Hirdetés

2024. június 29., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#54351) Brekkk válasza darapeti444 (#54350) üzenetére


Brekkk
senior tag

[link]

Itt szépen leírták hogyan kell. Több verzióban is.

(#54352) darapeti444 válasza Brekkk (#54349) üzenetére


darapeti444
csendes tag

Időközben már megtaláltam, azonban a lemezkezelőben már csak 1 ssd-t mutat

(#54353) Brekkk válasza darapeti444 (#54352) üzenetére


Brekkk
senior tag

Pedig ott látni kellene még akkor is ha nincs rajta se partíció se inicializálás.

(#54354) darapeti444 válasza Brekkk (#54353) üzenetére


darapeti444
csendes tag

hát akkor nem tudom mi lehet a baj

(#54355) z123456z


z123456z
őstag

Sziasztok. Egy bugyuta kérdés: adott egy nvme ssd, a chipeken a hosszú papír címkével, és egy öntapadós hűtő lapka. Én a hosszú címkét leszedtem az ssd-ről, és közvetlenül a chipekre ragasztottam a lapkát, de sehol nem láttam, hogy ezt így kéne. Jó helyre tettem én ezt a hűtő vagy hőelvezető lapkát egyáltalán? Végülis a chipeket hűtenénk, ott keletkezik a hő nem? Köszi

[ Szerkesztve ]

(#54356) pluto1969 válasza z123456z (#54355) üzenetére


pluto1969
tag

Jó helyre tetted, arra figyelj, hogy inkább a vezérlőt hűtse, (gyakran nem olyan a magassága mint a nand-nak) mert az melegszik jobban. Én is leszedem a papírt mindig róla, mert a papír elég jó hőszigetelő, bár így ugrik a garancia, de ahol nem számít, ott leszedem..

(#54357) 5leteseN válasza pluto1969 (#54356) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Az már magában(szakmailag :F ) érdekes, hogy egy gyártó és-vagy egy forgalmazó egy ismertem hőmérséklet-érzékeny fődarabra(vezérlő) miért tesz egy hűtést akadályozó fontos(garancia-)"dokumentumot"!
Most erre mit lehet mondani!
..., vagy csak így segítik a "tervezett avulást"? :((

[ Szerkesztve ]

(#54358) Doky586 válasza 5leteseN (#54357) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A processorok tetejéte is ragaszthatnának egy ilyen cetlit.. :W

(#54359) 5leteseN válasza Doky586 (#54358) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Ne fesd a falra az ördögöt... ;]

(#54360) Lokii válasza Doky586 (#54358) üzenetére


Lokii
aktív tag

Valóban nem lenne rossz :D :C nekem tetszene

Need for speed world:0DARIUS0 , Battle.net: Dunna#2926

(#54361) z123456z válasza pluto1969 (#54356) üzenetére


z123456z
őstag

:R

(#54362) pluto1969 válasza 5leteseN (#54357) üzenetére


pluto1969
tag

Vagy miért nem teszik az 1 oldalas ssd-nek az aljára, sima egyenes felület, simán ragaszthatnák oda is. Mivel szeretik cserélgetni az alkatrészeket, lehet így akarják letakarni, mert nem mindenki szedi ám le a papírt, hogy megnézze mit csere-berélgettek rajta. Mint pl Kingston NV2 ami az elején TLC volt kiadáskor, majd szépen QLC lett. Sokan nem ismerik a programokat amelyekkel meg lehet nézni, és ha a papírt nem szedik le, titokban is maradhat a vezérlő cserével együtt..

[ Szerkesztve ]

(#54363) 5leteseN válasza pluto1969 (#54362) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Szerintem fogyasztó-védelmileg simán meg lehetne támadni őket, akár E-Unios szinten, hiszen az élettartam szempontjából kiemelkedően fontos hűtést nehezíti vagy teszi lehetetlenné, vagy csak a garanciavesztés árán megoldható módon!

Kíváncsi vagyok mikor lesz ebben változás! :(((

(#54364) Raymond válasza 5leteseN (#54363) üzenetére


Raymond
félisten

Ertelme sok nem lenne mert nem kell leszedned a matricat a hutes miatt.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#54365) pluto1969 válasza 5leteseN (#54363) üzenetére


pluto1969
tag

Elvileg a tesztek szerint nem számít túl sokat kb 3-5 fokot ront rajta. Nagyobb probléma szerintem, hogy mindenféle jelzés és azonosító nélkül cserélgetik az összetevőket. Egy QLC minden szempontból rosszabb mint egy TLC, és simán kicserélik, még csak nem is írnak róla semmit a gyártói oldalon sem. 3d nand ennyit írnak, ami lehet bármi. Leírják a TLC-hez tartozó TBW értéket, majd kicserélik, és változatlanul marad az érték az oldalukon, pedig biztos hogy nincs ugyanannyi egy QLC mint egy TLC nand TBW értéke. Ez már inkább megérne egy pert. Változtasson, de akkor adjon neki más típus jelzést, ne sunnyogjanak.

[ Szerkesztve ]

(#54366) 5leteseN válasza Raymond (#54364) üzenetére


5leteseN
aktív tag

:Y :Y :Y :Y

Sok hozzászólásban írták, hogy de, le kell szedni!

Én nyitott vagyok!
Le kell szedni, vagy nem kell???
Én a hsz-ekből azt látom, hogy a többségénél jobb eredmény van, ha le van szedve => akadályozza, csökkenti az elérhető hűtési teljesítményt, úgy, hogy az esetek többségében máshogyan is megoldható a garancia-kérdés!

Ahogy az előzőben is szerepel: Einstien-i szintű logika képesség nélkül felfedezhető a háttérben a tisztességtelen piaci magatartás, mint jelentős motiváció és mint napi visszaélésre lehetőséget adó piaci gyakorlat!

[ Szerkesztve ]

(#54367) Pyttawrx válasza 5leteseN (#54366) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nem kell. Semmit nem gátol. Én sem vettem le soha. Rátettem th pad-et vagy th pad+borda. Ennyi. Jó értékek voltak. De van olyan matrica is ami “hűtés” szerepet is betölt pl samsung néhány típusánál.

[ Szerkesztve ]

(#54368) Raymond válasza 5leteseN (#54366) üzenetére


Raymond
félisten

Nem kell leszedni. Sok ertelme amugy se lenne, minimalis a hatasa/gatlasa.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#54369) Doky586 válasza Pyttawrx (#54367) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor egy régi ssdről átteszem a procira ha úgy se számít. Persze nem a sajátomra.. :))

(#54370) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Akkor miért nem ragasztják a másik oldalra? :F
Van az a nyári nap amikor az a 3-4 fok is jó lenne mint -C-fok!
... meg még az a "csúnya" másik szempont? :Y

Annak a lehetőségnek örülnünk kellene? :((
Nevesítem: Vásárló megtévesztése/félrevezetése!

(#54371) 5leteseN válasza Doky586 (#54369) üzenetére


5leteseN
aktív tag

:C :)) :)) :C :DD :DD :C

(#54372) Pyttawrx válasza Doky586 (#54369) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Hűű. A kettő nem ugyanaz! De ezt tudhatnád már. Tudod is csak megint trollkodsz. Ebben a topikban kérlek mellőzd.
Köszi

(#54373) ubyegon2 válasza 5leteseN (#54370) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor miért nem ragasztják a másik oldalra?

Óhajod Samsung számára parancs! :K

Hát igen, már ott is van cimke, nem is akármilyen, ha jobban megnézzük!

De egyébként a kereskedelmi forgalomba kerülő SSD-n azért van cimke, mert néhány adatot kötelezően meg kell jeleníteniük. Nyugtass meg, hogy azért ezen nem lepődsz meg. ;)

Kicsit rossz fény van már, de a 980-at lefotóztam neked, hogy értsd az előbbit!

Azonban ennyi nem elég egy cimkére, OEM SSD-nél ráfér egyre, de a consumerre más szabályok vonatkoznak, ezért hátul van a többi infó:

Itt nem látszik a rézlap/keret, azért van az első kép!

Van még kérdésed?

(egyébként ezek nem papírcimkék és nem is akadályozzák a hőelvezetést)

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung PM883 1,92TB industrial SSD 45eft

(#54374) pluto1969 válasza ubyegon2 (#54373) üzenetére


pluto1969
tag

A Samsung kivétel, és még néhány WD. De az ssd-k 90%-ra igaz, hogy csak sima papírcímke van rajta 1 db, és az is a vezérlőre, és nandokra van ragasztva. Itt ezt nehezményeztük, hogy az aljára is lehetne, mert az egy sima felület, és semmi sincs rajta. Miért kellene egy papírra ragasztani a hűtőbordát, ha közvetlenül is hűthetné a vezérlőt, azért az mégis csak jobb, mint egy papíron keresztül, még ha elvileg nem is sokat számít, a gyártónak meg semmibe sem kerül. Ez olyan mint a sata ssd-ket műanyag tokba teszik fém helyett, hogy nyerjenek pár centet, ott sem érdekli őket a jobb hűtés, még ha azok nem is melegednek annyira nagyon.

[ Szerkesztve ]

(#54375) ubyegon2 válasza pluto1969 (#54374) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, nyilván az olcsóbb eszközök kevésbé minőségi megoldásokat alkalmaznak és nem csak külsőleg, nyilván. Ezért nem értem azokat a gyakori kérdéseket, hogy mi a fenéért kerül többe például a Samsung SSD...

Azt gyanítom, valami standard van erre is, miért a top oldalon van az adatokat tartalmazó cimke, ha nem így lenne, tuti lenne pár SSD összerakó üzem (direkt nem gyártót írtam), amelyek a hátoldalra ragasztanák a cimkét.

Amúgy a userek 98%-ának még arról sincs fogalma, mik azok a különböző méretű lapocskák az SSD-n, nemhogy azt észrevennék, ha más tipusúra lettek cserélve. :N

eladó Samsung PM883 1,92TB industrial SSD 45eft

(#54376) TechN7ne válasza ubyegon2 (#54375) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Én leszedtem az egyikről a matricát (Hynix 801) és a hátuljára thermalpad ot is raktam de 7-8 fokkal melegebb alapjárat mint a másik.
Az egyik az alaplap alján van (ezen rajta maradt a matrica) ,másik pedig felül (cpu és a vga között).
Sima matrica volt rajta ,itt vannak a hőfokok.
Mind a két ssd-n gyári alaplapi borda van.

Mennyire lehet ez reális ,avagy 45/47 fok alapjárat okozhat gondot neki hosszútávon?

(#54377) ubyegon2 válasza TechN7ne (#54376) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ja, a gen4 PCIe SSD-ket már hűteni kell és még a Hynix nem is melegszik annyira...45/47 celsius idle hőfok nem okoz semmi gondot, ha tartósan a gyári optimális hőfok csúcsán vagy afelett van, az már nem annyira jó.

Szerintem azonos hőfokon akkor lehetnének, ha a hw/sw körülmények is azonosak. De egy Hynix OEM minőségű SSD-nél ekkora idle hőfoknál én tuti nem aggódnék. ;)

Amúgy Samsungnál is egyszerűbb cimkés megoldást alkalmaznak OEM esetén. PM9A1 képekkel.

eladó Samsung PM883 1,92TB industrial SSD 45eft

(#54378) TechN7ne válasza ubyegon2 (#54377) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Én is erre gondoltam ,meg ezek amúgy is laptopokban szoktak lenni ahol sokkal melegebb van.
Majd ha tisztítom a gépet vagy pakolok bele új vga-t átrakom őt is alulra (ott még van hely).

Köszi az infót . :)

(#54379) ubyegon2 válasza TechN7ne (#54378) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Naná, hogy melegebb van, nyilván betervezik ezeknél az OEM-eknél, hogy legtöbb már szinte papírvékony, oda nem sok hűtést tudnak alkalmazni, nem úgy, mit a régi workstation notiknál, mint a Dell Precision M4700 is például, igaz abban van Sata, m.2 Sata meg mSata is, sajna még PCIe opció nincs, pedig ebben lehetne hűteni. :K

Egy Dell Latitude 7400 2in1-be vettem a Samsung 980-at, de annyira jónak nézett ki a benne lévő OEM Intel Pro 7600p, hogy ki se cseréltem, idle hőfoka is piszok alacsony volt, még megvan az inxi- Fxxx terminalos kimenete:

Local Storage: total: 476.94 GiB used: 14.18 GiB (3.0%)
ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Intel model: SSDPEMKF512G8 NVMe 512GB
size: 476.94 GiB speed: 31.6 Gb/s lanes: 4 type: SSD
serial: BTHP942401T0512C rev: 7004 temp: 28.9 C scheme: GPT

Nyilván ez nem egy erőgépnek van tervezve, de ez jó kis hőfok nagyon! Nyilván a fémház is számít, de nem minden noti fémházas.

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung PM883 1,92TB industrial SSD 45eft

(#54380) baro32 válasza TechN7ne (#54376) üzenetére


baro32
aktív tag

Szia kérdezném hogy mindkét esetben futó Windows alól mértél? mert nem mindegy.
Mert most pont nálam rendszer maghajtó a PC801 1TB alapban 44'c a második ugye mennek a háttér folyamatok és a tárhelyem pedig TOSHIBA XG7 4TB az mag 28'c .
Tehát a mérésnél nem mindegy hogy rendszer alatt van vagy sem mert akkor azért magasabb a hőfok nálad azért van eltérés gondolom.
Az aláírásomban lévő laptopban használva nekem játékoknál 70-80'c az SSD (PC801) -es.
Viszont volt már 85'c -on is alkalmanként :( , pedig van rajta gyárilag kék színű termál pad és RÉZ lapocska is.
Játék után vagyis mikor megszűnik a terhelés vissza hűl rendesen.
Ezt a laptopot így 2023.11-tól mikor vettem azóta így használom.

HP OMEN 17" i9-13900HX 32GB (DDR5-5600MHz) RTX4080 (12GB -175w) SK Hynix PC801 1TB +Toshiba xg7 4TB SSD

(#54381) TechN7ne válasza baro32 (#54380) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Szia ,

Hűvösebben van a rendszer (ami az alsó) ,másikat tárolásra és játékokra használom.
Játék alatt nálam max. 56 fok környékén van csak ,70-85 fok soha nem volt egyik sem full terhelés alatt sem.

A cpu és a vga között (felül) sokkal melegebb van alapjárat ,ott azért magasabb az alapjárati hőfok.

[ Szerkesztve ]

(#54382) TechN7ne válasza baro32 (#54380) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Bocsánat csak kifutottam az időből ,ITT egy full terhelés ,57 fok max.

(#54383) baro32 válasza TechN7ne (#54382) üzenetére


baro32
aktív tag

Én már beletörődtem használom míg bírja , valószínűleg kevésbé szellőzik ott a laptopom.
Gondolkodtam még azon hogy majd egy másik hőelvezető lapkával is megpróbálom hátha meg vastagabb réz lemezzel de nem tudom mekkorát engedne belerakni egy laptopban azért korlátozottabbak a lehetőségek.

HP OMEN 17" i9-13900HX 32GB (DDR5-5600MHz) RTX4080 (12GB -175w) SK Hynix PC801 1TB +Toshiba xg7 4TB SSD

(#54384) Graphics válasza 5leteseN (#54363) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Egyszer leteszteltem papirlappal.

Semmi különbség ...

Próbáld ki. Vasalóra tegyél papírlapot , majd ha bátor vagy akkor a kezed... :U :DDD

Az SSDn lévő címke nem gatol semmit. Konteozz bele bármit, de jelentősege nulla.

[ Szerkesztve ]

-

(#54385) 5leteseN válasza Graphics (#54384) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Szerintem "nem toltuk túl" a témát, hogy vissza kelljen térni!
Van az a csúnya fizika: A papír biztosan hőszigetel a hőpasztához képest!

A vasalós példáddal szemben én a sajátomat hozom: a sütő-kihúzásaimat említeném , ahol-amikor hirtelen nem találom az erre készült kesztyűt, olyankor az asztalon maradt korábbi napilappal helyettesítem, sikeresen, égési sérülés nélkül megfogva és kihúzva a forró sütőt(150-200+ fok). :DD :C

Az említett fizika: Én bízok a számokban! :K

Nevesítve( a nagyobb értékű a jobb hővezető):
Papír: 0,13W/mK
Kartonpapír: 0.21 W/mK
Artic MX-4 hőpaszta: 8,5W/mK
Alu hűtő: 210 W/mK
Réz hűtő: 386 W/mK

A Samsung-ról pedig írta már nem sokkal korábban valaki, hogy a cég a többiektől eltérően korrekt(ebb)en figyel erre a dologra: a beírt saját tapasztalatok alapján a Samu-ék "felirata" jól vezeti a hőt, nem gátolja a hűtést! :C

A számok beszéltek helyettem!
Ennél többet nem szánok a dologra, mindenki meg tudja kérdezni "Gugli-barátunkat"(de csak ha akarja ;) ), és meglepő módon szabad használni a saját buksit is gondolkodásra!
Asszem' legalább is, hogy nincs megtiltva! ;]
Hajrá, hajrá! :C ;)

A végére pedig: Azt a másik említett tényezőt is vedd hozzá az (piaci tájékoztatási)összképhez! ;]

[ Szerkesztve ]

(#54389) 5leteseN válasza Graphics (#54388) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Hogy és miért jön ide a sütő(a poénos példápmkon kívül)? :K

A lényeg az, hogy az egyik esetben van egy további vékony anyagréteg(papír) a másikhoz képes(ahol ez nincs), ami anyagnak a hőtechnikai mutatója akkor is legfeljebb 0,5 körüli, ha valami nagyon különleges papír, hacsak nem egy hőpadra nyomtattak!

Ennyivel tehát az egyik esetben rosszabbnak KELL lennie a hűtésnek! Ez fizika!

Adaléknak hasonló területről, mert Én is mértem: egy LEXAR NM620 NVMe-s SSD fém külső tokban 2-3 fokkal hűvösebb volt a külső műanyag tokos kivitelnél, hasonló teszt körülmények között!

Szerintem ennyire becsülhető a papír nélküli hűtés előnye is a gyárilag papíros SSD-ere rakott azonos hűtéssel szemben.
...és szintén szerintem: ez viszonylag kicsi különbség, több precíz méréssel lehet megállapítani a közelítőleges különbséget.
Sok idő, vagy drága eszközök kellenek.
Én az említett esetben 6 mérésből is csak 2-3 C-fok különbséget tudtam átlagolni 39 fok körüli eredményekből.
Ezek a fokok lehet jól jönnének majd a nyári 30-35 fokos szobában, akkor is ha a téli 21 fokban ez nem tűnt jelentősnek

Tudom tisztelni, aki saját időt (és-vagy pénzt) rászán/rászánt tesztelésre!

Nem kell felkapni a vizet ilyen kis dolgokon. Szép napot!

(#54390) Raymond válasza 5leteseN (#54389) üzenetére


Raymond
félisten

Lehet itt meg regenyeket irni errol, a helyzet az ami par napja mar le lett irva. Rajta a papir es teljesen mindegy hogy rajta van vagy nincs a hutes szempontjabol a gyakorlatban. Az hogy uresjaratban 40 vagy 42 fok az eszkoz annak nulla gyakorlati hatasa van. Terheles alatt pedig ha mar ott tartasz hogy eleri a 85 fokot amikor a legtobb elkezdi a controllert throttling-olni akkor ott szinten mindegy mert papirral es nelkule is ugyanott vagy.

Egy masik dolog - ha problema lenne es lenne negativ hatasa akkor nem raknak ra oda ahova rakjak.

Meg egy masik dolog - arrol vitazol hogy nem mindegy amikor kint allsz minusz 15 fokban hogy meztelen fesotestel allsz ott vagy van rajtad egy atletatriko (wifebeater). Mert mindegy, az elejen is es par perc utan is amikor mar elerted a "jo lenne visszamenni a melegbe" szintet.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#54391) Pyttawrx válasza 5leteseN (#54389) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Zárásként:
[link]
(Papírt nem vettem le, arra tettem rá.)

(#54397) dr.laci1


dr.laci1
tag

Van esetleg olyan ssd ami otg n tudnék képeket menteni telefonról?Akár 2,5 ös belső valami tokkal, pl: Verbatim mymedia 512GB,vagy pl.: silicon power ms60?
Köszönöm

(#54399) 5leteseN válasza dr.laci1 (#54397) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Pendrive-os tároló nem elég erre? Én egy USB+Type-C-s 64GB-osat használok erre tartalékként, ha másképp nem tudom átadni a képet/videót/bármi. Egy kicsit is jobb ilyen általában elég erre a feladatra.
Valamilyen spec követelmény miatt kell SSD? Biztos kell erre SSD?
Ehhez a feladathoz biztos kell az OTG?

[ Szerkesztve ]

(#54400) Graphics válasza dr.laci1 (#54397) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Bármelyik jó erre a célra, kell egy külső ház, vagy egy usb adapter.

-

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.