Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4051) Ringman


Ringman
nagyúr

Egy átlagos magyar 40 ezer forint mínuszban van a hónap végén

Egyre több magyar bankszámlás nem jön ki a hónap végéig a fizetéséből, 250 milliárd forint az ilyenkor kényszerűségből felhasznált folyószámlahitelek teljes összege. Ez ugyan kézenfekvő megoldás, ha vésztartalékra van szükség, de drága mulatság folyamatosan mínuszban tartani a folyószámlát, derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

(#4052) Pfiucska válasza Ringman (#4051) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Szerintem ez igy egy “ertelmetlen” valami.

Sokkal erdekesebb lenne szerintem pl h hany embernek van, ebbol mennyinek minuszban ES ezeknek az embereknek mennyi a median/atlag minuszuk.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#4053) Sub-S válasza Jhonny06 (#3957) üzenetére


Sub-S
senior tag

'split utáni történések' : near ATL, benne voltál?

(#4054) buherton


buherton
őstag

[Zsiday - Rejtett infláció]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#4055) aAron_


aAron_
őstag

Patrick Boyle: China - Don't Say Deflation! - YouTube

Azt hiszem, ebben a storyban lesznek még finomságok. Még ha a CCP ki is nyújtja időben, mint a rétestásztát.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#4056) I02S3F válasza buherton (#4054) üzenetére


I02S3F
őstag

Na! Megértettem, hogy az állam nem azért várja meg, hogy a hidak, vagy a metró tönkremenésig amortizálódjanak és aztán radikális, szinte újjá építést legyen szükséges csinálni, hanem mert nincs pénze az inkrementális karbantartásra.

Az állam beszedi a bérünk után az adót és abból tudja fenntartani a gazdaságot. Ehhez megnövekedett hozzáadott értékű munkára van szükség. Ráadásul, ha ezt a sápot az állam nem fenntartható módon költi el, az további életszínvonal romlást eredményez :(

Puszilom a gazdaságpolitikusainkat! (De egyébként nekem házi feladat megérteni, az ő álláspontjukat!)

[ Szerkesztve ]

(#4057) axioma


axioma
veterán

erste netbroker csak nekem nem megy?

(#4058) Pfiucska válasza axioma (#4057) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Engem beenged.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#4059) Ringman válasza Pfiucska (#4052) üzenetére


Ringman
nagyúr

valóban jobb lenne a több adat, sajnos ennyi volt a cikkben.

[ Szerkesztve ]

(#4061) bandus válasza Ringman (#4060) üzenetére


bandus
veterán

nem mintha követném a piacot, de mi történt pl. ma délután a btc-vel és eth-val?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4062) Ringman válasza bandus (#4061) üzenetére


Ringman
nagyúr

(#4063) Celithrandi válasza Ringman (#4062) üzenetére


Celithrandi
addikt

és közben bezuhant a dollár azt se hagyjuk ki.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4064) Ixion77 válasza bandus (#4061) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Tippem szerint az, hogy az új állások száma az USA-ban a várt növekedés helyett jelentősen csökkent. Azaz gyengül az USA gazdasága, ezért arra számít a piac hogy a FED mégis hamarabb kezd kamatcsökkentésbe. Ez a várakozás jót tesz a high-béta részvényeknek (pl. ARKK) és a kriptóknak, a dollárt pedig gyengíti.

Amúgy az egész gondolkodás nekem nagyon torz. Ha jó adat jön, akkor azért emelkedünk mert erős a gazdaság, ha rossz, akkor azért emelkedünk, mert majd a FED úgyis lazítani fog.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4065) ngaba válasza Ixion77 (#4064) üzenetére


ngaba
aktív tag

Az embereknek még mindig sok felesleges pénzük (sokáig nélkülözhető megtakarításuk) van, ha még mindig inkább spekulálnak ilyen US bond hozamok (és ATH-közeli tőzsdei árfolyamok) mellett.

(#4066) stingy2 válasza ngaba (#4065) üzenetére


stingy2
senior tag

"(és ATH-közeli tőzsdei árfolyamok)"- nem az ATH itt a lényeg ;)

"Alapszabály, hogy az árak sosem túl magasak elkezdeni a vételt, és sosem túl mélyek elkezdeni az eladást. Az első tranzakció után mégse kezdj addig újabba, amíg az elsőn nincs profit."

INTJ

(#4067) Celithrandi válasza stingy2 (#4066) üzenetére


Celithrandi
addikt

Tőzsdei gyorstalpaló by Jesse Livermore ? Azt hittem ezt viccnek szántad, erre kiderül, hogy véresen komoly. Ha ezt értelmezzük amúgy akkor 22-es csapdája. Akkor kezdj újba ha van profit az elsőn? Tehát ússz az árral és reménykedj, hogy nem fordul a trend? Olvastam én is ilyesmit, sose értettem. Akkor kell rányitni amikor már szépen minuszban van majd így tovább sávosan míg meg nem találod a tetejét vagy éppen az alját :)

[ Szerkesztve ]

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4068) stingy2 válasza Celithrandi (#4067) üzenetére


stingy2
senior tag

Akkor még néhány jótanács a Mestertől :):
"Az összes spekulációs baklövés közt alig van nagyobb, mint leátlagolni egy vesztő játszmát."
"Elsőre elég megvennie a tervezett pozíció ötödét. Ha ez nem mutat profitot, ne építse tovább a pozíciót, hiszen láthatóan tévedett."
"Az igazán nagy pénzt azok a kötések hozzák, amik már a kezdetektől nyereséget mutatnak."
"Semmi esetre se menj szembe a piaccal"
Ezek persze spekulációra vonatkoznak, a befektetés más kávéház, ott működhet a leátlagolás. Én nem csinálom, mert minek üljek bukóban, ha pénzt is kereshetek?

Amúgy másfél éve a Pf fórumon is kiosztottak a penisztokk topikban ezért (onnan már kiregeltem, sok ott az agyhalott)...aztán szép csendben bebukták a teljes xela pozit. Utána már nagy lett a csend. A 814-es hsz-nél kezdődött az eszmecsere, még a naaagy Boole is beszállt, aki már könyvet is írt a tőzsdéről :D . "Bankos" nick is átlagolt szorgalmasan, hiába szóltam, utána meg okoskodott, hogy jaaa, csak a tőkénk kis részét tesszük ide (persze, ha bukó van akkor jön a magyarázkodás a sok tőzsdemájertől).

A fehér nyílnál szóltam segítő szándékkal, aztán jött az oltás. Utána még hónapokig átlagoltak, de én kiszálltam, galambbal nem sakkozok. Azóta század részére esett a rv ára.
Szóval attól hogy nem érted a trendkövetést, még működik. De ha neked a leátlagolás jön be, akkor csináld azt.

INTJ

(#4069) SzGee válasza stingy2 (#4068) üzenetére


SzGee
aktív tag

Egyértelműen baromság a leátlagolás, talán egyedül indexkövető alapoknál, ETF-eknél van (lehet) értelme, mert azok jó eséllyel idővel ledolgoznak egy piaci esést
Egyedi részvények tippre 90%-a sosem dolgoz le egy nagyobb esést, garantált bukó itt a leátlagolás

If you leave me, can I come, too?

(#4070) bandus válasza SzGee (#4069) üzenetére


bandus
veterán

kiveve az xpev, az majd egyszer visszahozza :K ;]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4071) Hi!King válasza stingy2 (#4068) üzenetére


Hi!King
őstag

Szerintem meg ugyanúgy rossz az az ökölszabály, hogy ha 1/5-öt befektetted amennyit akarsz, és nem mutat profitot, akkor tévedtél, és nem veszel bele többet, mint csak azért lefelé átlagolni, mert sokat esett már az adott részvény.

Ha azt várod, hogy az adott részvény vissza fog pattanni, azt nem lehet csak egy chartra alapozni, hanem valamilyen okot tulajdonítasz neki, ha eltelik egy idő, és tovább esett lefelé, annak önmagában nem kellene változtatnia a stratégiádon, amennyiben az általad feltételezett fundamentális tényező még mindig fennáll.

BTW én nem alkalmazok átlagolást egyedi részvényre, ellenben akik hazai fórumokon csinálják, azok majdnem mind OTP-vel teszik, és azzal pont nem fürödtek be ezidáig, persze lehet vele befürödni, lásd pl. DB és Commerzbank is bukó volt ha valaki ezt művelte vele.

(#4072) avl válasza stingy2 (#4066) üzenetére


avl
aktív tag

ez szerinted jo "szabály" ? "Az első tranzakció után mégse kezdj addig újabba, amíg az elsőn nincs profit."

szerintem: attól függ :))
pl. hosszutavu befektetönek, akinek folyton van ujabb befektetnivaloja es valami szeles ETF-e(ke)t vesz ?

(#4073) ngaba válasza stingy2 (#4066) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én is akartam kérni, hogy fejtsd ki kérlek a második bekezdést bővebben, mert többféleképpen lehet értelmezni (a helyes értelmezés már kiderült), és szerintem ez mélyebb indoklásra szorul. :)

Nekem laikusként se az átlagolás, se az, amit te írtál, nem tűnik jó ökölszabálynak.

(#4074) julius666 válasza stingy2 (#4068) üzenetére


julius666
addikt

Ezek persze spekulációra vonatkoznak, a befektetés más kávéház, ott működhet a leátlagolás.

A te definíciód szerint hol ér véget a speki és hol kezdődik a befektetés? Ennél a XELA sztorinál ez nyilván nem kérdés persze, aki a nyilad környékén vette arra más tőzsdei közhelyeket is el lehetne sütni (alapból hulló késbe nyúltak).

Szerintem egyébként a leátlagolás amúgy akkor igazán veszélyes, ha a pozíciód/teóriád felülvizsgálata helyett vérszemet kapsz, hogy ez így még nagyobb buli mint eredetileg gondoltad és akár nagyobb kitettséget szerzel mint eredetileg tervezted, egy egyébként a piac által szemétnek értékelt cuccból.

(#4075) stingy2 válasza avl (#4072) üzenetére


stingy2
senior tag

"pl. hosszutavu befektetönek"
Ez is ott van ;):
"Ezek persze spekulációra vonatkoznak, a befektetés más kávéház, ott működhet a leátlagolás."
Amúgy nem kell ezeket totál szó szerint venni, inkább iránymutatás. Nincs kőbe vésve, hogy egy pozit 5 részletben nyissunk, vagy 3-ban. A pozícióépítés lényege, hogy ne egyben nyissuk be full tőkével, mert ha ellenünk megy, akkor nagy a bukó, a jövőt meg senki sem ismeri.
A "Semmi esetre se menj szembe a piaccal"-t gondolom nem kell magyarázni. Hosszú befektetésnél persze kiüli az ember. (mondjuk egy rosszkor benyitott pozit akár évekig) de rövid időtávon trend ellen menni egyenlő a számla ledarálásával. Persze lehet ezt még cifrázni azzal, hogy a trend időtáv függő: pl. 10, 30, 60 percesen emelkedő, de 4 óráson v naposon eső a trend, akkor merre is az arra?
Nem nyújtom, mert regény lesz belőle: a lényeg, hogy máshogy kell megközelíteni a befektetést, és megint máshogy a spekulációt. Szerintem. Aztán mindenki azt csinál, amit akar.

INTJ

(#4076) ngaba válasza julius666 (#4074) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ez csak nyelvészkedés és szubjektív, de szerintem amiről ebben a topicban szó van, az mind árfolyamspekuláció (nem pejoratív értelemben). :) Ha már a vétel pillanatában azon gondolkodsz, hogy mikor mennyiért fogod eladni; illetve a short szerintem definíció szerint az.

Nekem a (részvénybe) "befektetés" buffeti értelemben valami olyasmit jelent, hogy birtokolni akarom azt a céget, vétel után figyelem minden rezdülését, mintha a "saját vendéglőm" lenne, sőt, akár még bele is szólnék a működésébe, ha lenne hozzá elég részvényem. :) Amit itt csinálunk, akár az ETF-ekkel is, az valami hasonló, mint használt laptopokkal üzletelni hardveraprón. Az osztalék alig érdekel már valakit. (Annyi különbséggel, hogy a buy-and-holdosok szerint a használt laptopok ára hosszútávon mindig nő, ezért jó ülni rajta.)

[ Szerkesztve ]

(#4077) stingy2


stingy2
senior tag

Akkor csak röviden azokra, ami közben jött:
#4071Hi!King
" OTP-vel teszik, és azzal pont nem fürödtek be ezidáig" - nem tudhatod. Biztos nincs olyan, aki elkezdett átlagolni csúcstól lefele, aztán dobta az egészet mondjuk 10e-nél 50% körüli bukóban? Elmélet, meg gyakorlat :). Sztem van akinek bejött van aki meg bukott.

#4073ngaba
"amit te írtál, nem tűnik jó ökölszabálynak" - mire gondolsz? A pozíció építésre? Mert az elég jó szabály, hogy ne tegyünk fel egyben mindent a pirosra. (spekulációról beszélünk)

#4076ngaba
"Nekem a (részvénybe) "befektetés" buffeti értelemben" - és ő is több részletben vásárol/ad el, ráadásul nem is mindig csak lefelé növeli a pozícióját, és általában nem is egyszerre szabadul meg egy cégtől. (mondjuk légitársaságokból így tárazott ki, de az inkább a kivétel erősíti a szabályt volt.)

#4074julius666
"A te definíciód szerint hol ér véget a speki és hol kezdődik a befektetés?"
Ez nehéz kérdés. Szerintem az egész életünk egy nagy folyamatos spekuláció. Ha szűkítjük a kört tőzsdére, akkor vagy időtávnál, vagy módszernél húznék vonalat. Pl 5-10 évre ETF-et venni B&H módszerrel, az nekem befektetés. Max. 1 évig tartani egy pozit spex. Fundás módszerrel meghatározni egy cég belső értékét, és így adni/venni befektetés. Valamilyen momentum stratégiával, technikai eszközzel tenni ugyanezt inkább spekuláció. Aztán lehetne mondani kevert stratégiát is, meg még 1000+1 módszert, szóval van az egyik véglet: megveszem és rá se nézek 30 évig, a másik az 1 percesen keresem a trendet. Az egyik tiszta befektetés, a másik tiszta spekuláció. A kettő közt meg van a "szürke zóna". Hogy hol a határ? Ki tudja...

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#4078) julius666 válasza ngaba (#4076) üzenetére


julius666
addikt

Ez csak nyelvészkedés és szubjektív, de szerintem amiről ebben a topicban szó van, az mind árfolyamspekuláció

Persze, de azért jelentős különbség van kockázat/hozam, várható árfolyammozgások tekintetében ezen belül is. Kockázatos spekuláció a kamu kínai EV cég tartása/shortolása is meg a 30 éves USA államkötvények árfolyammozgásaira fogadás, mégis van különbség.

Nekem a (részvénybe) "befektetés" buffeti értelemben valami olyasmit jelent, hogy birtokolni akarom azt a céget, vétel után figyelem minden rezdülését, mintha a "saját vendéglőm" lenne, sőt, akár még bele is szólnék a működésébe, ha lenne hozzá elég részvényem. :)

Egyébként Buffet ténylegesen ezt csinálja? Azt tudom, hogy erről papol, a gyakorlatban viszont nekem nagyon úgy tűnik, elemzői munka alapján adja-veszi csak ő is a papírokat mint a konkurensei többsége. Annyi hogy neki a value a heppje, meg is határozza ez a faktor nagyrészt a teljesítményét (na meg csomó olyan lehetősége van ami nekünk nincs, pl. olcsó leverage a biztosítóin keresztül, ezt gyakran elfelejtik megemlíteni amikor az eredményeiről van szó...)

#4077 stingy2
Köszi a választ!

[ Szerkesztve ]

(#4079) Hi!King válasza stingy2 (#4077) üzenetére


Hi!King
őstag

Persze, bukhattak rajta, de szerintem itt az a lényeg, hogy aki átlagol, azzal számol, hogy ugyan eső trendben van a részvény, de fundamentálisan szerinte többet ér vagy többet fog érni, ezért úgy gondolja idővel vissza fog pattanni. Ha tovább esett és szerinte a fundamentális tényező nem változott, akkor pont hogy logikus, hogy még olcsóbban is belevesz. És pont ez a veszély, hogy ha téved, és akár soha nem jön vissza oda az árfolyam ahol volt, vagy csak nagyon sok év múlva. Az OTP meg arra a példa, hogy ezek a spekulációk, hogy vissza fog pattanni mind a 2008-09-es válság után, mind a covid idején és a tavalyi esés után is bejött. Hogy valaki mégis eladta idő előtt az más kérdés.

Ezzel együtt persze mint írtam, ebben nagy a kockázat, mert járhat úgy az OTP mint a német bankok, leesik harmadára-negyedére az árfolyam, aztán ott is marad. Főleg ha mondjuk a szuperbanknak játszik át mindent a kormány.

[ Szerkesztve ]

(#4080) avl válasza stingy2 (#4075) üzenetére


avl
aktív tag

"ne egyben nyissuk be full tőkével"

hu-hu, de messze vagyok ettöl; sok ev ota a portfoliom 2%-nyiert sem vettem egyben valamit

befektetökent ez a veszely legfeljebb az elsö vételnél lehet, hogy "egyben nyissuk be full tőkével"

(#4081) stingy2 válasza Hi!King (#4079) üzenetére


stingy2
senior tag

Egyetértünk :), azzal a különbséggel, hogy amit te írsz OTP-nél, az nekem inkább a befektetés kategória. Ebből gondolom:" de fundamentálisan szerinte többet ér vagy többet fog érni"
De ha csak azért átlagol, mert esik a papír, akkor hülye.
Azért ne felejtsük el, hogy 2008-ban az OTP is simán beborulhatott volna (voltak is róla pletykák). Sztem akik akkor 2000 alatt vették - Csányit meg a bennfenteseket leszámítva - inkább orosz rulettet játszottak, mint felelős befektetőt.
"Sose vegyél egy részvényből csak azért, mert nagyot esett az utóbbi időben"
A lényeg, hogy nagyon nem mindegy az ok, hogy miért vesz vki.
"Sose keverd a spekulációt a befektetéssel"
Asszem ma ellőttem az éves idézet adagomat :)

[ Szerkesztve ]

INTJ

(#4082) ngaba válasza julius666 (#4078) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem a 30 éves USA államkötvény árfolyamára spekulálni (rövid távon) és a kínai junk részvényre kábé ugyanaz, csak más a kockázat.

Ha te hosszabb távra belerakod az USA államkötvénybe, mert "biztonságban érzed ott a pénzed, és még a jelenlegi hozamszint is szimpatikus", az már jobban hajlik az én szememben a befektetésre. De ez tényleg szubjektív.

[ Szerkesztve ]

(#4083) Celithrandi válasza stingy2 (#4068) üzenetére


Celithrandi
addikt

persze miről beszélünk attól függ. Én leginkább eur/huf al játszom, ott ez más mint részvénynél.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4084) attiati


attiati
veterán

Több helyről jön vissza az, hogy az EURHUF árfolyamnak ebbe és ebbe az irányba kell menni, mert a HUF inflációja magasabb, mint az euroé és ennek meg kell jelenni az árfolyamban.

Itt nem a reálkamatok különbségét kellene nézni?
Euro reálkamat - huf reálkamat.
Nem téves az a megközelítés, hogy az inflációs különbségből következtetni az árfolyamra?

Azt hittem egy sima google kereséssel találok majd adatokat reálkamat historikus alakulására, de nem ilyen egyszerű. Össze lehetne dobni a chartot, de a módszertan is kérdéses. Főleg úgy, hogy itthon komplex a monetáris eszköztár és jelentősen el is térnek a kamatok: alapkamat, jegybanki O/N betét kamat. Lehetne a referencia az egy éves hozam is, de abban most jelentős torzulás van a befalapok átterelése miatt. Lehetne a 10 éves hozam is.

Több jegybanki elemzésben is azt látom, hogy az inflációnál az 12 hónapos várakozásokat veszik figyelembe.

szerk: mégis találtam adatokat
MNB ábrakészlet a legfrissebb gazdasági és pénzügyi folyamatokról (2023. július)
10. ábra reálkamat

Mondjuk a 2023. februárban publikált grafikonon máshogy néz ki a februári adat.... mint a júliusi grafikonon a február szakasz :D Ez a februári grafikon.

Van valakinek tippje, hogy mi az oka az eltérésnek?
-3% helyett +3% :D

Dán jegybank elemzésében pedig az EUR (és USD) reálkamatra találtam adatot, de ez sajnos 2023. február (2. ábra). Ők az O/N betét kamatát veszik figyelembe? (monetary policy rates)

FED pedig frissíti az ábráját a saját módszertana szerint.

[ Szerkesztve ]

(#4085) Hi!King válasza stingy2 (#4081) üzenetére


Hi!King
őstag

Szerintem nincs éles határ a befektetés és a spekuláció között. Ha hosszútávú befektetésnél bármilyen módon időzítem a vételt vagy az eladást, akkor abban már van spekuláció, és egyáltalán nem ördögtől való ha ezzel így keveredik a kettő.

Az meg szerintem inkább spekuláció, ha valaki azért vesz OTP-t, mert úgy gondolja fundamentálisan elemezve alulértékelt a tőzsdei árfolyama, de amint már nem gondolja alulértékeltnek, eladja. Mert tisztán befektetés az lenne, ha időzítés nélkül mikor rendelkezésre áll egy összeg, akkor veszi és kész, ráadásul ez esetben eleve nem jó egyedi részvényt venni, hiszen akár csődbe is mehet a cég.

Igen, akik 2000-en vettek, azok nagyot kockáztattak, arra fogadva hogy nem fog csődbe menni az OTP. Ez tipikus példája a spekulációnak.

(#4086) Celithrandi válasza Hi!King (#4085) üzenetére


Celithrandi
addikt

nem hinném hogy az otp csődbe tudna menni, kihúznák állami szinten az utolsó pillanatban, ha most lenne ilyen akkor beépitenék az mbh-ba.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#4087) Hi!King válasza Celithrandi (#4086) üzenetére


Hi!King
őstag

Az OTP-nek ha jól látom 30 ezer milliárd Ft a mérlegfőösszege, és kb. 3.5 ezer milliárd Ft a szavatoló tőkéje. Bankcsődnél simán lehetséges, hogy hirtelen a szavatoló tőkénél nagyobb összeg vagy akár többszöröse lenne szükséges a bank megmentéséhez, és válságban nem valószínű, hogy a magyar állam ekkora összeget tud biztosítani, hacsak nem inflálja el még brutálisabban a forintot, akkor viszont az OTP miután helyrebillen, reálértéken nem mostanában pattanna vissza a mostani árfolyamra. Meg ugye egy ekkora léptékű segítség egyben azt is jelentené, hogy az állam átvenné a tulajdonrész jelentős részét, hogy aztán később a megmentés után eladja (vagy megtartsa), így az eredeti tulajdonosok tulajdonaránya is csökkenne.

Szerk.:
Egyébként az OTP-nek az volt a szerencséje a válságban, hogy nagyon sok nyugdíjas és középkorú ügyfele van, akik nem vitték sehová a pénzt, nem pánikoltak, nem is nagyon értették hogy válság van.

[ Szerkesztve ]

(#4088) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

https://kiszamolo.hu/mi-lesz-a-papirvagyonokkal/

some men just wanna watch the world burn...

(#4089) Ixion77 válasza j0k3r! (#4088) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Rengeteg ok lenne az esésre. A gond csak az, hogy eddig is rengeteg volt, aztán nézd meg mi történt idén...
Még csak azt sem lehet mondani, hogy csak az USA bigtechben. Pl. OTP 8K->14K, OPUS 100->400, BUX 44K->56K stb. Nem ki erősödések, és nehéz belelátnom hogy mire fel.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4090) Oppenheimer válasza Ixion77 (#4089) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Arra fel hogy még mindig nincs érdemi recesszió sehol, sőt, Amerika nő mint a gomba.
Ixion és Joker: azóta is partvonalon ültök?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4091) Ixion77 válasza Oppenheimer (#4090) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Én nagyrészt igen. Kötvények és arany arányát növeltem.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4092) j0k3r! válasza Oppenheimer (#4090) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Teljesen a partvonalon soha sem ültem. Jelenleg kb. 50% részvény, 5% IDTL, 45% cash (ennek egy részének kéne valami DKJ jellegű helyet találnom dollár alapon...). Egyébként augusztusban is csipegettem egy-két részvényt :)

Én továbbra is azt gondolom, hogy lehet majd alacsonyabb értékeltségen vásárolni részvényeket. Azt is el tudom képzelni, hogy most nem Amerika húzza bele a világot a recesszióba, mint 2008-ban, hanem fordítva lesz. Példaként ott van mondjuk a kanadai és angol ingatlanpiac, ahol 2-5 év az átlag kamatperiódus, tehát a hitelek fele pár év alatt át fog árazódni és szemmel láthatóan többet kell majd fizetni a törlesztőre. Ez például elszívhat jövőbeli költéseket máshonnan, ami megjelenhet a tőzsdei cégek bevételében (nem csak ebben a két országban). Sok ilyen kis "apróságot" fognak hozni a magas kamatok, kevesebbet lehet költeni "dolgokra", többet adósságszolgálatra. Magyarországon ezt nem látod az idióta stoppolós intézkedések miatt, szóval becsapós.

Az USD/JPY-t is figyelgetem mostanában. Sokat gyengült a dollárhoz képest, eközben felütötte a fejét az infláció Japánban is. Azért fontos ez, mert a yen-t használják legtöbbször carry trade-ként, viszont ha a BoJ elkezd kamatot emelni, vagy éppen amerikai államkötvény eladásba kezd (lehet, hogy ez már most is történik?), hogy megvédje a yen-t, az egy szép kis globális rug pull lehet. "Okosok" szerint $150 körül lehet a határ, de szerintem ők is csak tippelnek.

Japán mellett Kína is fontos, mert ott sincs minden rendben. Felütötte a fejét a defláció plusz az ingatlanos cégek csődjei. Talán ott meg pont az lesz a megoldás, hogy gyengítik a jüan-t, aminek a hatására 1) inflációt importálnak Kínába 2) deflációt exportálnak a világba.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4093) net91 válasza j0k3r! (#4092) üzenetére


net91
senior tag

Az IDTL kamatával mit kezdesz? Direkt választottál olyan kötvényt, amely kamatot fizet?
A 7USH-ról mi a véleményed?

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#4094) j0k3r! válasza net91 (#4093) üzenetére


j0k3r!
senior tag

IDTL-t én elsődlegesen a potenciális árfolyamnyereség miatt veszem, a kamat az csak hab a tortán, amit majd ugyanúgy kezelek, mint a többi cash-t. Nem tervezem visszaforgatni, vagy ilyesmi.

7USH-hoz sajnos nem értek, erre vannak itt nálam sokkal tájékozottabbak ETF ügyben. Természetesen látom mit tart, de nem tudom, hogy van-e jobb alternatívája.

#notafinancialadvice

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4095) net91 válasza j0k3r! (#4094) üzenetére


net91
senior tag

Köszönöm.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#4096) stingy2


stingy2
senior tag

10% feletti eurós állampapírhozam Magyarországon - Az mégis hogy?
- na, Árgyelán megint alakított, ráadásul fizetős tartalom. 'há, b+, ez az újságírónak nevezett valami tényleg ilyen clickbait címmel akarja rávanni a pü-ileg kevésbé művelt olvasót az előfizetésre? Ez kb. olyan, mint ha azt mondanám, hogy 500% hozam Amerikában, és betenném fizetős cikkbe, hogy aki vett 2022.októberben NVDA-t, az mára ötszörözött. És ez egy "komoly" gazdasági portál :D

INTJ

(#4097) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

https://www.bea.gov/news/2023/personal-income-and-outlays-july-2023

Lesz még itt egy emelés a FED-től szeptemberben szerintem. Jelenleg 11.5% esélyt ad neki a piac.

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#4098) travix válasza stingy2 (#4096) üzenetére


travix
aktív tag

háborús magazin :))

[ Szerkesztve ]

(#4099) Oppenheimer válasza stingy2 (#4096) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Eleg idegesitoek ezek a cikkek, de en rajuk sem kattintok inkabb. Erot kell venni magunkon es tovabbgorgetni ezeken a szemeteken. :D
Ettol meg itt vannak a legjobb elemzesek pl EU - magyar viszony es magyar gazdpol temaban. Neha egyeb temakban is.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4100) tomazin válasza stingy2 (#4096) üzenetére


tomazin
veterán

En ahogy meglattam mar gorgettem is tovabb, ugyanis biztos voltam benne,h regebbi pemaprol lesz benne szo.
Iszonyat clickbait amugy az egesz pf.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.