Hirdetés

2024. május 31., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31901) Krystal_s


Krystal_s
addikt

Sziasztok! Egy régebbi notebook-ra Win7 mellé telepítettem a Zorin OS-t. Win alatt csináltam neki egy (primary) 20 GB-os Ext4 partíciót. Telepítés közben nálam nem ajánlott fel olyan lehetőséget, hogy a meglévő Windows mellé teszi. Teljes törlés, vagy egyéb beállítás volt. Nem engedte kiválasztani a szabad 20 GB-os ext4 partíciót, mert hiányolt valamit, ezért töröltem és ott hoztam létre újra, create partition - primary Ext4 journaling file system, vagyis ugyanazt létrehoztam, ami volt és úgy tudtam arra telepíteni. Működik, van Dual boot is.... Utólag néztem egy videót, ahol volt még egy 4096 MB Logikai Swap partíció.
Én nem csináltam külön Swap partíciót. Hibernálásra nincs szükség, de a memória szempontjából jobb lett volna a Swap külön? Gyorsabb lenne akkor? 3 GB van abban a gépben és hdd...

(#31902) Horvi válasza Krystal_s (#31901) üzenetére


Horvi
őstag

Jó ha van swap de nem kell neki külön partíció. Tudsz csinálni swap filet is.

Hello darkness, my old friend...

(#31903) Krystal_s válasza Horvi (#31902) üzenetére


Krystal_s
addikt

Köszönöm. Közben megnéztem és már van swapfile 458,4 MB. Ezt a rendszer magától hozta létre, elég furcsa méret. Nem tudom miért pont ennyit csinált, de kicsit megnövelem a méretét...

(#31904) Vladi válasza Krystal_s (#31903) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szerintem az majd növelgeti magának ha igényli.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31905) Krystal_s válasza Vladi (#31904) üzenetére


Krystal_s
addikt

Köszi, szerintem is az lenne normális. Azt írják mindenhol, hogy a Linux alapból nem tudja a dinamikus swapméretet. Próbáltam most teleírni azt a kis 450 MB-ot, hogy mi történik. Már megnyitottam 6 Youtube fület és a CPU jobban szenved 98%-100%... de a memóriahasználat nem megy 2,3 GB fölé.
A Cserehely 154 MB és a Gyorsítótárazás 701 MB.
Más úgysem lenne használva azon a gépen, csak sima netezés.

[ Szerkesztve ]

(#31906) gregory91 válasza Krystal_s (#31905) üzenetére


gregory91
senior tag

Ha nagy ramod van akkor nem probléma.De pl gparted-el létrehozhatsz egy swap meghajtót.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#31907) gregory91 válasza lionhearted (#31900) üzenetére


gregory91
senior tag

"A" terv már alakulóban,jöhet a "B"....

Ez a launchpad ingyenes? Vagy van-e valami kötelezettség?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#31908) lionhearted válasza gregory91 (#31907) üzenetére


lionhearted
őstag

Regisztráció. :) Nem használom, szóval nem tudom, de tippem szerint publikus, opensource licence az ami megkötés lehet, meg hogy férj bele a 2GB-ba.

C tervként megemlíthetem a snap csomagot, és a snapcraft.io. Itt lehet zárt kód is, viszont fordítani is magadnak kell. Célszerűen github/gitlab segítségével, de lokálban is lehet.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#31909) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

A kezdő topicból hozom át a problémát. Hálózati csomag irányításhoz tartozó blogokra szeretnék tippet / linkeket kérni, ipv6.

Rajta csücsül a szerver ip6 subneten, és bár örülök az ip6-nak, nekem legacy alkalmazásaim vannak vm-ek alatt, amik az ip4-nek jobban örülnének. Gyártani kellene ip6 subnetből ip4 b osztályú helyi hálót (linux os host-on helyileg virtuálisan).

Valami olyasmi kellene, mint regisztrálni ip6 címre, natolni belőle egy helyi ip4 domaint, mintha egy elektronikailag létező soho router lenne (szükségem van tűzfal szabály közbeiktatására, és port forwardingra is azon a címfordítási ponton), és rákötni az adott ip4 domaint egy net interface-re (virtuálisan létrehozva). Építenem kellene vagy tucatnyi ilyen hálókártyát, ergo olyan módszer kellene, ami ismételhető, nem összeférhetetlenül használ rendszer erőforrást (ha egyáltalán létezik olyan linux alatt).

Az ip6 alapokat már elkezdtem olvasgatni (jó sok tévedésben éltem az ip6-ot illetően), de a hozzá tartozó rendszer beállításokra is kellenének blogok. Tipikusan ubuntu 20 lts környezet.

Ha nem lehetséges megcsinálni, amit szeretnék, egy felvilágosításnak örülnék, hogy kicsit elszaladt a paci. Ha bármit számít, az ubuntu host-on vmware player-ek futnának, azokban win xp-k, azoknak kellenének ip4 címek (bridge network-el létező interface-re kell kötnöm).

Tippeket / felvilágosításokat / tech blog url-eket előre is köszönöm.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#31910) bambano válasza coco2 (#31909) üzenetére


bambano
titán

hányan akarják azokat a történelmi appokat használni?
mert ha nem sokan, akkor én vpn-t csinálnék inkább.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31911) coco2 válasza bambano (#31910) üzenetére


coco2
őstag

A vpn-t nem biztos, hogy értem. Openvpn megcsinál olyat, hogy regisztrál ip6 címre, ip6-4 fordít, net interface-t gyárt le, és mindezt ugyan azon a host-on ismételhetően többször is?

Ha számít bármit, a történelmi appokból 6 darab lesz, én magam tartanám őket működésben, és dedikált vm-et kap mind a 6, aminek interneten mind külön címen kell látszania, mert ami szervert együttesen használni fognak, az érzékeny rá, hogy eltérő címen lássak őket.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#31912) bambano válasza coco2 (#31911) üzenetére


bambano
titán

nem írtad le részletesen, hogy ki és hogyan fogja használni azokat a vm-eket, tehát találgatunk.
az openvpn megcsinál olyat, hogy l2 kapcsolatot létesít két hálózat között ipv6 fölött. tehát ha csak te meg egy-két ember használja, akkor mindenki bemegy vpn-en, a vpn interfész kap egy címet a távoli ip4-es hálózatból és úgy használja, mintha helyi hálózat lenne. a szerverről nem tudunk semmit, de openvpn oda is kerülhet.
egyébként elvileg létezik nat64, én még sose láttam működni, meg van egy 6tunel nevű proxy, azzal is lehet próbálkozni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31914) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Ez a sor valójában mit csinál?
#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
Valahová beír egy 30s értéket?

(#31915) fatpingvin válasza májkimiki (#31914) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem.

ez a nulladik argumentum (meghívási név) harmadik sorától kezdve elkezdi végrehajtani a sorokat.

gondolom ez egy hosszabb script része.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#31916) májkimiki válasza fatpingvin (#31915) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez konkrétan az /etc/grub.d/40_custom szkriptje. Ennyi a futtatandó rész benne, a többi komment.
Piszkálja már régóta a csőrömet, hogy az Elementary-ban nem tudom 30s alá venni a grub timeout értékét.
Hiába írom át az /etc/default/grub-ban, nincs változás.
Pedig a /boot/grub/grub.cfg-ben átíródik az aktuális szakasz.
Viszont előtte van egy szakasz:
terminal_output gfxterm
set timeout=30 értékkel.
Ha ezt a fenti értéket átírom 10-re, mint amennyit be szeretnék állítani.
A sudo update-grub után valami vissza írja 30-ra.
Tudom a 40-es custom szkript nem fut, ki van kommentelve a grub.cfg-ben. De a tartalma, így tudatlanul nekem egy 30s értéket sugallt.
Valami nem engedi a timeout-ot átírni és még grub.cfg-t is visszaállítja.

Túrtam a netet, de még az Elementary git lapján se nagyon győztek meg, hogy értik-e egyáltalán mi a baj.

(#31917) ivana válasza fatpingvin (#31915) üzenetére


ivana
Ármester

:Y Spagetti kód at its finest.

(#31918) Lenry válasza májkimiki (#31916) üzenetére


Lenry
félisten

/etc/default/grub fájlban átírod a GRUB_TIMEOUT értékét, aztán
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

annak a custom scriptnek semmi köze a timeouthoz

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31919) májkimiki válasza Lenry (#31918) üzenetére


májkimiki
őstag

Semmi változás, hiába írtam át 10s-re. 30s-al timeout-ol.

(#31920) Lenry válasza májkimiki (#31919) üzenetére


Lenry
félisten

de a grub.cfg-ben átíródott?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31921) májkimiki válasza Lenry (#31920) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen átíródik. Ezért is kezdtem jobban megnézegetni, hogy honnan szedhet mégis 30s timeout értéket.

(#31922) Lenry válasza májkimiki (#31921) üzenetére


Lenry
félisten

nagyon fura...
tuti azt a grub.cfg-t használja bootoláskor? nincs valahol egy másik? nincs valahol egy EFI rendszerpartíció?
egyáltalán: biztos a GRUB indítja a rendszered? (tudom hülye kérdés, de próbálok mindenre gondolni)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31923) májkimiki válasza Lenry (#31922) üzenetére


májkimiki
őstag

Van egy /boot/efi/EFI/ubuntu/grub/grub.cfg is, oda is lefutattam a parancsod, meg a sudo update-grub -ot is.
Mindkét grub.cfg -be beíródik az áhított 10s, de 30s-el timeout-ol.

(#31924) Sonja válasza májkimiki (#31923) üzenetére


Sonja
veterán

[link] ;)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#31925) májkimiki válasza Sonja (#31924) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez benne volt a Git-es Elementary topikban is. Zárva lett viszonylag hamar és az is írták, hogy hatástalan. Sajnos nálam is.

(#31926) Sonja válasza májkimiki (#31925) üzenetére


Sonja
veterán

Hmm... Másik próba. Az /etc/default/grub file-ba:

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=-1

Persze utána a szokásos sudo update-grub.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#31927) growler válasza májkimiki (#31925) üzenetére


growler
őstag

Némileg hasonló - azt írja: "I found a solution" (találtam megoldást)
sudo sh -c 'echo GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT=0 >> /etc/default/grub'; sudo grub-mkconfig -o /boot/efi/EFI/ubuntu/grub/grub.cfg
Innen: [link]
(Az első parancs végén a pontosvessző - szerintem - nem biztos hogy kell.)

(#31928) májkimiki válasza growler (#31927) üzenetére


májkimiki
őstag

Később kipróbálom és a Sonja javaslatát is.

(#31929) májkimiki válasza growler (#31927) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen ez jó, működik. Már derengett mikor olvastam a hsz.-ed. A linken jártam is, csak össze volt már bennem kutyulódva minden.
Köszi szépen.
Az viszont érdekes, hogy 10s-re be tudtam állítani, de 5s-et már nem.
Így is jobbak vagyunk már.

(#31930) májkimiki válasza Sonja (#31926) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez nem működik.

(#31931) májkimiki válasza growler (#31927) üzenetére


májkimiki
őstag

A pontos vessző helyett && tettem. De akár lehetett volna két külön sorba is.

(#31932) growler válasza májkimiki (#31931) üzenetére


growler
őstag

A linkelt oldalon a 2 parancs 2 külön sorban van.
Mikor megláttam az első végén a pontosvesszőt, derengeni kezdett hogy
valahol olvastam hogy nem kell.
Miután a parancsokat így 2 sorban bemásoltam a válaszomba és elküldtem,
utána láttam hogy valószínű a pontosvessző hatására egy sorba rakta őket. :)

(#31933) coco2


coco2
őstag

Hálózati csomag irányításra szeretnék tippet kérni.

Van egy szerver, legyen külső ip 42.42.42.42 (akármi..). Fut rajta pár dolog, létre vannak hozva virtuális net interface-ek, közülük az egyik éppen a 192.168.1.10-es címet kapta. Azon az interface-en figyel egy udp szerver port 192.168.1.10:5000-en. A külső hálótól el van választva. Kellene nekem szoftveresen nat + port forwarding a 42.42.42.42:7000 <-> 192.168.1.10:5000 közé. Csak ip4 és csak udp.

Nem lehetetlen leprogramoznom ilyet kézileg, de ha már meg van írva, nem ragaszkodom hozzá újra feltalálni a kereket. Van ilyen beépítve? (Tipikusan ubuntu 20 lts.) Ha igen, valami blog link jönne jól, mit olvasgassak, vagy a ráutaló név, ha azt google biztosan nem tudja eltéveszteni.

Köszönöm

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#31934) bambano válasza coco2 (#31933) üzenetére


bambano
titán

iptables dstnat

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31935) coco2 válasza bambano (#31934) üzenetére


coco2
őstag

Hát facsarom az agyamat a halom sok csubakkás példán, de csak nem jutok 1-ről sehova.

Ubuntun ufw van (uncomplicated firewall), és annak config file-jai. Iptables valószínűleg nem jó ötlet azzal együtt használni, izélgetni fogják egymást. "dstnat" - valami nagyon újkapu a borjúnak, neten se doksi, se példák, google nekem nem talált róla érdemlegeset.

Az "uncomplicated" nálam kb ott ér véget, mint kézzel fogható soho routeren a "port forwarding" lapon beállítani udp / "wan:7000" -> "192.168.1.10:5000". A szerveren adott a wan port, és ha kell, előkotrom a vmware által létrehozott virtuális ethernet interface-ek neveit, bár nem lenne rossz, ha elég lenne csak ip-t adni ethernet interface helyett, vagy lehetne eth_interface:port-ot adni csak interface helyett (portot kell cserélni, csak ip-t nem elég).

Ami egy kicsit zavaró, hogy közérthető cook-book példák helyett túl sok kulcsszó van mindenütt, amiknek értelmileg semmi keresnivalójuk abban a pozícióban, ahova írják őket, és a végén a megjegyzés, hogy na akkor most már tudsz mindent - hehh, majdnem. Példának okáért ha már elkezdik felsorolni a prerouting, postrouting, forward, input, output, accept, reject és társait, ám legyen, de akkor illene leírni az alkalmazásuk lehetséges veszélyeit, kijátszhatóságaikat, egyes esetekben nem működéseiket, és a többit. Elvégre tűzfal beállítás a kontextus. De azokat sehol sem találtam meg.

Ha 10 évnél kevesebb idő alatt kellene megértenem csak a fenti példához szükséges dolgokat, van rá valami könyv, ami azokat tisztán írja le?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#31936) lionhearted válasza coco2 (#31935) üzenetére


lionhearted
őstag

ufw csak egy wrapper az iptables-re (újabban inkább nftables). /etc/ufw/*.rules -ban kvázi iptables parancsok vannak.

Amit keresel, az a DNAT, pl: [link] leírja egymás után, hogy milyen iptables parancsok kellenének, és ezeket hogyan illesztheted ufw-be.

Utolsó gondolataidra: a hálózati/tűzfal szaktudás egy fél szakma. A felsorolt szavaknak nincs önmagában veszélyei, meg kell érteni a chain-t. Mindegyik másra jó, de önmagában nem veszélyes.

Egyébiránt: ha tűzfalra szeretnél használni egy OS-t, akkor érdemes tűzfal OS-ben gondolkozni. Van számtalan, ingyenes pl.: pfSense, ipfire, DD-WRT, sophos home, opnsense vagy fizetős pl.: RouterOS. Meg kismillió másik, fejből most hirtelen ennyi. Sokszor ezeknek a dokumentációja segít a megértésben.

Tegnap még működött...

(#31937) Roxkex


Roxkex
senior tag

Sziasztok !

Nem tudom mi számít "kezdőnek" nálatok de Én úgy gondolom, hogy ezzel a kérdéssel talán ide fordulhatok ! :)
Crontabban definiáltam ezt a futtatandót a useremnek.
*/15 06-22 * * * /srv/******/automationScripts/linux/+***.sh
Ettől azt várnám, hogy az adott .sh script lefut mindennap REGGEL 6(06:00) és ESTE 10(22:00) között 15 percenként. Viszont ami ehelyett történik, hogy jelenleg is le tud futni ez a script (az az este 10 után is (jelenleg 23:40 van..)
Ennek okára istenért se tudok rájönni.... Maga a script fájlal probléma nincs, mert direktbe manuálisan Én eltudom indítani.

Illetve definiáltam egy másik futtatandót is egy MÁSIK scripthez a useremnek:
*/5 12-21 * * * /srv/*****/automationScripts/linux/+***--***.sh
Ettől pedig azt várnám, hogy az adott MÁSIK .sh script lefut mindennap 12:00 és 21:00 között 5 percenként de gondolom mondanom se kell, hogy most se fut le, az az 21:00 után (jelenleg 23:44 van)....

OS:
Debian 11, amire ráhúztam egy OpenMediaVaultot (direkt így van csinálva) de GUI ofc nincs.
A crontabban parancsorból a crontab -u USER -e vel húztam be a fent írtakat, nem az OMV-vel, mert úgy meg főleg nem jó....

Ha valaki tudna segíteni, hogy esetleg mi lehet itt a gond akkor azért tapsolnék egyet :3
- Szerintem egy valami linux oldali / tudás oldali hiányosság, nem hiszem, hogy az OMV-vel összefüggne.

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#31938) Lenry válasza Roxkex (#31937) üzenetére


Lenry
félisten

cron résztől jónak tűnnek az időzítések, tehát annak kellene történnie, amit vársz.

Maga a script fájlal probléma nincs, mert direktbe manuálisan Én eltudom indítani.
a cron sokkal szűkebbre szabott környezeti változókkal dolgozik, mint egy user, simán lehet, hogy elhasal egy olyan bináris elérésén, ami a te PATH-odban benne van, az övében meg nincs.
javaslom kiegészíteni a sorok végét
*/5 12-21 * * * /srv/*****/automationScripts/linux/+***--***.sh > /tmp/logMasik.txt
hogy lásd mi történik, illetve mi nem történik

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31939) coco2 válasza lionhearted (#31936) üzenetére


coco2
őstag

Világsztár blog, köszönöm :C

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#31940) vargalex válasza Roxkex (#31937) üzenetére


vargalex
félisten

Jól jár az óra azon a gépen? A második esetben azt írtad, amit akartál: "most se fut le, az az 21:00 után (jelenleg 23:44 van)". Nem azt akartad ott is írni, hogy most is fut?

Alex

(#31941) Roxkex válasza Lenry (#31938) üzenetére


Roxkex
senior tag

Köszi szépen !
Időközben Én magam is megpróbáltam, hogy átirányítom az outputot egy fájlba de konkrétan létre se hozta :\

ELÍRTAM!
*/5 21-12 * * * ot akartam írni ! Szóval az nem futott le 23:44kor és ezzel neked is jelezném vargalex #31937.
Viszont hajnalok hajnalán felkapcsolt egy lámpa a fejemben és találtam egy cron editort, amibe behúztam a fent (*/5 21-12 * * *) le írtat és erre azt mondja, hogy invalid.
Akkor megcsináltam úgy, hogy */5 21-23,00-12 * * * és erre már azt mondja, hogy 5 percenként 21 23 között és 00 - 12 között fog futni. Tehát jó !
Mondjuk ennek ellenére az utolsó futása bőven 12:00 után volt, valami 13:00 körül.

Viszont a */15 6-22 * * * -ossal nem tudom mi lehetett a probléma de ma reggel hattól egészen mostanáig elég szépen futott és remélem 22-kor lesz az utsó futtatása is :D (Cron editor erre már nem jelzett hibát, ezért is fura, hogy eddig nem volt jó de most úgy tünik jó)

Minden esetre > logFile.txt-t hozzáadom :D csak valami normális path-al :D

(Egyébként azért sem gondolom, hogy a script lenne a hibás / elérés vagy ... akármi ilyesmi, mert ha a @reboot-hoz kötöm hozzá akkor pattent minden IS...)

Az óra természetesen jól jár, hiszen a "date" parancsra 18:55-t ad ki (jelenleg annyi van a fali órán és az asztali gépen is ofc, ahogy a szerver gépen is)

[ Szerkesztve ]

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#31942) f_sanyee válasza Roxkex (#31941) üzenetére


f_sanyee
senior tag

szerintem a 6-22-ben még benne van a 22:xx

(#31943) Roxkex válasza Roxkex (#31941) üzenetére


Roxkex
senior tag

Szerk.:

Könnyen meglehet, hogy igazad van ! :) Most majd kiderül :P

[ Szerkesztve ]

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#31944) BlackSoft


BlackSoft
addikt

Találkozott már valaki, olyannal, hogy az Arch live nem ad képet?

Egy PowerEdge T110 II-es szerverre akarom pakolni, de az alaplapi intel VGA-val out of range minden monitorral a boot után. Egy régi NV kártyával normális a kép, de a bal felső sarok kb 60%ára korlátozva ad képet. Ha bootkor letiltom a video módot, akkor minden rendben, de nyilván nem megoldás, mert nagyon kevés szöveg fér úgy el...

Minden más consumer live distro (ubuntu, mint stb) gond nélkül feláll a rendes video módban GUI-val is. Illetve próbáltam egy random 2020-as Arch iso-val is, az is megy. Csak a 2021-től nem adnak képet. Gondolom régi neki ez az IGP is, meg az NV kari is. De mit lehet tenni?

[ Szerkesztve ]

---------> Számítógép szerviz III.Kerület | https://hardverguru.com <---------

(#31945) ivana válasza BlackSoft (#31944) üzenetére


ivana
Ármester

Valamit nagyon elcseszhettek az archban. Ivy bridge igpnek bőven kéne mennie, ez gyakorlatilag egy desktop processzor. Nomodesettel sem megy?

(#31946) BlackSoft válasza ivana (#31945) üzenetére


BlackSoft
addikt

Azzal megy, de arra mondom, hogy az nem megoldás, mert akkor kb van egy 80x25 cli-m, ami picit kevés :D

Arra gondoltam, hogy max veszek egy GT710-et, azzal csak menne... Csak eleve nem akartam semmit bele, mert ha kész lesz, akkor úgy is csak ssh-ról lesz elérve.

---------> Számítógép szerviz III.Kerület | https://hardverguru.com <---------

(#31947) ivana válasza BlackSoft (#31946) üzenetére


ivana
Ármester

A nomodeset az csak framebuffer módot állít be. Attól X11-nek még kéne mennie, a VESA módnak meg főleg (nagyobb felbontású terminál).

Most nézem ezekben a xeonokban nem mindben van IGP, akkor viszont valaminek az alaplapon kell adnia a képet, ha nincs. A 2020-as isoval nézd pontosan mi van benne. A dell windowsos driverei alapján valami Matrox cucc :Y

Lehet valami bug a kernelben, nem gyakori manapság a matrox GPU...

[ Szerkesztve ]

(#31948) BlackSoft válasza ivana (#31947) üzenetére


BlackSoft
addikt

Na ebbe már nem merültem bele este, de akkor megnézem egy live alatt, hogy mit is mutat. Aztán lehet, hogy matrox és az lesz a gond, és megoldható egy sima matrox driverrel, biztos van a repoba valami alap matrox cucc.

Ha meg nem akkor tényleg az lesz, hogy teszek bele egy modernebb vga-t.

---------> Számítógép szerviz III.Kerület | https://hardverguru.com <---------

(#31949) fatpingvin válasza ivana (#31947) üzenetére


fatpingvin
őstag

a BMC iGPU-jához van driver, mennie kéne.

a generic framebuffer driver az a matroxfb, de az embedded G200-nak van saját külön drivere, out of box kéne mennie.

esetleg próbálj egy modprobe matroxfb_base-t.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#31950) ivana válasza fatpingvin (#31949) üzenetére


ivana
Ármester

Driver nyilván van hozzá, mert a többi disztróban megy :DDD Én vagy arra tippelek, hogy kiszedték a drivert, vagy simán bugos és valamiért nem működik az újabb kernelben. Nem hiszem, hogy sokan tesztelnék ezt a drivert...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.