Hirdetés

2024. május 31., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30701) vargalex válasza hcl (#30698) üzenetére


vargalex
félisten

Már megkaptad a helyes megoldást, de ha mindenképpen az ls kimenetét akarod feldolgozni, akkor az IFS-t kell átállítanod (majd a végén célszerű visszaállítani, ezért az elején lementeni):

#!/bin/sh
OIFS=$IFS
IFS=$'\n'
for i in $(ls *.pdf); do
    echo ${i}
done
IFS=$OIFS

Alex

(#30703) hcl válasza sh4d0w (#30699) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#30704) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Disztrót keresek. Régebbi i3 procis gép, 4gb ram, sima HDD, Intel vga.

Nagyjából állandóan menne, adott napokon le kellene szinkronizálnia egy OneDrive felhő teljes tartalmát, hogy aztán abból tömörített backupot csináltassak vele. GUI is kell, néha lenne használva másra is, mint az időzített backup, meg GIT szerver.

Mint Cinnamonra gondoltam először, de ezen a gépen érdekes módon lassabb, mint a Win10, valamint telepítve már a wifi sticket nem tudja használni, mert túl alacsony jelerősséget mutat, miközben live alatt meg gond nélkül működött...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30705) hcl válasza CPT.Pirk (#30704) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Xubuntu, Debian...

Mutogatni való hater díszpinty

(#30706) f_sanyee válasza CPT.Pirk (#30704) üzenetére


f_sanyee
senior tag

kb mindegy, tedd rá amit szeretsz és ismered a csomagkezelőjét.

(#30707) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, végül is jah, lehet egy Debian-t megnézek a gépen, mondjuk LXDE-vel.

Saját célra rolling disztrókat használok, de azok nem ilyen helyre valók.

A OneDrive szinkronizálás csak-csak megoldható Debian alatt...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30708) májkimiki válasza CPT.Pirk (#30704) üzenetére


májkimiki
őstag

MX Linux

(#30709) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Van nekem egy megoldhatatlannak tűnő problémám :)

AUR repóbol forgattam egy Wayland patchelt Chromium Ozone böngészőt, de sajnos az alábbi hibaüzenettel elhasal:

Csak azt szeretném tudni, hogy mi a problémája a képen látható 109-es sorral.
Valaki okoskodjon már valamit. :R

Raspberry Pi with Arch SwayWM (Wayland)

[alucard@rpi4 ~]$ file /usr/lib/firefox/firefox
/usr/lib/firefox/firefox: ELF 32-bit LSB shared object, ARM, EABI5 version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib/ld-linux-armhf.so.3, for GNU/Linux 3.2.0, BuildID[sha1]=e85a2f37d50354822033146e2bacd187746a808e, stripped

[alucard@rpi4 ~]$ uname -m
armv7l

chmod +x megvolt, bár ez telepítés után alapból rendben volt.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30710) CPT.Pirk válasza májkimiki (#30708) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kipróbáltam és nem is volt rossz. Viszont arra nem volt tárolóból onedrive kliens, így végül is Lubuntu lett belőle.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30711) hcl válasza Archttila (#30709) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt mondja, hogy a végrehajtható formátuma rossz.
Mi van a $prog változóban?

Mutogatni való hater díszpinty

(#30712) Archttila válasza hcl (#30711) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Azt miként tudom ellenőrizni?
Köszönöm, hogy foglalkozol vele! :Rmárcsak azért is, mert ez az egyetlen programom ami miatt még mindig fent van az Xwayland csomag. Minden egyéb wayland alatt fut, nativan.

edit:
google eső találat szerint:

[alucard@rpi4 ~]$ $?
bash: 127: command not found

vagy nem erre gondoltál? :D

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30713) sh4d0w válasza Archttila (#30712) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

echo $prog

A $?-re is azért kaptál hibát, mert hiányzik az echo előle.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#30714) hcl válasza Archttila (#30712) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Oda a 109-es sor mögé benyomod neki, hogy echo $prog

Mutogatni való hater díszpinty

(#30715) Archttila válasza sh4d0w (#30713) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

terminálba echo $prog nem kapok semmit.

hcl

mindjárt nézem :)
a kapcsos zárójel után?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30716) Archttila válasza hcl (#30714) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sajnos tovabbra is a mar linkelt hibauzenet fogad.

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30717) sh4d0w válasza Archttila (#30715) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A 109-es sor elé tegyél egy üreset és oda írd be az echo $prog sort.

https://www.coreinfinity.tech

(#30718) Archttila válasza sh4d0w (#30717) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor ezt dobja, de nem indul el:
/usr/lib/firefox/firefox exec /usr/lib/firefox/firefox

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30719) vargalex válasza Archttila (#30709) üzenetére


vargalex
félisten

Biztos jó a linked? Az egy firefox aur csomagra mutat, nem chromiumra.
De szerintem az lesz a gond, hogy maga a böngésző binárisa nem ARM, hanem, x86_64. A linkelt AUR csomag nem forrásból build-el, hanem rpm-et tölt le és szedi ki belőle az x86_64 binárist. Ha tényleg ezt használod, akkor ez nem fog menni, nem elég, hogy az arch-ba felveszed az armv7-et is.

Ellenőrizni a file paranccsal tudod. (file binariseleresiuttal), kiírja, hogy milyen architektúrára fordított a bináris.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#30720) Archttila válasza vargalex (#30719) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Termeszetesen a Fedora FF wayland build-jerol van szo. (koszi korrigalast):)
Akkor azt mondod hogy rosszul tudtam, es a makepkg -A nem eleg eltero architecura eseten? Marmint attol meg ,hogy lefordul meg nem biztos hogy mukodni is fog?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30721) vargalex válasza Archttila (#30720) üzenetére


vargalex
félisten

Az a pkgbuild-től függ. A linkelt, ahogy a neve is mutatja, nem forrásból fordít, hanem egy rpm csomagból szedi ki a binárist. Ebből így sehogy nem lesz ARM verzió. Neked olyat verziót kell keresned, ami forrásból fordít. Mondjuk RPi-n nem lesz gyors a fordítás...

[ Szerkesztve ]

Alex

(#30722) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor igy jartam.:)
A legtisztabb az lenne, ha az ARM-es Firefox forrását forditanam le wayland patch-el, de ehhez sajnos még tulsagosan kezdo vagyok:) foleg zero leirassal.

makepkg.conf-ba bealitottam 4 szalat az XZ-hez, igy viszonylag gyorsan vegez a feladatokkal.

Egyelore nincs mas hatra várok, hátha egyszer valaki aki ert hozza kedvet kap a dologhoz, es patcheli az ARM-es FF forrast.

Koszonom mindenkinek a segitseget!:R

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30723) hcl válasza Archttila (#30718) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

WTF , a Firlefrancon akarja futtatni saját magát? :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#30724) Archttila válasza hcl (#30723) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Csak nem azt akarod mondani, hogy rossz helyre ment az az echo $prog ?:DDD

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30725) hcl válasza Archttila (#30724) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem, hanem hogy ezt mind a script írta bele össze? :D Akkor nem csoda, ha nem ment.. De biztos nem csak ennyi volt a baja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#30726) sh4d0w válasza hcl (#30725) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem, az a legfőbb baja, hogy x64 binárist akar futtatni arm-on.

https://www.coreinfinity.tech

(#30727) hcl válasza sh4d0w (#30726) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ahogyan ki is írta a cucc :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#30728) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#30704) üzenetére


fatpingvin
őstag

erre kb a bármi IS jó amivel elég jóban vagy annyira hogy ne kelljen a csomagkezelésért is tutorialokat olvasgatnod.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#30729) bambano válasza Archttila (#30722) üzenetére


bambano
titán

írd meg, hogy mit töltöttél le, melyik forrást és melyik patchet, és ránézek.

szerk: írd meg légyszi a file /bin/bash kimenetét.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30730) Archttila válasza bambano (#30729) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ha az ARM-es Firefox forrásra és wayland patch-re gondolsz akkor még semmit, mindössze arról van szó, hogy az Arch AUR repóban láttam, hogy Chromium-hoz létezik wayland patch így gondoltam biztosan rá lehet hegeszteni az eredeti ARM-es Firefox source-ra is.
De az is lehet, hogy csak egy flag kell neki és beleforog a wayland, nem tudom.

Arch ARM Firefox source code
Firefox Fedora Wayland VA-API jóságok

Én egyébként ezt próbáltam összehozni de sajnos az eltérő architectura miatt nem jártam sikerrel: [link]

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30731) bambano válasza Archttila (#30730) üzenetére


bambano
titán

azt is meg kellene nézni, hogy a linker megtalál-e minden libet a programhoz.
ldd firefox-bináris

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30732) vargalex válasza bambano (#30731) üzenetére


vargalex
félisten

Ahogy írtam, nem fog menni, mert a linkelt pkgbuild a fedora x86_64 repo-ból tölti le az rpm-et, azt kibontja, átmásolja a binárist. Ez nem fog ARM-en futni...

Alex

(#30733) bambano válasza vargalex (#30732) üzenetére


bambano
titán

azt írod a #30719-ben, hogy:
"Ellenőrizni a file paranccsal tudod. (file binariseleresiuttal), kiírja, hogy milyen architektúrára fordított a bináris."

idézem azt a hsz-t, amire válaszoltál:
#30709 :
[alucard@rpi4 ~]$ file /usr/lib/firefox/firefox
/usr/lib/firefox/firefox: ELF 32-bit LSB shared object, ARM, EABI5 version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib/ld-linux-armhf.so.3, for GNU/Linux 3.2.0, BuildID[sha1]=e85a2f37d50354822033146e2bacd187746a808e, stripped

tehát abban a hsz-ben, amire válaszoltál, benne volt az, amit hiányoltál. és a parancs kimenete azt is tartalmazza, hogy a topicban eluralkodó x86_64 tévedéssel szemben az egy arm eabi5 v1-es bináris. sőt, az is benne van, hogy az armhf architektúrához tartozó linker fogja összerakni indításkor.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30734) vargalex válasza bambano (#30733) üzenetére


vargalex
félisten

Bocs, valóban, a problémát leíró hozzászólásban ezt észre sem vettem. Viszont a kolléga szerint ezt rakta fel. A PKGBUILD-ben viszont tisztán látható, hogy ez x86_64 verziójú binárist tölt le. Tehát akkor valami nem stimmel az elmondásában...

Alex

(#30735) Archttila válasza bambano (#30733) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor maradjunk annyiban, hogy holnap ujra felzuzom es megirom amiket kertel.

Igy raktam ossze a vargalex altal linkelt motyot:
makepkg -sicA

Jah igen most nem vagyok gep elott de ugy emlekszem a kapott fajl neveben benne volt az architectura neve, valahogy igy:

filename.armv7h.pkg.tar.xz

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30736) bambano válasza vargalex (#30734) üzenetére


bambano
titán

lehúzta az x86-os pkgbuildet, amivel a dependenciás sor segítségével felrakta a függőségeket, majd lehúzta az x86_64-es firefox rpm-et, amit az adott gép csomagkezelője fel se rakott, mert ütköző architektúra.

egyébként érdekes ez a pkgbuild, mivel dependel gtk-ra, amiben egyébként a wayland driverek vannak... elvileg a firefox az alap működéséhez egyáltalán nem dependel a waylandra, mert nem azon a szinten kapcsolódik. ezt maximum a videolejátszás miatti közvetlen hardver elérés borítja meg.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30737) vargalex válasza Archttila (#30735) üzenetére


vargalex
félisten

A makepkg által készített csomag nevében természetes, hogy az az architechtúra név lesz, ahol készíted a csomagot.

Alex

(#30738) vargalex válasza bambano (#30736) üzenetére


vargalex
félisten

Ja igen, valószínűleg úgy lehet, hogy egyébként is fenn volt a firefox ARM-es verziója.

Alex

(#30739) bambano válasza vargalex (#30737) üzenetére


bambano
titán

nem, a csomagkészítéskor az az architektúra kerül a nevébe, amire fordították. legalábbis debianon így van.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30740) vargalex válasza bambano (#30739) üzenetére


vargalex
félisten

De ő most arm-re készítette. Az egy dolog, hogy a pkgbuild szerint az x86_64 rpm-et szedte le és bontotta ki.

Alex

(#30741) bambano válasza vargalex (#30740) üzenetére


bambano
titán

tehát mégegyszer: ha "egyenes" fordítás van, ahol a hoszt és a cél architektúra ugyanaz, akkor lehet a hoszt architektúra a nevében, mivel megkülönböztethetetlen a céltól.

ha keresztfordítás van, akkor nyilvánvalóan a cél architektúra van a nevében.

másrészt meg a rendes make felülbírálja a makefile-ban levő alapértelmezett válaszokat, ha paraméterként megadod.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30742) vargalex válasza bambano (#30741) üzenetére


vargalex
félisten

Ahogy írtam és a pkgbuild-ből látható, itt nem make van, csak egy "újracsomagolás". Az, hogy rpm-et tölt le, semmit nem jelent, lehetne akár egy zip is...

Alex

(#30743) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Szinte 100% hogy az eltérő architectura miatt kaptam a hibaüzenetet, mivel poénból ránéztem egy AUR-os Brave -re ami github-rol egy AMD64 csomagot húz le. Ez telepítés után hasonló hibaüzenettel fogad mint a Fedora féle FF wayland csomag.

Arra jutottam, hogy egyelőre felesleges erőltetni ARM-en a Wayland kompatibilis böngészőt.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30744) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez alapján beüzemeltem egy SVN szervert és működik is, HTTP kapcsolaton keresztül lehet használni. [link]

Ennek [link] a leírásnak az 5-ös pontja szerint ezeket megcsináltam:
a2enmod ssl
a2ensite default-ssl
/etc/init.d/apache2 restart


De ettől még nem lett SSL képes a dolog. Mit kell még csinálnom, hogy a https is menjen?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30745) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Újabb kérdés, régi nóta... Crontab...

Van egy bash scriptem a userem home mappájában, a script futtatható, de kell hozzá root, mert a HDD smart adatokat szedi össze.

Lubuntu alatt a sudo crontab -u root -e paranccsal hozzáadtam a crontab táblához, de persze nem fut le.

50 16 * * * /home/borisz/backupScript/hdd_check.sh

De persze nem fut le... Egyáltalán látszik valahol, hogy mi a baja? Az elérési út pontos.
Az idő most csak egy próba volt. Crontabnál elvileg amit beírok, az rögtön online...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30746) sonar válasza CPT.Pirk (#30745) üzenetére


sonar
addikt

Abban nem vagyok biztos, hogy egyből lefut és nem kell neki a systemctl restart.
Én itt néznék szét:
/var/log/cron
/var/spool/mail/root

És inkább csak a /etc/crontab -ba irogatnék, ott lehet specifikálni külön a usereket is. (nem szeretem user-es crontab-ot, de ez ízlés dolga)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30747) bambano válasza CPT.Pirk (#30745) üzenetére


bambano
titán

ha rendesen be van állítva a levelezésed, akkor a cron a program kimenetét elküldi emailben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30748) CPT.Pirk válasza bambano (#30747) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ma volt azzal is egy köröm, de ezen a gépen nem szeretnék semmi ilyet állítani, mert nekem kínzás ezekkel a kilométeres manpage-el rendelkező dolgokkal kínlódni.
Annyit tud, hogy smtp-n küld egy emailt azzal a swis army knife smtp dologgal, ennyi nekem elég is.
Ez csak egy backup gép ami csinál x időnként mentést a felhős dolgainkról, és ilyenkor küld róla emailt a részletekkel, meg ha sikerül azt a nyamvadt szkriptet lefuttatnia, akkor a HDD-k állapotáról is, egyébként ellesz magában egy sarokban mint git és svn szerver.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30749) kovaax válasza CPT.Pirk (#30745) üzenetére


kovaax
őstag

[Ép eszű ember nem futtat júzer könyvtárában lévő scriptet root jogosultsággal, de mindegy.]

-=- There's no place like /home -=-

(#30750) CPT.Pirk válasza kovaax (#30749) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogy csináljam meg? Smart adatokat nem lehet máshogy kiolvasni. Komolyan kérdezem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.