Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2501) Kendek válasza #16695808 (#2499) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

? Egyáltalán nem olyan, a 12.04.1 nem egy új kiadás, hanem csak a 12.04-nek egy frissített telepítőjét adják ki. De ha te már a 12.04-et használod, akkor nem fogsz semmi különösebbet észrevenni.

(#2500) hcl: ? A 12.04 az LTS, nem utólag jön ki belőle hosszútávon támogatott kiadás.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2502) #16695808 válasza Kendek (#2501) üzenetére


#16695808
törölt tag

köszi

(#2503) hcl válasza Kendek (#2501) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor nagyon rendben van :) Köf :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#2504) St3ven válasza hcl (#2497) üzenetére


St3ven
addikt

Huhh, van itt mindenhol összesen vagy 5000 színbeállítási lehetőség, de én csak ezt az elemet nem találom. :O

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2505) #16695808 válasza Kendek (#2501) üzenetére


#16695808
törölt tag

még lenne egy kérdésem hátha tudsz rá választ hogyan tudom megnézni az SSD-men történt eddigi írás olvasási műveletekete összesen?

(#2506) shinodas


shinodas
tag

Skacok, azt hol lehet beállítani az ubiban, hogy, ha pl youtube-t nézek, vagy bármilyen videót böngészőben, a fényerőt ne vegye le a rendszer, mert inaktív vagyok. Chrome-t használok, talán ott kell beállítani?

(#2507) Kendek válasza #16695808 (#2505) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem hiszem, hogy lenne ilyen SMART érték.

<-ƘƘ->

(#2508) fradi81 válasza shinodas (#2506) üzenetére


fradi81
veterán

Szerintem a 'fényerő és zárolás' ban állíts be hogy 'SOHA' ne kapcsolja ki.

moto g72, Ninebot d28e

(#2509) Kendek válasza #16695808 (#2505) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Illetve maximum az ext4 fájlrendszereken történt eddigi írási műveletek mennyiségét tudod lecsekkolni:

sudo tune2fs -l /dev/sdXN | grep "Lifetime writes:"

<-ƘƘ->

(#2510) St3ven


St3ven
addikt

Tudtok ajánlani valami képszerkesztő progit, ami annyit tud, mint a MS Paint?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2511) hcl válasza St3ven (#2510) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Krita, az KDE-s cucc.
Meg mtpaint, ha jól emléxem, az az LXDE-ből jön, de megy KDE-n.

De simán rajzolgatni a Gimp is jó.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#2512) St3ven válasza hcl (#2511) üzenetére


St3ven
addikt

Köszi, meglesem őket. Nekem egy tök egyszerű valami kellene, amiben az működik, hogy kijelölök egy területet, és törlés. :DDD Meg esetleg be lehet illeszteni vágólapról a képre.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#2513) percival64 válasza St3ven (#2512) üzenetére


percival64
csendes tag

Pinta

Antergos Linux - GNOME Shell 3.14

(#2514) Drughi


Drughi
addikt

Üdv,

Egy laptopra akarnám feltenni friss installként az ubuntut és a win8at. (Formázással, új telepítéssel)

A win8 egy ssd-n lenne, míg az ubi egy hdd-n külön partíción. (a másik partíció az adatoké)

Melyiket telepítsem először?
Így hogy külön merevlemezen lesz a 2 rendszer sejtem nem fognak egymásba gabalyodni, de a boot képernyő sem fog megzavarodni? Fel fogja ajánlani a választást?
Azt szeretném ha az alapértelmezett a win lenne, de lehessen bootkor választani.

[ Szerkesztve ]

(#2515) Rimuru válasza Drughi (#2514) üzenetére


Rimuru
veterán

Mivel kettő külön tárolón lesznek a rendszerek mindegy melyiket rakod fel hamarabb, egyik boot loader sem fogja tudni indítani a másik rendszert, ezt BIOS-ban tudod állítani. Általában az újabb BIOS-okban lehet választani egy gombnyomással melyik eszközről szeretnél bootolni pl.: F11, F2 ezt neked kell megnézned.

Vigyázat, csalok!

(#2516) Drughi válasza Rimuru (#2515) üzenetére


Drughi
addikt

és ha mindkettőt az ssd-re tenném? akkor lenne bootloader?

(#2517) fradi81 válasza Drughi (#2516) üzenetére


fradi81
veterán

Akkor a windowst kellene elsőnek felrakni, utána a linux megcsinálja a grubot, amiben választható lesz a win8.

moto g72, Ninebot d28e

(#2518) Drughi válasza fradi81 (#2517) üzenetére


Drughi
addikt

Köszönöm, akkor lehet, hogy ez lesz a végső megoldás.

(#2519) Rimuru válasza Drughi (#2516) üzenetére


Rimuru
veterán

Mindig van boot loader csak legfeljebb nem látod. Ha mind a kettő rendszer egy tárolóra akarod telepíteni akkor érdemes Windows-al kezdeni.

(#2518) Drughi: Nézd meg az alaplap kézikönyvét ott leírják hogy tudod előhozni az eszköz választó menüt (ha van).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#2520) fradi81 válasza Drughi (#2518) üzenetére


fradi81
veterán

Ha már van ssd, akkor a rendszereket arra érdemes pakolni. A /home mappád érdemes a merevlemezre rakni egy külön partícióra, újratelepítés esetén jól jön. 5 giga elég neki, ha minden adatot a 2. ntfs partíción akarsz tárolni.

moto g72, Ninebot d28e

(#2521) #16820480 válasza Rimuru (#2515) üzenetére


#16820480
törölt tag

ez így nem teljesen igaz, ugyanis windows csak a saját maga által elfoglalt eszközre képes bootloadert telepíteni, viszont ubuntun telepítéskor kiválasztható, hogy hova rakja a loadert, ami lehet a win partíciója is, illetve lehet másikra is. ettől függetlenül az ubuntu által telepített bootloader az meg fogja találni a win8-at is, ha már fel van telepítve, és be van dugva az ssd is, amin van. szerintem nem érdemes felülíratni a win bootloadert az ubuntussal, biztos ami biztos, így én a helyében a win bootloaderét az ssd-re, az ubuntuét pedig a hdd-re tenném. viszont egyébként érdemes a linuxot is az ssd-re tenni, ha van elég hely rajta, mert jóval gyorsabb lesz azért (és ezzel együtt is mehet a loadere a hdd-re), csak majd be kell állítani a bios-ban, hogy arról az eszközről akarjon bootolni, amin a linux bootloadere van, mert különben nem lesz választható az ubuntu.

(#2522) Rimuru válasza #16820480 (#2521) üzenetére


Rimuru
veterán

Tudomáson szerint nem lehet egy eszközről meghívni egy másikat hogy bootoljon mert nem tudja betölteni az MBR-t.

Vigyázat, csalok!

(#2523) #16820480 válasza Rimuru (#2522) üzenetére


#16820480
törölt tag

hát, most lehet, hogy rosszul tudom, de a bootloadert akár egy pendrive-ra is telepítheted, és akkor csak a behelyezésekor tudod elindítani a rendszert.
minden esetre a linux telepítőkben meg lehet adni kézzel, hogy hova telepítse, és az lehet az MBR (pl. sda) vagy akár egy partíció is (pl. sda1).

(#2524) Rimuru válasza #16820480 (#2523) üzenetére


Rimuru
veterán

Majd hátha jön egy okos ember aki kijavít minket. :K

Vigyázat, csalok!

(#2525) fradi81 válasza #16820480 (#2523) üzenetére


fradi81
veterán

Szerintem partícióra nem lehet, tehát csak sda,sdb,sdc.. Vagy ha lehet is, nem működik, mintha próbáltam volna régebben.

moto g72, Ninebot d28e

(#2526) #16820480 válasza fradi81 (#2525) üzenetére


#16820480
törölt tag

ubuntuban azt hiszem nem lehet, de emlékszem, hogy opensuse telepítőben van lehetőség rá.

(#2527) Drughi válasza fradi81 (#2520) üzenetére


Drughi
addikt

Köszi, ez hasznos lesz.

Az ssd-n mekkora partíció maradjon az ubinak?
Elég neki 10 giga?
120as az ssd, most a win7 + progrik + játékok együtt 90 gigát foglalnak, így van helyem még bőven.

(#2528) Rimuru válasza Drughi (#2527) üzenetére


Rimuru
veterán

Átlagos használathoz bőven elég 10GB is. :K

Vigyázat, csalok!

(#2529) Kendek válasza #16820480 (#2526) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Lehet partícióra is telepíttetni a GRUB 2-t a telepítővel, de csak akkor érdemes ha tudja az ember, hogy mit akar, különben nem működik megfelelően. Speciális okok miatt engedélyeztem végül én is a Systembackben ezt a partíciós telepítést.
Valamint az egyik háttértároló MBR-jébe telepített rendszerbetöltő eltud indítani egy másik eszközről is rendszert, de csak akkor, ha a BIOS/UEFI azt felderítette. Tehát pl. úgy nem megy mondjuk ha a notiba dug az ember egy nem RAID-es ExpressCard SATA vezérlőt. Az arra dugott tárolóegységről csak úgy lehet bootoltatni, ha előtte betöltődik a kernel, vagyis az egész /boot partíciót külön kell rakni.

<-ƘƘ->

(#2530) fradi81 válasza Drughi (#2527) üzenetére


fradi81
veterán

Elég 10, disztribúció frissítéshez kellhet esetleg több, amikor letölt egy halom csomagot, de tiszta telepítést érdemes választani egyébként arra meg jó. A játékokat lehet érdemesebb lenne a vinyón tárolni gondolom tovább bírná az ssd, habár így biztos gyorsabban betöltődnek :)

moto g72, Ninebot d28e

(#2531) Pano


Pano
addikt

Hali!

Mennyire érdemes, nem érdemes az ubuntut egy 8gb-os pendrive-ra feltelepíteni? Az lenne megadva telepítési helynek.
Nektek mi a véleményetek az ilyen megoldásról?

(#2532) Kendek válasza Pano (#2531) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem írtál semmit a körülményekről és a miértről. Szükség esetén megoldás lehet, de jobbára nem ajánlott ilyen adathordozóról így futtatnia rendszert.

<-ƘƘ->

(#2533) Pano


Pano
addikt

Mert gyorsabban működik róla, mint vinyóról.
Másodsorban meg valamiért ha elindítom a telepítést, akkor nem érzékeli a Windows 7-et, hanem csak a teljes partíciót, nem tudom mellé telepíteni. Tehát opcióként a teljes merevlemez törlése van, mert nem érzékel más op rendszert. Próbáltam cd majd a dvd változatot, mindenhol ez a helyzet.
Két partícióra van osztva a vinyó, de egyiket se látja valamiért.. csak egybe.

[ Szerkesztve ]

(#2534) hcl válasza Pano (#2533) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kézi particionálással sem látja?
(Nekem ilyet legutóbb hardverhiba miatt csinált, BIOS szinten látszott a winyó, de adatok se oda, se vissza... Azért ez meredek.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#2535) Pano válasza hcl (#2534) üzenetére


Pano
addikt

Azt még megpróbálom. De amúgy semmi gondom a vinyóval, abszolút.

(#2536) Pano


Pano
addikt

Igy se latja a particiokat sajnos :(

(#2537) #16820480 válasza Pano (#2536) üzenetére


#16820480
törölt tag

nincs titkosítva a vinyód tartalma?

Kendek: köszi, akkor kb jól írtam, cska kellett még pontosítani kicsi :R

(#2538) Pano válasza #16820480 (#2537) üzenetére


Pano
addikt

Nincsen, nem nyultam hozza semmilyen tekintetben sem, csak anno 2 particio lett letrehozva es ennyi, ami windows alatt megy is rendesen.

(#2539) hcl válasza Pano (#2535) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem arra gondoltam, hogy rossz lesz a winya, akkor a windóz se menne...
De akkor passz :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#2540) ngabor2


ngabor2
nagyúr

érdekes dologba ütköztem a wine-nal. feltettem egy ubuntu 12.04 alá csomagból. leszedtem egy progit, ami miatt feltettem (farmhelper). nem indítottam újra a gépet, ekkor elindult a program, de egyszerű felhasználóként mintha nem engedte volna a hálózati kommunikációt (vagy legalábbis a https-t), rootként legalább futott.

aztán újra kellett indítani a gépet, itt kezdődött a probléma: felhasználóként és rootként is hibát ír ki, unhandled exception, meg egy csomó hexa dolog, amin egyszerű ember ki nem igazodik. rootként itt meg is áll a történet, nem megy tovább. felhasználóként 2-3 perc után elindul a program (!), de ugyan úgy nem tudja kiküldeni az azonosítást.

már újraindítottam többször a gépet, újratettem a wine-t, letöröltem a ~/.wine könyvtárat, semmi nem segített. ugyan azt az exe-t használtam, amit az első alkalommal is.

a gépen van egy virtualbox, abban egy xp, azon fut rendesen.

merre érdemes elkezdeni a hibakeresést? nem szeretném újrahúzni a rendszer, bár kicsit öreg (már 3x ment neki dist-upgrade).

(a Linux topikban tegnap kérdeztem, ott nem jött válasz, ezért tettem itt fel.)

(#2541) BigManus válasza ngabor2 (#2540) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Még régebben akadtam hasonlóba, de a fr@ncért nem jut eszembe melyik programnál...
Akkor ha emlékezetem nem csal Java probléma volt.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2542) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

partimage segítségével egy új partícióra tettem a rendszeremet.
Viszont a GRUB-ot nem sikerül feltennem az újra, így bootoláskor feket képernyő és egy villogó alsóvonás vár csupán.
A Live CD-ről indított GRUB shell azt írja a find /boot/grub/stage1 parancsra, hogy file not found.

Ezzel mit tudok kezdeni?

Köszi!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#2543) fradi81


fradi81
veterán

Hello
Fel kell telepítened a grubot. Kereső kiadja a részleteket.

moto g72, Ninebot d28e

(#2544) Bici válasza fradi81 (#2543) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, de minden leírásban szerepel ez a rész: find /boot/grub/stage1
Ez a parancs viszont nálam nem műxik. :(

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#2545) hcl válasza Bici (#2544) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Próbáld meg így

Mutogatni való hater díszpinty

(#2546) Bici válasza hcl (#2545) üzenetére


Bici
félisten

És igen, műxik! :K Köszi szépen! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#2547) mefistofeles

Két láma kérdés.
Ha a terminál nem ablakban hanem egész képernyőn jelenik meg akkor, hogy tudom "eltüntetni"? Az exit-re nem reagál.
Egy tar. gz kiterjesztésű drivert akarnék telepíteni. mi a legegyszerűbb menete?
A driverhez mellékelt leírással elakadok
abban ez áll:
terminal
mappába belép
tar (és a file neve)
sudo su
make install
modprobe atl1e
exit
A make installnál hibaüzi és nincs tovább....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2548) BigManus válasza mefistofeles (#2547) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Alt+F4?
Kellene ám a hibaüzenet is...

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2549) Kendek válasza BigManus (#2548) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Szerintem F11, vagy Ctrl+Alt+F7 :)

(#2547) mefistofeles: Pár lépés onnan tutira kimaradt, már csak ránézésre is hiányos.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2550) mefistofeles válasza Kendek (#2549) üzenetére

Az oldalon ahonnan a drivert töltöttem ez van. Te is megnézheted

sajnos ennél a 10.04-es drivernél lehetetlen frissebbet találni....

Mutatnék képeket a terminálról de ha kimentem őket Live alól akkor windows alatt nem tudom megnyitni a fájlokat.......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.