Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4101) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

https://ofdollarsanddata.com/sp500-dca-calculator/

Jópofa kis DCA calculator :)

some men just wanna watch the world burn...

(#4102) avl


avl
aktív tag

2 kis színes, az elsöt talán érdemesebb átfutni, jo a címek "összhangja" :))

[kivalo-lehetoseg-van-kialakuloban-a-kotvenypiacon]

vs.

[inkabb-eladjak-a-kotvenyeket-es-mast-valasztanak-helyettuk-a-profi-magyarok]

én még (?) nem vettem a pl. 7-10 eves USA kötveny ETF-et (7USHG vagy 7USH), közvetlen magyar allamkötvenyem ~ 4%-nyi,

(#4103) attiati válasza attiati (#4084) üzenetére


attiati
veterán

ez így nem mozgatta meg a fantáziátokat? :D

(#4104) ngaba


ngaba
aktív tag

Most épp mitől esik a DTLA?... A piac most elvileg úgy gondolja, h enyhülni fog a FED monetáris szigor a rossz munkanélküliségi adatok miatt. Vagy ne keressek logikát?

(#4105) j0k3r! válasza ngaba (#4104) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Napi mozgásban ne feltétlen keress logikát. Amikor a DTLA árfolyama esik, akkor az magasabb kamatokat, szigorúbb monetáris politikát feltételez.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4109) aAron_ válasza j0k3r! (#4105) üzenetére


aAron_
őstag

Hozamgörbe hosszabb oldala tud másik irányba is mozogni, mint a rövid. Monetáris politikának inkább az utóbbira van hatása.

What is your ikigai?

(#4110) j0k3r! válasza aAron_ (#4109) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Jogos :K

some men just wanna watch the world burn...

(#4112) julius666 válasza attiati (#4084) üzenetére


julius666
addikt

Ha deviza irányokra akarsz spekulálni akkor mi a szerepe a reálkamatoknak? Egy carry tradenél az abszolút kamatkülönbségek számítanak. Mit érdekli egy USA befektetőt az, hogy kis hazánkban hogyan változik a csavaros kifli, a tanulógitár meg a gáz sparhelt* ára?

*pár példa arra milyen fasza dolgokat mér a KSH az inflációs kosárban

(#4113) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

Concorde Podcast - Gratuláció a BTFD generációnak [audiogram]

Egy kis visszatekintés :)

some men just wanna watch the world burn...

(#4114) aAron_ válasza aAron_ (#4109) üzenetére


aAron_
őstag

És így is történt. Okát mondjuk én sem tudom, nem jártam utána, de simán lehet logikus magyarázat mögötte.

What is your ikigai?

(#4115) attiati válasza julius666 (#4112) üzenetére


attiati
veterán

Nem spekuláció, hanem elméleti szinten hol az egyensúlyi árfolyama egy devizának, ha infláció üt be?

Reálgazdasági és tőkepiaci folyamatok együtt hatnak.

Sztem nem elég önmagában az abszolút kamatkülönbség. Pl. török és argentin eset (persze ott ezer más gond van).
A HUF árfolyam stabilizálásában sokat segített a pozitív reálkamat megjelenése (kamatszint - 12 hónapos inflációs várakozás).

(#4116) PredatorZoli válasza attiati (#4115) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Szerintem nem a relatív kamatkülönbség a mérvadó, hanem a relatív inflációkülönbség. Hosszú távon legalábbis biztos hogy ez a mérvadó. Ezt csak átmenetileg tudja elhúzni ha valamiben magasabb a kamat. Hosszú távon be kell állnia az egyensúlyi pontba, hogy ne legyen egyik devizában jóval drágább minden (itthon szerintem túlértékelt a forint, hisz euróban szinte minden olcsóbb a környező országokban, mint itt forintban, szóval le kell értékelődjön a deviza ha már nem támasztja meg a magas kamat).

(#4117) Ixion77 válasza aAron_ (#4114) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Szerintem az a logika, hogy ha emelkedik a munkanélküliség, akkor közeleg a recesszió, ami miatt a FED pivot-ra kényszerül, azaz kamatot csökkent és QE-t indít. Emiatt a rövid hozam esik, hosszú távon viszont nő a kockázata a második körös inflációnak és a monetáris válságnak. A kockázat növekedése miatt pedig a hosszú távú hozam emelkedik.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4118) Celithrandi válasza Ixion77 (#4117) üzenetére


Celithrandi
addikt

szvsz pénteken gyengülnie kellett volna a dollárnak úgy ahogy felpattant az adatközléskor, a későbbi masszív erősödés inkább a furcsa. Nő a munkanélküliség, csökken a fogyasztás, visszavesz az infláció, nem emel kamatot a fed, jobb a dollárt átpakolni másba. A másik ami kissé fura nekem, hogy a dollárral együtt erősödött a CHF mintha valójában az EUR gyengült volna, pedig nem.

[ Szerkesztve ]

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4119) Ixion77 válasza Celithrandi (#4118) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

A dollárerősödést én sem értem. Biztos van valami nyomós oka, mert nagyon határozott volt, de nem tudom mi az. A legjobb tippem az hogy a dollár menekülővaluta szerepe érvényesült, de a tőzsdén nem volt lényegi esés, és defenzív szektorok sem szerepeltek különösebben jól.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4120) Celithrandi válasza Ixion77 (#4119) üzenetére


Celithrandi
addikt

Nem tudom, hogy a Moodies pénteken csak magyar vagy sok értékelést tett e közzé, mert ha sokat akkor benne van, hogy kiléptek egy rakás valutából ami dollárba és frankba vándorolt. Ha csak magyar értékelést adtak ki pénteken akkor passz. Remélem hétfőn racionalizálódik, kezd a CHF erőssége egyre jobban frusztrálni.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4121) attiati válasza PredatorZoli (#4116) üzenetére


attiati
veterán

A reálgazdaság és a tőkepiacok együttesen hatnak az árfolyamra.
Szerintem a reálkamat különbözet jobban tükrözi a tőkepiaci és a reálgazdasági hatást, mint önmagában az infláció különbözet vagy a nominális kamatkülönbözet.

Reálgazdasági szempontból nézve:
Igazad van, hogyha külföldön kisebb az infláció, akkor ott olcsóbbá válik a termék, ott veszed meg és ezzel devizakeresletet támasztasz. Egészen addig megy a folyamat, amíg a forint leértékelődésén keresztül ki nem egyenlítődnek az árak. Import nő, kül.ker mérleg romlik.

Tőkepiaci szempontból nézve:
Akkor veszik meg a forint eszközöket, ha a kamatkülönbözet és a forint gyengülés a végén pozitív szaldós: HUF kamat% - EUR kamat% - HUF gyengülés% > 0

HUF gyengülés mértéke ismeretlen a képletben, várakozással lehet számolni. A szereplők számolnak többek között* az inflációval és így a példádban említett reálgazdasági árfolyam kiegyenlítőst hatással (huf gyengül, amíg az árak ki nem egyenlítődnek).

És itt jön be szerintem a pozitív reálkamat szerepe.
Annak infláció leszorító hatása van (visszafogja a beruházást, fogyasztást).
Csökkenő inflációs várakozás miatt kisebb huf gyengülésre számítasz a reálgazdaság irányából. Így a fenti képletben javul a várható eredmény.
A pozitív reálkamat szerintem tőke beáramlást okoz egészen addig, amíg túl nem erősödik az árfolyam, vagy amíg fennmarad a pozitív reálkamat.
Vagyis felerősödik a tőkepiaci hatás a reálgazdasági hatáshoz képest. Ilyenkor szoktak sóhajtozni az exportáló vállalatok, hogy túl erős az árfolyam.

Persze nem lehet tartós állapot a pozitív HUF-EUR reálkamat különbözet, de amíg fennáll, addig szerintem egy döntő paraméter.

Ezért ijed meg a tőkepiac, ha egy feltörekvő ország átnéz az infláción és negatív reálkamatot fizet (pl törökök).

*Erős egyszerűsítéssel éltem, hogy csak pár paraméterre modellezzek (minden más változatlansága mellett). Nem hoztam be a politikai és országkockázatot. A kül.ker mérlegben az elszálló energiaárakat. Nem számoltam a kamat %-ok változásával. Szóval erősen elméleti okoskodás.

[ Szerkesztve ]

(#4122) PredatorZoli válasza attiati (#4121) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Persze nem lehet tartós állapot a pozitív HUF-EUR reálkamat különbözet, de amíg fennáll, addig szerintem egy döntő paraméter.

Miért nem? A HUF kockázatosabb, így magasabb hozam várható el benne.

(#4123) attiati válasza PredatorZoli (#4122) üzenetére


attiati
veterán

úgy értem, hogy legyen mondjuk:

EUR infla: 7%
EUR hozam: 5%
EUR reálhozam : -2%

HUF infla: 15%
HUF hozam: 18%
HUF reálhozam 3%

huf-eur hozam különbség: +13% ... erre gondolsz? ez lehet pozitív tartósan

huf-eur reálhozam különbség: +5%... végül is ez is lehet tartósan pozitív, de akkor valami folyamat rossz szerintem

(#4124) PredatorZoli válasza attiati (#4123) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Szerintem meg pont az a természetes, hogy a reálhozamokban a forint a magasabb. Ha ez nem így lenne, akkor az azt jelentené, hogy a befektető bukik azzal hogy kockázatos eszközbe tette a pénzét. Magasabbnak kell lennie a reálhozamnak is.

(#4125) attiati válasza PredatorZoli (#4124) üzenetére


attiati
veterán

Nincs ebben semmi tapasztalatom.
Eddig csak hozamfelár fogalomról olvastam.
Reálhozam felárról nem.

(#4126) PredatorZoli válasza attiati (#4125) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

A hozamfelár önmagában semmit se ér, ha reálértelemben bukó. Ezért nem akar pl senki argentín pezót vagy török lírát venni. Hiába a hozamfelár ha az csak nominálisan van jelen, reálértelemben nagy bukó.

(#4127) attiati válasza PredatorZoli (#4126) üzenetére


attiati
veterán

Törökök, argentinok esetén az a baj, hogy semmilyen reálkamatot nem fizetnek, nemhogy reálkamat felárat.

Ezt a kérdéskört talán eldöntheti, hogy nézünk TIPS jellegű kötvény kondíciókat feltörekvő és fejlett országokban.
Az infláció feletti kamatprémium mértéke árulkodhat arról, hogy több reálkamatot vár-e el a piac a kockázatosabb országoktól?

[ Szerkesztve ]

(#4128) Vesa


Vesa
veterán

Ide is beírom. Kinek mi a tippje? Tovább erősödik a dollár, vagy ez a pénteki felpattanás csak egy anomália volt? Valójában, nem teljesen értem mitől ugrott meg :F

A tudomány a valóság költészete!

(#4129) Celithrandi válasza Vesa (#4128) üzenetére


Celithrandi
addikt

pont tegnap beszéltünk itt arról, hogy nem értjük mitől erősödött meg és ha megnézed a chf is ugyan akkor fogott erősödésbe. Én részemről korrekcióra számítanék holnap.

Mod: Holnap usa bank holydayre megy, még akár jól is elsülhet.

[ Szerkesztve ]

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4130) stingy2 válasza Vesa (#4128) üzenetére


stingy2
senior tag

Engem soha nem érdekel, hogy egy papírom miért ment le vagy fel, úgyis csak utólag derül ki az oka, amikor már rég lezajlott a mozgás.
Persze lehet tippelni, de sok értelme nincs: ha most betippelem hogy 1 éves távon (mert az időtáv se mindegy ugye) gyengül, akkor 50% eséllyel eltalálom, mert az szinte biztos, hogy 1 év múlva nem fog pipre ott állni, ahol ma. (ha meg igen, akkor kijött a 0 a ruletten :).)

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#4131) Celithrandi válasza stingy2 (#4130) üzenetére


Celithrandi
addikt

Ez nem papír hanem deviza, aki forex carryvel játszik azt nagyon is érdekli hogy miért indult meg az usd az erősödés útján, mert nem 1 év múlva akar be vagy kiszállni.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4132) Vesa válasza Celithrandi (#4129) üzenetére


Vesa
veterán

Érdekes valóban, holnap kiderül, merre megy tovább. Sok okot nem látok az erősödésre, nem mintha ez számítana, nálam okosabbak sem feltétlen találják el. :D

stingy2
Szimplán kíváncsi voltam rá, mert az utóbbi 6 hónapban csak egyszer ugrott meg ennyire. Hirtelen nem láttam semmi olyan hírt vagy más okot, ami indokolná, de biztos ki fog derülni.

A tudomány a valóság költészete!

(#4133) Celithrandi válasza Vesa (#4132) üzenetére


Celithrandi
addikt

Pont hogy a hír arra mutatott hogy gyengülnie kellett volna. Kicsit olyan mintha félreértelmezte volna a fél világ a hírt majd a többiek meg csak beleültek :) Mivel holnap nem lesz usa kereskedés szvsz mégnagyobb az esélye a gyengülésnek. Mondjuk én úgy látom, hogy ekkora napon belüli erősödés az elmúlt két hónapban is több alkalommal volt.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4134) j0k3r! válasza Vesa (#4128) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Jövő héten jön a fizetésem, és ilyenkor az egész forex piac azon van, hogy a lehető legrosszabb árfolyamon tudjak forintból dollárt varázsolni :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#4135) Vesa válasza j0k3r! (#4134) üzenetére


Vesa
veterán

:D

A tudomány a valóság költészete!

(#4136) Sub-S válasza Vesa (#4132) üzenetére


Sub-S
senior tag

Legalább fél tucatszor volt ilyen az utóbbi fél évben...

(#4137) Ringman


Ringman
nagyúr

Megoldotta az Orbán-kormány: egyáltalán nem kell fizetniük Matolcsy Györgyéknek

Az Európai Központi Bank (EKB) elfogadta a kormány javaslatát a magyar jegybanktörvény módosítására - jelentette be hétfői Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
A módosítás lényege, hogy a jegybank veszteségét - nemzetközi példák alapján - nem az adóbevételekből kell pótolni, hanem a jegybank középtávon várható nyereségéből - tette hozzá a miniszter.
Noha a jegybank a tavalyi évben rekordbevételre tett szert a forint árfolyamán, mégis 402 milliárd forintos veszteséggel zárta az évet. A jegybank mínusza a piaci folyamatok alapján idén a 2000 milliárd forintot is elérheti, amit a jelenleg hatályos törvények alapján a költségvetésnek kellene kipótolnia.

(#4138) attiati válasza Ringman (#4137) üzenetére


attiati
veterán

Semmi baj nem lenne, ha ezt a gyakorlatot nem akkor kezdenék el, amikor épp gigabukón ülnek.

A korábbi évek nyeresége meg elment az alapítványokhoz...

(#4139) Ixion77 válasza attiati (#4138) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Amíg van devizatartalék, addig lesz MNB nyereség is. Most az infla miatt szüneteltetni kell egy kicsit, de hamarosan lesz itt forintgyengítés újra bőséggel.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4140) j0k3r! válasza Ixion77 (#4139) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Nekem is ez jutott egyből eszembe, ki lett mondva a forint iránya "szavak nélkül" :)

some men just wanna watch the world burn...

(#4141) attiati válasza Ixion77 (#4139) üzenetére


attiati
veterán

Nem vastagon.
Egyrészt hiányzik giga mennyiségű EU-s forrás (amiből lehetett építeni devizatartalékot is).

Másrészt sok a rendszerben a támogatott alacsony kamatozású hitel, ahol az MNB fizeti a kamatkülönbözetet.

Ha helyre is áll a rend (ami Mo-on fog utoljára bekövetkezni), akkor is vélhetően magasabb kamatkörnyezet lesz, mint a 10-es években.

(#4142) avl


avl
aktív tag

most olvastam:
George Soros says that whenever he sees a bubble, he rushes in to buy it.

If you’re an intelligent person, that might seem crazy. Why would you purposefully want to buy an overvalued investment?

But if you’re a smart person, maybe it makes sense.
You know that bubbles are likely to grow larger and last longer than most people imagine. You understand what’s going through people’s minds, and you know investors will keep frantically buying for some time not because the numbers make sense, but because their neighbor got rich and they’ll spiral down a black hole of jealousy and bad decisions.

“That’s not irrational,” says Soros. (But please don’t try this; you’re probably not as smart as Soros).

(#4143) Vesa válasza avl (#4142) üzenetére


Vesa
veterán

Mondjuk ez a crypto lázra is tipikusan ráillik...Azt is ezért verték fel annyira.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4144) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

Na még egy aligátor :)

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4145) ngaba válasza j0k3r! (#4144) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ez szerintem is abnormális. Kérdés, hogy melyik görbe fog a másikhoz korrigálni (illetve melyik mekkora részben)... :)

[ Szerkesztve ]

(#4146) aAron_ válasza ngaba (#4145) üzenetére


aAron_
őstag

Mind a reálhozam (ha előre tekintő), mind a forward P/E becslés, így ezekben is lehet bőven hiba.

What is your ikigai?

(#4147) j0k3r! válasza aAron_ (#4146) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Sajnos nem tudom, hogy a múltbeli értékek az akkori (azt megelőző) becslésekből állnak-e össze, vagy pedig csak a grafikon vége (jövő) áll becslésből.

some men just wanna watch the world burn...

(#4148) stingy2 válasza j0k3r! (#4144) üzenetére


stingy2
senior tag

“A gazdasági előrejelzések sokat elárulnak az előrejelző gondolkodásáról, de semmit a jövőről.”W.B. :D

INTJ

(#4149) j0k3r! válasza stingy2 (#4148) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Oké, de most divergencia van az előrejelzők gondolkodásában (is) az ábra alapján :P

some men just wanna watch the world burn...

(#4150) Ringman


Ringman
nagyúr

Bréking: a magyar állam többségi tulajdonrészt szerezhet a Budapest Airportban

na ez kell, mint szar a szekrénybe, mikor alapvető feladatait sem képes ellátni az állam és magas a hiány is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.