Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#20801) Teasüti válasza Márton (#20797) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Neked ingyen van a görgetés. :DDD :P

Hibavissza:
:DDD :DDD
Most csakazertis be akartam szerkeszteni, de nem megy a copy&paste a neved linkjén. Hogy is volt? Max zoom és a zárójelet jelölöm ki először... :W

(#20802) Teasüti válasza vond (#20769) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Továbbítanád kérlek a fejlesztőknek, h kőne egy másolás gomb a hozzászólások fejléceire mobil nézetben?

(#20803) hibavissza válasza Kukcaman (#20800) üzenetére


hibavissza
veterán

Volt egy ami rész ami akadt nálam is. Lehet annál nem jól pipáltam valamit inspectorban. Majd ránézek.

Nem gondolkodtál sokat a jó snittek hosszáról? :D Mert elég sok belefér egy jelenetbe.

Ezt nem értem. Rávágtam a zenére azokból ami nem volt hibás (rossz/nagyon ferde kompó, bemozdulás). Igazából agy alternatívát akartam mutatni. Nekem így jobban teccik. Sajnos nagyon rossz wb-vel forgott helyenként és ott már durván színmaszkolni kellett volna arra meg már nem volt idegem. Az első is ilyen. Színmaszk nélkül vagy búzamező vagy dinnye. Én dinnyésbe vittem. :)

(#20804) vond válasza Teasüti (#20792) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Azért messze nem ugyanaz az 5 külön hozzászólás, mint 5 bekezdés egymás után. Nem véletlenül kérjük, hogy mellőzzék a felhasználók a sok egymás utáni új HSZ írását. A fórumnak sem jó, és a topiktársaknak sem. Ezentúl légyszi próbáld meg egybe szerkeszteni, amennyire lehet. Köszi! ;)

(#20802) Teasüti: Ez nem hülyeség. Továbbítom. Talán meg is lehet oldani.

[ Szerkesztve ]

Eladó Panasonic G9 + 12-35 II + Sigma 10-20 + Viltrox speedbooster: https://t.ly/C88YY

(#20805) Toncsi válasza motoflug (#20793) üzenetére


Toncsi
aktív tag
LOGOUT blog

"wearable gimbal"-ra keress rá. Pl.: anno használtan 25e-ért vettem Feiyutech WG-t. A 7"-os LR drónomra marha jó volt. Igaz azóta a hypersmooth, meg a reelsteady miatt gyakorlatilag feleslegessé vált.

[ Szerkesztve ]

(#20806) Kukcaman válasza hibavissza (#20803) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Persze, értem az eredeti szint meg a többit, azokat nem is veszem hibának vagy bármi másnak. Legközelebb már beallitja a pilóta a Wb-t fixre(mérséklődött is rajta).

A snittek hosszáról: egyenletesen mozgott a drón elég sokáig, ezért sok ebből a hasznos.

(#20807) panoly


panoly
tag

Sziasztok!
Rég jártam erre, először is köszönet a Twixtoros tippért, számomra egész tűrhető eredményeket produkált.

Másrészről kicsit a Mavic Air-hez szólnék hozzá, mint Air tulajdonos. 25%-os akksival szoktam sípoltatni, így 17 percnél hosszabbat már nem nagyon tudok vele repülni ~35 ciklusos akksikkal.
FCC módban még városban is egészen kulturált teljesítményre képes nekem, ~700m-re Budapesten több ízben is elmászott nekem, tehát a wifit sem érzem annyira achilles ínnak.
Nagyon szeretem a kis mérete miatt, bármilyen túrára be lehet hajítani alig foglal helyet.

Viszont nagy hátrányának érzem, hogy a pro szériához képest nagyon hangos és idegesítő frekvenciájú hangja van (ezt hellyel közzel orvosoltam utángyártott propokkal), nagyon frusztrálja az embereket - is.
A nagyobb probléma, ami miatt viszont nagyon óvatos lennék, hogy eléggé gyenge pontja a távirányítója. Nekem 2x is cserélték már, de elég gyakori a magától forgó drón, rosszabb esetben nem is lehet kalibrálni a távot, mert csipog, és csak a csere oldja meg. 70 alatt új távot nem lehet venni.

Gondolom sokan használják minden hiba nélkül, de ha maradsz is Tuninger az Air mellett, használtan, a távot nagyon nézd meg, figyeld, hogy nem forog-e magától a drón, esetleg tolatás közben egyszer sem süllyed-e magától egy full akksi kirepülésekor.

(#20808) Márton válasza panoly (#20807) üzenetére


Márton
nagyúr

Az enyém is forog, néha lassan, néha normál svenk sebességgel :Y
De van olyan irány, ahol meg áll mint a szög...
Minden frissítés, kalibrálás megvolt, így megy vissza garba.
Nagyon reméltem, hogy a 2-es hasonló méretű lesz, mert nekem is pont az tetszett benne, hogy egy bicóstáskába is bedobhatom a távval, 3 akkuval.. Ezt mind buknám ha upgrade lenne :O

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#20809) Tuninger válasza panoly (#20807) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Na, ezt az infót köszönöm, nem tudtam erről a hibáról.
Egyszer volt hogy teljes kapcsolatvesztés , RTH után drón / táv újraindítás után minden ok , de nem mertem vele onnantól repülni.

A hivatalos álláspontom egyébként az, hogyha összetörtem / elsüllyesztettem a Phantom 3-mat, akkor veszek új drónt.

Talán lesz egy speciális esküvőm Június 20-án ahol Siófokon fogunk lemenő napban vitorlázni egy párral és közben repülök, arra tippelek hogy ott fogom bukni a drónt :D

[ Szerkesztve ]

(#20810) Márton válasza Tuninger (#20809) üzenetére


Márton
nagyúr

:C

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#20811) *Ropi* válasza Tuninger (#20809) üzenetére


*Ropi*
félisten

Megtartják az esküvőt? Komolyan kérdezem, mert nálunk is minden át lett téve 21-re, meg szakmai körökben is mindenkitől ugyanezt hallom.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20812) Tuninger válasza *Ropi* (#20811) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Szerintem nem, de még kivárnak. Illetve Júni 20 lesz a pár meg leszünk mi a fotóssal.

Május 31 lenne egy "rendes" esküvőnk, még azt sem mondták le, jövő héten írunk rájuk hogy mizu.
Nincsenek hiú ábrándjaim.

Ami durva hogy a fotós haverom is idén esküszik, aug 15, de ő meg pont amiatt gondolkodik a lemondáson hogy az első féléves esküvőkből nem folyik az összeg amiből megtartaná...

(#20813) Teasüti válasza panoly (#20807) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Egyszer-kétszer velem is előfordult, hogy megkergült egy-két másodpercre. Sőt, balesetem is volt belőle mikor egy ízben fel akart szállni a földről én meg felülről rámarkoltam kézzel ijedtemben. De volt már, hogy elforgott és közben emelkedett is, mondom wtf. De azt akkor ráfogtam a szélre. Először hallom, h a távos a ludas.
Fel se merülne bennem ilyesmi, azt hinnén pár évtizedes tapasztalata azért már van az iparnak a joystick-okkal... :U
Ez ismert hiba? DJI Care foglalkozik ilyesmivel?
GYors rákeresve nekem nem jön fel rá találat.

[ Szerkesztve ]

(#20814) panoly válasza Teasüti (#20813) üzenetére


panoly
tag

[link]
Nekem konkrétan ezzel a hibával ment vissza kétszer a távirányító, elvileg mindkét alkalommal újat kaptam.
FB mavic fórumon leggyakrabban arra panaszkodnak, hogy csipog a táv bekapcsolásnál, ez azért szokott lenni, mert nyugalmi állapotban is beérzekel valamelyik stick. Ugyanez az oka a magától forgásnak is, nekem többnyire fölfele emelkedes közben jön elő.
Sajnos nálam a linkelt igen veszélyes másik karra athallás jött elő.

A felszállásra nem mondanám, hogy a táv a legfőbb gyanúsított, de könnyen ellenőrizhető ha megvan még a flightlog.

Btw nincs szerencsém a dji termékekkel, hosszú pihenés után elővettem a ronin sc-t, ennek meg az egyik motorja kezdett el nyekeregni.

(#20815) hibavissza válasza *Ropi* (#20811) üzenetére


hibavissza
veterán

Mától lehet esküvőt tartani. Ha jól emlékszem 10 fő a limit. Lagzit tilos tartani. Azt augusztus 25-ig vagy 15? Amúgy cégként már lehet pályázni segélykére. Alkalmazottaknak meg ott a 3 hónapos munkanélküli. Kérdés, hogy utána mi lesz. Esetleg adni kell tanácsot, 5 milliárdért. :))

[ Szerkesztve ]

(#20816) *Ropi* válasza Tuninger (#20812) üzenetére


*Ropi*
félisten

Igen, ez most mindenkinek nehéz időszak - egy esküvő szervezése alapból is nagy érzelmi és anyagi teher, nem, hogy még koronával is felpimpelve, amitől minden bizonytalan. :N

A fotós kollégával maximálisan együtt érzek, mindenütt ugyanez a mélyrepülés van. Az elmúlt időszakban egy másik fényképész kolléga hozott HDD-t adatmentésre úgy, hogy az összeg nagyságrendje miatt megengedtem neki, hogy részletekben fizesse, mert neki sincs bevétele (viszont ott a pár hónapos pici babája).

Erről jut eszembe (fontos, mert valószínűleg sokan használjátok): tipikus WD és Seagate HDD betegség, a haldoklásának (általában egy vagy több gyengülő állapotú fejnek és az utánuk gyűlő instabil / rossz szektoroknak, amiket szorgosan gyűjtöget a firmware és ez lassítja a meghajtót) az első jele a drive lassulása: folyamatosan legyen róla biztonsági mentésetek, mert ha ez a helyzet, akkor a kezdeti, alig észrevehető sebességcsökkenését követően egyik pillanatról a másikra fog belassulni olyan szinten, hogy otthoni módszerekkel már nem lehetséges róla a mentés (a gyenge fej minden, bekapcsolva töltött másodperccel egyre jobban degradálódik és gyártja a hibákat, így a meghajtó általában előbb hal meg mint, hogy a teljes felhasználói adatterületet sikerülne lementeni - onnantól meg a legtöbb esetben már csak a tiszta térben való megbontásával járó fejcserével lehet, aminek az ára szisszenős). Ráadásul a legtöbb WD MyBook és MyPassport típus kikapcsolhatatlanul titkosít hardveresen (egyedül a desktop szériáik közül nem mind - a WD félreérthető tájékoztatást ad a honlapján erre vonatkozólag - ezért terjedt el városi legendaként, hogy nem mindegyik titkosít, ill. kikapcsolható -, mert a Smartware-ban megadható jelszó nem a titkosítás aktiválására szolgál, hanem csak a fájlok elérését akadályozza meg, ha viszont nincs megadva jelszó, attól még ugyanúgy működik a titkosítás) - azokat trükkösebb visszahozni, de nem lehetetlen. Ezt még meg tudják fejelni azzal, hogy egybe van integrálva a sűrűn elromlani szerető USB3.0 átalakító is a HDD-vel, így nem választható le róla, pedig adatmentéshez alapkövetelmény, hogy a teljes ATA parancskészlet átvihető legyen - tehát első lépésben át kell alakítani a lemezt SATA csatlakozásúra, mert az USB az adatmentéshez szükséges parancsok közül nem mindet viszi át. Ha ez megvan, akkor jöhet a dolgok nehezebbik része, aminek az utolsó fázisa az adatok lementése. :) Jó hír, hogy WD belső lemezeitől viszont nem kell félni, én is RED-eket használok a szervereim RAID tömbjeiben.

Ha meg akarjátok magatoknak könnyíteni az életet (és az adatmentést), akkor mindig minimum 2 db-ot vegyetek minden adathordozóból (HDD / SSD / memóriakártya / pendrive), mert így rögtön van hozzá identikus donorotok is! A gyártók van, hogy hetente változtatják a firmware-eket (esetleg a hardvert is) beszállítótól függően, így nagyobb az esélye, hogy teljesen egyforma eszközöket kaptok (ami alapfeltétele a sikeres mentésnek).

(#20815) hibavissza: 15 főre emlékeztem, eszerint levitték 10-re?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20817) taranis válasza *Ropi* (#20816) üzenetére


taranis
addikt

Kicsit gondtalanabb az élet, ha az ember rendszeresen nézi a hdd által írt smart adatokat, pl. Hard Disk Sentinellel. Ha kritikus adatokat tároló hddről van szó, akkor ha nem 100% a kondíció, jöhet a csere. A gépemben lévő hddk esetén én naponta nézem ezeket az adatokat.

colorizer.net

(#20818) Teasüti válasza *Ropi* (#20816) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Baszki te még adatmentéssel is foglalkozol? :))
Egyre inkább úgy tűnik a fotózás csak mellékállás neked. :)

(#20817) taranis
HD Sentinel-nél azért nem erős kicsit 1 bad szektor után 99%-osan cserélni?
Van olyan merevlemez a családban, ami 15 éve szolgál napi szinten egy teljes műszakot és vígan elvan fél tucat bad szektorral.

[ Szerkesztve ]

(#20819) MrChris válasza *Ropi* (#20816) üzenetére


MrChris
nagyúr

Mostanság mintha kissé jóval drágábbak lennének a HDD-k. HA-n bő éve válogatni lehetett a 3TB-os RED-ek között, néhány száz nap működéssel a hátuk mögött pár ezer FT-ért és csak egyet vettem...Miért?? :O Backup-nak kettesével olcsó megoldás lett volna. Most több mint kétszer annyiért adják a Green-t. :Y Inkább rendet vágok és letörölgetem a szemetet. :D
A 'jó' hogy nem termelődik igazán az archiválni való.

(#20820) kovsol válasza Teasüti (#20818) üzenetére


kovsol
titán

Szerintem ő se cseréli, csak nem tárol utána rajta fontos adatokat.

May the Force be with you!

(#20821) Teasüti válasza kovsol (#20820) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Tehát ha ezt a tűréshatárt veszem alapul, akkor könnyen előfordulhat, hogy lesz otthon fél tucat 99%-os vinyóm, amin nincs más csak torrent. :D

(#20822) *Ropi* válasza taranis (#20817) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nálam minden adat 3 példányban van meg tükörmásolatban, a szerverek küldenek e-mailt, ha valami hasfájásuk van, így nem kell szemmel tartanom őket. Egyébként 3 évente cserélem a RAID tömbök HDD-it (ilyen ciklusokban még egy sem ment tönkre a 4 szerverben lévő 16-ból), a leselejtezettek pedig az állapotuktól függően recirkulálódnak másodlagos tárolóknak, ill. donoroknak.

(#20818) Teasüti: Ezzel foglalkoztam mielőtt esküvőzni kezdtem (de sosem tudtam igazán abbahagyni, mert a régi ügyfelek és a továbbajánlásaik mindig megtalálnak), aztán most, hogy mindent beborított a vírus, szerencsére volt mihez nyúlnom. Ha más nem is, de annyi előnye van ennek a vírusnak, hogy idén legalább jut idő pihenésre is, aztán jövőre mindenkinél maxigáz az idénről átlogisztikázott esküvőkkel megspékelve. :D

"HD Sentinel-nél azért nem erős kicsit 1 bad szektor után 99%-osan cserélni?
Van olyan merevlemez a családban, ami 15 éve szolgál napi szinten egy teljes műszakot és vígan elvan fél tucat bad szektorral."

Megnyugtatlak: egy meghajtón már a gyárkapun kijövetelekor a sokszorosa rossz szektor van mint amit felhasználóként láthatsz, csak a P/G/NRG-listák jótékonyan elfedik és a tartalék területről kipótolják őket. :DDD

(#20819) MrChris: Tapasztaltam, mert olyan donor árak vannak, hogy áldom az eszemet amiért mindig minden "sz@®t" elrakok: kellett egy viszonylag ritka panel - az USA-ból, az egyik bejáratott forrásomtól átszámolva ~60.000 Ft-ért tudtam volna rendelni (Nem az egész, hibátlanul működő HDD-t, hanem csak a panelt üresen, a rátöltött firmware és EEPROM nélkül!) ha szükségem lett volna rá, de szerencsére csak elő kellett vennem a saját példányomat a tárolóból és rátölteni a megfelelő firmware-t meg a páciens EEPROM tartalmát. :) Ha majd lecseng a vírushelyzet, akkor ez is normalizálódni fog (legalábbis nagyon remélem). Töröld le az eXXXpókat és rögtön lesz helyed! :D Kivéve, ha ez a munkád, mert akkor legális indokod van rá, hogy megtartsd a mastereket. :DDD

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20823) MrChris válasza *Ropi* (#20822) üzenetére


MrChris
nagyúr

Már abbahagytam a game-t és filmbámulást is. xxx-t? nem is tudom minek letölteni, tele van vele a net. :D
Most gyomlálok, rendezgetek, meg valamelyik felhőbe is felteszek csökkentett változatot.

A korábbi 28mbps helyett ezek a nagyobb 100, 150 bitrátás videók kissé jobban telítik a rendszert, még szerencse, hogy nem GH5-t sikerült vennem, mert tuti, hogy 400-on nyomnám, máris negyedelődne a tárhely. :D

(#20824) vond válasza MrChris (#20823) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ezek a 100-150 mbps G9 videók engem is eléggé megviselnek. Tuti én is 400-asban rögzítenék a GH5-tel. :D Mondjuk full nyerset nem mindenből rakok el, és a kész projekteket is átpörgetem CRF20-as x264-be.

Nálam a melók általában 3-4 példányban, MLC-s SSD-n, plusz belső és külső WD Red-eken, meg Google Drive-on vannak fent. Talán így már rendben vagyok, ha netán valamelyik ki is esne.

Eladó Panasonic G9 + 12-35 II + Sigma 10-20 + Viltrox speedbooster: https://t.ly/C88YY

(#20825) *Ropi* válasza MrChris (#20823) üzenetére


*Ropi*
félisten

Pár éve, egy hirtelen ötlettől vezérelve én is úgy szabadítottam fel 8 TB helyet, hogy nyomtam egy CTRL + A + Shift + DEL kombót a filmgyűjteményemre. A címek megvannak, ha esetleg kellene valamelyik akkor letöltöm. :) Egyébként Nánási a legnagyobb eXXXpó gyártó: majdnem 1.2M (!) volt az 5D2 vázában, amikor kiolvasták a szervizben. :DDD

Ilyen szempontból visszasírom a 40D-ket, mert harmad-negyedekkora fájlméreteik voltak, mint az 5D4-eknek: mostanában egy teljes napos esküvőt nem úszunk meg nyersanyagban 250-300 GB alatt - és ez csak fotó.

(#20824) vond: SSD-n ne tárolj semmit, mert ha huzamosabb ideig (1+ hétig) tápellátás nélkül marad, akkor eldobhatja a rajta lévő adatokat! Egy videós kolléga járt úgy, hogy több heti időpont tologatás után, teljesen váratlanul beállított hozzá egy pár, hogy akkor ők most jöttek az anyagukért. Belenéztek a felvételbe, tetszett nekik, kifizették, majd ekkor derült ki, hogy nem hoztak HDD-t, amire átmásolják a nyerset, mert az is kellett volna nekik. Erre a videós kolléga jófejségből (miután lemásolta róla a többi cuccot) odaadta nekik egy külső SSD-n a mastert, mert neki már úgysem volt rá szüksége, majd visszaadják, ha legközelebb találkoznak. 1.5 hónap múlva tajtékozva hívja a férj, hogy meg akarták nézni a felvételt, de semmi sincs rajta...Mint kiderült, 1.5 hónapig a polcon pihent és az elég volt neki arra, hogy letérdeljen. Lehet az sem tett jót neki, hogy valami csiribiri 4K TV-n erőltették a megnézését (nem pedig számítógépen, ahol szabvány szerinti, rendesen szűrt tápfeszültséget kapna és kikapcsolás előtt leválasztás parancsot, mert a TV-k hírből sem ismerik a szabványokat). A hab a tortán, hogy végül a pár beperelte a srácot azzal, hogy elvesztette az anyagukat. :W

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20826) taranis válasza Teasüti (#20818) üzenetére


taranis
addikt

Van olyan hely ahol ennyi elég a cseréhez, ez alatt nem azt kell érteni, hogy kukázom azt a vinyót, csak abban az adott szerverben többet nem fog menni. Ahány ember annyiféle határ van, én ezt húztam meg, jobb a békesség. Lehetne azt is, amit Ropi mond, hogy x évente ha törik ha szakad csere.
Ja és természetesen a raid + mentés az alap.

[ Szerkesztve ]

colorizer.net

(#20827) syC


syC
addikt

Megtaláltam az ideális hátizsákot videós kollégák számára:

:DDD

(#20828) Wyll


Wyll
őstag

Sziasztok!
Nem jártam még itt szerintem.

Tudnátok ebben a videószerkesztős laptop keresésben ötletekkel szolgálni (akár ott, akár itt)? Mire kell figyelni egy ilyen gépnél?
Ami bennem pl. kérdés, hogy egy GeForce-ot is ki tudnak használni a mai videószerkesztő programok, vagy erre a célra jobb a Quadro / Pro vonal? Ilyenre van esély laptopban? Pláne 450k-ért?

Ez a gép pl az i7-9750H-val (6 mag, 12 szál, 12MB cache) egész jónak tűnik, de GeForce.. (persze még tenni kell bele SSD-t)

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#20829) vond válasza *Ropi* (#20825) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ja, nem tárolásra használom az SSD-ket, hanem azon mennek az aktuális melók, és ezekről van mentés HDD-ken, plusz felhőben. Amúgy mennek is majdnem 0-24-ben, szóval van tápellátás. :)

Egyébként eddig nem hallottam az emiatti adatvesztésről. De köszi, hogy szóltál. ;)

(#20828) Wyll: Ha nem szempont a hordozhatóság, akkor miért nem rak inkább össze egy bika PC-t, egy szuper monitorral? Nagyságrendekkel jobb cuccot össze tudna hozni, mint laptopnál. Komoly 4K videóvágás kompromisszumos lesz szerintem a fél millás notikkal is.

[ Szerkesztve ]

Eladó Panasonic G9 + 12-35 II + Sigma 10-20 + Viltrox speedbooster: https://t.ly/C88YY

(#20830) *Ropi* válasza Wyll (#20828) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ebben a cikkemben találsz hasznosítható infókat. Egyébként Asus G531GU. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20831) Teasüti válasza *Ropi* (#20825) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Sosem hallottam róla, h az ssd adatot vesztene áramtalanítás után.
Se pendrive, se memóriakártya, de még a laptopom gyári ssd-je se veszített adatot több hónapnyi porosodás után. Utóbbit most külső meghajtóként használom és sosem tűnt fel, h sérülnének a fájlok.
Ez nem lehet általános érvényű. :F

(#20832) Teasüti válasza Wyll (#20828) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha videószerkesztés alatt a vágást érted, akkor bármelyik kraftosabb gamer laptop megfelel.
Fontos kérdés, h melyik vágóprogramot szeretnéd használni és milyen feladatra.
Ha színezni is akarsz, akkor a 450k kevés lesz. Ugyanis gamer laptopba nem tesznek színhű képernyőt. Úgynevezett creator vagy studio laptopokban van ilyen, de azok még a gamer notiknál is drágábbak.

[ Szerkesztve ]

(#20833) Márton válasza Teasüti (#20831) üzenetére


Márton
nagyúr

attól még létezik a jelenség..

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#20834) Kukcaman


Kukcaman
senior tag

Nézzétek el, de ASUS és ACER laptopot nem válaszanék magamnak. Ugyan az utóbbit legtöbbször jól felszerelik, de az idő teltével(pár hónap után) az alkatrészek megadják magukat, ASUS-nál is, vagy a burkolat nem bírja.
Most nem a felső kategóriáról írok, csak a 200K közeliekről tudom ezeket.

[ Szerkesztve ]

(#20835) theporcupine


theporcupine
tag

Bármilyen eszköz elromolhat, még egy fa bot is, de én sem hallottam hasonló jelenségről. Gondolom, ismert lenne, mert olyan rögzítők is, mint az Atomos cuccok, SSD-t használnak. Elég gáz lenne, ha rendszeresen elveszne a rögzített anyag. Nekem még nem történt ilyen Ninja V-öm van. De pc-éim is vannak áramtalanítva hetekig most a járvány miatt, de azok is elindultak eddig hiba nélkül.l A tv sem teszi tönkre, ha normálisan használják, az is egy mikrószámítógép Linux, vagy más OS és van USB leválasztás funkció bennük jellemzően. A sztoriból elsőre azt mondanám, hogy a tv felkínálja, hogy adásrögzítés, vagy média tároló a HDD/SDD és ha az elsőt választják, leformázza magának a tárolót saját formátumra, mint a pinty. Illetve külön USB van a pendrive-nak és a HDD/SSD-nek. Talán meg sem kérdezi, hogy formázza-e ( nem sűrűn cserélgetem a tv-ékben a drive-ot).

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#20836) *Ropi* válasza Teasüti (#20831) üzenetére


*Ropi*
félisten

A tápellátás instabilitásakor az SSD-knek jellemzően két állapota van: vagy csak a DRAM cache-be írt adatokat vesztik el, vagy sérülnek a NAND alsó lapjára írt adatok is. Az első hiba nyilvánvaló: pufferkondenzátor nélkül minden olyan adat elveszik, amely akkor nincs véglegesen a NAND-ba írva (ugyanez történik a HDD-knél is - ez önmagában összeomlaszthatja a fájlrendszert, amely így nem ad valid fsyncs-eket: a köznyelvben a FAT tábla széteséseként szoktak rá hivatkozni). A második eset az MLC, vagy annál újabb topológiájú, NAND alapú flash meghajtók (tehát nem csak SSD, hanem memóriakártya és pendrive is) sajátja: amikor a magasabb lapokra írt bit újraprogramozásra íródik (visszaíró módszer), akkor egy váratlan áramingadozás törölheti / megváltoztathatja az alsó lapon lévő bitet (vagyis a korábban rögzített, nyugalmi adatokat). Az ultimate megoldás a BBU (Backup Battery Unit) - védett DRAM-gyorsítótár integrálása (általában akkumulátorral / szuperkondenzátorral), ahogyan a korrektebb RAID vezérlőknél is megoldották - azonban ez jelentősen drágítja a meghajtót. A konzumer SSD-k a költséghatékonyság jegyében a legtöbbször nem tartalmaznak áramkimaradás ellen ilyen szinten védett gyorsítótárat, inkább olyan, alternatív megoldásokat használnak, mint részlegesen védett író gyorsítótár (Crucial M500 / M550 / M600 +), vagy a Samsung és a Sandisk meghajtóinál speciális SLC / ál-SLC NAND területek vannak az új írások elvégzésére, de korábbi, veszélyeztetett adatok nélkül. A Samsung SSD-k pl. a NAND journalban jegyzik is a feszültségkimaradásokat, lásd a S.M.A.R.T. PoR (Power Recovery Count) attribútumot. Sokan (be)nyelik a Kingston SSD-it mint kacsa a nokedlit, mert rendkívül olcsók - csak egy baj van velük: a Kingston híres arról, hogy miután a bevezetése után felfuttatott egy szériát és a tesztoldalak lehozták a jó mérési eredményeket, a költséghatékonyság jegyében elkezdik lecserélgetni az alkatrészeket gyengébbekre, így az addig szépen teljesítő széria elsüllyed a többi gagyi elektronikus hulladék tengerében. Nem véletlenül nem ad ki a Kingston sosem specifikációt a vezérlőről és a többi főbb összetevőről: tradicionálisan sosincs nyilvános specifikációjuk. Ebből adódóan semmin sem szabad meglepődni velük kapcsolatban: még azon sem, ha egy hirtelen áramkimaradás megrongálja a korábbi adatokat. Sajnos, még a lemez DRAM-gyorsítótárának letiltása (elfogadva a vele járó, nagyságrendi teljesítményveszteséget, amitől egy átlag HDD szintjére lassul be az SSD) sem oldja meg a problémát, mivel a korábban felírt adatok (vagyis a nyugalmi adatok) is megsérülhetnek és megrongálódnak a nem várt áramkiesések miatt. Ha ezek még régebbi Sandforce vezérlőn (pl. a hírhedt SF2281) alapulnak, akkor "megfelelő" körülmények között akár téglázhatja is a meghajtót. Az Intelnek voltak olyan, hírhedt SSD szériái (ha jól emlékszem a 3-as és a 4-es), amiket egy áramkimaradás lazán téglázott. Ma már szerencsére nem jellemző, de a külső SSD-k korában (ahol a külső ház csatlakoztatása dupla kontakt hibaforrás), bármi is megtörténhet. Láttam már egy-két kínai M.2 ---> USB3.x átalakítót és finoman fogalmazva is látszott rajtuk a költséghatékony tervezés. Pl. egy egyszerű kábel bizonyos kábelhossz felett simán adatátviteli hibákat generál, ha csak dupla árnyékolása van, nem pedig tripla. Van az a mondás, hogy az élet túl rövid ahhoz, hogy egy USB-s eszközt leválasztását kivárjuk - külső SSD esetében ezt el kell felejteni és rendesen le kell választani. :) De nem megyek bele jobban, mert itt nagyon off. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20837) Teasüti válasza *Ropi* (#20836) üzenetére


Teasüti
nagyúr

10 éve használok ssd-t otthoni környezetben. Először hallok ilyen problémákról, pedig az idők hajnalán sok ph cikket rágtam át az első vételnél (akkoriban még forró téma volt az ssd megbízhatósága). Nem emlékszem ilyen hibaforrásokra leírva sehol. :F
Mármint, h a már felírt adat elvesszen, vagy téglasítson egy áramszünet (fw frissítésen kívül).
Persze nyilván minden adathordozó technológia érzékeny az áramkimaradásra, ez nem újdonság.
Én azt a részét kételyezem, hogy egy
rendeltetésszerűen használt nand alapú adathordozó a polcon porosodva adatot veszítsen.
De adatmentéssel foglalkozol, elhiszem neked.
Nyilván ez meghaladja egy átlag szakújságíró szintjét.

[ Szerkesztve ]

(#20838) *Ropi* válasza Kukcaman (#20834) üzenetére


*Ropi*
félisten

Amennyire tudom, a külső rögzítők egyrészt akkuról üzemelnek és folyamatosan monitorozzák annak az állapotát, így feszültség csökkenés esetén még van idejük úgy megszakítani az írást, hogy ne legyen adatvesztés, másrészt a normálisabbak firmware-je fel van készítve az ilyen esetekre és memóriában tartják a framebuffert, amíg ki nem tudják írni.

Ugye sokan panaszkodtak már arra, amikor DSLR-el, utángyártott akkuval vettek fel videót, és a váz egyszer csak kikapcsolt (mert chip és visszajelzés hiányában elfogyott alóla a horpadtra szívott akku), a videó meg elveszett vagy visszajátszhatatlan volt.

Látom, közben átírtad a hsz.-t.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20839) *Ropi* válasza Teasüti (#20837) üzenetére


*Ropi*
félisten

Adatbiztonságban az a mottóm, hogy jobb félni, mint megijedni (minden gépen szünetmentesről megy, stb.). :)

Ha van egy nélkülözhető SSD-d, kipróbálhatod: parkold le pár hónapra a polcon! :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20840) Teasüti válasza *Ropi* (#20839) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Feljebb említettem. :) Nem volt vele gond.
Pedig vmi noname cucc, ha ez számít.
Pendrive-ok is évente néhányszor kerülnek elő. Azok se dobtak még el adatot. Soha egy sem. Szerencsés vagyok lehet.

Nem lehetséges, hogy külső hatásra törlődik az ssd? Mittomén, mondjuk váltakozó mágneses mezőben pihentetve.

[ Szerkesztve ]

(#20841) Tuninger válasza Teasüti (#20840) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Látom nem csak videós témakörökben kérdőjelezed meg hozzáértők szakszerű kommentjeit, tapasztalatait :P

(#20842) Teasüti válasza Tuninger (#20841) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Szokott érdekelni a dolgok miértje. Ha mindent befogadnék kritikus gondolkodás nélkül, az nagyobb baj lenne. :P :)

Szerinted miért nem megyek be fotós topikba? Nagyon népszerű vagyok ott. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20843) Kukcaman válasza *Ropi* (#20838) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Laptopra írtam a gondolataim :))
SSD-hez meg memóriához nem értek.
De érdekes, amit írsz az utángyártott akkuról. Volt, hogy kikapcsolt felvétel közben, mert ugyan azt írta a gép, hogy az ellátás markolatról megy, és visszafáltott volna a bellső akksira, de ahogy kifogyott a kraft kikapcsolt (nem a gép hibája volt, hanem egyszerűen nem cseréltem a belső akkut, és ennyi). Szóval a videót rögzítette a kártyára.

(#20844) *Ropi* válasza Teasüti (#20840) üzenetére


*Ropi*
félisten

B@kker fáradt vagyok, pont a lényeget nem írtam le. :D Alapvetően a gyártási technológiák szavatolják, hogy normális használatot feltételezve kb. 8 évig megtartsa a NAND az adatokat. Viszont gyártási hibák mindig is voltak és lesznek - a wafer széléből készülő, B kategóriás NAND chipeket a normális gyártók kizárják selejtként, mások viszont bagóért felvásárolják és valami SSD-nek kinéző dolgot építenek belőle - most ezt az infót tegyük az előző hozzászólásomban, a Kingstonról írtak mellé! :D De van még pár ilyen gyártó, pl. a Kingfast, Simmtronics, stb. is.

Egyébként a vonatkozó JEDEC szabvány szerint a konzumer SSD-knél a szükséges adatmegőrzési idő 1 év 30C-on, vállalati SSD-knél pedig 3 hónap (!) 40C-on. Ugye milyen optimisták? :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20845) *Ropi* válasza Kukcaman (#20843) üzenetére


*Ropi*
félisten

Régebbi Canonoknál ilyenkor jöttek az anomáliák... :N

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20846) Teasüti válasza *Ropi* (#20844) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Egyébként a vonatkozó JEDEC szabvány szerint a konzumer SSD-knél a szükséges adatmegőrzési idő 1 év 30C-on, vállalati SSD-knél pedig 3 hónap (!) 40C-on. Ugye milyen optimisták? :DDD
Ez új. Köszönöm a magyarázatot! :R

(#20847) panoly


panoly
tag

Faster new-generation AF system.

Meglepne ha pdaf lenne 😊

(#20848) MrChris válasza panoly (#20847) üzenetére


MrChris
nagyúr

41mp, Panáéknál az kb 46MB rawonként, kell a francnak. :D Ehhez már jó lenne valami belső eljárás ami kisebb, pl ~20mp, de jobb raw-t eredményezne, mintha natívban 20 lenne.

(#20849) hibavissza


hibavissza
veterán

[link] Itt egy opció a nagyon gyenge és limitált tárhelyű gépek használatára.

(#20850) hibavissza


hibavissza
veterán

Próbált már valaki Androidos telón vágni? Rövid, telefonnal felvett klippet vágnék csak. Biztos van ezer alkalmazás az áruházban. Nekem velemi szög egyszerű, reklámmentes kéne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.