Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30751) bambano válasza CPT.Pirk (#30750) üzenetére


bambano
titán

kovaax mondatának lehetséges helyes értelmezése: ne tedd user könyvtárba a rootként futtatott szkriptet.
egyébként egyetértek vele.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30752) CPT.Pirk válasza bambano (#30751) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Értem miért mondja, de ez miért akadályozza a cron-t? Ha egyszer minden joga megvan hozzá, nem mindegy, hogy hol van a fájl?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30753) sonar válasza CPT.Pirk (#30750) üzenetére


sonar
addikt

sudo (sudoers.d) pont erre való. Pár hete az ubuntu-s topikban is téma volt. (keress rá a hsz-eimre és találsz mintákat is)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30754) CPT.Pirk válasza sonar (#30753) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valóban, az nem jutott eszembe tegnap. Viszont ezzel is csak szívok...

visudoval beírtam a sudoers fájl legvégére amit szeretnék, majd pedig kijelentkeztem és vissza, e leírás szerint: [link]

borisz ALL=NOPASSWD:/home/borisz/backupScript/hdsentinel-017-x64
de persze továbbra is kéri a jelszót, ha sudo-val indítom. Mit rontok el?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30755) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#30745) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A bash entry benne van a crontabban a script előtt?

https://www.coreinfinity.tech

(#30756) Lenry válasza sh4d0w (#30755) üzenetére


Lenry
félisten

meg a teljes PATH?
a cron egy csökevényesebb PATH-ot használ, ha valami olyan kell a scriptnek, ami abban nincs benne, azon is elhasalhat.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30757) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#30755) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az nem volt. Ahhh.

Mondjuk most már a sudoers-es megoldást csinálnám inkább meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30758) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#30754) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehh, van egy #includedir sor a sudoers végén, ami commentnek néz ki de nem az, és behoz egy szabályt ami felülírja az enyémet. Az volt a hibám, hogy nem az után írtam be a soromat. Így most fasza. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30759) sonar válasza CPT.Pirk (#30754) üzenetére


sonar
addikt

Hm, pedig látszólag jó.
hdsentinel most nincs kéznél, de ha lesz egy kis szabadidőm rápróbálok (ha addig meg nem találod a megoldást)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30760) CPT.Pirk válasza sonar (#30759) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meglett, csak gondoltam szólok, mielőtt nekiállsz. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30761) sonar válasza CPT.Pirk (#30760) üzenetére


sonar
addikt

Lehet tudni, hogy hogyan oldottad meg?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30762) kovaax válasza CPT.Pirk (#30754) üzenetére


kovaax
őstag

bambano jól értelmezte a mondandómat.

A sudoers bejegyzés meg így néz ki helyesen:
borisz ALL=(ALL) NOPASSWD:/home/borisz/backupScript/hdsentinel-017-x64

-=- There's no place like /home -=-

(#30763) sonar válasza kovaax (#30762) üzenetére


sonar
addikt

Működik az (ALL) nélkül is. Nálam több helyen is.
Ha szintaktikai hibás lenne akkor a visudo jelezné elmentéskor.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30764) CPT.Pirk válasza sonar (#30761) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 30758-ban írtam. Egyszerűen csak nem a fájl végére írtam, és így az include felülírta.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30765) I02S3F válasza CPT.Pirk (#30764) üzenetére


I02S3F
őstag

Vélemények? Valaki próbálta már? :R

(#30766) sh4d0w válasza I02S3F (#30765) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ennek mi értelme? Ha úgyis kell Windows hozzá, akkor ez mire jó?

https://www.coreinfinity.tech

(#30767) I02S3F válasza sh4d0w (#30766) üzenetére


I02S3F
őstag

Fáradt voltam a részletekbe beleolvasni. Azt hittem wine alternatíva. (Hogy hasonlóan működik.)

(#30768) sh4d0w válasza I02S3F (#30767) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem, ez egy KVM-ben futó Windows, amit RDP szervernek használsz.

https://www.coreinfinity.tech

(#30769) I02S3F válasza sh4d0w (#30768) üzenetére


I02S3F
őstag

Akkor ebben semmi újdonság nincs. Csak ez akkor sokat fogyaszt!

(#30770) sh4d0w válasza I02S3F (#30769) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Igen, arról nem is beszélve, ha Home vagy Pro Windows fut virtualizálva, akkor - ha jól rémlik - 1 v. 2 RDP session lehet csak aktív, többhöz Server kell. Ebből adódóan 1 v. 2 programot tudsz így egyszerre használni.

https://www.coreinfinity.tech

(#30771) I02S3F válasza sh4d0w (#30770) üzenetére


I02S3F
őstag

Micsoda kötöttség!

(#30772) Lenry válasza sh4d0w (#30770) üzenetére


Lenry
félisten

Home-ban alapból egyáltalán nincs RDP, Pro-ban pedig csak egy konkurrens kapcsolat van engedélyezve, de létezik erre ingyenes program, amivel fel lehet oldani a korlátozást

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30773) I02S3F válasza Lenry (#30772) üzenetére


I02S3F
őstag

Ja! Egyébként mi az akadálya, hogy virtualbox-al megcsináljam? ( A kérdés költői)

(#30774) Lenry válasza I02S3F (#30773) üzenetére


Lenry
félisten

annyi haszna egyébként lehet, hogy ha nem nálad fut a VM, hanem egy központi szerveren, akkor onnan tudod használni az alkalmazásokat (nagyvállalati környezetben ez sokszor előfordul), de nyilván ilyen esetben is egyszerűbb felrakni egy bármilyen RDP klienst a Linuxra.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30775) I02S3F válasza Lenry (#30774) üzenetére


I02S3F
őstag

És akkor a perfomancia probléma is megoldódhat. Persze nem ingyen.

(#30776) I02S3F válasza Lenry (#30774) üzenetére


I02S3F
őstag

Egyébként egy vps-t venni ilyen célra hülyeség? Igen olcsón kapható vps. Mondjuk azt nem tudom, hogy mennyibe kerüle egy _szükséges_ teljesítményű vps.

(#30777) sh4d0w válasza I02S3F (#30776) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Számold bele a Windows Server + CAL licencek számát is.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#30778) I02S3F válasza sh4d0w (#30777) üzenetére


I02S3F
őstag

:(

(#30779) vicze válasza I02S3F (#30776) üzenetére


vicze
félisten

Olyan kismillió megoldás létezik windowed(á lá RDP) vagy seamless (csak az appot látod).
Pl. Amazon WorkSpaces, Desktop as a service modellje, 9$/hó + a mérettől függő /óra használat PAYG-ba.
Nagyon sok szolgáltató kínálja ezt. Ha csak appot akarsz akkor a "seamless remote app" szavakra keress rá.

[ Szerkesztve ]

(#30780) I02S3F válasza vicze (#30779) üzenetére


I02S3F
őstag

Király! Köszönöm! :)

(#30781) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Crontab. Szeretnék futtatni egy bash szkriptet minden boot után, ami küld nekem egy emailt a gép elindulásáról. A szkript megvan, működik.

Ha 10 * * * * /bin/bash /home/userem/szkriptem.sh módon írom be, akkor lefut az adott óra 10. percében és megjön az email.

Viszont ha @reboot -ot írok a 10 * * * * helyére, akkor semmi sem történik. A man 5 crontab szerint a @reboot működik, ugyanakkor olyan posztokat is látok neten, hogy Lubuntu alatt a @reboot nem használható, de erről nem tudok biztosat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30782) Lenry válasza CPT.Pirk (#30781) üzenetére


Lenry
félisten

nem lehet, hogy rebootkor a cron még azelőtt fut le, hogy a mailküldő magához tér és ezért sikertelen a küldés?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30783) sh4d0w válasza Lenry (#30782) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nekem is ilyesmi jutott eszembe - esetleg még nincs hálózat, amikor már küldené a levelet.

https://www.coreinfinity.tech

(#30784) bambano válasza sh4d0w (#30783) üzenetére


bambano
titán

és miért nem írsz egy sleep-et a szkript elejére?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30785) CPT.Pirk válasza Lenry (#30782) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van egy sleep 10 a szkript elején, bár lassú a gép mint a tetű. Megnézem nagyobb sleep mellett.

szerk: hehh, sleep 30 mellett megjött az email, de 10 másodperccel a GUI megjelenése előtt. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30786) kovaax válasza CPT.Pirk (#30785) üzenetére


kovaax
őstag

Systemd-s? Mert akkor lehet meg lehet oldani timer-rel, ami függ a mélerdémontól... Nem csináltam még ilyet, csak egy ötlet, de ha működik, oszd meg! :B

-=- There's no place like /home -=-

(#30787) Lenry válasza kovaax (#30786) üzenetére


Lenry
félisten

egyszer írtam egy systemd daemont valami scripthez, nagyon jól működik azóta is (annyira, hogy most hirtelen azt se tudom hol csinál mit), aztán egyszer kellett volna valami hasonló egy másik gépen, az eredeti alapján írtam egy újat és az istenért sem volt hajlandó működni.
ráfogtam a systemd-re, hogy biztos azért :DDD

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30788) CPT.Pirk válasza kovaax (#30786) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A mailer daemon az nekem felfoghatatlan volt. Helyette csak összerakok egy üzenetet a swaks-al és jóság van. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30789) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok,

ha LUKS2-vel titkosítok 3 diszket, ami logikai köteteken utána raid-el mókolok (vagy zfs-el): ha egyik fizikai hordozón megjelenik egy bad sector, azt a LUKS automatikusan átvezeti az érintett logikai kötetre és ott is megjelöli bad-nek azt a blokkot ? (Amit egy erre tett zfs valszeg látna és korrigálna a replikák segítségével egy ép blokkal).

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#30790) Lenry válasza Dißnäëß (#30789) üzenetére


Lenry
félisten

A konkrét esetre passz, de a tapasztalat az hogy ennyi réteg közt általában elvesznek az ilyen lényegtelen infók.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30791) Frawly válasza Dißnäëß (#30789) üzenetére


Frawly
veterán

A RAID a LUKS rétege alatt van. Szerintem hibás szektornál a RAID megoldja, és a LUKS-nak ezzel nem kell foglalkoznia. Azért lényeges lenne, hogy milyen RAID-ről van szó, RAID1, RAID5 vagy micsoda?

(#30792) bambano válasza Frawly (#30791) üzenetére


bambano
titán

a raid ott van, ahova teszed.
ha a luks alá teszed, akkor alatta van, ha fölé, akkor fölötte.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30793) sh4d0w válasza bambano (#30792) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

+1

https://www.coreinfinity.tech

(#30794) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Egy selinux-os kérdésem lenne, hátha valaki tud segíteni.
Az alábbi modult hoztam össze az audit2allow segítségével. Viszont van egy WARNING-os sor.
Van valakinek ötlete, hogy mi lenne a jó megoldás?
module sepolicy_nrpe 1.0;

require {
type fixed_disk_device_t;
type nrpe_t;
type tmp_t;
type initrc_var_run_t;
class capability dac_override;
class chr_file { getattr ioctl open read };
class file { lock open read write };
}

#============= nrpe_t ==============
allow nrpe_t fixed_disk_device_t:chr_file { getattr ioctl open read };
allow nrpe_t initrc_var_run_t:file { lock open read };
allow nrpe_t self:capability dac_override;

#!!!! WARNING: 'tmp_t' is a base type.
allow nrpe_t tmp_t:file write;

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30795) Shyciii


Shyciii
veterán

Sziasztok?

Hátha van valaki itt, akkor ért a Bash shell konfigurálásához mélyebben. Azt szeretném megoldani, hogy ha elgépelek egy parancsot egy terminálban (tehát hibaüzenetet kapok, tán így lehet megfogni), akkor az ne kerüljön be a bash_history file-ba. Nyilván ezt a .bashrc-ben kellene megoldani, mert a duplikáció törlését is oda kellett betennem (persze ez nem a gyári bash duplikáció törlése, hanem egy külön megoldás):

export PROMPT_COMMAND="history -n; history -w; history -c; history -r"
tac "$HISTFILE" | awk '!x[$0]++' > /tmp/tmpfile && tac /tmp/tmpfile > "$HISTFILE"
rm /tmp/tmpfile

Ez gyönyörűen minden terminálban kiadott parancs után végignézi hogy volt-e már ilyen parancs, és törli.
Esetleg ezt nem lehet úgy átalakítani, hogy ha elgépelt parancsot észlel, akkor azt ne írja bele?

(#30796) fatpingvin válasza Shyciii (#30795) üzenetére


fatpingvin
őstag

tudod mi ezzel a baj, alapvetően nincs olyan hogy elgépelt parancs, legalábbis a gép szemszögéből.

az hogy valamit nem talál a default $PATH ban az nem jelenti hogy invalid parancs lenne.

példa: /home/$USER/myscripp.sh, executable

./myscripp.sh ez ugye egy valid parancs lesz ha a /home/$USER/ könyvtárban állok. namost cd Documents, és máris nem az hacsak nincs egy ugyanilyen nevű scripp a Documentsben.

esetleg ezzel lehet érdemes próbálkozni, csak ugye ezzel is valszeg ugyanaz lesz a probléma:

command -v <$PARANCSAMIREKIVANCSIVAGY>

további cucc amit találtam SO-n: https://stackoverflow.com/questions/592620/how-can-i-check-if-a-program-exists-from-a-bash-script

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#30797) Jester01 válasza Shyciii (#30795) üzenetére


Jester01
veterán

Úgy nézem a bash 127-es státuszkódot ad elgépelt parancsra. Azzal lehet kezdeni valamit ha nem zavar hogy ha esetleg valamelyik létező program szintén 127-et ad akkor az törlésre kerül.

Jester

(#30798) fatpingvin válasza Jester01 (#30797) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez meg a másik fele, ezt direkt nem is írtam. hacsak azt nem tudod valahogy ellenőrizni hogy mi volt az a program ami a 127 státuszkódot dobta, a shell vagy valami amit már a shell hívott meg

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#30799) Shyciii válasza fatpingvin (#30798) üzenetére


Shyciii
veterán

Jester01, Jester01

Ebben az esetben nem lehet használni az stderr paraméterét, hogy írányítsa át mondjuk a /dev/null-ba? Mint amikor lefuttatok egy scriptet és a hibaüzenetet egyik file-ba, a standard kimenetet meg másik file-ba mentse.

(#30800) fatpingvin válasza Shyciii (#30799) üzenetére


fatpingvin
őstag

mit akarsz ezzel elérni? miben segít neked a stderr?

arra tudok gondolni hogy string egyezést keresel a bash: xyz command not found hibaüzenetével, de azért remélem érzed hogy ez is valami oltári tákolás.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.