Hirdetés

2024. június 5., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4351) j0k3r! válasza bandus (#4350) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Erős, mint sok. Ha a FED éves 2%-os inflációs célját nézzük, akkor ezeknek a hó/hó (MoM) adatoknak nem nagyon kellene 0.2% felé mennie.

some men just wanna watch the world burn...

(#4352) julius666 válasza j0k3r! (#4349) üzenetére


julius666
addikt

Ez vegytisztán energiaár-emelkedés, csak a közvetlen, vagy erősen függő (transportation) tételek lógnak ki igazán a táblázatod alapján. Kérdés FED ezzel mint egyszeri adattal mit akar kezdeni, ugyanis az energiaárakra pont nem sok ráhatásuk van... Ha tartós energiaár-emelkedés indul megint, az persze para, arra valszeg lépni fognak, hogy kevésbé gyűrűzzön be egyéb területekre (lásd tavalyi év).

[ Szerkesztve ]

(#4353) Ixion77 válasza julius666 (#4352) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"az energiaárakra pont nem sok ráhatásuk van"

Egy világszintű recesszió azért elég rendesen visszavágná a keresleti oldalt.

A kitermelő országoknak amúgy is eléggé egyensúlyozniuk kell a vágásaikkal, mert ha túl magas az olajár, az önmagában is visszaveti a keresletet.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4354) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

"Inflation continues to decline but is still expected to remain too high for too long. The Governing Council is determined to ensure that inflation returns to its 2% medium-term target in a timely manner. In order to reinforce progress towards its target, the Governing Council today decided to raise the three key ECB interest rates by 25 basis points."

ECB rádobott 25 bázispontot még: [link]

14:45-kor LIVE itt: [link]

Na ez érdekes, mert úgy láttam, hogy nem az emelés, hanem a tartás volt a konszenzus. Esetleg ez jelzés a jövőheti FED meetingre?

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4355) Segal válasza j0k3r! (#4354) üzenetére


Segal
veterán

Ott is tutira lesz emeles a tegnapi infla adat utan...

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4356) j0k3r! válasza Segal (#4355) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Ma még jött a tegnapi CPI mellé PPI, Jobless Claims, Retail Sales: [link]

some men just wanna watch the world burn...

(#4357) julius666 válasza Segal (#4355) üzenetére


julius666
addikt

Miért? Alacsonyabb infláció mellett magasabb odaát a kamat már így is, masszívan reálkamat van. Akkor is restriktívebb lenne a kamatkörnyezet, ha már nem emelnek többet.

(#4358) Ixion77 válasza Segal (#4355) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

A FED nem szereti meglepni a piacot, és a piac jelenleg 97% esélyt ad a tartásra. Ezért szerintem most tartás lesz, viszont "mellékesen" megemlítik, hogy a következő ülésen emelni fognak. Virágnyelven persze, pl. hogy "adatvezéreltek maradunk, és ha az infláció csökkenésének dinamikája a vártnál gyengébbnek bizonyul, akkor meg fogjuk tenni ami a folyamat ellensúlyozásához szükséges".

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4359) Segal válasza julius666 (#4357) üzenetére


Segal
veterán

Szerintem 25 bazispontot akkor is emelnek jovoheten, de ahogy a vak is mondta majd meglatjuk :K
Mondjuk az jobban erdekel itt mit fognak csinalni oktober vegen. Szeptember az ugye egyertelmu, ott osszeer az iranyado az alapkamattal, de pl be mernek e vallalni 50-75 bazispontos alapkamat csokkentest?
Otvenet szerintem igen.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4360) Celithrandi


Celithrandi
addikt

azlrt arra kíváncsi lennék, hogy az EKB kamatemelés miért csapta meg így az eurót és miért erősödik még mindig tőle a chf. :F

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4361) Oppenheimer válasza Celithrandi (#4360) üzenetére


Oppenheimer
veterán

ezeket leirtak portfolio cimlapon szereplo cikkben

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4362) j0k3r! válasza Ixion77 (#4358) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Jó kérdés. Szerintem kapott annyi és olyan makrogazdasági adatot a FED, hogy ha akar, akkor azokra mutogatva tudna emelni. Talán 25 bázispont emeléstől nem dobná hanyatt magát meglepetésében a piac, mert jelenleg novemberre 33% esélyt adnak neki.

Powell sokszor elmondja, hogy nagyobb kockázat "alul szigorítani" (under tightening), mint a másik irány (over-tightening). Ha a jövő héten nem emelnek, és esetleg felfut újra a CPI 4%-ra novemberig, mert mindenki úgy értelmezi a döntést, hogy kész vége, nincs több kamatemelés, akkor lehet, hogy novemberben majd több energia kell újra lenyomni, nem beszélve az addig eltelt időről. Nem vagyok benne biztos, hogy ezt megkockáztatják. Lehet, hogy most hangsúlyosabban fel akarják tenni az i-re a pontot, cserébe később a kamat csökkentések során majd ezt kompenzálják valahogy.

Ellenben az az érvelés is megállja a helyét, hogy Powell nem szereti meglepni a piacot. Sőt, valószínűleg ő van a legjobban meglepődve, hogy ennyi kamatemelés után mind a gazdaság, mind a részvénypiac, mind a munkaerőpiac milyen jól áll, miközben az inflációt szemmel látható módon csökkentették.

some men just wanna watch the world burn...

(#4363) Celithrandi válasza Oppenheimer (#4361) üzenetére


Celithrandi
addikt

ez mely cikk lenne? Tényleg nem találom. Köszi.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4364) Ixion77 válasza Celithrandi (#4363) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Szerintem erre gondolt. Lényeg a fejcímben: "Könnyen lehet, hogy ez volt az utolsó lépés, ezzel kapcsolatban a közlemény elég erős utalást tett."
Nem nyomta olyan durván a kretént mint tavaly Matolcsi, azért így is elgondolkodtató. E nélkül az eurónak erősödnie kellett volna. Talán épp az volt a cél hogy ne tegye? :U Elég messze került már az EURUSD az egy évvel ezelőtti paritástól.
Így most ismét a dollár erősödött, amire rátett hogy egy órán belül ismét jöttek az USA adatok, amik ismét döbbenetes ellenállóképességet mutatnak az USA gazdaságban.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4365) Celithrandi válasza Ixion77 (#4364) üzenetére


Celithrandi
addikt

Ezt olvastam, de nem látok benne semmit ami a CHF erősödését indokolná :)

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4366) Ixion77 válasza Celithrandi (#4365) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Nem a CHF erősödött, hanem az EUR gyengült. Ugyanazt a reakciót láthatod EURCHF, EURUSD, EURJPY párokban egyaránt.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4367) Celithrandi válasza Ixion77 (#4366) üzenetére


Celithrandi
addikt

Az elején igen, az eur gyengült, de ha megnézed utána a chf erősödött tovább.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4368) Ixion77 válasza Celithrandi (#4367) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

CHFUSD-n látszik hogy nem csinált az semmi érdemlegeset.
Kicsit nagyobban nézve látszik hogy még euróhoz képest sem, hetek óta 0.95-0.96 közt kóvályog.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4369) student


student
őstag

„Mindennek ellenére sem került veszélybe, hogy év végéig a kormány egy számjegyűre csökkentse az inflációt, azonban arra az ismertetett okokból minden bizonnyal nem októberben kerül sor.”
index cikk a megemelt tranzitdíjakról [link]

(#4370) Ringman válasza student (#4369) üzenetére


Ringman
nagyúr

az az index-cím nem lenne kirívó a propaganda zászlóshajóján, az origo.hu-n sem.

(#4371) aAron_ válasza student (#4369) üzenetére


aAron_
őstag

"a kormány egy számjegyűre csökkentse az inflációt" Mivel csökkentette amúgy? Mit tett az infláció csökkentésének érdekében?

What is your ikigai?

(#4372) acsati válasza aAron_ (#4371) üzenetére


acsati
aktív tag

(#4373) Vesa válasza aAron_ (#4371) üzenetére


Vesa
veterán

Online árfigyelővel harcolunk az "elhibázott EU-s szankciók" okozta extra durva magyar infláció ellen. :D

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4374) aAron_


aAron_
őstag

Number Go Up - Zeke Faux Interview - YouTube

Egy tök érdekes, szórakoztató interjú a kriptó világról. Ami bűzlik, az valószínűleg rohad is.

What is your ikigai?

(#4376) Ringman


Ringman
nagyúr

eu-s országok augusztusi inflációja: [link]

(#4377) szabi__memo válasza Ringman (#4376) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Litvánia és Bulgária megdöbbentő
Szerk: hát még Észtország

[ Szerkesztve ]

(#4378) bandus


bandus
veterán

[kép] egy erdekes abra a recesszio es az energiakoltsegek gdp-hez kepesti aranyarol.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4379) Vesa válasza Ringman (#4376) üzenetére


Vesa
veterán

Magyarország jobban teljesít! :U

Egyébként az EMÁP kamatának alapját képező EURIBOR mit vesz alapul? Mert a 3,57% baromi kevésnek tűnik, ennél az EU átlag magasabb volt hónapok óta.

A tudomány a valóság költészete!

(#4380) aAron_ válasza Vesa (#4379) üzenetére


aAron_
őstag

Bankközi kamat, kb. BUBOR EU-s verziója.

Mi volt magasabb hónapok óta? Ezt nem értem.

What is your ikigai?

(#4381) Vesa válasza aAron_ (#4380) üzenetére


Vesa
veterán

Semmi, elnézést, kevertem dolgokat!

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4382) attiati


attiati
veterán

Jó nagy helyben járás van a piacokon 1 hónapja (huf, spx, dax)
Carry trade-nek ez jó szituáció, de 0% esélyt adtam volna ennek aug. végén.

[ Szerkesztve ]

(#4384) julius666 válasza szabi__memo (#4383) üzenetére


julius666
addikt

Az Eurostat adatai szerint a magyar lakosság megtakarítási rátája 2023 elejére 19 százalékra nőtt a korábbi 9,6 százalékról. Ezzel az eredménnyel az európai uniós élmezőnyhöz tartozunk, egyedül Németország (20 százalék) áll jobban a megtakarításokat tekintve.

Ekkora szabadon átcsoportosítható jövedelem lenne (lett volna?) a magyar háztartásoknál a tavalyi megszorítások + 25% infláció után? Durva.

Honnan jöhet ez az összeg? Hogy az állami támogatásokat elkezdték kivezetni már végre nem kell úgy önteni a pénzt a nyomorult ingatlanpiac+építőipar feneketlen kútjába mintha nem lenne holnap és ennyi pénz maradt zsebben ennek köszönhetően?

(#4385) szabi__memo válasza julius666 (#4384) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nekem is szemet szúrt. Nem tudom. Egy része, talán a nagyja) biztos az amit írsz.

(#4386) Tapsi válasza julius666 (#4384) üzenetére


Tapsi
veterán

Ez nyilván a befektetési ingatlanvásárlás lenullázódására is visszavezethető. Ez a pénz szépen bement olyan termékekbe, amelyek megjelennek a statban megtakarításként.

(#4387) Ringman válasza julius666 (#4384) üzenetére


Ringman
nagyúr

vsz. ez is benne van, de szerintem a lakosság kis részének van magas megtakarítási rátája.

+ egy csomó költést szerintem elhalasztanak, hátha beesnek az árak (új háztartási nagygépek, autó (baromi drága használtan is minden), etc.

én pl jegelem a homlokzati hőszigetelést is (de lehet az anyagot megveszem idén hozzá)

(#4388) julius666 válasza julius666 (#4384) üzenetére


julius666
addikt

Kicsit gondolkozva a dolgon a hozamok elszálltak itthon, 10% átlaghozamot állampapír alapon azért össze lehetett gombászni tavaly. Ha mondjuk 5 évnyi keresetem kamatozott bent a MÁK-nál, akkor effektíve fél évnyivel nőtt az össz jövedelmem. Ha amúgy a munkabéremből egy vasat se teszek félre, de a kamatokat mind visszaforgatom, akkor élből +33%-al nőtt a megtakarítási rátám ( 0,5/(1+0,5) = 0,33 ). Ha jól értem, hogy mit hívnak megtakarítási rátának persze.

Társadalom alsó 50%-a ebben a történetben vélhetően 0-s súllyal szerepel, mert eddig se tett félre, most meg egyszerűen (még) kevesebbet költ. 50%-tól felfelé az inflációs extra kiadások egyre inkább elenyészőek, a tehetősebbek vagy tehermentes saját ingatlanban laknak vagy fix törlesztősek még a megelőző évekből (bérnövekedéssel párhuzamosan egyre kisebb a teher), ingatlanpiac+építőipar kifingásával eltűntek a nagy költségek, a megtakarítások zavartalanul kamatozhatnak. Így se kevés ez a 9,6% -> 19% növekedés, de már nem annyira hihetetlen.

A csavar a történetben igazából ott van, hogy ez nominális növekedés. Mivel negatív volt a reálkamat, sőt, ingatlanok se tartották az inflációval a lépést ezért összességében masszív szegényedés történt idehaza, hiába a szép nominális növekedés. Persze a lakosság érzékelheti ezt a "virtuális" növekedést valóságosnak.

Az ilyen ambivalens folyamatok eredőjeként születnek aztán az ilyen írások: [link] :))

[ Szerkesztve ]

(#4389) WasabiTrsr válasza julius666 (#4388) üzenetére


WasabiTrsr
csendes tag

> de a kamatokat mind visszaforgatom, akkor élből +33%-al nőtt a megtakarítási rátám

Ez szerintem valamennyire hibas meglatas, hiszen az osztalekot vagy ETF arfolyam novekedest sem kalkulalod a megtakaritasi rataba.

En azt csinalom, hogy van egy cel osszeg, es minden honapban irom hogy mennyi %-al vagyok kozelebb (illetve a novekmeny osszeget is). Igy megjelenik amit akarsz latni, es jol is erezheted magad ettol. :D Sajnos es a % mar evek ota havi 0.21% pedig a fizetesem nott, de persze a koltes is.

Amit irsz kesobb, hogy ez csak nominalis emelkedes.. en is ettol felek mert Forintban vezetem. :)

(#4390) julius666 válasza WasabiTrsr (#4389) üzenetére


julius666
addikt

Nem tudom pontosan hogyan számolják, lehet igazad van. Én naívan azt gondolnám, hogy minden realizált nyereség ott van a nevezőben, osztalék egyértelműen, de akár árfolyamnyereség is, amikor kiszállsz az eszközökből. Van aki csak ebből él, pl. osztalék portfólióból jön havi X, 0,8*X-et felél, 0,2*X meg megy vissza újabb részvényekbe. Értelmezhető a megtakarítási ráta ilyen esetekben is.

(#4391) attiati válasza julius666 (#4388) üzenetére


attiati
veterán

Asszem az eurostatos adatoknál volt, hogy egyetlen ábrára rátették a magyar és az EU-s orszagok lakásáráinak alakulását. A magyart ft-ban (!).
Pedig nyilván mozgatta a Ft leértékelődés is.

Szóval simán lehet ilyen anomália a megtakarítási rátánál is.
Szerencsére a legtöbb esetben megadják a módszertant és utána lehet nézni a számításnak.

[ Szerkesztve ]

(#4392) WasabiTrsr válasza julius666 (#4390) üzenetére


WasabiTrsr
csendes tag

Ja bocsi, en a "szemelyes kalkulaciomat"/velemenyemet/intuiciomat vettem alapul, nem azt a kimutatast.

(#4393) julius666 válasza attiati (#4391) üzenetére


julius666
addikt

Igen, emlékszem arra a chartra. Az ábra alapján világbajnoknak tűnt a magyar ingatlanbefektetés, miközben azonos devizára vetítve a hozamokat simán belesimult az EU tagállamok trendjébe. :DDD

Itt szerintem lényegtelen a deviza, megtakarítás van arányosítva a jövedelemmel. Számlálóban ugyan az a deviza van mint nevezőben, ha váltasz mindkettőt kell váltanod, a két váltás meg úgyis kioltja egymást. :)

(#4394) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

(#4395) forceberg válasza szabi__memo (#4394) üzenetére


forceberg
veterán

Írd oda, hogy nyilván nálunk '22-ben annyi ment el, hogy azt a tempót nem lehetett tartani!
Ez is egy számokkal alátámasztható mutató az ország belső íven kanyarodására.
;] :W

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#4396) szabi__memo válasza forceberg (#4395) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Természetesen :DDD
Bulgária amúgy kemény, nem? :Y

(#4397) julius666 válasza forceberg (#4395) üzenetére


julius666
addikt

Egyébként lehet itt tényleg a bázishatást láthatjuk. Míg többi országban tavaly ilyenkor hűtötte a kedélyeket az energiaárak horror elszállása és a "télen megfagyunk" riogatás, nálunk a benzinársapka még állt, mint a cövek, meg még fűtötte a gazdaságot a választási pénzosztás.

Mit kanyarban előzni, az igazán kemény arcok forgalommal szemben mennek az autópályán. :D

(#4398) szabi__memo válasza julius666 (#4397) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

(#4399) attiati válasza julius666 (#4393) üzenetére


attiati
veterán

mármint csak arra céloztam egy példával, hogy az eurostat adatokat külön értelmezni kell, hogy mi miért úgy van.

Simán lehet, hogy az a magyarázat, amit írtál.

(#4400) attiati válasza attiati (#4084) üzenetére


attiati
veterán

Írtam egyébként az MNB-nek és jött vissza válasz.
Sajnos munkát okoztam nekik és megváltoztathatják a reálkamat számítás módszertant.
De szerintem félreértették a levél egy részét, mert nem csak júliustól rossz a reálkamat ábra, hanem jóval régebb óta.

Köszönjük a megkeresését, hálásak vagyunk az észrevételért és bejelentésért!
Az idősort a Bloomberg-ről származó 1 éves benchmark állampapír hozam és a havi Reuters elemzői felmérésben adott inflációs várakozások különbségéből számítjuk. A reálkamat számításához az inflációs várakozások idei és jövő évi értékének időarányosan súlyozott átlagát vesszük alapul.
Az ön által jelzett eltéréseket két probléma okozta: egyrészt 2023 júliusi hónapban egy adatfeltöltési technikai hiba okozott eltéréseket, másrészt az elemzői felmérés formátumának ad hoc változásai nehezítik az adatok automatikus, gépi feldolgozását, ami az adatsorok utólagos módosításához vezetett.

A fenti problémákra tekintettel jelenleg vizsgáljuk a reálkamat számítás módszertan megváltoztatásának lehetőségeit, hogy megbízhatóbb adatsorokat mutathassunk be az ábrakészletben.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.