Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30501) f_sanyee válasza CPT.Pirk (#30500) üzenetére


f_sanyee
senior tag

tippre egy udev rule-val meg lehet ezt oldani automatikusan.

(#30502) CPT.Pirk válasza f_sanyee (#30501) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell automatika, csak egyszeri beállítás lenne. Van pár olyan tablet errefelé, ahol gyárilag az UEFI ?bios? orientációja portrait és emiatt a Linuxok is úgy állnak be.

Nem értem miért nincs erre automatika, ha egyszer alapból helyesen be tudja állítani az érintőképernyőt, akkor egy elforgatásnál miért nem zajlik le ugyanaz a folyamat...

Az udev az itt hogyan jönne a képbe? Abban eszköz csatlakozásra lehet rule-okat beállítani ha minden igaz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30503) f_sanyee válasza CPT.Pirk (#30502) üzenetére


f_sanyee
senior tag

nem csak csatlakoztatás, egyéb változások is.
udevadm monitor

(#30504) Lenry válasza CPT.Pirk (#30500) üzenetére


Lenry
félisten

én legutóbb (2 hete) az xinputos módszerrel oldottam meg, más megoldást nem is láttam rá

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30505) CPT.Pirk válasza Lenry (#30504) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szívesen írnák erről egy bugreportot vagy feature requestet, csak lövésem nincs hova kellene...

f_sanyee: ahha. Jó tudni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30506) kovaax válasza Lenry (#30494) üzenetére


kovaax
őstag

for file in /proc/*/status ; do awk '/VmSwap|Name/{printf $2 " " $3}END{ print ""}' $file; done | sort -k 2 -n -r | less

-=- There's no place like /home -=-

(#30508) Lenry válasza CPT.Pirk (#30505) üzenetére


Lenry
félisten

amúgy nem is értem, hogy miért nekem kell transzform mátrixokkal bohóckodnom, mikor el nem tudok képzelni olyan életszerű szituációt, hogy a kijelző elfordul, de az érintőfelület úgy kell, hogy maradjon...

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30511) Lenry válasza debfan (#30510) üzenetére


Lenry
félisten

Because the full disk is encrypted under full-disk encryption, a user who knows the disk decryption password has to enter it before anything else can proceed. But along with the user files, all the files the OS needs to run are also locked. A successful boot requires the whole block device to be unlocked, and once the disk is unlocked, it’s all open.

hogy ebben azért igencsak igaza van
teljesen fölösleges az egész lemezt mindenestől titkosítani, hogy aztán egy rendszerindításhoz fel kelljen oldanod és ezzel tökön is lőtted az egészet.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30512) bambano válasza Lenry (#30511) üzenetére


bambano
titán

én például nem szoktam a jelszót odaragasztani postiton a gépre, amikor a kocsiban hagyom, gondolva arra, hogyha feltörik a kocsit, ne legyen problémájuk a diszkkel...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30514) Lenry válasza bambano (#30512) üzenetére


Lenry
félisten

ez oké, de kicsit továbbgurulva a cikkben, kifejti, hogy az nem baj, ha a fájljaid titkosítva vannak, mert azokat fel tudod oldani, amikor kellenek, addig meg védve vannak, de annak mi értelme, hogy le van titkosítva a /bin/bash-tól a /dev/nullig minden?

(#30513) debfan
titkosítsd, aminek félted a tartalmát. minden mást titkosítani erőforrás-pazarlás

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30516) vicze válasza Lenry (#30511) üzenetére


vicze
félisten

Külön elnézést a bele kotyogásért. :B
FDE nem fogja megölni az SSD-t, sőt szinte semmi más se, az SSD vezérlő 99,9%-kal előbb fog meghalni és ez az SSD halálozások fő oka. A NAND-ot kímélni értelmetlen a gyakorlatban, max. a fejekbe rakódott alaptalan félelem.
Az hogy milyen szinten titkosítasz csak attól függ, hogy mit és mi ellen akarsz védeni.
A legbiztosabb ha a boot is le van biztosítva mert oda nagyon könnyen helyezhető malware, ami után az FDE-nek vagy bármi másnak semmi értelme.
Ha biztosra akarsz menni FDE+Boot titkosítás, minden más csak részleges védelmet nyújt 1-1 specifikus támadás forma ellen. Ez csak az egyéni belátásod, hogy hol akarod meghúzni a vonalat.

[ Szerkesztve ]

(#30517) sh4d0w válasza Lenry (#30511) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Valójában az állandóan mountolt veracrypt konténerekkel pont ugyanez van.

https://www.coreinfinity.tech

(#30518) emvy válasza Lenry (#30514) üzenetére


emvy
nagyúr

> de annak mi értelme, hogy le van titkosítva a /bin/bash-tól a /dev/nullig minden?

Mert ez igy nagyon egyszeru. Eroforraspazarlas? Tenyleg? Netezes kozben is legyen egy HTTPS csatorna a jelszavaknak, meg egy HTTP a PH-s linuxtopik tartalmanak? :)

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#30519) Jester01 válasza vicze (#30516) üzenetére


Jester01
veterán

Ez itt nagyon off de tényleg, mitől döglik a vezérlő? Mert ami elhalálozott SSD a kezem közé került az mind ilyen volt. Nem ám a "majd elfárad a cella és nem tudod írni de azért minden olvasható marad" kategória ahogy azt beharangozták.

Jester

(#30520) Lenry válasza Jester01 (#30519) üzenetére


Lenry
félisten

Nálam többnyire viszont úgy haltak meg az SSD-k, ahogy most írtad.
1 vagy 2 olyan volt, aminél valszeg a vezérlő szállt el, mert semmi nem is érzékelte az eszközt

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30522) Jester01 válasza debfan (#30521) üzenetére


Jester01
veterán

Saját még nem döglött meg szerencsére. Igazad lehet.

Jester

(#30523) TheProb


TheProb
veterán

Sziasztok!

Van egy CentOS alapú microserver/NAS-om. Rajta docker-en futó konténerek: Plex, stb.
Többször előfordult már, hogy áramszünet miatt elérhetetlen lett a cucc és erről jó lenne értesülni. (Többnyire public-on keresztül érem el, nem LAN-on.)
Tudtok olyan service-t, amivel monitorozni lehetne, hogy fut-e a szerver? Pl. heartbeat jelleggel "bentről" vagy kintről valami ddns cím pingelős módszerrel? Előbbi jobb lenne. Majd az eseményekről push message-t küldeni telefonra.

Köszi előre is! :R

[ Szerkesztve ]

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#30524) sonar válasza TheProb (#30523) üzenetére


sonar
addikt

Nem tudom, hogy van-e BIOS-od, ha igen esetleg nézd meg, hogy van-e a Power beállításoknál Last State.
És akkor jó eséllyel elindul ha megjött az áram.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30525) I02S3F válasza sonar (#30524) üzenetére


I02S3F
őstag

A Nagios/Icinga nem pont erre való? Persze gondolom független hálózaton lenne szükséges üzemeltetni. Azthiszem a nagios tud SMS-t küldeni. Cáfoljatok meg!

(#30526) sonar válasza I02S3F (#30525) üzenetére


sonar
addikt

Igen, Nagios, Icinga, Zabbix erre is jó. Csak ha nincs villany akkor nincs villany. :)
A legtöbb masina meg képes elindulni magától miután megjött az áram. Szóval lehet ez irányból kellene megközelíteni a problémát. Mert ha nem indul el magától akkor meg nem sokra megy a notificationnel.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30527) TheProb válasza sonar (#30524) üzenetére


TheProb
veterán

Azt már bekapcsoltam, meg elvileg a WoL-t is (nem teszteltem).
Közben elkezdtem nézelődni workflow automation irányba. Ott hátha van olyan task, ami pl pingel, majd a state függvényében notification-t küld e.g.: pushbullet-en keresztül.
De ugye ez megint a kintről "benyúlós" jellegű módszer. Bár tény, hogy egyszerűbbnek hangzik, mint egy heartbeat jellegű megoldás. Akkor is kelleni fog jó eséllyel valami cloud-ban léve service, ami figyeli, hogy jönnek-e a szívverések...

[ Szerkesztve ]

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#30528) Lenry válasza TheProb (#30523) üzenetére


Lenry
félisten

Healthchecks.io
Itt írtam róla: [link]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#30529) bambano válasza TheProb (#30523) üzenetére


bambano
titán

szerintem teljesen helytelen a nézőpontod.
miért jó, hogy értesülsz róla? tudsz áramot csinálni remote?
egyébként pedig ha olyan fontos dolgok mennek rajta, akkor nyilván van rajta szünetmentes. a szünetmentes képes jelezni, ha elment az áram, és van benne annyi szufla, hogy ezzel a jelzéssel bármit is csinálhass, majd utána szabályosan leállítja a gépet.
ha meg nem fontos az egész, ezért nincs rajta szünetmentes, akkor nem mindegy?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30530) TheProb válasza Lenry (#30528) üzenetére


TheProb
veterán

Köszi, ez tökéletes! :R

(#30529) bambano: Nem látom az összefüggést. Attól, hogy nem "mission critical" a szerver, mért ne értesülhetnék róla, hogy offlány? Nyílván csodát nem fogok (és nem is akarok) tudni csinálni, ha pl nincs áram. De legalább nem akkor szembesülök vele, hogy outage van, mikor már befészkeltem magam az ágyba, annak gondolatával, hogy nézek egy jó filmet. Persze bagatel a példa, de a lényeg azért talán átment.

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#30531) emvy válasza TheProb (#30523) üzenetére


emvy
nagyúr

Prometheus + node exporter.

while (!sleep) sheep++;

(#30532) radi8tor válasza TheProb (#30523) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagios ;]

⭐ Stella

(#30533) sonar


sonar
addikt

Ha már monitoring.
nagios alá van vmi normális raid tömb ellenörző?
Mert úgy látom, hogy a nagios-plugin-check_raid fejlesztése jó ideje nem halad. És CentOS 7/8-on meg nem is telepedik az rpm csomag

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#30534) Frawly válasza Jester01 (#30519) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudni mitől döglenek a vezérlők. Szerintem a gyártók méretezik alul tervezett elavulás képpen. Szinte sose a NAND fárad ki, hanem a vezérlő fekszik ki, és ez akkor is megtörténik x időn belül, ha nem írtál a NAND-ra sokat. Nem csak azoknál az SSD-knél, amik a te kezed közé kerültek, hanem kb. az SSD-k 99,9999%-a ilyen.

(#30517) sh4d0w: nem értem, hogy mi ez, ami van. Az SSD vezérlője nem lát partíciókat, meg fájlokat, meg akármiket. Low level szinten kezeli az adatokat, így ezért mindegy, hogy titkosítva van vagy nincs. Vagyis egy esetben nem mindegy: egész lemezes szoftveres titkosításnál külön át kell engedni a TRIM-et a titkosítási rétegen, különben a vezérlő úgy látja, hogy az egész meghajtó be van telve, minden cellában lévő adatra szükség van, nem szabadíthat fel egy cellát sem. Viszont az átengedett TRIM meg gyengíti a titkosítás biztonságát, mivel mintázati támadást tesz lehetővé. Bár csak elméletileg, olyanról nem olvastam, akinek a titkosított adatait megtörték volna emiatt.

Aki SSD-t akar titkosítani, annak inkább hardveres titkosítást ajánlom. Egyetlen buktatója, hogy nem elég az SSD-nek tudnia ezt, hanem az alaplapnak és BIOS-nak is támogatnia kell (vagy nem kell, de akkor bootolni nem lehet róla), és a legtöbb konzumer lap nem támogatja, csak a céges kliensek, munkaállomások, üzleti laptopok, stb.. Meg ugye az SSD gyártójának a zárt hardveres titkosítása mindig megbízhatatlan, mivel nyílt forráskód híján csak bízni tudsz benne, hogy nincs az implementációjában gyengeség vagy kiskapu.

(#30535) BeeNiTTo


BeeNiTTo
aktív tag

Szerk: Linux kezdőknek-be akart menni sry :)

[ Szerkesztve ]

(#30536) bambano válasza BeeNiTTo (#30535) üzenetére


bambano
titán

ha a fő célod a játék, akkor maradj windowson.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30537) BeeNiTTo válasza bambano (#30536) üzenetére


BeeNiTTo
aktív tag

Szoval nemsokat változott a helyzett :D
Lehet akkor betárazok egy plussz ssd re és dualboot lessz

(#30539) CPT.Pirk válasza BeeNiTTo (#30537) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én egész vígan játszom Linux alatt, újabban már AAA dolgokkal is. Nyilván nem megy minden, de mióta van a Steam Proton meg a Vulkan, azóta sok minden megváltozott.

Javaslom a protondb-n nézz körül, hogy mi megy mi nem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30540) Frawly válasza BeeNiTTo (#30535) üzenetére


Frawly
veterán

Kár volt kiszerkeszteni, főleg hogy azóta a kezdőben sem kérdezted meg. Játék Linuxon: de, igenis sokat változott a helyzet. Lényegében pár kivétellel az összes játék megy már, azok nem mennek főleg, amely játékok valami anti cheat, DRM védelem, hozzáláncolt Win only Launcher (ez is egyfajta DRM) miatt nem mennek, de ne feledd, hogy ez szándékos, nem a Linux hibája, hanem a játékot írták meg szándékosan úgy, hogy Windowson kívül semmi sehol máshol ne fusson. Pedig amúgy mennének ezek is Linuxon, nem lenne technikai akadálya, csak a játékkiadó fél, hogy Linuxon ilyen extra védelmek nélkül könnyű lenne törni a játékot, vagy cheatelni, mivel a Linux közvetlenebb rendszer és hardverhozzáférést tesz lehetővé, és nem kell rejtett szolgáltatásokat kerülgetni, ahogy Windowson.

De ugyanez van videóstreameknél is. A Netflix Linuxon 720p-re van korlátozva, pedig menne az 1080p, önkéntesek meg is csinálták, de a Netflix mindig buherál valamit, hogy ne menjen, mert az 1080p+ Windows/Mac/spéci médiaplatform only, így egyeztek meg a kiadókkal, hogy DRM csak ezeken engedje a nagyobb felbontásokat. Az HBO ennél is rosszabb, az HBO Max eddig ment Linuxon, most pl. sehogy nem megy, mert szándékosan így intézte az HBO, megint DRM védelem és jogkezelés miatt.

(#30541) CPT.Pirk válasza Frawly (#30540) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem magát a platformot, hanem a böngészőt kötötték hozzá a Netflixhez, ami talán még kreténebb megoldás. A maximum minőséghez Windows alatt is Edge böngészőből kell Netflixezned... Viszont van Firefox kieg, ami Linux alatt is engedi a 1080p-t Netflixen, csak keress rá a "netflix 1080p" kiegre.

Az anticheat dolgok meg szintén javulnak, nem rég került be az 5.7-es Linux kernelbe egy olyan hívás lekezelése, amit a wine szintjén már nem lehetett implementálni, mert nem a normális Windows hívásokon keresztül működött. Jött erről hír a wine csapatától, aztán nem sokkal később már jött rá az implementáció a kernelbe. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30543) BeeNiTTo


BeeNiTTo
aktív tag

Azért vettem ki mert nem tudtam hogy elfér e itt a hsz :)
Köszönöm a válaszokat :R

(#30544) leviske válasza BeeNiTTo (#30543) üzenetére


leviske
veterán

Én próbáltam uppolni korábban a Linux-játékos topikot, de nem érdeklődtek sokan. Így szerintem jobban elfér itt, mint a kezdők problémái közt. Mindenesetre azért bátorkodnék árnyalni a képet, habár tényleg a CPT.Pirk által javasolt protondb böngészése a legbiztosabb.

Előfordul, hogy driver miatt nem képes Proton alatt rendesen futni egy játék. Erre a legjobb példa a Detroit: Became Human, ami nálam Vega 64 + friss Mesa alatt az első indítás során végzendő shader fordítás alatt kifutott a fizikai+swap memóriából (folyton 46GB-nál kapcsolt le a gép) és ezt eljátszotta velem 5x, mire inkább felraktam Windows-ra és kijátszottam az addig shader fordításra szánt idő alatt. :DDD GeForce kártyákkal ilyen gond nincs, de azokkal cserébe van sok más.

Aztán egyes "natív" játékokkal sincs minden rendben. Erre sajnos a legjobb példa a Witcher 2, ami nálam az elmúlt években (FX8320E/RX480, R7 1700/Vega64) konkrétan játszhatatlan volt. Akár X11, akár Wayland használata esetén random leáll. De felhozhatnám a Borderland 2 esetét is, ami önmagában egy piszkosul korrekt port, de a steamtricks ellenére sem képes bizonyos rolling disztrókon futni (Tumbleweed) és nem mellesleg a linux csapat már nem frissítheti tovább, így az Epic Store-os megjelenés óta megszűnt a cross-platform játék lehetősége.

A streaming szolgáltatásokhoz annyit tennék hozzá, hogy a HBO Go nálam Augusztus 29-ig (nem újítottam meg) egész nyáron gond nélkül pattant 720p-re, viszont a Netflix esetében sokszor botlottam már abba, hogy nem hajlandó SD-ről felváltani Linux alatt, pedig most egymás után 2x is kaptam ajándékba Premium előfizut a Standard helyett (ergo 4K-ra is jogosult lettem volna megfelelő készüléken).

Röviden: Szerintem is okosabb dual-boot formában kezdened és majd esetleg akkor átállni, ha Linuxon minden működik gond nélkül.

(#30545) Frawly válasza CPT.Pirk (#30541) üzenetére


Frawly
veterán

Nem működik már jó ideje a firefoxos Netflix 1080p addon. Amíg ment, használtam is, de már van majdnem egy éve nem megy. Nincs böngészőhöz kötve, vagyis olyan értelemben, hogy a böngésző a widevine DRM plugint használja, és ezzel kapcsolatos a korlátozás. De ez nem csak Linuxon van, androidos eszközök legtöbbjén is korlátozva van a felbontás, néha még jobban is, mint Linuxon a 720p, pl. a Xiaomi A2 telómon csak 480p-re, mert a gyártó nem tejelt extra pénzt a Netflixnek, emiatt nem kapott meg valami magasabb DRM minősítési levelt, és emiatt csak SD-re van korlátozva. Pedig ugyanaz az Android, egy ugyanolyan SoC procijú másik telón meg viszi az 1080p-t, mert ott a gyártó (pl. Motorola, Samsung, stb.) kipengette a zsarolási sarcot.

Ez nem a szoftverről, meg a Linuxról szól, hanem kő kemény üzlet, stratégia, marketing, jogkezelési keverés. Maga a Linux és Android kiválóan vinné mindegyik ilyen streamszolgáltatást 1080p-ben meg 4K-ban is. De eleve így van lezsírozva, hogy a Microsoft, Apple, prémium androidos gyártók extra pénzt tejeltek, hogy az ő excluzív feature-ök lehessen a FullHD és attól felfelé, és nem akarják, hogy linuxos ingyenjánoska meg énvagyok a programozó típusú Stallman-féle neohippik is gondtalanul tudják élvezni, mikor ők meg nem fizetett érte extra védelmi pénzt. Ez erről szól, maffia az egész stream meg jogkezelés.

Anticheat játékoknál is van fejlődés, ja, de itt számítani kell szívásra. De mint írtam, ez sem a Linuxban vagy Wine-ban lévő technikai korlát, hanem a játék van így szándékosan megcsinálva, tehát pont ez az, hogy olyan jól működik, hogy még azt is felismeri, hogy nem jó platformról fut, és emiatt megtagadja a futást. Ez direkt egy olyan védelmi funkció, ami pont azért tettek bele, hogy még véletlenül se menjen, és ha a kernelesek meg Wine-osok belenyúlnak ebbe, akkor egy ideig mennek ezek a játékok is, míg majd a játékkiadó meg nem unja, kihoz egy újabb frissítést, amibe implementálnak valami másik korlátozó trükköt, hogy ne menjen.

Itt azt kell érteni, hogy nem linuxos inkompetencia miatt nem megy, hanem a játékkiadó nem akarja, hogy Linuxon játssz. Mert azt akarják, hogy Windowson meg konzolon játssz, mert ott mindenféle védelmi meg korlátozó service-t a nyakadba tudnak tenni, amit nem tudsz megkerülni, mert ezek zárt platformok, meg ezekre lett exkluzivitás véve. Félnek, hogy ha Linuxon lehetővé teszik, az egy nyílt, hekkelhető, átlátható rendszer, és megkönnyítik vele a kalózok meg cheaterek dolgát, meg ingyen élvezed azt, amiért más extra pénzt fizetett, mivel a MS, Apple, stb. ezt a védelmi sarcot, amit ők fizettek, beépítette a termék árába, de ha linuxozol, akkor ezt nem fizeted meg, ilyen alapon meg ők gondolják úgy, hogy akkor rohadj meg ingyenélőke, ne használd, szépen szívjál vele.

(#30546) CPT.Pirk válasza Frawly (#30545) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a Netflix 1080p plugin működik, jelenleg is használom Firefox alatt. Hidd el, 1440p 82-es monitoromon elég hamar kiszúrnám, ha nem menne. :) De a Netflix test patterns videó is azt írja, hogy 1080-ban megy a műsor.
A viwedine dolog meg nyáron mikor ránéztem, csak Edge alatt működött, így a 4K videókhoz kénytelen voltál Edge-t használni Windows alatt.
A telefon dolog egyébként jah, már a nyitott bootloader is problémát okoz a drm szintekben. A mostani telefonom is ilyen, de érdemi romlást nem okoz a képben, pedig elég jó felbontása van.

Az anticheat dolgok meg ring-0 hozzáférést igényelnek, hogy működni tudjanak. Nem szánt szándékkal Linux ellen csinálják ezt, egyszerűen csak kényszerből, mert a csalások is rámentek a ring-0 hozzáférésre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30547) Frawly válasza CPT.Pirk (#30546) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor most lehet épp megint működik. Egy hónapja teszteltem, mikor mondtam vissza a Netflixet, akkor nem működött Firefoxban. Lagolt vele a videó, meg csak 480p-ben ment. Ezek szerint javították, de nem marad ám ez sokáig így, mert a Netflix érzékelni fogja a logokban, hogy linuxos gépekről megy tömegesen orrba-szájba az 1080p stream, és megint variálni fognak valamit, hogy ne menjen.

Engem nem is érdekel, visszamondtam a Netflixet. Korlátozzák a kínálatot, korlátozzák a felbontást, elmozgatnak azokból a tartalmakból is, amik korábban legalább elérhetőek voltak az adott régióban. De legjobban akkor rágtam be rájuk, mikor lementett (értsd előre letöltött) videókat próbáltam ingázás közben nézni telón, és behányta rendszeresen az 1043-as hibát, hogy a szolgáltatás nem elérhető. Na, itt döntöttem el, hogy ezért nem fizetek, mert ez így lúzerség, hogy lépten-nyomon megaláznak, meg ügyfélként semmibe vesznek, és én még pénzzel is tömöm a zsebüket, jutalomképpen. Múlt hónapban ezért visszamondtam. Majd előfizetek Amazon Prime-ra, de azt mondják az se jobb. HBO-t utálom, a Hulu meg nem elérhető a UK-ben.

Spotify-t is visszamondtam, azzal az volt a baj, hogy Highest Quality-ben (320 kbps-os Ogg Vorbis) is fosadék volt a minősége (pedig maga az ogg tud jó minőséget, főleg 320 kbps-os bitrátán, rendes encoderrel), mindegy milyen jó hangfelszereléssel vagy melyik eszközről hallgattam, egyszerűen tompa, kásás. Próbáltam normalizálást kikapcsolni, de ez se segített. Így átnyergeltem egyelőre Tidal-ra, rohadt drága, de legalább a minősége normális, desktopon losslessben használom, telefonon 320 kbps-os aac beállítással. Keresője, kliensse, webes felülete épp úgy hulladék, mint a Spotify-nak, meg ahogy nézem, a kínálat is korlátozottabb, de egyelőre kárpótol a minőség.

(#30548) vicze válasza Frawly (#30547) üzenetére


vicze
félisten

"elmozgatnak azokból a tartalmakból is, amik korábban legalább elérhetőek voltak az adott régióban"
Nézz utána egy kicsit hogyan működik a audiovizuális tatalom jogrendszere. Netflix csak azt tudja örökre megtartani ami a sajátja, minden más egyszer lejár. És ez országonként más.

"lementett (értsd előre letöltött) videókat próbáltam ingázás közben nézni telón, és behányta rendszeresen az 1043-as hibát"
Letöltött videókra 7naponta meg kell újítani a licencet, ha már elkezdted nézni akkor 48óra után. Ez annyit tesz hogy rábök arra hogy renew és kész.
Egészen mellesleg egy tartalom csak akkor letölthető, ha a jogtulajdonos ezt engedélyezi, vagy oszt rá ilyen jellegű licencet.

"Amazon Prime-ra, de azt mondják az se jobb"
Mivel Amazon is pontosan ugyan azon jogszabályokhoz van kötve mint minden más streaming szolgáltató.
Amazon Prime előfizetésben nézhető tartalom kb. hetente naponta változik, és borzasztó dinamikus, kivéve nyilván saját tartalom.

"HBO-t utálom"
Megsúgom, hogy HBO sincs UK-ben. Sky a WB tartalmak jogtulajdonosa UK-ben, és NowTV a szolgáltatásuk.

(#30549) Frawly válasza vicze (#30548) üzenetére


Frawly
veterán

Utránanéztem. De pofátlanság, hogy nézek egy 3 évados sorozatot, a 3. évad közepén járok, erre törlik a 3. évadot, ami nemrég jelent meg. Az 1-2 évad bezzeg fent maradt, csak azt törlik, amit néznék.

A letöltéssel is tisztában vagyok, nem kell kioktatni, kösz szépen. Még 14 nap után se gond, ha egy videó akkor lett letöltve. Ha ez lenne a gond, akkor azt írná, hogy érvénytelen letöltés, lejárt az érvényessége, ezzel nem lenne gond. Itt arról volt szó, hogy 1-2 napja letöltött videókat se engedett megnézni, az 1043-as hibakód akkor szokott lenni, ha túlterhelt a szerverük. Na de ne vicceljenek már, pont azért töltöm le ELŐRE, hogy ne függjön szerverterheltségtől, hanem csak a kulcsot kell validálja akkor, az egy pár KB-os letöltés. És nem nézhetem, amiket MÁRIS előre letöltöttem, és a szerverükön sem okoznék vele nagy többletterhelést. Kösz, de nem. Birkának ne nézzenek.

A HBO-t azért utálom, mert mindig is túlárazott volt, és nem tetszettek soha a sorozataik. Azt nem tudtam, hogy nincs UK-ben, de mindegy is, mert mint írtam, amúgy sem érdekelne. Ezért nyergelek át Amazon Prime-ra. Ami szintén lehet nem a legjobb, de legalább nem a Netflix zsebét tömöm.

Illetve az audiovizális tartalom rendszere: a jogkezelés egy dolog, de az, hogy a jogkezelő azt is eldöntse, hogy FullHD-ben csak Ringyózról tudjam nézni, Linuxról ne, meg egyik androidos telón menjen 1080p-ben, a másikon csak 480p-ben, az már a világ legnagyobb pofátlansága, ne haragudj. Ezt nekem senki nem meséli be, hogy ez így rendjén van. Ugyanannyit fizetek érte, ugyanarról az eszközről nézném, és mégis hátrányosan vagyok megkülönböztetve.

Ezt a fajta szemétséget elvből nem engedem, mert mi jön legközelebb? Eldöntik, hogy csak fejen állva nézhetem, vagy csak akkor, ha még a villanyszámlát is ellenőrizhetően kifizettem? Vagy mit találna még ki?

Nem érdekel, szabjanak meg egy árat, ha kell, legyen magas ár, de akkor korlátlanul nézhessek mindent, regionális korlátozások nélkül, eszközfüggő felbontásfüggetlen feltételek mellett. Ne legyek megkülönböztetve, meg előre eldöntve, hogy ezt csak így, csak úgy nézhetem. Nem érdekel, akkor ne 9 font legyen, legyen 19, vagy 39, de nézhessem, amit akarok. De ezek szerint nem kellett nekik a pénzem, mindent megtettek, hogy ne fizessek elő.

Ugyanerre a sorsra jutott a Spotify is. Ott a szar minőség döntött, hogy vissza kellett mondanom. Kikapcsolt normalizáció mellet is tompa, kásás a minősége, minden eszközön, még jobbfajta DAC-kal is. Előfizettem inkább Tidalra, sokkal drágább, de legalább normális a minősége, tényleg CD minőség.

(#30550) leviske válasza Frawly (#30549) üzenetére


leviske
veterán

Igazából a dolgok többsége, amit írsz az inkább a törvényhozás sara. Az egész licencelési rendszer a média piacon kaotikus és cseppet sem vásárlóbarát.

A Netflixnek max az róható fel, hogy nem hajlandó létrehozni olyan Linuxos natív klienst, ami megfelel a partnerei által támasztott DRM követelményeknek. Bár lehet, hogy ezt csak Wayland alapon tudnák elkészíteni(?).

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.