom.
De azt ugye vágod, hogy az emberi hallás teljesen szubjektiv. Ha ugyanazt a gitárt odaadom de egyszer azt mondom hogy x fa, utána meg hogy y, akkor hallani fogod a vélt különbséget. Egyszerűen igy működik a hallás.
Ezért van az, hogy a mikrofonokat centire pontosan kell beállitani egy felvételnél, de te ha fél méterrel arrébb állsz a szobában, nem hallasz drasztikus különbséget a hangban.
A másik, hogy ez az oka annak, hogy vakteszten szokás hangzást tesztelni.

Amúgy imádom, amikor jönnek a nagy öreg zenészek, akik azt is kihallják, hogy milyen szinű a gitár, közben meg tudod, hogy 20-30 évet töltöttek csutkára tekert erősitők mellett, szóval kb. örülhetnek hogy egyáltalán hallanak bármit is.

De mondtam logika, ha a 30ezres gitár kulccsere meg hangszedő csere után úgy szólna, mint az 500ezres nyilván max a perverzek és 'nemtudomhovategyemapénzem' emberek vennék meg az utóbbit.

Szerintem ez két alapvető tévedés nálad.
1. A gitárosok a szemükkel vesznek hangszert. Ezt nem én mondtam, hanem Paul Reed Smith, aki egy jól menő bizniszt alapozott erre a megállapitásra.
2. A gitár árában nem a faanyag drága, hanem a kidolgozás minősége és a gyártási körülmények. (kis szériás kézzel készült vs. futószalagon egy gyárban). A gitár árában ezt, illetve a brand értékét fizeted meg.
Egy 2000 dolláros Gibsonban az alapanyagköltség nem lehet több 100-150 dollárnál.

[ Szerkesztve ]

(#30341) Humbucker


Humbucker
senior tag

Kezdenek már előjönni az elvonási tünetek, már lassan 2 hete van a hangszerésznél a gitárom amit 3 hete vettem :O Már megrendeltem az állványt, új, japán kulcsokat is, de hát nem bántom, gondolom jó munkához idő kell. :)

Azt hittem kb egy hét alatt végez a bundok síkba csiszolásával, de inkább maradjon még, csak patika állapotban legyen mire kész lesz.

(#30342) cucka válasza Humbucker (#30341) üzenetére


cucka
addikt

Szerintem az a hangszerész egy balfasz, ott porosodik nála a gitárod és hozzá sem nyúlt, vagy elfelejtett szólni hogy kész van. Egy bundcsiszolás mondjuk 2 óra munka, de lehet, 3 óra.

[ Szerkesztve ]

(#30343) Eastman válasza Humbucker (#30341) üzenetére


Eastman
őstag

"Lassú munkához idő kell." :)

(Mér', nem ő teszi rá a kulcsokat?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#30344) Plazmacucci válasza Humbucker (#30341) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Budapest közepén az ilyen 2-3 munkanap. Átkurtak.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30345) Humbucker válasza Plazmacucci (#30344) üzenetére


Humbucker
senior tag

Itt keleten más a meló dia úgy látszik....

A kulcsokat a hangszerboltban teszi rá a srác.

[ Szerkesztve ]

(#30346) Plazmacucci válasza Humbucker (#30345) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Azt mondom, hogy Budapesten sorbanállás van annyi a melójuk, de így is csak pár nap. Akkor vidéken mi megy?

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#30347) arnyekxxx válasza Plazmacucci (#30346) üzenetére


arnyekxxx
veterán

3hetes sorbanállás.

(#30348) Humbucker


Humbucker
senior tag

Tudom kezd kicsit elcsépelt lenni , de úgy érzem kell idővel egy ilyen lehangolt metál gitárt összeraknom, annyira füllbemászó ez, meg az összes hasonló téma, bár gondolon inkább egy nagyon brutál erősítő hozna leginkább az ilyen hangzáshoz közelebb.

(#30349) Ragnar_ válasza Humbucker (#30348) üzenetére


Ragnar_
addikt

A 7 húros pickupösszehasonlító dal se rossz.. Seymour Duncan 7-String Bridge Pickup Comparison- Metal

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#30350) Humbucker válasza Ragnar_ (#30349) üzenetére


Humbucker
senior tag

Nem rossz. \m/ :DD

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.