Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2551) BigManus válasza Kendek (#2549) üzenetére


BigManus
addikt

Jogos, de Ő ezt kérdezte: " hogy tudom "eltüntetni"? Az exit-re nem reagál. "
Mivel eltüntetni akarta illetve exit-et írt, feltételeztem bezárni akarja ;)

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2552) mefistofeles válasza BigManus (#2551) üzenetére

Igazad van én fogalmaztam pontatlanul, természetesen bezárni akarom a terminált!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2553) Kendek válasza BigManus (#2551) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De igazából az exitre reagálnia kellene bezárásilag (max. többször kell kiadni), ezért gondoltam, hogy talán átlépett tty1-6-ra és az a teljes képernyős neki. :)

(#2550) mefistofeles: Hibaüzenet nélkül viszont hogyan segítsünk? :F

<-ƘƘ->

(#2554) mefistofeles válasza Kendek (#2553) üzenetére

megpróbálom kikörmölni mert nem tudom, hogy menthetnék ki képet.....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2555) ViZion


ViZion
félisten

Helló!
Mit tudtok, milyen a HD7770 támogatása? Működnének a zárt meghajtók?
Mondjuk Fedorát használok, de Ti többen vagytok :)
A kérdés, h új HD7770 vagy használt GTX460 vagy új GTS450...
Köszi! :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2556) Kendek válasza ViZion (#2555) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A legújabb Fedora kiadásban az fglrx úgy tudom, hogy nem működik jól, de Ubuntu Precise esetében nincsen semmi gond. Ha csak Ubunturól van szó, akkor nem olyan rossz választás az AMD, mert leginkább hozzá fejlesztik a zárt meghajtót. NV-ről nem tudok nyilatkozni, van aki isteníti, de volt már, nem is olyan rég, hogy a friss Ubuntu kiadást nem támogatta a zárt meghajtó, csak később.

<-ƘƘ->

(#2557) ViZion válasza Kendek (#2556) üzenetére


ViZion
félisten

fedorával még nem tudtam beüzemelni... HD 4770-van, cserélem nagyobbra, elvileg :D
De lassan feladom, veszek konzolt ;] Csak gyűjtöm az infókat, hátha itt vannak páran akinél működik. Még angolul sem találok kapaszkodót sajnos, vagy sz@rul kerestem rá...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2558) Kendek válasza ViZion (#2557) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hát, ha Fedoráról gyűjtesz infót, akkor próbáld a saját topikjában. :P
Engem legalábbis például hiába kérdezel róla, még csak a telepítője sincs meg. Csak az ubuntu.hu-n olvastam egyik témában, hogy nem megy. Ami érthető, mert az AMD-s srácok fejlesztési középpontjában az Ubuntu van. Hiába frissebb benne a Xorg vagy a kernel, azután fog működni a driver, miután az Ubuntu is hozzáfrissült.

<-ƘƘ->

(#2559) ViZion válasza Kendek (#2558) üzenetére


ViZion
félisten

...ot kevesen vagyunk, nem csak saját tapasztalat, hanem a pletykák is érdekelnek :)
De ha Ubuntun jöttök, h nem műXik, akkor 99% hogy Fedorán sem. Ha itt igen, akkor előbb-utóbb ott is. De azt mondják nVidia az problémamentes... meglátjuk.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2560) Pano


Pano
addikt

6670 működik rendesen, szerintem 7770-nek is kell.

(#2561) ViZion válasza Pano (#2560) üzenetére


ViZion
félisten

rendesen a ZÁRT meghajtóval?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2562) God Vazzeg válasza ViZion (#2561) üzenetére


God Vazzeg
veterán

3650 is ment zárt meghajtóval, fullosan, most egy nvidia 240gt van, ez is fullos zárttal :K 12.04 Kubi x64 :U

(#2563) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

VLC playerrel filmet nézve tíz perc után elsötétül a képernyő (Kubuntu 12.04).

Az Energiakezelőben kivettem a pipát a "Képernyő elsötétülése" és a "Kijelző kikapcsolása" elől is. Ezen kívül a képernyőkímélőt is kikapcsoltam, és az Asztali effektek résznél betettem a pipát az "Asztali effektek kikapcsolása teljes képernyős ablakoknál" részhez.

Mi lehet mégis a gond?

Továbbá: hiába állítom be a Betűtípusoknál, hogy minden betű 10-es nagyságú legyen (alapból 8-as és 9-es, ami nekem kicsi), néha fogja magát, és egy-két nap múlva elfelejti.

Erre tud valaki valami végleges megoldást?

Köszi.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2564) mefistofeles

Telepítésnél jelszó megadása kötelező vagy el lehet hagyni mint a windowsnál? Ha nem írok semmit akkor hogy alakul a root ? lesz jogosultságom mindenhez?...esetleg semmihez?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2565) Pano válasza ViZion (#2561) üzenetére


Pano
addikt

Igen.

(#2566) ngabor2 válasza BigManus (#2541) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi. mondjuk a megoldásra még nem jöttem rá, viszont hogy érdekes legyen, egy harmadik gépen teljesen más hibát ad, és el se indul. és van egy, amin gond nélkül fut. mindhárom gépen ubuntu van...

(#2567) hcl válasza mefistofeles (#2564) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Telepítésnél meg kell adni, de ha bepipálod, akkor bejelentkezik induláskor magától. Telepítéshez, rendszermókoláshoz mindenképp kell. (De nem kéri olyan gyakran, mint a windózban az UAC).

Mutogatni való hater díszpinty

(#2568) God Vazzeg válasza St3ven (#2563) üzenetére


God Vazzeg
veterán

2 módja is van:

"xorg.conf ( /etc/X11 könyvtárban) Monitor sectionban
Option "DPMS" "false"
és
ServerLayout sectionban
Option "StandbyTime" "0"
Option "SuspendTime" "0"
Option "OffTime" "0"
Option "BlankTime" "0""

Vagy feltelepíted a caffeine nevű progit, és megoldod azzal.

Betűtípusra sajnos nem tudok mit mondani, nekem nem felejti el :F

(#2569) BigManus válasza ViZion (#2561) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Nekem 7770 van.
Telepítésig minden ok volt, utána " csökkentett " módban indítottam, feltettem a zárt meghajtót és gyönyörűen muzsikál a rendszer.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2570) elttiL


elttiL
senior tag

Sziasztok! Ismerkedem ubuntuval. Tudok olyat csinálni, hogy van 2 db hdd a gépben /egyiken se a rendszer van=van egy harmadik/ a két tárolásra használt hdd-re akarok egy részt particiót, vagy csak mappát csinálni, ami tükrözésre kerülne a másik hdd-re /nem pótolható adatok részére/ /tehát nem a teljes hdd vagy mappa/.
Lehetséges? Mit csinálja, merre induljak. Ha az irány /=kivitelezhetóség/ megvan asszem már meg tudom oldani. Köszönettel. Z

Egyébként a htpc-nek használt gépre került fel egy ubuntu 10.04 onnan lett 11.10-re frissítve. eredetileg win7 volt rajta, de beállt valami pci.sys-t talált corruptnakm vagy nem emglévőnek, nosza ubuntu fel. Hát kerek let a szemem: teljesen ugyanaz a hardver és tunerrel, ugyanúgy s-video /tudom mindenki hdmi-zik 1000-rel már /klasszisokkal élesebb képpel, nem is értem. Így már maradt is rajta az ubuntu, hát ezért akarok kiokulódni ubuntu-ból...

(#2571) hcl válasza elttiL (#2570) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lehetséges, legalábbis shell script szinten mindenképp van rá jobb-rosszabb megoldás.
Hogy konkrét azonnali tükrözés, abban nem vagyok biztos, hogyan kéne, de szerintem arra is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#2572) Kendek válasza elttiL (#2570) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Pontosan akkor mi is a kérdés? Partíciót tudsz kreálni, igen, használd hozzá mondjuk a GPartedet. Könyvtárat is létre tudsz hozni, igen, használd hozzá pl. a Nautilus fájlkezelőt. Az előbbit használhatod partíciómásolásra, az utóbbit pedig egyszerű fájlmásolásra. Az első lépés legyen az, hogy bekapcsolod a gépet és elindítod az Ubuntut. A többi már magától menni fog. :)

<-ƘƘ->

(#2573) St3ven válasza God Vazzeg (#2568) üzenetére


St3ven
addikt

Szia!

Sajna nem találom a xorg.conf fájlt az egész Kubuntut tartalmazó meghajtón, pedig ez lesz a megoldás.

Az lehet, hogy nálam más néven szerepel? 12.04-es verzió.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2574) hcl válasza St3ven (#2573) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nincs alapból, generáltatni kell egyet. Google :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#2575) God Vazzeg válasza St3ven (#2573) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem alapból volt :F 12.04 kubi :U

(#2576) Kendek válasza God Vazzeg (#2575) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Alapból nincsen, már 10.04-nél sem volt. De pl. a zárt meghajtók ír(hat)nak maguknak egyet, valószínűleg ezért jött létre nálad.

<-ƘƘ->

(#2577) St3ven válasza hcl (#2574) üzenetére


St3ven
addikt

OK, rágugliztam, viszont ebből a virtuális konzolból vagy mi, hogyan lehet kilépni? :F

Beírtam exit, semmi nem történt, maradt az újraindítás, de gondolom nem ez lenne a menete. :(

szerk.:
De felmerül a kérdés, hogy ilyet egyáltalán miért kell csinálni? Miért nem elég, ha a grafikus felületen beállítom, hogy ne kapcsoljon ki 10 perc múlva a kijelző, erre mégis kikapcsol?

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2578) hcl válasza St3ven (#2577) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A legtöbbnél elég, ha beállítod, te valami hibába futottál.

Mutogatni való hater díszpinty

(#2579) God Vazzeg válasza Kendek (#2576) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ahham, az lehet :K

(#2580) God Vazzeg válasza St3ven (#2577) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Hogy léptél bele a konzolba? :U

(#2581) St3ven válasza God Vazzeg (#2580) üzenetére


St3ven
addikt

Ctrl+Alt+F1
Lehet, hogy ezt is nyomtam, már nem emlékszem. :B

Egyébként gondoltam, ha már úgyis kikapcsol VLC-s filmnézés közben, visszaállítom a menüben 10 percre a monitor kikapcsolási idejét, mert azért az sokszor jól jön a mindennapi használat során.

És most jön a poén. Kíváncsiságból kipróbáltam a VLC-t, és teljes képernyőn futtatva (mint eddig) most nem kapcsolt ki a kijelző 10 perc után.

:F

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2582) MacCaine válasza St3ven (#2581) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor Ctrl-Alt-F7-el tudsz visszalépni.

(#2583) God Vazzeg válasza St3ven (#2581) üzenetére


God Vazzeg
veterán

ctrl+alt+f7 :D A másik meg LOL :DDD

(#2584) fradi81


fradi81
veterán

chromiumból mikor lesz 18-asnál újabb 12.04-re?

moto g72, Ninebot d28e

(#2585) hcl válasza St3ven (#2581) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A VLC-n is alapból be van kapcsolva az energiatakarékosság kilövése.

Mutogatni való hater díszpinty

(#2586) St3ven válasza hcl (#2585) üzenetére


St3ven
addikt

OK, de tegnap mégis tízpercenként lekapcsolt a monitor. :N

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2587) God Vazzeg válasza St3ven (#2586) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Lekapcsolt nálam is :K

(#2588) St3ven válasza God Vazzeg (#2587) üzenetére


St3ven
addikt

Ne szívassatok, akkor a VLC a ludas? :F

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2589) hk0


hk0
tag

Sziasztok!

A problémát korábban leírtam itt: probléma
Tömören annyi hogy időnként az events/0 CPU használata megugrik, és a többi program addig áll. De ez eltart akár 4-5 percig is.

Akkor hcl azt javasolta hogy nézzek bele a syslog-ba és a dmesg-be. Ezt megtettem, de amikor a hiba jelentkezik, nem kerül új bejegyzés a logokba. Mit érdemes még kipróbálni, megnézni? Elég bosszantó egy jelenség. Esetleg hardverhiba, érintekzési hiba okozhat ilyesmit?

(#2590) God Vazzeg válasza St3ven (#2588) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nem, az energia gazdálkodás a ludas, fentebb írtam a megoldást ;)

(#2591) Laybee


Laybee
őstag

Sziasztok! Miért csak MATE-nél van olyan, hogy az energiabeállításokban olyan, hogy merevlemez lekapcsolása amikor csak lehetséges menüpont? És ha pl leveszem a fényerősséget és beállítom azt alapnak, akkor köv. indulásnál is alacsony a fényerősség? Többi disztróba miért nincs ilyen?

(#2592) Kendek válasza Laybee (#2591) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A GNOME 2-nél ugyanígy van, hiszen a MATE a forkja. A GNOME 3-mat pedig ezen a téren elég jól megkurtították. Bár nem tudom, hogy milyen disztribúcióra gondolsz, de a többiben azért nincs ilyen menüpont, mert nem GNOME 2-t, illetve nem MATE asztali környezetet szállítanak.
Mondjuk Ubuntuék pár ilyen kényelmi beállítással kiegészítettek az alap GNOME-ot, de jelenleg ezek amiket keresel még hiányoznak.

<-ƘƘ->

(#2593) Laybee válasza Kendek (#2592) üzenetére


Laybee
őstag

Igen, most nézem, gnome2 is ilyen. Amikor volt gnome2 akkor meg laptopom nem volt :) Pedig biztos nem nagy dolog ilyet írni. Köszi.

(#2594) elttiL válasza Kendek (#2572) üzenetére


elttiL
senior tag

A cél az lenne, ha elmentek valamit egy particióra, vagy mappáram akkor a másik merevlemezen is megjelenik ugyanaz az anyag.
**
A másik nagyobb bajom: van valami olyan, hogy eseménynapló ubuntira? megáll gép mint a szög. feltételezem, hogy magas hőmérséklretre. A cpu hömérsékletem egyik pilanatról a másikra akár 20fokkl is alacsonybbat, magasabbat mutat. pedig aztán minden lagyos. /pl. egyzer 106 utána 60? ki érti ezt./
nforce 4 csipszet, 6100-es igp. bár ha ugy vesszük a bios-ban is 60 fok a proc, ubuntuban viszont 30 körül, na moindegy ez kiderítendő, hogy mia farok van vele.

(#2595) St3ven válasza God Vazzeg (#2590) üzenetére


St3ven
addikt

Most gondolom a xorg.conf fájl konzolos létrehozására gondolsz, de az nem csak annyit "tesz", hogy az energiagazdálkodási beállításokat tartalmazza?

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2596) MacCaine válasza elttiL (#2594) üzenetére


MacCaine
őstag

(#2597) hcl válasza MacCaine (#2596) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:C

Mutogatni való hater díszpinty

(#2598) Kendek válasza elttiL (#2594) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez egy sima szkripttel is megoldható. Pl. 10 másodpercenként figyelteted a két szóban forgó könyvtárat, ha különbség van, akkor pedig szinkronizáltatod őket. Berakod indítópultba és kész. Ilyesmire gondolok:

#!/bin/sh

dir1="/könyvtár/elérési/útvonala"

dir2="/másik/könyvtár/elérési/útvonala"

while :
do

rsync -a --delete "${dir1}"/ "${dir2}"

sleep 10s

done

<-ƘƘ->

(#2599) elttiL


elttiL
senior tag

Először írok Ubuntu/Linux fórumba; mennyi segítőkész ember van.... :) Köszönöm.
A mappa tartalmának szinkronizálása akkor is működikm ha a két mappa az a két nappa, ahova fel vannak csatolva a lemezek? vagy ez így zagyva lesz vagy lassú, vagy ? Mert már csináltam két azonos méretű ext4-es partíciót mindkét lemezen...

[ Szerkesztve ]

(#2600) Chabee


Chabee
tag

Tisztelt Ubuntu Guruk!

Egy rokon fórumban írtam a tervemről és az abból született problémáról Magyarázkodtam még egy kicsit itt is.
Sajnos a probléma továbbra is fennáll. A gond az, hogy ha csak karakteres módban telepítem az Ubuntu és/vagy Lubuntu 12.04-es verzióit valami elborult gondolat/tervezés miatt Out of range jelenik meg a monitoron és nem jelenik meg a parancssor. Elszomorító dolog ez, hiszen én azt gondolnám, hogy azért Linux a Linux, mert ragaszkodik a gyökereihez. De hogy pont a parancssort heréljék ki azt nem gondoltam volna.
Amin túl vagyok:
/etc/default/grub szerkesztése:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset vga=788"
GRUB_GFXMODE=800x600 itt a #-t szedtem ki a sorok elöl

/etc/default/console-setup szerkesztése:
# SCREEN_WIDTH=80
# SCREEN_HEIGHT=25 itt is a #-t szedtem ki a sorok elöl.

Aki esetleg már szembesül hasonló problémával legyen szíves segíteni, hogy hol mit faragjak a használhatóság érdekében!

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.