Hirdetés

2024. június 12., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4951) avl válasza ngaba (#4949) üzenetére


avl
aktív tag

persze, veszem is (illetve eddig is vettem, csak most dec.ben "erösen megtolom"), a kerdes csak: mennyi legyen benne (pl. az én össz portfolióm hany %-nyija), miböl csoportositsak oda
...jól el van/lesz anyagilag engedve + folyton "gyötröm" is a fejét a penzügyi tudatossággal + nem is azt látja, hogy a pénzzen megvehetö az igazi érték, eddig (!) nem is úgy élt stb.

(#4953) User_2


User_2
tag

nem tudom nem azt gondolni, hogy az MNB-ből kihúzták a pénzt a ker bankokba,
és most a bankokkal kiosztatják.
gondolom a ker bankok is számítottak rá, hogy majd vissza kell tenniük, de nem így.
most meglett a pénz a barátoknak, plusz ciknossá is válik sok tucat ember akinek részt kell vennie a pénz kiosztásában.
nem tudom, hogy ez politikai, gazdaságpolitikai ( szerintem ez a legkevésbé, így a gazdaségfejlsztési duma a leggyengébb) vagy inkább valami teljesen más ügy

(#4954) julius666 válasza ngaba (#4936) üzenetére


julius666
addikt

Szerintem ebben most kár politikát keresni. Mindenhol máshol ahol megugrik a hiány (van olyan ország, ahol nem?) vagy már eleve ez a helyzet, nem kell azonnal kifizetnie az államháztartásnak a jegybanki hiányt, vagy ez lesz a vége úgyis.

Úgy tűnik ez most egyelőre a varázs megoldás itt az MMT árnyoldalán. Most a ZIRP idején hosszú időre fixált hitelek miatt a gazdaságban lassabban jelentkeznek a kamatemelés hatásai a vártnál, most a túloldalon, a hitelezői oldalon vannak inkább a gondok. Ott meg a láncolat végén ott a jegybank, aki egyrészt maga is egy gigászi szereplő (QE során vastagra hízott balance sheet), de olyan, aki nem tud bedőlni. Illetve segíti a sérülékeny szereplőket. Vagy átvállalja a hiteleken elszenvedett bukót, "beveszi névértéken" az adósságokat (USA), célzottan relatíve olcsó hitelt biztosít (USA meg EKB talán?), vagy éppen kitömi a bankokat magasan piaci feletti kamatozású eszközökkel (MNB, lásd 18% O/N kamat).

A jegybanki hiány ami aládúcolja a hitelezői oldalt. Mi csak szokás szerint early adopterek vagyunk az unortodoxiában.

[ Szerkesztve ]

(#4955) ngaba válasza julius666 (#4954) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ez nem politika, max szakpolitika. (Max annyiban, hogy a szokásos trükközés.) Annyit mondtam, hogy ez már valószínűleg tavaly októberben pontosan ki lett találva.

De én laikusként kérdeztem, mert tényleg nem tudom, hogy mit jelent az, hogy a jegybanknak negatív a saját tőkéje. Konkrétan. Adóssága van? (Amit azért nem tüntet el pénzcsinálással, mert inflációt gerjeszt?)

[ Szerkesztve ]

(#4956) Segal válasza Drizzt (#4948) üzenetére


Segal
veterán

Egyrészt attól hogy az alapkamat elkezd esni még semmi garancia hogy a bankok is azonnal elkezdik csökkenteni a hitelkamatot, másrészt meg amint kamatcsökkentés lesz, azonnal reagálni fog rá a forintunk, tehát nem lehet majd itt minden hónapban alapkamatot csökkenteni, mert annak nem lenne jó vége.
Csak ugye ők meg növekedést szeretnének, ahhoz meg hitelezés kéne. Viszont attól hogy esetleg még esik is kicsit a hitelkamat nem lesz itt roham egyből érte, mert a többség tisztában lesz vele hogy idővel még alacsonyabb lehet az alapkamat és utána már a bankok is reagálhatnak. Viszont itt a hangsúly az időn van. Na a kormányunk ezt szeretné rövidíteni. Viszont én a bankokat sem féltem egyrészt választhatják a különadót, másrészt ezerféleképpen visszaépíthetik akár a hitelkérelembe vagy bármi másba azt az összeget amit a kamat kedvezménnyel buknak.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4957) fecus válasza fecus (#4928) üzenetére


fecus
őstag

És erről a kötvény ETF-ről mi a véleményetek mint kötvény láb?
Xtrackers II Eurozone Gov Bond 25+ UCITS ETF 1C
Tudom, hogy nem USA hanem EUR. Acc.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#4958) attiati


attiati
veterán

Pár éve követem egy amcsi webshop árait. Maximális hatékonysággal dolgoznak, ritkán emelnek árat (csak amikor már muszáj). Náluk láttam először '21-22-ben, hogy jön az inflációs nyomás. Tegnap megint emeltek egy szép 7-8%ot.

Nem tudom honnan érzékelik az árnyomást.
A szállítási költség jelentős arányt vihet el náluk.
De például a hajózási költségek teljesen normalizálódtak.

(#4959) j0k3r! válasza ngaba (#4944) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Ez nyugtasson :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#4960) aAron_ válasza j0k3r! (#4959) üzenetére


aAron_
őstag

Ezzel azt akarod mondani, hogy kb. 1960-től 2008-ig magasabb volt a 10 éves hozam, mint most? Short bonds? :DDD

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#4961) ngaba válasza aAron_ (#4960) üzenetére


ngaba
aktív tag

Rakjuk mellé az inflációt is. Úgy mond szerintem csak ez a grafikon valamit.

(#4962) julius666 válasza j0k3r! (#4959) üzenetére


julius666
addikt

Kis adalék mellé :)

(#4963) attiati válasza julius666 (#4962) üzenetére


attiati
veterán

Never in the history fújtak akkora kötvény lufit a megelőző időszakban :D
Az is szépen látszik a charton.

(#4964) julius666 válasza attiati (#4963) üzenetére


julius666
addikt

Ez pontosan így van. :)
És sejtette is kb. mindenki, hogy nem jó ötlet lepkefing kamatért kötvényt venni. Szóval egyáltalán nem igaz, hogy a többség mindig téved.

(#4965) julius666 válasza ngaba (#4944) üzenetére


julius666
addikt

Csak nehogy a piac az USA kötvényhozamokhoz is így hozzászokjon, mert akkor hoppon maradunk a DTLA-val. :)

Ezt hívják kockázatnak. :) Ha ez a szcenárió nem lenne benne a pakliban, nem hogy én magam nyakig ülnék a hosszú amcsi kötvényekben, az egész családomat beleültettem volna. Tőkeáttéttel.

Magyar államkötvény: a 2-3 évvel ezelőtti MÁP+ hozamok akkor se voltak túl kecsegtetők, épp hogy vissza tudták pótolni az átlagos forintromlás okozta bukót. Igazából a közeljövőben várható forint kiadásokon (biztonsági tartalék, ingatlanra gyűjtés, stb) kívül nem igazán volt az alkalmas semmire.

A mostani ~7% a hosszú magyar kötvényekre se nem jó
- rövid távú forint kiadás célokra: PMÁP sokkal jobb erre
- se nem jó elérhető dollár/eur hozamokhoz mérten: elég egy átlagosan 4% éves forintromlás adott időszakra és EUR kötvény már ugyan azt tudja forint alapon
- se nem csábító történelmi viszonylatban: kb átlagos ha a ZIRP évtizedet kivesszük a képletből [link]
- se nem csábító az ország gazdasági/politikai kilátásait tekintve: friss zsiday cikk

Semmilyen szempontból nem éri meg tartani IMO.

[ Szerkesztve ]

(#4966) attiati válasza julius666 (#4964) üzenetére


attiati
veterán

Ez a baj, hogy volt egy torz ZIRP évtized a monetáris politikában.
Van egy torzul felépített kínai ipari kapacitás.
Van egy torz fogyasztási, termelési rendszer, ahol nem vették figyelembe a környezetszennyezés költségeit.

Hogy ezek a torzulások mikor szűnnek meg, azt nem tudjuk. De a következményeit igen.
A monetáris politika torzulásának megszűnése (vagy annak kezdete?) látszik a fenti ábrán.

[ Szerkesztve ]

(#4967) j0k3r! válasza aAron_ (#4960) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Szerintem már bőven emeltek annyit, hogy abból egy finom recessziót ki lehessen hozni. Már bent van a mikróban minden hozzávaló, csak még nem csilingelt a végén :DDD

Itt az első két ábrán szerintem látszik mennyire más volt növekedés a 80-as évek előtt, meg utána. Plusz erre még rájön az ipar vs. szolgáltatás "multiplier". Ha nincs olcsó hitel (amire a gazdasági növekedés épül 30+ éve), akkor növekedés sem lesz, szóval az infláció sem lehet ragadós, mert elfogy az emberek pénze. Ha jól emlékszem, akkor reálbér csökkenés van USA-ban, ami szerintem kulcsfontosságú az inflációs dinamika szempontjából.

Szerintem ahhoz, hogy ezt a több évtizedes "vergődést" lecserélje egy új, organikusan, kevesebb hitelből növekvő gazdaságpolitika, ahhoz össze kéne hozni egy 1929 szerű "depressziót", resetet. Azért nem mondom, hogy 2008-asat, mert ott csak a jegybankok mérlege alá be lett söpörve a probléma (toxikus eszközök), nem lett semmi megoldva normálisan.

Bocs a doomerkedésért, akit zavar görgesse át :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#4968) attiati válasza julius666 (#4964) üzenetére


attiati
veterán

"sejtette is kb. mindenki, hogy nem jó ötlet lepkefing kamatért kötvényt venni"

mármint melyik időszakban?

(#4970) buherton


buherton
őstag

[Zsiday - Gazdaságtervezés Kis-Kínában]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#4973) ngaba válasza julius666 (#4965) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én nem tartok magyar hosszút, csak felvetettem. (51/G-m volt, de már kiszálltam.) DTLA-t sajnos igen. :)

(#4974) julius666 válasza attiati (#4968) üzenetére


julius666
addikt

COVID után biztosan ez volt a konszenzus, de már előtte is ez ment (TINA)

Van egy torzul felépített kínai ipari kapacitás.
Van egy torz fogyasztási, termelési rendszer, ahol nem vették figyelembe a környezetszennyezés költségeit.
Hogy ezek a torzulások mikor szűnnek meg, azt nem tudjuk. De a következményeit igen.

Egyébként biztosan tudjuk a következményeit? Kína pl. nem csak olcsó gyártással volt jelen a világpiacon, hanem gigantikusan megugró fogyasztással is. Nem csak a kínálati oldalon szerepeltek egyre nagyobb súllyal, hanem a keresletin is. Ez az idézet nagyon jól jellemzi, mi történt ott:

Hogy milyen irdatlan volt a kínai túlfejlesztés: a csúcsán annyi cementet használtak fel három év alatt, mint az USA száz év (!) alatt.

Ha a kínai gazdaság összeroskad akkor a keresleti oldal hamarabb eltűnik szvsz, a recessziót nagyon könnyen "exportálják". A politikai okokból elvitt termelés meg ki tudja pontosan mennyit drágít a dolgokon (újabb technológiákkal felhúzott gyárak, automatizáció), vagy hogy mennyire lesz tartós jelenség (vezetés előbb-utóbb kénytelen lesz meghátrálni Kínában, ha a folyamatok elérnek egy kritikus pontot).

Simán lehet ez a deglobalizáció csak egy átmeneti sztori, ráadásul a végén inkább okoz deflációt (recesszió), mint inflációt...

A fenntartható fejlődésre átállás hatását a hosszú hozamokra is nehéz megmondani, egyik oldalról inflatorikus folyamat, másik oldalról meg rontja a gazdasági potenciált. Utóbbi hozamcsökkentő hatású hosszú oldalon.

(#4976) concret_hp válasza szabi__memo (#4969) üzenetére


concret_hp
addikt

lehet majd dühösnek lenni, hogy elhajtották szíjjártó urat a p*csába :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#4977) HussarF válasza julius666 (#4965) üzenetére


HussarF
addikt

A Zsiday cikkre reagálva, a Magyar bankszövetség nem feltétlenül így látja. Nem ismerem a szervezet pontos hátterét, de úgy láttam, hogy tényleg reprezentálja a magyar bankokat. Nem csak valami súlytalan tagokkal rendelkező noname megmondó szervezet, 50 tagja van és benne van az összes hazai nagybank.

(#4978) attiati válasza julius666 (#4974) üzenetére


attiati
veterán

Biztosan tudjuk a következményeit?

Az történt az elmúlt évtizedekben a világban, hogy főleg piaci alapon működött a termelés. Ellátásbiztonság nem volt fontos, környezetszennyezés úgyszintén. Ezekre nem költött a világ. Viszont élvezte mindenki a GDP növekedés előnyeit, a deflációs hatást, így az alacsony kamatok kedvező hatását is. Nőtt a fogyasztás, egyre több minden lett elérhető.

Ha elkezd költeni a világ a fentiekre, akkor nem pont ellenkező hatású?
Szerintem stagflációs hatású mind a fenntartható fejlődésre átállás, mind az ellátási láncok újragondolása (geopolitikai alapon).

Lényegében az történik, hogy egy kötelező adót / extra újraépítési költséget be kell tervezned mostantól, ami drágítja a termelést és a fogyasztást. Mindegy, hogy a magasabb áron kisebb lesz a kereslet, attól még nem csökkennek az árak. Mivel a kínálati infláció nem keresletérzékeny.

Az átállás költségét most kell kifizetned. És a jövőbe fektetsz vele, de az előnyei távoliak és nem piaci alapúak és nem GDP növekedésben jelenik meg.

a) klíma esetén csak ugyanarra az élhetőségi szintre jutunk vissza, ahol voltunk (levegőminőség, élhetőbb hőmérséklet, stb).... legjobb esetben annyi a piaci hatása, hogy kisebbek a költségek a kevesebb katasztrófa és korai halálozás okán

b) az ellátási láncokban pedig kisebb politikai kockázat lesz, de ez sem hatékonyság alapú átállás. Oké, fejlettebb gyárakat építenek máshol, de annyival, hogy megtérül egy újraépítés?

A legrosszabb verzió az, ha tömegesen és hirtelen el kell vinni termelői kapacitást Kínából és máshol fel kell építeni. Ennek jelentős egyszeri költsége van, de a kereslet csak áttevődik Kínából egy másik országba. Viszont nem lesz másik országban olyan hatékony a termelés, mint Kínában, mert ők koncentráltan egy helyen tudtak termelni, erre építették ki a fejlett infrastruktúrát sok évtized alatt (vasút, út). Olcsón dolgoznak és a szigorú ázsiai munkakultúra is előnyös (jó esetben másik ázsiai országba kerül át a termelés). A legjobb eset az, ha a nyugat csak simán nem bővíti tovább a kínai kapacitást, hanem máshol építi fel az új gyárakat. De a régiek maradhatnak Kínában és / vagy megveszi Kína őket.

Simán lehet ez a deglobalizáció csak egy átmeneti sztori
Akkor igen, ha visszaáll a régi fejlett-fejlődő hierarchia és mindenki elfogadja a helyét.
Vagy belátja ésszel, vagy elmegy a falig és kényszerből feladja.

Mind a két rendszerszintű probléma egyszerre kezd jelentkezni.

[ Szerkesztve ]

(#4979) attiati válasza attiati (#4678) üzenetére


attiati
veterán

Tippek a piacra?

Elég túladott minden, de sztem így se fogja meg a 4200.
3900-nál valamit mondani kell a fed-nek.

A munkaerőpiaci adatok nem voltak ma támogatóak a fed számára.

Arra számítok, hogy a 10 éves hozam teteje is valahol akkor lesz, amikor az S&P 3900 körül. Ha ott nem áll meg a hozamemelkedés / index esés, akkor nagyobb a baj.

[ Szerkesztve ]

(#4980) j0k3r! válasza attiati (#4979) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Na ez egy érdekes felvetés! Én meg arra számítok, hogy időben lesz 6-12 hónap eltolódás a kötvény hozam csúcs és a részvénypiaci mélypont között (ebben a sorrendben).

some men just wanna watch the world burn...

(#4981) attiati válasza j0k3r! (#4980) üzenetére


attiati
veterán

A kettő nem zárná ki egymást.
3900 körüli indexnél tetőzik a 10 éves. A 10 éves esésbe kapcsol, mert recessziót áraz.
Index esni kezd 6 hónapig. Vagy csorog 12 hónapig.
Ez a Fed beavatkozás nélküli verzió (pesszimista).

Fed beavatkozós pedig:
3900-ről pattanás felfelé, 10 éves tetőzik.
Inkább erre számítanék egy realista optimista esetben.

nem pénzügyi tanács :)
és persze le is kéne jönni 3900-ig :D

[ Szerkesztve ]

(#4982) ngaba válasza attiati (#4981) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem az a kérdés, hogy lesz-e valami black swan vagy black swan gyanús esemény. Ha igen, akkor kötvénybe fog menekülni a részvényben lévő tőke egy része, pláne hogy most vonzó a kötvénypiac...

(#4983) j0k3r! válasza attiati (#4981) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Nekem a 3900 a mostani lendülettel necces, már túlságosan negatív a hangulat :DDD Jövő héten kezdődik a negyedéves gyorsjelentési időszak, ha ott látunk valami nagyon váratlant, akkor az adhat mondjuk egy löketet lefele. Bár azért tudni kell, hogy ezek a negyedéves eredmény célok szándékosan olyan alacsonyra vannak téve, hogy egy átlag üzletmenet mellett megugorja a legtöbb cég.

some men just wanna watch the world burn...

(#4984) stingy2 válasza attiati (#4979) üzenetére


stingy2
senior tag

Nekem továbbra is kp szept.01-óta. Hétfőnként meg újra tervezés.

INTJ

(#4985) Segal válasza j0k3r! (#4983) üzenetére


Segal
veterán

Ne felejtsd el hogy jövőhéten mi is bejelentjük az inflát. :DDD

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4986) KMT válasza fecus (#4957) üzenetére


KMT
addikt

Nem nagyon jött válasz, pedig vártam én is. Lehet, hogy a másik topikba illik a kérdés inkább.
Nekem szimpatikus. 2013-as áránál van. Lehet, veszek is.

(#4987) attiati válasza j0k3r! (#4983) üzenetére


attiati
veterán

Talán hír sem kell hozzá. Rövid távú pozik kistoppolása. Oly sokan lesik ezt a szintet.

+ Most inkább makro és fed vezérelt a piac, mintsem vállalati eredmények.
Lásd mai pozitív munkaerőpiaci hírre beütötték az indexeket. Pedig ha ekkora kereslet van dolgozókra, akkor vélhetően erősek lesznek a gyorsjelentések is.

(#4988) KMT válasza buherton (#4970) üzenetére


KMT
addikt

Vagy túrázgatás Kis-börzsönyben? WTF? :F :DDD

(#4989) ngaba


ngaba
aktív tag

Azoktól kérdezem, akik nem hisznek az index fund bubble-ben, hogy nem aggasztó-e az, hogy az Apple részvények 23,5%-a a következő alapkezelők kezében van: Vanguard, Blackrock, Berkshire, State Street.

Gondolom az itteni tagoknak ez nem új infó, nekem az volt, amikor nézegettem ezt:
https://whalewisdom.com/stock/aapl

Mi erre a standard válasz, hogy ez miért nem gond? :)

[ Szerkesztve ]

(#4991) concret_hp válasza ngaba (#4989) üzenetére


concret_hp
addikt

hogyan lehet gond szerinted?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#4993) j0k3r! válasza attiati (#4987) üzenetére


j0k3r!
senior tag

A JOLTs report-ról hallottam már olyat munkaerőpiaci szakértőktől, hogy a COVID óta eléggé használhatatlan, mert sok állást duplán raknak fel (1 irodába járós + 1 home office-os verzió). Remélem a FED-nek van annyi esze, hogy ezt valahogy belekalkulálja a számításaiba :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#4994) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Egyre fogynak a vásárlók: brutális mínuszban a magyar boltok

A kiskereskedelmi forgalom 7,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva

(#4996) Ringman válasza szabi__memo (#4995) üzenetére


Ringman
nagyúr

helyes, van honnan

(#4997) attiati válasza szabi__memo (#4992) üzenetére


attiati
veterán

Pont 5 éve indult el az arany árfolyama, pont 5 éves chartot néz :)
Ha 10 éveset nézne, akkor felezős az éves hozam.
Kb 10% forintban, vagyis 10 év alatt duplázás.

Mi nem hozott ennyit?

#4993 j0k3r!
Tényleg nem oké valami azzal az adattal.
Gondolom belekalkulálja a piac az adatminőséget is és a várakozástól eltérést is számít.
Ma NFP azért megbízhatóbb lesz.

[ Szerkesztve ]

(#4998) Vision válasza szabi__memo (#4995) üzenetére


Vision
veterán

Végigolvasva a cikket a cím és a tartalom messze nincs összhangban. Semmiféle zuhanás nincs, az ingatlan.com adatait tartalmazó chart pedig konkrétan ellentmond a KSH adatainak. A lényeg az utolsó 2 bekezdésben: Budapesten 0,1%-os csökkenés, vidéken is stagnálás.

(#4999) Ringman válasza Vision (#4998) üzenetére


Ringman
nagyúr

stagnálás 10+%-os infláció és 13%-os alapkamatnál = reálértéken az ingatlan ára csökken

[ Szerkesztve ]

(#5000) szabi__memo válasza Vision (#4998) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Semmiféle ellentmondás nincs a cím és a tartalom között. A cím a mai KSH adatokra hivatkozik

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.