- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- hcl: MS Office365 Linuxon
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- droidic: Így beszélhetsz élő emberrel EA supportban
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Anakin007
aktív tag
válasz
Victoryus #27992 üzenetére
Hangszóró ikonon jobb klikk és beállítások. Ott az 'Audio volume" gomb, majd az 'Advanced' fül. Ott a "Built in audio" legördülőben kiválasztod, hogy "Digital stereo (HDMI) output és kimegy a hang. Kde Neon-on pont tegnap néztem így filmet, T410-es lenovo-n. Igaz, ehhez az is kell, hogy a Display Port --> HDMI átalakító is tudja ill. maga a Display port is megfelelő verzió legyen hardveresen a gépen, aszem 1.2 v. 2.0, nem rémlik már pontosan.
-
Frawly
veterán
válasz
s1999xx #27993 üzenetére
De, neki az kell, hogy kivágja a grafikus felületről. Arra teljesen jó a systemctl stop lightdm. Visszadobja konzolba, ott bejelentkezik és futtathatja is a szerveres dolgait, grafikus felület nélkül. Ha meg szükség van újra grafikus felületre, startx-szel elindítja vagy esetleg systemctl start lightdm-mel.
Annyit még megjegyeznék, hogy csak Xubuntun van LightDM, Ubuntun GDM van, ha jól emlékszek. De utóbbit is ugyanúgy kell leállítani: systemctl stop gdm.
(#27992) Victoryus: géptől, DP porttól, átalakítótól függ, hogy átmegy-e DP csatin a hang. Én alapból arra tippelnék 99%-os eséllyel, hogy nem fog hang átmenni, de próbáld ki. Hátha megy. Ha nem megy, akkor analóg jacken vidd át a hangot, bár az meg a kijelzőn lehet probléma, mert ha HDMI bemenetre van állítva, akkor figyelmen kívül hagyja az analóg audiójelet.
-
Ubuntu/Xubuntu desktop verzióban hogy lehet kikapcsolni a grafikus felületet? Nem véglegesen kiírtani, csak átmenetileg. Amolyan fájl+seed server lenne belőle, és amikor csak ezekkel foglalkozik, akkor erőforrás megtakarítási szándékkal lekapcsolnám a giu-t. Ha esetleg a tv valamit nem tud lejátszani akkor viszont bevetném video lejátszásra is a gépet.
Másik kérdés, hogy a Hp t620-on nincs hdmi csak display port, de vettem konvertert. Vajon lesz-e hangja így a filmeknek? Vagy a linuxnak végül is mindegy, hogy display porton megy ki az anyag vagy nem? -
Frawly
veterán
válasz
Anakin007 #27985 üzenetére
De, pedig kernel bug, úgy emlékszek, Ubuntun 18-on is előjött nemrég valakinek vagy itt a PH-n vagy a HUP-on. Úgy emlékszek, hogy nála vagy kernelfrissítés vagy NV GPU driver volt a ludas, azt downgradelte, és onnantól megszűnt. De már nem találom a topikot, pedig nemrég volt.
Archon még sose volt ilyen problémám, de az úgyis túl instabil disztró, hogy ilyenek előjöjjenek rajta
-
Anakin007
aktív tag
válasz
s1999xx #27984 üzenetére
Titkosított $HOME partíciók vannak, telepítéskor választottam ki és mindent 'magától' csinált a default telepítő. Ez az egy stimmel. Nem hiszem, hogy kernel bug, 2016-os bejegyzést is találtam. Arra gondoltam, engedélyezem a direkt root logint átmenetileg. Elvileg pam-ban kell beálltani, legalábbis a /etc/pam.d/login -t futottam át, ott találtam erre bejegyzést kifejezetten konzolra. Ha nem jön be, kipróbálok egy sokkal régebbi kernelt. Régebben gyakran gyártottam custom-kernelt, remélem, menni fog és akkor kiderül... Ha ez lesz, mennyire menjek vissza szerintetek? Melyik verziójú kernelig?
Az egyik notin gáz van az inteles VGA driverrel, emiatt lelőttem az ablakkezelőt, X-et, mindent, hogy kipróbáljak valamit, aztán jött a sz*pás a konzollal.
-
Anakin007
aktív tag
-
Anakin007
aktív tag
UPDATE: tökmindegy, milyen user nevet írok be. Beletenyereltem a bill.-zetbe, ugyanúgy elszáll...
-
Anakin007
aktív tag
Sziasztok!
Konzolos login problémám van, 3db gépen is. X-en, pl. a konsole-on nincs gond, failsafe módban indítva a gépet, X nélkül, úgy sincs gond. Normál indítás esetén ha átlépek CTRL+ALT+Fx -el, beírom a user nevet és ENTER-t ütök, megjelenik a "Password", de a kurzor kapásból alatta van, mintha üresen nyomtam volna ENTER-t, majd kiírja, "login failure". Ezután már user nevet se tudok beírni, mert amint megjelenik újra a "Login" felirat, máris alá kerül a kurzor, üres ENTER effektus, majd már 2x egymás alá a "Password" felirat, majd "login failure". Ezzel végtelen ciklusba is kerül amíg újra nem indítom a gépet. Az összes konzol elszáll ilyenkor, hiába lépek át akármelyikre. Másik topikban javasolták, X-en, konsole-ból indítottam egy journalctl --follow -t, majd átléptem konzolra és megpróbáltam belépni. Ezt dobta ki:
systemd[1]: Started Getty on tty2.
login[3495]: pam_unix(login:auth): conversation failed
login[3495]: pam_unix(login:auth): auth could not identify password for [USER]
login[3495]: FAILED LOGIN (1) on '/dev/tty2' FOR 'USER', Authentication failure
login[3495]: pam_securetty(login:auth): cannot determine username
login[3495]: FAILED LOGIN (2) on '/dev/tty2' FOR 'UNKNOWN', Error in service module
systemd[1]: getty@tty2.service: Service has no hold-off time, scheduling restart.
systemd[1]: getty@tty2.service: Scheduled restart job, restart counter is at 1.
systemd[1]: Stopped Getty on tty2.
systemd[1]: Started Getty on tty2.A user name jól van beírva, root-al is próbáltam, de úgyis elszáll ugyanígy.
Mindkét gépemen 64 bites Mint 19 fut, de ahogy látom neten, ugyanez előjött CentOS-en, redhat-on, ubuntu-n, Arch-on is. Az a gáz, hogy SEHOL nincs megoldás, sok helyen még csak hozzá se szagoltak soha ill. SSH-s csatlakozásnál jelent meg ilyen probléma. Van egy asztali gépem is, azon KDE Neon linux (ubuntu alapú) fut, szűz telepítés, kb. 1 hetes és ugyanez a probléma!
Egyik sem volt buherálva, nem piszkáltam PAM-ot, stb.Magyarok! Oldjuk már meg valahogy!
Merre induljak egyáltalán?
-
Dißnäëß
nagyúr
Még nem vettem meg a két pendrive-ot, a Media-ban kicsit sokallottam + nem találtam olyat, ami kulcstartózható vagy ilyesmi. (Egyik backup lesz otthon, másik tényleg kulcsaim között).
Nézek online. Utána telepítem újra.
Egyébként ha már LUKS2 a merevlemezre: az utolsó bit-ig random, ha rendesen LuksFormat-ozom telibe random adattal, stb.. ? Arra gondolok, hogy egy ezzel a módszerrel titkosított háttértáron még fejléce sincs a titkosításnak, igaz ? Szóval kvázi totál megállapíthatatlan, hogy titkosított-e, vagy tényleg csak random szemét van-e rajta ?
Én az utóbbira voksolnék, nincs fejléc sem, mármint ami nemtitkos, szóval avatatlan szemnek és hozzáértőnek egyaránt egy nagy random használhatatlan szemét, ami kívülről látszik, igaz?
-
Ubuntu szerveren próbálok levelező kiszolgálót létrehozni. Ha postfixet és popa3d-t használok, akkor működik, bár hitelesítést még nem állítottam rajta. (dns, dhcp, ftp, uf, routing, apache+php, ssh be van állítva, működnek is)
Ha postfix+dovcot-t, akkor ugyanaz a hiba jön elő, mint a Zentyalon: Thunderbird kliens nem tud csatlakozni, nem fogadja el a felhasználó jelszavát. Ha nem írok jelszót, akkor csatlakozik, csak semmit nem tud csinálni.
Ha kikapcsolom a hitelesítést a dovecotban akkor se engedi bejelentkezni a felhasználót Thunderbirdben.
A levél küldés az működik, terminalban próbáltam. Ha nincs hitelesítés, akkor terminálban meg is lehet nézni a leveleket.
Nincs egy jó tutorialja valakinek a dovecot-hoz? Vagy az is lehet, hogy van neki valami előfeltétele, ami megint kimaradt a leírásból... Már hányszor belefutottam ilyenbe.
Nem egyszerre van fent a kettő, hanem mivel vritualbox, visszaállítom mindig a levelezés telepítése előttre. Vagy klónozom, és az egyiken van postfix+popa3d a klónján meg postfix+dovecot. -
Dißnäëß
nagyúr
Egyelőre én is így gondolom. Lehet egy (már titkosított logikai) /boot partíciót létrehozok és minden rendszerindítás után erre másolom át a pendrive /boot-ját (ha szükséges, frissítés után stb). Csak a biztonság kedvéért. Néha meg ránézek, egyeznek-e (ha nem csináltam update-et, de minden frissítés csak kézi, szigorúan, tehát elméletileg nem fog önálló életet élni és /boot-ba nyúlogatni az apt).
Köszi a visszajelzést.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Dinter #27970 üzenetére
man oldalakból most gyorsan:
-m reserved-blocks-percentage
Specify the percentage of the filesystem blocks reserved for the super-user. This avoids fragmentation, and allows root-
owned daemons, such as syslogd(8), to continue to function correctly after non-privileged processes are prevented from
writing to the filesystem. The default percentage is 5%.Legalábbis ext3-ra írja talán, úgy látom.
+ journal, egyéb overhead.. de a nagyja sztem a fentebbi.
-
Dinter
addikt
Sziasztok.
Tudna segíteni valaki, hogy a 10MB-ból miért lesz először 9, aztán 8, részletesen leírva ezek után?
Hozzunk létre egy üres, csak nullákat tartalmazó 10 MB méretű fájlt a következő parancs kiadásával: dd if=/dev/zero of=/tmp/disk-file bs=1M count=10
Ennek hatására létrejött egy 10 MB méretű disk-file névre hallgató fájl a /tmp könyvtárban, amit ellenőrizhetünk is: ls -lh /tmp/disk-file
Hozzunk létre EXT4 fájlrendszert a fájlon belül pont úgy, mintha egy lemezre mutató device node lenne: mkfs.ext4 /tmp/disk-file
A rendszer tartalmaz egy /mnt üres könyvtárat a fájlrendszer gyökerében. Csatoljuk fel az előbb létrehozott fájlrendszert oda: sudo mount /tmp/disk-file /mnt
A felcsatolt fájlrendszereket és az azokon elérhető szabad helyet a következő parancs jeleníti meg: df -h
Jól láthatjuk, hogy a /mnt alatt egy majdnem 9 MB-os kötet van felcsatolva, ahol még közel 8 MB szabad helyünk van. -
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok,
adott egy szerver (most kérek mindenkit, ne lamentáljunk azon, hogy mi az a szerver)
, ennek van egy titkosított HDD-je, és külső pendrive-ról boot-ol (tehát a /boot is itt).
A pendrive-ot szeretném a zsebemben tudni, a nyakláncomon, illetve a csuklómhoz láncolva.
Szóval: megtehetem azt bármilyen konzisztencia-sérülés ill. rendszerleállás nélkül, hogy a /boot-ot boot-olás után unmount-olom, vagy elég /boot-ot létrehoznom a gyökér fába és bemásolni rá a pendrive /boot tartalmát ?
Természetesen minden update-upgrade kézi, tehát mielőtt futtatok esetlegesen a /boot-ba feltehetően író parancsot, script-et, a pendrive-ot bedugom és mount-olom az igazi /boot-ot.
Szóval kell tükröznöm-trükköznöm, vagy hogy is van ez ?
-
Frawly
veterán
válasz
0xmilan #27962 üzenetére
Jó, a webkamera kicsit extrém példa, de lefogadom a te szervereden is csak max. ilyen motion, python meg ilyesmi megy, és nincs fent grafikus felület. Egyszerűen felesleges futnia, ha csak néha kapcsolódsz, azt lehet SSH-konzolból. Tudom, Windowsról nemrég jött usernek kényelmesebb grafikus felületen kattintgatni, de ez csak általában a kezdők beidegződése. Virtuális géphez (szerver oldalon), torrenthez meg semmi máshoz nem kell. A grafikus felület csak egyel több csomag, ami frissítéskor eltörhet, egyel több csomag, ami a szerver erőforrásait leköti, és igazából funkciója nincs.
Persze, lehet akár WinXP-n is egy http szervert elindítani, akkor az is szerver lesz. A fenéket, szerver feladatokat is ellátó desktop lesz. A szerver attól szerver, hogy külön dedikálva van egy vagy több olyan feladatra, ahol csak felé érkező kéréseket szolgál (szervíroz) ki, másra nem használják.
Már azt sem szoktam érteni, hogy ilyen RPi-hoz készült disztrókon minek van grafikus felület. Ezek a gépek mikroszervernek valók meg kontrollernek. Desktopnak úgyis túl gyengék, csak egyel több szar lesz fönt, ami az amúgy is szűkös erőforrásokat eszi. Persze, értem én, hogy grafikus felülettel jobban mutat, jobban eladható.
-
vargalex
félisten
-
Frawly
veterán
válasz
s1999xx #27961 üzenetére
A free -mw kimenetét nézem. Bootoláskor a hagyományos memória 205 MB used (bootolás utáni közvetlen idle, mikor nem fut semmi extra). Ha elindítok néhány progit, akkor ez felmegy, de bezárom őket, utána nem süllyed vissza 255 MB used alá. A cache, buffers, stb.-t ki tudom pucolni kézzel, azok vissza is állnak a boot idle értékre, de a normál memóriát nem sikerül maradéktalanul felszabadítani. Onnan tudom, hogy nem én hagytam benne, nem is öreganyám, hanem a progik bezárásakor nem szabadult fel. Majdnem biztos vagyok benne, hogy a kernel hagyja őket memóriában, hogy ha újra elindítanám ezeket a progikat, akkor még gyorsabban töltődjenek be.
Ezt anno még lassú, HDD-s gépen figyeltem meg, hogy ha kinyitottam egy nagyobb progit még KDE4-en, komótosan töltött be. Bezártam. Utána újra kinyitottam, és azonnal a képernyőre vágódott. Innen tudom, hogy a kernel tartogat bent lapokat a memóriában.
-
sh4d0w
félisten
Használ itt valaki Debian 9-en BigChainDB-t?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
és Frawly:
Megoldódott.
Először egy teljes steam resetet csináltam, még a rejtett mappákat is töröltem. Semmi eredménye nem volt. Majd kíváncsiságból letöltöttem a Creative Destruction ingyenes, proton whittelisten lévő játékot, ami után kiírta nekem, hogy Proton 3.16 letöltése kész.
Mondom WTF, ott volt eddig is a proton mappája a steam könyvtárában.Na ezek után már a TR is elindult. - persze netet továbbra sem lát, de az már egy másik kérdés.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
0xmilan #27962 üzenetére
Köszi.
Egy ideje már nincs kedvem leállni magyarázni a miért-et, ha kapok hogyan-t, kapok, ha nem, nem. Látom, Neked még van türelmed hozzá
Egyébként megoldottam, találtam GUI-t, amivel kapcsolódok a futtatott daemon-hoz, így nem kell Xming-el és putty-al mókolnom (ami a válasz lett volna amúgy, kipróbáltam, tökjó).
-
0xmilan
addikt
válasz
Frawly #27952 üzenetére
A szerver pont attól szerver, hogy nem fut rajta sallang, nem kötsz rá monitort, nincs grafikus felület, egér, webkamera, ...
Nalam pont attol szerver, hogy webkamera van rajta es
motion
-nel nezi, ha ellopjak a csokimat.
Barmi lehet szerver. A laptopod is webszerver lesz egypython3 -m http.server
parancs utan. -
Frawly
veterán
válasz
instantwater #27959 üzenetére
Nem, mert nem komoly tesztelés, csak a kíváncsiságomat elégítem ki. Erre a container ágyúval verébre megoldás. Már működik is, amit akarok, csak ezt a kevés hagyományos memóriát nem tudom visszanyerni. A neten nem találtam keresőzéssel sem semmi használhatót, mindenhol max. csak annyit írnak, amit már úgy is tudok, sync, drop cache, stb..
-
-
Frawly
veterán
Hogy lehet kipucolni az alkalmazások által fel nem szabadított memóriát Linuxon?
Azt tudom, hogy az 1 2 3 érték írása echo-val a /proc/sys/vm/drop_caches fájlba, felszabadítja a cache különböző részeit, a sync felszabadítja a buffers-t is. A tmpfs ürítése és/vagy az ipcrm parancs felszabadítja a shared memóriát.
De még mindig találok fel nem szabadítható normál (used) memóriát, ami boot után még szabad, elindítok néhány programot, majd bezárom őket, a fentiek alapján felszabadítom a cache, buffers, shared memóriát, de a normál memóriában marad +50 MB, amit bezárt alkalmazások hagynak bent, és nem tudom felszabadítani. Arra gyanakszok, hogy ezeket a kernel nem engedi el, de hogy lehet ezt visszanyerni? Elvi síkon érdekel a dolog, nem fogyott el a memória vagy ilyesmi. Csak a közvetlen boot utáni idle fogyasztás szimuláláshoz kell, reboot nélkül, hogy tényleges memóriafoglalást tudjak tesztelni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Van itt aki használja a Steam Proton-t?
A proton 3.16.4 utáni béta verzióinál futok bele ebbe:
ERROR: ld.so: object '/home/kepsz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.
/bin/sh: /mnt/ssd_data/steam/steamapps/common/Shadow of the Tomb Raider/SOTTR.exe: cannot execute binary file: Exec format error
GameAction [AppID 750920, ActionID 1] : LaunchApp changed task to Completed with ""
Game removed: AppID 750920 "", ProcID 8009
>>> Adding process 8010 for game ID 750920
No cached sticky mapping in ActivateActionSet.assert_20190216162314_24.dmp[8005]: Finished uploading minidump (out-of-process): success = yes
assert_20190216162314_24.dmp[8005]: response: CrashID=bp-c770ae2e-25fc-4e7f-85cf-108cc2190216
assert_20190216162314_24.dmp[8005]: file ''/tmp/dumps/assert_20190216162314_24.dmp'', upload yes: ''CrashID=bp-c770ae2e-25fc-4e7f-85cf-108cc2190216''Minden exe fájlnál ez van, miközben a 3.16.4 még működött. Ott csak netre nem jutott ki a játék...
Googleben nem jutottam sokra sajnos. Az talán számít, hogy egy 64 bites Arch leszármazott disztrón használom a Steamet, de ez eddig nem volt probléma.A 3.16.6 és 3.16.7 produkálja ezt.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #27931 üzenetére
Pedig attól lennénk előrébb, ha megértenénk mit akarsz PONTOSAN csinálni. Fogadok rá, hogy mindjárt kiderülne, hogy nem kell hozzá semmilyen grafikus felület. Már Windows Serveren is teljesen felesleges. A szerver pont attól szerver, hogy nem fut rajta sallang, nem kötsz rá monitort, nincs grafikus felület, egér, webkamera, egyéb felesleges sallang. Linuxban MINDEN megoldható konzolból, pláne szervernél. Gondolom azért hobbiprojekt, hogy tanulj belőle, nem azért, hogy Linux alapon hozz létre Windows Servert.
-
válasz
bambano #27942 üzenetére
Végül megoldottam egy leírás alapján, most működik.
Két konfigurációs fájlt kell beállítani:sudo nano /etc/default/ufw
DEFAULT_FORWARD_POLICY="ACCEPT"
sudo nano /etc/ufw/sysctl.confki kell venni a kommenteket:
net/ipv4/ip_forward=1
net/ipv4/conf/all/forwarding=1
net/ipv6/conf/default/forwarding=1 # if using IPv6Adjuk hozzá az új szabályt a /etc/ufw/before.rules fájlhoz, a tetejére a kommentes rész után:
sudo nano /etc/ufw/before.rules
# nat Table rules
*nat
:POSTROUTING ACCEPT [0:0]
# Forward traffic from enp0s8 to enp0s3
-A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -o enp0s3 -j MASQUERADE
COMMIT -
bambano
titán
válasz
Frawly #27943 üzenetére
belépsz egy könyvtárba a lemezen, mindegy, melyikbe.
dd if=/dev/zero of=test.dd bs=1M &
majd pár másodperc várakozás után
rm test.dd
és megvárod, hogy lefusson a dd. mivel már letörölted a könyvtárbejegyzést, ezért amikor a dd kilép, felszabadítja a helyet. viszont a kinullázott terület jól tömöríthető.
-
válasz
Victoryus #27940 üzenetére
Ahogy nézem ezt az rc.local-t nem is ajánlják már a 16-os Ubuntu óta. Akkor másként kérdezem: mivel lehet megoldani a routingot, amit ezzel az elavult módszerrel csináltam eddig?
Tehát van egy esp0s3 hálókártyám, meg egy esp0s8-as. Az első a külső hálóé, kilát az internetre, a másik a belső hálóé, ami nem lát ki az internetre alapból. Tehát azt szeretném, hogy legyen csomag továbbítás a kettő között. -
Újra végig akartam gyakorolni a routing beállítást, de ezúttal nem sikerült megcsinálni. Ugyanúgy csináltam mindent, mint a múltkor, csak most frissebb az Ubuntu: ubuntu-18.04.2-live-server-amd64.iso
Ezt a hibát kapom, amikor lekérdezem a statuszát:
Ami fura, hogy asudo systemctl enable rc-local
éssudo systemctl start rc-local.service
parancsokra nem ad hibát. De nem is működik a routing, a kliensek nem tudnak kifelé pingelni, nem kapnak netet.
Van /etc/systemd/system/rc-local.service fájlom, ugyanúgy, mint a múltkor.[Unit]
Description=/etc/rc.local Compatibility
ConditionPathExists=/etc/rc.local
[Service]
Type=forking
ExecStart=/etc/rc.local start
TimeoutSec=0
StandardOutput=tty
RemainAfterExit=yes
SysVStartPriority=99
[Install]
WantedBy=multi-user.target/etc/rc.local
#!/bin/bash
# /etc/rc.local
# Default policy to drop all incoming packets.
iptables -P INPUT DROP
iptables -P FORWARD DROP
# Accept incoming packets from localhost and the LAN interface.
iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -i enp0s8 -j ACCEPT
# Accept incoming packets from the WAN if the router initiated the connection.
iptables -A INPUT -i enp0s3 -m conntrack \
–ctstate ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
# Forward LAN packets to the WAN.
iptables -A FORWARD -i enp0s8 -o enp0s3 -j ACCEPT
# Forward WAN packets to the LAN if the LAN initiated the connection.
iptables -A FORWARD -i enp0s3 -o enp0s8 -m conntrack \
–ctstate ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
# NAT traffic going out the WAN interface.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o enp0s3 -j MASQUERADE
# rc.local needs to exit with 0
exit 0A futtatási jogokat is megadtam. UFW engedélyezve van. A szerveren megy egy bind9 meg egy isc-dhcp-server, plusz van ssh is.
Lehet, hogy valamit változtattak az Ubuntun? Az előzőben az ssh-t se kérdezte telepítéskor, most meg igen. -
togvau
senior tag
mivel lehet lementeni bármilyen tárról, boot dolgokat, partició táblát is tartalmazó imaget, ami a szemetet nem veszi bele az image-ba (tehát a nem használt blokkokat, szóval figyeli mi van a fájlrendszer adatbázisában. ext4-et kéne menteni, fat32 efi particióstul, meg az se lenne rossz ha ntfs-t is tud.
-
togvau
senior tag
válasz
s1999xx #27935 üzenetére
Miért lenne az, ha minden működik rajta kívül. Kábel nincs, mert Msata.
Egyébként a debian linux hálózatkezelése most már ennyire bugos? Két különböző gép debiannal, elindítva hol elérhető a hálózaton, hol nem. Annyira hogy mintha nem is lenne bedugva, pedig link van, és villog is egymásnak a routerrel, mégse látszik, még pingelni sem lehet. Az egyik gép olyan, ami több mint 1 éve ugyan azon a porton lóg, kábel csere is volt, és nincs olyan hogy közben megszakad, aztán visszajön, hanem újraindításonként (konnektorból kihúzásonként, mivel ssh-n kívül máshogy nem elérhető), változik. Vagy elérhető, és úgy is marad, vagy nem, és úgy is marad.
-
sonar
addikt
-
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok, vettem egy kis VPS-t hobbi célra, Debian, totál alap install (Testing). Tennék rá egy Xfce desktopot, amit ssh-n keresztül telepítenék úgy, hogy mivel nincs grafikus felületem, nem tudom, egyáltalán meg lehet-e lépni és mûködne-e.
Ha megvan, valami "távoli asztal" megoldással lépegetnék be rá ssh tunnelen keresztül itthonról (putty-al).
Hogyan telepítsem kb ?
Célom az, hogy amikor kilépek belôle, akkor is fussanak tovább a grafikus felületen a progik, mintha csak a monitort kapcsolnám ki, ha fizikai gép lenne.
-
Frawly
veterán
válasz
#68216320 #27919 üzenetére
Ja, így már értem. Akkor mégis a RAID tömb volt a baj, hogy volt rajta adat, erre valaki a lemezeket nem RAID-ként használva beléjük írt egy üres GPT partíciós táblát, ami tönkretettte az egyik lemezen a RAID tömböt, amit így nem lehetett visszaállítani. Ez ellen nincs megoldás, kő kemény user error, a kezét kell levágni annak, aki ilyeneket csinál.
-
togvau
senior tag
Az mitől lehet, hogy tegnap SSH-n elérhető, és openvpn szerverként is elérhető gép, ma connection reset-et dob minden ssh csatlakozási próbálkozáskor, a vpn csatlakozást se fogadja, viszont simán torrentezik, aktív porttal.
Semmit nem állítottam rajta.
-
#68216320
törölt tag
válasz
Frawly #27918 üzenetére
Megtalálta ugyanúgy a GPT sémát és a partíciókat a típusokkal együtt, mint a win-es gépen a szintén GPT sémát. A probléma az volt, hogy visszaállítás után mégsem működött. A grub is panaszkodott indításkor, hogy nem klafa valami. Szóval az, hogy új GPT séma lett üresen kiírva még nem jelentette volna az adatvesztést. Valamiért a visszaállított raid nem lett olvasható, pedig mind az FS, mind a partition flag jó volt ahogy megtalálta.
-
Frawly
veterán
válasz
#68216320 #27914 üzenetére
Erre nincs megoldás szerintem. Felül lett írva, ha nem emlékszel a partíciós táblára, akkor utólag elég nehéz megtalálni a partíciós határokat. Ennek semmi köze nincs a RAID-hez, nem RAID-en is így van. Talán valami hex editorban megnyitva fájlfoglalási táblákat keresve vagy hasonló, de az is nagyon hardcore hekkerség.
Én pont hasonlók miatt vezettem be régen egy jó szokást: a partíciókat bizonyos séma mentén alakítom ki, mindig kézzel (nem bízok semmit automata telepítők automata particionálására): MBR-en csak a legutolsó partíció logikai, ha szükség van rá, egyébként csak elsődleges partíciókat használok, GPT esetén már ezzel nem kell szórakozni. Illetve a partíciókat egész MB-os (2048 darab 512 bájtos szektorral osztható) szektorhatárokon kezdem, és a partíciók mérete egész gigabájt, ami egyben 10-nek is többszöröse (tehát nincs olyan partíció, ami 231 vagy 232,5 GiB, kivéve a legutolsó, ami a lemez végéig tart), de a mai nagy lemezméreteknél már néha arra megyek rá, hogy 50-nek vagy 100-nak is többszöröse legyen. Így ha el is csesződne a partíciós tábla, akkor is létre tudom hozni fejből, szépen végigmegyek rajta, hogy az első partíció 2048 szektortól kezdődött, és mondjuk 30 GiB volt, ami 30720 MiB, ami 32 212 254 720 bájt, ami 62 914 560 szektor). A következő partíció meg mondjuk 250 GiB, és annak is utánaszámolok. A végén meg az utolsó partíció a lemez végéig. Így pontosan rekonstruálni lehet a partíciókat, ha pl. megsérülne a partíciós tábla, nem kell azon szorongani, hogy nem tudom pontosan mekkora volt, meg hogy ott volt valami rés közötte.
-
#68216320
törölt tag
válasz
Dißnäëß #27916 üzenetére
Az a bosszantó, hogy kipróbáltam UEFI/MBR win gépek esetében a törlést, de a TestDisk linux live-ról indítva hibátlanul visszahozta. Viszont az mdraid esetében nekem nem sikerült megoldanom a problémát. Persze lehet a "hozzánemértés" áldozata lettem, de sürgetett az idő. Viszont jó lenne megoldani a problémát egy teszt gépen, ha esetleg még 1x valami "zseni" csak úgy lazán eldobja a partíciókat egy új GPT kiírás mellett.
Sürgetett az idő, így is ~10órába telt a resync.
-
#68216320
törölt tag
Segítségre volna szükségem. Egy home szerveren Ubuntu 18.04 Serverfutott 2x4TB HDD Raid1 társaságában.
Sajnos egy félreértés miatt USB-ről indított Ubuntu 18.04 Live Gparted-el le lettek törölve a partíciók és új GPT lett a HDD-re írva, de új partíciók nem lettek létrehozva még rajta.Valami hasonló sémában szerepeltek a partíciók:
1. EFI ~ 200MB
2. kihagyás ~ 200MB (azt hiszem régebben GRUB volt itt)
3. RAID ~ 20GB (EXT4 mount /)
4. RAID ~ 3.8TB (EXT4 mount /hdd)Pontos méreteket sajnos nem tudok.
Van valami mód arra, hogy visszahozzam a partíciókat az adatokkal? Újra össze kéne rakni a RAID1 tömböt és használni a rajta lévő EXT4 fájlrendszert.
-
Sziasztok,
telepítettem a szerveremre egy postfix-et és egy Dovecot-ot.
többé kevésbé működik is.
a kérdésem az hogy a postfix-nek hogy tudom beállítani hogy smtp-n csak a domain alatt létező userek küldhessenek mailt. Tehát hogy autentikációt kérjen. -
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #27906 üzenetére
Leírom még egyszer, hogy itt senkit nem érdekel az Ubuntu. Próbálhatsz más disztrót, Mint, Manjaro. Az Ubuntut én sem szeretem, de arra jó, hogy telepítés nélkül, Live módban próbálkozz vele teljesen kezdőként, hiszen pont a kezdőknek készítik. Ahhoz, amit te akarsz, még feltelepíteni sem kell a gépre, elmondások szerint 2-3 hétig kell csak átmeneti megoldásnak, így nem értem mit érdekel az most téged, hogy fél évente felületet váltanak. Ami egyébként nem igaz, mert 2004-2010-ig Gnome2-őt használtak, aztán 2010-2018-ig Unity-felületet, majd most meg 2018-tól előre láthatóan egy minimum 6-8 évig Gnome3 lesz a felület, és a grafikus dizájn meg a működés nem változott a 2010-es unity-s állapotokhoz képest.
-
ricsi99
addikt
válasz
s1999xx #27902 üzenetére
Véleményem szerint a hubuntu egy összetákolt vacak ,semmi kedvem már az alapokat elrontani.
Verzióként minden picit más felületen elérhető...ismerek egy két user-t aki ezen dolgozik/netezik ....hw téren szoktam segíteni de magától a rendszertől még a bagjos korszaktól irtózom.
Azt sem akarom megtanulni ,hogy mit hova kattingassak mert erre meg ott a win ha szórakozni/kattingatni akarok.
Wifi sem lessz ...nem tudom honnét veszed...másik topicban is leirtam... a pc-usb keresztül kapja a netet és csók ,ezt tovább adni ethernetre és kész.
pfsense-t már gyorsba megnéztem... de ott elbukott hogy nem érzékelte a bejövö usb kapcsolatot -
ricsi99
addikt
válasz
Jester01 #27901 üzenetére
Ez már kb érthető este neki is is esek,
még 1 kérdés
ezt is valami szövegszerkeztőböl lehet szerkeszteni mint dos /windows alatt a .bat /.sys filet?Router nem probléma hardware-ban erős vagyok: D
Ha nem kell a live rendszert sem akarom ujra inditgatni... linux alatt gondolom nem is kell ... beállitgatom és megy. Wint10- meg hagyjuk... ha muszáj teszek mele ideigleinesen egy hdd-t-t és felrakok egy rendszert ,ha muszáj.
4-5 éve egyszer rá voltam szurulva a s szomszéd netjére és a blacktrack majd 6 napig futott mire hozzájutottam a megfelelö név /jelszó párositásra. -
Jester01
veterán
válasz
ricsi99 #27899 üzenetére
Nem ugyanaz, disztrónként eltérő. Live rendszer alatt meg nem sok értelme van a konfig fájlt szerkeszteni mert az úgyis elveszik reboot után.
De ha úgy gondolod akkor debian alap esetén, ha nincs guis network manager izé ami felülírja akkor az /etc/network/interfaces-be kell felvenni olyasmit, hogy
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.100.1/24Persze az interface és a cím az változhat. Az /etc/sysctl.conf-ban pedig engedélyezni kell az ip forwardot a komment jel törlésével:
# Uncomment the next line to enable packet forwarding for IPv4
net.ipv4.ip_forward=1Ha mindez megvolt akkor sysctl -p és ifup eth0 majd a routernek be kell állítani egy ugyanezen a hálón lévő ip címet és átjárónak megadni a laptop címét, dns-nek pedig az internet szolgáltató dns-t vagy a 8.8.8.8-at.
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- T Phone Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest