Hirdetés

2024. június 12., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4655) Ixion77


Ixion77
Topikgazda

Torzítsuk tovább a piacot:

Drasztikus távhőár csökkentésre készül a kormány

Eddig is olyan jól működött ez a módszer... Bizonyára nagyon ösztönözve lesznek ezáltal a kedvezményezettek hogy takarékoskodjanak / fejlesszenek / szigeteljenek...

Amúgy azt keresgélem épp hogy miért talált magára a forint ma reggel, de biztos nem ezért.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4657) szabi__memo válasza Ixion77 (#4655) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem tartott sokáig a magára találás. Újra elveszett

(#4658) tomazin válasza Ixion77 (#4655) üzenetére


tomazin
veterán

A tavhovel lehet sporolni? Nekem olyan emlekeim vannak mikor ismerosnel jartam panelben,h telen ia nyitva volt az ablak mert felgyulladtak volna.

(#4659) Mercutio_ válasza tomazin (#4658) üzenetére


Mercutio_
félisten

Maga a külső- és tetőszigetelés+ablakcsere is tetemes megtakarítást jelent, ha normálisan karbantartott a rendszer, minden lakásban van működő szabályzó szelep és megtanítják a lakóknak hogyan használják ott ez még tovább javítható.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#4660) Ixion77 válasza tomazin (#4658) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Persze hogy lehet. A nyitva tartott ablakok, vagy az én (panelben felnőtt) tágabb családomban is megfigyelhető "legyen télen is 26 fok" megszokás mutatják hogy lenne miből visszavenni. A műszaki megoldások sem igényelnek űrtechnikát, csupán a megfelelő ösztönzés hiányzik. Annak hiányában elmaradnak a beruházások, marad a pazarlás. Ugyanaz a rossz út, amivel sikerült egész Magyarországot gázfüggővé tenni az elmúlt évtizedekben.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4661) szabi__memo válasza Ixion77 (#4660) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

A legszörnyűbb, hogy szándékosan

(#4662) bandus válasza Ixion77 (#4660) üzenetére


bandus
veterán

sok panelben egyszerűen szar soros fűtési rendszer van. azaz nem tudják beküldeni minden lakásba a 70 fokos előremenő hőmérsékletű vizet a fűtési rendszerben, hanem a földszintre bemegy a 90 fokos, és mire a földszinti lakáson végigmegy, már csak 80 fokos lesz az első emeleten, stb. ennek az eredménye, hogy kb. középen normális a fűtés, a földszinten-elsőn kurva melege van az embereknek, a negyediken meg fáznak. persze át lehet ezt alakítani, de aki élt valaha panelben, az tudja, hogy egy ilyen beruházást lehetetlen átverni a lakógyűlésen, így ezek sosem lesznek ésszerűen felújítva.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4663) avl


avl
aktív tag

[spiva-us-mid-year-2023]

[link] ebben ez érdekes: Rising rates make big companies even richer

persze a D-beli lakasarak vs. felhasznalhato jövedelem evek sorani a többi orszaghoz kepest igen jo lefutasa is erdekes lehet (mashol sokkal inkabb huzosa valt a lakashelyzet, ...pedig ahogy gondolom D-ben sem fenékig tejfelnek érzödik)

[ Szerkesztve ]

(#4664) Ixion77 válasza avl (#4663) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

A bigIT kamatnyereségéről én is írtam egy hete, de így ábrázolva sokkal látványosabb.
A második ábrán látszik, hogy azért a top 10% finanszírozása is lassacskán elkezd drágulni. Sok idő kell hogy a kamatemelések hatásai igazán érzékelhetővé váljanak. Általában 6-9 hónap, de most úgy tűnik, hogy még több. Úgy tűnik, ez a recesszió sokkal lassabban fejlődik ki mint szokott. Kérdés, hogy ez mit jelent a lefutására/súlyosságára nézve.

Egyelőre az emelkedett kamatok nem is a tőzsdei cégeket sújtják igazán, hanem a mikro- és kisvállalkozásokat. Az USA-ban is pl. a vendéglátó szektor már nagyon szenved.
Ráadásul olajár is megint új csúcson. Ha bejön a JPM jóslata az akár 7% alapkamatról, annak szerintem nagyon csúnya következményei lehetnek.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4665) User_2 válasza avl (#4663) üzenetére


User_2
tag

lesz még féltucat ilyen cikk és stock buyback-et kell csinálniuk, lehet azért készült ez a cikk is, hogy h billentse a billegő részvényeseket a szavazásnál.

(#4666) julius666 válasza avl (#4663) üzenetére


julius666
addikt

Ez a bevételeikhez/profitjukhoz amúgy hogyan arányul? Ha tippelnem kéne, elenyésző a hatás összességében a nagy cégeknél.

A kisebb cégek érdekes, hogy kevésbé táraztak be előre fix hitelből, náluk el tudom képzelni, hogy ez a kamatteher ugrás meg is viseli már őket.

(#4667) Ixion77 válasza julius666 (#4666) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

MSFT 2022-re ismertek az adatok.
Non-Operating Interest Income: 2,994
Net Income: 72,361

Tehát tavaly kb. 4.1%-a volt a bevételeknek kamatbevétel. Idén még több lesz.

Úgy is nézhetjük, hogy 21-22 közt a net income "növekedés" -377 volt. Az interest növekedés +900. Tehát anélkül több, mint háromszor akkora lett volna a visszaesés.

(Azt viszont csak most veszem észre, hogy az azt megelőző két évben milyen brutálisan nagyot nőtt az MSFT.)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4668) SzGee


SzGee
aktív tag

Úgy látom most erős az elhatározás, hogy leverik az indexeket, egyetlen zöld napot sem engedélyeznek :D
Szeptember, de csodás... :) ezt a hónapot azt hiszem nem tesszük ki az ablakba

If you leave me, can I come, too?

(#4669) Oppenheimer válasza SzGee (#4668) üzenetére


Oppenheimer
veterán

November elejére új csúcson lesznek!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4670) SzGee válasza Oppenheimer (#4669) üzenetére


SzGee
aktív tag

Bírom ezeket a főcímeket is: :D
S&P 500, Nasdaq rise after previous session's thrashing; yields e
U.S. stocks are rebounding as Treasury yields ease back

1 órával később már -0,4% mindkettő :D jól öregszenek ezek a cikkek is

If you leave me, can I come, too?

(#4671) HussarF válasza SzGee (#4670) üzenetére


HussarF
addikt

Nem tudom, hogy volt-e már, de ez alapján érdemes lehet figyelni a 4200-as szintet az S&P500-nál:
Megtartja-e az S&P 500 indexet a „körzővel és vonalzóval berajzolható” támasza? - concordeblog.hu

(#4672) julius666 válasza Ixion77 (#4667) üzenetére


julius666
addikt

Ez így már nem rossz, kevesebbre tippeltem volna. avl által posztolt chart egybevág azzal is, tőzsdén hogyan nyíltak szét árazásban a nagyok és a kicsik.

Más: hosszú hozamok megint szépet mentek. Olyan hozamra lehet fixálni 30 évre az ember pénzét, mint ahova a piac szerint jövő év végén a FED fogja vágni a kamatot. Ott majd megállnak valszeg és tartják 29 évig. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4673) attiati válasza HussarF (#4671) üzenetére


attiati
veterán

Pár napja írtam, hogy addig lejön és ott még pánik sincs.

De szerintem nem fogja meg az a szint, már csak amiatt is, mert sokan lesnek egy ilyen semmilyen szintet.
3900 körül érdekesebb lesz.

zárójelben: eurusd 12 hete nem zárt pluszos napot.

[ Szerkesztve ]

(#4674) ngaba válasza julius666 (#4672) üzenetére


ngaba
aktív tag

Most már fordulhatna végre... :)

Egyébként innen Magyarországról nézve még mindig nehezen tudom elképzelni, hogy az USA van akkora demokrácia, hogy az elnökválasztás évére a FED összehoz egy masszív recessziót.

Én a márciusi forgatókönyv megismétlődésére számítok, megrogyik néhány bank, aztán visszakoznak. Ami viszont nem tetszik, hogy kezd elszállni megint az energia ára. (Én amúgy ezt is jósoltam, hogy ha nem változik az alapfelállás - háború stb. -, akkor miért lenne jobb ez az esetleg keményebb tél, mint a tavalyi, de le lettem hurrogva.)

[ Szerkesztve ]

(#4675) attiati válasza julius666 (#4672) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem rossz a szemléletmód.

Túl vagyunk több 100 bp hozamemelkedésen USA-ban, de lényegében még csak most érintettük meg a hosszútávú átlagot.

Nem a mostani az extrém, hanem a 2010-es évek (vagyis a 2020 igazából).

Ha normálisként tekintünk a mostani kamatszintre, akkor mindjárt más a helyzet.

Innen akkor már meg kéne nézni az 5%-ot.

[ Szerkesztve ]

(#4676) j0k3r! válasza attiati (#4673) üzenetére


j0k3r!
senior tag

3900-hoz kell valami hír, anélkül akár pattanhat is 200 napos mozgó környékéről. 1-2 héten belül eldől.

some men just wanna watch the world burn...

(#4677) ngaba válasza attiati (#4675) üzenetére


ngaba
aktív tag

Azért a kamatemelés sebessége is számít szvsz, itt most nagyon hirtelen lett elértéktelenítve sok korábbi hitel/betét.

(#4678) attiati válasza j0k3r! (#4676) üzenetére


attiati
veterán

4200-nál nem fog a nagytőke kapkodni, hogy megvegye az esést.
Így az is elég az eleséséhez, hogy pár nagyobb pozi kistoppolódik.

3900-nál viszont fognak vásárolni, mert azalatt bye bye soft landing (és azt a FED sem szeretné).

(#4679) j0k3r! válasza attiati (#4675) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Oké, viszont emellé meg oda kell rakni az éves GDP, GDI növekedés ütemét, eladósodottsági rátákat, bérnövekedést, stb.

Én továbbra is azt látom, hogy a mostani kamatszint már össze fogja nyomni az USA-t. Ezt egyelőre azért nem látjuk, mert fiskális oldalról annyi pénz nyomtak bele GDP arányosan, hogy az ideig-óráig tud kompenzálni, megtéveszteni, de ettől még a hosszútávú trend szerintem adott.

some men just wanna watch the world burn...

(#4680) Ixion77 válasza julius666 (#4672) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"hosszú hozamok megint szépet mentek"

Per pillanat US10Y +1.8%, US20Y +1.3%, US 30Y 1.1%.
Tudja valaki hogy lehet hogy TLT mégis csak -0.69%?
Esetleg a nagy TLT kereslet okozhat valami torzulást az elszámolásban? (Hasonlóan mint pár éve az USO negatív áraknál)

Ugyanez a torzulás igaz hosszabb távra is. Pl. szeptember 1 napi mélypont óta 10y +13.9%, 20y 12.6%, 30y 12.5%. TLT mégis csak -7.9%

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4681) j0k3r! válasza j0k3r! (#4679) üzenetére


j0k3r!
senior tag

GDP (YoY %)

GDI (YoY %)

Total Public Debt / GDP

Egyelőre nem fogadok a 40+ éves trend ellen, mert nem látom, hogy paradigmaváltás történt volna akár a fiskális, akár a monetáris politikában.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4682) bandus válasza attiati (#4675) üzenetére


bandus
veterán

ez alapjan latsz tovabbi esesi potencialt a hosszu usa kotvenyekben is?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4683) KMT válasza bandus (#4662) üzenetére


KMT
addikt

Fordítva, fent megy be a meleg és lefelé hűl.

(#4684) bandus válasza KMT (#4683) üzenetére


bandus
veterán

Tuti van ilyen is olyan is, a mi panelunkben biztosan igy van ahogy irtam.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4685) attiati válasza bandus (#4682) üzenetére


attiati
veterán

igen, szerintem az fáj jobban mindenkinek

nem pénzügyi tanácsadás

[ Szerkesztve ]

(#4686) Ixion77 válasza attiati (#4685) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Érdekes módon ez koránt sem ilyen egyértelmű. Figyeld mit csinálnak a hedge fundok:

Valamelyik csapat pórul fog járni. De vajon melyik?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4687) KMT válasza bandus (#4684) üzenetére


KMT
addikt

A probléma akkor van, ha átfolyik a meleg víz a radiátoron (és közben hűl), mielőtt a másik lakóhoz kerül. Ha átfolyik a radiátoron, akkor az nem alul megy be, hanem annak fenti részén. Na most ha ez igaz, akkor amit te írtál, ott az elsőn bemegy fent a radiátorba a cső, majd a radiátor alján kijövő cső elindul felfele a másodikra. Szépen nézhet ki. :D Vagy alul megy be meleg víz a radiátorba? Az meg nonszensz lenne.
Ha meg egy cső megy felfelé és arról ágaznak le a radiátorok, akkor gyakorlatilag ugyanazt a hőmérsékletet kapják az emeletek, max a csövön hűl felfele valamennyit. Azért ezt a hűlést még akkoriban is kompenzálhatták volna egyszerűen változó radiátormérettel mondjuk.

Ja, egyébként a mostani hír nem is lakosságiról szól...

[ Szerkesztve ]

(#4688) julius666 válasza attiati (#4675) üzenetére


julius666
addikt

Azért a Volcker-éra (illetve utána a "lecsengése") igen erősen torzít. Ha azt mondjuk, hogy az egy outlier volt, anélkül már nem igaz az állítás, de ez az ábrádon is elég látványos.

Emellett a konkrét kamat "csak egy szám". Nagyon nem mindegy, milyen eladósodottsághoz tartozik, vagy az éppen milyen struktúrájú. Illetve az se mindegy, milyen hirtelen az átmenet: nagyon sok olcsó hitel és alacsony hozamelvárások mellett működőképes vállalkozás körül fogyhat el a levegő akkor is, ha éppen a meglévő hitelei fixálva lettek alacsony kamatkörnyezetben még évekre. Csak ez lassabb folyamat annál, mintha hirtelen megugranának a kamatkiadások.

Volcker éra egy valamire jó példa: magas infláció és ennek következtében meredek kamatemelések. Meg is lett az eredménye.

[ Szerkesztve ]

(#4689) bandus válasza KMT (#4687) üzenetére


bandus
veterán

ez a szitu amit az elso mondatodban emlitesz. tudom, hihetetlen de igy van megoldva, es igen, ltszanak az eloremeno csovek a lakasban. eleg ocsmany.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4690) attiati válasza Ixion77 (#4686) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem a chart is ezt mutatja, hogy a hozamemelkedés fáj mindenkinek = *többségnek (ennyit pontosítanék).

Nem tudom, hogy az asset managerek pozíciója a várakozásukat tükrözik?
Vagy az van, hogy dől be a pénz a kötvényalapokba és a bef.politika miatt kénytelenek kötvénybe fektetni a ^beáramló tőkét. De a kötvény árak mégsem akarnak elindulni felfelé.
Ez fáj a kötvényalapokba fektetőknek. Fáj az alacsony áron kényszerlikvidáló Kínának, Japánnak.

Mindeközben a hedge fundok keze nincs megkötve, azt csinálnak, amit akarnak. És ők úgy döntenek, hogy inkább short pozit építenek.

^Elmúlt heti beáramlás kötvény alapokba:

Duration nem ismert, de valószínűleg a hosszú kötvény beáramlás lett a domináns. Látva az ábrádból is, hogy a 2Y long állomány nem tudott kimenni új csúcsra, de az 5 és 10 éveset veszik.

Elég rosszul néz ki a 10 éves hozam is, hogy 1 év után újra itt vagyunk 4,5% körül és elkezdett kimenni új csúcsra.

Csütörtökön lesz egy munkanélküliségi adat.
Pénteken meg beszél valahol Powell.
Ha ezek hatására még a héten beszakad a 10 éves hozam, akkor visszaszívom.

#4688julius666
Jogos, torz az ábra, bár előtte meg volt egy sok-sok évtizedes alacsony hozam. Igazad van, nem lehet önmagában értelmezni az ábrát.
Amúgy nem számítok arra, hogy a világgazdaság tartósan elbír 5-6-7%-os USD hozamot. Ha USA el is bírja, a világ többi része nem.
De kellene egy hosszú kötvényből kirázós, hozamemelkedős szakasz.

[ Szerkesztve ]

(#4691) attiati


attiati
veterán

nah, szinte szóról szóra ezt írja Zsiday

(#4692) ngaba válasza attiati (#4691) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én meg azt mondom, hogy Powell fog mondani valami galambot. Nem látom, hogy ez a hosszúhozam-elszállás kinek az érdeke... Se a rengeteg hosszú kötvény vevőnek, se az USÁ-nak nem érdeke (valahogy finanszírozni kellene az adósságot), se a bankrendszerének.

Ha mégsem mond Powell galambot, akkor mégiscsak ez az USA érdeke, és tényleg bizonyos országok ellen csinálják.

(#4693) j0k3r! válasza attiati (#4690) üzenetére


j0k3r!
senior tag

"Csütörtökön lesz egy munkanélküliségi adat.
Pénteken meg beszél valahol Powell."

Holnap GDP, PCE és a szokásos munkanélküliségi adatok, illetve Powell is beszél tőzsde zárás környékén. Szerintem ennek szólt a nap végi felhúzás, hátha ezekből 1 vagy több pozitív löketet ad, lehet mibe kapaszkodni.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4694) attiati válasza ngaba (#4692) üzenetére


attiati
veterán

A hozamgörbe hosszú végére kevesebb ráhatása van. Persze tudna, aha akarna (de itt a fednek is óvatosan kell bánni a szavakkal, hogy milyen szellemet szabadítanak ki).

Az érdek relatív, usa-nak rossz (és még elbírja), de kínának még rosszabb --> az az usa-nak jó.

[ Szerkesztve ]

(#4695) bandus válasza attiati (#4691) üzenetére


bandus
veterán

erdekes gondolatok, varok itt ezek alapjan egy megjobb beszallot :) bar a korabban linkelt anyagokbol tovabbra sem ertem ezen kotvenyek mukodeset teljesen. szamomra az lenne a logikus, hogy ha a kamatszint emelkedik, ugy megy felfele az arfolyam is, mert tobbet lehet keresni ezen papirokkal. de ezen meg dlgotnom kell, hogy megertsem miert forditva mukodik pontosan :B

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4696) attiati válasza bandus (#4695) üzenetére


attiati
veterán

1 éves futamidejű kötvényt megveszed 1%-os hozamnál
lejáratkor a várható cashflowja: 100 tőke +1% kamat

Vásárlásod másnapján felmegy 10%-ra az 1 éves hozam
Így a te 100+1% cashflow-d leértékelődik, mert vehettél volna 100+10%-osat is.
Magyarul beesik a kötvényed árfolyama.
A 100+1% cashflow-d diszkontrátáját 10%-os kamattal kell újraszámolni.

[ Szerkesztve ]

(#4697) 360xbox360 válasza bandus (#4695) üzenetére


360xbox360
tag

(#4698) julius666 válasza Ixion77 (#4686) üzenetére


julius666
addikt

Ezen az ábrán - legalábbis a jobb oldalon - nem az alábbi cikkben írtakat látni inkább? [link]

Valami arbitrázs miatt (amit őszinte leszek, nem értek pontosan) megéri egyszerre megvenni az alapterméket (kötvényt) és shortolni a hozzá tartozó futures contractot, a vékonyka spread miatt jó nagy tőkeáttéttel ráadásul.

A cikk szerint hasonlóra volt már példa 2019-ben meg 2020-ban is, megváltoztak a margin lehetőségek amire behúzták a fundok a kéziféket, a kötvénypiac meg fejreállt (=hirtelen hozamemelkedés). Elvileg COVID alatt 2020-ban ez a bukkanó olyan jelentősre sikerült, hogy a FED-nek be kellett avatkoznia (csak akkor senki nem erre figyelt).

[ Szerkesztve ]

(#4700) bandus válasza attiati (#4696) üzenetére


bandus
veterán

koszi, igy mar kezdem kapizsgalni. gyakorlatilag az 1%-kos kamattal vett kotveny masodpiaci erteke esik le, mert uj kotvenyt 10 %-kos kamattal tud venni valaki, ha jol ertem.

koszi a videot, kiszamolo miklost es a mellenyet en keptelen vagyok megnezni :B

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.