Hirdetés

2024. június 5., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4901) avl válasza julius666 (#4899) üzenetére


avl
aktív tag

"Ez a diskurzus USA kötvényekről azól" -> persze, tudom (szerintem figyelmes olvaso vagyok ;-)
de a teljes kötvenyképhez (mennyi a portfolioban) szerintem hozzatartozik a PMAP oldal is, illetve US (vagy épp más) kötvenyek aránya a portfolioban szerintem jobban ertelmezhetö az egyeb kötvenyelemek ismeretében

"Magyar kötvények meg úgy általában kevésbé csalogatók már szvsz. Tavaly megvolt ott a jó beszálló, megvolt a tündöklésük" -> egyetértek,

"hosszú kötvény tekintetében...20%-ig legalább el szándékozom menni." -> wow ! köszi

(#4902) avl válasza fecus (#4898) üzenetére


avl
aktív tag

nekem kicsit, de nem sokkal több a ...mai nyugdijkorhatárig

szerintem a kötvenyhozamot/arfolyamot tekintve nem vagy(unk) elkésve

mármint úgy érted a "2 TBSZ már nem is fér bele időben" -t, hogy 2szer atforduljon azaz 2x5 ev (+ elsö gyüjtesi); mert különben a 8 evbe ha minden evben inditunk/asz, akkor azert több TBSZ belefér ...és én maximalisan ki is használom

(#4903) 360xbox360


360xbox360
tag

Euroban fizetsz, de a mogottes termek dollarban van (amerikai allampapir). A DTLA hoz kb 4.5%ot per ev, de ha a dollar erosodik 4.5%ot az eurohoz kepest egy ev alatt, akkor a hozamod 0% lesz euroban. Hetvegen errol olvasgattam pont, par iras:

https://www.wisdomtree.com/investments/strategies/currency-hedging
https://etf.dws.com/nl-nl/AssetDownload/Index/061ae22b-c9d9-4095-9bad-a222131ecdec/The-mechanics-of-currency-hedging.pdf/

(#4904) 360xbox360 válasza 360xbox360 (#4903) üzenetére


360xbox360
tag

Elvileg havonta kotnek fx forward uzletet es rebalanszolnak.
https://www.investopedia.com/terms/c/currencyforward.asp

(#4905) Ixion77 válasza bandus (#4900) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Eur Hedged: Számszerűen ugyanannyi lesz a nyereséged mintha dollárban lenne, csak euróban. Tehát ha pl. 5%-ot emelkedik dollárban az árfolyam, akkor te 5% EUR árfolyamnyereséget fogsz látni.

Non-hedged: Egyenlő azzal, mintha dollárt vennél a pénzedből, abból veszed a terméket, majd eladáskor visszaváltod euróra. Ebből adódik, hogy az EURUSD változása fogja növelni/csökkenteni a hozamodat. Tehát ha az előző példánál maradva 5% volt az USD nyereség, de közben az euró 2%-ot erősödött, akkor te csak 3% EUR nyereséget fogsz látni a végén. Ha viszont az euró gyengült 2%-ot a befektetés ideje alatt, akkor 7% EUR nyereséget fogsz látni.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4906) bandus válasza Ixion77 (#4905) üzenetére


bandus
veterán

koszi mindkettotoknek :R itt az en esetemben ez eleg egyertelmunek tunik, hogy a dtle a nyero, nem akarom meg futni ezt az arfolyamkockazatot is.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4907) julius666 válasza bandus (#4906) üzenetére


julius666
addikt

Az árfolyamkockázat mindig annak a függvénye, mit akarsz a pénzzel kezdeni. Ha hosszútávú kötvény lábat akarsz és "felélni" a hozamát, akkor a dollár kockázatos, mivel a kiadásaidnak több köze van az EUR árfolyamhoz.

Ha részvényt akarsz belőle venni, az elsősorban dollárban van mérve. Ez esetben a dollártól eltérő devizának van árfolyamkockázata (amin persze nyerhetsz is, nem csak bukhatsz!) Érdemes megnézni S&P500, VWCE előző 2 éves teljesítményét dollár és euro alapon, utóbbinál sokkal "simább" a görbe, ugyanis jellemzően amikor a részvények esnek, az EURUSD árfolyam is...

Én személy szerint nem hedgelek, örülök, hogy olcsón, egy kattintással dollár kitettségem lehet itthonról. Ezért régebben a diszkont brókerek megjelenése előtt iszonyat sokat fizettek emberek... EUR hedgenél meg azért fizetsz, hogy az egészet visszavetítsék neked a világpénzről más devizára. (Ez nyilván túlzó kép, de érdemes belegondolni azért :) )

[ Szerkesztve ]

(#4908) Ringman


Ringman
nagyúr

[link]
tovább folytatódik a nagy márton-matolcsy-beef

(#4909) Ixion77 válasza julius666 (#4907) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Nekem az az egyik érdekesség amit megfigyeltem az elmúlt 2 évben, hogy az arany forintban mérve mennyire stabil. USD-ben mozog nagyokat, EUR-ban már kevésbé, HUF-ban meg relative sima. Mintha mi lennénk a világ fő aranykitermelői.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4910) Ixion77 válasza Ringman (#4908) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Nemrég még az volt a EU részéről a panasz, hogy kvázi megszűnt a magyar jegybank függetlensége. Lehet, hogy azért folyik most ez a színjáték hogy ezt a látszatot megszűntessék.
(Bár szerintem nem ez a valódi ok, de nem akarok visszatérni a politizáláshoz.)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4911) Ringman válasza Ixion77 (#4910) üzenetére


Ringman
nagyúr

matolcsynak lejár a mandátuma talán jövőre (vagy 25-ben?), a jelenlegi jogszabályok szerint ez az utolsó mandátuma (lobbizott - sikertelenül - a hosszabbításért), lehet ezért is "engedte el magát"

de igazad van, felesleges itt a topikban kremlinológiába belemenni.

[ Szerkesztve ]

(#4912) avl válasza 360xbox360 (#4903) üzenetére


avl
aktív tag

:R a 2. linkért ! és #4907julius666 köszi ezért a mondatért: "Az árfolyamkockázat mindig annak a függvénye, mit akarsz a pénzzel kezdeni."

#4806 és #4701 -ben próbáltam; illetve évekkel korábban is, hogy szerintem messze nem egyértelmü még reszveny ETF eseten sem, hogy € hedgelt legyen-e, (kinek, mikor=milyen élethelyzetben, milyen életkorban=felhasznalastol mennyire tavol/közel) miben erdekes a hozam

a 2. linkböl a mondat: " For the MSCI World Index,
when currency hedging over 5 years, volatility also fell for
every target currency" teljesen egybevág #4907julius666 mondatával: "Érdemes megnézni S&P500, VWCE előző 2 éves teljesítményét dollár és euro alapon, utóbbinál sokkal "simább" a görbe"

(#4913) bandus válasza julius666 (#4907) üzenetére


bandus
veterán

inkabb az elobbi. az egyeb reszveny etf-ek dollar kitettsege eleg nekem, meg a pmap-on ft kitettsege figyelembe veve, hogy a kolteseim eur-ban jelentkeznek, es remelhetoleg ez igy is marad (=nem kell se csalad se munka miatt visszakoltoznom magyarorszagra).

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4914) j0k3r! válasza julius666 (#4896) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Én is hasonlóan látom, bár hozzád képest a 6%-ommal le vagyok maradva :P

some men just wanna watch the world burn...

(#4915) Ixion77 válasza avl (#4912) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"when currency hedging over 5 years, volatility also fell for every target currency"

Ezt nem igazán értem hogy miért szükségszerű.

Az viszont biztos, hogy a hedge-nek költsége van. Hosszú távon akár jelentős is lehet.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4916) avl válasza avl (#4912) üzenetére


avl
aktív tag

€/$ alakulása:

igy is lathato: 2008 ota - noha igencsak vannak hullamok - a trend: $ erösödes, igy nagy széles ETF-et, amikben 60% körül (50-70%) van USA sulya (ismerem az "érvet": USA vilagcegek bevetele jelentös resze nem $-os eladasbol van, ami igaz, de szerintem $-hoz kapcsolodoan jelenik mégis meg, lasd HU-ban USA cuccok ara nem HUF-ban inkabb $-ban alakul) jobb nem €-ra hdgelten tartani

ugyanakkor 2001-töl 2008-ig ...ami szerintem nem rövid idöszak, csak regebben volt, ezert azt gondolom, hogy hajlamosit nem gondolni rá, ha nem volt €-ra hedgelve, akkor hiaba hozott $-ban szépen, €-ban brutalisan kevesebbet hozott

meg lehet valahol nezni valami szeles ETF (ACWI, MSCI World, ...) hozamat hedgelt es nem hedgelt valtozatban ?

szerintem a fenti 2001-2008 közötti nem biztos, hogy nem tud ujra kialakulni, "lenni"; olyan idöszakban pedig jo az €-ra hedgelt valtozat es érdemben nem jó, hanem gyengébb a nem hedgelt változat

én így látom, de érdemi, tényi reakcio/gondolatcsere/diskurzus érdekel

(#4917) ngaba válasza avl (#4916) üzenetére


ngaba
aktív tag

meg lehet valahol nezni valami szeles ETF (ACWI, MSCI World, ...) hozamat hedgelt es nem hedgelt valtozatban ?
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B4L5Y983#chart

Add ETF to comparison: IWDE
(Spoiler: A nem hedge-elt magasan nyert, de mondjuk ez az általad mutatott grafikon alapján is sejthető, mert sajnos csak 2010-től indulunk.)

[ Szerkesztve ]

(#4918) fecus válasza avl (#4902) üzenetére


fecus
őstag

Úgy értettem. Persze nem kell pont ezt a tételt bontani a nyugdíj másnapján. :N :D

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#4919) avl válasza ngaba (#4917) üzenetére


avl
aktív tag

o.k., de akkor ez nem valasz,...igaz a kerdesem is pongyola volt :-), nyilvan a 2001-töli idöszak is erdekes;
a 2010-töl máig szerintem altalaban veve is egy reszveny ETF-hez nem tul hosszu idöszak

(#4920) Ixion77 válasza avl (#4916) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"meg lehet valahol nezni valami szeles ETF (ACWI, MSCI World, ...) hozamat hedgelt es nem hedgelt valtozatban ?"

Igazán csak olyan ETF-eknél, amelyekből létezik mindkét változat.
Opcionális közelítő lehetőség, ha TradingView-ben megnyitod a téged érdeklő ETF-et, és a grafikon jobb felső sarkában átváltod a pénznemet. Persze így nem jelenik meg a hedgelés költsége, de talán több mint a semmi.
A hedge költsége elméletileg kiszámítható egy olyan ETF párból, amely mindkét változatban létezik.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4921) avl válasza Ixion77 (#4920) üzenetére


avl
aktív tag

persze, meg kicsit dragabbak is = TER ill. egyeb költsegük is több

azt is gondolom, hogy a rv. ETF-ek hedgelese azert nem ajánlott, azért nem annyira kivesézett, mert a legtöbb (ill. amit itt többen ismertek) az angol nyelvü USA, Kanada központu írás, fórum, cikk, blog, videó, .. és ott -a korabban leirt miatt: az az életközpont, € nem lényeges ... - nem érdemi szerepü, nem olyan szerepü a hedge, mint EU-ban, ottani életközponttal én sem akarnék hedgeltet...szerintem

azért ha valaki jó széles, nem vadi uj, elég nagy, stb. szempontok alapján jónak tünö hedgelt rv. ETF-et lát, az szóljon.

persze magam is kerestem, pl. itt megnézhetöek: [link]
2 széles összevetése masutt: [link] [link] ...szerintem az UBS-es jobb, talan a masik nem is volt, mikor ezt mar vettem, nekem ez a 4. legnagyobb ETF-em;

illetve van egy kevés Nikkei 225 hedgeltem is: LU1875395870 (oszti jovairas ahol van, ott ingyenes)

(#4922) ngaba válasza avl (#4919) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ki tudsz választani egy EUR-erősödő részintervallumot is, megnézni, hogy a hedgelés költsége (drágább TER) mennyit evett meg belőle.

(#4923) julius666 válasza j0k3r! (#4914) üzenetére


julius666
addikt

Lemaradva? Nem késő még venni, sőt, eddig volt inkább korai. :DDD

(#4924) j0k3r! válasza julius666 (#4923) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Én a sima DTLA vásárlás mellett még pár százaléknyi pénzzel egy opciós, szteroidosabb pozit is építgetek :DDD #notafinancialadvice

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4925) aAron_ válasza j0k3r! (#4924) üzenetére


aAron_
őstag

TBSZ-en megvalósítható? OTM long call-ok TLT-re? Vagy micsodát? Valami kockázatosabb dolgot keresek én is, de még határozatlan vagyok.

What is your ikigai?

(#4926) j0k3r! válasza aAron_ (#4925) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Igen, TLT OTM long call (LEAPS). TBSZ-t sajnos nem tudom, nekem még nincs IB-nél.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4927) attiati válasza julius666 (#4896) üzenetére


attiati
veterán

A héten nagyüzem lesz munkaerőpiaci adatokban.
Ezek talán adhatnak valami impulzust.
Úgyis ezeket tartja a fed a legjobban mérhetőnek.

Mai PMI a várt felett lett.

(#4928) fecus


fecus
őstag

Akkor jól értem, hogy az ERSTE-nél nem tudok hosszú kötvény ETF-et venni EUR acc-t, meg USD-t sem acc formában. Ez valami jogi akadályos vagy nincs a Xetra-n?
Csak ezért nem megyek az IB-hez, mert nem éri meg.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#4929) jagermester válasza julius666 (#4907) üzenetére


jagermester
csendes tag

Köszi a választ (meg az előző hozzászólásban lévőt is).
Nekem a cél vele, hogy majd részvény ETF-ekre cserélem. Amiket viszont EUR-ben vásárolom (tudom a mögöttes "termék" dollártól függ főleg, de anyway a tényleges vásárlás EUR-ben történik). Ez alapján, ha nem akarom, hogy a mostani relatív alacsony EURUSD árfolyam okozta kockázattal törődnöm kelljen, akkor a DTLE a nyerő számomra, ha jól értem. (Jelenleg a pénzem alapból EUR-ben van a számlámon.) Jól értem? :)

(#4930) net91 válasza jagermester (#4929) üzenetére


net91
senior tag

Miért Distributingot veszel??? Osztalékot akarsz kapni?

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#4931) jagermester válasza net91 (#4930) üzenetére


jagermester
csendes tag

Még nem vettem semmit :)
Nem akarok osztalékfizetőt, nem ezért mondtam a DTLE-t, hanem az EUR-USD kérdéskör miatt. Arra akartam pont kifuttatni a kérdést, hogy megéri-e a DTLE osztalékfizető mivolta, nagyobb TER-je azt, hogy így a pénzem végig EUR-ben marad. (KBC-nél ha jól láttam DTLA-ból nincs EUR-es csak USD-s)

(#4932) KMT válasza fecus (#4928) üzenetére


KMT
addikt

7-10 éves hedged van.

(#4933) Ixion77


Ixion77
Topikgazda

A hiánycél emelés miért forinterősítő hatású?
Vagy volt valami más hír ma 8 körül ami erőt adott a fizetőeszközünknek?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4934) Ringman válasza Ixion77 (#4933) üzenetére


Ringman
nagyúr

lehet hogy még többre számítottak?

(#4935) SzGee válasza net91 (#4930) üzenetére


SzGee
aktív tag

20 éves USA kötvény ETF EUR-ra hedgelve csak distributing van, a DTLE

Egyébként 3 EUR alatt szerintem én is beszállok, már nemsokára odaér :)

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#4936) ngaba


ngaba
aktív tag

Nekem azt magyarázza el valaki, hogy mit jelent az, hogy a jegybanknak negatív a saját tőkéje? Tartozása van? (Azt értem, hogy hogy hozta össze a veszteséget.)

Mert ha végignézem ezt az elmúlt másfél évet, akkor úgy tudom összegezni, hogy volt itt nagy színjáték veszekedés a jegybank és a kormány között [*], de mégiscsak az lett a vége, hogy valahol ez a 2000 md forint veszteség lebeg a levegőben, ami nem számít bele a hiánycélba / államadósságba. Ügyes.

[*] Itt linkelte valaki, hogy a fő jegybankkritikus Parragh László felesége monetáris tanács tag volt, aki mindig Matolcsyval szavazott. Illetve ha tényleg kellemetlen lenne a kormánynak a jegybank működése, akkor már egy rendelettel megoldották volna, hogy a kormány akarata érvényesüljön, ahogy mindig.

(#4937) Dare2Live válasza Ixion77 (#4933) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"Erősödéssel kezdte a napot a forint az euróval szemben miután a Financial Times arról számolt be, hogy az Európai Bizottság felszabadíthat 13 milliárd eurónyi kohéziós forrást Magyarország számára." portfolio

Ha rezsimünk megint megetette az EUt vmi kammer dumával akkor azért jár nekik a taps.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4938) ngaba válasza Dare2Live (#4937) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ez nem megetetés, ez biznisz.

(#4939) Mercutio_ válasza ngaba (#4938) üzenetére


Mercutio_
félisten

És mit ígértünk cserébe?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#4940) Oppenheimer válasza Mercutio_ (#4939) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ukrajnát nem fogjuk állandóan gáncsolni

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4941) Ringman válasza Mercutio_ (#4939) üzenetére


Ringman
nagyúr

hogy nem tartunk be az ukránoknak orosz érdekeket képviselve

(#4942) ngaba válasza Mercutio_ (#4939) üzenetére


ngaba
aktív tag

Valószínűleg az oroszokkal kapcsolatban valamit.

Nagy naivitás azt gondolni, hogy majd a jóságos EU "felszabadít" bennünket. Mindenki önző, és minden ország az. Simán üzletel az EU is a törökökkel, Kínával stb. Az az EU-nak egy kellemes szituáció, hogy most nekünk kevesebbet kell fizetnie.

Az egyén szintjén is ez van, számoljuk meg, hogy hány utcán szembejövő emberen van gyerekmunkával készített ruha, vagy ilyesmi. "Annyira azért nem fontos a gyerekmunka felszámolása, hogy én 2000 ft-tal többet fizessek egy pulóverért, na! (Ha megkérdeznek, akkor persze elítélem.)"

(#4943) Ringman


Ringman
nagyúr

Nagy Márton önkéntes kamatplafon kialakítását kéri a bankoktól

mi ez a baromság már megint? azon kívül, hogy majd a hitelt nem felvevők bankolási költségei fognak nőni

(#4944) ngaba


ngaba
aktív tag

Azt mondjátok, hogy a magyar államkötvényekben már nincs fantázia, az amerikaiban meg igen. (Ezt én is így gondolom, pláne, ha összehasonlítom a kettőt.) De azért óvatosan, 2-3 éve megnyaltuk volna a 10 ujjunkat azért, ha valaki azt mondja, hogy 10-20-30 évre évi 7% fix hozam, még a sztár MÁP+ sem tudott ennyit. Most meg már hozzászoktunk a magas kamatokhoz, és ezeket bottal se piszkáljuk. Vagy akkor láttuk nagyon bután a hosszú távot, vagy most. Csak nehogy a piac az USA kötvényhozamokhoz is így hozzászokjon, mert akkor hoppon maradunk a DTLA-val. :)

(#4945) axioma válasza Ringman (#4943) üzenetére


axioma
veterán

lehet hogy en vagyok paranoias, de ez a sorok kozott nekem azt jelenti, hogy nem 1-2 honapra terveznek 2 szamjegyu inflaval, annyiert (minusz a megvalositasig szukseges ido) minek kene ebbol ugyet csinalni, plane a gazdasag beinditasa cimszoval ami nem percekben merheto folyamat...

(#4946) Ringman válasza axioma (#4945) üzenetére


Ringman
nagyúr

simán lehet, hogy lejjebb tolják annyival az alapkamatot, hogy megint elszáll az infla, ha ez fog történni, az a forintárfolyamra ez nem lesz jó hatással.

(#4947) avl válasza ngaba (#4944) üzenetére


avl
aktív tag

nem zarom en sem ki, hogy nem rossz a "10-20-30 évre évi 7% fix hozam", van is 2032/G, 2051/G-m ....de igen keves portfolioarányban fogadva meg ...és idönként eltünödve, hogy maradjon-e (vagy pl. a dcembertöl 17.5%, majd utana ~20-20.5%-on forgo babakötvenybe menjen, aminek ha letelik a 20-20.5%-os idöszaka, utana hamarosan ki is vehetné a lányom, mert 18 lesz akkor ...ha meg marad a magasabb infla akkor meg maradhat még évekig abban is)

(#4948) Drizzt válasza Ringman (#4946) üzenetére


Drizzt
nagyúr

De ha lejjebb nyomjak az alapkamatot, akkor minek kene kerni melle kerni kamatplafont? Akkor a kamatoknak termeszetes mozgasa eppen lefele menne. Masfelol ahogy nezem, igazabol most is boven vannak ettol jobb lakashitel kamat ajanlatok, erdemi hatast nem varok, picit cselekves latszatat fenntarto cselekvesnek tunik nekem ez. A vallalati reszrol nem merek nyilatkozni, mert arra egyaltalan nem latok ra.

I am having fun staying poor.

(#4949) ngaba válasza avl (#4947) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nekem nem kérdés, hogy azt a babakötvényt venni kell akkor... :)

(#4950) Ringman válasza Drizzt (#4948) üzenetére


Ringman
nagyúr

ez is igaz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.