Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30251) Siriusb válasza sh4d0w (#30250) üzenetére


Siriusb
veterán

* There is no "backend". This distribution is merely a few git repositories.

1 repónál több = bloat. :( :))

(#30252) sh4d0w válasza Siriusb (#30251) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Api.ába... :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#30253) Fecogame


Fecogame
veterán

yum-al lehet egyszerre mindent frissíteni (egy kivétellel) ÉS adott csomagot csak egy adott verzióra frissíteni?

Tehát egy parancsban kiadni ezt a kettőt:
yum update
yum update package-version

A második csak az adott csomagot frissíti. Rá lehet venni valahogy, hogy azzal a körrel minden mást is frissítsen?

Ez azért fontos, mert az egyik szoftvert csak adott verzióra kell frissíteni, így a jelenlegi process úgy néz ki, hogy először exculde-olni kell az adott csomagot, majd yum update, és utána csak az adott verzióra frissítés egy csomagnál.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30254) I02S3F válasza sh4d0w (#30250) üzenetére


I02S3F
őstag

Tetszik!

(#30255) f_sanyee válasza Fecogame (#30253) üzenetére


f_sanyee
senior tag

yum versionlock?

(#30256) F34R válasza sh4d0w (#30250) üzenetére


F34R
nagyúr

Csak epp musl-t hasznal... egyebkent mar ajanlottam neki valamikor xD

[link]

(#30257) Lenry


Lenry
félisten

samba kérdésem van.
van a NAS-om, meg a gépem. előbbin Debian fut, utóbbin Win10. kettő közt egy Mikrotik hap ac2.
iperffel gyönyörűen megvan a kettő közt a gigabit.
ha viszont le szeretnék valamit másolni a NAS-ról a gépre, akkor a kezdeti lendületet jelentő pár másodperc után a sebesség beáll egy stabil 250 megabit környékére és ottmarad.
a NAS-ban nem látszik semmi komolyabb terhelés. sem az iotop, sem a htopban nincs kiugró semmi. a hdparm 100MB/s körüli eredményeket ad vissza szekvenciális olvasásra (pont amire szükségem van)
a Windowsban sem látszik hogy valahol leugrana a mutató a számlapról. a Mikrotikben sem.

tehát maradt a samba.
mit lehetne azon tekerni, hogy ne ilyen szánalmas teljesítményt nyújtson?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30258) bambano válasza Lenry (#30257) üzenetére


bambano
titán

tcp window size?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30259) Lenry válasza bambano (#30258) üzenetére


Lenry
félisten

Windows
C:\Users\lenry>netsh interface tcp show global
Querying active state...

TCP Global Parameters
----------------------------------------------
Receive-Side Scaling State : enabled
Receive Window Auto-Tuning Level : normal
Add-On Congestion Control Provider : default
ECN Capability : disabled
RFC 1323 Timestamps : disabled
Initial RTO : 1000
Receive Segment Coalescing State : enabled
Non Sack Rtt Resiliency : disabled
Max SYN Retransmissions : 4
Fast Open : enabled
Fast Open Fallback : enabled
HyStart : enabled
Pacing Profile : off

Linux
lenry@Echo-Five:/$ cat /proc/sys/net/ipv4/tcp_window_scaling
1

nincs ezen mit állítani

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30260) bambano válasza Lenry (#30259) üzenetére


bambano
titán

linuxon szokták még a read mem és a write mem paramétereket is tuningolni.

illetve láttam már olyat, nem mostanában, hogyha implementációs hiba van (találd ki, melyik oldalon :P ) akkor a window scaling kikapcsolása sokat javít a helyzeten.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30261) lionhearted válasza Fecogame (#30253) üzenetére


lionhearted
őstag

yum update && yum update package-version

Gondolom egy tranzakcióban is szeretnéd...

Tegnap még működött...

(#30262) Fecogame válasza lionhearted (#30261) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez nem jó megoldás, mert az első command lefrissíti a másodikban specifikusan megadott csomagot is.

Igen, egyben kellene.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30263) Lenry válasza bambano (#30260) üzenetére


Lenry
félisten

read raw meg write raw opciókat belevettem, meg párat kivettem, amire azt írták, hogy gondot okozhat, így most sikerült 500 MBps környékére feltornászni.

amúgy tuti, hogy valami triviális fasságon bukik el a dolog, mert a céges gépem egy semmi extra i3 Arch Linuxszal, és fut azon is egy Samba, és ha fel kell másolni valamit egy Windows kliensre, az gond nélkül 970-980 MBps, pedig most annak is néztem a konfigját, a globalban semmi nincs, ami ne lett volna az alapbeállítás része.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30264) bambano válasza Lenry (#30263) üzenetére


bambano
titán

net/core/rmem_max = 8738000
net/core/wmem_max = 8738000
net/ipv4/tcp_rmem = 8192 873800 8738000
net/ipv4/tcp_wmem = 8192 873800 8738000
net.ipv4.tcp_congestion_control=htcp

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30265) Lenry válasza bambano (#30264) üzenetére


Lenry
félisten

beadagolgattam neki

de nem lett jobb.
kérdés, hogy a Sambát ez érdekli-e...

lehet hogy mégsem a Samba?
persze jó lenne, ha tudna a Windows valami mást, hogy ki tudjam próbálni...

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30266) bambano válasza Lenry (#30265) üzenetére


bambano
titán

[link] ezt, gondolom, ismered.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30267) sonar válasza Lenry (#30265) üzenetére


sonar
addikt

Ha win10pro akkor megpróbálhatod az NFS-t a két gép között.
Pár hete irtam róla személyes bejegyzést.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30269) Lenry válasza sonar (#30267) üzenetére


Lenry
félisten

köszi, pont tegnap egy n+1-ik értelmetlen flametopik egyetlen értelmes hozzászólásából megtudtam, hogy van NFS, szóval ha lesz egy kicsi időm, kipróbálom

(#30266) bambano igen, azt már átnyálaztam

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30270) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Arch (Manjaro) alatt ha átírom a minidlna.service-be a default minidlna usert a sajátomra akkor ugyan szépen elindul és látja is a TV a felcsatolt külső drive-ot, viszont permission hibával elokádja magát a pid és a cache...:

● minidlna.service - minidlna server
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/minidlna.service; enabled; vendor preset: disabled)
     Active: active (running) since Fri 2020-05-22 14:16:25 CEST; 4h 14min ago
   Main PID: 388 (minidlnad)
      Tasks: 2 (limit: 4035)
     Memory: 40.3M
     CGroup: /system.slice/minidlna.service
             └─388 /usr/bin/minidlnad -S
May 22 14:16:25 manjaro systemd[1]: Started minidlna server.
May 22 14:16:26 manjaro minidlnad[388]: minidlna.c:433: error: Unable to open pidfile for writing /var/run/minidlna/minidlna.pid: Permission denied
May 22 14:16:26 manjaro minidlnad[388]: minidlna.c:997: error: Unable to set db_path [/var/cache/minidlna] ownership to 1000: Operation not permitted
May 22 14:16:26 manjaro minidlnad[388]: minidlna.c:1048: warn: Starting MiniDLNA version 1.2.1.
May 22 14:16:26 manjaro minidlnad[388]: minidlna.c:1089: warn: HTTP listening on port 8200

Ha a fenti két elérésre chown -R sajatuser, chmod -R 777 taslit adok , akkor egyszerűen következő reboot-nál visszaírja őket minidlna-ra... és ettől kapok agyf@szt, :W mert bár működik de mégis idegesít ez az idióta felülbírálás :W
Szóval a kérdésem az az, hogy mi írja felül a két fenti elérést ami miatt hibát dob a minidlna.service?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30271) f_sanyee válasza Archttila (#30270) üzenetére


f_sanyee
senior tag

először is, a /usr/lib-ben nem irogatunk át semmit, hanem átmásoljuk a /etc/systemd/system-be, és ott irjuk át.
a /var/run az tmpfs, a memóriában, így rebootnál nem marad meg a tartalma.

(#30272) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Symlinkkel van valakinek tapasztalata? Van néhány fájlom, amiket ideiglenesen elérhetővé szeretnék tenni, és azon agyaltam, hogy csinálnék egy mappát, amit megosztok a hálózaton, és abba tennék ideiglenesen symlink-eket a fájlokra. Az érdekel, hogy ez így működne e, vagy valami jogosultsági problémák miatt nem lennének elérhetőek a fájlok? Azt szeretném elkerülni vele, hogy a fájlokat másolni kelljen egyik meghajtóról a másikra.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#30273) Lenry válasza Lenry (#30269) üzenetére


Lenry
félisten

NFS-el 500-550MBit/sec
jobb, de még mindig nem 1000.
merre volna érdemes továbbindulni?
van-e valami tool vagy program, amit figyelnem kellene, ahol kibukhatna hogy mi a bottleneck?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30274) Lenry válasza Lenry (#30273) üzenetére


Lenry
félisten

persze használni nem tudom az NFS-t, mert Microsofték úgy gondolták, hogy az UTF8 támogatás annyira nem fontos, hogy bekerüljön

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30275) inf3rno válasza Lenry (#30274) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Fantasztikus. Amúgy nem értem, hogy 20 éve van UTF-8, és még mindig ilyen ASCII-val bohóckodnak sok helyen. Memória és lemez terület annyi van, mint a ... Valszeg a keresési sebesség sem indokolná. Én simán UTF-32-be tennék minden asztali OS-t, böngészőt, ilyesmit. Több memória, de egyszerűbb algoritmust írni vele mindenre.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#30276) Fecogame válasza inf3rno (#30272) üzenetére


Fecogame
veterán

Próbáld ki :)

Egyébként így belegondolva ha az adott fájlhoz (illetve útvonalhoz) adott usernek nincs jogosultsága hozzáférni (read jog), akkor symlinkkel sem fog menni. Ha pedig van, akkor valószínűleg menni fog :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30277) inf3rno válasza Fecogame (#30276) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem is így lenne logikus.

Buliban hasznos! =]

(#30278) Archttila válasza f_sanyee (#30271) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor sem ha a kérdéses service-be sajat usert adtam meg és nem root-ot?
Gyakorlatilag ennyit módosítottam:

User=sajatuser
Group=sajatuser
ProtectHome=read-only

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30279) f_sanyee válasza Archttila (#30278) üzenetére


f_sanyee
senior tag

az a file a csomag része, a következő frissités felülirja a változtatásaid.

(#30280) sonar válasza Lenry (#30273) üzenetére


sonar
addikt

Még annyit, hogy amit bambanő linkelt az nálam samba4-nél nem igazán vált be.
Azt tudod, hogy milyen smb verzióval csatlakozol?
samba4-en nekem az a tapasztalatom, hogy defaulton smb3-as protokollal hasít a legjobban.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30281) sonar válasza Lenry (#30273) üzenetére


sonar
addikt

Még egy dolog jutott eszembe.
Mérd meg iperf-fel, hogy mit is tud a rendszered.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30282) Lenry válasza sonar (#30280) üzenetére


Lenry
félisten

smb3_11

[root@Echo-Five /]# smbstatus
Samba version 4.9.5-Debian
PID     Username     Group        Machine                                   Protocol Version  Encryption           Signing
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24697   lenry        lenry        192.168.94.100 (ipv4:192.168.94.100:49670) SMB3_11           -                    partial(AES-128-CMAC)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30283) Lenry válasza sonar (#30281) üzenetére


Lenry
félisten

ez volt az első dolgom

"iperffel gyönyörűen megvan a kettő közt a gigabit."

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30284) bambano válasza Lenry (#30283) üzenetére


bambano
titán

tcp offload, ilyenek?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30285) sonar válasza Lenry (#30283) üzenetére


sonar
addikt

sorry, eléggé figyelmetlen vagyok mostanság.
smb3_11 nálam is. Ha jutsz vmire akkor oszd meg kérlek. Én most kifogytam a tippekből.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30286) weiss válasza Lenry (#30283) üzenetére


weiss
addikt

Ha esetleg csinálnál egy memóriafájl megosztást, és azt tesztelnéd, csak hogy kizárjuk az IO-t. Nekem egyébként a map system = yes fogta vissza a samba teljesítményt.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#30287) bambano válasza weiss (#30286) üzenetére


bambano
titán

az io-t két másodperc alatt ki lehet zárni az ext4 fájlrendszer szemantikával.
felraksz egy olyan fájlt a diszkre, aminek az eleje hiányzik, a végén meg van 4096 darab nulla. Ezt töltögeted le, akkor a diszk io nem fog érdemben lassítani.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30288) fecus


fecus
őstag

Remélem jó helyen kérdezem:
Ubuntu 20.04 szerver (otthoni). Az alaplapon 1db és kártyán még két ethernet port. A Home Assistant miatt Network Managert használok. (legalábbis ez volt leírva a HA doksiba).
Egy szimpla bridge-t készítettem leírás alapján a 3 portból. A szerver dhcp-vel kap címet ipv4-en is.
Azok az eszközök azonban amik a két másik portra csatlakoznak csak IPV6-ot kapnak. Az egyik egy wifi hotspot a másik egy linuxos PC.
Megy az böngészés, de a fele oldal elérhetetlen. Az egyszerű IoT eszközök nem tudnak felcsatlakozni Wifi-n.
Biztos csak kimaradt egy paraméter de nem találom.
Tudtok segíteni?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#30289) lionhearted válasza fecus (#30288) üzenetére


lionhearted
őstag

"Azok az eszközök azonban amik a két másik portra csatlakoznak csak IPV6-ot kapnak."

Szándékosan csak IPV6, vagy a link-local addresst (fe80:: kezdetű) írtad le most, mint jelenség?

Tegnap még működött...

(#30290) inf3rno válasza Lenry (#30283) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Próbáltad már Linux klienssel, vagy az iperf-et Windows alól csináltad? Jó lenne kizárni, hogy a szerver beállításaival van a gond.

A win10-nél lefoghatja a QoS [link] és a buffer size [link]. Fura, hogy pont 50% körül hozza. Én sem értek igazán hozzá sajnos.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#30291) fecus válasza lionhearted (#30289) üzenetére


fecus
őstag

Köszönöm. Nem, ez a "hiba". A jelenség, hogy minden második oldal elérhetetlen a böngészőben és az ifconfig csak 6-os címeket mutat, a csatlakozó gépen.
Nem tudom hogyan kell szakszerűen leírni, de azóta töröltem az egészet és netplan konfiggal csináltam egy másikat. Az is csak IPV6-ot továbbított. Végül találtam egy választ ahol még ezt a parancsot kellett beírni:
sudo iptables -A FORWARD -p all -i br0 -j ACCEPT
Csakhogy én nem használom az iptables-t. Nem is marad meg a beállítás reboot után. Úgy tudom az ubuntu 20.04-nek nem is ez az alap tűzfala.
Sajnos az IPV6-hoz nem igazán értek és nem is használnám a házi hálózaton.
Vagy ezt a parancsot kell minden újraindítás során valahogy lefuttatni, vagy nem tudom mi a megoldás.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#30292) sh4d0w válasza fecus (#30291) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

[link]

https://www.coreinfinity.tech

(#30293) fecus válasza sh4d0w (#30292) üzenetére


fecus
őstag

Ez most mire válasz? Megnéztem, nincs telepítve az Ubuntu szerverre az ufw. De nincs is szükségem rá.
Telepítve csak az iptables van, de az sem fut. Akkor hogyan lehet, hogy a fenti parancs meghozza a megoldást?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#30294) Lenry válasza fecus (#30293) üzenetére


Lenry
félisten

szerintem az iptables a kernelben mindig fut

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30295) lionhearted válasza fecus (#30291) üzenetére


lionhearted
őstag

sudo ufw default allow routed
Esetleg erre gondolsz?

Tegnap még működött...

(#30296) fecus válasza Lenry (#30294) üzenetére


fecus
őstag

Igen, közben rájöttem, de a docker amit a HA feltelepített úgy megvariálta a szabályokat, hogy azzal nem untatnálak titeket. Jobb ha egyszerűen a boot idején indítok egy script-et ezzel a sorral.
Köszi.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#30297) togvau


togvau
senior tag

Tudja valaki egy x aktának az okát, hogy:
elindítom a jdownloader nevű javas programot headless módban az ubunutu 18.04 server-es GUI mentes gépemen, akkor egy idő múlva semmi sem fog tudni írni az extra (dmcrypt, luks) meghajtóra amiről fut és tölt le rá a jdownloader, mert pl a sudo chmod is azt mondja, hogy "Read-only file system"

Ez után umount, mount és mégint írható lesz. De ha a jdownloadert elindítom, akkor egy idő után újra read only lesz.

Ez mi a fene? Eddig nem csinálta ezt.

hitler, sztálin, micro usb

(#30298) bambano válasza togvau (#30297) üzenetére


bambano
titán

szerintem diszk hardver hiba.
dmesg segíthet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30299) sh4d0w válasza fecus (#30296) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Docker használata esetén a doksiban külön felhívják a figyelmet, hogy megkeverheti a tűzfal-szabályokat.
Az iptables mindig fut, de a szabályokat önszántából nem őrzi meg. Elmented egy listába a szabályaidat és rábízod az init rendszerre (haha...), hogy futtassa le bootkor. Anno írtam egyet a Logoutra, hogyan lehet bootkor ezeket megetetni, de az még sysvinitre készült, át kell alakítanod systemd-sre, de kiindulási alapnak használható, nézz be az ottani blogomra.

Egyébként man iptables

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#30300) togvau válasza bambano (#30298) üzenetére


togvau
senior tag

ja, van valami kitutdjami
ata2.00: exception Emask 0x0 SAct 0x1000000 SErr 0x0 action 0x0
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: irq_stat 0x40000008
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: failed command: READ FPDMA QUEUED
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: cmd 60/08:c0:30:4e:dc/00:00:10:00:00/40 tag 24 ncq dma 4096 in
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: status: { DRDY ERR }
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: error: { UNC }
[2020-05-26 11:11:43]  ata2.00: configured for UDMA/100
[2020-05-26 11:11:43]  sd 1:0:0:0: [sda] tag#24 FAILED Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSE
[2020-05-26 11:11:43]  sd 1:0:0:0: [sda] tag#24 Sense Key : Medium Error [current]
[2020-05-26 11:11:43]  sd 1:0:0:0: [sda] tag#24 Add. Sense: Unrecovered read error - auto reallocate failed
[2020-05-26 11:11:43]  sd 1:0:0:0: [sda] tag#24 CDB: Read(10) 28 00 10 dc 4e 30 00 00 08 00
[2020-05-26 11:11:43]  print_req_error: I/O error, dev sda, sector 282873392
[2020-05-26 11:11:43]  ata2: EH complete

hitler, sztálin, micro usb

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.