Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28001) eeXaa válasza D28 (#27999) üzenetére


eeXaa
addikt

..nem lehetséges

(#28002) Humbucker


Humbucker
senior tag

Boss Katana 50 megrendelve, kíváncsi leszek rá ;)

(#28003) Tommyka21 válasza Humbucker (#28002) üzenetére


Tommyka21
tag

:D

(#28004) brickm válasza D28 (#27999) üzenetére


brickm
őstag

Erre sehogy. Amúgy pitch shifter és maradhat az eredeti húr,csak a fíling lesz kevesebb.

(#28005) Kobe válasza Kobe (#27976) üzenetére


Kobe
veterán

El is vittek, de kar erte.... :)

(#28006) D28 válasza nap (#28000) üzenetére


D28
tag

Sejtettem h nem ilyen egyszerű ez a sztori. Még ha nem lennének olyan iszonyat drágák azok a gitárok.

(#28004) brickm

Ez így első körben egy emberbarátibb megoldás de azért ez sem a szaladok a boltba árkategória ahogy néztem. :D

Köszönöm a válaszokat, majd kitalálom h mi legyen.

I don't know whether to laugh or vomit.

(#28007) Eastman válasza Kobe (#28005) üzenetére


Eastman
őstag

"Csere gibsonra érdekel kizárólag" :DDD

Gondolom, összejött a csere. ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#28008) Panzermeyer válasza Eastman (#28007) üzenetére


Panzermeyer
tag

Rádobott 300 ezret :)

Közben az én általam linkelet Mahogany (piros) Epi LP-t is elvitték, azért is kár.

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#28009) brickm válasza D28 (#28006) üzenetére


brickm
őstag

Ha gépen tolod van hozzá vst. Ha meg olcsóba akarod megúszni multieffekt használtan. Digitech dsp-k realtime shiftelnek,gsen olyan 30 35k körül jók vannak már.

(#28010) Ragnar_ válasza D28 (#28006) üzenetére


Ragnar_
addikt

A Reaper beépített pitch shiftere nekem a gitárt tolja egy oktávval, basszusgitár szimuláció gyanánt és elég korrekt az eredmény ... (Ha olyan hangoláshoz basszusgitár basszushúr kellene az meg megint nem egyszerű eset.. :) , konkrétan az "A"-ra hangolt gitárhoz a 130-as húr határeset, mondjuk sima 4 húros basszusgitárral próbáltam csak.)

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28011) Humbucker


Humbucker
senior tag

Mi az a Standard B hangolás?Hogy kell olyanra hangolni?

(#28012) Plazmacucci válasza Humbucker (#28011) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Úgy ahogy magyarul standard H-ra.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#28013) Ragnar_ válasza Humbucker (#28011) üzenetére


Ragnar_
addikt

A legmélyebb húrt nem "E" re hangolod, hanem "B"-re (6 félhanggal mélyebb), a következő húrt 5 félhangnyival magasabbra stb.. onnantól már olyan mint a sima "E" standard, csak 6 félhangnyival minden húr mélyebb lesz, ha bírja, de az már a B-nél kiderül, általában , ha az megvan (a legmélyebb húr) akkor a többi is meglesz..

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28014) #56474624 válasza Plazmacucci (#28012) üzenetére


#56474624
törölt tag

Hihetetlen, hogy ilyeneken kiakadnak egyesek. Nekem egyszer egy pöcs eladó akadt ki, hogy B-nek mondtam. Aztán csodák csodájára, a húr csomagolására is B volt írva. Nálam B, leszarom, hogy itthon H-nak nevezik, egységesíteni kell az elnevezéseket.

(#28015) FockeWulf válasza #56474624 (#28014) üzenetére


FockeWulf
tag

Nagyon helyes! Remélem a húrt is string-nek mondod!
:DDD :D

(#28016) kemotox válasza FockeWulf (#28015) üzenetére


kemotox
addikt

Azért nem ugyanaz. A string magyarul húr, viszont a zenei ABC, az zenei ABC. Nem pedig AHC. Amúgy ha már nagyon ki akartok akadni, akkor ajánlom a "szand" szót, nálam ennél a szónál szokott élesedni a teli rüszttel való, nekifutásból történő picsánrúgás algoritmus. ;]

(#28017) FockeWulf válasza kemotox (#28016) üzenetére


FockeWulf
tag

Végül is mindkettő jó. A magyar-német elnevezés sem AHC, hanem ABC, csak ez esetben a B nem törzshangra esik, a másik "verziónál" meg igen....Elsőre valóban logikusabbnak tűnik az ABC, addig míg nem kell módosítani lefele a B-t..meg ugyebár olyankor kell "bífletezni"...hehe :D Az AHC verziónál meg akkor lesz egy kis értelme a dolognak, mikor szintén lefelé módosításra kerül a H.... :)
Fene sem tudja melyik a jobb...de egy biztos, ha angolul beszél az ember akkor beszéljen angolul, ha magyarul, akkor meg magyarul, de NE keverje a kettőt :)

[ Szerkesztve ]

(#28018) #56474624 válasza FockeWulf (#28015) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ne keverjük a két dolgot, ez kb. ugyanaz, mintha a magyar matematikusok a pít tauval jelölnék. Egy szakterület nyelve legyen közös, hogy egyértelmű legyen, miről van szó. Függetlenül attól, milyen nyelven szólal meg az illető. Nem kell aggódni, előbb-utóbb a kultúrák is összemosódnak, egységesülnek, de az egy lassabb folyamat.

[ Szerkesztve ]

(#28019) FockeWulf válasza #56474624 (#28018) üzenetére


FockeWulf
tag

".....előbb-utóbb a kultúrák is összemosódnak, egységesülnek..." ezt engedelmeddel kétségbe vonnám... Már csak azért is mert a sokszínűség szépsége is az, hogy külön-külön vannak...Ha mindet összekevernéd egy förtelmes masszává változna ami addig külön szép volt. Összemosással magát a szépséget szüntetnéd meg. A húslevesbe sem kevered bele a marhapörköltedet, a desszerttel együtt, mert "úgyisegyhelyremegy"...De egy még jobb példa: nézz rá a mai Európára....hogyan "működik"....
Viszont az egységesítéssel egyet értek.

(#28020) bigrob


bigrob
őstag

Megint hogy a viharba tudtatok ilyen hülyeségen összekapni???
Én is B-nek mondom, nem magyarul tanultam amit tanultam és nem szedem le másnak a fejét ha H-nak mondja..

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#28021) Eastman


Eastman
őstag

Ja, hát ez a H német örökség, kb. mint a nulladik bund. De mivel Liszt, Kodály, Bartók, ált. isk-ben az énektanárom és később a gitáredző bá' is H-nak mondta és írta a H-t, én maradok ennél.

Jutyjúbos tanulás könnyebb a B-vel, de ez természetesen kicsit sem befolyásolja a kialakított egyedi szandot. ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#28022) Moleman


Moleman
addikt

Engem sose zavart, egy kis gyakorlattal már a hangnemből is kiderül, hogy éppen melyik B-re gondolt a szerző. :D Amúgy élőszóban én is a H-t használom.

(#28019) FockeWulf
A kultúrák egységesítése hozhat egyben sokszínűséget is, pl mikor egy multinál indiánokkal és egyéb keleti népekkel dolgozol együtt. :)

[ Szerkesztve ]

(#28023) #56474624 válasza FockeWulf (#28019) üzenetére


#56474624
törölt tag

Amit ma egységesnek latsz adott kultúrát, az sem volt mindig az. A technikai fejlődéssel párhuzamosan fokozatosan keveredni fognak a kultúrák. Törvényszerű a dolog.

(#28024) FockeWulf válasza Moleman (#28022) üzenetére


FockeWulf
tag

Vinettúra tekintettel ezt elfogadom! :DD

[ Szerkesztve ]

(#28025) Moleman válasza FockeWulf (#28024) üzenetére


Moleman
addikt

:D :D

Megint rendeltem a Muzikertől egy marék pengetőt (Wedge most sem volt :(((), kíváncsian várom. Plusz egy gyönyörű és férfias almazöld ukulelét egy barátomnak. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#28026) nagyArc válasza Eastman (#28021) üzenetére


nagyArc
tag

Tulajdonképpen az lenne a leglogikusabb, ha A-tól L-ig (1-12), félhangonként lennének a hangok elnevezve.

(#28027) FockeWulf válasza nagyArc (#28026) üzenetére


FockeWulf
tag

Inkább az lenne a leg logikátlanabb... Ugyanis pl a cisz nem egyenlő a desz-el (habár a gitáron, vagy a zongorán egy helyen van, mivel temperált, azaz kiegyenlített a modern hangrendszerünk), de a módosított hangok nem egyenlőek. Maradva a cisz példájánál, az eredetileg magasabb, a D hang felé törekszik, míg a desz alacsonyabban szól(na) mivel a C felé törekszik (ugyanez a helyzet a többinél is).

(#28028) consono válasza FockeWulf (#28027) üzenetére


consono
nagyúr

És akkor vissza is értünk oda, hogy a gitár egy mennyire szar hangszer ;]

"In God we trust. All others must bring data"

(#28029) nagyArc válasza FockeWulf (#28027) üzenetére


nagyArc
tag

Kitaláltak már nem temperált gitárt is:
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#28030) FockeWulf válasza consono (#28028) üzenetére


FockeWulf
tag

Nem létezik szar hangszer :) a hangszerek a hangrendszeren "belül" mozognak. Mivel a gitár fogólapja a temperált hangrendszerhez igazodik, így áll elő a lentebb írt helyzet. Ez a kiegyenlített hangrendszer hátránya, hogy 12 egyenlő részre osztja a hangokat, holott eredetileg nem azok. Előnye meg az, hogy így jóval "felhasználó barátabb" (hogy modern kifejezéssel éljek :D) lett a zenélés, zeneszerzés. :P

[ Szerkesztve ]

(#28031) FockeWulf válasza nagyArc (#28029) üzenetére


FockeWulf
tag

Lehet ezt előbb kitalálták, mint a mai temperált bund kiosztasú tesójait :) de nagyon jól szemléltetik a lényeget a linkelt videók.

(#28032) nagyArc válasza FockeWulf (#28031) üzenetére


nagyArc
tag

itt van egy másik: [link]

(#28033) Ragnar_ válasza consono (#28028) üzenetére


Ragnar_
addikt

Igen, mert a gitárnál nem lehet törekedni se.., pedig könnyebb nyújtani, mint zongoránál ;] (vagy ha arra való az a pedál a zongorán akkor tévedtem)

# 28027 FockeWulf no offense, csak ez a zeneelmélet, hogy "C" az, csak "D"-re törekszik, lehet, hogy csak nekem vicces :DDD

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28034) SunMount3r válasza nagyArc (#28032) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

(#28035) Ragnar_ válasza Ragnar_ (#28033) üzenetére


Ragnar_
addikt

Ja, értem már, hogy a gitárral van baj, de a zongora, meg a hárfa az miért nem ok ? Ott minden húrhossz egy hang nem ? .. akkor egy ilyen temperált gitárt egy sima gitárhoz képest elvileg hamis ? És a fretlessekkel sincs semmi baj, csak meg kell jegyezni a távolságokat...

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28036) kemotox


kemotox
addikt

Szerintem fölös ezen agyalni, aki megépíti ezeket a furcsa fretes gitárokat, őket sem értem. A jó rákenróll hamis baszod!! Oszt annyi! Akinek nem tetszik az hallgasson Bétóvenet vagy Mócártcsokit :D

(#28037) Moleman válasza Ragnar_ (#28035) üzenetére


Moleman
addikt

A zongora is ilyen, ha jól tudom, valamikor láttam róla levezetést, hogy hogyan osztják szét a különbségeket, mert különben nem ugyanott lennének a hangok más-más oktávokon belül. Vagy valami ilyesmi. :D

A fretlessen is a szokásos hangolásnak megfelelően játszol, mert azt szokta meg a füled. Kivéve, ha valaki direkt a mikrohangokra megy rá. :)

(#28038) Ragnar_


Ragnar_
addikt

Hát a 12 félhangos verzió szól természetesebben szerintem, de lehet, hogy azért, mert ezt szoktuk meg.
(Eddig nem is tudtam, hogy valójában nem pontosan 12 félhangos a rendszer..)

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28039) Ragnar_ válasza Moleman (#28037) üzenetére


Ragnar_
addikt

De elvileg nem csak az .."isz", meg .."esz" hangok zavarnak be ? az oktávok stb. azok oktávon maradnak, zongoránál meg elvileg (legalábbis úgy gondolnám) minden hang egy húrhossz, ott megoldható lenne, vagy nem értem :DDD És elvileg akkor egy ilyen temperált gitár hamisan szól a megszokotthoz képest ...

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28040) Zoli133


Zoli133
őstag

Adam Neely-t ismeritek?
Itt beszél kicsit a témáról.
Illete itt mégtöbbet: [link]

[ Szerkesztve ]

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#28041) nagyArc válasza Zoli133 (#28040) üzenetére


nagyArc
tag

Itt van egy emészthető leírás arról, hogy miért hamis minden hangszer:
[link]

(#28042) FockeWulf válasza Ragnar_ (#28033) üzenetére


FockeWulf
tag

Nem a C hang törekszik D re, hanem a felfelé módosított alakja a cisz. Olyan érzést kelt az emberben, mintha a D felé húzna, törekedne :)

(#28043) Tommyka21 válasza FockeWulf (#28042) üzenetére


Tommyka21
tag

Nem elmélkedni kollega!
Készülni!
Este koncert :DD :DD !

(#28044) FockeWulf válasza Tommyka21 (#28043) üzenetére


FockeWulf
tag

Jójó, lassan indulok :D :D

(#28045) kemotox válasza FockeWulf (#28044) üzenetére


kemotox
addikt

Mire fogjátok rázni a testeteket? Jó szórakozást!

(#28046) Ragnar_ válasza FockeWulf (#28042) üzenetére


Ragnar_
addikt

Ja értem a Cisz olyan kicsit magasabb C ami D-re törekszik. nem ? :DDD Vagy a D-hez van közelebb a Cisz mint a Chez ? :U

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#28047) Eastman


Eastman
őstag

Tökös Gibson LP kétszázért: [link]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#28048) Plazmacucci válasza Eastman (#28047) üzenetére


Plazmacucci
félisten

220 ezerért csak puhatok jár?

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#28049) Tommyka21 válasza kemotox (#28045) üzenetére


Tommyka21
tag

Ivan and the parazol volt Szegeden. A The luckies volt az előzenekar!
Fasza volt :D :D !

(#28050) Ragnar_ válasza Plazmacucci (#28048) üzenetére


Ragnar_
addikt

De a puhatok is Gibson, többet ér, mint egy Epi keménytok :D ..

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.