Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8501) hokuszpk válasza b. (#8497) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

5800X3D = Zen3 ; 7800X3D = Zen4 ;
anno a bemutaton c to c 4Ghz -re allitva a Zen4 ~10% gyorsabb volt.
500Mhz boosttal csak 10% koruli gyorsulasnak kellene jonnie, a dian meg ( oke, valogatott jatekok ) 20% korul voltak ami pont megfelel a 10% ipc + ~10% orajel hatasanak.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8502) Petykemano


Petykemano
veterán

Ryan Smith információ szerint a Phoenix 178mm2 [link]

25 milliárd tranyó 178mm2 = 145Mtr/mm2

Az egész jó.
nekem szemre nagyobbnak tűnt.

Ez olyan 250-300 jó példány lehet / wafer. Az mondjuk Abu $35000-os N5 költségével számolva $120 / lapka
Ha csak a felével számolunk, akkor $60

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8504) Komplikato válasza Petykemano (#8490) üzenetére


Komplikato
veterán

Hú, de megnézném egy Stable Diffusion, Dream booth mit produkál ezen. ;]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8505) Petykemano


Petykemano
veterán

"AMD Reportedly Eyes Samsung Chip Fab Deal in Dual-Source Strategy
AMD orders 14nm chips from Samsung Foundry."

[link]

Ez fura. Miért most?
Azt hittem, a Mendocino vált minden korábbi lowend chipet. Az se kifejezetten új technológia - zen2. Tényleg van még igény 14nm-es zen1 + Vega lapkákra akkora mennyiségben, hogy a samsungot is be kell vonni?
Nemáá...

Vajon mi lehet?
Még több IOD a ma már olcsónak számító AM4 zen3-hoz?
14nm-es (aktív) interposer?
Vagy nem is a 14nm-es node érdekli az AmD-t?
Csak a szokásos kacsa, ami évente kétszer előkerül?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8506) awexco válasza Petykemano (#8505) üzenetére


awexco
őstag

Lekövethetetlen amit az AMD stratégia cimszó alatt csinál idönként .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#8507) TESCO-Zsömle válasza awexco (#8506) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Lehet csak össze akarják zavarni a konkurenciát.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#8508) Petykemano


Petykemano
veterán

Mi300

[link]

Én eddig azt hittem, hogy a HBM3-ak közötti apró négyzet alakú lapkák a CPU lapkák. Tévedtem.

A cikk szerint 9db 5nm-es és 4db 6nm-es lapkából áll
Ebben nyilván nincs benne a HBM3

A cikk szerint a képről az olvasható le, hogy 6db egyforma gpu chipletből áll (balra és fönt), valamint 2db CCD-ből és egy 5nm-es IOD-ból (jobbra lent)
Az az IOD jó nagy, nem tudom, mi a célja.

A képen én csak 4x4 CPU magnak látszó dolgot látok. Csak az lehet, hogy ez valójában zen4c. Vagy hogy rossz a blokk diagram.

Az a fura, hogy a 6db GCD és a 2CCd + IOD elvákasztásai sehol sem látszanak a tényleges terméken.
Ez arra utal, higy a 4db N6-os lapka van felül. És mi.mást tartalmazhatna, mint gagantikus mennyiségű v-cache-t és esetleg a memóriavezérlőt?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8509) paprobert válasza Petykemano (#8505) üzenetére


paprobert
senior tag

14nm-en milyen GPU-t gyártana, Polarist, esetleg Vega-t? :U

Egy dolgot látok, ami miatt ez a hír talán igaz lehet.

Így, ha valami régi dizájnt hoznak, újra kialakulhat a Samsunggal való kompatibilitás, a különbségeket ki tudják tapasztalni, rizikó nélkül.
Ez a TSMC-nek jelzés az AMD részéről, hogy legyen észnél, amikor a nyugdíjas korba lépő 7 és 6nm szerződéseket újítják.

És bár a Samsungnál V-cache nincs, de tavalyig bezárólag minden terméknek lenne Samsung-os alternatívája, akár 1-1 node-ot ugorva előre, hogy a termék karakterisztika azonos maradjon.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#8510) Albus_D


Albus_D
aktív tag


Ilyen lesz a dobozuk....

(#8511) Busterftw válasza Petykemano (#8505) üzenetére


Busterftw
veterán

Én max arra tudok gondolni, hogy kell a több kapacitás, piaci részesedést növelni.
Csak hát ugye TSMC-nél sincs kapacitás gond, szóval nem értem.

(#8512) awexco válasza Busterftw (#8511) üzenetére


awexco
őstag

vagy xilinx ...

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#8513) Petykemano válasza paprobert (#8509) üzenetére


Petykemano
veterán

Ha igaz, amiket mond Abu az N6-ról, higy milyen olcsó már, akkor nem hiszem, hogy lenne értelme GPU-t gyártani 14nm-en, hiszen a kártya árának legnagyobb része profit, meg vram és egyebek.

Ráadásul a Samsung nem annyira jó frekvenciában.

Ami miatt érdemes lehet a samsunghoz menni, az a 3GAA, mert azzal újra csökken az SRAM sűrűség.
v-cache chipleteket gyártani jó lehet.

Persze 14nm-ről volt szó.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8514) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD EPYC 9754 128C Bergamo (Zen 4c)
L2 1MB Per Core
L3 256 MB
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8515) Petykemano


Petykemano
veterán

Megjelentek a nemX-es procik tesztjei.
Tök jók.
Persze az X-es procik jelenlegi áraihoz képest nem ütnek akkorát.

Továbbra is úgy vélem, egy 7600X3D lenne a legütősebb cucc.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8516) Petykemano


Petykemano
veterán

Megjelent a Sapphire Rapids.
Szép előrelépés az Ice Lake procikhoz képest.
Ha időben megérkezik, akkor a Milannál jobb lett volna, de a Genoa-t - a ML funckiókon kívül - nem tudta megelőzni. A HBM-es változat persze nyilván specifikus, mint a V-cache.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8517) Petykemano


Petykemano
veterán

7000X3D rajt: Február 14
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8518) hokuszpk válasza Petykemano (#8516) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

" A HBM-es változat persze nyilván specifikus, mint a V-cache."

azert erre kivancsilennek, a HBM úgy működik, mint egy L4, vagy úgy kell megírni a szoftvert, hogy használja ?
V-Cache az szoftver szempontból transzparens.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8519) Petykemano válasza hokuszpk (#8518) üzenetére


Petykemano
veterán

There are three modes the chips can run in. One will be that there can be HBM Only, where no DIMM slots are populated. That limits memory capacity to 64GB per CPU but saves the power and cost of DDR5 as an offset. The HBM Flat mode treats HBM seperate from DDR memory giving a fast and a slower tier of memory. Finally, there is HBM Caching mode where data is cached in the HBM memory and that is transparent to the host. [link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8520) Petykemano


Petykemano
veterán

Ez nagyon jó:
Memory Latency Data - CPU&GPU

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8521) Petykemano


Petykemano
veterán

TSMC 2022Q4 pénzügyi adatok

- 2022Q4-ben a TSMC még nyerőben volt. De már 6.8%-kal kevesebb wafermegmunkálást szállított le, mint Q3-ban
- az N5 határozottan átvette a fő bevételi forrás szerepét
- a high performance computing átvette az elsődleges bevételi forrás szerepét az okostelefonoktól
- N3 2023 második felétől lesz számottevő. Vagyis talán szeptemberben várható egy új Apple lapkával szerelt készülék.

Ez nem a beszámoló része, de iparági híresztelések szerint
- az N5 gyártókapacitás kihasználtsága 2023Q1-ben 70%-ra esik [link]
- az N7/N6 kihasználtsága pedig 40-50% alá [link] [link]

Utóbbi tulajdonképpen megmagyarázza, miért érkezik relatív hamar a relatíve új gyártástechnológiának számító N4-en gyártott Phoenix Point. Azt is, hogy miért lehetett relatív hamar akciózni a Zen4 CPU-kat és miért jön szintén relatív hamar a mégolcsóbb non-X verzió.

Kiváncsi vagyok ebből mi csorog le. Egyrészt most aztán nem kéne volumenkorlátnak problémának lennie atekintetben, hogy az AMD különböző termékekkel piacot tudjon szerezni - ide értve az OEMeket és a GPU-kat is. Másrészt, hogy a wafer árak fognak-e csökkenni és az le fog-e csorogni a termékek áraiba.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8522) Armagedown válasza Petykemano (#8521) üzenetére


Armagedown
őstag

Azt kifelejtedd, hogy az árbevétele 26,75 %al, a profitja 78 %al nőtt egy év alatt.

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#8523) awexco válasza Armagedown (#8522) üzenetére


awexco
őstag

Nem tudom hányszor emelt áremelést kifogásokkal ...

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#8524) Petykemano válasza Armagedown (#8522) üzenetére


Petykemano
veterán

Elnézést, valóban.
Mentségemre szóljon, hogy ne a TSMC pénzügyi eredményei voltak a célkeresztemben, hanem hogy abból milyen következtetést lehet levonni az AMD wafer ellátottságára és annak jövőbeli árazására vonatkozólag.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8525) b. válasza Petykemano (#8524) üzenetére


b.
félisten

Ha ez mellé hozzáteszed azt mit terveznek erre az évre,.. elég érdekes a bevételekre kiadott közleményük és főlega chart beszédes amiben a második negyedévre csökkenést prognosztizáltak de a 4.-re már 40% növekedést ahhoz nézve. Vajon az mögött mi áll? :F
Intel?

"TSMC says its revenue will grow slightly in 2023 while the rest of the foundry and semi industry decline. 4Q23 will account for around 30% of TSMC's 2023 revenue. Expecting TSMC to post 3% revenue growth, 9% wafer ASP growth, and -5% wafer shipment decline in 2023."

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#8526) Petykemano válasza b. (#8525) üzenetére


Petykemano
veterán

- Vajon az mögött mi áll?

Szerintem Apple. Elvileg Q2-Q3-tól.indul az N3 tömeggyártása. Az biztos jó drágán megy.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8527) ShiTmano válasza Petykemano (#8526) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Applenak minden belefér. Fanok megveszik a legújabbat is. [Iphone 14]

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#8528) awexco válasza b. (#8525) üzenetére


awexco
őstag

Én még mindig azon kattogok , hogy samsung a 3nm es gyártás technológiát 20 éve kezdte fejleszteni ... :U

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#8529) S_x96x_S válasza Petykemano (#8524) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> milyen következtetést lehet levonni
> az AMD wafer ellátottságára és annak jövőbeli árazására vonatkozólag.

a TSMC-nek is alkalmazkodni kell a piaci körülményekhez.
Lehetséges, hogy valamilyen árcsökkentéssel vonzóvá teszi az N3-as platformot.

TSMC Might Cut 3nm Prices to Lure AMD, Nvidia
By Anton Shilov published 5 days ago
Industry sources say TSMC is considering lowering 3nm prices to stimulate interest from chip designers
https://www.tomshardware.com/news/tsmc-might-cut-3nm-prices-to-lure-amd-nvidia

"...
We believe the meaningful [N3] ramp-up will be in 2H 2023 when the optimized version, N3E, will be ready," wrote Szeho Ng, an analyst with China Renaissance. "Its major customers in HPC (i.e., AMD, Intel), smartphone (i.e., QCOM, MTK) and ASIC (i.e., MRVL, AVGO, GUC) will likely stay in N4/5 and choose N3E as their maiden N3 class foray, in our view. Meanwhile, we believe the baseline N3 (aka N3B) adoption will be largely limited to Apple products."

To stimulate its partners into using its N3-class process technologies, TSMC is reportedly considering lowering its quotes for these nodes. In particular, TSMC's N3E process uses EUV only for up to 19 layers and features somewhat lower complexity in terms of manufacturing, and is thus cheaper to use. TSMC could lower quotes of N3E production without harming profitability. N3E provides zero advantages over N5 when it comes to SRAM cell scaling, which means larger die sizes when compared to those made on N3/N3B.

AMD publicly announced that it planned to use an N3 node for some of its Zen 5-based designs due in 2024, and Nvidia is expected to adopt N3 for its next-generation Blackwell architecture-based GPUs set to arrive around the same timeframe. Due to high costs, adoption of N3-class nodes is expected to be limited to certain products — so lowering quotes will probably make chip designers reconsider their adoption strategy.

There's also another issue with TSMC's N3: low yields. Some estimate yields are between 60% and 80%, and sources at DigiTimes (via Dan Nystedt) indicate that they're below 50%. That said, since only Apple reportedly uses this manufacturing technology and the company is known for being very secretive, any details about yields of initial N3 chips should be taken with a large grain of salt."

Mottó: "A verseny jó!"

(#8530) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

és még a GF -is megmarad partner státuszban. ( főleg amiatt is, mert ~ 10 éves termék élettartamot igér az AMD a beágyazott zen- re . )

"TSMC, GlobalFoundries to be main AMD foundry partners"
"TSMC and GlobalFoundries are expected to remain AMD's main foundry partners through 2025, while Samsung Electronics has secured only 14nm chip orders for the processor vendor's APU (acceleration processing unit) and GPU products, according to industry..."

pl.
AMD Ryzen™ Embedded V1807B with Radeon™ Vega 11 Graphics
https://www.amd.com/en/product/7271#
Last Time Buy: 2028

Mottó: "A verseny jó!"

(#8531) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

gondolkodok a Ryzen 9 7950X3D -en,
de a FREQ limitet még egy kicsit emésztenem kell ..

normál chiplet : 5.7 Ghz Turbo
X3D chiplet : 5.0 Ghz Turbo ( következtetve a 7800X3D tubo freq-ből )

Ami azt jelenti, hogy nem lehet all-core 5.3 Ghz -re beállítani, és
a benchmarkolás kihivás lesz ( ~ linux alatt )
Viszont van egy olyan lehetőség is, hogy egy CPU-val ki tudom tesztelni a non-X3D és az X3D-t is, csak az ütemezőnél kell egy kis manuális beállítás.

Mottó: "A verseny jó!"

(#8532) Petykemano válasza S_x96x_S (#8531) üzenetére


Petykemano
veterán

Még messze van, de majd számolj be az élményeidről.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8533) S_x96x_S válasza Petykemano (#8532) üzenetére


S_x96x_S
őstag

mindenképpen ..

de megvárom a Phoronix -os tesztet .. és valószínűleg az alapján döntök.
7950X vs 7950X3D
ez itt a kérdés ..
Persze én a sakkot leszámítva már nem nagyon játszom ..
úgyhogy főleg munkára kell..
vagyis az én esetem nem nagyon általánosítható.

Nekem még egy 2x X3D-s max 5.0 Ghz -es cpu is ideális lenne,
de ezt a fele-ilyen fele-olyant .. még nagyon emésztenem kell ..

Amúgy ennél nagyobb problémám ne legyen az életben ..
jó - és mégjobb között kell választanom .. :K

Mottó: "A verseny jó!"

(#8534) Komplikato


Komplikato
veterán

Hülye kérdésem lenne.
Tekintve milyen mocsok drága jelenleg egy "minden hájjal megkent" AM5 alaplap, szerintetek megérné várni új Zen4 Theadripper alaplapokra és procira? Elvileg megint lesz nem Pro széria idén szeptemberben, a mostani árnál nem lehet annyival sokkal több az ára. Vagy de?

[ Szerkesztve ]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8535) ShiTmano válasza Komplikato (#8534) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Jönnek az olcsóbbak. [A620]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#8536) Komplikato válasza ShiTmano (#8535) üzenetére


Komplikato
veterán

De nekem az a bajom, hogy a mocsok drága X670E/B650E lapokban nincs elég PCIE csatorna (5.0+4.0 összesen), akkor azt nem egy 620-as chipset fogja szerintem megoldani.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8537) Petykemano


Petykemano
veterán

TSMC N3, N3E, N3P, N3X, N3S stb [link]

Van némi 20nm-es érzésem az N3-mal kapcsolatban. a 20nm is a planar tranzisztor fejlődési ciklusának a vége volt. Ott mondjuk pont fordítottja volt, hogy a sűrűséget (tranzisztorméretet) sikerült ugyan növelni, de a tranzisztor fogyasztását már nem, ezért a sűrűbb tranzisztorok hőtermelése nem csökkent és így túlságosan megnőtt a hősűrűség. Emiatt pedig valójában a sűrűségből fakadó előnyöket nem is lehetett kihasználni, ezért érdemesebb volt inkább 28nm-en maradni.

Persze annyiból is más a helyzet, hogy az AMD már majd megteheti, hogy a GCD-ben nem növeli, vagy egyenesen csökkenti az SRAM mennyiségét, cserébe valami régebbi gyártástechnológán gyártva mellé vagy fölé stackeli. (megkockáztatom akár az L2$-t is - szerintem az Nvidiánál ez fog történni)

(Hozzá kell tenni, hogy ez csak a TSMC N3-as node-jára érvényes, ami finfet. a Samsung GAAFET node esetén elvileg újra van sűrűségbeli skálázódás.)

És az nagyon kemény, hogy a TSMC-től a szintén GAAFET N2 csak 2026-ban fog felfutni.

Na de lássuk csak?
N5-ön az Apple gyártatott már 2021-ben. Ugyanez 2022 vége felé vált elérhetővé az AMD és az Nvidia részére.
Az Apple N3-on (vagy valamelyik variánsán) 2023 második felében kezd el gyártani. Akkor ez várhatóan 2024 végén-2025 elején válik majd elérhetővé a többieknek.
És akkor várhatóan 2026-ban - a szokásos 2 éves ciklustól elcsúszva- válhat az apple számára elérhetővé az N2.

Itt lehet, hogy ebben a 3 évben nyílik egy ablak a Samsung számára.
Viszont másrészről meg nyilván áthelyeződik a hangsúly a 3D packagingre, és a tervezésre.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8538) Busterftw válasza Petykemano (#8537) üzenetére


Busterftw
veterán

N3-mal AMD mar 2024 vegen szerintem szamol, next gen Radeon time.
Persze az is benne van a pakliban, hogy maradnak 5nm-en.

(Nvidia szerintem atmegy N3-ra, ugye elvileg mondtak, hogy az MCM designhoz nekik az feltetel.)

(#8539) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"AMD CDX Being Prepared For Linux As The Bus Between Future APUs & FPGAs"
https://www.phoronix.com/news/AMD-CDX-APUs-FPGAs-Linux
"AMD today published their post-RFC patch series today for introducing the AMD CDX bus to the Linux kernel. AMD CDX is ultimately for the interface/bus between the APU and FPGA(s) with future hardware."

Mottó: "A verseny jó!"

(#8540) S_x96x_S válasza Komplikato (#8534) üzenetére


S_x96x_S
őstag

mire kell pontosan?

> ... mocsok drága jelenleg egy "minden hájjal megkent" AM5 alaplap,
> szerintetek megérné várni új Zen4 Theadripper alaplapokra és procira?

ha tudjuk, hogy miért drága
- pl. Gen5 miatt?
akkor én a Zen4 Threadrippernél is várok drágulást.

Több verzió is elképzelhető a Threadrippernél.
- 6 vagy 12 memória csatornás verzió ( SP6 vs. SP5 )
- 70-225W (SP6) vs. 200-400W (SP5)

az SP6-os lehet az olcsóbb.

> ... AM5 alaplap ...

Amúgy nekem ProArt X670E-CREATOR WIFI
a legszimpatikusabb ( ~ 223e Ft -tól )
- 10 Gb and 2.5 Gb Ethernet
- 2 x PCIe 5.0 x16 slots (support x16 or x8/x8 modes)
- Total supports 4 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*
- 2 x USB4® with Intel® JHL8540 USB4® controller ports (2 x USB Type-C®)
- ...


én nem sok olyan alaplapot láttam ami a Gen5 x8/x8 mode -ot támogatja.
https://geizhals.de/?cat=mbam5&xf=19227_2%7E493_4x+DDR5+DIMM
- Biostar X670E Valkyrie
- MSI MPG X670E Carbon WIFI
- ASUS ProArt X670E-Creator WIFI
- ASRock X670E Taichi
- ...

persze ezekhez meg kell várni a Gen5-ös GPU-kat is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#8541) Petykemano válasza S_x96x_S (#8539) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez a CDX milyen viszonylatban áll CXL-lel, meg az infinity cumókkal?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8542) S_x96x_S válasza Petykemano (#8541) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ez a CDX milyen viszonylatban áll CXL-lel, meg az infinity cumókkal?

igazából nem nagyon tudom .. de valamilyen kapcsolat lehet ...

még ezt találtam egy agusztusi hírben ami segíthet elhelyezni a fogalmi térképünkön:
"So right now this CDX bus is intended for the dynamic addition/removal of FPGA devices exposed to the embedded Arm CPU cores. Though CDX may also play an important role with future AMD processors expected to introduce onboard Xilinx accelerators, so we could see the CDX bus potentially used there too. There is talk that as soon as next year AMD could be potentially integrating Xilinx "AI engines" onto AMD CPUs and other accelerators also likely to be introduced in the future, thanks to AMD's acquisition of Xilinx that closed earlier in the year."

és talán ezt érthetik CDX alatt ?? = Chiplet Design Exchange
https://semiengineering.com/standardizing-chiplet-interconnects/

"“UCIe advocates have clearly defined their areas of focus, which include die-to-die I/O with industry leading KPIs, CXL/PCIe for near-term volume attach, and a well-defined specification that ensures interoperability and evolution,” said Keith Felton, product manager for the Embedded Board Systems division of Siemens EDA. “Looking ahead, UCIe should look to partner closely with other industry alliances focused on enabling commercialization and usage of chiplets such as the Chiplet Design Exchange (CDX) project that is part of the Open Compute Project’s ODSA/CDX Business working group.”"

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#8544) Komplikato válasza S_x96x_S (#8540) üzenetére


Komplikato
veterán

A helyzet az, hogy eredetileg AM5 alaplapot akartam volna, a forint omlás ELŐTT az X570(s) Creator emberi árban volt, most már nem. De ez itt fent az akkori árnál több mint 110.000-rel drágább. Miközben SEMMI pluszt nem tud felmutatni a PCIe 5 mellett. Semmit. Illetve volt még B550 Creator, ami tudott 2x8-as PCIe 4.0-át, meg viszonylag sok egyéb dolog volt ráépítve, de persze annak nincs B650 változata. A vicc az, hogy van olyan B650 lap, amin meg van plusz 16x-os bővítő hely, csak PCI-E 3.0-ás. ;]
És itt az volt a kérdés, ha eme linkelt lapott olyan árban adják, mint egy Threadripper PRO alaplapot, akkor talán árában szeptemberben jobban megérheti egy NEM Pro-s Threadripper alaplap?

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8545) hokuszpk válasza Devid_81 (#8543) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nekem olyan kellene, ami x670 extreme, csak a masodik x670 helyen a b650 van :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8546) Komplikato válasza Devid_81 (#8543) üzenetére


Komplikato
veterán

Emlékszik még valaki a CPU Socket upgrade kártyákra, amiken chipset is volt? :Y
Nem gondoltam volna, hogy visszatérnek a "régi szép idők".

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8547) Devid_81 válasza Komplikato (#8546) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Regi szep idok :K

N68C-GS UCC

Supports Dual Channel DDR3 1600 / DDR2 1066

ALiveDual-eSATA2

1 x PCI Express x16 slot
1 x AGP 8X slot

...

(#8548) S_x96x_S válasza Komplikato (#8544) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> A helyzet az, hogy eredetileg AM5 alaplapot akartam volna,

ha nem sürgős, akkor várj ..
hátha normalizálódnak az árak.

és mivel annyi kiforratlanság van,
lehet hogy érdemes megvárni az X770E -s lapokat.

> X570(s) Creator ... e ez itt fent az akkori árnál több mint 110.000-rel drágább.
> Miközben SEMMI pluszt nem tud felmutatni a PCIe 5 mellett. Semmit.

csak annyit, hogy
- bele tudsz tenni AM5-ös ZEN4-es procikat. ( AVX-512 )
- DDR5 memóriát
- és van upgradelési lehetőség a következő 2-3 évben is. ( ZEN5 CPU, Gen5 M.2; Gen5 GPU )
- az AM5-ös lapok/procik több sávot is kezelnek. ( mivel a CPU-s M.2 kapott extra +4 -et )

> És itt az volt a kérdés, ha eme linkelt lapott olyan árban adják,
> mint egy Threadripper PRO alaplapot,
> akkor talán árában szeptemberben jobban megérheti egy NEM Pro-s Threadripper alaplap?

a sima ( nem PRO ) TR lapok azért olcsóak, mert már régóta nem támogatottak:
pl. Az "ASRock X399M Taichi" 350 EUR -ért még elcsiphető
rakhatsz bele TR 1xxxx és TR 2xxxx -es procikat.
és kifujt.

sTRX4 -es lapokból minimális a választék és lehet bele rakni "TR 3960X 3970X 3990X" -et.
~ 1500 EUR-tól .. ami még 24C/48T, 3.80-4.50GHz és a CPU Passmarkja 54769
(amit a fele olyan drága AM5-ös 7950X teljesítményben lenyom - a 63446-os passmarkjával )

A TR PRO-s : sWRX8 ( 720 EUR -- 1220 EUR )
+ Threadripper PRO 5955WX, 16C/32T, 4.00-4.50GHz - >= 1350 EUR

Én nagyon csodálkoznék, hogyha
olcsóbban kijönnél 2023Q3 -ban a
- ZEN4-es TR alaplappal és 16 magos TR Procival
- mint az akkori AM5 X670E /X770E + 7950X /8950X ( vagy 7950X3D .. ) árakkal.

ha mégis így lenne, akkor nem lenne értelme 16 magos AM5-öt venni,.

Mottó: "A verseny jó!"

(#8549) Thrawn válasza Komplikato (#8546) üzenetére


Thrawn
félisten

Voltak veszett dolgok: [link] + [link] :D

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#8550) Devid_81 válasza Thrawn (#8549) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Uh tenyleg a ket kulonbozo cpu foglalat egy alaplapon....mar el is felejtettem, hogy ilyen is volt :))
Asrockek mindent is megcsinaltak regen. :D

...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.